1895 N°. 83. Dinsdag 16 Juli. 82s,e jaargang. Bij dit nominer behoort een bijvoegsel. S. J. J. de Jonge Mulock Houwer A. E. Janssen, J. F. van der Leeuw, S. van der Peijl, W. Temperman, S. J. J. de Jonge Mulock Houwer A. E. Janssen, J. F. van der Leeuw, S. van der Peijl, W. Temperman, De uitgave dezer Conrant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam ea verder bg alle Boekverkooperi en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cte Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjji slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgka- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Insendin# van «advertenttën vó©? 8 «rera op den dag der uitgave. Kiezers Verzuimt vooral niet morgen (Dinsdag) tusscben 9 en 5 uren te gaan stemmen voor vijf leden van den gemeenteraad en vult uw biljet in met de namen der beeren (aftredend lid), Wjj hebben in onze beide vorige artikelen aan getoond, dat de aftredende anti-revolutionaire beeren al zeer weinig getoond hebben in den Raad op hunne plaats te zijn om uwe belangen te behartigen, en de anti-revolutionaire kiesvereeniging schijnt almede niet veel tot aanbeveling van hare candidaten te zeggen te hebben. Daarom kunnen wij met te meer vrijmoedigheid, maar tevens met den meesten aandrang, u wijzen op bet groote belang van uwe stem en u uitnoodigen die uit te brengen op de door ons aanbevolen candidaten (aftredend lid), mannen, die bereid zijn, en dit ten deele ook reeds getoond hebben, de belangen onzer stad en die van hare inwoners naar bun beste weten en met den meesten ernst te behartigen. De stembus is geopend van 95 uren. Wie zijn stembiljet verloren beeft kan op de secretarie een ander bekomen. Hebt ge reeds andere namen op uw biljet ingevuld, dan moogt ge die doorhalen en vervangen door de namen van onze candidaten. Komt zoo vroeg mogelijk stemmen; zoo licht hebt ge later op den dag verhindering. Let goed op de voorletters der candidaten vooral op die van den heer Houwer. Zet achter zijn naam de woorden: aftredend lid. gSgT* Wij herinneren eraan, dat, wanneer men zicli onmogelijk met alle vijf de bovenstaande candidaten kan vereenigen, men ook minder dan vijf namen op het stembriefje mag zetten. Algemeen Overzicht. Het nieuwe Kn^elsche ministerie beeft meer dan bekwamen spoed gemaakt mot de ontbinding van het parlement. Den 29sten Juni is de zitting gesloten en zijn de nieuwe verkiezingen uitgeschreven en vermoedelijk zal deze week bet resultaat ervan reeds bekend kunnen zijn. Van beide zijden zijn de leiders druk bezig om de verkiezingen voor te bereiden en talloos zijn de redevoeringen, die dezer dagen worden uitgesproken. De leuze der vereenigde unionisten en conservatieven istegen home-rule die der liberalen onder aanvoering van Lord Rose- bery luidttegen het Hoogerhuis. De strijd zal bij- 5&onder fel zijn, want beide partgen meenen dat bare kansen op de overwinning goed staan maar welke partij ook moge zegevieren, bet is in elk geval te hopen, dat deze verkiezingen eene krachtige meerderheid brengen, opdat ook de regeering eene krachtige politiek kunne voeren. Het Lagerhuis telt 670 leden, nl. 465 voor Enge land, 30 voor Wales, 72 voor Schotland en 103 voor Ierland. In het nu ontbonden parlement waren de liberalen en conservatieven precies even sterk elke partij telde 267 afgevaardigden. Maar terwgl de conservatieven versterkt werden door de hulp van slechts een vijftigtal unionisten, konden de liberalen op den steun rekenen van een zeventig Iersche afgevaardigden. De meerderheid bedroeg der halve slechts ongeveer twintig stemmen en was dus veel te klein dan dat de regeering daarmede eene krachtige politiek kon voeren, want zelfs onder bet zeventigtal Teren waren er nog verscheidene, die meermalen tegenover de regeering partij kozen. Bij den nu gevoerden strijd beeft de liberale partij den krachtigen steun te missen van den heer Glad stone, die zich niet weder verkiesbaar beeft gesteld en ook ongenegen is gebleken zgn invloed aan te wenden ter bevordering van de candidaturen der liberale candidaten. Zij gaat derhalve niet onder de gunstigste omstandigheden ten krijg. De toestand op Cuba wordt voor Spanje steeds hachelijker. Hoewel men