dat men vóór pi. min. 40 jaren bij liet verdiepen van de Dockumer Ee door eene gelijksoortige ont dekking werd verrast, dan is er veel aanleiding om aan te nemen, dat hier een woud is verwoest en begraven door een geweldigen storm uit het Z.W., gepaard met overstrooming. Op een bevolking van ruim 6000 inwoners komen te Baarn niet minder dan ongeveer 800 vélocipèdes voor. Het Nederlandsch aakschip Nooit gedacht schipper D. Vastree, beladen met blokken lood, is te Hansweerd zoodanig lek binnengekomen, dat bet waarschijnlijk de lading zal moeten lossenhet vaar tuig kwam van Merxaem, en is bestemd naar Keulen. (N. R. Ct.) Te Rotterdam nam een politie-agent, terwijl hij dienst bad in de zweminrichting, de vrijheid om een rij toertje te gaan maken met een voerman, die een goed vriend van hem was, en een mijnbeer die xijn pas gekocht paard eens wilde probeeren. Men ïtapte op een karretje en reed den Bergweg op, waar in de theetuinen werd aangelegd en wel zoo veelvuldig dat èu agent èn voerman min of meer onder den invloed van sterkedrank geraakten. De eigenaar van paard en rijtuig, die dit bemerkte, nam een koffiehuisbediende aan om zijn gerij naai den stal te brengen en onttrok zich aan het gezel schap. Voor den terugweg naar de stad werd een andere kar gehuurd, maar nu kregen de agent en de voerman, anders boezemvrienden, tengevolge van den abnormalen toestand waarin zij verkeerden, twist en geraakten, terwijl zij op de kar zaten, die door den koffiehuisbediende bestuurd werd, handgemeen. Tegen 8 uren in den avond gekomen op de Schie- kade, trok dit natuurlijk de aandacht van het pu bliek, te meer daar de agent aan het hoofd ver wond was en zijn kleederen met bloed bevlekt waren. Een oploop was er het gevolg van en de rest kan men wel droomen. Het vierspan prachtige schimmels, dat Prins Maurits", de hoofdpersoon der Leidscbe Lustrum feesten, overal henenvoert, is expresselijk voor de feestelijkheden aangekocht door Zijne Hoogheid. Ook het zwarte rij paard van den Prins, een Engelsch raspaard, werd kortelings in Engeland aangekocht. De kosten van de waarneming zijner stadhouderlijke waardigheid worden op bijna een ton gouds (f 100,000) geraamd. Te Vreeswijk werd dezer dagen eene akelige spookgeschiedenis verhaald. In het gebouw der Chris telijke bewaarschool werden schrikwekkende geluiden gehoord, die van onder den vloer schenen op te stijgen en waarvan niemand de oorzaak kon ont dekken. Thans zijn de gemoederen tot rust gebracht. Nadat reeds de hulp van tal van personen was ingeroepen, om het raadselachtige en beangstigende geval op te lossen, opperde iemand de meening, dat een meisje, hetwelk in de school behulpzaam was, het vreemd geluid scheen voort te brengen. Deze opmerking was juist. Het kind bekende, hoewel zonder moed wil, aanleiding tot de spookhistorie gegeven te hebben. Het voegde er tevens bij, steeds in groote vrees te verkeeren en een schim bij zich te zien. Na ver wijdering van het meisje uit het lokaal heeft het geluid zich niet herhaald. De Haagscbe correspondent van het Nieuws van den Dag verhaalt dat, toen den 18en Juni de Tlag van den Haagsehen toren woei, de menschen dachten^ dat het was ter eere van prins Mourinc (de hoofdpersoon uit den optocht te Leiden, die een bezoek aan het Kurhaus te Scheveningen zou brengen.) »Want ginds bij de linden, op 't Rapen burg, klonk vedel en trom, en aan Waterloo dacht er niet één", zegt de schrijver met een aanhaling uit het bekende lied van den Vlaamschen dichter. >'t Is ook al tachtig jaar geleden, en we zijn nog altijd onafhankelijk immers." Hoe het staat met de geschiedkundige kennis van de aanstaande burgers, bleek den schrijver, toen hg bij twee 15jarige kinderen de» volks een volslagen gemis aan elke waardeering van Waterloo vond. De naam