1895 N°. 75. Donderag 27 Juni. 82ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopen en Brievengaarders,. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prfji slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelpks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regel6 beslaande en contant betaald, 20 ot Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inaendhig van advertentiea vóór 8 «ren op den dag der uitgave. GOES, 26 Juni 1895. A. s. Woensdag 3 Juli zal het 25 jaren ge leden zijn, dat M. Kok als telegrambesteller al hier in functie trad. Da beleefdheid, hulpvaardigheid en nauwgezetheid van Kok zijn in onze omgeving bij hen, die nog al eens met het telegraafkantoor te maken hebben, te goed bekend, dan dat we daarover hier behoeven uit te weiden. Dat deze goede eigenschappen door het publiek zeer worden gewaardeerd, daarvan zal de dag van 3 Juli den jubilaris ongetwijfeld in velerlei vorm de bewijzen leveren. Gisteravond gaf bet Harmonie-gezel- schap »Hosanna" hare eerste uitvoering in dit seizoen in de muziektent van Volksvermaken" op de Groote Markt alhier. Het in ons vorig num mer vermelde programma werd, onder directie van den heer L. De Beste Wz. goed afgespeeld en door een talrijke menigte belangstellenden aangehoord een bewijs dat deze concerten in den smaak vallen. Jammer dat bet jeugdig publiek niet schijnt te be grijpen of te willen begrijpen dat het door luid ruchtig spelen, onophoudelijk heen en weer draven en rumoer maken het genot van anderen niet weinig verstoort. Ook bij dit concert bleek dit vóór de pauze weer ten duidelijkstelater werd het rustiger. Aan de universiteit te Amsterdam is met goed gevolg het theoretisch geneeskundig examen afge legd door den heer J. J. W a r n s i n c k. Zooals we reeds meldden is het ontwerp- kieswet verschenen. Daaraan is het volgende ontleend. Art. 1 luidt: >De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de man nelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf-en-twintig jaren hebben bereikt, en A over het volle laatstverloop,en dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft tot een bedrag van ten minste éen gulden, en het te dier zake in de vermogens-, bedrijfs- en personoele belastingen ver schuldigde vóór of op den lsten Febrnari hebben vol daan of B, indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub A zijn aangeslagen, voldoen aan eene der vol gende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den lsten Februari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar bewonen, krachtens huur, eenzelfde huis of een gedeelte van eenzelfde huis, waarvan, met of zonder bij behoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gele gen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een zelfde vaartuig van ten minste 30 ton 2o. dat zij op den lsten Februari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, openbare of bijzondere instel ling in dienstbetrekking zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar zij wonen is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij den lsten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking heb ben van tenminste f 100 (nominaal) ingeschreven in de grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50 ingelegd in de Rijkspostspaarbank 4o. dat zij hebben voldaan aan de eiscben van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervul ling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. De huurprijs sub B van 1 bedraagt f 1 tot f 2,50. De tabel is eene, ongeveer overeenkomende met die in de wet op het personeel opgenomen. Het inkomen sub 2 bedraagt van f275— f550. Artikel 7 regelt, het kiesrecht der gemeenteraden. De raadskiezers vallen óf onder A óf onder B van art. 1, maar moeten betalen in de plaatselijke directe belastingen f 1 Af 2,50 naar gelang van de gesteld heid der gemeenten. Eigen aangifte is verplichtend. Alle onder B genoemden behoeven slechts eenmaal aangifte te doen alleen voor de sub B 2 is er eene uitzondering. De beslissing over reclames door den gemeente raad vervalt en wordt vervangen door die van B. en W. In de plaats van de rechtbank komt het kanton gerecht Candidaatstelling en couloirstelsel zijn