steeds moet blijven on derscheiden of de berichten over New-York dan wel over Madrid komen, mag toch gerust worden aangenomen, dat de opstand op »den parel der Antillen" zich eerder uitbreidt dan dat bij in om vang afneemt. Er loopen zelfs geruchten, dat maar schalk Martinez Campos verzocht heeft ontslagen te worden van de hem opgedragen taak om den opstand te onderdrukken, en hoewel die geruchten door de Spaansehe regeering onmiddellijk zgn tegen gesproken, big ven ze aanhouden, zoodat bet ver moeden voor de hand ligt, dat de maarschalk in derdaad wanhoopt aan de zegepraal. Bovendien schijnen de soldaten op Cuba veel last te hebben van de hitte, zoodat er veel zieken zijn. De regee ring heeft dan ook besloten andermaal 1500 man versterking te zenden, maar bet door de Cortez toegestane crediet is uitgeput en de minister-presi dent Canova8 durft niet best nieuwe gelden aan te vragen. Hoe de zaken derhalve op Cuba zullen loopen is nog niet te voorspellen. De italiaansche minister Crispi heeft bij de behandeling zijner financiëele voorstellen in de Kamer de overhand behouden. Niettegenstaande het krach tig verzet van de leiders der oppositie zijn de maat regelen der regeering tot herstel van het evenwicht op de staatsbegrooting goedgekeurd met eene meer derheid van 148 stemmen. Turkije beleeft tegenwoordig ook geene rustige dagen. Terwgl nog altijd de Armenische quaestie niet geschikt is en er nog steeds gevaar dreigt van de zijde der mogendheden, zoowel naar aanleiding van den moord op de Christenen gepleegd, als ten gevolge van de bejegening, die de vreemde Gonsuls van de Turken hebben ondervonden, roert zich nu ook de Macedonische bevolking. Deze is weinig in genomen met de Turksche heerschappij en veel liever wilden de Macedoniërs zich voegen bij Bulgarije. Begrypelijkerwgze stookt de Bulgaarsche regeering dit vuurtje aan en er zijn reeds heel wat Bulgaren de grenzen overgetrokken om de Macedonische broe ders" te helpen. Aangezien echter de Bulgaren daarbij op geenerlei steun van de mogendheden hebben te rekenen, zullen hieruit wel geene ernstige verwikke lingen voortvloeien. Een der andere Balkan-staten, waar ook maar geen gezonde toestand schijnt te kunnen geboren worden, is Servië. Daar heeft nu weder eene verandering van ministerie plaats gegrepen. De heer Cristitsch heeft namelijk met zijne ministers ontslag genomen en de jeugdige Koning Alexander heeft nu een Kabi net geformeerd uit de progressisten, waarbjj de heer Novakovitch als president is opgetreden. Aangezien echter de progressisten in de Skuptschina over geene meerderheid hebben te beschikken, zal deze wel spoedig worden ontbonden en zullen er dus weder eens nieuwe verkiezingen moeten plaatshebben. In- tussehen heeft het nieuwe ministerie bereids zijne financiëele plannen ingediend en is er eene com missie van 21 leden uit de Kamer benoemd om die plannen te onderzoeken. In hoofdzaak komen die hierop neder, dat eene conversie der buitenlandsche schuld wordt voorgesteld en dat eene nieuwe leening zal worden uitgegeven tegen eene rente van 4 pet. De monopolies voor sigaretten en lucifers zullen dan in eigen beheer worden genomen en de opbrengst daarvan zal dienen als waarborg voor de rente betaling en de aflossing. Er zijn echter in Servië reeds zooveel ministeries gestruikeld over plannen tot regeling van de financiëele aangelegenheden, dat het zeer te betwijfelen is of dit Kabinet beter zal slagen. Bovendien hebben bjj de regeling der buiten landsche schuld ook de mogendheden een woordje mede te spreken en die zullen zeker geene verkor ting dulden van de rechten van houders van Ser vische schuldbrieven. GOES, 15 Juil 1895. Tot politieagent 4e klasse, speciaal belast met het toezicht op de wandelingen te Middelburg, is op een jaarwedde van f 200 benoemd J. den Boer te Goes, die de expeditie naar Lombok heeft mede gemaakt en daarna is gepensioneerd. Zaterdagavond werd door de commissie voor de Oeconomische Spijsuitdeeling alhier, ten overstaan van Burg. on Weth. rekening gedaan en verslag uitgebracht over den winter 1894/95. Aan dit verslag ontleonen wij het volgende »Met erkentelijkheid vermelden wij dat de collecte het cijfer der vorige weder een weinig