1895 N°. 80. Dinsdag 9 Juli. 82stc jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. De VERKIEZING De aangifte van Leerlingen EERETEEKEN De nieuwe kieswet. GOESCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woonsdag- en Vrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bp alle Boekverkoopers en Brievengaarders. SnseK»dita& ven advertentlên vóór uren op den De prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om 9n vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, daff der uitgave. voor vijf leden van den gemeenteraad ten gevolge der perio dieke aftreding Yau de heereu B. M DEN BOER. J. FA BE KI J DE JONGE, C. L. M. LAMBRECHTSEN. S J J. DE JOXGE MULOCK HOUWER en J ADAV1 zal plaats hebben cp Dinsdag den 16 Juli t.isschen de? vo-r- middags 9 en des uain'dd tgs vijf ur<De kiezer, die geen steraM jet ontvangen ot het zijne verloren heeft, kan er een t:r Secretarie bekomen Goes, den 6 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. voor alle scholen van het lager onderwijs (behalve school E) en de bewaarschool is opengesteld van Woensdag den 17 Juli tot en met Zaterdag den 3 Augustus a s. op eiken werkdag van des voormiddag» 9 tot des namiddags 2 uren, ter Secretarie van de gemeente. Goes, den 6 Juli IS95. Burgemeeitsr et» Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. l)e Secretaris. VAN REIGERSBERG VERSLUIJS Zij, die verlangen begiftigd te vrorden met het voor langdurigen werkelijlcen dienst bij de SCHUTTERIJ, worden uitgenoodigd, om, met overlegging van een sta..t van dienst, waaruit blijkt, dit zij gedurende vijftien jaren en langer voor zich zelveu in werkelijken dienst zija geweest en zich aanhoudend onbarispelyk hebben gedragen, \ójr of ui ter ijk op den 1 Augustus eerstkomende, zich aan te melden ter secretarie vaa de gemeente. Goes, den 6 Juli 1895. Burgemeester en "Wethoudars van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS ui. Waar we in de beide vorige artikelen de bepa lingen uit het kieswet-ontwerp-Van Houten mede deelden, die ons voor onze lezers het meest belaDg- rpk toeschenen, daar willen we eindelijk nog in het kort onze meening kenbaar maken over het ont werp zelf. En dan staat het vast, dat dit ontwerp niet geeft eene »finale" uitbreiding, althar.s niet in dien zin, dat de grenzen van het kiesrecht zoo ruim zijn uit gezet, dat binnen de voorschriften der Grondwet geene grootere uitbreiding mogelijk zou zijn. Het spreekt wel van zelf, dat waar aan het verwerven van het kiesrecht financiëele voorwaarden zijn ver bonden, deze voorwaarden, al dragen zij ook het karakter van een zeer laag minimum, altijd nog tot een lager minimum kunnen worden gebracht. Een huurprijs van f 1,25 's weeks (zooals voor Goes in het ontwerp is aangegeven) zal allicht nog verschei- denen buitensluiten, aan wie de minister zelf gaarne het kiesrecht zou toekennen. Maar bracht men dien huurprps tot 1,terug, dan zou vermoedelijk wel aan dit bezwaar zijn tegemoetgekomen, maar het zou niet geheel zijn opgeheven. In dien zin derhalve, dat de uitbreiding niet groo- ter kanis het ontwerp-Van Houten niet »fmaal". Maar het heeft toch deze goede eigenschap, dat er geen twijfel kan bestaan aan zijne Grondwettigheid, en dat het, binnen de perken der Grondwet, eene zeer groote uitbreiding aan het kiezerscorps geeft. Vat men het voorschrift der Grondwet, omtrent het bezit van geschiktheid en maatschappelijken wel stand in positieven zin op, dan ligt het voor de hand, dat tal van eischen moeten worden gesteld, aan één van welke de kiezer ten minste moet vol doen, en