1895 N°. 81. Donderdag 11 Juli. 82s" jaargang. S. J. J. da Jonge fiSuleck Houwer A. Janssen, J. F. van der Leeuw, S. van der Peijl W. Temperman. De Gemeenteraadsverkiezing. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Bebalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditma.r te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inr.entJfsijp van Advertenties voor S aren op den Do prgs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cte. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prij» slechts t w o m a a 1 berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. daf der nitfave. Voor de verkiezing van vijf leden van den Gemeenteraad alhier bevelen wij met den meesten aandrang aan de heeren (aftredend lid), en I. Hoewel we anders niet gewoon zijn bij verkiezin gen de candidaten onzer tegenpartij te bespreken, zien wij ons genoodzaakt ditmaal op dien regel eene uitzondering te maken, omdat in de antirevolutio naire kiesvereeniging afkeuring is uitgesproken over het feit, dat op de meeting vijf liberalen zijn ge proclameerd »zonder zelfs", aldus luidt het verslag in de Zeeuw»maar met een enkel woord te ge wagen van de aftredende antirevolutionairen, of een woord te wijden aan de verdiensten van het oudste raadslid (in jaren) den beer Den Boer". Het is het mede-raadslid de heer M. De Jonge Jz., die deze aanklacht tegen de meeting uitsprak, en die het »aan den kant zetten" der aftredende antirevolutionairen, noemde »een bedrijf, dat bij een groot deel der burgerij weerzin heeft gewekt en voorloopig gewraakt werd doordat slechts twee can didaten de benoeming haddm aangenomen". Wat nu dit laatste betreft, dit is alvast volkomen onjuist. Noch de heer Bevier de Fouw, noch de heer De Ligny, noch de heer I. G. J. Kakebeeke hebben voor de candidatuur bedankt, omdat zij het wraakten, dat dezerzijds candidaten werden gesteld tegenover de aftredende antirevolutionairen. Zij wer den tot het bedanken geleid door zuiver persoonlijke redenengebrek aan tijd of onvereenigbaarheid van hunne betrekking met die van raadslid. En hoe de heer de Jonge tusschen Woensdag avond 10 uur en Vrijdagavond 8 uur tot de zeker heid is gekomen, dat »een groot deel der burgerij" .het stellen van tegencaudidaten weerzinwekkend" vond, is eenigszins duister. We willen gaarne aan nemen, dat de heer De Jonge op een dag heel wat menschen spreekt en zelfs dat die met hunne politieke bezwaren liefst bij hem te biecht komen, maar dat hij binnen tweemaal vier en twintig uren »een groot deel der burgerij" heeft gesproken, juist over die weerzin wekken de" handeling van de meeting, is weinig meer dan een gezegde met een grooten klank, maar zonder veel zin, iets wat bij welbespraakten wel eens meer voorkomt. Ons dunkt, dat, waar het besluit tot het stellen van »vijf liberale candidaten" genomen werd op eene meeting van vijftig personen en wel met algemeene stemmen, en dit besluit be krachtigd werd door eene tweede meeting van twee en zeventig personen, daaruit met meer juistheid mag worden afgeleid, dat >een groot deel der bur gerij" er volkomen goedkeuring aan hechtte. Wat voorts betreft het >leedwezen" van den heer Pe Jonge, dat »de meeting met geen enkel woord gewaagd heeft van de aftredende antirevolutionairen of een woord gewijd aan de verdiensten van den heer Den Boer", dat leedwezen komt ons even verklaar baar voor als het stilzwijgen der aanwezigen op de meeting van de verdiensten" van den heer Den Boer. De heer De Jonge zal vermoedelijk het spreek woord >lest heugt best" wel kennen en er de waar heid van beseffenen waar nu een van de laatste verdiensten" van den heer Den Boer is geweest, dat hij nu twee jaar geleden heeft medegewerkt om te trachten den oudsten wethouder, den heer Ramondt, wiens verdiensten" als zoodanig toch ook de heer pen Boer wel niet zal kunnen ontkennen, te doen vallen, daar ligt het, dunkt ons, voor de hand, dat een der redenen, waarom ook de heer Den Boer bij de liberalen geen steun meer vindt, in dit bedrijf" is gelegen. Als er sprake is van >een bedrijf, dat bij een groot deel der burgerij weerzin heeft gewekt" dan is het dat bedrijf der antirevolutionaire raads leden, en niet het minst ran den beer Den Boer, die zoo na aan den hoer Ramondt verwant is en later zeide, dat hij er spjjt van had. Dat de heer De Jonge dit bedrijf" van den heer Den Boer dezen niet euvel duidt, ligt voor de hand want vóór twee jaar stemde de heer Den Boer