gehandhaafd zooals in het ontwerp-Tak. De bestaande kiestabel blijft behouden, behalve dat de meervoudige districten worden gesplitst, zonder verschikking van gemeenten. Het juiste cijfer der kiezers is ook bij raiuiog niet met zekerheid vast te stellen. De regeering is mede voornemens de hoofdkies- districten voor de Prov. Staten, waar meer dan 5 l plaatsen tegelijk te vervullen zijn, te splitsen. Naar de M. Ct. uit goede bron verneemt, worden, in verband met hetgeen dezer dagen door de Vaderlander is geschreven omtrent het samengaan van de verschillende nuances in de anti-revolution- naire partij, pogingen aangewend om een zelf standige politieke kiesvereeniging voor Zeeland op te richten van leden van de Nederd. hervormde kerk. Men zal ook van die zijde de uitgaaf van een blad, dat, naar men zegt, tweemaal 's weeks ver schijnen zal, ernstig overwegen. Vooral ook met het oog op de scheiding, die in de anti-revolutionnaire partij is uitgebroken, acht men het noodig een zuiver anti-Kuyperiaansch blad op te richten, daar het Goesche blad de Zeewuodat al doet het zijn best nu en dan bij verkiezingen alle partij-aanhangers, die van linker- en rechter zijde, onder éen hoed te vangen in principe de richting van dr. Kuyper aanhangt. De Koninginnen zouden gisteren van Igls naar Constanz vertrekken. Na een oponthoud van twee dagen in laatstgemelde plaats, zullen HH. MM. Zaterdagochtend op Het Loo aankomen. Generaal Vetter zal den 14 September met een der stoomschepen van de Rotterdamsche Lloyd weder naar Indië vertrekken. Naar aanleiding van de onrustbarende be richten uit Atjeh, die wij reeds in ons vorig nommer konden tegenspreken, verneemt de N. R. Ct. uit Batavia: Vertrouwbare berichten zijn moeielijk te verkrijgen. Volgens officiëele tijdingen beschoot de vijand de buitenste forten met granaten. Het alarm, dat het Bataviaasch Handelsblad maakt, wordt als buitensporig beschouwd. Intusschen wantrouwen velen toekoe Djohan. Men zegt dat het leger in Atjeh zeer verzwakt (enfeebled) is. Generaal DeykerhofF weigerde versterkingen. Het Handelsblad daarentegen seinde naar Kota Radja en ontving tot antwoord: Every thing allright (alles naar wensch). De dood van den radja van Lombok wordt door de Jav. Ct. van 21 Mei aldus vermeld Blijkens mededeeling van den resident van Batavia is de vorst van Lombok, Ratoe Agoeng Agoeng G'dé Ngoerah Karang Asem, gisternamiddag om streeks 6 uur te Batavia overleden onder verschijn selen van hartverlamming. Aan het Bat. Nbld. van 21 Mei zijn de volgende bijzonderheden omtrent den dood en de begrafenis van den radja ontleend: Tegen vijf uur gistermiddag gevoelde de ex-radja zich minder wel, zoodat de schout H., met de be waking van den geïnterneerde belast, besloot den dokter te roepen. Intusschen was de oude man nog zoo wel, dat hij zonder eenige hulp opstond en kort daarna weder te bed ging, na zijn kussens te hebben geschiktmen vermoedde niet, dat het einde zoo nabij was; plotseling een zware zucht, welke de attentie van een zijner volgelingen trokmen snelde toe de ex-radja was niet meerVolgens de Balineesche adat moest direct tot de reiniging van het lijk worden overgegaandoch (lit kon niet ge- Bchieden voor en alleer alle volgelingen zich door een bad hadden gereinigd. Nadat allen zich gerei nigd en van schoone kleeding hadden voorzien, werd met de reiniging van het lijk aangevangen. Het was werkelijk een mooie doode, de hoogbejaarde, zwaar gebouwde man, zooals hij daar lag, met een kalmen trek op het gelaat, dat geen zweem van plaats ge had hebbenden doodstrijd vertoondezoo rustig en kalm was hij de eeuwigheid ingegaan Het lijk gewasschen zijnde, moest in lijnwaden wor den gewikkeld. Behalve sarongs en andere kostbare kains werd het lichaam met ruim 40 stukken wit goed, van circa 2 a 3 meter lengte elk, omwonden eerst het hoofd, toen de borst, daarna de beenen. Volgens de adat werden de twee duimen aaneenge bonden en evenzoo de groote toonen. De reusachtige kist, een van de grootste afmetingen, daar het lijk tot bijna 2 M. was uitgerekt werd aangebracht en de doode in zijn laatste aardsche woning gelegd de zware gouden ring, welke hjj gewoon was te j dragen, werd hem in den mond gestoken. Terstond