1895 N#. 76. Zaterdag 29 Juni. 82stc jaargang. De nieuwe kieswet. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiëu voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Va.n Ditmar. te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaar der*, COURANT. De prijs der gewone advert6ntiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ctt Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twe?maal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. InsendSng van advertentie» vóo* I uren op den da^ ie* uitgave. Waar wij in ons vorig nommer ons bepaalden tot de mededeeling van het eerste artikel van het in gediende ontwerp-kieswet, aangevende wie kiezer zullen zijn, willen we thans dat artikel nog wat nader toelichten en tevens enkele andere bepalingen uit het ontwerp mededeelen, die voor onze lezers van meer direct belang mogen geacht worden. De bjj de behandeling van het ontwerp-Tak voortdu rend op den voorgrond geplaatste quaestie van grond wettigheid of ongrondwettigheid van het voorge stelde laten we rusten, omdat we te dien opzichte geene uitspraak durven doen, al schijnt het ons toe, dat door de tegenwoordige regeering zeer zeker re kening is gehouden met het grondwettelijk voor schrift omtrent kenmerken van geschiktheid en maat- schappelijken welstand. Eveneens blijv© onbesproken de vraag of de uitbreiding ver genoeg gaat, of zij voldoet aan den eisch van »te gaan zoover de grond wet toelaat": Waar de regeering zelf verklaart geen raming te kunnen maken van het aantal kiezers, dat door haar ontwerp zal worden geschapen, daar ver valt elke beschouwing over de uitbreiding, die er het gevolg van zal zijn. We zullen derhalve alleen het ontwerp trachten te verduidelijken en beginnen met de opmerking, dat de regeering er in geslaagd schijnt om door eene reeks van kenmerken zoo na mogelijk al diegenen bij het kiezerscorps in te lijven, welke ieder voor- Btander van ruime kiesrechtuitbreiding daar gaarne toe wenschfc gerekend te zien. Kiezer zal dan voortaan zijn le. Ieder mannelijk ingezetene van 25 jaar, te vens Nederlander, die over het laatstverloopen dienst jaar in eene Rijks directe belasting is aangeslagen (onverschillig voor welk bedrag, behalve voor de grondbelasting, waar de aanslag minstens f 1 moet bedragen), mits hjj vóór 1 Eebruari zijn aanslag ten volle heeft betaald. Hierbij zij opgemerkt, dat de bedoeling is, dat zij, die in meer dan ééne rijks directe belasting zijn aangeslagen, al hunne aanslagen vóór den genoem den datum moeten hebben betaald, met uitzonde ring van den aanslag in de grondbelasting die niet op 1 Eebruari behoeft betaald te zijn om de drie dubbele reden, dat bij niet-betaling de schatkist voor het haar toekomende verhaal heeft op den grond zelf, dat overlegging van het bewijs van be taling eldersniet altijd tijdig kan geschieden en dat voor uitwonende eigenaars de grondbelasting vaak niet op tijd wordt betaald, geheel buiten hun schuld of bun medeweten. Bij aanslag uitsluitend in de grondbelasting blijft echter de eisch van be taling vóór of op 1 Eebruari gehandhaafd. 2e. Ieder mannelijk ingezetene van 25 jaar, die niet onder punt 1 behoort, maar die als hoofd van een gezin of als alleenwonend persoon op 1 Fe bruari sedert 1 Augustus te voren krachtens huur eenzelfde huis of een gedeelte ervan bewoont, mits die woning een werkelijken huurprijs doet van f 1 tot f2,50 per week, al naar gelang van de grootte der gemeente. De tabel, waarin de gemeenten te dien opzichte in klassen zijn gesplitst, is geheel ge- ljjk aan de desbetreffende tabel in het ontwerp van wet op het personeel, doch door de opname van die tabel in het ontwerp-kieswet zelf bljjft, dit onaf han- kelijk van eene eventueele nadere wijziging van het personeel. Daarentegen honden beide tabellen geen gelijken tred wat den huurprijs zelf betreft, want terwijl die voor het personeel tot f0,50 afdaalt, neemt de kieswet f 1 als minimum aan. Daarentegen stelt het personeel in Amsterdam een huurprijs van f 2,50 per week nog vrij, terwjjl de kieswet aan dien huurprijs toch het kiesrecht toekent. Eindelijk houdt het personeel rekening met de talrijkheid van het gezin, doch deze is op het kiesrecht niet van in vloed. 