De vergadering der vereen! ging voor hooger o n d e r w ij s o p g e r e f o r m e e r d e n grondslag werd gisteren te Scheveningen in Seinpost gehouden. Zij werd geleid door dr. Kuyper en bijgewoond door eene groote schare leden,' be gunstigers en genoodigden. Nadat de voorzitter de vergadering met eene toe spraak had geopend, werd het jaarverslag der ver- eeniging aan de orde gesteld. Naar aanleiding van een daarin voorkomende verklaring van de hoog leeraren, dat zij hun onderwijs zullen toetsen aan de gereformeerde beginselen, gelijk artikel 2 der statuten voorschrift, werd door ds. Lankhout van Haarlem gewezen op de geruchten, die er loopen en op de vrees bjj sommigen, dat het onderwijs van prof. Lohman Sr. niet zou zijn overeenkomstig art. 2 der statuten. Op dien grond werd door hem en 35 andere leden verzocht eene commissie van en quête te benoemen, die belast zou zijn met een on derzoek van het onderwijs van dien hoogleeraar in verband met art. 2 der statuten. Dit verzoek was op een vijftal overwegingen gegrond, voornamelijk ontleend aan hetgeen door den heer De Savornin Lohman, hoofdredacteur van De Nederlanderwerd geschreven. Hoewel dr. Schott er tegen opkwam dat het ver zoek om eene commissie van enquête eigenljjk eene aanklacht was, verklaarde de heer De Savornin Loh man juist op dien grond dergelijke commissie te begeeren. Alzoo werd besloten en werd eene com missie van 9 leden benoemd. Meermalen is de vraag te berde gebracht wat de post tegen flesschentrekkerij kon doeo. Practisch zegt het weekblad Handelsbelan gen is deze vraag opgelost in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, waar een wet bestaat tegen het gebruik der post voor bedrieglijke oogmerken of voor loterijzaken. De postmeester-generaal Wilson heeft bevolen geen brieven enz. meer af te geven aan sommige New- YorkBche firma's, die verdacht worden te behooren tot de in de wet genoemde categorieën. Eerst wan neer deze firma's" tot genoegen van de afdeeling postergen hebben aangetoond, dat zij een wettelijk geoorloofde zaak drijven, worden de brieven enz. weder aan haar afgegeven. Tot zoolang wordt elke postzending, voor haar bestemd, teruggezonden aan den afzender. Zeer zeker ware het te wenschen besluit het blad dat ook in ons land maatregelen konden worden genomen, die het handeldrijven" der zwarte bende eenigermate bemoeilijkte zonder gevaar op te leveren voor willekeur jegens handelaars te goeder trouw. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer nam gisteren aan het ontwerp tot instelling van een derde kantongerecht te Rot terdam, na aanneming met 40 tegen 27 stemmen van een amendement-Smit om het kantongerecht- Ridderkerk te behouden. De conclusie der Commissie in de zaak van den heer Waale te Zieriksee werd goedgekeurd, nadat vervallen is punt 2, omdat de regeering zich voor bereidt eene wijziging te brengen in art. 68 (straf vordering). Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Evang. Luth. gem. te Groede ds. C. Th. Scharten Kz. te Tiel. Wolfertsdijk. De gemeenteraad benoemde met algeraeene stemmen tot onderwijzer aan de school te Oud-Sabbinge den heer J. G. Koen te Rhenen met ingang van 15 Juli a. s. Er had zich slechts 1 sollicitant aangemeld. Rechtszaken. Ar rondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 Juni 1895. Heden zijn veroordeeldJ. B., 20 j te 's-Heer Arendskerke, thans uit anderen hoofde gedetineerd te Goes, wegens diefstal tot 3 maanden gevangenis straf E. d B., 47 j., huisvr. van M. N., te Krabbendijke, wegens spoorwegoveitredir g tot 1 maand