gesteld van 28 en 82 opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen over het jaar 1896, en van 18 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, dienst 1896/97. Zaterdagmiddag had te Utrecht de aangekon digde vergadering van belangstellendon in de op richting voor een uitkeeringsfonds bij overlijden voor gemeente-ambten ar en plaats. Ofschoon een 300tal ambtenaren adhaesie hadden betuigd met het streven, waren slechts weinigen opgekomentoch ontspon zich bij het ter beschik king der vergadering stellen van het ontwerp-regle- ment een levendig debat, dat der commissie bepaald tot leiddraad zal strekken. Eenerzjjds werd betoogd, dat het fonds aan alle ambtenaren en bedienden een waarborg moest schenken, en dus zóó moest zijn ingericht, dat de het minst verdienenden even goed konden deelnemen, door dat hnn aandeel in de kosten billijker werd gesteld, anderzijds werd voorgesteld het ontwerp zooals het ter tafel werd gebracht aan te nemen en den ouderdom als basis te blijven hul digen. Als uitvloeisel van een besluit van de alge meen© bondsvergadering werd besloten eene com missi e te benoemen, welke binnen drie maanden rapport uitbrengt omtrent het door het comité aan geboden ontwerp. Deze commissie, enkel belangstellenden, bestaat uit de heerenBennewitz, secretaris van Snaak0. van Haren, commies ter secretarie te Groningen H. J. Piothuis, secretaris van HoogeveenS. Wij- binga, secretaris van DeldenH. F. van Haaren, secretaris van DrutenJ. C. Stalenhoef, secretaris van Montfoort; H. Beets, inspecteur van politie te Amsterdam v. d. Kasteele, burgemeester van 's-Gra- vensandeCh. W. Vermeijs, burgemeester van Zie- riksee A. -J. M. de Kroon, te Voorschoten, en J. A. Palme, secretaris van Sittard. Zy zal de laatste hand leggen aan het wordings proces van het fonds en binnen den gestelden ter mijn met hare taak gereed zijn. (£7. D.) De N. IJselbode ziet de wet-Lohman »nog niet zoo spoedig in het Staatsblad opgenomen," en doet daarom aan de Roomsche scholen den voor slag, om zich onderling tegen eventueel gemis van subsidie te verzekeren. Een groote som, zegt zij, is er niet meó gemoeid. »Immers door eene mededeeling door den minister jl. Vrijdag in de Kamer gedaan, werd bekend, dat om de besproken reden aan de zes schoolbesturen i de rijkssubsidie over 1894 niet werd uitbetaald en wel tot eene totale som van 3000. Eu wanneer men nu weet, dat de geheele rijkssubsidie over het afgeloopen jaar f 911,000 bedroeg, dan zal niemand die f 3000 onder een algemeen oogpunt van zoo bijzonder groot gewicht vinden. De premie zou drie per duizend bedragen en voor dat kleine bedrag zou men elkanders lasten helpen dragen, die dikwijls voor een enkel paar schouders ondragelijk zijn. En daar 't getal beschikbare onderwijzers aan 't toenemen is, zou de vrees ongegrond zijn voor een veel hoogere assurantie-piemie, welke vrees soms een of ander schoolbestuur zou kunnen bekruipen." De laatste zitting der Tweede Kamer (die van jl. Vrijdag) telde slechts twee leden meer dan de helft, zoodat zij maar juist be voegd was om besluiten te nemen. Acht-sn-veertig leden ontbraken. Daaronder zijn er zeker eenigen, die door ziekte of om wettige redenen afwezig kun nen geweest zijn, maar ruim een veertigtal mannen verschenen uit vrijen wil niet in de vergadering, die zij behoorden bij te wonen. Dit wegblijven is vooral te laken nu de Kamer betrekkelijk weinig werk had en den langstsn tijd vacantie kon nemen. Tegenover het feit dat aangedrongen wordt op uitbreiding van bet kiesrecht, terwijl zoo velen zich onthouden van dat recht gebruik te maken, staat nu blijkbaar, dat velen van hen, voor wier verkie zing zoo sterk geijverd werd, hun mandaat slecht vervullen. Ook