UIT DE OUDE DOOS. .A-d-verterxtien. eene partij GHILI-SALPETER, P. KOLE Cz., Universeel Varkensvoeder jsr°. 5 wilde lien dwingen terug te keer en, maar de onge- lnkkigen verdedigden zich met den moed der wan hoop en er ontstond een formeel gevecht, waarbij aan weerszijden velen gewond werden. Sommigen vielen in het water, terwijl het aan anderen gelukte, ofschoon uit vele wonden bloedend en met gescheurde kleederen, het schip te bereiken en aan boord te komen. Zes arbeiders werden gedwongen terug te keeren. Verscheiden passagiers van het schip kozen partg voor de arbeiders. De Amerikaansche dagbladen maken melding van eene partij biljart, zooals men ze alleen in Amerika kan zien spelen. Te Nieuw-York stelden onlangs twee Yankees, John Warrington en Edward Lewi8, aan elkander voor een partijtje biljart te spelente paard. De inzet was 20,000 dollars en degene, die het eerst 100 punten maakte, was overwinnaar. Men zette een biljart in de renbaan met de eene band bielden zij de teugels van hun paard vast, met de andere de queue en zoo speelden zij. Na twee uren was John Warrington overwin naar. Te Wiosenthal in Saksen vierde een behoeftig paar onlangs zijn gouden bruiloft. Te dezer gelegen heid overhandigde de dominee den oudjes uit naam des konings een vrij aanzienlijke som gelds en een bjjbel. De man was door dit geschenk zoo getroffen, dat hij bewusteloos neerviel. Twee uren daarna was hij dood. Iemand, die door 't fietsrijden rijk is geworden, zag m6n tot dusver nog niet. In West-Australië heeft een man het middel daartoe ontdekthet is zekere Bennett, die op het idee gekomen is in de goudvelden een soort particulieren postdienst te openen, van en naar Coolgardie. Elke week maakt hij den tocht door de uitgestrekte goudvolden, be laden met brieven, couranten en pakjes. Men maakt er gretig gebruik van, en hij laat zich goed betalen, zoodat hij er waarschijnlijk beter bij varen zal dan de meeste gouddelvers, die dikwijls nog armer te rugkomen dan ze gingen. Eene deftige Engelsche dame, de gravin L., die de verwoestingen des tijds meesterlijk weet te herstellen, bezit een schoothondje, dat door ouder dom alle tanden en kiezen heeft verloren. In wan hoop, dat haar geliefkoosd hondje niet meer in staat zou zijn tot het eten van de minste hoeveel heid plumpudding, begaf zij zich naar een beroemd dentist te Londen, die een compleet gebit voor het interessante diertje vervaardigde voor den geringen prijs van 250 gulden. Dit zoo liefderjjk verzorgde beestje geldt nu onder de aristocratische bezoekers van Hyde-Park als een merkwaardigheid uit de hondenwereld. Laatste en telegraphische berichten, Benoemd tot opziener derde klasse bij de vis- scherij-politie op de Schelde en de Zeeuwsche stroo men A. Schipper, thans schipper eerste klasse. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Nog zijn ter behandeling aangewezenwjjziging der Indische comptabiliteitswet en der wet op de Indische spoor wegen. In de zitting van Vrijdag zal na de pauze eindstemming plaats hebben voor de veiligheidswet en de arbeidswet. Villa Dlaudacug. Bjj het onderzoek naar alles, wat vroegere tijden betreft, wordt men soms verwezen naar zaken en ge schriften, waar men zeker niet in de eerste plaats zou hebben gemeend iets te vinden van wat men zoekt. Zoo is een der beste bronnen, waaruit men iets zekers omtrent de verschillende deelen van Zee land vernemen kan, het testament van den algemeen bij name bekenden evangelieprediker en bisschop Willebrord. De nalatenschap van dezen alom beminden en ge- vierden man was reusachtig; van alle zijden waren hem giften, goederen en landerijen geschonken, die hg in hoofdzaak gebruikte in den dienst van het Christendom, ter uitzending van hulppredikers, ter stichting van kerken en kapellen. Met betrekking tot Zeeland vindt men, dat