BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG JUNI 1893. No. 73. GOES, 21 Juni 1895. De N. R. Ct. bevat bet volgende uittreksel uit het derde artikel in de a.-r. Nederlander onder den titel »de Scheiding", hetwelk meer in het b(jzonder handelt over het leider- en taehtmeester- schap." De Nederlander zegt, dat dr. Kuyper, na de aftreding van het kabinet Mackay, besloot de leiding van de partij alleen op zich te nemen. »In de Standaard werd een algemeen huismans kiesrecht verdedigd, op heel andere gronden dan vroeger in de ICatner, namens de a.-r. partij. Ook wenschte blijkbaar de leider toen reeds zich te ontdoen van een goed deel der Kamerclub, zegt de Ned. want deze werd onbarmhartig gegeeseld wegens hetgeen zij vroeger verricht, en vooral over wat zij niet verricht had." »Ea nauwelijks was het reeds lang verwachte ontwerp-Tak verschenen, of de redacteur van de Standaard beval het, nog wei als zoowat anti-revo lutionair, warm aan. Zonder iemand te raadplegen, werd de anti-revolutionaire partij aan dat product van revolutionaire staats mans wijsheid vastgehecht." »De club ging zoo ver als zij kon mee. Dit ge tuigt wel het amendement-Mackay. Maar toen de minister Tak het ontwerp had ingetrokken, moest de Standaard het wel voor dien minister opnemen. Tot die intrekking hadden o. a. krachtig meegewerkt de heeren Van Alphen en Heemskerk, door te spreken en te stemmen voor het amendement-De Meyier. Zij erkenden evenwel hun fout, en werden in genade weer aangenomen. Maar de anderen moesten zonder genade worden verwijderd". Reeds terstond werden enkele van de meest ver dachten formeel over boord geworpenhun vroegere trouwe medewerking werd voor niets geacht. Ge lukkig zijn zij terstond door de toen reeds opvarende reddingbooten opgevisoht, en maken nog altijd de reis mee Het blad deelt verder mee: »Ook werd, zoodra de leider in de Kamer kwam, hem gevraagd zich aan te sluiten bij de antirevo lutionaire club, die zich terstond had hernieuwd. Maar het antwoord luidde: 1894 is 1878 niet! Sinds vertoonde hij zich slechts éénmaal in de Kamer met welk doel is voor weinigen een ge heim en gaf ook daarna, zonder met zijne mede leden te raadplegen, van uit de Prins Hendrikkade zijne adviezen betreffende hetgeen in de Kamer ge schieden moest." »Des te krachtiger werd alles neergehaald, wat vroeger uitbundig geprezen was. Letterlijk niets werd en wordt gespaard. »Om de bokken van de schapen te kannen onder scheiden, werden telkens nieuwe partij benamingen uitgedacht, waaronder, omdat zg niet een welom schreven program aanduiden, een ieder verstaan kan wat hij zelf goedvindt, en waarmee dus ook een ieder, mits hij de macht er toe bezitte, en die macht j bezit de Standaard, kan uitwerpen wien hij zelf goedvindt." >Calvinistisch, democratisch enz. is al wie met den leider meegaatwie dat niet doet is niet meer van de familie. Dat alles nu ware te verdragen, in dien ten minste polemiek geoorloofd ware; politiek is nu eenmaal strijd, en strijd kan niet altijd met fluweelen handschoenen ofschoon wel met eer lijke wapenen worden gevoerd. Mon moet dus, ook onder geestverwanten, kannen verdragen. Maar juist dat eene polemiek mocht niet." »Dit wordt te bedenkelijker, als de leider, zonder iemands voorkennis, zonder raadpleging der partij organen, over de gewichtigste quaestiën ook van socialen aard zjjn gevoelen uitspreekt in het partij orgaan. Dan is voor dat gevoelen mede aansprake lijk ieder, die zich stelt onder dat leiderschap. Wie tegen dat gevoelen bedenking inbrengt althans in den vorm van tegenspraak stelt zich bloot aan onnoemelijke onaangenaamheden en allerlei verdacht making. En menigeen heeft dat er niet voor over Is het te verwonderen, dat, evenals vroeger de heer Groen, ook thans velen weigeren zich zóódanige lei ding, zulk een tuchtmeesterschap langer te laten welgevallen? Blijft er, voor wie op eigen naam en eigen verleden gesteld blijft, en zich voor den gang der zaken medeverantwoordelijk voelt, iets anders over dan de booten uit te zetten, en, de reeds for meel uitgeworpenen volgende, liever op eigen ge legenheid de reis voort te