AANBESTEDING. AANBESTEDING. vm. AANBESTEDING. op Woensdag den 26 Juni 189S, op Woensdag 8 Juli 1895, aan te besteden: verkoopen; op Woensdag 26 Juni 1895, En verpachten op Vrijdag 28 Juni 1895, publiek verpachten ongeveer 1200 Hectares. Een gecostumeerd feest heeft onlangs de Duitsche keizer, ter eere van den aartshertog Frans Salvator van Oostenrjjk, in het kasteel Sanssouci gegeven. De keizer verscheen in de uniform van Frederik de Groote de keizerin en de overige leden der hofhouding, ook het bediendenpersoneel, droegen allen costuums uit den tijd van den wijsgeer van Sanssouci. Te Bridgeport (Connecticut) trachtte een in breker verleden week in het huis van een zekeren heer Callaham te dringen, die een jongen leeuwin huis had, indertijd als welp ten geschenke ontvan gen van den eigenaar van »Barnum's circus." De leeuw viel den dief aan, die zulke erbarmelijke jammerklachten slaakte, dat de Callahams wakker werden. Het dier had zijn klauwen reeds in de kleederen van den inbreker geslagen en zou hem zeker deerlgk gehavend hebben, indien de Callahams hem niet weerhouden hadden. Te midden der ver warring, die daarop volgde, vluchtte de dief, en met groote moeite moest men ook ditmaal den leeuw beletten hem na te zetten. - Er moet aan champagne toch aardig geld te verdienen zijn. Althans de graaf De Briailles, hoofd van de firma Moët en Chandon, heeft aan de armen te Epernay 736.000 fr. nagelaten. Naar de Australische Review of Reviews mede deelt, was in April eene vergadering bijeen, waarop alle deelen van Nieuw-Zuid-Wales vertegenwoordigd wareD, die uitsluitend was bijeengeroepen om te overwegen hoe de konijnenplaag het best zou zijn te bestrijden. Tot dusver heeft het reusachtige voort plantingsvermogen van het koDÏjn gezegevierd over alle vervolgingen, waaraan het is blootgesteld. De Regeering heeft meer dan 3000 menschen uitsluitend met het dooden van konjjnen belastzij heeft 24,000 kilometer vlechtwerk laten vervaardigen om lande rijen tegen konijnen af te sluitenzij heeft een prijs van 25,000 pd. st. uitgeloofd voor een verdelgings middel, dat tegen de konijnen kan worden aange wend en honderden antwoorden daarop ontvangen alles tevergeefs. Het hier bedoelde konijnenparlement kwam tot de slotsom, dat niets hielp dan alle lan den met vlechtwerk te omheinen en dat de verplich ting om de konijnen uit te roeien, van den Staat op de grondbezitters moet overgaan, aan wie daarbij alle mogelijke hulp van de zijde van den Staat moest worden verleend. Wereldtentoonstelling voor Hotel- en Beiswezen te Amsterdam. In mijn laatste schrijven sprak ik het voornemen uit, om de afdeelingen der verschillende landen in het hoofdgebouw eens in het bijzonder te bespreken, doch ik heb mg bedacht, want zoo redeneer ik bij me zeiven 't zal toch wel eens klaar komen en dan maar liever wat gewacht, dan stukwerk ge leverd. Trouwens, wat buiten het hoofdgebouw voor valt levert stof genoeg om de lezers van de Goesche Courant wéér eens voor eenige oogenblikken in ge dachten op het tentoonstellingsterrein te verplaatsen. Maar dat is niet genoeg; ik wensch ze niet in ge dachten, maar in levenden lijve hier te zien en dat niet alleen de lezers van de Goesche Courantmaar al die duizende lui van buiten, zeggen wij Amster dammers, al komen de menschen dan ook uit Rot terdam, Utrecht of welke andere groote Nederland- sche stad. Men moet nl. weten dat al wie geen