was den knapen bljjkbaar even onbekend als de binnenlanden van Afrika vóór Stanley c. s. Zjj wisten wel dat de Batavieren 100 jaar v. C. in ons land waren gekomen, maar dat de Franschen er 80 jaar geleden uit gehouden waren, was hun onbekend. De eene knaap was op een stadsschool ontwik keld" en de andere door fraters. De schrijver vraagt of dit nu het gevolg is van de verschillende ontwikkelende leermethodes of van de onderwjjsquaesties De inbrekers zijn tegenwoordig te Amsterdam hard aan het werk en zg hebben er succes mede. Het schijnt wel, dat men met een heel complot heeft te doen, zegt het Hbld. Eene hoogst brutale inbraak is gepleegd, thans ten huize van den heer Reynvaan, Vossiusstraat 2. De dieven hebben zich door den tuin toegang ver schaft, en wel niettegenstaande de heer Reynvaan buitengewone voorzorgsmaatregelen had genomen, als door het van binnen betimmeren van keuken ramen enz., zoodat men hier te doen had met in brekers van beroep. Nadat de dieven in het beneden huis eenige kasten hadden opengebroken, waar even wel niets in was, hebben zij zich naar de le etage begeven, waar meer van hunne gading te vinden was. Na verschillende kasten te hebben verbroken, hebben zij zich aan onderscheidene dranken en sigaren te goed gedaan. Zij namen kristal glaswerk uit de kast, en dronken toen eerst een flacon cognac, daarna •en fle8ch sherry, verder een heele flesch whisky en ten slotte een flesch Moët et Chandon. Op alle kamers zgn de kasten opengebroken, on de inhoud is overal door elkander gesmeten, tot zelfs op de meidenkamer toe, welke bezaaid lag met brieven van allerlei aard van de dienstboden, vermengd met kousen, linten, nachtjaponnen enz. Verder is in een bewoond huis aan de Stadhou derskade ingebroken. Aan de achterzijde van het huis (aan de Hemonylaan) is eerst gepoogd door een tuin deur binnen te komen. Toen dit echter niet gelukte, werd het raam van de tuinkamer opgeschoven en de luiken daaiachter met geweld gedwongen. Vermist worden18 paar tafelzilver, 18 paar dessertzilver4 groentelepelseen soeplepeleen saladelepel en vork en verder nog molslalepeltjes, theelepeltjes, peper busje, suikerstrooier, suiker tang, sauslepels, servetringen, viscbschep, gembervork en lepel en nog eenige kleinigheden, alles van zilver. Ook vernielzucht hebben de inbrekers aan den dag gelegd. Zoo werden in het studeervertrek van den bewoner een lamp verbrijzeld en fleschjes stuk ge worpen. Nog werd een bezoek gebracht aan den kelder, waar de heer en op hun gemak gedejeuneerd hebben met kaas en eieren. Maandagavond, het was al na twaalven, wan delden vier heeren over de Willemsbrug te Rotter dam naar de Boompjes. In een oogenblik dat het gesprek even stokje, floot een der wandelaars een paar accoorden. En plotseling vloog toen een man hun in razende vaart voorbij, angstig slamaaiend met zgn armen in de lucht, doorrennend als een dolle, geheel doend als een, die in groote vreeze is. Natuurlijk gingen de heeren van den wandelstap in fikschen draf over, om te zien wat er aan de hand was. Er is iets wonderbaarlijks in een man, die na middernacht voor een kort onschuldig gefluit op hol gaat. Op de Leeuwenbrug bleef de vluchteling bevend staan en liet de heeren naderkomen. De gewone eerste voorstellingsformaliteiten volgden en de man, die heel netjes gekleed was, bleek toen te zgn een Westfaler. Hij had de heeren, naar aanleiding van het gefluit, politieagenten geloofd en dat geloof had hg nu nog. Of de heeren hem asjeblieft toch niets wilden doen, smeekte hij. >Wat heb je dan uitgehaald?" vroegen de heeren. »Dat kan ik onmogelijk vertellen", antwoordde hij en melankoliek stamelde hjj: »Das liebste wiir mir das Wasser!" Hardvochtig genoeg gaven de heeren hem toen den raad: »Nou, spring er dan in. Maar dat zal een