heeft over troffen, en meenen wij daarin het bewijs te mogen zien van de voortdurende belangstelling der Burgerij in onze nu bijna 80 jaren bestaan hebbende instelling. Wij begonnen onze bedoelingen op 26 December 1894 aan 175 hoofden van gezinnen of alleenloopende personen met 352 portiën, welk getal door nader ingekomen aanvragen werd uitgebreid tot 243 per sonen met 540 portiën, die allen tot de sluiting op 25 Maart 1895 op de bedeelingsrol bleven. Hoewel do afgeloopen winter strenger was dan de vorige, werden toch nog elf gezinnen minder be deeld, welke mindere behoefte wij meenen te kunnen verklaren door de verdiensten van velen met lezen van erwten en boonen en door plaatsing bij de werk verschaffing. Acht aanvragen moesten worden afgewezen éen w«gens te jeugdigen leeftijd der betrokken personen en al de overigen wegens te kort verblijf in de Door het strenge weder in Februari 1895 gevoel den wjj ons gedrongen tot ruimere ondersteuning, zoodat wij in die maand bij de 12 gewone nog 8 extra bedeelingen hebben uitgereikt, waardoor het totaal der bedeelde portiën nog dat van den vorigen dienst overtreft. In 40 gewone bedeelingen werden uitgereikt 19623 portiën, in 13 extra 6896 portiën, totaal 26519 portiën. Dank zij de lage prijzen der voornaamste ingre diënten hebben wij al de kosten dezer bedeelingen uit de opbrengst der collecte en enkele belangrijke extra giften kunnen bestrijden. Verbruikt zijn bij de bereiding der spijzen 800 Ko. gort, 800 Ko. rijst, 824 Ko. spek, 300 Ko. vleesch, 321H.L. erwten, 12 H.L. bruine boonen en 783 1/3 Ko. tarwebrood. De dienst vorderde tegen eene ontvangst van f1584 eene uitgaaf van f 1509,C3, sluitende alzoo met een goed slot van f74,37. Met herhaalde dankbetuiging aan allen, die door hunne bijdragen de commissie in staat hebben ge steld zoo vele minder bevoorrechte stadgenooten van voedzame spijs te kunnen voorzien, blijft zij bij voortduring de instelling in de belangstelling harer medeburgers aanbevelen." De Burgemeester betuigde namens de burgerij dank aan de commissie en beval haar bij voortduring het lot der armen aan. A. s. Donderdag en Vrijdag houdt de v e r- eeniging tot bevordering van den tuin bouw in Zeeland in het Schuttershof te Middelburg hare drie-en-dertigste tentoonstelling. We achten deze vereeniging en hare expedities genoegzaam bij ons publiek bekend en velen zullen zeker die dagen wel weder naar Middelburg gaan om te genieten van het vele schoone, dat Walcheren in het Schut tershof zal samenbrengen op het gebied van bloemen en planten. Tal van zilveren en bronzen medailles worden voor verschillende verzamelingen van planten uitgeloofd, en het is te hopen, dat fraai weder de tentoonstelling moge begunstigen. De le luit. A. H. Overman, van het O.-I. leger, thans gedetacheerd bij het 6e reg. inf. te Breda, wordt 16 dezer voor 31/3 maand gedetacheerd bij de normaal-schietschool te 's-Gravenhage. liloetins;e. Onze kolossale toren, ver leden jaar door den heer Frederiks in de Middelb. Courant nog geprezen om zijn onveranderd 15e- eeuwsch statig voorkomen, wordt nu van een aan hangsel voorzien, dat hem zeker niet mooier zal maken. Aan den zuid-oosthoek is op den bovensten omgang het ijzeren hek weggebroken en wordt een soort van houten huisje gemaakt, dat, naar wij ver nemen, zal moeten dienen tot het meetkunstig op nemen der omstreken. Dit schijnt van rijkswege en ook elders, 0. a. te Waarde en te Hulst, te zullen Naar wij vernemen, is men bjj het domein- bestuur in Zeeland zoo ver gevorderd met het plan tot indijking van een gedeelte van het verdron ken land vanSaeftingen, dat het bestek binnenkort aan den minister ter goedkeuring kan worden aangeboden. De indijking zal 400 hectaren omvatten en een niet onbelangrijk bedrag zal er bij verkoop van den grond in 's Rijks schatkist vloeien. Bij goedkeuring kan op het eind van het jaar de besteding tot indijking worden verwacht. (Hbl.J Van ons Koninginnetje verhaalt de Londensche Societydat zij aan Koningin Victoria van Engeland een brief van veertien dicht beschreven bladzijden he^ft gezonden, waarin zij haar niet alleen in warme woorden dankt voor de ontvangst, maar ook een aardige schildering geeft van de indrukken, die