Afsluiting weg van Baarland. Afsluiting wegen in Rilland-Bath. Openbare Yerkooping. op Donderdag Juli 4895, 2 WOONHUIZEN, SCHUUR, Tuin en Erf, Op de j.l. bondag gehouden koningschieting der 'kon. bandboogsociëteit >Jacoba van Begeren" alhier, werd het koningschap behaald door den heer J. F. Tas en het prinsschap door den heer A. W. F. de Falck. Het bestuur van genoemde sociëteit heeft een concours met den handboog naar het doel uitge schreven op Donderdag 29 Aug a. s. Bij dit con cours zal eene vogelschieting naar het doel plaats hebben. Bath. De salonstoomboot »Exelsior" kapt. M. Bakker, komende ledig van Antwerpen en bestemd naar Gent, geraakte gistermiddag circa 2 uur bij het ten anker komen alhier aan lager wal, zoodat het schip op den steenen dam bleef zitten. Omstreeks 7 uur is het schip vlot gekomen en heeft daarna zijne reis vervolgd. Hefnkenszand. Verleden week werd door de justitie uit Middelburg met de rijks- en gemeente politie alhier een onderzoek ingesteld naar in 1894 vermiste voorwerpen van W. N., thans landbouwer te Wolferfcsdijk. Bij een arbeider, die van den dief stal verdacht werd, zocht men echter tevergeefs, doch door een ijverig voortgezet onderzoek mocht het den brigade-eommandant A. Pover gelukken dezer dagen bij den landbouwer V. alhier een paar- dentoom in beslag te nemen, die onder de vermiste goederen behoort en door W. N. is erkend als zijn eigendom. Wellicht dat dezo vondst aaleiding geeft tot het opsporen van de andere vermiste voorwerpen en van de daders van den diefstal. Ierseke. Naast de bestaande handboogschutterij »St. Bastiaan", die alleen op de doelen schiet, is hier onder den naam Claudius Civilis" een tweede handboogschutterij opgericht, die ook op den vogel sehieten zal. Het aantal leden der laatstgenoemde bedraagt nu 27. Het (definitief) bestuur bestaat uit de heerenP. Hoondert, hoofdman, Job Bom, len deken, P. J. Polejj, 2en deken, Z. Bouwens, secre taris-penningmeester en G. Leijs, 2e secretaris. Bjj gelegenheid van het koningschieten heeft de hoofdman P. Hoondert de meeste losse vogels gehad en is dus koning voor een jaar. Bath. De zeilwedstrijd uit Antwerpen had Maan dag alhier plaats. Ruim een veertig jachten en een 13lal groote en kleine booten lagen op de reede en in den omtrek dezer plaats. Naar men meldt was op een der groote booten de Belgische troonopvolger Prins Albert, terwijl door een infanterie-muziekkorps uit Antwerpen nu en dan eenige nummers werden uitgevoerd. Omstreeks 1 A 1 i/a uur 's middags alhier aange komen, had de terugtocht om circa 41/2 uur plaats. Het weder was prachtig, en tal van nieuwsgie rigen uit omliggende streken waren komen opdagen. Zondagavond omstreeks half tien is op de Groote Markt te Middelburg door den 21 jarigen C. J. B. bij een twist met zekeren J. K. dezen met een mes een vrij aanmerkelijke sap wond aan het hoofd toegebracht. De gekwetste werd aaH het politiebureau verbonden en kon zich na eenigen tijd huiswaarts begevende dader is voorloopig in be waring genomen, doch heden weder op vrjje voeten Die dader was ook betrokken in de treurige moord geschiedenis op Hemelvaartsdag 1893 en werd, in verband daarmede, toen wegens mishandeling tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Er loopen geruchten dat de aanslag met voorbe dachten raad zou zjjn geschied en B. reeds vóór de wond toegebracht werd, gepoogd had K. in een twist te wikkelen. De toestand van K. is niet gevaarlijk. (M. Ct.) In de afdeeling »Gooi en Eemland" van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd op de vraag: »Wat is het ondersoheid tusschen een tuinbaas, een tuinman en een tuinder, het vol gende leuke antwoord gegevenEen tuinbaas, zoo werd er gezegd, is een zelfstandig persoon, die vele werken en beplantingen uitvoert, zonder dat het direct voordeelig is voor den principaal, en dikwijls van een rijksdaalder een kwartje maakt. De tuinman werkt direct onder