hechtenisJ. K., 57 j., te Nieuwdorp, wegens diefstal tot f 3 of 1 d. Vrijgesproken werd P. J. A. V., 19 J., te Hans- ireerd, beklaagd van diefstal. Het gerechtshof to 's-Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der Middelburgsche rechtbank veroordeelende een klompenmaker te 's-Heerenhoek wegens poging tot doodslag onder Borsele gepleegd op twee veldwachters, tot 2 jaar, doch bepaalde dat de preventieve hechtenis tot 19 April in mindering zal komen. De gevangenisstraf van 2 maanden door de recht bank te Zieriksee opgelegd, wegens bed degelijke bankbreuk, aan een gefailleerd koopman te Tolen, is door het Hof tot 8 dagen verminderd. Gemengde Berichten. Wemeldinge. Het fanfare-gezelschap Oefening kweekt kunst" alhier, gaf heden een matinee op eene weide van den beschermheer burgemeester Dekker. Een tiental nummers werd zeer goed afgespeeld en viel ook blijkbaar goed in den smaak bij het vrij talrijk en aandachtig luisterend publiek. Moge het toetreden als begunstiger van zoovelen, die we daar uit onze gemeente zoo gaarne bij hadden gezien, het loon worden van de moeite, die 't ge zelschap zich voortdurend getroost, om waar genot te doen smaken. Bath. Naar men verneemt zal op 1 Juli a. s. «en groote zeilwedstrijd met jachten van uit Ant werpen tot hier plaats hebben. Omstreeks 10 uur v.m. vertrekken de scheepjes uit Autwipei om mot dm middag alhier io zijn, zoodat het terugvaren misschien 3 ft 3i/a uur n.m. zal beginnen. Aan dezen wedstrijd zal volgens mededeeling door Engelschen, Franschen, Nederlanders en Belgen wor den deelgenomen. Zieriksee. De gisteravond om 11 uren van hier vertrokken Zeeuwsche spoorboot, aan boord waarvan zich o. a. bevonden de Commissaris der Koningin en twee leden van Gedeputeerde Staten, is door het lage water bjj het begin der haven alhier aan den grond gevaren. Niettegenstaande door voortdurend vooruit- en achteruitslaan getracht werd de boot los te krijgen, kwam deze eerst te ongeveer 2 uren vrij. De passagiers waren natuurlijk niets in hun schik, aangezien nu de boot eerst te 5 uren des morgens in Middelburg aankwam. Een zevenjarig jongentje te Terhorne, dat met een loophengel snoek poogde te vangen, had het ongeluk, in de diepe Wetering te vallen. De vrij sterke stroom voerde het knaapje terstond mee, en het was dan ook bijna verdronken, toen een sleep boot voorbij stoomde. Door de sterke zuiging werd het jongentje weer op vasten wal geworpen, waar door zijn leven werd gered. Gelegenheid voor Commensaals" las iemand dezer dagen te IJmuiden. Hij stapte naar binnen en gaf voor dat hij de nieuwe opzichter bij de genie was en een kamer wilde huren. Over den prijs was men het spoedig eensmijnheer logeerde er des nachts, ontbeet er 's morgens en zond een paar man nen naar Haarlem om zijn goed te halen. Voordat hij zelf uitging, verzocht hij eenig klein geld te leen, dat hem gegeven werd en waarna hij vertrok zonder tot heden iets meer van zich te laten hooren, ter wijl de mannen een vergeefsche reis naar Haarlem hadden gedaan. (H. D.) De landbouwer V. te Drongelen, in N.