hij goederen bezat op Walcheren, Schouwen, Duiveland en Zuid-Beveland. Voor het jaar 776 worden genoemd (Codex diplomat. Laurish.) de villa Maudacus tusschen Scald en Sun- nonmeri en Gusaha. Het laatste is Goes, waarover ik ditmaal nog niet zal spreken. Maar wat en waar is villa Maudacus"? In mijn vorig opstel sprak ik reeds van de Maaije, een water; het Maaije volzand Maaijenland en het gehucht Maje. Sommigen willen, dat dit woord Maaije een overblijfsel van Maudacus zou zijn; ik zou het liever andersom willen ver klaren. De naam Maaije, als afkomstig van de drie Maijar, Noorsche geesten, gegeven door menschen, die hier minstens even vroeg als en waarschgnlgk zeer veel vroeger dan de Romeinen woonden, moet alzoo ouder zijn dan het Latijnsche woord Maudacus, door Willebrord aan zjjn bezitting gegeven. Het water de Maaije was, zeide ik reeds, het zuide lijke deel van het voormalige Dijkwater; wat nauw keuriger gezegd: aan de westzijde lag het tegen woordige Kerkwerve, ten oosten de stad Zieriksee met het Qnaal of Poortambacht. Verder noordelijk schoot de Maaije door langs den oostkant van het tegenwoordige Drgschor. Nu was het in deze streken een bijna doorgaande regel, dat landerijen of plaat- Ben genoemd werden naar een water, waaraan zij lagenzoodoende zjjn Maaijenland en het gehucht Maje voldoende verklaard. Van Maaijenland of villa Maudacus wordt ver klaard, dat het lag tusschen Scald en Sunnonmeri. Het Sunnonmeri of Zonnemeer was een groote water plas, welks Zuidelijkste deel Golde heette en waarin de Maaije uitliep zoowel van den West- als van den Oostkant. Dergelijke meren" bestonden in Zeeland meer, bv. het Vossemeer, de Brakman en het groote water tusschen Aardenburg en Cadzand. Volgens genormde plaatsbepaling moet Maudacus dus de streek geweest zijn, die later als geestelijke bezitting Kerkwerve genoemd werd. Misschien meent de een of ander, dat daarmee toch ook wel Dijkschor ge meend kan zijn, omdat hier ook de Maaije langs liep en er een gehucht Maje gevonden werd. Maar deze bedenking vervalt, als men weet, dat in Wil- lebrords testament wordt gelegateerd Maudacus met de drie Mariscus oj schapenschorren. En deze schor ren waren bet, waaruit later Dreisehor ontstond. We blijven dus tot Kerkwerve bepaald. Wat men oudtijds villa noemde, had met datgene, wat we tegenwoordig zoo noemen, niet bijzonder veel uittestaan. Men is nu namelijk al zoover, dat mon een ietwat fraai en groot huis zonder meer, ook al is er geen handje hemellucht aan, een villa noemt. In mijn jeugd hoorde ik dien naam alleen geven aan een buitenplaats, waar park, bosch en tuin bij hoorde. In den tijd echter, waarvan ik hier boven spreek, bedoelde men met een villa een groote streek lands, die hier en daar bewoond werd. Een zoodanige villa kon dus meer dan een dorp of ge hucht bevatten. En zoo lagen dan ook, wol niet in het begin, maar toch later, in de villa Maudacus behalve het reeds genoemde Kerkwerve nog Ren- gerskerke, Nieuwerkerke en Duivendgke. Goes bv. was oorspronkelijk ook villa en bleef het nog lang naderhand. Er bestaan kaarten, waarop men kan lezen, dat de plaats Sunnonmeri reeds in het jaar 776 bestond. Uit het hiervoor gezegde is gebleken, dat dit geheel foutief is. De plaats, of eigenlijk de villa, op Schou wen, waarvan het eerst in 776 melding wordt ge maakt, was Maudacus of Kerkwerve, niet Sunnon meri. Kerkwerve bezat een moederkerk, dat is een zoo danige, waaruit andere, de zg. dochterkerken ont stonden. Van geen Sunnonmeri kan hetzelfde worden gezegd. Ook hieruit zou dus, zoo het noodig ware, bewezen kunnen worden, dat Kerkwerve ouder is dan Zonnemaire. De bezittingen van moeder- en dochterkerken kwamen den bisschop van Utrecht toe als opvolger van Willebrordnatuurlijk kon die bisschop deze goederen vervreemden, als dat hem om eene of