BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATEKDAG 9 JULI 1895. No. 76. GOES, 5 Juli 1895. De heeren S. J. J. de Jonge Mulock Houwer en S. van der Peijl hebben de hun aangeboden candidatuur voor het lidmaatschap van den gemeenteraad alhier aangenomen. Derhalve zal a. s. Maandag eene nieuwe meeting gehouden worden tot het stellen van nog twee can didates Wij vei wijzen belangstellenden naar de desbetreffende advertentie in dit nommer. Baarland. Behalve de verkiezing wegens perio dieke aftreding zal hier op 16 Juli a. s. nog eene verkiezing voor den gemeenteraad plaats hebben wegens het bedanken als raadslid van den heer J. Joziasse. Middelburg:. De heer J. H. Snijders heeft zijne benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland aangenomen. Naar wij vernemen be staat er echter bezwaar hem als zoodanig toe te laten op grond van verboden graad van verwant schap met den heer Siegers. Het is nu de vraag wie van beide heeren zal behooren zitting te nemen de heer Snijders als oudste in jaren of de heer Siegers, die enkele oogenblikken vroeger, zg het dan ook in dezelfde zitting, benoemd is. Met belangstel ling wordt in dezen de beslissing van H. M. de Koningin-Regentes tegemoetgezien. Kerkelijke Zaken en Onderwijs, Beroepen bp de Ned. Herv. gemeente te Seroos- kerke de heer J. A. Lublink Schroder, emer. pred. te Apeldoornte Oud-Beierland ds. A. Bokma te Bruinisse. Aangenomen het beroep naar Vlissingen door ds. Hunningher te Haarloo. Bij kon. besluit is benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeente in Nederlandsch Indië de heer W. van Grietbuysen, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Domburg. Men schrijft aan het N. v. d. D. De examens ter verkrijging der akte gymnastiek, lager en middelbaar onderwijs, zullen dit jaar ge houden worden te Groningen. Kon er ooit ongeluk kiger plaats gekozen worden Niet wat de plaats zelve aangaat, maar als uithoek. Verbeeldt men zich een oandidaat uit Maastricht of Middelburg, die, behalve de groote reiskosten, eon 10-tal uren vóór den ex tmen-dag in het warme seizoen in den trein moet doorbrengen, vóór hij den volgenden dag aan den tand moet gevoeld wordenWaarom niet vast en altpd Utrecht, als centrum van ons land, aangewezen In ten hoogste vijf A zes uren kan men van de uiteinden daar aankomen. Landbouw en Veeteelt. ZOMERVERGADERING van het Hoofdbestuur der Mij. tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden Dinsdag 25 Juni te Zieriksee. Aanwezig de vier leden van het uitvoerend deel d6S hoofdbestuurs en 12 afgevaardigden van de af- deelingen. De afdeeling Hulst was niet vertegen woordigd. Na een hartelijk woord van welkom aan de op- gekomenen en een woord van dank aan het bestuur der afdeeling Zieriksee voor de hartelijke ontvangst opent de voorzitter, Mr. P. C. J. Hennequin, de vergadering. De secretaris leest de notulen van de voorjaars vergadering, gehouden 19 April jl. Deze worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat er groote waar schijnlijkheid bestaat, dat eene ambulante cursus voor hoefbeslag, overeenkomstig het daaromtrent uitgebracht rapport 1892 door eene Commissie van deskundigen, nog in dit najaar tot stand komt. Van de 1 1800, daarvoor noodig, zal het Rijk f 540 bijdragende provincie zal eene subsidie verleenen van f 700 en de overige benoodigde gelden zullen verschaft worden door de Maatschappij en hare af deelingen. Aan het uitvoerend deel van het hoofdbestuur wordt opgedragen, zich met de inrichting en ver dere leiding dezer zaak te belasten. Aan de afdeeling Zeeland van het N. P. S., welke opheffing vraagt van de bepaling »dat buitenlandsche hengsten, welke naar den invoerprijs mededingen, reeds op 1 Februari in de provincie moeten aan wezig zijn", zullen nadere inlichtingen gevraagd worden om die na toelichting van de keurings commissie in de