1895 N°. 73. Zaterdag 22 Juni. 82ste jaargang. Bij dit nomraer behooi'l een bijvoegsel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkooper» en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cte. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjg slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Iniendinf van advertentiën vóór 9 uren op den dag der uitgave. C01R4N GOES, 21 Juni 1895. In het nummer van Dinsdag van het Kopen- haagsche blad Politiken, lezen we, onder den titel »De Hollandsche stoomboot": »Eenigen tijd nadat de Tantallon Castle was aan gekomen, voer de vroeger vermelde Hollandsche stoomboot Rotterdam de vrijhaven binnen en legde achter de andere aan. »Zjj had een vroolijk gezelschap van tweehonderd toeristen aan boord, die blij waren dat ze het land weer naderdende anders zoo flegmatieke Hollan ders namen het regenachtig weer van den genoege- lijken kant op, lieten het orkest dat ze bij zich hadden op het dek plaats nemen en hielden een klein middagbal, dat echter moest worden afgebroken, daar het dek te nat en te glad was om op te dansen. Daarom gingen de Hollanders aan land en over stroomden de restaraties in de buurt, waar men niet voorbereid was op zulk een bezoek in 't groot, zoodat de kellners in verwarring rondliepen. Ook de betaling gaf aanleiding tot moeilijkheden, daar de toeristen niet anders dan Hollandsch geld hadden, en het voor onze kellners lastig was de waarde daarvan te bepalen. »Vervolgens verspreidden de moedigsten onder de Hollanders zich door de stad." (N. R. Ct.) Te Zieriksee is benoemd tot tijdelijke ambte naar ter secretarie, de heer Hanssens, ambte naar ter secretarie te Kloetinge. (M. Ct.) Een der maatregelen, in overleg met generaal Hennus bij diens bezoek aan het depot van dis cipline te Vlissingen genomen, is dat de klassi- anen niet meer de wacht aan hunne kazerne zullen betrekken. Dit is thans opgedragen aan hot daar liggende bataillon infanterie. De generaal-majoor heeft, volgens het U. D., van de chefs der corpsen opgave gevraagd van officieren, die geschikt en genegen zijn om bij het algemeen depót van discipline te worden geplaatst. Indien dit laatste waar is, geeft dit te denken. Uit 's-Gravenhage wordt nog het volgende geseind aan de VI. Ct. Wjj vernemen dat geen termen gevonden zijn tot strafvervolging in zake het depót van discipline te Vlissingen. Verschillende maatregelen zijn echter aan de re- gtering voorgesteld tot verbetering van den toestand van het Algemeen Depót. Nog meldt men ons uit Vlisnfngen De rust in de kazerne van het alg. depót van discipline is thans volkomen teruggekeerd. Wij ver nemen dat nu zoodanige wijzigingen aan de kazerne zullen gebracht worden, dat de klassianen zoo min mogelijk door het publiek kunnen bespied worden. De Kroniek geeft deze week een portret van jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman door Jan Veth. Dr. Schaepman heeft daar een bijschrift bjjgemaakt. Dit zegt de heer Schaepman is wel de kop van hem, dien men genoemd heeft het filosofiesch hoofd der anti-revolutionaire partij. Inderdaad is Lohman een denker, van ieder zjjner waarnemingen zoekt hij de verklaring in een algemeen beginsel. Het is waar, de door hem gevonden of gezochte be ginselen behooren tot het gebied van het recht, niet tot wat men het rijk der waarheid noemt. Ook in bijzonderen zin is Lohman een man van het recht, steeds is hij de magistraat. Als man van het recht is hij anti-revolutionair. Alleen in gebondenheid aan God en Zijn Woord is {de verlossing van de Revolutie. Op dien grond staat hij. Hoe dit