3e. Ieder mannelijk ingezetene van 25 jaar, die op 1 Februari minstens dertien achtereenvolgende maanden bij denzelfden persoon of dezelfde onder neming of instelling in dienst geweest is en als zoo danig over het afgeloopen jaar een inkomen heeft genoten, afwisselend tusschen f275 en f550 naar gelang van de gemeente. Bij de berekening van dat inkomen wordt vrjje woning gerekend op f25 tot tot f125, vrije kost en inwoning op f 175 tot f375. Ook hij die op 1 Februari in het genot is van een door een openbare instelling verleend pensioen van f275 tot f550 wordt kiezer. 4e. Ieder mannelijk ingezetene van 25 jaar, die op 1 Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking heeft van tenminste f100 (nominaal), ingeschreven in de grootboeken van de Nationale schuld of van tenminste f 50 in de Rijkspostspaarbank. Op deze wjjze kan derhalve een ouder tydig zorgen, dat elk 2ijner zonen op 25jarigen leeftijd het kies recht kan deelachtig worden. 5e. Ieder mannelijk ingezetene van 25 jaar, die heeft voldaan aan de eisch en van bekwaamheid, door de regeering krachtens de wet gesteld voor de be noembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. De hierbedoelde ambten, betrekkingen, bedrijven en beroepen, zijn die van notaris, beöedigd vertaler, rechterljjk ambtenaar, bedoeld in de artt. 35, 48, 64 en 86 der wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie, advocaat, procureur, auditeur militair, rechtsgeleerd lid, advocaat-fiscaal of griffier van het Hoog Militair Gerechtshof, praktizijn bij het Boog Militair Gerechtshof, privaat-docent aan eene universiteit, leeraar aan een gymnasium, leeraar in een of meer der vakken van het middelbaar onderwijs, onderwijzer in een der vakken van het lager onderwijs, arts, tandmeester, apotheker of apothekersbediende, genees-, heel-, verlos-, tandheel- of artsenjjbereidkundige, veearts, loods, essayeur bij den waarborg en belasting der gouden en zilveren werken, handels-essayeur, officier der landmacht, ingenieur en adspirant-ingenieur voor het stoomwezen, ijker of adjunct-ijker, machinist. Uit het bovenstaande blijkt, dat inderdaad door dit ontwerp het kiezerscorps eene groote uitbreiding zal ondergaan, aangezien hij, die niet onder de eene rubriek van kiezers valt, allicht tot eene andere zal behooren, of zoo hij langs den eenen weg het kies recht verliest bij het om een andere reden ioch blijft behouden. Zoo zal b.v. iemand, die na 1 Augustus verhuist naar eene ander perceel (verhuizing in het zelfde pereeel blijft zonder invloed) en daardoor voor een jaar het kiesrecht verliest, toch kiezer kunnen blijven op grond van het loon, dat hij verdient, het pensioen, dat hjj geniet, het bezit van f 50 op de Rijkspostspaarbank of krachtens zijn ambt of zijne betrekking. Evenzoo zijn ambtenaren, die vrije wo ning genieteD, niet uitgesloten, en hij die in den loop des jaars in eene andere dienstbetrekking over gaat, zal allicht blijven behooren tot een der andere rubrieken van kiezers. Nog zij opgemerkt, dat de aanslag in de Rijks directe belasting eener weduwe geldt voor den oud sten zoon. Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitge sloten zij, wien het kiesrecht ontzegd is bij eene onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak; zij, die in gevangenschap of hechtenis zijnzij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren; zij, die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten onderstand van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genotenen zij, die hun aanspraak op kiesrecht uitsluitend aan aanslag in de grondbelasting ontleenen, indien het te dier zake verschuldigde niet vóór of op dsn lsten Februari is voldaan. Onderstand is elke ondersteuning in geld of andere benoodigdheden, verstrekt tot leniging van nood. Opmerking verdient dat volgens deze laatste bepaling alleen als ondersteuning worden beschouwd stoffelijke zaken, geld en andere benoodigdheden, tot leniging van nood. »Het bewijzen van diensten, waaronder ook het verleenen van geneeskundige hulp" zegt de regeering in hare memorie van toe lichting, »kan niet op óéae lijn worden gesteld met het verstrekken van voorwerpen, tot levensonderhoud benoodigd". De voorwaarden tot verkrijging van het kiesrecht, zooals die hierboven zijn aangegeven, gelden voor de kiezers voor de Tweede Kamer, en ook voor die van de leden van de Prov. Staten, doch voor de Iaatsten is tevens vereischte dat men ingezetene der provincie zij. Ook voor de verkiezing van leden van den ge meenteraad gelden dezelfde regelen, doch men moet ingezetene der gemeente zjjn, en voor zooveel men niet valt onder de rubriek, bedoeld onder punt 1, moet men over het volle laatst verloopen dienstjaar in de gemeente zijn aangeslagen in eene plaatselijke directe belasting voor minstens hetzelfde bedrag (af wisselend tusschen f 1 en f 2,50), dat voor die ge meente als wekelgkschen huurprijs der woning wordt geeischfc om kiezer te zijn. Wij merken hierbij op, dat deze koppeling van het kiesrecht aan het betalen van Hoofdeljjken Om slag eventueel een groot bezwaar kan zijn om uit voering te geven aan het meermalen geopperde denkbeeld om de laagste klasse van den H. O. te doen vervallen. Op nog eenige andere bepalingen uit bet nieuwe kiesrechtontwerp komen wij in een volgend artikel terug. GOES, 28 Juni 1895. Heden heeft, wanneer zich geene bjjzondere gebeurtenissen voordoen, het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland in zijne tegenwoordige samenstelling voor het laatst vergaderd. De eerste maal, dat het weder zal samenkomen, zullen daarin j althans drie mannen worden gemist, die gedurende langer of korter tijd hunne beste krachten aan de belangen der provincie hebben gewijd en waaraan onze provincie mitsdien veel te danken heeft. In de eerste plaats mr. J. O. R. Van der Bilt, de nestor van de Gedeputeerde en, vergissen we ons niet, zelfs van de Provinciale Staten van geheel Nederland, de man, die vijf en veertig jaar lid van onze provinciale vertegenwoordiging en bijna even lang lid van het Gedeputeerd college is geweest. Wat hij in al dien tijd in het belang van ons gewest heeft verricht, valt hier niet in enkele woorden te constateeren. Maar wel mag ver klaard worden, dat hij een zeer gewaardeerd lid is geweest, dat zijne uitgebreide k«nnis en zijne veeljarige ervaring hem een vraagbaak deden zijn voor talloos velen, en dat zijn adviezen steeds op boogen prijs werden gesteld. Zijn hooge leeftijd heeft hem doen besluiten zich niet weder herkiesbaar te stellen nu hij aan de beurt van aftreding was, en dat besluit moest men eerbiedigen. Maar zeker zal bet moeielijk zijn uit de tegenwoordige leden der Prov. Staten iemand te kiezen, geschikt om hem te vervangen zoowel wat betreft zijne kennis als zijne toewijding. In de tweede plaats mr. J. P. I. B u t e u x die eerst als