dit kan niet strekken om het prestige dei- Tweede Kamer te verhoogen. {Arnh. Ct.) genoeg was, haar allen zonder onderscheid uil te noodigen. En die mogendheden gaven blijk, het karakter van het feest begrepen te hebben. Geen enkele van haar beeft ook maar een oogenblik eraan gedacht, zich door een minister van handel en nijverheid, door een commissie van groote kooplieden, ingenieurs of celebriteiten op het gebied van wetenschap te doen vertegenwoordigen. Neen Zij beantwoordden de beleefdheid door het zenden van oorlogsschepen, de grootste, de geweldigste, die zij konden vertoouen. 't Is alsof zij Duitschland op aanschouwelijke wijze te verstaan wilden geven»Zoo gij u sterk en machtig gevoelt, wij niet minder. Al hobt gij thans uw kanaal, verbeeld u daarom niet, dat wij op zee voor uwe vloot zouden wijken. Zoo gij bij ons aan boord komt, zult gij zien, dat onze pantserplaten niet minder zwaar zijn dan de uwe, dat onze reuzen- kanonnen en visch-torpedo's best in staat zijn, het grootste en kostbaarste schip van uwe vloot in weinige oogenblikken te vernielen en in don grond te boren." Zoo iets noemt men internationale beleefdheid 1 De op heden te Amsterdam gehouden k o f- fi© vei ling (de laatste van de voorjaarsveilingen) liep voor de Malang 1 ets., voor de betere soorten 2 a 2 i/e ets. hooger. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Geref. gem. te Nieuwerkerk a/d. IJsel, ds. Dalhuizen te Heinkenszand. In de op 4 Juni jl. alhier gehouden alge meens vergadering van de Gew. Vereeniging Zee land" van het Ned. Onderw. Genootschap werd besloten tot het benoemen eener gewestelijke com missie, die zal trachten in vereeniging met dergelijke commissies in de andere provinciën eene billijke pensioenregeling te verwerven voor de weduwen en weezen van onderwijzers. Deze commissie waarvan de benoeming aan het bestuur werd overgelaten, en waaromtrent alleen werd bepaald, dat zij zou be staan uit drie leden van het Gewestelijk bestuur en één afgevaardigde uit elk der zes arrondissementen in de provincie, is thans als volgt samengesteld A. R. Breetvelt, hoofd der school te Goes, voorz. J. Fopma, id. te Biezelinge, secr.H. J. Vooren, id. te Terneuzen, penningm., allen leden van het Gew. BestuurP. de Hullu, h. d. s. te St. Laurens, voor het arr. WalcherenC. Kole, li. d. s. te Nieuw- vliet, voor het arr. Oostburg; J. C. F. Kokkeel, onderwijzer te Ossonisse, voor bet arr. AkselC. J. Snouck, id. te Ierseke, voor het arr. GoesJ. Sturm, h. d. s. te Kats, voor het arr. Tolen, en W. J. P. D. van Hecke, onderwijzer te Brouwers haven, voor het arr. Zieriksee. In andere bladen zijn in deze opgave onjuistheden. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Kloetinge, mejuffrouw F. A. Goossen, van Ylissingen. DronkenschapM. v. d. V. to Wilhelminadorp, P. B, te Goes. P. d. Z. te Krabbendijke, ieder tot. f 1 b. s. 1 d.D. F. te 's-Hèer Arendsk rke, A. J. M. te Nisse, J. H. te Kortgene, ieder tot f 2 b. s. 2 d. M. W. te 's-Heer Arendskerke tot f3 b. s. 3 d. Dronkenschap le herhalingJ. A. v. d. K. te Wilhelminadorp, tot f 5 b. s. 3 d. Dronkenschap 2de herhalingL. S. te Heinkenszand, tot 3 d. princ. hechtenis. Dronkenschap bij 5de herhaling: J. Z, te Heinkens zand, tot 3 weken hechtenis en daarna opzending naar een rijkswerkinrichting gedurende den tijd van drie maanden. De Rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in een quaestie van deloyale concurrentie. In de Vijzelstraat heeft M. Frank oen magazijn van gemaakte kleeren naast dat van de firma H. Hol lenkamp Co. Aan zijn voorgevel had by een schild gehangen, waarop de woorden voorkwamen »Halt. Ho. Hier is de uitverkoop. Hollenkamp 79." Tusschen de woorden uitverkoop" en Hollenkamp" stond