filosofiesch hoofd die gebondenheid kan rijmen met sommige beginselen der Reformatie is voor mij een der vele geheimen en raadselen, die dit leven te zien geeft. Eene verklaring vind ik, die geene verklaring is. De sprekende trek in dezen man is naast zijne scherpzinnigheid, naast zijn kracht, zijn onafhankelijkheid, zijn bijna stugge onafhanke lijkheid. In deze ligt eigenlijk zijn kracht en het geheim van zijn invloed. Voor niets ter wereld is De Savornin Lohman vervaard en voor niets ter wereld verlaat hij den hem door zijn rechtsbeginsel aangewezen weg. Dan kan men, bij zulk een ver schoning van onafhankelijkheid, het gewone ver schijnsel zienom dezen éenen scharen zich velen. Herinnert men zich de laatste dagen van den jongsten kieswedstrijd De verwarring in de Kamer en bij alle partijen was groot. Ook bij de anti-revo lutionaire partij, een burcht van vaste éenheid in gewone dagen. De veldheer »in de kazemat" had legerorders uitgevaardigd en marschrouten voorge schreven, die geen geestdrift wekten, zelfs het ver trouwen schokten. Toch meende men dat het leger naar des maarschalks woord zou handelenhet getal der onwilligen zou luttel zijn. Toen verscheen De Savornin Lohman weder in de Kamer. Op eenmaal veranderde het aanschijn der oppositie. In éen oogwenk was er vastheid, waar alleen wanorde te zien was. Of de Staatsman in zijn verzet juist gezien heeft, waag ik nog altijd eer biedig te betwijfelen. Maar de parlementaire strijder heeft nooit zulke schoone dagen gekend. Al zijn gaven en zijn gebreken toonden zich: de stoere, ernstige kracht, de witgloeiende hartstocht, het schit terend en spelend vernuft, de lust tot persoonlijke worsteling, de niets ontziende en niets sparende felheid. Recht op de zaak, recht op den man af. Onbedwingbaar, onbuigbaar, onbarmhartig. Zonder een enkelen oogopslag voor de in een betwistbare zaak altijd mogelijke juistheid van een der betoogen des tegenstanders. Maar forseh van een geweldige forschheid en schoon door de schoonheid der warme overtuiging. Met al deze forsche woorden zou ik een beeld van De Savornin Lohman ontwerpen, dat een onwaar beeld zou zijn. Onwaar, dat is onvolledig. Deze denker en Staatsman bezit vele, zeer vele kleine en aangename hoedanigheden, die het harde, hoekige en kantige afronden en verzachten. Zonder in het minst skeptisch te zijn of ook maar een Erasmiaan- schen trek te bezitten is hij, na zijn strijd gestreden te hebben, verdraagzaam en goedhartig. Hij huldigt in gemoede het recht van tegenspraak, al is tegen spraak van vrienden ook voor hem een wijn met niet weinig alsem gemengd. De harmonie van tegen strijdigheden, wel de eonige harmonie, die in dit ondermaansche mogelijk is, openbaart zich ook bij hem in het groote en kleine. De afdeelingen van de Tweede Kamer voir het onderzoek der voorgestelde herziening van de personeele belasting waren druk be zocht. Naar men verneemt, is bij de algemeene beschou wingen de nauwe samenhang tusschen deze belas tingwet en het kiesrecht van verschillende zjjden nader op den voorgrond gesteld en is ook gewezen op de onbekendheid met de plannen ten opzichte der gemeen tefinanciën, bjj de beoordeeling van deze geheele zaak. Buitengewoon druk was het Woensdag in de weesinrichting te Neerbosch. Het was nl. de herdenking van het 32-jarig bestaan dier stichting. Vele gebouwen waren met Neerland's driekleur versierd, en de weezen in hun Zondagspak hadden school en werkplaats dien dag grootendeels vaarwel gezegd. Het geheel had een zeer feestelijk aanzien. Ruim 400 personen waren dan ook uit alle oorden des