Rechtszaken. Dê rechtbank te Zieriksee lietft 0. G. aldaar, beklaagd van bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischeri, veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. De eisch was 1 i/a jaar. Gemengde Berichten. Toen hedenmiddag omstreeks half éen een paar rijtuigen met spelerijders de Groote Markt alhier passeerden, en de inzittende kinderen, zooals gebruikelijk is, met hunne zakdoeken buiten de raampjes der voertuigen zwaaiden, had een jongen de brutaliteit een dier zakdoeken een meisje uit de hand te rukken. De agent van politie Van Kogelen- berg, die toevallig in de buurt was, schoot op den joDgen toe en bracht hem naar het bureau van politie. Sedert een paar weken komt op de weekmarkt alhier een koopman met sigaren, die bij iederen ver koop van een dubbeltje sigaren, een bon geeft om een prijs te loten. Dinsdag was eene vrouw de win nares van een mooie vogelkooi; zij ging met haar prjjsje naar huis, maar een poos later komt de koop man bij de moeder der vrouw de kooi terughalen, zeggende dat er een abuis had plaatsgehad. Toen de winnares thuis kwam was zij niet weinig ver ontwaardigd over de brutale handelwijze van den koopman en stelde zy de politie er mede in kennis. Deze gelastte den koopman direct de vogelkooi af te geven en zeide den man aan, dat bij niet meer ter markt mocht komen. Heinkenszaud. Jl. Maandag sloeg een paard, gespannen voor eene kar, toebehoorende aan den landbouwer Van Ey keren alhier, op hol, waardoor de voerman zich ernstig aan een been bezeerde. Eene dienstbode, mede op de kar gezeten, kwetste zich aan een der handen. Heinkenszand. Jl. Maandagmiddag had al hier de jaarlijksche groote schieting naar den lossen vogel plaats, waaraan werd deelgenomen door 14 handboogschutterijen met 69 schutters. De hoofdprijs voor zeven kleppen, waarop f 17,25 stond, werd behaald door T. Thomas van Con cordia" van 's-Heerenhoek, de 2e hoofdprijs voor zes kleppen è- f 10,35 door Job Van den Dries Pz. van »Soranus" te Heinkenszand. De 1ste zij vogel a f 10,35 werd geschoten door D. De Jonge van »So- ranus" te Heinkenszand, de 2e zjjvogel a f 10,35 door W. Westdorp van Willem Teil" te Ovezand, de lste kal a f 2,90 door B. v. d. Dries van »So- ranus" te Heinkenszand, de 2e kal a f 2,90 door J. v. d. Hage van Zorgvliet" te Ellewoudsdjjk, de Se kal f 2,door F. Menheere van Vooruit gang" te Kwadendamme, de 4e kal f 2,door Jan Koens van Willem Teil" te Ovezand, de 5e kal 4 f 2,door G. Geense van Zorgvliet" te Ellewoudsdijk en de 6e kal a f2,— door P. De Jonge van »Soranus" te Heinkenszand. Maandagmorgen te ongeveer negen uur kwam te Utrecht een man in woeste vaart van de Mo- reelselaan afrennen, gevolgd door een aantal men- schen, die luid schreeuwden houdt hem houdt hem Er waren eenige moedigen, die in den weg traden, doch op het gezicht van een revolver, die hij drei gend op hen richtte, spoedig afdeinsden. Groote verwarring heerschte onder de ambtenaren van den Staatsspoorweg, die juist in groot getal naar hun kantoor gingen, en nu met ongewonen spoed het hoofdbureau binnentraden. De man men zegt dat het een Duitscher is, die op het Stationsplein een schot op een officier gelost had, zonder dien te treffen zette zijne vlucht voort, weder door een aantal personen gevolgd. Bij h°t hek van het bui tengoed van den heer s'Jacob wendde hij zich om en schoot opnieuw zijn revolver af, waarbij hij een zjjner moedigste vervolgers zoodanig in den beneden- arm verwondde, dat diens opname in bet zieken huis noodzakelijk was. De woesteling zelf was in middels over het hek gesprongen en zette door den tuin zijne vlucht voort. Over den spoorweg bereikte hg de Jeremiebrug, waar hij door