zetten, dan langer als »suspect" te blijven ronddwalen aan boord?" Op deze vraag zal De Ned. antwoorden in een slotartikel, dat we de volgende maal hopen te kun nen mededeelen. De Minister van Koloniën deelt mede, dat de kosten der Lombok-expeditie, hier te lande gemaakt, hoogstens f 750,000 bedragen, maar het bedrag der kosten voor de militaire expeditie, in Indië gemaakt, nog niet bekend is. Het bedrag der gelden en preciosa, waarop de kosten van den oorlog zijn te verhalen, werd big kens een bericht van Pebr. jl. volgens ruwe schatting gesteld op f 1,800,000. Nadere berichten worden nog ingewacht. Gemengde Berichten. Baarland. Als iets zeldzaams kan gemeld wor den, dat alhier door den landbouwer Jacob Elen- baas op zjjn klaverland bij het maaien twee nesten met sterk bebroede patrijseieren zijn gevonden. Elk nest bevatte veertien eieren, en deze zijn, omdat zij natuurljjk anders een prooi van schadelijk gedierte en roofvogels zouden worden, door genoemden land bouwer medegenomen en onder een kip in zjjna schuur geplaatst. Heden kwamen uit de eieren drie-en-twintig flinke jonge patrijsjes ter wereld, welke door den planter Jan Mol en de jachtopzieners Hoogesteger en Van de Linde in het jachtveld van den ambachtsheer E. van Hoboken, waarin de eieren gevonden waren, met de kip zijn teruggebracht. Boraele. Woensdagavond werd den leerlingen der Zondagschool alhier een feestje bereid. De onderwijzeres, mej. A. J. Schijf, wenschte wegens haar vertrek naar Goes, afscheid te nemen van hare discipels. Zij deed dit op gepaste wijze en traetesrde de kleinen op limonade en koekjes. Eenige inge zetenen toonden door hunne tegenwoordigheid belang stelling in de plechtigheid. Het dienstmeisje van een gezin aan de Voor straat te Dordrecht ontving, wanneer haar meester en meesteres uit waren en de kinderen aan hare zorgen waren toevertrouwd, haar vrijer, die soms nog een kennis met zijn meisje medebracht. Al spoe dig was dat echter ontdekt en toen Dinsdagavond de heer des huizes weer met zijn vrouw uitging, sloot hij de buitendeur af, zoodat alleen door de woning der benedenburen toegang tot het bovenhuis was te krijgen. Omstreeks 9 uur zouden de vrijer en het andere paar weer een visite komen maken, maar zij zagen zich ditmaal teleurgesteld. Na eenig beraad besloot men dat het meisje dan maar in stilte naar buiten zou komen om mede uit te gaan en de kinderen aan hun lot over te laten. Een zij raam werd geopendeen springtouw van de kinde ren aan een dakgootje vastgemaaktde twee vrijers klommen op eikaars schouders om het meisje te helpen uitklimmen, maar op het oogenblik dat zij zich uit het raam zou laten zakken brak de dakgoot af en viel zij van een hoogte van circa 5 meters op straat, de beide vrijers tevens omverwerpende. Met een bloedende wond aan den hals, een gedacht blauw oog en kermende van pjja in alle ledematen, werd zij door de buren, die de klimpartij hadden gadegeslagen, opgenomen en door hare onhandige helpers naar de woning harer moeder gebracht. Per telephoon werden hare meesters naar huis geroepen, zoodat die hevig ontsteld hun kermispret staakten en naar hunne kinderen snelden. (D. ,Ct Woensdag werd Amsterdam bezocht door den heer Polatsic, ingenieur te Erlau in Hongarije en lid van den Duitsch-Oostenrijkschen Alpenverein. De heer Polatsic onderneemt een reis rondom de wereld als gevolg van een weddenschap om 1/2 millioen mark. Hij is verplicht gedurende de drie jaren, die mot zijn wandeltocht gemoeid zijn, geen geschenken of ondersteuning (zelfs geen sigaar) aan te nemen, hoewel hij zonder een cent op zak is vertrokken. De reis, die dea len Nov. 1894 te Pest begon en den len Nov. 1897 moet zijn afgeloopen, ging tot hiertoe naar Zwitserland, Italië, Turkije, Rusland door Galiciö naar Eger, daarop naar Beieren, Darm stadt, Mainz, Bingen, Goblenz, Kampen en Amster dam. Heden vertrok de heer Polatsic naar Liverpool. Langs deze geheele route moet de wandelaar zelf zijn onderhoud verdienen. In verschillende landen werd hij door vorstelijke personen zeer hartelijk ontvangen, zoo o. a. door den prins-regent van Beieren en den groot-hertog van