lands gekomen, om getuige dier feestvreugde te zijn. Te Haarlem had gistermiddag de feestelijke opening plaats van het brongebouw en het staalbad »Haarle m". In de stad was van verschillende woningen de driekleur ontplooid, en ook van het stadhuis en de St. Bavo was de vlag uitgestoken als bewjjs dat ook door de gemeente Haarlem de opening als een heugelijk feit wordt beschouwd. Tegen één uur verzamelden zich in de groote zaal van het brongebouw de genoodigden. De geheele zaal en de galerijen waren tegen half twee dicht met dames en heeren bezet. Daar de president van commissarissen, dr. Posthuma, ten gevolge van een ongesteldheid moeilijk spreken kon, werd de feestrede uitgesproken door dhr. F. Lieftinck. Dames en heeren", zeide spr. aan het slot, »ons is hier veel vergundmoge van die vergunning op geestelijk gebied een ruim gebruik worden gemaakt 1" (langdurige toejuichingenen verzocht daarna den commissaris der koningin het gebouw te openen. Jhr. Schorer brengt allereerst dank aan hen, die dit gebouw tot stand brachten. Hij hoopt dat deze stichting tot heil zal zijn voor velen en zal bevor deren den bloei van Haarlem. »Met deze woorden", zeide spr., >open ik Staalbron—Haarlem". Na afloop der plechtigheid begaven allen zich in den tuin, waar de kapel der grenadiers en jagers de volksliederen speelde. Daarna werd door de kapel een concert gegeven. Omtrent de feestelijke opening van het Noord-Oostzee-kanaal meldt de particu liere correspondent der N. R. Ct. uit KielDe eigenlijke opening van het kanaal had tamelijk een voudig plaatszij was vervelend en vermoeiend, tenminste voor de gasten aan boord der aan de vaart deelnemende schepen. Te Brunsbiittel was de Keizer van de Kaiseradler overgestapt aan boord van de veel statiger Hohenzollern, en te vijf uur gistermorgen zette zich het indrukwekkend schoone schip in beweging. Op het punt waar de binnen haven van Brunsbüttel ophoudt en het eigenlijke kanaal begint, werd de nieuwe waterweg nog van do overige wereld symbolistisch afgesloten door een zwart-wit-rood zijden koord, van den eenen oever naar den anderen gespannen. Langzaam stoomde het groote, sneeuwwit geschilderde keizerschip voor waarts, korte rookwolken stootend uit de twee zwavelgele schoorsteenen, en, als een olifant een draadje, doorsneed het 't zijden koord. Hoera-geroep, het hijsehen van vlaggen, het gebulder der kanon nen, kondigden het oogenblik aan, waarop dit ge schiedde. En nu gingen achter elkaar al de aan de vaart deelnemende schepen der verschillende zee varende natiën het kanaal binnen, in het gevolg van de Hohenzollern, die als een reusachtige zwaan vooraan gleed. Zoover het kanaal door bewoonde streken loopt, waren de landlieden uit den omtrek toegestroomd om van de kruinen der kanaaldijken het schouwspel gade te slaanmaar in de woeste moerassige streek was het een zeer eenzame tocht. Te half éen stoomde de Hohenzollern uit de groote sluis bij Holtenau de Kieler Bocht in. Onmiddel lijk werden aan alle kanten op het daar wachtende eskader ter begroeting de vlaggen geheschen en een verschrikkelijk kanonnengebulder brak los als een krijgshaftig vreugdegehuil der volkeren nu het feit volbracht was Om het kwartier kwam nu telkens een der sehepen van het openingssmaldeel uit den sluismond te voorschijn (want de geheele tocht ge schiedde uit voorzichtigheid zeer langzaam), waarna het naar een ankerplaats te midden der reeds aan wezige vaartuigen werd gebracht. De Fransche krui ser Surcouf is niet aangekomen, naar men zegt om dat het schip op de beneden-Elbe aan den grond is g=raakt, en