een wachter in de borst werd gegrepen. Hij wist zich echter los te rukken, gaf den wachter een slag met de revol ver, sprong in de Keulsche Vaart en bereikte zwemmende de overzijde. Door het land is hij verder op den loop gegaan. Hij werd o. a. ook nagezet door een paar artilleristen, die in het Sterrebosch aan het exerceeren waren, en op last van hun officier, die den vluchteling blootshoofds over het spoor zag loopen, te paard stegen en hem vervolgden. Later is de vluchteling zonder meer kwaad aan te richten dan hij reeds gedaan had, gearresteerd. Bg die arrestatie is van veel moed en overleg blijk gegeven door den agent dier gemeente Edenburg en den rijksveldwachter Blikslager uit IJselstein. In den Laag Ravenschen polder had de man zich een oogenblik nedergelegd om uit te rusten met de revolver in de hand. De beide beambten slopen nader, doch konden hem niet gemakkelijk bereiken, daar zij door een vrij diepe sloot van hem geschei den waren. Na kort beraad sprong de agent Eden- bnrg over de sloot en viel plotseling op den Duitscher neer, dien hij het vuurwapen uit de hand rukte, hetwelk hg daarna een eind weegs weg wierp. De rjjks veld wachter Blikslager hield zich inmiddels ge reed om zoo noodig met zijn karabijn op den Duit scher te schieten. De agent had hem echter on middellijk geheel in zijne macht en toen wierp de veldwachter zijn karabfjn over de sloot, sprong er daarna zelf over en toen gelukte het hun beiden weldra, hem te boeien en mede te voeren. Met be hulp van nog andere agenten werd hij later per as naar het hoofdbureau gebracht, waar hij goed gebonden en opgesloten werdterwijl zijn kleeren waarmede hg te water was gesprongen, op de plaats te drogen gehangen werden. By hem werd onder andere voorwerpen ook nog eene photographie gevonden, waarop zijn portret met dat van eene vrouw (hotelhoudster) uit Amster dam voorkomt. Sedert eenigen tijd houdt hij echter met die vrouw te Utrecht verblijf. De man moet •en deserteur van het Puitsche leger zgn. D Maandag-namiddag werd de gemeentelijke berg plaats van petroleum, gelegen aan de haven te Waal- wjjk, in de asch gelegd. De geheele gemeente was in rep en roer, door de zware, op kanonschoten ge lijkende knallen, teweeggebracht door het springen der groote menigte gevulde vaten, terwijl een breede zwarte rookkolom, gedragen door eene zee van woeste vlammen, den hemel trachtte te verduisteren. De in de haven liggende schepen bevonden zich gelukkig allen aan de overzijde (Westzijde) zoodat zij door het vuur niet konden worden bereikttoch was de hitte daar nog zoo hevig, dat vele schippers genoodzaakt waren hunne vaartuigen aanhoudend te begieten, teneinde het smelten van teer en pik te voorkomen. Behalve de bergplaats met den geheelen voorraad petroleum is alleen een hooimijt, staande aan de oostzijde, vernield. Zooals denkelijk, stroomde de brandende petroleum langs alle zijden de bergplaats uit, zoodat, ware de havenkade niet hooger gelegen geweest, de wateroppervlakte spoedig ééne vuur massa zou zijn geworden, wat voor de schepen zeer gevaarlijk had kunnen zijn. Op het oogenblik, dat de brand uitbarstte, stelde de schutterij zich in beweging om de gewone oefe ningen te gaan houden. In plaats daarvan werd het terrein van den brand bereikt en omzet, waardoor de veiligheid niet weinig werd in de hand gewerkt en gevaren voorkomen. Alles heeft samengewerkt, om het ongeval tot de minste verhoudingen te be perken. Noch de bergplaats, noch de aanwezige petroleum en fustage waren tegen brandschade verzekerd. Te Eist (Betuwe) heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De 12-jarige zoon van den halte-chef aan j>de Vork" was bij een landbouwer