zij bij haar bezoek aan Engeland heeft opgedaan. De brief moet zulke alleraardigste trekjes van naïve teit en humor bevatten, dat de Koningin hem meer malen las, aan al hare vertrouwden toonde en bij herhaling uitsprak, dat the little Queen" het »li§fste i meisje" was, dat zij ooit had gezien. I Tot den prins van Wales had de jonge Koningin j op zijne vraag, wat haar 't meest in Engeland be- j viel, openhartig gezegd: »Het best bevalt mij, dat de Engelschen, die ik hier heb leeren kennen, vol strekt niets van mijne gouvernante hebben". Lachend antwoordde de prins Ja, ja, die gouvernantes doen aan onzen naam geen goed". De opbrengst der R ij ksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Juni 1895 bedroeg totaal f 8,893,409,45 tegen f 8,724,787,56 over dezelfde maaid in 1894. De opbrengst over de eerste zes maanden van 1895 bedroeg f55,953,431,871/2 tegen f 54,150,359,15 over de eerste zes maanden van 1894. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Nieuwer- kerk (Duiveland) ds. J. W. Drost te Biezelinge te Meliskerke in Walcheren ds. G. E. Meloen te Kloetinge. Kapelle. Ds. E. M. van IJsendijk, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, komt voor op het twaalftal ter beroeping van een predikant te Diever (classis Meppel). Bedankt bij de Ned. Herv. gem. te Seroos- kerke door den heer J. A. Lublink Schroder, emer, pred. te Apeldoorn. Op zijn verzoek is de benoeming van dr. Z. Th. Diehl te Goes als lid en voorzitter der com missie voor de eind-examens der Hoogere Burger scholen in Zeeland, ingetrokken en zijn benoemd tot voorzitter van gemelde commissie de heer G. J. Vos Az., directeur der H. B. S. te Bergen op- Zoom, lid der commissieen tot lid A. J. A. Prange, leeraar aan de H. B. S. te Amersfoort. Aan het gymnasium te Middelburg is bevor derd van de derde naar de vierde klasse J. H. Mulock Houwer en van de eerste naar de tweede klasseH. J. van Noppen Bij het jl. Vrijdag en Zaterdag gehouden ad- missie-examen voor de H. B. S. alhier zijn toegelaten: tot de voorbereidingsklasse, onvoorwaardelijk: A. W. Mulock Houwer, B. van Asperen Vervenne, P. A. van Hove, J. A. Krijger, L. J. Jellesma, D. Roskes, J. Q. C. P. Kakebeeke, C. A. L. P. Ka- kebeeke, O. F. van der Peijl, P. Nieuwenhugse voorwaardelijkA. Zandgck. Afgewezen 1 adspirant tot de eerste klasse, onvoorwaardelijkA. van IJsendijk, J. J Megara, L. Smit, J. A. M. Hanssens, J. ten Napel, W. Klos; voorwaardelijkJ. A. F. Swart en M. A. Schouten tot de tweede klasse, onvoorwaardelijk: H. van Noppen. In de St.-Ct. is opgenomen de uitslag van het in het voorjaar van 1895 gehouden examen ter ver krijging van akten van bekwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres. Met betrekking tot de examens, in Zeeland afge nomen, wordt het volgende medegedeeld: Schrijven. De uitkomsten waren ongunstigvan de 89 geëxamineerden werd aan 18 een voldoend, aan 2 een twijfelachtig en aan niet minder dan 19 een onvoldoend cijfer toegekend. Dit laatste is vooral te wijten aan gebrek aan methode, en, wat de proeve op het schoolbord betreft, aan zeer ongenoegzame oefening. Handteekenen. De helft der'geëxamineerden werd al8 voldoende, een-vierde deel als twijfelachtig, een- vierde deel als onvoldoende beoordeeld. De fouten kwamen het meest voor bij de methodiek en bij de teekening naar de natuur en wel bepaaldelijk bjj het opzetten der teekening. In den regel werd de grondlijn achterwege gelaten en vaak werden ver grijpen tegen de perspectief begaan door candidaten, die getoond hadden de verschijnselen wel te kennen. Opmerkelijk was het, zoo weinig begrip als verschei dene adspiranten aan den dag legden van het teeke nen in opstand, plattegrond en doorsnedede een voudigste teekeningen van voorwerpen uit het dage- lijkscli leven werden met groote fouten uitgevoerd of niet verstaanafbeeldingen, zooals die in leer boeken voor natuurkunde en aardrijkskunde veel vuldig voorkomenwerden door hen niet begrepen. Nuttige handwerken. Van de 7 geëxamineerden voor de nuttige handwerken voor meisjes slaagden er 4, afkomstig van drie verschillende Rijksnormaallessen de 3 afgewezenen, die op twee verschillende dagea

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1