bij de benoeming van een wethouder op den heer De Jonge. Dat de aanwezigen op de meeting" gezocht hebben naar een candidaat, geschikter voor het lidmaatschap van den Raad dan de heer Adam, is, dunkt ons, zeer verklaarbaar. Van zijne kennis van de gemeente huishouding is, zoolang hij raadslid is, een pover beetje gebleken. We herinneren daartoe aan twee feiten, trouwens de eenige gelooven we, waarbij de heer Adam op den voorgrond is getreden. Het eerste feit was de wijze, waarop hij eene soort hulde bracht aan het Gasthuis bestuur, dat het blijkens de rekening ruim f 700 per hoofd uitgaf voor de ver pleegden, een feit dat zeker aanleiding zou kunnen geven om het Gasthuisbestuur van verkwisting te beschuldigen als het waar was. Maar wat bleek Dat de heer Adam zich vergist had. De kosten voor de verpleegden bleven beneden f 200 per hoofd. Hij had eene geldbelegging van f 26000 aangezien voor eene uitgaaf! Het tweede feitdat we in herinnering willen brengen, is dat de heer Adam de nog restende boomen aan den Oostsingel bij de gevangenis wilde doen rooien en verkoopen, en daarmede het eenige lommerrijke plekje van onze wandelsingels wilde doen verdwijnen, alsof de burgerij door het rooien der boomen aan het overige gedeelte van den Oost singel al niet genoeg schaduw op hare wandelwegen heeft moeten derven. Was derhalve het denkbeeld van den heer Adam al weinig in het belang der burgerij, het was bovendien en daaruit blijkt alwéér hoe goed de heer Adam op de hoogte der voorschriften is in strijd met de wetomdat hg de opbrengst der boomen wilde aanwenden om dat jaar den Hoofdelijken Omslag te verminderen Welk eeno prachtige financiëele gemeente-huishoudkunde 1 Behalve dat do wet zulk eene handeling eenvoudig verbiedtstellen we deze gemakkelijk te begrijpen vraagOnderstel, dat iemand eenig eigendom bezit en daarvan jaarlijks een stuk verkoopt om dat jaar geheel of gedeeltelijk van te leveD, zou bij dan, zoo voortgaande, niet binnen korten tjjd aan den arme of noodlijdend zijn Welnu, wat bij een gewoon huishouden in het klein geldt, geldt bij do gemeente in het groot, en zekei getuigt het niet van financiëel beleid en nog minder van kennis der gemeente-huishouding als men zulke verstandige voorstellen doet. En eindelijk de heer J. Fabery de Jonge. In de circulaire der antirevol. kiesvereeniging van 18 Juli 1891 werd bij de aanbeveling van een thans over leden antirev. raadslid gezegd, dat deze »een blozend gelaat en nog jeugdig voorkomen" had. Wellicht zullen de antirevol. heeren thans weder met iets dergelijks komen, want behalve dat de heer Fabery de Jonge eenmaal iets vroeg omtrent het klokken spel is van hem niets naders gebleken dan toen hij voor de eerste maal benoemd werd tot lid der commissie voor de gasfabriek en hij op de vraag des voorzitters of hij die benoeming aannam, de gedenkwaardige, en van grooten ijver voor de be hartiging van de belangen der gemeente getuigende woorden sprak: tals er niet te veel werk aan is". Is het te verwonderen, dat op de meetiüg zelfs zijn naam niet werd genoemd" Wij hebben hierboven slechts feiten geconstateerd, feiten uit de jongstverloopen jaren, feiten waaruit allerminst blijkt, dat de aftredende antirevolutionairen op eenige wijze bijzonder werkzaam zijn geweest in het belang der gemeente. Want, behalve dat de heeren Adam en Fabery de Jonge zeker geen blijk hebben gegeven, de een van eenige bekendheid met gemeente huishouding, de ander bovendien van grooten lust om ook de lastpostjes te helpen vervullen, hebben zij met den heer Den Boer wel bij benoemingen van personen niet altijd op de meeste bekwaamheid en ervaring gelet, hebben zij met genoemden heer wèl gepoogd een geschikt wethouder te doen vallen en den heer M. de Jonge Jz. in diens plaats te schuiven. De vraag of zij in deze gevallen uitsluitend het belang der gemeente op het oog hebben gehad, laten wij ter beslissing over aan ieder weldenkende, ook aan den heer M. de Jonge Jz., die zich zoo verbaasde, dat op de meeting niemand de loftrompet over zijne getrouwe volgelingen had gestoken. GOES, 10 Juil 1895. Eergisteravond had in »de Prins van Oranje" alhier een tweede meeting plaats van kiezers en meerderjarige belangstellenden tot het stellen van nog twee candidaten voor lid van den gemeenteraad voor de periodieke verkiezing op 16 Juli a. s. in plaats van hen, die in de vorige vergadering werden benoemd, doch voor de candi datuur bedankten. Na opening