Amsterdammer is, een buitenman isnu, waar Amsterdam al meer en meer de allures van een wereldstad aanneemt, mag men ons dat beetje naüpen van de Parijzenaars wel vergeven. Maar wat ik eigenlijk wilde zeggen is dit, dat de toestrooming van vreemdelingen nog niet erg groot is en daar door het bezoek aan de tentoonstelling, behoudens op de Zondagen, nog maar matig genoemd mag worden. Nu zegt men ik weet het niet bij ondervin ding dat de groote drukte nog komen moet en dat het de-maanden Juli en Augustus zijn die aan het bezoekeu van tentoonstellingen den doorslag ge ven. Ik wil het hopen en vertrouwen dan ook wel, dat het bezoek van vreemdelingen langzamerhand zal toenemen. Over het algemeen schijnt het comité, of hij of zij die de tickets in handen heeft of hebben, nog al op wat bezoek te rekenen, want ze worden opgehouden en kosten nu reeds 45 cents per stuk, zoodat zij die certificaten gekocht hebben zich nu de handen kunnen wrijven. Tot hoe lang? Ja, »qui vivra, verra," maar ik voor mij heb nog niet zoo heel veel vertrouwen in dat zaakje. Maar laat ik me niet verder in die certificaten-rekening verdiepen, ik ben geen financier genoeg om dat uit te pluizen. Al hebben we nog geen bezoek van vorsten en prinsen op de tentoonstelling gehad, we hebben nog heel wat te wachten en wat in 't vat is, verzuurt niet. Om te beginnen dan, zullen we de volgende week een bezoek krjjgen van prins Maurits met een gevolg van 50 personen, die zijn vendel op Oud-Holland zal komen inspecteeran. Voor diegenen welke in den waan verkeeren dat prins Maurits al derdehalve eeuw is ten grave gedaald, diene ter informatie dat hjj dezer dagen weer is herleefd en wel te Leiden, waar hij in een maskarade der Leidsche studenten een tweede editie heeft gegeven van zgn intocht in Bergen-op-Zoom in 1623. Dit bezoek aan Oud-Holland, belooft zeer interessant te zullen wezen, te meer daar de exercitiën van het vendel van Maurits, dat van tijd tot tijd op Oud- Holland optreedt, werkelijk zeer keurig worden uitgevoerd en de uniformen niets fce wenschen over laten. H. M. de Koningin-Regentes wordt hier omstreeks 11 Juli verwacht. De ontvangst van H. M. belooft schitterend te zullen wezende Belgen doen hun uiterste best om bij die gelegenheid met hunne af deeling gereed te komen, wat dan ook wel gelukken zal. Zij hebben voor die gelegenheid voor H. M. een artistieke hulde bedacht, welke vooralsnog een geheim meet. big ven. In de Fransche afdeeling bevindt zich een zeer luxurious en smaakvol geraeubeleerd salon, waarin de portretten van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes en dat van den president der Fransche republiek, den heer Faure. Deze salon moet dienen voor ontvangkamer bij het bezoek onzer Vorstinnen aan de Fransche afdeeling. Aan de geruchten omtrent bezoeken van andere vorstelijke personen men spreekt van den Keizer van Duitsckland, van don Prins van Wales, van Koning Milan van Servië geloof ik voor mij, dat men nog niet al te veel waarde moet hechten, zoolang we daar nog geen officieele bevestiging van hebben. Het comité heeft onlangs de aardigheid gehad, (n.l. bij het bezoek van generaal Vetter) om de entrees t.e verhoogeD, of liever gezegd om drie entrees (tickets) te eischen. Dit heeft een storm van verontwaardiging gewekt zoowel van de zjjde van het publiek, als van die van de exposanten en exploitanten op het terrein, en heeft zelfs een kleine