-Br., had een levenden jongen vos gevangen. Voor ds aardigheid hield hij het dier, evenals een karnhond, aan een ketting in een hok op zijne hoeve. Menig maal had Reintje beproefd een kip te snappen, die hem wat dicht naderde, doch het gelukte niet, want zij bleven voorzichtig op een grooten afstandook durfden zjj niet uit den schotel pikken, dien het vosje altgd bg zich had en waarin bij steeds wat liet overblijven. Hij zou het haar echter wat gemakkelijker gaan maken. Hg begon met wat voedsel rondom den schotel te strooien. Daardoor lieten de hoenders zich verschalkengedurende eenige dagen kwam nu en dan eene kip van het voedsel pikken, maar werd dan door Rijntje gegrepen en opgegeten. Zoo was de boer reeds verscheidene hoenders kwijtgeraakt, voor bij de list bemerkt had. Eenige dagen later werd de vos doodgeschoten. De Franseh sprekende heer en dame, reeds bekend door de uitgifte van niet meer gangbaar zijnde 5 lire stukken van het voormalig koninkrijk Napels en Sardinië, zijn Woensdag te Nijmegen, in afwachting van nadere orders der justitie uit Arn hem, voorloopig in arrest gesteld. Zij werden aan het station te Nijmegen door twee politie-agenten aangehouden, nadat de politie aldaar door de Gel- dersche Crediet-Vereeniging te dier stede, waar zij getracht hadden hunne muntstukken in te wisselen, was gewaarschuwd. Op dat kantoor kwam met den buitenlander tege lijk een bediende uit een sigarenwinkel in de Broer straat, wien hij kort te voren een 5 lire stuk in be taling had gegeven en welke bediende dit aldaar kwam inwisselen. De vreemdeling ruilde het toen in voor een goed 5 franc-stuk. In het hötel »Bel- levua" was het hem reeds gelukt bij een der kell- ners voor een bedrag van ongeveer f 50 om te zetteneveneens was hem dit gelukt in café Central, waar zij in den afgeloopen nacht gelogeerd hadden, en op andere plaatsen. Toen Woensdagmiddag te Kuilenburg de heer v. M. met een voer hooi van 't land wilde rjjden, viel het daarvoor gespannen paard tegen den grond. Hoewel men alles beproefde om het weer op te doen staan, niets baatte. Eindelijk nam men de toevlucht tot een vuurtjehet gevolg hiervan was dat het paard onmiddellijk opstond. Het vuur deelde zich evenwel mede aan 't voer hooi, dat weldra geheel in brand stond. Nadat het vuur nog eenige in de nabijheid staande hoopen had aangetast, mocht men er eindelijk in slagen den brand te blusschen. Het paard bleef gelukkig ongedeerd. Een 12-jarig zoontje van den onderwijzer V. d. L. te Groningen is Zaterdag, zonder van zijne ouders afscheid te nemen, stilletjes naar Zoutkamp gewandeld, waar hij des avonds ongeveer 11 uur aankwam. Daar had hij verklaard de zee wel eens te willen zien, en veel lust tot het zeemansleven te hebben. Als er gelegenheid was, zou hg zich wel op een schip willen verhuren. Hij had nog juist drie centen in den zak, waarvoor hij eene briefkaart kocht om zijne ouders in kennis te stellen met zijn tegenwoordig verblijf. Vóór deze echter aan het adres bezorgd was, aanvaardde de knaap, des Zon dagsmiddags, weder de terugreis. Te begrijpen is het, dat de ouders gedurende de afwezigheid van hun zoontje in groote onrust verkeerden. Dinsdagmorgen had te Brussel in de verkoop zaal van den Staat, door den ontvanger der do meinen, eene zonderlinge verkooping plaats, namelijk van 2,400 postzegels van 5 fr., van de uitgifte van 1878, welke sedert 1894 buiten koers zijn, en waar van de exemplaren dus zeer zeldzaam zjjn geworden. Talrijk waren de kooplieden en liefhebbers uit de stad, uit het binnenland en zelfs uit den vreemde. Het laagste bod was 200 en het hoogste 40,000 fr. Dit maakte per postzegel 80 centimes voor het eene en 17 fr. voor het andere bod. De meest origineele oorkonde, door den IJzeren Kanselier ter gelegenheid van zijn groot feest ont vangen, zal wel het diploma zijn, waarin prins Bismarck het eerelidmaatschap der Vereeniging van IJzersmelters wordt opgedragen: een ijzeren diploma. Op ecu uiterst dan blad staal uit de fabriek van Friedrich Krupp in Essen, is in hoog-relief de op dracht aangebracht; een fraai