volgens gedaagde het woord »naastde eische- res beweert echter, dut dit niet goed leesbaar was. Een biljet van soortgelyken inhoud lag achter de glazen, terwijl een daaraan beantwoordende annonce nu en dan in bet tijdschrift *De Tribuneverscheen. De rechtbank heeft in haar vonnis de handelingen van Frank, als deloyale concurrentie, onrechtmatig verklaard en hem veroordeeld vooreerst tot betaling van f500 schadevergoeding, tot verwijdering van liet bord en de biljetten, tot betaliüg eener boete van f 10 voor eiken dag, waarop na de beteekening van bet vonnis bord of biljetten voor het publiek nog zichtbaar zullen zijn, en van f 100 voor eiken keer, dat de annonce alsnog zou verschynen, en voorts in de kosten van het rechtsgeding. De Tijd noemt de opening van het Noord-Oostzee-kanaal een zonderling feest", waartoe Duitschland geheel bet zeevarend Europa, niet slechts zijn trouwe vrienden en bond- genooten, doch ook zijn vijanden van het verleden en van de toekomst, heeft uitgenoodigd. De schrijver motiveert zijne qualificatie als volgt Geen werk des vredes werd hier tot stand ge bracht. Dat het Noord-Oostzee-kanaal ook de belan gen van den handel en de koopvaardij zal ten goede komen, is een geheel bijkomende zaak. Niet daarvoor werd dit kanaal ten koste van millioenen bij mil- lioenen aangelegd. Het erkende doel daarbij was van zuiver strategischen aard. De Duitsche oorlogsvloot mocht bij een toekomstigen oorlog niet afhankelijk wezen van de mogendheid, die in verbond met Denemarken de doorgangen van Sond en Belt zou kunnen afsluiten. De Duitsche keizer, generalissimus en vlootvoogd tegelijk, viert feest, omdat hij er in geslaagd is zijn goede kansen by een volgenden oorlog te versterken, omdat de goede kansen van zijn toekomstige vijan den, welke zich noodzakelijkerwijze moeten bevinden onder de gasten, thans door hom uitgenoodigd om zijn feestvreugde te komen óeeleadoor de voltooiing van het nieuwe kanaal aanzienlyk zijn verminderd. En niet slechts het nieuwe oorlogswerk, het ka naal, hetwelk eenmaal zoowel bij aanval als bij ver dediging diensten bewijzen moet, ook de geweldigste i j,i« Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Zitting 18 Juni 1895. Jachtwetovertreding M. A. te Baarland, tot 2 maal f.5 b. s. 2 maal 4 d., verbeurd verklaring van bet niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitleve ring of te betalen f8 s. 2 d.J. F. Czn. te Hein kenszand, tot 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d., ver beurd verklaring lo. niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f 1,50 s. 2 d., en 2o. de opbrengst van den in beslag genomen en verkochten haas ad f 0,30E. v. D. te 's-Heeren- hoek, tot f5 b. s. 4 d., verbeurd verklaring niet in beslag genomen wildstrik, bevel tot uitlevering of t9 betalen f 0,50 s. 1 d., met bevel tot vernieling in geval van uitleveringP. do V. te Borsele, tot f5 b. s. 4 d., verbeurd verklaring in beslag ge nomen wildstrik, bevel tot vernieling; B. L. te Hoedekenskerke, tot f3 b. s. 3 d., verbeurd ver klaring in beslag genomen wildstrik, bevel tot ver nieling H. D. te 's-Heer Abtskerke, tot f3 b. s. 2 d., verbeurd verklaring niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f3 s. 2 d.L. K. te Borsele, tot f5 b. s. 4 d., verbeurd verklaring niet in beslag genomen geweer, 0 w bevel tot uitlevering of te betalen fl s. 1 d., bevel tot vernieling van de in beslag genomen patroon; H. A. N. te Kapelle, tot 4 0,50 b. s. 1 d. Reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsclie stroomenP. R. Ezn., P. d. J. Cdt., P. P. Sdt., J. E. Adt., I. S. huisvrouw van P. v. O., J. S. huisvr. van J. d. H., A. S. huisvr. van K. de W., N. S. huisvr. van J. S., M. K. huisvr. van J. v. Z., J. v. Z. Jdt., A. v. Z. Jdt., C. v. L. Jdt.,W. d. IC. huisvr. van C. d. J. allen te Ierseke, ieder tot f 0.50 b. s. 1 d.J. S. ICzn. te Ierseko, M. G. Jzn. te Wissekerke (Stroodorp), M. v. K. Jdt.., J. v. K. Jzn., L. F. Jdt., C. M. of S. Adt., F. v. IC. Jdt. allen te Santvliet (België), ieder tot f 1 b. s. 1 d.J. L. Azn. te Oostdyk (Kruiningen), tot f 2 b. 8. 