gezeten op een der boomen van een in beweging zgnde hooi- harkmachine. Door het breken der singel werd het jonge paard schichtig en geraakte de jongen onder de machine, zoodat een der wielen over hem ging en een paar tanden in het lichaam drongen. Zwaar gewond werd hij naar de ouderlijke woning vervoerd. Zjjn toestand is levensgevaarlijk. Aan de Bred. Ct. wordt medegedeeld, dat onder Galder (gemeente Ginneken) vóór 3 4 maanden een landman door een dollen hond werd gebeten, welke persoon in den beginne geen acht sloeg op de bekomen wonde. Deze week kreeg hij echter aan vallen van razernij, en beet zijne eigen kinderen in dier mat9, dat zij ernstig verwond werden. Een felle brand brak Maandagavond plotseling te Genemuiden uit. De brand nam zoo spoedig toe dat in een oogenblik tyds verscheiden huizen en hooibergen in lichte laaie stondenDinsdagmorgen was het gevaar voor uitbreiding geweken, wat hoofd zakelijk was te danken aan het stille weer en aan de goede bediening der aanwezige spuiten, ook die van Zwartsluis en Kampen, wier hulp per telegraaf was ingeroepen. De brand heeft plaats gehad op het Kampereind en is bij twee hooibergen ontstaan, zonder bekende oorzaak. Er zijn verbrand ongeveer 40 woningen en 15 hooibergenbij de laatste waren er die ruim 100.000 halve KG. hooi bevatten. Van het hooi was weinig verzekerd, de huizen wel, doch de meubels van enkelen niet. Te Haarlemmermeer (Burgerveen) heeft zich een geval van Aziatische cholera voorgedaan ten huize van een landbouwer. Een aldaar tijdelijk ver toevend persoon is aan die ziekte bezweken. Nu reeds 3 achtereenvolgende jaren openbaart zich de ziekte in die omgeving. Maandagmiddag half drie is te Vlissingen het lijk van den op 30 Juni bij het baden verdronken Antwerpenaar door een visscher aangebracht. Een half jaar geleden nam luitenant Vou E. van het tweede regiment uhlanen der garde te Ber lijn een weddenschap aan, dat hij in zes maanden een os zoo zou dresseeren, dat hg er mede voor het front der troepen kon rijden. Verleden week was de termijn verloopen en moest de luitenant met zgn os voor den dag komen. Dit geschiedde op de rijbaan der kazerne, in tegen woordigheid van de wedders en een aantal cavalerie officieren. Luitenant Von E. heeft inderdaad een jonge os nagenoeg geheel als remontepaard gedresseerdhij stapt, draaft, galoppeert naar rechts en naar links en gehoorzaamt aan eiken druk der knie van zijn berijder. Bij de viering van het feest der Amerikaan- sche onafhankelijkheid geraakte te Lanselle (Illinois) een groote hoeveelheid vuurwerk in brand, waardoor een ontploffing werd veroorzaakt. De menigte weid door een paniek aangegrepen en in zenuwachtige haast vluchtten de menschen naar alle kanten. Een honderdtal personen geraakten onder den voet en bekwamen ernstige kwetsuren. Verscheidene personen zgn reeds tengevolge der verwondingen overleden. Er komen nadere bijzonderheden over den cycloon, die Donderdag in de Vereenigde Staten heeft gewoed in Missouri, Kansas en het Indianen- gebied. De materieele schade bedraagt millioenen en langs den weg, dien de storm heeft genomen, is de geheele oogst vernietigd. Tot op dit oogen blik is het bekend, dat 43 personen het loven heb ben verloren. Te Elreno zgn honderd gebouwen vernieldCan ton, in Kansas, is bijna geheel verwoesttwintig personen werden daar gewond. Te Putnam zgn twee personen gedood en verscheidene gewond. Den zevenden Juli, des namiddags om half zes, brak geheel onverwaohts over Chicago een hevig onweer uit, vergezeld van een buitengewoon hevi- gen storm. Men zag een aantal booten op het meer omslaan en schat het aantal omgekomenen op acht. Drie lijken zgn reeds aan land gespoeld. Te