Hessen-Darmstadt. De heer Polatsic is vol goeden moed de wedden schap te winnen. De Arnh. Gt. schrijft daaromtrentWeddenschap pen om, zonder een cent op zak, een reis om de wereld te maken, komen meer en mesr voor. Er is te Amsterdam nu een Hongaar, die dit onder neemt. Een der voorwaarden om zulk eene onder neming te volbrengen, schijnt echter ook te zijn, dat de hotelhouders den wereld-omtrekker gratis bedienen. Als de spoorwegdirectiën, stoombootmaat schappijen enz., op dezelfde wijze hare belangstel ling toonen in het welgelukken van het plan, dan zullen de ^reizen om de wereld tot de dagelijksche gebeurtenissen gaan behooren, en zelfs als bezuini gingsmiddel worden aangewend. Da man, die dezer dagen midden op den dag een heer op den Dam te Amsterdam met een mes vrij ernstige verwondingen toebracht en later voor den commissaris van politie verklaarde een anar chist te zijn, waarom het hem speet dat de aan gevallene nog in leven was, blijkt krankzinnig te zijn. Trouwens de daad op zich zelve gaf reeds grond tot zulk een vermoeden. De ongelukkige is nu naar een gesticht overgebracht. Ook vroeger had hij aanvallen van waanzin. Adolf Menzel, de nestor der Duitsche schilders, viert dit jaar zijn 80en geboortedag in volmaakte gezondheid. De Academie heeft te dier gelegenheid den grooten man den nieuw gestichten titel van eere-president aangeboden, maar een grootere eer werd hem toegedacht door den Keizer. Het denkbeeld van den Vorst is zoo origineel, dat enkel een vereerder der kunst, gelijk de Keizer, het kon opvatten. Een van Menzel's schilderijen stelt voor»Een fluitconcert te Sans Souci" (het paleis van Frederik den Groote) en hangt in het nationaal museum te Berlijn. Toen de kunstenaar op 'tpunt was deze schilderjj te beginnen, vroeg hij aan den toenma- ligen hofmaarschalk de toestemming de historische muziekzaal te mogen zien bij kaarslicht, maar dat werd hem geweigerd. Daarom kreeg de Keizer nu het denkbeeld hem de zaal niet alleen te laten zien bij kaarslicht, maar ook gevuld met de hofhouding, in de costu- men uit den tijd van den grooten Koning. Sans Souci bood Donderdagavond een schitterend tooneel. Voor de kasteellaan stond een troep grena diers der garde, allen reuzen. In de voorzaal bevond zich een aide-de-camp-generaal van Koning Frederik, in kurassiers-uniform, om de gasten te ontvangen. Het was de Keizer zelf en zoo volledig was zijn gedaanteverwisseling, dat, niettegenstaande het helder licht was, sommige gasten, terwijl zij hem de hand drukten, hem nog niet herkenden. Intusschen was de historische muziekzaal vol volk. De gasten groepeerden zich rond de Keizerin, die gelijk al de overigen, een rococo costuum droeg een lichte satijnen rok, met een donkergroen flu- weelen in zilver geborduurde boord, en op haar gepoeierd haar een kleinen hoed. Een kwartet van hofmuzikanten met geborduurde kleeren en pruiken, stond rond de groote piano, en een fluitspeler stond voor den historischen muziek- lessenaar van Frederik den Groote. Het geheele ge zelschap was gegroepeerd naar de welbekende schilderjj van Menzel. Toen professor Menzel binnen kwam, werd hij door den Keizer, als aide-de-camp van den grooten Koning ontvangen en met de woorden begroet. De Koning had van zijn garden vernomen dat Menzel zich te Potsdam bevond, en hij wenschte hem op Sans-Souci te zien. Alhoewel geheel verrast en van niets wetend, ant woordde MenzelIk geloof mij niet te bedriegen ik zie voor mij Zijne Excellentie, aide-de-camp ge neraal von Leutulus, overste van het kurassiers- regementen ik verzoek Uwe Excellentie aan Zijne Majesteit den Koning mijn eerbiedigsten dank te betuigen. De aide-de-camp-generaal vergezelde den kunste naar naar de muziekzaal, waar de muziekanten in tusschen het fluit-concerfc van Frederik den Groote begonnen hadden. Menzel nam een stoel en de Keizer bleef aan zijn zijde staan. Het was een tafereel, zoo eenig schilder achtig en schoon, als men bijna nooit in zijn leven te zien krijgt. De fraaie zaai met haar witte paneelen, spiegels en fijne vergulde rococo versierselen, ver licht door het gedempte licht der waskaarsen en gevuld