versierde smeedijzeren rand omlijst het merkwaardige stuk, waarmede de prins en zjjn familie zich zeer ingenomen betoonden. Het geschenk wordt bij de Bismarck-tentoonstelling te Berlijn gevoegd. Onze multi-millionairs schrijft de New- Yorker Handelscourant schijnen elkander in het tentoonspreiden van ongehoorden luister en praal bij brniloftsfeestelijkheden te willen overtreffen. Toen onlangs het huwelgk van de dochter van Jay Gould met den Franschen graaf De Castellane plaats had met fabelachtigen luister, meende men dat het top punt van geldverspillende grootheid was bereikt. Want de aan het jonge paar aangeboden huwelijks geschenken, vertegenwoordigden de enorme waarde van óen millioen gulden. Nauwelijks zijn twee maan den na deze nog versch in 't geheugen liggende ge beurtenis verloopen, of zij is door een dergeljjke ver in de schaduw gesteld. Den 6en Juni jl. had namelijk op het landgoed van den New-Yorker multi- millionair William Douglas Sloane, (wiens echtge- noote eene dochter van den in 1885 met achterlating van 500 millioen gulden overledenen Wm. H. Van- derbilt is) te Lenox in Massachusetts het huwelijk van diens dochter Adele met den heer James Aber- crombie Burden Jr. van Troy plaats. Deze laatste zit ook lang niet op zwart zaad" want zijn jaar- Ijjksch inkomen wordt op twee en een*half millioen gulden geschat. De uitgenoodigden tot de bruiloft, behooronde tot de rijkste New-Yorksche en Bostonsche families, werden met drie extra-treinen, die uitsluitend uit salonwagens bestonden, naar Lenox vervoerd. In eiken trein bevond zich een muziekkorps, terwijl onderweg een rijk déjeuner werd aangeboden. Aan het station te Lenox stonden tachtig equipages gereed om de bruiloftsgasten naar het paleis van den vader der bruid te brengen. Vandaar begaf de stoet zich naar de in een bloemtuin herschapen kerk, waar het huwelgk werd voltrokken en vanwaar de gasten zich begaven naar het huis der ouders van de bruid, waar hun een boven alle beschrijving verheven bruiloftsmaal wachtte, gekruid door de muzikale scheppingen van een beroemd orkest. Een schitterend bal besloot het luisterrijke feest, waarna de gasten weder met extra-treinen naar Boston en New-York vervoerd werden. De waarde der bruiloftsgeschenken bedroeg f 1,750,000. De on langs van zjjn vrouw gescheiden William K. Van- derbilt, een oom der bruid, had een diamanten collier ter waarde van f125,000 ten geschenke ge geven. Het uitzet der bruid kostte f150,000 en de geheele bruiloft bracht naar schatting minstens twee en een half millioen gulden onder de menschen. Volgens berichten uit New-York van Rio de Janeiro heeft Zaterdag 11. een ontzettende dynamiet- ontploffing plaats gehad te San Paulo, de hoofdstad der provincie van dien naam, waardoor verscheidene personen werden gewond en gedood en zeer veel schade werd aangericht. Een met 50 pond dynamiet beladen kar, getrokken door zes muildieren, die op weg was naar de kust voor eenige waterwerken, passeerde ook de stad gedurende de reis. In de nauwe straat, door welke het dynamiet werd ver voerd, kwam de wagen in botsing met een ander voertuig, waardoor de eerste omsloeg en het dyna miet met een ontzettenden knal ontplofte. De muildieren, de paarden en de mannen, die beide voertuigen geleidden, werden tot atomen geslagen, men heeft althans geen sporen van hunne Ijjken kunnen vinden. Een groot gat werd in den grond geslagen en vjjf steenen en een groot aantal houten gebouwen in den omtrek werden in puinhoopen ver anderd of in de lucht geslingerd en mijlen in den omtrek bleet geen ruit