dat men dus een vrij samengestelde reeks van kenmerken krijgt, die het bewjjs van die ge schiktheid en dien welstand moeten leveren. Ons dunkt, dat de minister erin geslaagd is, een samen stel te ontwerpen, dat duidelijk die eischen aangeeft, en dat tengevolge zal hebben, dat weinigen worden uitgesloten. Hoe men ertoe kan komen, speciaal met Jiet oog op die eischen, dit ontwerp »peuterwerk" te noemen, verklaren wij niet te begrijpen. Wanneer de bij het ontwerp gevoegde tabel, aangevende den vereischten huurprps of het loon, voor de verschil lende gemeenten, nog eens nauwgezet wordt onder zocht, en de minister zich niet verzet tegen eene verlaging voor verschillende plaatsen, dan gelooven we, dat dit ontwerp voldoet aan de billijk gestelde eischen tot uitbreiding van het kiesrecht op vasten grondslag, en tevens dat die uitbreiding eene zoo groote zal blijken te zija, dat daarmede wel degelijk nagenoeg de uiterste grens wordt bereikt, die ons van het algemeen kiesrecht scheidt. Evenals eene wijziging der tabel vermoedelijk ge- wenscht zal blijken, zal ook eene aanvulling noodig zijn van de reeks van ambten en betrekkingen, waar aan het kiesrecht is verbonden. Deze reeks schijnt ons de minst gelukkig ges'aigde voorwaarde voor het bezit van geschiktheid en maatschappelijken wel stand. Niet, dat wij bezwaar h-ibben van het toe kennen van kiesbevoegdheid aan hen, die door hunne betrekking bet bewps leveren de daartoe gewenschte kennis eii zelfstandigheid te bezitten. Maar wil die maatstaf eenigszins gelijken tred houden met of beter gezegd ook kunnen doorwerken in die kringen der maatschappij, waaruit het meerendeel der kiezers langs de andere wegen zal worden gereeruteerd, dan moet die reeks zeer aanmerkelijk worden uitgebreid. Of heeft zij de verborgen bedoeling om eenigszins een correctief aan te brengen voor eene al te demo cratische uitbreiding? Wij kunnen nauwelijks ge looven, dat dit de bedoeling des ministers kan zijn, en ze zou als zoodanig ook weinig doel treffen, want het intellect is niet onvoorwaardelijk de bron waar uit het conservatisme of de aristocratie in den meest zuiveren vorm welt. Maar zelfs al had deze reeks van betrekkingen de beteekenis van een tegenwicht tegen de veldwinnende democratie, dan nog zou zij eene belangrijke aanvulling vereischen, wil zij w rke- lijk zooveel mogelijk voldoen aan den eisch, dat zij het intellect aan de stembus brengt. Voor het overige achten wij het een gelukkig denkbeeld, dat de minister de bepalingen omtrent de wijze van stemmen in hoofdzaak uit het ont- werp-Tak heeft overgenomen. Dat voortaan officiëel rekening zal worden ge houden met de gestelde candidaten, dat deze op het stembiljet zullen worden gedrukt, zoodat van schrijffouten of verkeerde spelling geen sprake meer zal zijn, dat door invoering van het couloirstelsel de vrijheid van den kiezer in het uitbrengen van zijne stem volkomen wordt gewaarborgd, dat de stembus van 8—5 uren zal zijn geopend, en dat de stembriefjes terzelfder plaatse onmiddellijk daarna worden geopend, zoodat nog denzelfden dag het resultaat der verkiezing, zooal niet officiëel dan toch officieus bekend kan zijn, dank zij het zich meer en meer uitbreidend telefoonnet, dat alles zijn bepalingen en voorschriften, die zeker door iedereen met groote sympathie zullen worden aan vaard. Over het geheel genomen is de indruk, dien het wetsontwerp op ons maakt dan ook een gunstige, en we hopen daarom van harte, dat de meerder heid der volksvertegenwoordiging het, zij het ook ia onderdeelen geamendeerd, verbeterd en