door het hoogste gezelschap in uitgezochte costumes; daar bijgevoegd de muziek der vorige eeuw (o. a. werd ook een kwartet van prins Louis Ferdinand gespeeld) dat alles vormde een tooneel zoo vol waarheid, dat men zich terug verplaatst meende in den tijd van den grooten Frederik. Het eenige wat vreemd was aan het tafereel, was de figuur van Menzel zelf, in eenvoudigen frak. Na het concert, waarin dr. Joachim de toehoor ders verrukte met melodieën van Bach, werd er gesoupeerd in de ronde eetkamer, het tooneel van Menzel's bekende Tafelronde", waarbij de meester de eere plaats bekleede naast de Keizerin. Door de glazen deuren had men uitzicht op het terras, waar de reusachtige grenadiers heen en weer stapten. Koningin Elisabeth van Engeland, dus wordt uit Londen aan de Kooph. v. Antw. geschreven, schijnt een groote liefhebster geweest te zijn van paling. Om op geregelden voorraad te kunnen reke nen, verleende zij aan de eigenaars van drie Neder- landsche palingschuiten het voorrecht om zonder eenigen tol te betalen de haven van Londen binnen te komen en vrij van eenige onkosten te mogen liggen voor de werf te Billingsgate, waar thans de vischmarkt is. De eenige voorwaarde aan dit voorrecht verbon den is, dat er steeds drie zulke schuiten op de Theems voor Billingsgate moesten liggen. Indien er een vertrok eer er een andere was om de ledige plaats in te nemen, zou de charter" verloren gaan en opgeld geheven worden. De maagd-koningin »Bess" is nu reeds 292 jaar dood, doch wanneer men op London Bridge staat kan men tot op dezen dag geregeld drie Nederlandsche palingschuiten zien liggen. Sedert ruim 300 jaren wordt alhier gestadig paling uit Nederland aange voerd. Het onderzoek, namens het Engelsche ministerie van koophandel ingesteld naar de oorzaak van den ondergang der Elbeis geëindigd. De slotsom, waartoe de commissie komt, is, dat de gezagvoerder van de Cratliie, die de Elbe in den grond boorde, niet als schuldig kan worden be schouwd, want het aantal matrozen, waarover hij te beschikken had, was te gering. De stuurman werd echter schuldig verklaard en dientengevolge werd hem zijn diploma ontnomen. Tevens werd ook bij de beantwoording der gestelde vragen bevestigd, dat de bemanning der Elbe wat het wachthouden betreft, niet had gedaan, wat zij had kunnen en moeten doen. Een zeer gevaarlijk experiment werd verleden Zondag door den luchtreiziger Capazza te Parijs ondernomen. Hij doorboorde op een hoogte van 30Ó0 meter zijn luchtballon om een nieuw uitgevonden valscherm te beproeven. De proef gelukte uitstekend de ballon daalde langzaam, kalm en geljjkmatig midden in den Faubourg Saint-Antoine onder een reusachtige menige menschen neer. Capazza was door de tooneelspeelster Dusart vergezeld. Te Emmerik en in de omgeving komt men krachtig op tegen het bijeenbrengen van enorm groote hoeveelheden dynamiet, zij het dan ook in een aantal schepen. Zoo liggen nu, een goed uur beneden de stad, tusschen Spijk en Lobith, zeven schepen beladen met meer dan 150,000 kilo's dyna miet. In Holland en België wil men die schepen niet in de havens hebben, daarom moeten zij wachten op het telegrafisch bericht uit AntwerpenDe zeeboot is er". Het Burger Blatt voor Rees, Borken en Kleef klaagt steen en been over het gevaar, waaraan de Duitsche plaatsen blootstaan. Een vreeselijke moord, in Yorkshire gepleegd, houdt de Engelsche pers bezig. Het gezin Hudson, man, vrouw en kind van 1 jaar, woonde sinds 14 dagen te Helmsley en scheen zeer gelukkig. Zaterdag 8 Juni verlieten zij hun woning met een tante, die hen bezocht had en die zij naar Hovingham zouden vergezellen. Zij kwamen niet terug, maar eenige dagen later ontving de hoofdbewoonster van hun huis, mej. Holmes, een schrijven van Hudson, waarin hij verzocht zijn goed naar Darlington te zenden. Inmiddels had een schoonzuster van Hudson een brief van hem ontvangen, waarin hjj verklaarde van jaloezie verteerd te worden, sinds zjjn vrouw hem verlaten had om een man uit Helmsley te volgen. Toen kreeg men achterdocht en informeerde te Hovingham, waar 't bleek, dat de familie niet was aangekomen. Men zocht en vond