najaarsvergadering te bespreken. Op gedwongen hengstenkeuring zonder gedwongen gebruik van goedgekeurde hengsten zal bij hh. Ged. Staten nader worden teruggekomen. Verscheidene stukken, betrekking hebbende op de tentoonstelling te Zieriksee, vele gedrukte stukken en de afschriften van de rekeningen van de afdee ling Tolen en van de afdeeling Zeeland van het N. R. S. worden aangenomen voor kennisgeving. De algemeene vergadering zal in 1896 op later te bepalen dag gehouden worden in de afdeeling Hulst. Bij de rondvraag vestigt de heer Zuijdweg de aandacht op de winterland bouwschool te Goes, die een tijd van kwijning dreigt tegemoet te gaan, waarvan eene geheele opheffing het gevolg zou kunnen zijn. Begonnen met 18 leerlingen, van welke 16 den geheelen tweejarigen cursus volgden, kwamen er het volgend jaar slechts 8 nieuwe lenrlingei bij, welke vermindering hij om de degelijkheid en de practische richting van 't onderwijs zeer betreurde. Hij bracht dit hier ter sprake om ieder der aanwezigen uit te noodigen, elk in zijn kring, het bezoek der school aan te moedigen. De voorzitter zich bij het gesprokene aanslui tende, meent dat de rgkslandbouwleeraar, tevens directeur dier school, een goed werk zou verrichten, door in de verschillende afdeelingen der Mij, op dagen, in overleg met de afdeelingsbesturen vast te stellen, de voordeelen en de kosten aan 't bezoeken dier school verbonden, in openbare vergaderingen te bespreken. De rgkslandbouwleeraar verklaarde zich hiertoe, onder dankzegging voor de betoonde belangstelling in deze nuttige inrichting, bereid en zou daarom trent met de afdeelingsbesturen in overleg treden. Nadat de voorzitter beloofd had de winterschool voor landbouwonderwijs op de den volgenden dag te houden algemeene vergadering nader te bespre ken, werd deze bijeenkomst gesloten. P. C. J. Hennequin, Voorz. G. A. Vorsterman van Oyen, Secr. Aardenburg, 1 Juli 1895. Gemengde Berichten De stad Danilova, in de provincie Taroslaw in Rusland, is de vorige week geheel door brand ver nield. Omstreeks halfvgf des namiddags ontstond de brand in een fabriek, die door den hevigen wind zoodanig werd aangewakkerd, dat het blusschings- werk eene onmogelijkheid bleek. De brandende stukken hout en de vonken, die door den wind in in alle richtingen door de lucht vlogen, stichtten op verschillende plaatsen brand, zoodat de gebrekkige brandweer hulpeloos tegenover het woedend om zich heengrijpende element stond. In anderhalf uur tijds was de geheele stad ten prooi aan de vlammen, zelfs de meubelen, die door de inwoners midden op straat waren gezet, geraakten in brand. De arme bewoners der brandende stad liepen weenende en handenwringende als radeloozen door de straten. Te middernacht zag men overal slechts zwartgebla kerde rookende puinhoopende brand was zóó hevig geweest, dat men, op den beganen grond staande, de geheele stad kon overzien. De ingezetenen zijn geheel van have en onderkomen beroofd en de ramp treft hen des te gevoeliger, daar niets was verzekerd, bg gebrek aan een of ander agentsohap eener assu- rantiemaafcschappg. Verscheidene menschen verloren bjj de ramp het leven en de schade bedraagt ettelijke millioenen. Onmiddellijk na de ramp werd een commissie gevormd tot het verleenen van bgstand aan de ongelukkigen. Van de geheele Btad zgn slechts drie gebouwen gespaard geblevende hoofd kerk, een hospitaal en een gevangenis. De gevangenen verleenden ijverig hulp bg het reddingswerk. Binnenkort zal het observatorium van de Uni versiteit te Chicago worden voorzien van een teles coop, waarvan de lens een doorsnede heett van een meter. Deze telescoop zal die van het beroemde Lick-observatorium in Californië nog overtreffen, daar de lens van dit instrument, dat doorging voor het sterkste der wereld, slechts 90 c.M. dik is. De reuzenkijker is een geschenk van een zekeren heer Yerkes. De