den patroon, waar door een dubbeltje een dubbeltje bljjft, dank zij den patroon. De tuinder is de warmoezier of groentenboer; hg maakt van een dubbeltje drie stuivers. Een gezelschap, bestaande uit 5 personen ging te Utrecht Zondagnamiddag roeien. Op de Kruisvaart wilde men van plaats verwisselen, waarbij een van het gezelschap overboord raakte. In den jjver om den drenkeling te redden bogen alien over éen zij, waardoor de boot kantelde en allen in het water geraakten. Vier van de vjjf werden gered, Een jong meisje verdronk en werd kort na het ongeluk dood opgehaald en naar het politiebureau aan de Tolsteegpoort gebracht, waar ook reeds een ander drenkeling, een militair, binnengebrachr was, wiens zenuwen door het ongeink zeer aangegrepen waren, daar de verdronkene zjjne beminde was. Sedert een dag ot wat ligt te Surhuisterveen een scheepje met meststoffen, waarvan de beman ning" bestaat uit twee vrouwen. De oudste, die nooit een man heeft gehad, is eigenares en voert het bevel, de jongere, van wie het niet zeker is of zij niet getrouwd is geweest, doet dienst als knecht. Beiden doen zij het werk ook bij het laden en lossen. De knecht" verdiend acht stuiver in de week plus den kost. De zaken gaan tegenwoordig echter niet best, want niet alleen dat de schipperesse geen koo- per voor haar waar kon vinden, maar zjj is nu al sedert weken het weekloon schuldig aan hare help ster. Beide vrouwen zijn echter volstrekt niet neer slachtig, veeleer vol vertrouwen op betere dagen. Het verblijf in het schip, waarin die geurende stof nu reeds geruimen tjjd is geborgen, Bchjjnt ook geen afbreuk te doen aan hare gezondheid. Zondagavond omstreeks 9 unr keerde een zes tal ingezetenen der gemeente Koewacht, op een kar retje gezeten, rustig huiswaarts van de kermis vau St» Jansteen. Niet ver vau laastgenoemJe gemeente bemerkten zjj, dat ze door een bende van 8 personen achtervolgd werden, die geene goede bedoelingen schenen te hebben. De voerman legde daarom de zweep op het paard en trachtte de aanvallers te ontkomen. Bij eene herberg waar men aanlegde, kwamen ze weer voor den dag en begonnen te slaan en te schoppen, ja eenigen er van trokken hunne messen en staken waar zij raken konden. Drie in gezetenen van Koewacht ontvingen vrij ernstige steken in de beenen, armen en buik, terwjjl hunne kleederen op verschillende plaatsen doorsneden waren. Hevig bloedende werden de gewonden huiswaarts vervoerd en werd dadelijk geneeskundige hulp inge roepen. Twee der daders zijn gevat. De ingestorte brug bij de Leidschegracht te Amsterdam big ft het voorwerp van veler belang stelling door meer dan eene omstandigheid. Da dam, dien men voor het uitmalen van den kuil in de Keizersgracht had opgeworpen, spoelde weg. Thans is ontdekt, dat de brug eertjjds een sluis was; dat de vloer dezer sluis zich tot onder den dam uit strekte en dat ondanks den dam het water onder den sluisvloer door zijn weg naar den drooggelegden kuil vond. Een nieuwe dam moet nu verderop in de gracht worden gelegd. Zondagmiddag werd het water in den kuil door eenige verhitte en naar verfrissching hakende inge zetenen tot zwembassin gepromoveerd, zeer tot ver maak en onderhoud van een talrjjk publiek. Ten laatste besloot een der bewoners van de Keizergraehfc aan dit vreemd tooaeel een einde te maken. Hg waarschuwde de politie, agenten verschenen op het terrein des vermaaks, maakten zich meester van de plunje der zwemmers, zoodat voor deze aan geen ontkomen meer was te denken, en geleidde de zwemmers ondanks krachtigen tegenstand naar het politie-bureau aan den Singel. Maandagochtend vertrok een extra-trein uit Leiden met bedevaartgangers naar de bekende plaats Scherpenheuvel in België. Op het reisprogram stond ook een bezoek aan Antwerpen, van waar de rei zigers om 3 uur vertrokken. Even buiten het sta tion zjjnde, in het centrum der stad, ontspoorde de trein, waardoor een waggon omviel en