weldra op een veld bij Helmsley, met een dunne laag aarde be dekt, de lijken van vrouw en kind. Hudson is zoek. Iemand heeft aan de universiteit van Nieuw- York een gift van ruim 6 ton gouds geschonken, om daarvoor een gebouw te stichten, dat voorna melijk dienen zal tot een bibliotheek, groot genoeg om een millioen boekdeelen te bevatten. De eenige voorwaarde, aan deze vorstelijke gift verbonden, is dat de naam van den schenker nooit bekend gemaakt zal worden. Dit is, gelooven wij, eene onmogelijk na te komen voorwaardezoo iets moet uitlekken. Maar als die naam dan, door wiens toedoen ook, bekend werd, vervalt het legaat dan? Uit het bijvoegen van zoo danige voorwaarde zou men bijna het vermoeden putten, dat het geheele bericht eene aardigheid is. {Arnh. Ct.) Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkochtafsteeksel van een cent en grooter ad f 1, 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Da motie- Bahlmann betreffende de suikerwet en Iandverhuur is voorloopig ingetrokken. Aangenomen is de ont eigeningswet voor den spoorweg AlkmaarHoorn. Ook is aangenomen met 69 tegen 3 stemmen de veiligheidswet en met algemeene stemmen de wijzi ging der arbeidswet. Op de wijziging der wet op de rijkspostspaarbank zijn aangenomen de amende menten tot verhooging van het rentgevend maximum tot 2400 gulden voor philantrophi9che vereenigingen of fondsen, tot toekennen van de vrije beschikking van minderjarigen reeds op twaalf-jarigen leeftiijd; het amendement-Kerdijk,voorstellende de belegging in kapitaal voor arbeiderswoningen, is sterk bestreden door den Minister, als niet passende in de wet en verworpen met 47 tegen 21 stemmen. 's-Gravenhage. De gepensioneerde luitenant- generaal-titulair van het leger in Nederlandsch- Indië J. A. Vetter is in activiteit hersteld en gelijktijdig benoemd tot commandant van het leger en chef van het departement van oorlog inNeder- landsch-Indië. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Ziehier de juiste toedracht van hetgeen de vorige week tusschen mg en de bewuste vreemdelingen in mijn logement en aan het station alhier heeft plaats gehad. Toen de vreemdelingen bij ons kwamen hebben ze gevraagd om logies. De juffrouw zeide, dat er één groote kamer met een ledikant beschik baar was, maar ook twee kamers en-suite, waarop de vreemdelingen antwoordden, dat het hun onver schillig was, wanneer ze maar 's morgens om vijf uur gewekt werden. Daarop is hun gevraagd, wat ze bij het ontbijt wilden gebruiken en na een broodje genuttigd te hebben, zijn ze de stad ingegaan om eenige vrienden te bezoeken. Hun was medegedeeld, dat het logement tot twaalf uur open bleef, doch we zijn tot twee uur opgebleven, maar de logó's zjjn niet teruggekeerd. Toen zijn we den volgenden morgen met ons drieën om zes uur naar het station gegaan en hebben daar den vreemdelingen de quitan- tie a drie gulden voor nachtverblijf bij herhaling aangeboden, die zij echter weigerden te betalen, waarop ik de personen heb vastgegrepen. Zij ver weerden zich en toen mijn zoon zag, dat ik het tegen hen niet houden kon, kwam hij mjj te hulp waardoor een worsteling ontstond, waarbij de heer zich zeer woest aanstelde. Bij die worsteling heb ik den heer met mjjn stok op het hoofd getroffen, doch dit geschiedde alleen uit zelfverdediging. De betrokken logementhouder: J. B. LABOYRIE. Goes, 21 Juni 1895. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door het bestuur van den calamiteuzen Anna Frisopolder werden heden aanbesteed a. de onderhoudswerken over het dienstjaar 1895/96. Begrooting f 2673,401/,. Er werd inga-- schreven doorJan de Bree Fz. te Ternenzen voor f 2940 A. van Popering te Bruinisse voor f 3444 O. Bolier Cz. te Brninisse voor f2969; J. F. Adri- aansens Polfliet te Walsoorden voor f2975; Johs. de Jonge te Biezelinge voor f 3120C. de Wilde Az. te Kattendijke voor f2925 b. de steenbestorting, dienst 1895/6. Bagrooting f 25206,931/3. Ingeschreven werd doorP. A. v. d. Velde te Ter-Neuzen, voorf 27291Jan Roskam Cz. te Sliedrecht, voor f22785. Druk F. Kleeuwens Zoon Goe».

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 1