aange vuld, zal aannemen. Zoowel de voor- als tegen standers van finale" uitbreiding bp de liberale partij vinden in dit ontwerp veel wat hen zal aanlokken, omdat het in staat stelt om de regeling van h°t kiesrecht voor langen tijd van de politieke programs af te voeren en met eene op breederen grondslag gekozen Kamer andere dringende punten van staats wetgeving ter hand te nemen. GOES, 8 Juil 1895. Door de antirev. kiesvereeniging >Voor Nederland en Oranje" alhier werd Vrijdagavond, in het lokaal Samuel" een vergade ring gehouden, die door een veertigtal personen be zocht werd. Op deze vergadering werden tot candi daten voor de aanstaande gemeenteraads-verkiezing gesteld de antirevolutionaire aftredende heeren B. M. den Boer, J. Adam en J. Faberij de Jonge en, inplaats van het aftredende liberale lid: S. J. J. de Jonge Mulock Houwer en het vertrekkende lid Lambrechtsen werden gekozen de heerenI. Wessel en M. H. Harinck. Allen hebben de candidatuur aan genomen. Ook werden nog de namen genoemd van de heeren: 0. E. van Koetsveld, J. Donner, J. W. v. d. Weert, L. de Beste, J. Buijse en A. S. J. Dekker, op wie nog enkele stemmen werden uitgebracht. De vergadering sprak hare afkeuring uit over de houding der meeting van kiezers en belangstellenden in »de Prins van Oranje" gehouden. Werd twee jaren geleden nog voeling gehouden met de anti revolutionaire partij, thans is met haar geen reke ning meer gehoudenzelfs werden de namen der aftredende antirevolutionaire leden niet eens ge noemd. Een voorstel van den heer Van Koetsveld Jr., om aan de Tweede Kamer een adres te zenden, ter verkrijging van proportioneel kiesrecht, werd aange nomen. Aan het bestuur werd opgedragen in dien geest een adres op te stellen. Naar aanleiding van dit bericht mogen we niet nalaten de opmerking te maken, dat de klacht over de meeting in »de Prins van Oranje" al zeer zonder ling is. Wanneer de anti-revolutionairen zoo gaarne wildeü, dat er voeling" was ontstaan tusscben hen en de leiders der meeting, waarom hebben zij dan die voeling" niet gezocht? Het is toch zeker geen wettelpk voorschrift, dat de anti-revolutionaire heeren altijd moeten aangezocht worden; ze zijn toch»mans- genoeg" om zelf ook eens een »aanzoek" te wagen Vanwege »de Katholieke kring" alhier werd gisteravond in het »Siot Oostende" eene bijeenkomst gehouden van katholieke kiezers en be langstellenden, teneinde van gedachten te wisselen over de aanstaande gemeenteraadsverkiezing en daarvoor één of meer candidaten te stellen. Na dat de voorzitter, de heer J. F. v. d. Leeuw, de vergadering geopend had en een inleidend woord had gesproken, werden achtereenvolgens verschillende candidaten genoemd, die echter allen bedankten. Vooral werd door velen der aanwezigen met nadruk de candidatuur van den heer v. d. Leeuw aanbe volen en de wensch geuit, dat hij zich weder be schikbaar zou stellen. De candidaten van andere partpen waren ook niet altijd de eerste maal ge kozen en de sympathie voor den heer v. d. Leeuw was in de laatste twee jaren zeker niet verminderd. Eindelijk werd besloten tot stemming over te gaan, waarvan de uitslag was, dat de heer J. F. v. d. Leeuw met 23 van de 28 stemmen tot candidaat werd gekozen. Deze verklaarde zich daarop bereid die candidatuur te aanvaarden, hoewel hij veel liever gezien had, dat men een ander had gekozen. Nadat vervolgens werd goedgevonden slechts één katholiek candidaat te proclameeren, kwam de vraag aan de orde of men van katholieke zijde ook de candidaten van een der andere partpen zou steunen. Al dadelijk werd de