andere reden, vooral ter eere en tot uitbreiding van het Christendom, noodig of wenschelijk voorkwam. In 1063 stond bisschop Willem de helft van de uit Kerkwerve voortgekomen kerken af aan de abdij van Epternach in Luxemburg, waar Willebrord lang vertoefd had. Een kleine honderd jaar later, nl. in 1156, ruilde echter de abt dier abdij de ontvangen goederen tegen 120 gemeten land in Schouwen en wel met graaf Dirk. Er bestond ook een villa Sunnemere, maar dat was al evenmin het latere dorp Zonnemaire, doch niets anders dan Drgschor. Onder dien naam komt het voor in een brief van keizer Otto III. In het jaar 985 schonk Otto aan Dirk, graaf van Holland, eenige goederen, die deze slechts in leen bezeten had, in vollen eigendom, en onder die goederen werd Sunnemere ook geteld. Het dorp Zonnemaire is dus, in vergelijking met Kerkwerve en Drijschor, heel jong. Dat men het voor oud aanzag, kwam door den hoogen ouderdom der randgronden, waarvan Drijschor oudtijds den naam Sunnonmeri voerde. Het Sunnonmeri, de wa terplas, werd niet vóór 1400 drooggemaakt. Doordat in Zeeland zoovele giften aan Willebrord waren gedaan, was later de bisschop van Utrecht, ook nadat hij van deze bezittingen om de eene of andere reden afstand had gedaan, de eigenlijke heffer van tienden in deze gewesten. In die hoedanigheid verdeelde hg de Zeeuwsche tienden onder zijn ka pittels. En zoo kwam het dan, dat Duiveland tiend moest leveren aan Oud-Munster, het Poortambacht en drievierde deelen in Schouwen aan Sint Jan en Sinte Marie tezamen. Wat met die uitdrukking: »drievierdedeelen in Schouwen" bedoeld wordt, zal later blijken. BAVO. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur 't Spijt mij uw berichtgever, nopens een geval voorkomende in het vorig nummer uwer courant met een logementhouder alhier en een paar logés welke weigerachtig waren het door hun bestelde te betalen," zoo slecht is ingelicht, waardoor van de weinig beteekenende zaak een geheel andere voor stelling gegeven wordt. Zeer aangenaam zoude het mij zijn, ZEd. mg in de gelegenheid stelde hem beter en naar waarheid in te lichten. Bij voorbaat mijn dank de betrokken Logementhouder. Wij merken den betrokken logementhouder op, dat het bewuste bericht, in hoofdzaak volkomen gelijk aan het onze, reeds in *de Telegraafvoor kwam, vóór nog ons blad verscheen en dat het in tal van andere bladen eensluidend voorkomt. Wil de heer L., de bewuste logementhouder, ons eene lezing der zaak zenden, zooals zij naar zijne opvatting is geschied, dan zullen wij daarvoor gaarne eene kleine ruimte afstaan. Red. Mijnheer de Red. Wees zoo goed onderstaand een plaatsje te gunnen. In uw vorig no. stond vermeld dat de muziek uitvoering door »Euphonia" gisteravond van wege de Yereeniging van Volksvermaken gegeven zou worden. Wel werd de uitvoering voor het volk ge geven, maar niet slechts door, maar ook van wege de Harmonie >Euphonia" zelf. Uit de groote belangstelling blijkt voorts, dat het volk op deze uitvoeringen prijs stelt. Zou het daarom niet doenlgk zijn dat de politie, die toch tegenwoordig is, het terrein afzette tot aan de groote steenen, dan verviel dat leven en gedwarrel, dat de kinderen in de grind teweeg breügen. Wanneer dan tijdens de uitvoering van een btuk ieder muziek liefhebber inplaats van te loopen, bleef staan, dan zouden de hoorders steeds vermeerderen en de levenmakers verminderen. Met de meeste achting UEd. dv. dr., Een muzikant van *Euphonia We kunnen den inzender verzekeren, dat wij het bericht van het concert met het programma ont vingen van een lid van het bestuur van de ver- eeniging voor Volksvermaken, en dat in het bericht duidelijk stond, dat deze vereeniging het concert deed geven. Voor het overige schjjnt ons de quaestie van hoogst ondergeschikt belang. Red. Politie. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 roode zakdoek, 1 ingelegde brillendoos, 1 gou den ring, 1 bovenstuk van een gewerkten gouden boerinnenspeld, 1 bruine halsdas, 1 zwarte pet, 1 zwartlederen sigarenkoker, 2 bouten broekstukken, 2 broches, waaronder een zilveren, 1 duimstok, 2 zwarte parapluie's, waarvan een met bruinen en een met zwarten stok, 2 nikkel horlogekettingen, 1 flu- weelen jongansmuts, 3 muilkorven, 2 boezelaars, een geruit, 1 halve liter, 1 landbouw-almanak, 3 halve overhemden (fronts), verschillende portemonnaies, waaronder eenige met geld, verschillende huis- en andc-re sleutels, 1 paar pantoffels, enz. Deze voorwerpen kunnen door rechthebbenden wor den afgehaald aan het bureau van politie van 24 tot 27 Juni e. k., des middags tusschen 12 en 1 uur, en tegelijk kunnen de vinders van gedeponeerde voorwerpen, die vervallen zijn, op die datums worden teruggehaald, daar deze anders worden weggegeven. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ten behoeve van het weeshuis alhier is bjj inschrijving de levering gegundvan brood aan R. Scheele voor 8i/2 ct., van rundvleesch aan J. Bannet voor 54 ct., voor kalfsvleesch aan denzelf den voor f 1, van varkensvleesch voor f0,50 aan J. v. d. Reit, bg loting met de weduwe Ph. J. J. van Hove. Ten behoeve van het gasthuis werd de levering gegund van zout voor f 2.85 per 50 K.G. aan Ph. Wessel, van zeep voor f 4.40 per 30 K.G. aan J. Geensen, van wjjnazijn voor f 2.per 40 L. aan denzelfden, van bierazijn voor f 1.40 per 40 L. aan J. Th. Pilaar bij loting, van komjjne kaas voor 38 ets. aan C. Duvekot bg loting, van witte kaas voor 58 ets, aan denzelfden, van koffie voor f 1,20 aan Jobs. Geense, van witte suiker voor 44 ets. aan denzelfden, van basterd-suiker voor f0.39 aan denzelf den, van stroop voor 18 ets. aan Joh. van Asperen Vervenne, van gort voor f 10,40 aan Ph. Wessel, van rijst f 10,50 aan denzelfden, van zoutevisch voor 36 ets. aan Joh. Geense, van stokvisch voor 39 ets. aan denzelfden, van brood voor 81/4 ets. aan R. Scheele, van rundvleesch voor 54 ets. aan wed. Ph. J. J. van Hove, van kalfsvleesch voor f 1 aan dezelfde, van varkensvleesch voor f 0,50 aan dezelfde, van lange turf 46 i/u ets. per 100 stuks aan H. E. Blauw, van korte turf voor 72 i/a ets. per 100 stuks aan denzelfden. Maandagnamiddag werd door burg. en weth. van Krabbendijke aldaar in het openbaar aanbe steed: het maken van een klinkerstraat en straat- goten. Daarvoor werd ingeschreven door de heeren A. Goedemond te Hansweerd, voor f 1020G. A. Bre ker, voor f 1000J. P Penny, voor f990; Jacob van de Sande te Rilland-Bath, voor f 990P. Dronkers te Kapelle, voor f 983, en J. van de Sande voor f975. De inschrijvers, bij wier namen geen woonplaats vermeld is, wonen te Krabbendijke. MCt.) Gisteren werd door het bestuur van het water schap »Breede Watering bewesten Ierseke" aanbe steed het verhoogen van 2030 M. zeedijk aan de Noordzijde van het waterschap. Hiervoor werd ingeschreven door de heerenL. Brand Lz. te Giessendam voor f 16053, W. H. Sweta te Hardingsveld voor f 15840, J. de Rijke Jr. te Middelburg voor f15760, J. Geluk J.Lz. te Tolen voor f14630, J. Hack te Oud-Gastel voor f14600, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor f14600, L. Moerland te Stavenisse voor f14425, C. de Wilde Az. te Kattendijke voor f13988. Over de toewijzing zal later beslist worden. Heden zijn door notaris Mulock Houwer pu bliek verkocht 2 woonhuizen met schuur en erf, te Wemeldinge, aan de Dorpstraat, te samen groot 12 A. 85 c.A., voor f 1840 en f 15 voor vruchten, aan Jacs. De Zeeuw te Wemeldinge. Burgerlijke Stand van Goes van 17 tot 19 Juni 1895. Ondertuouwd 18, Marinus Goedhart, 25 j., jm., te Goes en Maria Goeree, 21 j., jd., te Kruiningen. Overleden: 17, Willem Hendrik, 5 j., z. v. Edu- ardns Eugenius Lauret, overl., en Yan Elisabeth Louisa Den Boer. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorin. Nam. Voorm. Nam. 20 Juni 0.15 0.42 6.45 7.12 21 1.7 1.30 7.37 8.— 22 1.55 2.18 8.25 8.48 23 2.42 3.5 9.12 9.35 24 3.29 3.53 9.59 10.23 25 4.16 4.40 10.46 11.10 26 5.5 5.31 11.35 Posterijen. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, gedurende de 2e hellt der maand Mei 1895. Van 's- Gravenpolder: S. Booman, Rotterdam. Van Hansweert: O. Flipsen, Vlissingen. Van Krabbendijke: J. Griep, Rotterdam. Van Wemeldinge: P. Hoogesteger, Slutsdarn, Marktberichten. GOES, IS Juni 1896. Bij weinig aanvoer bleven de prijzen onveranderd slap. TARWE per Hectoliter t 5,50 a l 5,76 ROGGE 8,70 a - 4,— HAVER 2,70 a - BOTER per K.G. 0,80 a 0,92 EIEREN per 100 stuks 3,10 a 3,20 ROTTERDAM, 17 Juni 1895. Tarwe was beden redelijk aangevoerd, doch het aantal koopers zeer beperkt. Aanvankelijk werd voor een klein ge deelte vorige prijzen bedongen, doch al zeer spoedig verflauwde de stemming door gebrek aan kooplust, waardoor men verplicht was 20 a 30 ct. lager af te geven, waartoe echter door rui mer aanbod dan vraag, nog een beteekenond gedeelte onver kocht bleef. Per beet. f 4,25 a 6,30 en per 100 kilo f 6,25 a f 7,60. Rogge eveneens gedrukt en tot eene verlaging van 20 ct. niet geheel op te ruimen, f 4,25 a 4,80. G e r 81. Winter- en Zomer- waren tot vorige prijzen voor de vceder te plaatsen. Per beet. f2,75 a 3,30, Chevalier on veranderd f4 a 4,90. Haver als voren f 1,75 a 3,25. Blauwe Erwten voor de voer geplaatst van f6 tot f6,25. Koolzaad onveranderd f6,50 a 8. Kanariezaad stil als voren f 7,50 a 9. Meel bericht. I)e vorige week kwam er weinig ver andering. Meel werd meestal tot vorige prijzen aangeboden, doch de handel bleef beperkt. Heden werd Meel 25 a 50 ets. lager afgedaan. Enkele fa brikanten waren niet genegen die verlaging te volgen. Aardappelen. Zeeuwsche jammen f 2,a 2,50 dito blauwe f 8,a 3,50. Zeeuwsche eieren f 3,60 a 3,70 de 100 stuks. ROTTERDAM, 18 Juni 1895. Op de veemarkt waren heden aangevoerd400 vette runderen, 818 magere dito, 208 vette en graskalveren, 13S nuch tere kalveren, schapen of lammeren, varkens, 205 biggen. Prijzen waren als volgt: koeien le qnal. 70 c. 2e qual C4 c., 3e qual. 56 c., ossen le qual. 70 c., 2e qual 64 c., Bequsi. 56 c., stieren le qnal. 56 c., 2e qual. 60 e3e qual. c kalveren le qual. 86 c, 2e qual. 76 c., Se qual. 65 cschapen le qual. c Se qual. c, varkens le qual. c., 2e qual. c., 3e qual. c. De prijzen der boter waren beden als volgtle qual. f 40, 2e qual. f36, 8e qual. f82, per V» kilo 65 a 65 c. Ondertrouwd I. RISSEEUW Iz. en J. J. VAN DER GIESSEN. Ierseke, 18 Juni 1895. Tot onze innige droefheid over leed heden, na tijdig voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden, onze echtgenoot, vader en behuwdvader de heer HUBERTUS WITKAM, in den ouderdom van 69 jaar en 9 maanden* Wed. H. WITKAM-Clarijs en kinderen. Goes, 11 Juni 1895. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed kalm en zacht, onze zeer geliefde moeder en grootmoeder mej. PIETERNELLA RIJKSE—De Vos, in den ouderdom van bijna 80 jaren. J. RIJKSE. H. J. RIJKSE—1Tismeer. K. DE BUCK. P. L. DE BUCKRijkse. 's-Heer Hendrikskinderen, 16 Juni 1895 Hedennamiddag ten 2 ure overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde echt genoot en der kinderen zorgdragende vader CORNELIS MOL Wz, in den ouderdom van ruim 64 jaren. Ca. ROTTIER, kinderen en behuwdkinderen. Eilewoudsdjjk, 18 Juni 1895. Eenige en algemeene kennisgeving. HEDEN IN LOSSING gehalte 15% Stikstof als Salpeterzuur oplosbaar in water. GOES. Dinsdags Hotel „Zoutkeet." wordt door mij iu concurrentie roet elk ander varkensvoeder geleverd voor f 6, per ÏOO kilo. De balen zijn in den prijs begrepen. «ons. P. KOLE Cz.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3