Chicago beloopt de schade duizenden en dui zenden in de naburige steden naar evenredigheid eveneens. In Tecuci (Rumenië) stierf de rijk met aardsche gotcLrcn g:zfgeade TheoJor Sturdza. Hg Iaat geen kinderen Da, maar een aantal neven en nichten. Bij de opening van het testament nu ondervonden deze» een groote verrassing. De ei flater, wiens ver mogen op verscheidene miljoenen werd geschat, ver maakt nl. een zijner mooiste landgoedoren aan een neef, voor den tijd van vijf jaren. De erfgenaam kan gedurende dien tijd onbeperkt genieten van bat bezit, maar moet het landgoed dan teruggeven. De inkomsten van een ander landgoed zijn, insge lijks voor den tijd van vijfjaar, aan het administratie- personeel toegewezen. Ook de overige erfgenamen mogen, gedurende een tijdperk van vijf jaren, de geheele nalatenschap behoorlijk gebruiken, en wel in een volgorde, waarin rekening wordt gehouden met den graad van verwantschap. Volgens deze rekening zou de laatste verwant na 75 jaren in den aangenamen toestand komen om als erfgenaam op te treden. Na afloop van dezen nog al aardig langen termijn zullen al de landgoederen worden verkocht en de opbrengst op verschillende wijzen gebruikt worden o. a. om asylen te bouwen voor grijsaards, voor dakloozen, verder ziekenhuizen, enz. De erfgenamen zullen zich tegen het testament verzetten. Bij een wegwedstrijd te Chicago was een der deelnemers J. F. Lawson, aldaar bekend als z>de vreeselijke Zweed". Gedurende den wedstrijd raakte zijn machine defect en wendde hjj zich tot iemand, dia met een rijwiel aan den kant van den weg stond, in gebroken Engelsch dat wiel ter leen vragende. Toen de man hem niet begreep, sloeg »de vreese lijke Zweed" hem tegen den grond, nam de machine en eindigde zijn rit 1 NS.) Op de wielerbaan te Marseille is Donderdag 11. gedurende een wedstrijd, bg den laatsten omgang en dus terwijl alles in volle vaart was, een drie wieler gebroken. Eene vreeselijke botsing was het gevolgde berijders kregen al do andere racers op zich neer en de kampioenen vormden éen verwarde massa. Er zijn acht gekwetsten, waarvan een zelfs in zorgwekkenden toestand verkeerde, en de machines zgn natuur]gk verbrijzeld. Bij de instructie van den bekenden diefstal van 500,000 fres. in Febr. 11. bij den makelaar Cordeweemer te Brussel gepleegd, zgn betrekkingen van verschillende helers met buitenlandscbe gauw dief-genootschappen aan het licht gekomen. O. a. is een koopman in hechtenis genomen, die de hand langer bleek te zijn van eene groote, te Londen gevestigde bende. Van daar werden hem gestolen effecten toegezonden, die hij in een kist met dub belen bodem in zijn kolder verstopte, om er, naai de gelegenheid zich opdeed, gebruik van te maken. Er zgn voor meer dan 500,000 fres. aan effecten in beslag genomen, meest afkomstig uit den om trek van Parijs. Men rekent dat er in het geheel wel voor 2 millioen gestolen is. Men hoort er dikwijls van, dat dames in En geland of Amerika heeren lastig vallen om schade vergoeding wegens het verbreken van trouwbelofte. Minder dikwijls komt het voor dat een heer van een dame wegens een dergelijk verbreken van haar woord schadevergoeding verlangt. Dit feit doet zich thans voor in Lancaster, Kentucky. Daar eischt de heer Stivers schadevergoeding van een jonge onderwijzeres, mejuffrouw West, die beloofd heeft hem te zullen trouwen en die op het laatste oogenblik tot het inzicht is gekomen dat het toch beter was zulks niet te doen. De zaak zal volgens de nieuwe Grondwet van Kentucky behandeld worden door een jury, bestaande uit dames. Daardoor ontstaat groote opgewondenheid onder de burgers van Lancaster, vooral ook omdat de heer Stivers beloofd heeft, op