natte historie worden. Vertel liever eerst eens wat je ge beurd is!" Met horten en stooten en steeds bevend, vertelde hjj toen dat hij kalm bij Boneski gezeten had en dat vrienden hem daar hadden overgehaald mee uit te gaan. Dat »uit-gaan" had hem een heele duit geld gekost. Nu was hij verloren, verloren, verloren. Och, of de heeren hem asjeblieft niets wilden doen De heeren, ofschoon zij er niets van begrepen, beloofden dat en de opgewonden Duitscher vervolgde zgn weg, even maar, want plotseling wierp hij zijn paraplu neer, trok zgn jas uit en sprong over de brugleuning het zwarte water in. Geweldig ontsteld bleven de heeren staan, zg zagen het lichaam wegdrijven naar het brug-onder en riepen luide om hulp. Een oogenblik stille af wachting. Dan klonk eensklaps onder de brug, tot hen door, een vriendelijk gezang »Ich bin verrückt" en dan ineens uitschaterend 1 ich bin verrückt, verrückt, verrückt. Langzaam dreef een schuitje onder de brug uit, een schipper had den drenkeling gegrepen en b.aelit hem nu naar den wal. Menschen kwamen toeloopen, politie rukte aan en de drenkeling werd onder vele blijken van belang stelling naar het bureau Torenstraar gebracht. Daar heeft de man zich aangesteld als een krank zinnige en alleen door een fouilleering kreeg men te weten dat hij R. Klesstadt heette, uit Gelsen- kirchen kwam en reiziger in papier was. Op hem werd een vrij aanzienlijk bedrag aan geld gevonden. Men heeft hem uitgekleed, het dwangbuis aange trokken en hem zoo op een brits gelegd, warm onder dekens. Zoo heeft de man den geheelen nacht liggen zin gen »Ich bin verrückt, verrückt, verrückt" (gek). 't Had er ook heel veel van RN.) Naar man meldt, zal het zooveel besproken nieuwe gas acetyleen" reeds in toepassing worden gebracht, daar een gedeelte van het buitengoed Zorgvliet" van den heer Van Hattum te Ellewouds- dijk, dat nu electrisch verlicht is, ook van dit nieuwste verlichtingsmiddel zal worden voorzien. In De Veldpost wordt verzekerd, dat weten schappelijk is geconstateerd, dat doode takken in boomen het gevaar voor inslaan van den bliksem sterk vermeerderen. Verder wordt medegedeeld, dat boomen met een groot oliegehalte, als beuke-, berko en noteboomen, minder kans hebben getroffen te worden dan de zoogen. zetmeelboomen, als eiken, populieren, wilgen, dennen enz. Te Silly-sur-Nid (Lotharingen), werd het raads lid Lillement door den bliksem getroffen, terwijl hij reeds te bed lag. Hij werd onmiddellijk gedood. De bliksem nam daarop zijn weg door den muur in het huis daarnaast, waar de echtgenooten V. te bed lagen. De bliksem schijnt daar tusschen den wand en het bed te zgn doorgegaan. Deze laatsten ont vingen een zwaren schok, die den man zelfs gedu rende eenigen tjjd van zijn spraakvermogen beroofde en hem zal dwingen eenigen tijd het bed te houden. Van den onlangs overleden president van politie te Berijjn, baron Von Richthof'en, wordt verhaald, dat hij nu en dan in een laat nachtelijk uur, evenals indertijd Harun-al-Raschid in de Ka- lifeustad, persoonlijk de huizen der duisternis be zocht om na te gaan of de voorschriften werden nagekomen, van zijnentwege gegeven om het nacht leven te Berlijn binnen de perken te houden. Een medewerker van de Hamburger Nachrichten, die hem op een van deze nachtelijke tochten ontmoette, schrijft daarvanVoor jaren sleepte mij eens een lichtzinnige vriend uit de provincie, die Berlijn bij nacht" wilde leeren kennen, in een van die lo- 1 kalen, waar men door vrouwenhanden bediend wordt. Aan een der tafeltjes zat een eenvoudig gekleed heer, die een flesch champagne vroeg, of liever hg zette den mond aan het eerste glas en liet den inhoud staan. Wij verwonderden ons, dat geen van de be dienende meisjes bij ons kwam zitten. Het raadsel werd ons opgelost, nadat