procedure van een tickethouder tegen het comité ten gevolge. De kantonrechter zal alzoo hebben uit te maken wie gelijk heeft. Ware het niet dat de tickets in omloop gebracht zijn, zooals nu is geschied en ieder houder daarvan voor zich het recht van toegang daardoor kan eischerj, dan zou het comité, althans wat betreft het publiek, volkomen in zijn recht staan en er is werkelijk wel wat vóór te zeggen dat bij zeer buitengewone gevallen de toegangsprijs worde verhoogd, want het is overbe kend dat het Amsterdamsche publiek zich in den regel door zijn nieuwsgierigheid zoo ver laat verleiden, dat het alle welvoegelijkhoid uit het oog verliest en zeer hinderlijk wordt voor de gastengetuige hiervan de groote overlast dien H.H. M.M. steeds onderbinden bij haar bezoek aan Artis, waar men toch werkelijk een publiek heeft, waarvan men zoo iets niet zou mogen verwachten. Wat nu de entree-verhoogingen aangaat van de ver schillende ondernemingen op het terrein, daarvoor is natuurlijk voor al wat particulier is, het comité niet verantwoordelijk. Een ander geval is het met Oud- Holland waar de verhooging van den toegangsprijs vanwege het comité uitgaathet komt mij voor, dat het zeer correct gehandeld is bij particuliere gelegen heden een verhoogd entree te heffen, want onder gewone omstandigheden verdringt men zich daar reeds en hoe moet het dan b. v. de volgende week wezen als de Leidsche studenten Oud-Holland met een bezoek zullen vereeren Het terrem ziet er al fraaier en gezelliger uit de grasperken komen meer en meer tot hun recht en prachtige bloemperken zijn aangelegd geworden, waartoe de te Aalsmeer gevestigde afdeeling der Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde ongeveer 4000 potten met bloemen zond. Des avonds worden de groote springende fonteinen vóór het hoofdgebouw, waarover ik reeds vroeger schreef, thans electrisch verlicht in allerlei kleuren, wat een hetooverenden indruk midden in de prachtige illuminatie maakt. Gelegenheden tot uitspanning verrijzen nog dage lijks en heeft men op alle mogelijke wijzen kans om zich hoog boven het terrein te verheffen, in een bal lon, in de lift, op den toren van den olifant, op het dek van de Prins Hendrik"thans heeft men ook gelrgonhoid om eenige honderden meters onder den giond een kijkje te gaan nemen. Kom, dacht ik zoo bij mezelven, als je een man van de pers bent, moet je er toch alles van weten, maar wat ter wereld kan hier toch eenige honderden meters onder dien opgevoerden zandgrond van het Museum-terrein zitten, wat anders dan water Enfin, ik zeg maar, plicht gaat vóór alles, ik mag me als een serieus verslaggever niet laten afschrikken en>ik waagde er het hachje aan". Nu, 'k moet zeggen, 't is me nog al niet tegen gevallen. Op een stoel heb ik de reis naar de inge wanden der aarde aanvaard en toen ik terugkwam zat ik gelukkig nog op mijn stoel. En 'k moet zeg gen, 'twas mooi hoor, prachtig; hoe ik die reis r>u heb gemaakt en wat ik op mijn weg ontmoette, ja, kijk, dat mag ik nu niet verklappen, dat moet jelui zelf maar eens gaan zien, als je op do tentoonstel ling komt. Goed ben ik van mjjn onderaardsche reis af gekomen, beter dan eenige luitjes di» eens gebruik wilden maken van de dezer dagen gephntste hylrau- lische lift in een der zijvleugels van het hoofdge bouw. Naar boven ging het best en wat epn mooi panorama en wat kijk je hier mooi in Oud-Holland, je zou er werkelijk