heel. Verscheidene menschen werden door de neervallende brokstukken gedood het aantal dooden bedraagt vijftig, terwijl het aantal gewonden zeer aanzienlijk is. Onder de gedooden bevonden zich zeven soldaten, die op een open veld, ongeveer 200 meter van de plaats des onheils, met het kanon exerceerden. Het kanon zelf werd op aan- zienljjke distantie weggeslingerd De schok der ont ploffing werd tien mijlen in het rond waargenomen. Graaf Paul Chandon de Briaille, van de firma »Moet et Chandon", die onlangs te Chili ons-sur- Marne overleed, heeft zijnen bedienden een jaarlijk- sche rente van 20,000 gulden vermaakt. Te Tourcoing gingen een paar verdachte indi viduen aan het loopen, zoo spoedig zij een politie man bemerkten. In hun vlucht lieten zjj een pak op straat vallen, dat ontbrandde. Het bleken 30,000 gesmokkelde lucifers te zijn. Maandag jl. brandde het Jacob's Theatre in de derde avenue te New-York af. De brand brak even vóór middernacht uit en in een korten tijd was het geheele gebouw één vuurzeehet werd dan ook totaal in de asch gelegd. De schade wordt be groot op [één millioen gulden. Het speelseizoen in dezen schouwburg was juist geëindigd. Te Bosco Reale, in de nabjjheid van Pompeji, heeft men onlangs een kostelijken schat van Romeinsch zilverwerk, e«n veertig stuks, gevonden. Zij moeten zijn uit het jaar 79 (toen Pompeji bedolven werd). Er werd een half millioen francs voor gevraagd en de directeur van het Louvre kon daaraan niet den ken. Baron Edmond de Rothschild heeft toen het half millioen betaald en den schat aan het Louvre gegeven. Dezer dagen stortte in de Poedeldorfer Strasse te Bamberg (Beieren) een nieuw huis van drie ver diepingen in. Het dak van het huis was juist vol tooid, en zestien personen waren binnenshuis aan het werk. Van de dertien werklieden, die van onder de puinhoopen vandaan werden gehaald, waren ze ven zwaar en de overige licht gewond. Drie der overige slachtoffers van den modernen bouwtrant heeft men nog niet gevonden. Maandagavond jl. even na negen uur ontplofte een kruitmagazjjn in de versterkte verschansing van Hagenau. De ontploffingen duurden voort tot 11 ure des a ouds, doordien anlere bergplaatsen van ontplofbare stoffen in brand geraakten. Meer 100 soldaten der vesting, die in de onmiddel 9 nabjjheid van het magazijn waren, werden gewOÜ eveneens een groot aantal burgers. Een grooter kruitmagazijn, dat zich niet ver van de plaats der ramp bevindt, werd gelukkig gespaard. Te Leipzig vond men verleden jaar bg het afbreken der oude Johanniskerk en het leggen der fundamenten voor een nieuwe kerk het graf en de beenderen van den grooten componist Johann Se bastian Bach. Zeven maanden lang werd de ontdek king zorgvuldig geheim gehouden, omdat men eerst het bewijs wilde hebben, dat er geen vergissing mogeljjk was. Bij overlevering was bekend, dat Bach 145 jaar geleden (1750) werd begraven op eenige passen zuidelijk van de kerk. Deze overlevering werd echter niet door de archieven bevestigd, wel bleek het, dat Bach in een eikenhouten kist was begraven, hetgeen destijds tot de hooge uitzonderingen behoorde, (in Bach's sterfjaar werden van de 1400 lijken slechts 12 in eikenhouten kisten begraven). Nu vond men op de bjj overlevering bekende plaats achtereenvol gens drie eikenhouten doodkisten, waarvan een de beenderen van een ouden man bevatte. Daar de schedel zeer opvallende eigenaardigheden vertoonde, die op de bekendste portretten van Bach werden teruggevonden, kwam de ontleedkundige der Leipziger universiteit, prof. W. His, op de gelukkige gedachte, door den