2 d.J. H. Czn. te Krabbendijke, tot f'3 b. s. 3 d.P. v. E. en B. M. te Arnemuiden, ieder tot f 5 b. s. 3 d. Polderreglement in Zeeland: J. 13. en J. v. H. te Goes, ieder tot f2 b. s. 2d. Prov. reglement, op de Veeren in ZeelandJ. W. IC. wed. J. H. R Katsche veer, f 3 b. s. 2 d. Gtm.'Verordening GoesP. S. en M. E. te Goes, tot f 1 b. s. 1 d. Id. Rilland-BathJ. B. v. d. B., tot f 1 s. I d. In dronkenschap verkeerende de orde in hit openbaar verstorenG. H. to 's-Hear Arendskerke, tot f 5 b. s. 3. d. Art. 427 sub 5 M. B. te Kwadondamme, tot f 1 b. s. 1 d. pantserscbepen met hun dreigende kanonnen, de I Door een dier een last doen trekkendie kenlijk zijne torpedo-vaartuigen met hun verraderlijke I krachten te boven gaat: H. S. te Kloetinge, tot f5 - 3 1- -ïl I U Q A kunstigste onderzeesche ontplofiingsraachines, bostomd om onheil en verderf te verspreiden, om legers en scheeps bemanningen te dooden, om steden en vloten te vernielen van andere mogendheden, worden thans op triomfantelijke wijze aan diezelfde mogendheden getoond op eon feest, waartoe Duitschland hoffelijk b. s. 3 d. Loopen over het gras en tusschen de heesters op het plantsoen te GoesO. v. d. R. te Goes, tot f 1 s. 1 d. Nachtelijk burengeruchtC. M. V. te Wissekerke, tot f 3 b. s. 3 d.J. G. te Driewegen, tot f 1 b. s. I d. Gemengde Berichten. Den heer Désiré Pauwels, den fort-tenor der Hollandsche Opera te Amsterdam, wachtte Maandag by zijne komst tehuis (Sarphatistraat) een zeer on aangename verrassing. Hij bracht zijne vacantie te Rozendaal en Velp door en werd door zyn beneden buur man te Amsterdam per telegraaf naar huis ontboden. Daar vond hij zijne woning terug als een toon beeld van wanorde. Reeds Zaterdagavond moeten brutale inbrekers zich toegang hebben verschaft tot zijn étage, kostbare geschenken, zilveren kransen, al wat de gevierde zanger als huldebetuigingen had ontvangen, van hunne gading vindende, en verder vernielende wat niet was mee te nemen. Dit is in korten tijd de tweede maal dat de Am- sterdamsche dieven het op een artist voorzien hadden. Immers, eerst kozen zy de woning van den diohter en tooneelbestuurder Fiora Delia Neve (mr. Van Logchem) tot object van hunne werkzaamheid. Maandagmorgen ongeveer half elf werd te Amsterdam een heer, wonende Vondelstraat, op den Dam aangevallen door een met een scherp mes ge wapend man, die hem eene snede in 't aangezicht toebracht. De aanrander werd in de ICalverstraat gevat en naar 't politiebureau geleid. Hij is thans in hechtenis. Op het politiebureau heeft, naar men zegt, de aanrander zich anarchist genoemd en moet hij ver klaard hebben, uit overtuiging gehandeld te hebben Een vreeselyk ongeluk gebeurde Zondagmid dag aan don Nieuwen Binnenweg te Rotterdam. Aldaar werden door den stoomtram, die te 12 uur van Rotterdam naar Schiedam was vertrokken, twee kinderen, broertje en zusje, respectievelijk oud 11 en 3 jaren, overreden. De kinderen dachten nog den weg te kunnen oversteken, niettegenstaande de machinist hevig belde en remde. Baiden werden achterovergeworpen en de jongen, niet dan na veel moeite, als een vormlooze massa onder de locomo tief weggehaald, terwijl het meisje een fceen bij den enkel en bet andore boven de knie totaal werd af gereden. In hopeloozen toestand werd zij door een dokter per rijtuig naar bet ziekenhuis vervoerd waar zij Zondagavond