de vreemdeling was op gestaan en heengegaan. Toen geraakten de tongen van de vrouwelijke bedienden los. »Weet gg wie dat was vroeg een nu. Tot antwoord ging zij naar het buffet, zocbt in een lade en baalde er een portret uit. »Dat is hij," zeide zij, »de president van politie. Wij weten, dat hij dikwijls in 't ge heim zelf inspectie houdt, en daarom hebben wij ons zijn portret aangeschaft, om hem aanstonds te herkennen. Wat zal hij er blij mee zijn, dat het zoo netjes bg ons toegaat Bijna overal in Oostenrijk is op het eind van de vorige week door wolkbreuken en onweeren groote schade aangericht. Vooral westelijk Bohemen heeft veel geleden, door het geweldig stijgen van de rivieren. De stadhouder, graaf Thun, heeft Zaterdag eenige half overstroomde dorpen bezocht en troost en groote giften uitgedeeld. Uit New-York wordt het volgende feit mede gedeeld Zekere Rover, een man van 32 jaar, bediende bij een electriciteits-maatschappg te Rochester, kreeg bij het verrichten van een reparatie een schok van 2 tot 3000 volts, driemaal zooveel als bg een elec- trische terechtstelling gebruikt wordt. Hij bleef drie kwartier voor dood liggen en toen gelukte het een geneesheer zjjn levensgeesten weer op te wekken. Zgn behoud is zeker, hoewel hg een groot aantal brandwonden heeft gekregen. Eene nieuwe soort van JlesschentrekJcerij. Iemand te Bordeaux, zich noemende koopman in wijn, zendt schijnbaar bij vergissing aan verschillend© personen een wissel ter waarde van 650 fr., die voor een Franschen wijnbrouwer bestemd is. Natuur lijk wordt die wissel teruggezonden, en in antwoord krijgt men een brief terug met duizend dankbetui gingen en het aanbod, uit erkentelijkheid, van wijn voor buitengewoon goedkoopen prijs. Verschillende personen hebben zich laten beetnemen en geld ge zonden om dien goedkoopen wijn te krggen, maar gekregen hebben zij niets. Men is op voorstel van de Locdensche Daily Telegraph thans allerwege in geheel Engeland aan bet offeren van giften voor een huldeblijk aan dr. W. G. Grace, uit Gloucester. Aanspraak op dit huldeblijk ontleent de doctor aan het feit, dat hij beter dan eenig ander in het land cricket speelt en op dat gebied zoovele overwinningen behaalde, dat hij de Grand old man of Cricket" genoemd wordt. Het Daily Telegraph-ionds is reeds tot ruim 1500 (f 18.000) gestegen en kan, eer de inzame ling sluit, nog wel driemaal zooveel worden. Tegelijk houdt ook de Marylabone Cricket-Club voor hetzelfde doel eene inzameling, terwijl meerdere cricket-clubs dit voorbeeld volgen. Men rekent dat doctor Grace aldus minstens f 150.000 bijeen zal krijgen. Dat wordt dan liefde voor sport genoemd! De kleinste loteling van de lichting van dit jaar in Frankrijk is slechts 79 centimeter lang; hij werd voor den militieraad gebracht, gedragen door zgn vader. De grootste milicien, uit Parijs afkomstig, is 2 M. 3 centimeter lang. Te Nisjni-Wolstisjok in het gouvernement Tweer heeft een vreeselyke brand plaats gehad. Meer dan honderd huizen werden vernield en er moeten ook menschenlevens te betreuren zijn. Te Antwerpen heeft een vrij hevige brand gewoed aan het Kattendijk-dok. Stapels hout en een aantal balen katoen, waarin de brand was ont staan, zijn verbrand. Uit Washington wordt aan de Rölnische Zei- tung geseind: >Hier zijn twaalf personen in hech tenis genomen, wegens beschuldiging van opzettelijke braudstichting. Deze personen behooren gedeeltelijk tot de politie-agenten, gedeeltelijk tot do assurantie agenten. Men legt hun ten laste, dat zij 75 branden hebben gesticht, waarvoor eene schadeloosstelling van 1000,000 dollars is uitgekeerd." In de Charité te Berlijn, bevindt zich thans als verpleegde een Dinka-neger, Mobro genaamd. Deze neger is minstens zeven voet lang en heeft over 't geheel zulke reusachtige