de terechtzitting een der schoonste minnebrieven van mej. West voor te lezen. Een deel der vrouwelijke bevolking vindt dit voornemen eenvoudig afschuwelijk en is van plan zich met alle kracht er tegen te verzetten. Dientengevolge vreest men voor ongeregeldheden op den dag der terechtzitting. Zondagavond om kwart over vijven is te Brussel de stoomketel gesprongen van een klein bootje, be stemd om bezoekers van den Pont de 1' Allée verte langs het kanaal van Willebroeck naar Venetië in Brussel" over te breDgen. Hoewel de kade vol wach tenden en wandelenden was, bevonden zich nog geen passagiers aan boord van da boot. De gevolgen der ontploffing waren niettemin ernstig genoeg. Drie personen, onder wie de machinist, werden letterlijk in stukken gescheurdtwee andere zgn verminkt. Een der lijken werd tot in de boomen van de kade geslingerd en kwam daaruit naar beneden ploffen. Het geval bracht natuurlijk groote sensatie onder de wandelende menigte teweeg. De justitie nam den eigenaar der boot, een eenvoudig werkman, die haar pas gekocht had, in verhoorhet bootje schijnt al heel oud en wrak geweest te zijn. De ongelukkige eigenaar heeft bij het onheil zijn twee zonen ver loren. Een zonderlinge nieuwigheid is ingevoerd te Londen. In een der protestansehe kerken van Whi- techapel is bekend gemaakt dat er in het vervolg onder den dienst mag worden gerookt 11 Een zonderling geval houdt de geneesheeren van Plaisance bezig. Vier maanden geleden ontving een jong meisje van Fos-adello di Caorso van een knaap een appel, dien zij spoedig op at. Sedert kan zij geen voedsel meer tot zich nemen. Zij ver klaart dat zij niet zal eten, voor h»t, kleine ^boertje het haar beveelt. De wetenschap staat machteloos tegenover dit buitengewone feit. Het ongelukkige Laibach komt nog maar niet tot rust. Maandagmiddag even over drieën werd een vrij sterke golvende aardschok waargenomen, vooraf- gegran en gevolgd door grondtrillingen en stooten. De aardschok duurde drie seconden en bracht eenige reeds beschadigde huizen nog verder in het ongereede. In den Amerikaanschen staat Illinois heeft een lid der wetgevende macht een wetsvoorstel gedaan, dat de jonge dochters uit den Staat verbiedt haar hand aan een vreemdeling te reiken. De dochters van Illinois moeten volgens hem, patiiotfcisch ge noeg zijn, om vreemde adelijke titels te verachten. Het voorstel werd naar het departement van hu welijksaangelegenheden verwezen. Ook uit een finan- ciëel oogpunt is het voorstel zeer patriottisch. Ame rikaansche bladen sommen de Amerikaansche meisjes op, die in de laatste 35 jaren met adellijke Euro peanen zijn gehuwd en daardoor aan huwelijksgiften 200 millioen dollar naar Europa hebben overge bracht. De grootste huwelijksgift bracht Miss Anna Gould, mede die ODlangs met den graaf Oastellane in het huwelijk trad, naar Europa, nl. 36 millioen. Op de lijst, die de bladen van gehuwde erfdochters geven, komen 16 dames met 80 millioen gulden voor, die te Parjjs zijn getrouwd en nu markiezin, gravin, hertogin of barones heeten. De Amerikaan sche jonge dames moeten, naar men zegt, een groote voorliefde hebben om met Europeanen in het huwe lijk te treden. Ook beweert men, dat vooral Duitsehe officieren bij de Amerikaansche erfdochters in hooge gunst staan. Te Wüstegiersdorf, in Silezië, is onlangs zekere Spiller overleden, die jaren lang ondersteuning kreeg van het armb»8tuur. Na zijn dood vond men in zijn woning meer dan 7400 mark aan geld, terwijl later ook nog onder de dakspanten twintig zakje6 gevon den werden, inhoudende een bedrag van 897 mark, 70 pfenning. Verder vond men 95 paar onderbroe ken, 109 hemden (meest alle nieuw en afkomstig van