te zeven uur overleed. Op het Marktplein van »Oudt-Hollandt" op do tentoonstelling te Amsterdam, zal een houten stellage worden opgelicht, waar kluchtspelen uit de 17e eeuw wordeu opgevoerd, onder leiding van den heer Henri Van Kuyk. Voor de eerste opvoering is gekozenJan IClaesz of gewaende dienstmaagd, van Thomas Asselijn. Men zegt, dat Milan van Servië er de volgende maand komen zal. Uit Nijmegen meldt men De colporteur van De Voorwaarts, sedert eenige weken een socialist uit Arnlipm, kwam Zaterdag avond voor de zooveelste maal tot de ervaring, dat de zaak, welke bij dient, te dezer stede niet bijzon der is gewild. Ditmaal werd hij in zijn arbeid door de hem gewoonlijk omringenden op zoodanige wijze bemoeilijkt, dat de politie hem in bescherming moest nemen, bij wie hij tot zyn terugkeer naar Arnhem eee schuilplaats vond aan de hoofdwacht op de Groote Markt. Het volk daar te hoop galoopen deed hem tot het station uitgeleide. Toen de menigte weer stadswaarts trok, ontmoette zij een 70-tal personen, onder wie een socialist (si garenmaker). Deze, door het gebeurde in woede ontstoken, bracht aan zekeren L., die de tocht naar het station had medegemaakt, met een mes eene diepe wonde aan den linkerarm toe. De dader ver klaarde bij zijne schuldbekentenis dat hy zich in L in wien hij meende te zien den persoon, die tegen over zijn ArnhemFchen geestverwant de hoofdrol speelde, had vergist. Door het vele bloedverlies is L.'s toeBtand zorgwekkend. Tegen motten geeft Ericus van het N. v. d. D. het volgende middel aan: »goed inpakken in linnen en dit linnen bestuiven met nicotine-naphtaline zwa- velpoeder, dan is men zeker." Zaterdagochtend is een der aanzienlijkste in gezetenen van Leeuwarden, de heer B., in hechtenis genomen, beschuldigd van het plegen van oneerbare handelingen met een minderjarige. De beschuldigde beeft reeds bekend. Te Leeuwarden werd de vorige week een 3- jarig knaapje ongesteld. De dokter constateerde her senziekte. De ouders echter meenden, dat het kind »betjoend" was. Een duivelbanner" werd geraad pleegd en bet kind stierf. Tengevolge van het langdurig touwtjespringen, verkreeg een 12-jarig meisje te Schiedam, door overspanning een ziekte, die zoodanig toenam, dat zy daaraan is overleden. Falb's weervoorspellingen Van 19 tot 27 Juni: Het wordt zachter. Tal rijke onweders met wolkbreuken treden weder op, vooral na den 22n (kritieken dag van den 2n rang). Het wordt warm. Ook in 't algemeen zyn de regens vrij groot en aanhoudend. Omstreeks den 23n dreigt hoogwaf argevaar. Een pacht gestolen! Uit de haven te Nizza is een yacht, de Fiferlingestolen. Vermoedelyk is hier een wraakneming in het spel en heeft men het scheepje weggevoerd en in den nacht doen zinken. In Bad Nauheim zorgt de oveibeid met moe derlijke teederbeid voor de vele patiënten en bad gasten met hartkwalen. De zangvogels, die een lief lijke afleiding zijn en tot vroeg opstaan nopen, wor den vermenigvuldigd door vernietiging van hunne natuurlijke vijanden: de katten, eekhoorntjes, kraaien enz. Voorts mogen, omdat het schrikken nadeelig is voor vele patiënten met hartkwalen, de honden op straat niet blaffen. Dit beLt men hun door hen een goed sluitenden band om den bek te doen. Aan de dames wordt beleefd verzocht het niet kwalijk te nemen, dat de patiënten aanslaan in plaats van den hoed af te nemen. In IJsland zijn geen gevangenissen, en daar alle bewoners eerlijk zijn, hebben sloten, bouten en grendels er weinig aftrek. In de geschiedenis van het volk, die ongeveer 1000 jaren terug gaat, wordt slechts melding gemaakt van twee diefstallen. Politie bestaat er ook niet. De IJslanders noemen zich het meest vrye volk ter wereld, zij kunnen doen en laten wat zy