werd daarna alles ging snel in zijn werk de kist gesloten, welke daarop eveneens met wit lijn waad, sarongs en kains werd omwonden. Een luttel aantal bloemen, in jonge klapperbladen gestoken, omlijstten de kist. De prelitninaLren voor de ter aarde- bestelling waren hiermede afgeloopen. Den geheelen nacht werd bij het lijk gewaakt en gebeden. Hedenmorgen even over tienen had op eenvoudige wijze de begrafenis plaats. De poenggawa's droegen het lijk tct aan de grens van het erfdaar werd de baar door 16 inlanders overgenomen en als bij de teraardebestelling van den geringsten inlander, de kist tegen de zonnehitte beschermd door twee gewone pajongs, ging het op weg naar Karet, de inlandsche begraafplaats, slechts door een troepje inlanders, dat toevallig men had het overlijden en het uur der begrafenis geheim gehouden daar passeerde en uit nieuwsgierigheid was blijven staan, aangegaapt. De resident, de assistent-resident en de schout H., woonden de plechtigheid voor zoover men deze begrafenis zoo kan noemen bij. Op een ombaggerd reserveterrein van Karet, de inlandsche begraafplaats, werd de doode in den kuil neergelaten, waar bij thans naast den, een paar maanden geleden overleden poenggawa, rust. KarkeSijke Zaken en Onderwijs. Ds. W. Kapteijn, predikant bij de Ger. Gem. alhier, verzoekt ons zeer stellig te willen tegen spreken het bericht in andere bladen, als zou hij tegen 1 Aug. a. s. zijn ontslag hebben aangevraagd. Op het tweetal ter beroeping van een pre dikant bij de Ger. Gem. te Bunschoten staat no. 1 ds. W. Kapteijn te Goes. Bedankt voor het beroep bij de Gereformeerde Gem. te Aksel (kerk B) door ds. F. Drost te Vlaar- dingen. lleinkcnsxand. Mej. J. W. v. d. Swaluw al hier is met ingang Augustus a. s. benoemd tot on derwijzeres aan het R. K. Liefdegesticht te Breda. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER Het Kiesrechtontwerp is verzonden naar de af- deelingen. Bij behandeling der wetsontwerpen be treffende den Indischen spoorweg Tarik—Soerabaya deelde de minister van Koloniën mede dat blijkens een telegram van den Gouverneur-Generaal in Atjeh niets bijzonders valt te melden. Door den heer Cremer werd eene motie voorge steld om de wettelijke goedkeuring voor te behouden van de aan de Oost-Java-stoomtrammaatschappij verleende vergunning voor het aanleggen van een lijn voor personenvervoer tot Kalian. Ondanks de bestrijding van ,dsn minister werd deze motie aan genomen met 38 tegen 29 stemmen, waarna bet ontwerp betrekkelijk den spoorweg Soerabaya-Kali- mas aangenomen werd met 39 tegen 18 stemmen. Rechtszaken. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gisteren Henriette Momber wegens poging tot in braak tot 4 jaren gevangenisstraf en Coelman we gens poging tot inbraak en het vermoorden van de twaalfjarige Jansje Meinders te Bussum tot 15 jaren De arrondissements-rechtbank had beiden tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Voor de arr.-rechtbank te Rotterdam bad zich gisteren te verantwoorden W. v. d. P., 18 jaar, kantoorbediende te Gouda. Hij zou op verschillende tijdstippen in 1893 en 1894 te Gouda ten nadeele van mevr. J. C. H. Kaijserv. Witsenburg, hebben weggenomen een gouden vingerhoed, een dito naal denkoker, een dito borduurpriem en een met goud gemonteerd schaartje. Beklaagde bleek de voorwerpen ontvreemd te heb ben uit een kast n de woning van den heer Kaijser, bij wien hij als kantoorbediende in dienst was, welke kast bij steeds voorbij moest als hij zich naar het kantoor begaf. De ontvreemde voorwerpen waren door hem verkocht. Daar de over hem uitgebrachte rapporten niet gunstig kunnen genoemd worden, eischte het O. M. een jaar gevangenisstraf. Gemengde Berichten. ïerseke. Op een verkooping, Maandag hier gehouden, geraakten enkele menschen onder een koe, die van daar vervoerd werd. Een meisje van on geveer 6 jaar van Wolfertsdijk alkomstig werd door de koe op het voorhoofd getrapt, waardoor zij een breede wonde bekwam, die zich ernstig liet aanzien en waarvoor geneeskundige hulp moest in geroepen worden. Hoewel door schrik en bloedver lies bewusteloosheid ontstond, is er, als er geen ontsteking volgt, kans op een goeden afloop. In een der laatste dagen van de vorige