Pargsche politie heeft een uit zes personen bestaande dievenbende in handen gekregen, die er haar werk van maakte den President der Republiek op zijn reizen te volgen en villa's leeg te plunderen, waarvan de bewoners uitgeloopen waren om de feestelgke ontvangst van het hoofd van den Staat bij te wonen. Deze lieden moeten in vgf maanden tgds voor 100,000 frs. gestolen hebben en de aan voerder, Gattineau, bewoonde een villaLaatstelijk hebben zg ook Kiel bg de feesten aldaar bezocht, maar vonden er geen gelegenheid om hun slag te Te Dublin vond een werkman Dinsdag eene gesloten blikken bus op straat liggen. Terwgl hg de bus trachtte te openen, ontplofte zg en de man werd zwaar gewond. Hg is bezweken. Tien meisjes, werkzaam op een fabriek te Intra (Italië), gingen Zaterdag met een boot over het Maggiore-meer naar haar woning, in een naburig dorp. Plotseling werd het vaartuig door een wind vlaag overvallen en kantelde. Alle meisjes, benevens de schipper, zgn verdronken. Te Louisville in Kentuky (Ver. Staten) werd dezer dagen een landbouwer, Rhodes genaamd, uit de gevangenis ontslagen. Zoodra hg zich weer op vrge voeten bevond, schoot hij twee andere farmers dood, die tegen hem hadden getuigd en tot zijn veroordeeling hadden bg gedragen. De vrienden dezer beide getuigen wachtten Rhodes 's avonds op, toen hg uit een koffiehuis huiswaarts keerde, en schoten hem dood, benevens een vrouw, die zich in zgn gezelschap bevond. Eene dame van Molenbeek, door eene inwen dige kwaal aangetast, werd op aanraden van den doctor der familie in een gesticht geplaatst, waar men tot eene bgzondere operatie zou overgaan. In- tusschen bemerkte men, dat de dame door een kan kergezwel was aangedaan, en men ging over tot het wegsngden er van. Een bloedvloed echter volgde, en had een doodelgken afloop. De echtgenoot eischt na 50,000 fr. schadevergoeding van den docter en den directeur van het gesticht. De op to lossen quaestie is deze: heeft de docter het recht, zonder toestemming van den man of de zieke eene andere operatie te doen dan deze, voor welke men een be roep doet op zgne kunst." Te Iserlohn brak brand uit bg een herbergier in de Langenstrasse, en zoo snel verspreidde zich het vuur, dat reeds 40 families van woonplaats be roofd wareneer men den brand kon meester Worden. Te Stolp, in Pommeren, werden vgf handelshui zen, zes magazgnen, acht woonhuizen en zes hof gebouwen door brand vernield. Uit München wordt gemeld, dat een brand te Eslarn 150 huizen geheel vernield en 150 andere erg beschadigd heeft. 1500 inwoners zgn zonder dak. De paBtorie is afgebrand, de school is erg bescha digd. Menschenlevens zgn niet t9 betreuren. Er is een hulp-comité gevormd. De prins-regent Luitpold schreef in voor 6000 M. In den nacht van 15 op 16 Juni brak in de gemeente Verniolles bg Pamiers (Ariège) een brand uit, die twee huizen in de asch legde. Eenige dagen daarna ontving de burgemeester een brief, waarin men hem mededeelde, dat de schrgver den brand bad gesticht en dat deze brand slechts de eerste was van een lange reeks achtereenvolgende branden. De anonieme schrgver voegde er bg, dat hg, met be hulp eener door hemj uitgevonden machine, het vol gende huis in brand zou steken in den nacht van 21 op 22 Juni. Het speet hem, dat zgne middelen hem den aankoop van ontplofbare stoffen niet toe lieten om zgne machine te volmaken en de zaken op grooter schaal te drgven. De burgemeester, die met een grappenmaker meende te doen te hebben, hechtte niet de minste waarde aan de waarschu wing. Hij deed daar echter verkeerd aan. Op den bepaalden datum werd het aangewezen huis geheel door de vlammen verwoest. De laatste brief, dien de burgemeester ontving en waarin de schrgver zgne anarchistische denkbeelden ontvouwde, behelsde een nieuwe bedreiging tegen het dorp, die eveneens werd uitgevoerd, zonder dat men het kon