griffier, later als lid der Provinciale en der Gedeputeerde Staten, niet minder werd geacht en gewaardeerd dan mr. Van der Bilt. Ook hij heeft veel voor de provincie gedaan en zijne betrekking was hem zeer lief. Zijne wankele gezondheid noopte hem zich almede niet meer verkiesbaar te stellen, maar met recht mag ook van hem worden getuigd, dat hij een »figuur" in de Staten was, dat hij, doorkneed als hg was in de geschiedenis der verschil lende deelen van onze provincie, daarvan de belangen en de behoeften uitnemend kende, en dat ook zijn terugtreden een groot verlies voor onze Staten is. Moge het dezen beiden veteranen gegeven zijn nog vele jaren van hun rust te genieten, en mogen zij, waar het scheiden van de betrekking, die hun lief geworden was, hun zeker zwaar zal vallen, zich overtuigd willen houden van de blijvende sympathie en de voortdurende dankbaarheid van alle welden- kenden voor de vele goede dienstan, die zij der pro vincie hebben bewezen. De heer O. J. J. A. Van Teijlingen was in vergelijking tot de beide andere heeren nog slechts kort lid der Staten. Toch was ook hij een Z6er werkzaam lid en heeft ook hg steeds met warmte de belangen der provincie behartigd. Hg is gevallen in den warmen verkiezingsstrijd, die on langs in het district Middelburg heeft plaats gehad, en hem is daarmede een werkkring ontnomen, waar voor hij vroeger eene andere, waaraan hij gehecht was, heeft laten varen. Ook hij kan zich overtuigd houden van de sympathie van zeer velen, die hem een waardig vertegenwoordiger van hunne belangen en hunne beginselen vonden, en wij twijfelen niet of er zal bij eene volgende verkiezing in het district Middelburg nog wal eens een beroep gedaan worden op zijne bereidwilligheid om andermaal in onze Staten zitting te nemen. Moge dan dat district zich dankbaarder jegens hem toonen dan onlangs Ter toelichting van hun voorstel aan de Staten tot het in dienst stellen, rechtstreeks door de pro vincie, van vaste arbeiders op de wegen in onderhoud bij de provincie, wijzen Gedep. Staten van Zeeland op de ongunstige om standigheden, waarin bedoelde arbeiders zich bevin den Thans in dienst en daardoor afhankelijk van de aannemers van het onderhoud enz. der provin ciale waterstaatswerken en wegen, is hunne betrek king zeer onzeker, wijl niet alleen de aannemer hen ten allen tjjde kan ontslaan, maar bovendien diens opvolger geheel vrij is of hij de vaste arbeiders van zijn voorganger al dan niet wil overnemen, vooral waar deze op leeftijd gekomen zijn of ongeschikt voor den dienst geacht worden. Gedep. Staten wenschen aan dezen misstand een einde te maken door de vaste arbeiders rechtstreeks vanwege de provincie aan te stellen en te bezoldi gen, mei toekenning van recht op pensioen, waartoe thans eene geschikte gelegenheid bestaat nu de ter mijn van de aanbesteding van bet onderhoud enz. der provinciale waterstaatswerken en wegen met 31 December 1895 eindigt en dus oene nieuwe aan besteding op gewijzigde voorwaarden aan het einde des jaars kan geschieden. "Weshalve Gedep. Staten gou ontworp-besluit over leggen, waarbij de arbeiders op de provinciale wegen door hen worden benoemd en ontslagen een jaarlijksche bezoldiging genieten van f 420 worden gepensionneerd, wanneer zij a. op 70-jarigen leeftijd gekomen en ten minste 30 jaren onafgebroken in dienst der provincie ge weest zijn b. na 10-jarigen dienst uithoofde van gebreken ongeschikt zijn geworden c. in of door de uitoefening hunner werkzaam heden ongeschikt geworden zijn. Het pensioen bedraagt voor de gevallen bedoeld bij a en bvoor elk dienstjaar het Vco gedeelte der jaarlijksche bezoldiging, en voor het geval bedoeld bij c de helft van