week, op een möoien avond, reed een wielrijder, kalm trappend, bedaard heen en weer kijkend, door een der Rotterdamsche straten. De lantaarn op zijn stuurstang brandde niet. Een diender, vlag uit den dichten drom wandelaars naar bet midden van de straat geloopen, plaatste zich vóór den fietsman, die reed zonder licht, en riep hem toe>Uw naam, uw woonplaats, uw beroep In plaats van te vluchten, wat natuurlijk zeer gemakkelijk had kunnen geschieden, stapte de wiel rijder van zijn fiets. »U zei »Ik zeg dat ik proces-verbaal tegen u opmaak. Gij hebt geen lantaarn." s>Ik geloof meneer, neem me niet kwaijjk, dat ik het u zóó maar vlak in uw gezicht zeg, maar dat kan ik niet helpsn, dat is eenmaal een gewoonte van me, die ik met de moedermelk heb ingezogen en later in den omgang met mijn braven, reeds lang in ruste zijnden vader gecompleteerd. Ik geloof meneer, dat ge niet goed gekeken hebt." En werkelijk, vóór het wiel schoot een uitstekende lantaarn een wit licht, ver weg over de straat. Ah, neem me niet kwalijk, ik meende heusch »Wees zoo goed voortaan wat beter uit te kijken." En de wielrijder zette zich weer op zijn zadel en trapte langzaam doorzonder licht in zijn lantaarn. De diender kwam snel achter hem aanstappen. »TJ w lantaarn brandt niet meneer, steek haar aan asjeblieft!" riep hij. Inderdaad meneer, u ziet niet goed," zei weer doodkalm de fietser. »Wees zoo beleefd en kijk eens wat beter." De diender wreef zich de oogen. Waarachtig de lantaarn brandde wel en met wat een flinke vlam, een paar meter straat voor het wiel waren verlicht. En de fietser zette zich weder op zijn zadel en reed verder zonder licht. De agent volgde hem, verbaasd. Plotseling zag hij een collega. Hij liep op hem toe en greep hem onder den arm. »De wielrijder, die daar gaat, zie je hem, heeft die een lantaarn op »Neen l" »NietBeste vriend, je vergist je, ik heb me ook vergist, hij heeft er wel een." Een woordje van opheldering is misschien noodig de fietser had een electrische lantaarn. Eén druk op een knopje en zij brandde. Overigens is dit ver haal ons door den fietser zeiven gedaan, wij staan voor de geschiedkundige juistheid niet in. RN.J Te Terneuzen is bij het zwemmen in de lei ding der genie een jongentje van 7 jaar verdronken. Een Macenas, die onbekend wenscht te blijven, heeft aan de »Vereeniging Rembrandt, tot behoud van Nederlandsche kunstwerken," een som van f 100,000 geschonken voor de stichting van een speciaal fonds, om in bijzondere gevallen schilderijen aan te koopen. In een sigarenwinkel van de firma Weinthal Co. te Rotterdam, kwamen een Fransch sprekende heer en dame, op het oog zeer nette lieden. De heer kocht eenige sigaretten en voorgevende geen ander geld te hebben, betaalde hij met een stuk van 5 lire. Zonder aanmerkingen werd dit geldstuk tegen eene waarde van 5 francs in betaling geno men en op verzoek van den Fr nsch sprekenden heer bovendien nog 6 gelijke geldstukken mede tegen eene waarde van 5 francs per stuk ingewisseld. Eenigon tijd daarna moest de winkelier tot zijn schade bemerken, dat hij er leelijk ingeloopen was. De ge wisselde 5-lirestukken bleken namelijk te zijn van het voormalig Koninkrijk Napels en Sicilië uit den tijd van Koning Ferdinand en zijn niet meer gang baar. Aan zilver hebben zij eene waarde van circa 80 cent. Aangezien het Fransch sprekende paar nog ruim voorzien was van deze geldstukken, bestaat er ge grond vermoeden, dat zy pogingen in het werk zullen stellen om er andere winkeliers ook elders eveneens te laten inloopen. Bij het graven van een stroomsloot voor den polder, die bij Rinsumageest wordt ingedijkt, heefc men eene belangrijke ontdekking gedaan op geolo gisch gebied. Op geringe afstanden van elkander stootten de werklieden in een veenbodem op enorm dikke stammen van baageiken, die alle met de kruinen naar het N.O. gekeerd lagen. Het hout was gaaf, evenals de doppen der hazelnoten, die men er bij vond. Uit de stammen weiden stukken ter lengte van de breedte der sloot (30 voet) uitge zaagd, welke stukken getierceerd moesten worden, om ze door 20 werklieden met vereende krachten op den wal te kunnen brengen. Voegen wy hierby,

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1