niet spoedig genoeg mee kon. Een zoo grootsch maritiem schouwspel is wel in geen haven ter wereld ooit te bezichtigen geweest, noch zal zich zoo gemakkelijk opnieuw voordoeD, als dat van gistermiddag in de Kieler Bocht. Het weder was prachtig en zonnig. In den vorm van een mijlenlange wig lagen hier bijna tachtig van de reusachtigste oorlogsschepen der gansche wereld bij een heel in de verte, dichter aan zee, wachtten daar enboven nog vijf-en-twintig Duitsche torpedobooten om later aan de vlootmanoeuvre deel te nemen. De scherpe punt der wig, naar de stad gericht, wordt gevormd door zes Duitsche oorlogsschepen dan wordt het eskader breeder en breeder, eerst liggen er twee, vervolgens drie, en vier, en vijf of zes van die stalen gevaarten op een rij naast elkaar. Ieder pantserschip is geschilderd in de eigen aardige kleur, welke door de verschillende moderne marinebesturen het geschiktst geacht wordt om te voorkomen dat de vijand het schip reeds op zekeren afstand van de golven kan onderscheiden De Duit sche pantserschepen zijn zeer licht zilvergrijsde Deensche geheel zwarl, de Zweedsche en Noorsche bruinachtig grijsde Oostenrijksche geven een zwart- aehtigen romp en een witten bovenbouw te zien de grootste Fransche oorlogsschepen hebben een muisgrijze kleur, enz. Daarentegen schitteren de Amerikaansche schepen daar dit rijk geen eigen lijke oorlogschepen, maar hooge, snelvarende kruisers gezonden heeft in behaagziek witten glans, alleen de schoorsteenen zijn roodachtig geel. Licht geverfd, witachtig of geelachtig zijn ook de meeste lichte kruisers en jachten, waaronder vele van ouderwet- sche constructie. De Russen en Franschen worden door twee rijen Duitsche schepen van elkaar ge scheiden de Russen ankeren rechts, vlak naast het keizerschipde Franschen links, verder van de Ho- her, zollern af, een rij Duitsche schepen ligt er tus schen. Van het prachtige Italiaansche smaldeel liggen zeven groote pantserschepeu in een rij achter elkaar naar men weet wordt Rusland vertegenwoordigd door 3, Frankrijk door 3, Denemarken door 6 oor logsschepen, Engeland en Italië ieder door 9, Zweden en Noorwegen door 5, Oostenrijk door 4 schepen meest groote pantserschepen en sterke kruisers; Spanje heeft 3, Rumanië en Holland elk 2 schepen, Portu gal en Turkije elk een schip gezonden. Blijkens een telegram van den Gouv.-Generaal van Ned.-Indië, van 19 dezer, wordt de gouver- nementskoffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 334,000 pikols. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep bij de Geref. gemeente te Nieuwerkerk a./d. IJsel door ds. G. Dalhuijzen te Heinkenszand. Zondag jl. nam ds. F. Staal Pz., afscheid van zijne gemeente te Geesteren-Gelselaar, naar aanleiding van Hebr. 13: 20 en 21. De gemeente zong den scheidenden leeraar toe Psalm 1343. Aan de Gereformeerde kerk te Middelburg is door wijlen den heer O. Allaart aldaar een som van ƒ3000 gelegateerd. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbanïc te Middelburg. Zitting van 21 Juni 1895. Heden zijn veroordeeld: M. Z., 25 j., te Nieuwdorp, gedetineerd te Middelburg, wegens diefstal met braak, tot 1 jaar gevangenisstraf, met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis; P. S., 28 j., te Ellewoudsdijk, wegens bedriegelijke bankbreuk, tot 14 dagen gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren de veroordeeling tot 14 dagen gevangenis straf van den landbouwer J. K. te Krabbendijke, die het verbranden van een aan besmettelijke ziekte gestorven varken belette. Hetzelfde gerechtshof bevestigde de veroordeeling van