1895 N°. 77. Dinsdag 2 Juli. 82sle jaargang. MELK-ONDERZOEK. m 0 Openbare verpachting bij opbod, De Gvergangs-Exameos SCHUTTERIJ De kostelooze Vergunningen om te visschen De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkooperi en Brievengaaixlers. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjji slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending v»n advertentie» vóór 8 uren op den dag der uitgave. GOESCHE Blijkens een rapport ran de scheikundige sob-commissie uit de openbare gezondheidscommissie zijn de resultaten Tan een ingesteld onderzoek van melk als volgt NAMEN a a og DF.lt Woonplaat» 1 fe i g - Sg VERKOOPERS. FQ eu Cu 1 W. Davekot Goes 3. 12.080 2 J. Nieuweuhuize Kloetinge 8. 11.650 8 D. Melse Goes 2.8 11.546 4 Jacob de Dreu 0 2.8 10.875 5 Wed. M. van Liere 2.75 11.205 6 Jacob Zandee 2.7 11.555 7 H. Kors-tanje 2.7 11.530 8 J. de Rochefort 0 2.7 11.395 9 Wed. L. Ryk 0 2.7 11.875 10 Wed. W. Timmerman 0 26 12.3 11 J. v. d. Does 2.6 11.790 12 A. Goedbloed 0 2.6 11.730 13 A Westdyk 0 2.6 11.075 14 Wilhelminapolder Wilhelmia&dorp 2.5 11.595 15 A. J. Hendrikae Goes 2.5 11400 16 P. Koratanje Kloetinge 25 11 320 17 Joh. Zande* Goes 2.5 11 060 18 S. van Noort 24 11.575 19 P. Mange 0 2.4 11 530 20 D. Rouw 0 2.3 11 840 21 Maria den Boer 0 2.3 10.595 22 M. de Dren 0 2.2 11.165 23 J Pot 2 11.080 24 P. Verburg 2.— 10.360 De commissie merkt hierbij op, dat volgens de opgaven in wetenschappelijke werken goede, onvervalschte melk moet be vatten 3 a 5 procent boter en 12 a 15 procent vaste stoffen, terwijl het monster onvervalschte melk, dat de commissie zich kon verschaffen, slechts bevatte 2.75 procent boter en 11.225 procent vsste stoffen, een verschil dat waarschijnlijk is toe te schryven aan een wijze van voeding der koeien, die tengevolge heeft, dat deze wel een grooter quantiteit melk geven, edoch ven minder qualiteit. Goes, den 29 Juni 1895. Burgemeester en "Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. op ZATERDAG den 13 JULI a. des namiddags te 1 uur, ten raadhuize, van lo. den grond in de zoogenaamde oude haventhans in pacht bij F. Cornu 2o. den grond aan de oostzijde der haventhans in pacht bij P. Schrijver Cz. 3o. den grond in de voormalige Achterhaventhans in pacht bij C. Risseeuw 4o. den grond achter school B, aan den Westivalf thans in pacht bij J. De Jonge. Alles voor den tijd ven 7 jaren en op de voorwaarden, die ter secretarie gedurende eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot 'a namiddags 2 uren, ter lezing liggen. Goes, den 29 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders ran Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. der leerlingen van den loopenden cursus aan de Hoogere Bur gerschool zullen in het openbaar gehouden worden op MAAN DAG en DINSDAG 15 en 16 JULI a. s. Het programma voor de overgangs-examens, zooals dit is vastgesteld, luidt als volgt Maandag ld Juli. V oorbereidingsklasse. Van 9—9.40 uren Fransch. 9.4010.20 Geschiedenis. Eerste klasse. Van 10.2011 uren Wiskunde. 1111.40 Nat. geschiedenis. Tweede klasse. Van 11.40 uren Fransch. 1.40—2.20 Geschiedenis. y 2.20—8 Nederlandscb. Dinidag 16 Juli. Derde klasse. Van 99.40 uren Hoogduitsch. 9.4010.20 y Engelsch. 10.2011 y Wiskunde. Vierde klasse. Van 11.40 uren Staatswetenschappen. y 1.402.20 y Engelsch. y 2.203 y Natuurkunde. De ouders der leerlingen en andere belangstellenden worden dringend tot bijwoning van een en ander uitgenoodigd. Goes, den 1 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De Commissie tot onderzoek der redenen van vrijstelling of uitsluiting, die zij vermeenen te hebben, welke dit jaar voor de zijn ingeschreven, zal in een der zalen van het Raadhuis hare zitting houden op DONDERDAG DEN IS JULI aanstaande, des middags te 12 uren, wordende belanghebbenden opgeroepen voor die Commissie te verschijnen, daar zij, die hierin nalatig blijven, geacht worden geene redenen van vrijstelling te hebben en zulle* worden ingelijfd. Goes, den 29 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS, voor 1895/96 kunnen ter secretarie worden afgehaald. Goes, 29 Juni 1895. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Algemeen Overzicht. Het bljjft op het gebied der buitenlandsche poli tiek doodstroom. Verscheidene Kamers zjjn op reces, teneinde de leden in deze warme dagen te doen uitrusten van de vermoeienissen van hun ambt van volksvertegenwoordiger, of voor zoover ze nog bjj een zijn bepalen zich hare werkzaamheden tot zeer inferieure zaken. Alleen Ungeland wekt nog eenige belangstel ling door de plotseling ontstane ministriëele crisis, waarvan we de vorige maal melding maakten, en die in den loop der week, die achter ons ligt, tot oplossing is gekomen. Aanvankelijk verwachtte men, dat de minister-president Lord Bosebery koningin Victoria zou adviseeren het Lagerhuis te ontbin den. Hiertoe bestond werkelijk alle aanleiding. De liberale regeeringspartij, gesteund door de Ieren, heeft in het Lagerhuis de meerderheid, zij het dan ook eene zeer zwakke. Het votum van wantrouwen ten opzichte van den minister van oorlog Campbell- Bannermann was dan ook eenvoudig eene overrom peling, tengevolge van eene toevallige meerderheid der oppositie bij eene zeer onvoltallige Kamer. Bo vendien lag eene ontbinding van het parlement toch in het voornemen der regeering, zoodra de loopende en meest dringende zaken waren afgedaan, en eene ontbinding tengevolge van de ontstane crisis zou dus slechts eene verhaaste uitvoering zjjn van een punt van het regeeringsprogram. Er waren derhalve redenen genoeg om te verwachten, dat werkeljjk een nieuw parlement zou moeten worden verkozen. Maar Lord Bosebery heeft zeer handig gemanoeu vreerd en het besluit tot die ontbinding aan zijne tegenstanders overgelaten, fljj had daartoe twee redenen. In de eerste plaats het feit, dat het in een dergelijk geval altijd voordeelig is de oppositie te vormen, aaDgezien er altijd een betrekkelijk groot getal menschen zijn, die iets anders willen dan het bestaande. Maar in de tweede plaats geld de omstan digheid, dat de liberale partij op dit oogenblik nog volstrekt niet gereed is met hare voorbereiding voor nieuwe parlementsverkiezingen. Terwijl de Tories en de Unionisten reeds geruimen tijd, in afwachting van, en zelfs in de hoop op eene Kamerontbinding, bezig waren om door hunne leiders de kiezers te doen voorlichten, had de regeerings partij zich nog weinig daarmede ingelaten, vertrou wende, dat die ontbinding nog niet zoo spoedig zou plaats hebben. Vóór alles wilde dus nu Lord Bose bery zorgen, dat van eene sluiting van het parle ment geen sprake kon zijn, en hij kon die alleen voorkomen door het ontslag van het kabinet aan de Koningin aan te bieden en haar te adviseeren zijne tegenstanders aan het bewind te roepen. Daar door zou eene ontbinding worden verdaagd, omdat de nieuwe regeering toch eerst de loopende zaken waaronder de begrooting moet trachten af te doen, en zij dus niet dadelijk tot heenzending van het parlement kan overgaan, al kan die ook niet ver meden worden, aangezien hare tegenstanders daarin de meerderheid hebben. Het is den Tories en Unionisten dan ook zeer tegengevallen, dat zjj geroepen zijn geworden om een kabinet te formeerendoch Lord Salisbury, de bekende hoofdman uit het anti-liberale kamp, heeft toch die taak aanvaard, en bjj is reeds vrijwel met de samenstelling van zijn ministerie gereed. Hij heeft zich echter al dadelijk genoodzaakt gezien in het Lagerhuis een beroep te doen op de medewerking zjjner politieke tegenstanders om de loopende zaken af te handelen en vooral de begrooting vast te stellen, wat natuurlijk zonder den steun van de meerderheid niet mogeljjk is. Lord Bosebery beeft hem evenwel geantwoord, dat de liberalen zich niet konden verbinden om het nieuwe Kabinet te steunen, waar het vorige ministerie, ook zelfs bij de behan deling der meest onschuldige wetsontwerpen, waarbij zelfs geen enkel partijbelang betrokken was, steeds door de oppositie is tegengewerkt. Hoe de zaken