eene der vrouwelijke passagiers op de plaats dood bleef, ter wijl enkelen gekwetst werden, doch niemand levens gevaarlijk. Van het station werd terstond de noodige hulp geboden. De ontsteltenis onder de reizigers, onder welke zich verscheidene geestelijken bevonden, was groot. Er is te Antwerpen eene vereeniging van cijclophoben gesticht. Deze heeft voor stelregel aan genomen, nooit voor een wielrjjder op zjj te gaan In een menagerie te Brussa werd gedurende een voorstelling de leeuwentemmer Bilmundschian (beter bekend als Arden-kapitein), door den leeuw >Jilderim" verscheurd. De reusachtige leeuw, een werkeljjk pracht-exemplaar, had reeds gedurende de oefeningen, die de temmer des daags te voren met hem had gehouden, bewijzen van buitenge wone wildheid gegeven. Bij het begin der voor stelling trok, terwijl twee andere leeuwen, gehoor zaam aan de zweep, in een kooi daarnaast over gingen, »Jilderim" zich in een hoek terug. Op dit oogenblik wendde Bilmandschian het hoofd om en met een wilden sprong, een vreeselgk gehuil latende hoorenBtortte »Jilderim" zich op den temmer, wierp hem op den grond en boord© zijn klauwen diep in het vleeich van den man. Bil- mundschiaa bewaarde geruimen tjjd zijn kalmte en zijn kracht. Het publiek echter begon te schreeu wen, en dit scheen het beest nog woester te maken. Ten slotte scheen de dierentemmer zijn krachten te verliezen. Hij riep om hulp. Toen zag men iets merkwaardigs de twee leeuwen, die in het andere hok zaten, stortten zich plotseling als razend op >Jilderim", om hun meester te verdedigen tegen den leeuw. Het gevolg er van was, dat de dieren elkaar verschrikkelijke wonden toebrachten, maar dat het tevens onmogelijk was om den dierentem mer te redden, die dood uit het hok werd gehaald, Te Berlijn is Zaterdagavond aan het post kantoor, afdeeling pakketdienst, een voorwerp ge vonden, geadresseerd aan het hoofdcommisBariaat van politie, dat bjj onderzoek bleek gevuld te zijn met een ontplofbare stof. Te Breslau heeft men vergiftiging geconsta teerd bij een groot aantal kinderen, die gespeeld hadden op de kinderspeelplaats bij de Salvatorlcerk. Bjj onderzoek bleek, dat de kinderen bloesems van de op de speelplaats groeiende gouden-regen boomen hadden opgegeten. Een zesjarig meisje is reeds over leden en de toestand der andere kinderen is zeer zorgwekkend. Generaal Peixoto, de vorige president van Brazilië, werd Zaterdag te Rio verwacht, maar toen hij zijn op korten afstand van de stad gelegen huis verliet om naar het station te gaan, voelde hjj zich opeens onwel. Hjj verloor het bewustzijn en was 's avonds dood. Ook Da Gama, Peixoto's voornaamste tegenstander, is dezer dagen plotseling overleden. Te Parijs heeft Maandagmiddag een schrikke lijke brand gewoed, ontstaan in de uitgestrekte werk plaatsen der Compagnie frantjaise d'entreprises mili- taires, in de rue Rocheehouart. Een brandweerman is doodgevallen, een tiental personen zijn gewond, het is een agitatie van belang geweest. Dezer dagen heeft te Eilendorf, een plaatsje nabjj Aken, eene Zigeunerin 's morgens, toen bijna alle dorpelingen ter kerke waren, een meisje van drie jaar geroofd. Een dienstbode zag den diefstal evenwel en zette de kinderroofster met een knecht na, die zjj inhaalden en uit wier handen zjj het kind met groote moeite bevrjjdden. De justitie zoekt de schuldige. De herdershonden krijgen concurrenten in de hanen. Een rijk Amerikaansch veehouder, die een groote kudde schapen bezit laat deze bewaken door l tien Spaansche vechthanen, alle voorzien van groote sporen. Zoolra een schaap zich onbehoorlijk ge draagt, vliegt een der hanen op liet dier af en roept het met zjjn pooten tot de orde. De hanen zjjn afkomstig van de Canarische eilanden, waar zjj door de dochter van den Amerikaan zijn gekocht. Zouden deze hanen niet in de eendenkooi thuis hooren 1 Onder het opschrift»Een geslaagde kolonisatie" leest men in Vrijlandhet