H. H., smidsknecht te Ovezande, wegens mis handeling. Gemengde Berichten. Uit Biervliet meldt men aan de Tem. Ct.: Tien jaar geleden vond een Belgische landlooper eenigen tijd een onderkomen bij een arbeider, be woner aan den Kapitalen Dam. In de afgeloopen week bracht de Belg, uit Brugge, die nu dank zij een erfenis in betere positie verkeert, een bezoek aan zijn ondersteuner en schonk dezen tevens een nieuw pak kleederen. Een familie in de Marnixstraat te Amsterdam verkeert in grooten angst. Donderdag jl. werd de 58-jarige moeder door haar kinderen naar het Cen- traal-station gebracht, van waar zij met den trein naar Utrecht zou vertrekken, om daar een bezoek te brengen bij haar kinderen. Zij is echter niet ter plaatse aangekomen. Dinsdag trof het huisgezin van Kampen's bur gemeester eene zware slag. Mevr. E., de moeder des gezins, schijnt in het bad, dat zij in hare woning gewoon was te nemen, door eene beroerte te zijn overvallen. Ten minste zjj werd dood in de badkuip gevonden. In het Hoenderpark Aurora te Oranjewoud waren Zondag eenige parkjongens bezig met centje- spelen. Een tamme ooievaar sloeg het spel nauw keurig gade en toen met een kwartje naar hem werd gegooid, schoot onze langbeen pijlsnel toe, en pikte dit glinsterend geldstuk handig naar binnen. De jongens lang niet tevreden met het verlies van het kwartje, nemen een kloek besluit. Z9 namen den ooievaar gevangen, sloten hem in een hokje op, gaven hem voedsel, dat zeer gemakkelijk was te verteren, en dank zij al deze maatregelen, was het kwartje 's anderen daags weer in hun bsziL On middellijk kreeg langbeen de vrijheid terug. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren, zegt De Zoom, hoe begin December 1893 de anders zoo rustige Engelschestraat te Bergen-op-Zoom het tooneel was van een relletje, veroorzaakt door het met de noorderzon vertrekken van den manufactu- rier K., achterlatende een magazijn vol doozen' en pakken, ter verdeeling onder zijne schuldeischers, welke doozen en pakken bij onderzoek bleken te zijn van nul en geener waarde 1 Gelijk men ook weet, had die koopman kort te voren weinig eervol failliet gemaakt, waarvoor hij zijne schuld behoorlijk onder de gastvrije paraplu" te Breda heeft uitgeboet. De zaak stond daarna in nomina op de oudste dochter, doch deze was reeds te voren afgereisd, waarschijnlijk als »kwartier- makers" medenemende een broeder en een echt genoot in spe, resp. korporaal en sergeant bij het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom. Beide zonen van Mars hadden voor Indië geteekend, doch hun taak als volbracht beschouwd, toen zij het handgeld had den opgestreken. Doch ziet, nu toonde men ons een paar dagen geleden eene met zilveren letters net gedrukte kaart, waarop »the honorable" familie K. kennis geeft van haar aanstaand zilveren huwelijksfeest, op het einde dezer maand te vieren teNew-York Niet alleen de familie, maar ook de vroegere kennissen en geburen ontvingen zulk een kaart, waarbij zij tevens werden uitgenoodigd op den be paalden dag ten huize te willen zijn van het zilveren paar in de hoofdstad van Noord-Amerika Het gebouw van de Portugeesche Kamer is Maandag totaal afgebrand. Het was een groot hou ten huis op het binnenplein van een klooster, en zonder watertoevoer. De brand wordt toegeschreven aan de achteloosheid van een werkman, die een en ander had te soldeeren, maar toen hjj ging schaften zijn kolenpan liet branden, waardoor het houtwerk vlam vatte. Bij de pogingen tot blusschen werden vier personen gewond.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1