opmerking gemaakt, dat de antirevolutionairen reeds vijf candidaten hadden ge steld, dus dat van die zijde zeker op geen steun te rekenen viel. Trouwens, de antirevolutionairen hebben wel meermalen betoogd, dat de katholieken ook recht hadden vertegenwoordigd te zijn in den gemeente raad, maar nooit was er met hunne hulp een katho liek de raadszaal binnengetreden. Met algemeene stemmen werd daarop besloteD, wanneer de mi eting op hedenavond da candidatuurv. d. Leeuw over neemt, ook dezerzijds de liberale candidaten te pro clameeren. In tegengesteld geval zal alleen de heer v. d. Leeuw door »de katholieke kring" worden aanbevolen. Door het Comité tot wering van schoolverzuim alhier is besloten, dat het schoolfeest dit jaar zal plaats hebben op Don derdag den 18 dezer en bestaan zal in den gewo nen tocht naar Vlissingen. Prov. blad no. 67 bevat de kennisgeving van den Commissaris der Koningin in Zeeland dat de opening der jacht op waterwild zijnde eenden, duikers, waterhoenders, watersnippen, schrie- ken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevieren, in deze proviucia door Gedeputeerde Sraten is be paald op Zaterdag 13 Juli aanstaande. Reuter seint uit Parijs, dat het verbod tot doorvoer van rundvee, afkomstig uit Nederland, ia dien zin is gewijzigd, dat de door voer mag geschieden per spoor, in waggons, welke na een sanitair onderzoek aan de Fransche grens zijn verzegeld. De uitreiking der onderscheidingen, ter zake van het in Lombok gebeurde, door onze jeugdige Koningin had jl. Zaterdag op het Malieveld te 's-Gravonhage plaats. Een ontzag lijke menschenmassa had zich rondom het Malieveld verzameld. Binnen het terrein, waar de parade werd gehouden, waren aanwezig officieren der marine, van het Indisch leger, gepensioneerde Indische officieren, een groot aantal ridders der Militaire Willemsordedragers van het onderscheidingsteken wegens eervolle vermelding, gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis en deputatiën der vereenigingen van het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen en Het vaderland getrouw. De Koninginnen en Haar gevolg werden bij het binnenrjjden van het terrein door de menigte met gejuich ontvangen. Geëscorteerd door den gouverneur der residentie met een schitterenden staf, inspecteerden de vorstinnen de troepen en gingen daarna te voet, te midden van een grooten hofstoet, naar de toepasselijk versierde tribune, die geflankeevd werd door ©erewachten van schepelingen der marine en van manschappen der koloniale reserve. Op de tribune werden de Koninginnen ontvangen door de Ministers van Koloniën, van Marine en van Oorlog. Aan de genoodigde corporatiön en autoriteiten, de Ministers, de Kamerleden en de hooge staats ambtenaren was eene plaats ter linker- en rechter zijde van de koninklijke loge aangewezen. Aan de echtgenooten van hen, die eene onderschei ding moesten ontvangen, had de Regentes toegang tot de tribune verleend. De uitreiking geschiedde geheel overeenkomstig het daarvoor opgemaakte programma. De N. R. Ct. beschrijft deze plechtigheid als volgt: »Nu komen de militairen een voor een voor hnn Vorstin. Dat moet voor hen eon wonder oogenblik zjjn, het beeld van het jonge, schoone meisje naast de fiere Regentes, dat hen voorzweefde in het felst van den strijd om hen aan te vuren tot leeuwen moed, thans in persoon voor hen staande, en hnn met eigen hand het eeremetaal speldend op de borst eerbiedig schreden zij voorwaarts, dan bleven zjj pal staan in de positie, bleek met tranen in de oogen, sommigen in politiek; invaliden ook. En