genoemde bezoldiging. Het pensioen bedraagt nimmer meer dan de helft der jaarlijksche bezoldiging. Een arbeider, na 10-jarigen dienst ten gevolg® van vermindering van het benoodigd aantal arbeiders ontslagen, heeft aanspraak op wachtgeld. Op kosten der provincie worden de vaste arbei ders voorzien van de noodige dienstkleederen enz. De vaste arbeiders, thans werkzaam bij het on derhoud der provinciale wegen op Zuid-Beveland zgn Weg langs WolfertsdjjkF. van der Voorde, oud 63 jaren, 31 dienstjaren. Weg Goes's GravenpolderJ. J. Mijnsbergen, oud 50 jaren, 23 dienstjaren. Bij gelegenheid van de gisteren te Zieriksee gehouden Zeeuwsche landbouwtentoon stelling zgn o. a. bekroond de heer P h. De Bruin te Kolijnsplaat met een eersten prjjs f 20 voor merriën met haar veulen, terwijl hem boven dien nog eene eervolle vermelding is toegekend voor paarden. Voorts zijn bekroond voor de volledigste verzame ling der nieuwste en meest verbeterde landbouw werktuigen met een eersten prijs ét f Ah de firma wed. J. 0. Massee Zn. te Goes, en met een tweeden prijs f 25 de firma Franken Goe man s te Goes. jföllewoudsdijk. In de alhier gehouden verga dering van den gemeenteraad werd dhr. J. Nor tier benoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur en de rekening van dat bestuur over 1894 goedgekeurd met een ontvang van f 1771,61 Vs? e0n uitgaaf van f 1482,53 Va on een goed slot van f 289,08. Bij herstemming is te Terneuzen tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer A. O. N. G r e n u (1.) met 212 stemmen. Op den heer J. P. van Herp (a.) waren 169 stemmen uitgebracht. Door dezen uitslag blijft de verhouding in den raad dezelfdedeze bestaat uit 7 liberalen en 6 anti revolutionairen. Bij Kon. besluit is benoemd, bij het personeel der militaire administratie, bij de kwartiermeesters, tot kapt.-kwartierm., bij het le reg. inf. de le luit.- kwartierm. P. Vink, van het 3e reg. inf. De (antir.) Nederlander verklaart reeds dadeljjk van haar nieuwe positie tegenover De Standaard voordeel te plukken door zich te onthouden van repliek op de interjecties gedurende haar betoog, baar toegevoegd door De Standaard. In het algemeen zullen wij met de argumenten en beschouwingen van De Standaardwaarvoor nie mand ons thans meer stilzwijgend mede aansprake lijk kan stellen, geen rekening houden, dan voor zoover dit in den loop onzer eigen beschouwingen over het een of andere onderwerp als van zelf te pas komt. Niet uit onvriendelijkheid of minachting, maar ter vermjjding van nutteloos en verbitterd debat. Slechts dan zijn wij ten allen tijde tot repliek ook aan De Standaard bereid, wanneer wij bemer ken dat ook ons symphathieke lezers aan eenige nadere toelichting behoefte hebben. Het 13 ook op dien grond, dat wjj ons van het plaatsen van inge zonden stukken tegen dr. Kuyper onthouden." Het was aanvankelijk de bedooling van De Ned >dat deel der partij dat ook thans nog de leiding van dr. Kuyper aanvaardt, de Christelijke democra tische te noemen; omdat »Kuyperiaansch" niet alleen hatelijk klinkt, maar ook iets anders aanduidt dan li. i. in dr. K's bedoeling ligt." Daar echter een blaadje, dat nauw aan De Stand, verbonden is" spreekt van »het opdringen van bsnamingon aan tegenstanders," waarvan De Ned. een onverwinlijken I afkeer heeft, zal dit blaadje, zoolang de bedoelde partij zich zelve nog niet officieel een nieuwen naam gegeven heeft, haar met haren officieelen naam (anti revolutionair) blijven betitelen, met toevoeging even wel, waar het ter onderscheiding van de andere partij noodig mocht zgn, van (C. D.), tenzij De Stand, zelve tegen deze distinctie mocht opkomen»

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1