afmetingen, dat men in de ziekeninrichting geen kleeren voorhauden had, die hem pasten. Inzonderheid haperde 't met de kousen. Geen enkel paar liet zich pasklaar ma ken voor de verbazend groote voeten, zoodat men speciaal voor hem nieuwe kousen moest breien. Aan vankelijk voelde de vreemdeling zich niet op zgn gemak in de inrichting, maar nu hij er gewend geraakt is, bevalt het hem er zeer goed. Een eigenaardig matigheidsgenootschap bestaat er in Achylka (Siberië). De leden van het genoot schap mogen het geheele jaar geen geestrijke dran ken drinken op een dag na. Den 1 September ver zamelen zich alle leden in de kerk en zweren voor het altaar het geheele jaar geen wijn en sterke dranken te drinken »van morgen af." Zoodra zij de kerk hebben verlaten, beginnen de bacchanaliën en het drinken duurt den ganschen dag. Geen man en gepn vrouw blijft nuchter. Den volg nden dag begint de onthouding en deze wordt dan werkelijk het gansche jaar verder in acht genomen. De Vossische Zeitung deelt mode, dat een com missie van invloedrijke Engelsche en Amerikaansche dames aan den arbeid is getogen omden Bijbel te herzieD, die zeggen zg door de mannen met. een zelfzuchtig doel in hun voordeel vervalscht is. Het eerste boek van Mozes is reeds gereed. Zaterdagavond had even boven Emmerik eene aanvaring plaats tusschen de schroef booten William Egan IIIgezagvoerder Visser, en Amsterdam X, gezagvoerder Haontjes, met het gevolg, dat eerst genoemd vaartuig een groot gat in de zijde bekwam, terwijl van het laatste do voorsteven werd ingedrukt en dat, na op bet zand te zgn gezet, is gezonken. De vrouw van Visser kreeg brandwonden tenge volge van liet op haar hoofd vallen van een bran dende petroleumlamp en werd te Emmerik in het ziekenhuis opgenomenhaar kind van 14 maanden is door de opening uit het schip gespoeld en ver dronken. Maandag was het een jaar geleden, dat presi dent Garnot door Caserio verraderlijk werd ver moord. Die dag is door geheel Frankrijk waardig herdacht. Talrijk waren de kaartjes, brieven en ver dere bewijzen van deelneming die mevrouw Carnot ontving ten haren huize lag een register ter tee- kening en talrijk de kransen nedergelegd op het graf in 't Panthéon. Bet gemeentebestuur van Lyon had een bijzonder grooten en mooien krans gestuurd, de hallen van Parijs een, enkel van rozen Ook was er een krans van de journalisten die den president op zgn reizen door Frankrijk plachten te vergezellen. De Madeleine moet bijzonder n&ooi versierd zgn geweest, en de plechtigheid daar was zeer statig. De tegenwoordigheid van alle officieren van Carnot's militaire huis, van wie de meesten thans in de pro vincie en ver van Parijs wonen, werd beschouwd als een bewijs van den aangenamen geest die er onder Carnot op het Elysée heerschte. Vele senatoren en kamerleden en tal van andere bekende mannen en artisten waren aanwezig. Ook vele dames, mevrouw Faure en haar twee dochters, de echtgenooten der gezanten, der ministers, bevonden zich in de kerk. Na den dienst defileerden de gekomenen, Félix Faure het eerst, voor de drie zoons van Carnot, en toen na dit défilé, dat een uur duurde, die drie jonge mannen buiten de kerk kwamen, werden zij met verkwikkelijke eerbiedigheid door het volk begroet. Voor geheel Frankrijk gold het voorschrift van de officinale vlaggen halfstok. Maar er waren, voor namelijk te Lyon, ook uit particuliere huizen vele vlaggen ten teeken van rouw gestoken. De Redoutable, een der Fransche pantsersche pen van het eskader van Toulon, is bij het verlaten der reede aldaar nabij de landbatterg van Caraque gestrand. Het schip is met groote inspanning door sleepbooten afgebracht, men vreest dat het zwaar beschadigd is. De Stuttgarteen der groote stoombooten van de >Nordd. Lloyd", is op de reis van Bremen