bekwamen beeldhouwer Seffner te Leipzig, naar een afgietsel van den schedel, eene buste van Bach te laten maken. De proef gelukte zoo verrassend, dat zij geen twijfel overliet aan de juistheid van het vermoeden, dat de gevonden been deren van Bach afkomstig waren. In het belang der wetenschap werd de proef door den beeldhouwer herhaald na voorafgaande dikte-meting der weeke deelen aan den schedel bjj een aantal lijken van mannen in den leeftijd van 50—70 jaar. Deze proef gelukte nog verrassender dan de voorafgaande en prof. His heeft de resultaten van zijn onderzoek thans in het licht gegeven. Te Leipzig baarde dit voorval groot opzien. Laatste en telegraphische berichten. De kinderen der christel jjke bijzondere school alhier maakten heden onder begunstiging van schoon weder per stoomboot Admiraal de Rugter" een uitstapje naar Zieriksee, onder geleide van het bestuur en het onderwijzend personeel der school, terwijl ook het muziekgezelschap Hosanna" den tocht medemaakte. Des morgens te acht uren van hier vertrokken, keerden de feestgangers te 6 uren weder hier terug. middelburg* De liberale kiesvereeniging heeft tot voorloopige candidaten voor den gemeenteraad gesteld de aftredende leden, de heeren mr. G. N. de Stoppelaar, mr. A. P. Snouck Hurgronje, H. P. den Bouwmeester, jhr. mr. W. H. Snouck Hur gronje en J. C. de Waal. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer D. Jeras, werden voorloopig candidaat gesteld de heeren A. A. Mes Gz. (kath.), D. Hildernisse, J. Borsius en jhr. mr. E. A. O. de Casembroot. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Goed gekeurd zjjn de geldleening voor het immigratiefonds voor Suriname en de suppletoire begrootingen. De Minister Van Houten verklaarde dat mond en klauwzeer nog slechts in 5 gemeenten heerscht. Met 42 tegen 87 stemmen is bes'oten het sectie- onderzoek van de kieswet te houden op 11 Septem ber en niet, geljjk dhr. Borgcsius voorstelde, op 23 Juli. Het voorstel-Pijnappel tot wijziging der faillis- 8ementswet is aangenomen. De Kamer is op reces. Politie. Daar het mij gebleken is, dat in kersenboom gaarden spreeuwen en andere vogels, die in de wet van 25 Mei 1889 St.bl. no. 89, onder de beschermde diersoorten worden gerangschikt, worden gevangen of geschoten, voel ik mij verplicht, daar onbekend heid met deze wet meestal de oorzaak daarvan is, een elk, wien hot aangaat, opmerkzaam te maken dat deze vogels alleen mogen gevangen of gedood wor den, wanneer zij zich bevinden hetzjj op, aan of in eene woning of het daarbij behoorende afgesloten erf, hetzjj in tuinen, fruitboomgaarden of kweeke- rijen door den bewoner, den gebruiker van den grond, en met hunne toestemming door derden, doch dat men daarbjj attent moet zijn, dat zulks alleen toe gelaten is wanneer de afsluiting van dat erf bestaat uit een muur, heg, schutting, raster- of traliewerk, ter hoogte van een meter of omgeven door eene sloot ter breedte van ten minste twee meter op en ter diepte van tenminste é9n meter vjjftig onder het maaiveld. Door de politie zal streng op het nakomen dezer wet worden gelet en tegen de overtreders worden geverbaliseerd. De Commissaris van politie, A. R. HOLSHEIMER. Burgerlijke Stand van Goes van 26 tot 28 Juni 1895. Geboren: 27, Jozina, d. v. Matthijs van Gorp en Anna Maria de Witte. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 29 Juni 7.40 8.7 1.43 2.10 30 8.35 9.2 2.37 3.5 1 Juli 9.32 10.5 3.82 4.2 2 10.39 11.13 4.35 5.9 3 11.47 5.48 6.17 4 0.20 0.52 6.50 7.22 1.21 1.47 7.51 8.17

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2