willen blijven. Ja maar, nu gaan we naar benedennog eens gegroet en gewuifd aan de vrienden en kennissen onder ons, kom, gaat ie nog niet Neen, net ging ie niet. De lift staakte het werk en onze vrienden konden boven in den vleugel van het hoofdgebouw hun hart ophalen aan het panorama onder hun voeten, van 's avonds half negen tot half elf ure, toen zij, niet zonder moeite, door de brandweermannen uit hunne netelige positie werden gered. Onverantwoordelijk mag het genoemd worden, een lift in werking te stelleD, van welker accurate wer king men zich niet goed heeft overtuigd. En thans zal ik voor ditmaal eindigen met de mededeeling dat op het terrein een wielerbaan is aangelegd die a. s. Zaterdag en Zondag zal worden bereden en waarop nationale en internationale wie lerwedstrijden zullen worden gehouden. Onder de bekende wielrijders, die zich deze week trainden, merkte ik Jaap Eden op, die zeker zijn ouden roem wel zal handhaven. K. Burgerlijke Stand van Goes van 19 tot 21 Juni 1895. Getrouwd: 20, Joos Pieter Joossen, 30 j., jm., en Adriana de Buck, 26 j.,jd.Diugenis Petrus van Hese, 24 j., jm., en Anna Jacoba Polfliet, 18 j., jd. Geboren 19, Apollonia Maria, d. v. Laurentius Capello en Elizabeth Pieternella Oornu21, Johanna, d. v. Marions Clement en Anna Maria Ereraart. Verknopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informstiën 22 Juni, '9 Heer llendriksk., woonhuis en erf, Mulock Houwer. 24 Ierseke, koeuielkersinspan en meubilair, De Vos. 25 Goes, verp. bouw- en weiland, mr. Liebert. 26 Kruiningen, hoci, gras eu klaver, verpachting weiden, Prins. 26 Ierseke, vlas, lucerne klaver en kauthooi, 28 Oud-S»bbinge, boereninspan, 28 Heinkenszand, afbraak, 28 Iers eken dam, pannen, oesters enz 29 Ovozand, hooigras, 1 Juli, Rilland, woonhuis en timmermans winkel, 2 Goes, dijk 3 's Heerenhoek, hofstede en land, De Ronde Bresser. Pilaar. Hollmann. Mulock Houwer. Pilaar. Pel le en Lansen Croin. Pelle en Lansen Croin. De Vos en V. d. Kloes. Hollmann. Prins. mr. Liebert. P. Overman. Pilaar. Prins. 4 Ierseke, inspan, 5 Kattondijke, inspan, 17 Goes, hofstede, 18 K ol ij n» plaat, verp. bouwland, 24 Wolfertsdijk, inspan, - Krniningeu, vruchten te velde, h Kortgeue, beeïtiatl, inspan en vruchten, Roelof Ovezand, inspan en vruchten te velde, mr. Liebert. Te houden Aanbestedingen. Hatum Plaats Voorwerpen Information 24 Juni, Goes, koetshuis mot bovenwoning, Gebr. Molhoek. 26 i Rilland-Batb, grindwegen Reigersb. polder, Opz. Sturm. 28 i VVilhelminadorp, onderhoudswerken, Polderbeituur Oost-Beveland. 29 Borselp, oevervardedigingswerken. Waterschap Ellewondsdijk/Borsele 3 Juli, Bath, verhooging zeedijk, Bestuur Reigersbergschen polder DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 22 Juni 1.55 2.18 8.25 8.48 23 2.42 3.5 9.12 9.35 24 3.29 3.53 9.59 10.23 25 4.16 4.40 10.46 11.10 26 5.5 5.31 11.35 27 5.56 6.21 0.1 0.26 28 6.47 7.13 0.51 1.17 Watergetijen voor Ierseke. Marktberichten. MIDDELBURG, 20 Juni 1895. Uit Walcheren was heden slechts een matigs aanvoer van Tarwe ter markt waarnaar tegen verlaagde prijzen eenige vraag was. Veel ging er in den handel ora. Puike nieuwe Walch. Tarwe hield men algemeen op f 6 tegen biedensprijzen van f 5,75 a 5,80, waarvoor evenwel niet veel werd afgegeven. Rogge was tot f4,60 en Zom-rgerat tot f3,50 te koop. Walch. Wilte Bo nen f 10 a 11,50 uaar deugd. Koolzaad op f 8 gehouden. Koter f 0,80 i\ 0 90 per K.G. Eieren f 8,per 100 stuks. ^k.a.Trert©nti©n J A. s. Maandag 24 Juni hopen X GERRIT BERGER X n en ft l) BETJE BLOMMETJE U hun x 55-jarig Huwelijksfeest te herdenken, X en tevens viert laatstgenoemdo dan Vr haar Sisten geboortedag. A Ondertrouwd JACOBUS CORNELIS KRAMER Mz. en HELENA LIJDIA MEÜLENBERG Pd. X'iSS7e,n \22 Juni 1895. Wissekerke j Heden werd ons een Zoon ge- horen. D. P. PRUMERS. M. PRUMERS—Woutersen. 