verhin deren. Deze brief, die niet gefrankeerd was, werd door den burgemeester geweigerd. Den schrgver moet dit ter oore gekomen zijn, want de copie van dien brief werd door hem aangeplakt op de deur van een schoenmaker, die bevriend is met den bur gemeester. De inwoners van het dorp verkeeren in de grootste onrust en hebben verzocht om de stra ten des nachts te doen bewaken door militairen. Eenige moedige burgers hebben zich intusschen ver- eenigd, om des nachts de wacht in het dorp te houden. De brieven zgn opgezonden aan den procu reur der Republiek, die een onderzoek heeft gelast. Uit Londen komt bericht van het heldhaftig gedrag van eenige arbeiders. Een man daalde in een riool af, gelgk zgn gewone werk was, maar stortte plotseling in het vuile water op den bodem. Hij was bedwelmd door de gassen, die in het riool stonden. Een tweede werkman ging onmiddellijk naar beneden om hem te redden, maar vond hetzelfde lot. Zonder een oogenblik te aarzelen ging een derde, nu een eerste machinist, om de twee te hulp te komen, maar ook hg verdween in de diepte. Er kwam geen teeken van leven, en een vierde man ging, en kwam niet terug. Nog waren er vrgwilligers. Een vgfde zonk weder in de diepte weg. Toen liet men een emmer met vuur in de schacht neer, en zoodra het gas het vuur niet meer uitdoofde, daalde een zesde man in de diepte neder. Hij stikte bgna en moest vier malen boven komen om adem te scheppen, maar eindelgk na uren van inspanning had hg de lgken van vier kameraden een voor een bovengebracht. De vgfde kon alleen nog bggebracht worden. Te Odessa doet de politie op het oogenblik on derzoek naar een geheimzinnig geval van vergiftiging. Ongeveer twee honderd menschen zgn daar ter stede ernstig ongesteld geworden na het gebruik van ver giftigd roomgs en zeven dezer zgn reeds overleden. Het roomgs was op verschillende plaatsen van ver maak verorberd, maar kwam van dezelfde fabriek. Toen deze door de politie werd doorzocht, werd evenwel alles in de volmaaktste orde bevonden. Professor Verigo, de stadsscheikundige, heeft uit gemaakt, dat het vergif rattekruit was, waarschgn- lijk in de gsbussen gebracht door een geheimen vgand van den fabrikant. De politie te Kopenhagen zoekt op dit oogen blik een vreemdeling, die zich aan een serie groote oplichtergen heeft schuldig gemaakt. Hg noemt zich Rappoport en men houdt hem voor een Pool. Rappoport moet lid zijn van een internationale dievenbende, die zich hoofdzakelgk toelegt op het stelen van diamanten te Kopenhagen gaf hg zich uit voor handelaar in diamanten. Men vermoedt dat hg tot dezelfde bende behoort, die destgds de diaman ten van de gravin van Vlaanderen heeft gestolen. Veertien dagen geleden kreeg hg een voorschot van dertigduizend francs, om daarvoor diamanten te koopen te Amsterdam en te Londen en men heeft hem sedert niet terug gezien. De politie heeft zgn signalement bekend gemaakt in alle stelen van Europa en Amerika. De nestor der Pruisische onderwgzers, de heer Werner, te Langwethen in Oost-Pruisen heeft ver leden week zijn diamanten bruiloft gevierd. De oude man staat nog stosds aan het hoofd eener school. Men bericht uit Chalons-sur-Marne, dat tgdens een hevig onweer te La Oroix-en-Champagne een kudde van 33 schapen door den bliksem gedood is. De herder kwam met den schrik vrg. De rue de Oauteleu te Rijssel is in opschud ding gebracht door een brutalen diefstal, op klaar lichten dag gepleegd. In no. 29 dier straat wonen de heer en mevrouw Bureau-Couailhac; zij waren even uitgegaan en hadden de woning toevertrouwd aan de zorg der dienstbode. De meid bleef thuis tot ruim drie uur en ging toen ook uit om te luisteren naar de muziek, want in de wijk werd feest gevierd. Door middel van valsche sleutels zgn daarna in brekers de woning binnengedrongen, hebben de kasten en koffers opengebroken, zich meester ge maakt van voor 100,000 frs. effecten en een aantal kostbaarheden en zgn toen verdwenen. Tot nog toe heeft het onderzoek tot geen resul taat geleid. De nummers der stukken zgn naar de bankiers, wisselagenten enz. geseind. De effecten zgn Fransche en Russische spoorweg- en mgnebli- gatiën enz. Men vermoedt dat de inbrekers de wgk hebben genomen naar Engeland. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkochtzaaigoed van minstens rgksdaaldersgrootte A f 4 en f 4,50 van minstens guldensgrootte a f 2,25voor afsteeksel oude pannen geboden f 2,25. Burgerlijke Stand van Goes van 3 tot 5 Juli 1895. Ondertrouwd 3, Arie van Leerdam, 32 j., jm., te Goes, onlangs te Helder en Johanna Schoonhart, 28 j., jd., te Goes, onlangs te Wolfertsdgk. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 6 Juli, Ovezand, afbraak en beestiaal, Hollmann. 8 f Borsele, vruchten te velde en kanthooi, De Vos. 9 f Goes, vrachten te velde, Pil aar. 9 H Krabbendijke, tarwe en gerst, Prins. 10 0 's Heerenboek, vruchten te velde, De Vos en Van der Kloes. 10 0 Kloetinge, vruchten te velde, Mulock Houwer. 10 0 Driewegen, veldvruchten, Pilaar. 10 0 Goes, plankeu, latten, enz, Hollmann. 10 0 K'oelinge, planken, latten, enz., Hollmann. 11 0 Heinkenszand, veldvruchten en hooigras De Ronde Bresser. 11 0 Waarde, boereninspan, Hollmann. 11 0 Krniningen, vrachten te velde, Prins. 12 's Heer Arendskerke, veldvruchten, Pilaar. 12 0 Biezelinge, vruchten te velde, Mulock Houwer. 12 0 Ierseke, huizen en erven, Pelle en Lansen Croin. IS 0 's-Heer Arendskerke, veldvruchten en klaver, De Ronde Bresser. 15 0 Ierseke, meubilair, buis en erf, verp. bouw- en weiland, Prins. 15 0 's Gravenpolder, veldvruchten, P. Overman. 16 0 Goes, verpachting bouwland, Pilaar. 17 0 Goes, hofstede, mr. Liebert. 17 0 Ellewoudsdijk, veldvruchten, Van der Kloes. 17 0 Wolfertsdijk, veldvruchten, Pilaar. 17 0 Kolijnsplaat, veldvruchten, P. Overman en Noordijke. 18 0 Kruiningen, bouwland en boomgaard, Prins. 18 0 Kolijnsplaat, verp. bouwland, P. Overman. 18 0 Kolijnsplaat, veldvruchten, P. Overman en Noordijke. 18 0 Oudelande, hoefje, woonhuis, land, en veldvruchten, Van der Kloes. 18 0 Wolfertsdijk, veldvruchten, Pilaar. 19 0 Ellewoutsdijk, huis en erf, Bevier de Fonw en De Ronde Bresser. 19 0 Baarland, bouw- en weiland en boomgaard. Bevier de Fouw en De Ronde Bresser. 19 0 Kruiningen, verpachting land, Prins. 19 's-Heer Arendskerke, veldvruchten, Pilaar. 20 0 Ierseke, veldvruchten, De Ronde Bresser. 22 0 's Heer Arendskerke, inspan, Pilaar. 22 0 Schore, veldvruchten, Prins. 22 0 Wiisekerke, hofstede en land, Roelof. 24 0 Wolfertsdijk, inspan, Pilaar. 24 0 Ovezand, bouw- en weiland en veld vruchten, Van der Kloes. 25 0 Kolijnsplaat, inspan, P. Overman en Noordijke. 25 0 Ovezand, inspan en meubil. goederen, mr. Liebert. 25 0 Rilland, korenmolen en huizen, Pelle en Lans» Crein. 26 0 Driewegen, inspan, Pilaar. 29 0 Wissekerke, vruchten te relde, Roelof. 14 Aug, Wissekerke, inspan en beestiaal, Roelof. 0 Kortgene, beestiaal, inspan en vruchten, Roelof. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 12 Juli, Kapelle, onderhoudswerken, Bestuur Willem Annapolder. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 6 Juli 2.13 2.37 8.43 9.7 7 2.57 3.17 9.27 7.47 8 3.86 3.55 10.6 10.25 9 4.12 4.30 10.42 11.— 10 4 49 5.7 11.19 11.87 11 5.24 5.40 11.54 12 5.57 6.14 0.10 0.27 Marktberichten. MIDDELBURG, 4 Juli 1895. Even als voorgaande week was er heden weder een kleine aanvoer ter markt hoofdzakelijk bestaande uit Tarwe, voldoende voor de behoefte, die van f 5,60 tot 5,75 naar kwaliteit werd gekocht. Rogge tot f4,50 en Zomergerst tot fS,50 aange boden. Witte Boonen en Groene Erwten zonder handel. Kool zaad niet ter veil. Boter f 1,15 k 1,85 per K.G. Eieren f 8,— per 100 etuki. Druk F.Kleeawona Zoon Goes,

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 1