telkens weer voor ieder nieuw geridderde presen teerden de troepen het geweer, en juichten de aan wezigen. De eeresabel, die werd uitgereikt, was van zilver, een nieuw model. Majoor van Sirtema van Grovenstins reikte Hare Majesteit telkens de onder scheiding over, nadat allen een voor een waren voor geroepen en geschaard stonden op de trap voor het podium klonk nog eens het Wilhelmus, waarop da Koningin-Regentes, goed hoorbaar een heel eind in den omtrek, de volgende rede hield Officieren, Onderofficieren, Korporaals, Soldaten Het was de wensch der Koningin, de eereteekenen te mogen uitreiken aan Hen, die in onze Overzeesche Bezittingen gestreden hebben voor de handhaving van Ons gezag. Ik wensch U Allen daarmede van harte geluk. Gij hebt die onderscheiding verdiend. In moeielijke oog^nblikken hebt Gij bloed en leven veil gehad voor Koning en Vaderland en aan de annalen van leger en vloot is een nieuw glorierijk blad toegevoegd aan de geschiedenis van Neder- landsch-Indië. Mede namens de Koningin breng Ik U daarvoor hulde, dat zoovelen schitterende blijken hebben ge geven van plichtsbesef, zelfverloochening en doods verachting. Met rechtmatigen trots moogt Gjj op Uwe daden terugzien en het is M|j een voorrecht aan Leger en Vloot dank te brengen voor hetgeen zjj hebben gedaan voor Koningin en Vaderland. Dankbare hulde brengen wij ook aan de nagedachtenis van hen, die zijn gevallen. Eere den mannen, die in dienst des Vaderlands een eervol leven bekroond zagen met een eervollen dood. Zij konden geen belooning be komen voor hnn moed, daar zjj, trouw tot in den dood, hun leven lieten. Officieren, Onderofficieren, Korporaals en Soldaten hier tegenwoordig! Zegt het Uwen kameraden in Indië dat Koningin en Volk hooge achting hebben voor de Indische krijgsmacht en dankbaar erkennen dat het Indisch leger zijne roeping met eere vervult. Moge in de toekomst voorspoed rusten op uwe wapenen, ter eere van Onze schoone Koloniën en tot geluk van ons dankbaar Vaderland". Daverend hoera's weerklonken terwjjl de muziek het Wien Neerlandsch Bloed aanhief. Toen het even stil was geworden sprak Koningin Wilhelmina met duidelijke, heldere stem luide Leve het Indisch leger wat een storm van gejuich deed opgaan, niet minder dan toen generaal Vetter met krachtige stem een »Leva de Koningin 1" aan hief, wat met daverende hoera's werd begroet. De luitenant-generaal jhr. Verspjjck, commandeur van de Militaire Willemsorde, die zich rechts ach terwaarts van Hare Majesteit bevindt, leest de be sluiten der benoeming voor en zegt den nieuwen ridder het formulier van den eed voor, hetwelk luidt als volgt: »Ik beloof en zweer mjj als een getrouw en wak ker ridder te zullen gedragen, mjjn leven altooB veil te zullen hebben voor Koning en Vaderland, en door al mjjn vermogen mij stesds trachten waardig te maken, de onderscheiding mjj door den Koning toegestaan. Zoo waarlijk helpe mij God Almagtig 1" Vervolgens defileerden de troepen langs het po dium, waar generaal Vetter stond aan de rechter zijde der Vorstin en langs de gedecoreerden. Vrooljjk klonk de muziek der verschillende regimenten, de pluimen wiegelden op den wind. Met de vaandels werd gesalueerd, waarop de ko ninginnen telkens weer bogen. Algemeen was men over de houding der troepen tevreden. »Het was een mooi veld van bajonnetten." De nieuw gedecoreerden werden gecomplimenteerd door H. M. de KoniDgin, die hen een voor een toe sprak en Generaal Vetter de hand drukt. Even vóór vier uur klonk opnieuw het Volkslied»

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1