's-Gravenpolder, 19 Juni 1895. Hedennamiddag ten 2 ure overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig en smarteljjk lijden, onze geliefde echt genoot en der kinderen zorgdragende vader CORNELIS MOL Wz, in den ouderdom van ruim 64 jaren. Ca. ROTTIER, kinderen en behuwdkinderen. Ellewoudsdijk, 18 Juni 1895. Eenige en algemeene kennisgeving. Wie genegen zgn aan te nemen de leverantie van door het Burgerlijk Armbestuur benoodigde 15000 stuks korte en 75 ton lange Turf, op voorwaarden, bij den vader van het Weeshuis ter lezing liggende, gelieven hun daartoe strekkend inschrijvings-biljet met het opschrift Besteding Burgerlijk Armbestuurte bezorgen op Dinsdag den 25 Juni e. k., des namiddags vóór 4 uren, bij den eerstondergeteekende. Het Burgerlijk Armbestuur, J. M. KAKEBÉEKE, Voorzitter. E. VAN DEN BOSCH, Secretaris. Het Bestuur van den Reigers bergschen polder zal des namiddags ten 3 i/f ure, in de herberg bij de wed. Koets te Rilland-Bath, trach ten aan te besteden Het aanleggen van GRIND WEGEN in den polder ter gezamenlijke lengte van 5265 Meter. Bestekken zijn tegen betaling van 50 cent verkrijgbaar van af Dinsdag 18 Juni a. s. bij de Boekhandelaars F. KLEEUWENS*& ZOON te Goes. Inlichtingen geeft de Opzichter van den provinc. waterstaat F. STURM te Goes. Aanwijzing voormiddags elf uren op den dag der aanbesteding. Rilland-Bath, 13 Juni 1895. Het Bestuur van den Reigersbergschen polder, P. BRUIJNZEEL Jz., Djjkgraat. J. A. BEVIER DE FOUW, Ontvanger-Griffier. Het Bestuur van den Beigers- bergsohen polder zal des namiddag» te 3 uurin de her berg bij de wed. Koets te Rilland-Bath, trachten de uitvoering van werken tot verbooging van den ZEEDIJK van bovenge- noemden polder. Bestekken zijn tegen betaling van 50 cent verkrijgbaar van af Zaterdag 22 Juni a. s bij de boekhandelaars F. KLÈEU- WENS ZOON te Goes. Aanwijzing op Zaterdag 29 Juni 1895, 'g namiddags te 2 uren. Samenkomst aan de haven te Bath. Rilland-Bath, 15 Juni 1895. Het bestuur van den Reigersbergschen polder, P. BRUIJNZEEL Jz., Dijkgraaf. J. A. BEVIER DE FOUW, Ontvanger-Griffier. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal des voormiddags ten 11 ure, ten herberge van den heer L. C. Boudeling te Krui ningen, namens den eerzamen J. Blok Ez. aldaar, Het Hooigras uit de weide achter den Berg te Kruiningen Idem uit de weide in de Moer onder Ierseke Klaver (le en 2e snede) op het land onder Kruisweg; Idem op het IJzeren Varken Lucern (2e en 3e snede) 't einde den Kruisweg en al het Hantbooi. namens den heer A. De Becker Be Weïderij uit den boomgaard bjj het dorp, de Weide aan den Groenen weg, Schooiersweegjede UTaweide achter den Berg en in de Iersche Moer. Breeder bij biljetten omschreven. De Notaris A. GALLIS MERENS te Kapelle zal des morgeus te elf uur, in het koffiehuis »het Slot Oostende" ta Gois, VOOR 5 JAREN op al Je landen in de Heerlijk- beid vnn Hruiningen gelegen, ter grootte van

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2