willen, zonder dat iemand er zich mede bemoeit. Zy sluiten nooit hun deuren; hotels zijn er niet en zij ontvangen eiken bezoeker gastvrjj in hun huis. Een der diefstallen, die vermeld wor den, werd bedreven door een IJslander, die zijn arm gebroken had en wiens gezin daardoor in den winter broodsgebrek leed. Hij stal verscheidene schapen en werd eindelijk gevat. Dadelijk werd hy onder geneeskundige behandeling gesteld, zyn gezin werd van levensbehoeften voorzien en toen hij beter was werd hem werk verschaft; de wroeging, die hy over zijn misdaad gevoelde, werd beschouwd als genoegzame straf. In het tweede geval was de dief een Duitscher, die zeventien schapen had gestolen. was een gezeten burger, en de dieftal kwam uit slechtheid voort. Voor zijn straf moest hij al wat hij bezat verkoopen, de waarde van het ge- stolene vergoeden en het land verlaten of worden ter dood gebracht. Hij verliet natuurlijk zoo spoe dig mogelijk het land. Getuigen ontvangen in Duitschland, wanneer zij zelfstandig zijn, geen getuigengeld, indien zy bij een rechtsgeding moeten verschynen, omdat naar men meent de maatstaf van hun verzuim niet is te bepalen. Een fabrieksbezitter in Haaften, die gedu rende 5 uur een rechtsgeding moest bijwonen, ver langde niettegenstaande die bepaling getuigengeld op de volgende gronden. Hy had het betaalde biljet der inkomstenbelasting ter terechtzitting medege bracht. Volgens dit biljet was hy aangeslagen naar een inkomen van 5000 mark, zoodat hjj wan neer men den werkdag op 10 uur rekent een schade leed van M. 1.S7 maal 5 uur M. 6.85. Het gerechtshof vond de meening van den fabrikant juist en hem werd bedoeld bedrag met de reiskosten vergoed. De dokter Moguer, te Bollullos de Condado, nabij Huelva, beeft het provinciaal besttfur van Sevilla verzocht, hem uit de ziekenhuizen de tering lijders toe te vertrouwen opdat hij dezen volgens zyn methode door zonnewarmte zou kunnen genezen. Eenigen zijner medeburgers zyn zoo in geestdrift geraakt over het succes van dr. Moguer, dat zij op hun kosten voor den dokter een glazen huis op het open veld hebben laten bouwen, dat als sanatorium dienst moet doen. Overeenkomstig den graad der ziekte wordt de lijdende dagen lang blootgesteld aan de zonnewarmte en 's nachts aan de hitte van een brandstapel. Men meldt uit Tomsk, in Siberië, dat dertien boeren uit het dorp Trabatschewe tot eenige jaren dwangarbeid zijn veroordeeld wegens het vermoorden van een vreemdeling. De onnoozele boeren hadden gemeend dat die vreemdeling de cholera was. Een bril als brandstichtster. Een carieus geval deed zich dezer dagen te Stendal voor. Een vrouw, die zich onledig hield met naaiwerk, verliet voor eenige oogenblikken de kamer, nadat zij haar bril in het venster had neergelegd. Toen zij weer binnen kwam, vond zij haar naaiwerk en de sofa in brand. Het begin van brand was spoedig gebluscht en een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan het lieht, dat de vergrootglazen der bril de stralen der zon in het brandpunt hadden vereenigd en zoo den brand hadden teweeg gebracht. De Frankf. Ztg. ontvangt uit Kopenhagen een bericht, dat Deensche landeigenaren, niet in staat voor de lage loonen, die zy geven, in Denemarken arbeiders te vinden, in Polen en in Duitschland ar beiders, mannen en vrouwen, aanwerven, die vrijwel als slaven worden behandeld, zoodat zij dan ook dik werf trachten te ontvluchten. Zoo waren onlangs 18 Poolsche en Duitsche arbeiders ontvlucht van een landgoed op Laaland waar zij zeer slecht be handeld waren, en het was hun gelukt Gjedser te bereiken, van waar zij met een schip n3ar Warne- münde wilden oversteken. De politie in Gjedser

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2