orgaan der Nederlandsehe Trijland-vereeniging. Het verheugt ons melding te kunnen maken van een kolonie, welke voor omstreeks drie jaren door een groep geestverwanten is gesticht in den omtrek van Mount Libanon een stadje van 4000 zielen, in den Amerikaanschen Staat Pennsylvanië. In deze kolonie bestaat geen grondeigendom; de gemeenschap verschaft den leden alle productiemiddelen die zjj behoeven en verstrekt voor de waarde van den geleverden arbeid kasaanwijzingen op een centraal- baak, die de voortgebrachte goederen in gemeente lijke magazijnen opslaat. In deze magazjjnen koopen de kolonisten wat zij behoeven, terwijl het bedrag van hun inkoopen op de bovenvermelde kasaanwijzingen wordt afgeschreven. Zij leggen zich vooral toe op landbouw en drijven een levendigen handel in vee. Er zijn door de kolonisten reeds verscheidene huizen gebouwd, en hoewel ze nog pas drie jaar bestaat, moeten, de zaken in de kolonie zéér goed gaan en heersckt er algemeens welvaart of, om de eigen woorden van onzen berichtgever te gebruiken, de kolonie is »a succesful operation". Te San Marteo in Spanje is op 't oogenblik dat eene processie de kerk wilde verlaten, een bloe dig gevecht ontstaan. Er was een twist uitgebroken tusschen eenige jongelingen, over de vraag wie het beeld van den schutspatroon van het dorp mocht dragen, en men was het'iniet eens geworden. Tengevolge daarvan het gevecht, waarbij revolvers en dolken gebruikt wer den. Veertig personen waaronder de pastoor en andere priesters zijn gewond. In het Arsenaal te Woolwich is verleden week een werkman in een kroes met gesmolten staal ge vallen, even voor dat met gieten zou worden be gonnen. De directeur heeft terstond een acte van overlijden doen opmaken en gelast, dat het metaal niet zou worden gebruikt, maar de blok, na afkoe ling, naar het kerkhof zal worden overgebracht, om daar, als eene gewone lijkkist, te worden begraven. Een mijnheer Cornell in Nieuw-York had een nieuw werktuig uitgevonden, een valstoel, welke volgens mededeeling van de »Lift-maatschappg" daar, zoo was ingericht, dat er, zelfs als hjj uit de vijfde verdieping viel, volstrekt geen leed kon geschieden aan hen, die er in zaten. Een proef zou plaats heb ben. De directeur der »Lift-maatsehappij," een zekere meneer Jones, de uitvinder Cornell en een journa list namen in den stoel plaats, die aan de vijfde verdieping van een gebouw hing. Ten overvloede plaatste men nog een mand eieren en een glas wa ter in het werktuig. De uitvinder sneed het touw door en met duizelingwekkende snelheid plofte de stoel naar beo eden. Toen men op de straat, waar een talrijk publiek stond, de deur van het werktuig opende, bleken Jones en Cornell letterlijk verplet terd te wezen en had de journalist zware wonden bekomen. Tarwe onveranderd. Per bert. f4,25 a 6,10 eu per 100 kilo f 6,50 a 7,50. Rogge als voren f 4,20 a 4,60. Gerat. Winter- eu Zomer- vonden tot vorige prijzen plaatsing. Per heet. f ï,60 a 3,20. Chevalier als voren f 4 a 6. Haver bracht vorige prijzen op f 1,75 a 3,25 Blauwe Erwten voor meeting als voren verkocht van f 5,75 tot 6 Koolzaad onveranderd f6,50 a 8. Kanariezaad met weinig handel als roren f 7 a 8. Meelbericht De verige week kenmerkte zich door groote stilte in zaken. BuiteuJandsch meel wordt onveranderd genotterd, doch door de inlandsche fabrikanten werden de prijzen gedrukt Heden meel zonder handel. Zeeuwsche eieren f 3,70 a 3,80 de 100 stuks. ROTTERDAM, 2 Juli 1895. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 350 vette runderen, 844 magere dito, 200 vette en graakalveren, 114 nuch tere kalveren, schapen of lammeren, varkens, 168 biggen. Prijzen waren als volgt: koeien le qual. 68 c. 2e qual. C 2 c., Se qual. 54 c., os9en Ie qual. 68 c 2e qual. 60 c., 8e qual. 52 c., stieren le qual 56 c2e qual. 50 c 3e qual. c., kalveren le qual. 85 c, 2e qual 76 e., Se qual. 65 cschapen le qual. c 2e qual. c varkens le qual. c., 2e qual. c., 3e qnal. c. Handel in vette runderen door weinig kooplust kleiner, vette stieren weinig gevraagd. Handel in kalveren vlug. De prijzen dor boter waren heden als volgt: le qual. f44, qual. f 40, 3o qual. f 36, per 1/1 kilo 55 a 65 c. Laatste en telegraphische berichten. Herkozen als lid der Eerste Kamer voor Gel derland, J. E. N. baron SCHIMMELPENNINCK VAN DER OYE met 34 stemmen. Er waren 23 biljetten blanco. Gekozen tot lid der Eerste Kamer voor Overijssel Mr. H. R. VAN MARLE te Deventer. Burgerlijke Stand van Goes van 1 Juli tot 8 Juli 1895. Geboren 30 Juni, Pieter Johannes, z. v. An thony Van do Voorde en Domina Adriana Reijerse, Levenloos aangegeven 1, een mannelijk kind van Franciscus Maas en Katbarina Louisa Van Lin- donk. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen Afloop der besteding van de dgksverbooging van den Reigersbergschen polder. Ingeschreven hadden P. P. van Opdorp te Woens- drecht voor f6161,78, J. F. Adriaansens Polfliet te Walsoorden voor f4384, B. den Exfcer van den Brink te Krabbendjjke voor f 3980, L. Moerland te Stave- nisse voor f 3940, A. Verinorken te Hontenisse voor f 3800, C. de Wilde Az. te Kattendijke voor f 3440, Johs. de Jonge te Biezelinge voor f3388, Jacob Geluk te Tolen voor f3240 en Joannes Hack te Oud-Gastel voor f3195. Gegund aan Joannes Hack. Gisteren werd door den heer W. Pelle, ten overstaan van den notaris J. Lansen Croin, ten ver zoeke van den heer Jan Weststrate te Biezelinge, in »de Prins van Oranje" te Goes publiek verkocht Een beplante dijk in de gemeente 's-Gravenpolder, groot 2.62.30 H.A. Kooper werd de heer Jan Wou- tersen te 's-Gravenpolder voor f 1820, onverminderd 81/2 pet. voor onkosten. Marktberichten. GOES, 2 Juli 1895. Aanvoer eu kooplust onbednidend, prijzen onveranderd. per Hectoliter f 5,60 8,80 f ■A.d-v©rtexitien TARWE ROGGE HAVER BOTER per K.G. 0,90 EIEREN per 100 stuks 3,20 ROTTERDAM, 1 Juli 1895. De aanvoer, die hedeu in 't algemeen slechts gering was, ruimde langzaam tot onveranderde prijzen op. 6,80 4,— 1,— 3,40 Heden ontvingen wij het treurige bericht dat onze geliefde jongste zoon en broeder WILLEM, in den ouderdom van ruim 24 jaren, na eene korte doch ernstige ongesteldheid, is overleden te Mariëndal, Oostkust van Sumatra. Wemeldinge, 29 Juni 1895. KOOLE, kinderen en behuwdkinderen. Mevrouw de wed. J. A. E. SCHMIDTDijtry van Haeften betuigt hiermede haren dank voor de talrijke bewijzen van deelneming tijdens de ziekte en bij het overlijden van haar echtge noot ondervonden. Goes, 3 Juli 1895. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling bij zijn 25jarig jubileum ontvangen, betuigt de ondergeteekende, inzonderheid aan de harmonie »Euphonia", ook namens zijne kinderen en behuwd kinderen, zijn hartelgken dank. Goes, 2 Jali 1895. B. DEN BOER, Concierge. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat het gedeelte van den Steen weg in Baarland, tusschen den Oude BJIeuwe wetf en den VToordwejjr, van 5 tot en met 19 Juli a. s. voor het ver keer met rij- en voertuigen en ree zal zijn afgesloten. DE BRAUW, Voorzitter. D. J. J. LAAN, W*. Griffier. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat de Eerste weg Se ge deelte en de Vierde weg, in den Reigerlbergschepolder, van 5 Juli tot 15 October a. s., voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee zal zjjn afgesloten. DE BRAUW, Voorzitter. D. J. J. LAAN, W«L Griffier. De Notaris J. LANSEN CROIN zal des voormiddags te 11V* uren, ten ver zoeke van den heer H. de Jon^re, in de herberg bij wed. Koets te Rilland publiek verkoopen MET alles staande en gelegen te Rilland en aldaar kadastraal bekend sectie C nos. 499, 500, 501 en 502, samon groot 25 Aren 20 Centiaren .25.20 H.A. Inmiddels uit de hand te koop. Informatiëa te bekomen bij den eigenaar voornoemd en ten kantore van den beer W. PELLE te Goes.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3