kerstmis-nitdeelingen), 35 overhemden, 19 bui zen, 70 jassen, 51 vesten, 23 paar sokken en 52 hoeden en mutsen. Dg veeteelt staat in Australië op hooge trap, maar op het gebied van faillissementen is men daar ook niet voor een klein gerucht vervaard. Te Sint Kilda heeft althans een fokker zgn betalingen ge staakt met een passief van ongeveer tien millioen gulden 1 De rev. John Wharton Stanmore, Westmore- land, is predikant van de hoogstgelegen en kleinste kerk van Engeland. De kerk van St. Stephen staat op een berg 953 voet boven den zeespiegel. In den zomer wordt de godsdienstoefening goed bezocht door toeristen, maar in den winter moet de predi kant zich met een gehoor van drie of vier tevreden stellen. Op een Zondagmorgen, na een hevigen sneeuw storm, stond^ de dominé vroeg op, daar hg overtuigd was, dat zijn kerk door de sneeuw bedolven zou zijn hjj nam een spade mede en ging op weg. Wat hij gedacht had, was werkelijk zoo, de kerk was onder de sneeuw begraven. Hg toog aan het werk, en na drie uur hard werken had hg de deur der kerk blootgelegd. Mr. Wharton maakt niet alleen de kerk schoon, maar luidt zelf de kerkklok, bespeelt het orgel en wanneer het noodig is legt hg ook de kachels aan. Laatste en telegraphische berichten, middelburg:. In de zitting van den gemeente raad werd heden breedvoerig gediscussiëerd over het voorstel tot het invoeren van een straatbelasting. Besloten werd bet voorstel naar burgem. en weth. te renvoijeeren, teneinde de aangetoonde gebreken te verbeteren. Ingezonden Stukken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. d. R. Mag ik u beleefd verzoeken onderstaande in de Goesche Courant op te nemen. In het jaar 1894, den 8 October middernacht, werd ik door klokgelui en brandalarm uit mijn slaap ge wekt, en spoedde ik mij naar den toenemenden brand om er mijn plicht als brandweerman te vervullen. Er werd bij dien brand door een ieder hard ge werkt, en na afloop werd een ieder door hoogere autoriteiten der brandweer gezegd Gij moogt bij die of die één glas bier drinken. Ik zelf ben ook om één glas bier gegaan, dat evenwel naar ik ver neem, nog niet is betaald. De directie der betrokken bvandweevmaatschappij was van gevoelen, om voor dat harde werken een premie van f 15 te doen toekomen. Een premie is natuurlijk om te verdeelen onder de brandweer mannen. Ik weet wel 100 man aan de spuit, is nog maar vijftien cent per man, maar mijn vraag is waar blijven die vijftien gulden? Ik geloof dat wg na verloop van 9 maanden daar wel eens wat van mochten vernemen. Hopende dat deze regelen iets tot inlichting mogen aanbrengen, blijf ik M. d. R., onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte Een brandweerman van EMiE W OUDSDIJK, Ellewoudsdijk. Burgerlijke Stand van Goes van 8 tot 10 Juli 1895. Geboren: 8, Wilhelmina Jozina, d. v. Jan Melse en Alida Boer; 10, Leuni», z. v. Pieter Steutel en Geertruida Lakké. Overleden 8, Tannetje Meijler, 46 j., gehuwd met Willem de Jonge; 9, Pieternella Risseeuw, 86 j., ongeh. Correspondentie. Aan te Nieuwdorp. Wij hebben uw stukje maar niet geplaatst, omdat de daarin vervatte klacht over bevoordeeling van winkeliers, die geene geest verwanten zgn, nu juist niet alleen op Nieuwdorp toepasselijk is. Ten minste ook hierterstede is die klacht, en misschien niet geheel ten onrechte, wel eens geuit. Vandaar dat zoo weinig winkeliers te vinden zgn voor het lidmaatschap van den Raad. Meer en meer wint echter ook bg de liberalen de meening veld om ook alleen geestverwanten te begunstigen, een voorbeeld, dat zij eenvoudig volgen van anti-revolu tionairen, die dit systeem reeds lang toepassen. Red.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2