dus in Engeland zullen loopen, is aanvankelijk nog niet te voorspellen. Zoolang het parlement niet is ontbonden en de kiezers hebben beslist, zal men niet uit de verwarring komen. Het is daarom te wenschen, dat zoo spoedig mogelijk tot eene ontbinding van het Lagerhuis zal kunnen over gegaan worden, en dat dan weder eene krachtige meerderheid, óf aan de eene óf aan de andere zijde, zal kunnen optreden. In Spanje is men nog altijd in groote zorg over den toestand op Cuba. Nu wöer heeft de maarschalk Martinez Campos versterking van 14,000 man gevraagd, teneinde na de thans heerschende regenperiode den strijd tegen de opstandelingen met kracht voort te zetten. Bijzonder voordeelig schijnt het daar dus nog niet te gaan. De Italiaaiische Kamer heeft eene zeer ru moerige week doorleefd. Cavalotti, Crispi's felste tegenstander, heeft weder een schotschrift tegen den minister geschreven, en dit wilden de tegen standers der regeering met alle geweld in de Kamer ter sprake brengen. De meerderheid bleef Crispi getrouw en zoo is de zaak althans voorloopig van de baan. Maar de wanorde in de Kamer steeg her haaldelijk tot zulk eene hoogte, dat de voorzitter de vergadering moest sluiten, omdat de leden el kander te lijf wilden. GOES, 1 Juli 1895- Wij vestigen de aandacht op de advertentie, betreffende de vergadering in zake de gemeente raadsverkiezing, welke vergadering a. s. Woensdagavond in »de Prins van Oranje" zal wor den gehouden. Niet minder dan 5 van de 13 Baadsleden treden ditmaal af, waaronder de heer Lambrechtsen, die natuurlijk, uithoofde van zijn aanstaand vertrek, geene nieuwe candidatuur aanvaardt. De overige aftredenden zijn de hh. S. J. J. De Jonge Mulock Houwer, J. Adam, J. Faberij de Jonge en B. M. Den Boer. Met recht mag gezegd worden, dat, waar in 5 plaatsen tegelijk moet voorzien worden, de verkie zing op 16 Juli eene zeer gewichtige is. Eene trouwe opkomst van onze geestverwante kiezers en be langstellenden op de uitgeschreven bijeenkomst is dus zeer gewenscht, waartoe wij bij deze dringend aansporen. De kapitein der genie L. G. Krol van der Hoek, eerst kort geleden van verlof uit Neder land naar Oost-Indië teruggekeerd en toen belast met den plaatselijken dienst te Batavia zal, naar men aan de J.-B. mededeelt, eerstdaags voor alle militaire diensten worden afgekeurd en gepension- neerd. De heer A. F. Hanssens, tijdelijk ambte naar ter secretarie te Zierikzee, is geslaagd voor het examen van adspirant-gemeente-secretaris. De le luit. P. J. G e i 11 te Bergen-op-Zoom treedt op als lid van de examen-commissie bij den hoofdcursus te Kampen. Wolfertsdijk. Zaterdagavond jl. hield »Land- bouw en Veeteelt" eene vergadering. Mede gedeeld werd, dat op een verzoekschrift dor bestuurs leden aan H. M. de Koningin-Begentes tot goedkeu ring der wijzigingen in de statuten dier vereeniging aangebracht, gunstig was beschikt. Vervolgens wer den met algemeene stemmen twee nieuwe leden aangenomen en word breedvoerig gesproken over de beste wijze, waarop de aangeschafte kunstmeststrooier kan geëxploiteerd worden. Aan het bestuur werd opgedragen een bestuurder der machine te benoemen. Deze ontvangt als loon 15 cents per 40 A., d. i. 3/5 der som, welke door den gebruiker aan de kas der vereeniging moet betaald worden. Eene voordracht van den secretaris werd wegens bet vergevorderde uur tot eene volgende vergadering aangehouden. Aan de universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd het 2de natuurkundig exa men door den heer G. H. Vleugel Schutter. Naar men verneemt is besloten de Eerste Kamer der Staten-Generaal bijeen te roepen tegen 8 Juli a. s. H.H. M.M. de Koninginnen zijn Zaterdag in welstand te 7.46 uren op het Loo aangekomen langs de particuliere lijn naar de Paleislaan. Autoriteiten, ambtenaren en veel publiek waren tegenwoordig om H.H. M.M. op te wachten. Hoewel er rijtuigen aanwezig waren, zijn de Koninginnen naar het paleis gewandeld. Naar wij vernemen, worden voorbereidende stappen godaan om in 1898, het