naar Baltimore met de Engelsche bark Willie in aanva ring geweest. De Willie is door de botsing gezonken. De Stuttgart, Prawlepoint passeerende, maakte door signalen bekend, dat zij de schipbreukelingen der Willie aan boord had en te Salcombe zou aan land zetten. Onlangs maakten wij melding van een Austra lisch wielrijder, die als postbode fortuin gemaakt had. Onder het opschrift »de rijwiel-postillon van Australië" geeft de Frankfurter Zeitung thans nog de volgende mededeeling over de eigenaardige wijze van briefverzending in het gebied van de West- Australische goudvelden. Van de duizenden, die naar de West-Australische goudvelden gestroomd zijn in de hoop daar hun geluk te vinden, zijn reeds ontelbaren bitter teleur gesteld in het vaderland teruggekeerd. Anderen ver richten om karig loon harden arbeid en slechts weinigen is het vergund geweest dat wat zg gedroomd hadden, verwezenlijkt te zien. Tot deze weinigen behoort ook een zekere Bennett, die wel is waar niet met schop en bijl, wel echter op geheel anderen weg hel in korten tijd tot een welgesteld man heeft gebracht. Bennett bezit namelijk een rijwiel en is daardoor op de gedachte gebracht tusschen het mijnmiddelpunt Coolgardie en de ver verwijderd in een cirkel liggende plaatsen een wielryder-post in te richten, die, den afstand van Coolgardie tot Dundas en terug in een cirkel gerekend, een traject van 280 Engelsche mijlen bedient. Eenmaal 's weeks, des Vrijdags, verlaat de man op zijn rijwiel Cool gardie, om 50 mijlen verder bij eene kleine neder zetting te overnachten. In den vroegen morgen gaat het verder tot den avond, waar Bennett andermaal station maakt om bij het krieken van den dag weder op te breken en dat herhaalt zich, tot het doel bereikt en de terugreis naar het punt van vertrek eindelijk gelukkig is ten einde gebracht. Ondanks den slechten staat van den weg komt Bennett in een station op verwonderlijk juisten tijd aan, wat ten gevolge heeft, dat hij zich in een buiten gewone gunst mag verheugen. Thans verzendt de man behalve brieven en couranten ook telegrammen, evenals waardebrieven tot f 600. Voor de laatste heft hg 5 pet. van de waarde, neemt daarvoor echter den vollen waarborg voor goede overkomst over, terwijl voor de overbrenging van grootere bedragen een bijzondere schikking met hem te treffen is. Voor iederen brief, dien hij verzendt, laat hij zich 1 shil ling, voor ieder telegram 5 shilling betalen, doch kan men zich tegen betaling van een wekelyksch abonnement van 2 shilling ook de verzending van een bundel brieven voor den duur van acht dagen verzekeren. Het rijwiel, dat Bennet gebruikt, is ook wel een nadere beschrgving waard. Het draagt meestal een brievenbus, die aan het zadel zóo bevestigd is, dat op zijn deksel een groot aantal couranten gepakt kunnen worden. Onder het zadel hangt een lederen waterbuidel, terwijl aan de beide handvatten pak ketten hangen. Bovendien moet Bennett zich nog regelmatig twee drie pakketten op den rug binden. Aan den gordel draagt de ondernemende rijwiel postillon een voor de berging van telegrammen be stemde lederen tasch; daarnevens echter ook een scherp geslepen mes en een geladen revolver. Toch is de man, niettegenstaande hij reeds sedert vele weken den dienst verricht, nog niet aangevallen, wat, daar algemeen bekend is dat hij steeds een groote som gelds met zich meevoert, zeker een goed lichtt op het karakter van de bevolking der goudvelden werpt. Laatste en telegraphische berichten. Door het bestuur van den Reigersbergschen polder werd hedin te Rilland-Bath aanbesteed: Het aan leggen van grindwegen in dien polder, ter gezamen lijke lengte van 5265 meter. Aannemer werd de heer G. Bakker te Sliedrecht voor de som van f 11219.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2