der vergadering, die door ruim zeventig personen werd bijgewoond, deelde de voorzitter van het comité, dhr. J. Fransen van de Patte, mede, dat dhr. S. van der Peg', die ver leden week tot candidaat werd gekozen, aanvanke lijk veel bezwaren bad de candidatuur te aanvaavden, doch dat het comité zoo gelukkig was geweest vele dezer bezwaren op te heffen, zoodat dhr. V. d. Peijl heeft verklaard, door warme belangstelling in de liberale zaak gedreven, de hem aangeboden candi datuur aan te nemen. De voorzitter zeide hem daar voor dank, waarmede de vergadering door applaus toonde in te stemmen. Er bleven dus thans nog twee vacatures te ver vullen. Daar niemand vóór het stellen van candi daten iets had in het midden te brengen, opende de voorzitter de gelegenheid tot het noemen van namen, tengevolge waarvan achtereenvolgens op de candidatenlijst werden geplaatst de heeren A. E. Janssen, A. Matthijssen Sr. en J. F. van der Leeuw. Alvorens tot stemming over te gaan las de voor zitter een schrijven voor van »de katholieke kring" alhier, waarin werd medegedeeld, dat in eene door dezen kring" gehouden vergadering de heer van der Leeuw met bijna algemeene stemmen tot can didaat was geproclameerd en dat, zoo hij ook door de aanwezigen op deze meeting werd overgenomen, »de katholieke kring" ook de andere candidaten der meeting zou steunen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou vanwege den kring alleen de heer van der Leeuw gesteld worden. Daarna had do stemming plaats, waarvan de uit slag was, dat de heer Janssen 49 en de heer van der Leeuw 44 van de 67 geldige stemmen op zich ver- eenigden en alzoo werden gecandideerd. Beide heeren hebben de candidatuur aanvaard, zoodat de candi daten der meeting thans zijn de heerenS. J. J. de Jonge Mulock Houweraftr. lid, A. E. Janssen, J. F. van der LeeuwS. van der Peijl en W. Tem perman. Met dankbetuiging voor de zeer trouwe opkomst en onder aanbeveling der gestelde candidaten sloot de voorzitter de vergadering. Behalve Degen leden van het bestuur, hadden slechts drie gewone leden gevolg gegeven aan de oproeping tot het bijwonen der algemeene ver gadering van de v e r e e n i g i n g tot het regelen en bevorderen van volksvermaken, die gister avond op »het Slot Ostende" alhier werd gehouden. Na opening der vergadering bracht de waarnemende voorzitter, de heer A. R. Breetvelt, verslag uit om trent den toestand der vereeniging. Tot zijn leed wezen moest hij verklaren, dat die niet zeer roos kleurig is, daar alweder dit jaar het aantal leden met 40 is verminderd en daardoor gebracht is van 170 op 130. Ofschoon de financiëele uitslag ervan ongunstig was kon hij melding maken van de uitstekend geslaagde poging tot het oprichten van een »Floralia" en van het bij het uitreiken der prg zen gegeven feest, doch minder succes was be haald met het laten optreden van mej. Heijblom, die op uitstekende wijze, doch voor een zeer klein aantal belangstellende leden, dezen winter eenige voordrachten hield. Ook het St. Nicolaasfeest moest achterwege blijven uit gebrek aan financiëele krachten. Of de vereeniging weer tot vroegere levenskracht zal komen kon spreker niet vermoeden of beves tigen, maar hij durfde toch hopen dat het bestuur genoegzaam zal gesteund worden teneinde in staat te zijn dit jaar weder een Floralia-feest te geven, waarvoor reeds de eerste stappen zijn gedaan, be staande in het uitreiken van plantjes aan ben, die zich op het kweeken van bloemen willen toeleggen. Mochten de circuleerende lijsten om geldelijken steun der ingezetenen een bevredigend resultaat hebben, dan mag ook het succes van dit tweede Floralia- feest verzekerd geacht worden. Nog uitte spreker den wensch dat de algemeene vergadering trouwer zou worden bezocht, en dat de leden hun verlangen kenbaar maakten en aan het bestuur vingerwijzingen gaven, omtrent de richting, waarin men de vereeniging wenschfc geleid te zien, en sprak als zijne overtuiging uit dat Volksvermaken" nog nuttig werkzaam kan zijn. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat gedurende het afgeloopen dienstjaar de ontvangsten hebben bedragen f 135,30 de uitgaven f 179,25J/2, zoodat de rekening sluit met een kwaad slot van f 43,95 ,/2. Tot lid van het bestuur werd met 11 van de 12 stemmen herbenoemd het aftr. lid de heer P. van der Meulen, die de benoeming aannam, terwijl in twee bestaande vacatures werd voorzien door de benoeming van de heeren mr. P. L. van Eeten met 10 en W. Temperman met 7 van de 12 stemmen, wien van bunne benoeming zal worden kennis ge geven. Van de aandeel en in de muziektent zijn uitgeloot de nommers 19, 29 en 42. Aan het slot der vergadering werd van gedachten gewisseld over het geven van eenig feest vanwege de vereeniging gedurende dezen zomer en besloten het bestuur te machtigen in overleg te treden met andere alhier bestaande vereenigingen, ten einde door samenwerking, zoo mogelijk op 2 Augustus a. s., den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes, een volksfeest te organiseeren. Een prachtige zomeravond, een gunstig bekend gezelschap en een schoon programma waren zeker wel de oorzaken, dat een vrij talrijk publiek, waar onder eenigen van buiten, zich gisteravond bevond in den tuin der Sociëteit V. O. V. alhier, om te genieten van het concert, dat daar werd gegeven door het muziekkorps der dd. Schutterij te Middelburg, onder directie van den luit.-kapel- meester, den heer J. Morks. Wel niemand zal zich den tocht daarheen hebben beklaagd, want de tien nummers van het programma, benevens het stuk als toegift, voldeden ten zeerste, getuige de volle aandacht, waarmede zij werden aangehoord en het applaus, dat zij verwierven. Het korps mag zeker met zelfvoldoening op zijn arbeid terugzien, daar het ongetwijfeld zijn publiek een genotvollen avond heeft verschaft. De heer E. van den Bosch, secretaris van de Afdeeling Zeeland van het Ned. Rundvee Stam boek, de meest bloeiende vau alle provinciale Afdeelingen, meldt ons, dat op Woensdag 17 Juli de Zomervergadering zal worden gehouden te KIoos- terzande, en dat als gewoon daarbij het nuttige aan het aangename zich paren zal. Zoo zal een bezoek aan de Boterfabriek gebracht worden, terwijl de Afdeeling Hulst haren gasten een rijtoer aanbiedt. Van Zieriksee zal een extra-boot varen en te Hansweerd de leden uit Walcheren, Zuid- en Noord- Beveland en Tolen opnemen en deze des avonds bij tijds voor de verschillende treinen te Vlake afzetten. In Schouwen en Duiveland zijn 14 nieuwe leden toegetreden. Naar we vernemen zullen voortaan Gede puteerde Staten van Zeeland hunne gewone wekelijksche vergadering houden des Zaterdags te 11 uren, en niet meer als tot dusver des Vrijdags te 121/2 uren. Dinsdag 23 Juli zal aan Richard Hol te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, ter gelegenheid van (zijn 70sten jaar dag, een huldeblijk worden aangeboden, terwijl voor corporaties en particulieren de gelegenheid zal be staan hem te complimenteeren. Richard Hol, wiens muzikale talenten ook buiten Nederland bekend zijn, bezit ook de groote ver dienste, dat hg de vaderlandsche kunst aan zich verplichtte door menige schoone compositie. Staten-Generaal. De Eerste Kamer is Maandagavond bijeenge komen tot hervatting harer werkzaamheden. Ingekomen was een missive van den heer C. T. Stork, houdende kennisgeving dat hij om gezondheids redenen zich verplicht ziet zijn ontslag te nemen als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De voorzitter sprak naar aanleiding daarvan eenige waardeerende woorden over het aftredende lid. Nog was ingekomen een missive van den heer J. E. N. Schimmelpenninck van der Oije, houdende kennisgeving, dat hij wegens bevordering tot gene- raal-majoor der genie heeft opgehouden lid dezer Kamer te zijn. (Hij is intusschen door de Staten van Gelderland reeds weder gekozen.) Nog waren ingekomen de laatsteljjk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Morgen openbare vergadering ter behandeling van de wetsontwerpen betreffende de verveningen en de uitvoering van art. 191 der Grondwet, zoomede van die ontwerpen, die alsdan voor openbare behandeling gereed zullen zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Zieriksee ds. J. C. Benit te Purmerend. Op 1 Juli waren bij de Ned. Herv. kerk 349 predikantsplaatsen vacant, of 4 meer dan op 1 Ja nuari van dit jaar. Voor deze vacaturen zijn nog slechts 6 candidaten beschikbaar en wel de heeren A. van der Heide, F. de Boer, H. Hofstee, P. A. C. Douwens, F. H. Germs en A. Ippius Fockens. De heeren Douwens en Ippius Fockens hebben zich nog niet beroepbaar gesteld. Eene rijkssubsidie boven en bebalve de bijdrage bedoeld bjj art. 45 der lager onderwijswet is ver leend aan de gemeenten Boschkapelle van f 600 Kapelle van f 2800Koewacht van f 3100Ter- Neuzen van f2625; Weuaeldinge van f 1800West- dorpe van f1425.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1