jaar dat koningin Wilhelmina den troon zal bestijgen, alhier een groote tentoonstelling van machinerieën te organiseeren. Het plan is den vooruitgang op dit gebied in de laatste 50 jaar aanschouwelijk voor te stellen. (Tel.) Te Groningen is op 53jarigen leeftijd overleden jhr. mr. W. H. de Savornin Lohraan, kan tonrechter, lid van den gemeenteraad en verder o. a. lid van bet hoofdbestuur der Maatschappij van weldadigheid. In Staatsblad no. 90 is opgenomen een Kon. besluit van den 24 Juni 1895, betreffende den vrij dom van accijns voor zout, benoodigd voor de bemesting van landerijen en de voeding van vee. De boeveelheid alsempoeder, bepaald bij art. 11 van het Kon. besl. van 28 Februari 1883 (Staatsblad no. 26), wordt verminderd tot de helft, terwijl het den belanghebbende vrij staat in de plaats van de vermenging volgens art. 11 van genoemd besluit en art. 1 van dit besluit, te kiezen de vermenging van het zout, per 100 kilogram, met 2 kilogram droog lgnmeel en 1/4 kilogram oker, beide stoffen op zijn kosten te verstrekken door den ontvanger onder wiens kantoor de vermenging plaats heeft. Deze vermenging kan ook gekozen worden voor zout, dat ingeslagen wordt volgens hoofdstuk IV van het besluit van 28 Februari 1883. Met wijziging in zoover van de artt. 28 en 29 van meergenoemd besluit van 28 Februari 1883, wordt aan depóthouders van landbouwzout toege staan, dit aan landbouwers of veehouders af te le veren zonder het biljet, voorgeschreven bij art. 29. In dat geval vraagt de depóthouder bij den ontvan ger, onder wiens kantoor zijn depót gelegen is, een geleibiljet aan om te dienen voor den uitslag, het vervoer en den inslag van het zout. In de algemeene vergadering der Hoiiaadsche Maatschappij van landbouw, die 8 Augustus te j Edam zal worden gehouden, komt aan de orde eeni voorstel van het Hoofdbestuur, om namens de Maat-j schappij een gemotiveerd adres te zenden aan del Koningin-Begentes, inhoudende het dringend ver zoek om de tot standkoming van een ministe rie van landbouw te willen overwegen en le bevorderen. In de algemeene vergadering van den Neder landsehen brood-, koek- en banketbakkersbond, die den 7en Augustus te Utrecht wordt gehouden, zal in behandeling komen een voorstel van het hoofd bestuur om een adres te richten aan de regeering, waarin om steun verzocht wordt, ten einde voor de bakkerg in Nederland algemeene Zondagsrust te verkrijgen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer W. H. Oosten, pred. bij de Gereform. gemeente te Middelburg, is beroepen naar Broek op Langendijk. Heden vertoeft Z. D. H. Monseigneur Bofcte- manne, bisschop van Haarlem te dezer stede, teneinde het H. Vormsel toe te dienen. Uit de woningen der Katholieken wappert de Nederlandsche driekleur, bij velen met een wimpel in de Pauselijke kleuren. Morgen en overmorgen zal Z. D. H. dezelfde plechtigheid te Kwadendamme en te 's-Heerenhoek volbrengen. - De Eerwaarde Overste van bet St. Jacobus- gesticht, tevens onderwijzeres aan de B.-K. meisjes school alhier, mej. A. M. E. Wiercx, is als zoodanig eervol ontslagen en naar Ginniken overgeplaatst. Zij was van de oprichting der school af in 188 L aan de inrichting verbonden. Te harer vervanging is tot onderwijzeres aan de B. K. meisjesschool aangesteld mej. M. W. J. van We9s. 's-IIeerciiUoek. Als onderwijzeres aan de B. K. meisjesschool alhier is opgetreden mej M. Adriaans- sens, in plaats van mej. L. M. J. van Damme, die vertrokken is. De heer M. A. van Melle, candidaat in de medicijnen eu student in de wijsbegeerte aan de universiteit te Groningen, is, wegens zija antwoord op een prijsvraag over het geheugen, door de facul teit van wijsbegeerte te Utrecht waardig bevonden om met goud bekroond te worden. Gemengde Berichten. Vlissingeii. De stoomboot Telegraaf" had Zondag een schare pleizierreizigers van Antwerpen aangebracht. Velen van hen gingen aan de badplaats in zee. Een tweetal mannen, dio zich misschien bjj-

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1