Beroepen bij de Ned. Hervormde Gem. te Vlissingen ds. Chr. Hunningher te Haarloo. RilIand-ISatli. Wegens bedanken van den laatst- gekozen diaken werd gisteren dhr. J. Kouman als zoo danig bij de Ned. Herv. Gem. alhier benoemd. Tot onderwijzer in het Fransch aan de Rijks normaallessen te Goes is door Z. E. den Min. van Binn. Zaken benoemd de heer J. E. van der Slikke, hoofd der o. 1. school te Hansweerd, zulks ter ver vanging van d«n heer F. Allan, aan wien op ver zoek eervol ontslag als zoodanig is verleeod. Gemengde Berichten Helnl&enszand. Jl. Maandag werd door den notaris de Ronde Bresser alhier publiek geveild klaver en baver, waarvoor weinig kooplust bestond. De haver werd nog toegewezen tegen f 34 en f 36 per 39 A. 24 cA., doch de klaver bleef op het hoogste bod van f 29 per 39 A. 24 cA. onverkocht, vermoedeljjk een gevolg van het vooruitzicht op veel hooi dezen zomer. Wolfertsdijk. Op Zaterdag der Heinkeaszand- sche kermis zal alhier als gewoonlijk een concours gehouden worden naar den lossen vogel. Terwijl eenige dieven in den nacht zich toe gang hadden weten te verschaffen tot woning van de wed. v. d. Z. te Drunen, doordat zij door een raampje den grendel der achterdeur hadden verscho ven, kwamen zjj in den stal, waar de geit hen ver baasd aanstaarde. Om haar te doen zwijgen, werd haar een handvol gras voorgeworpen, wat het dier bljjkbaar zeer lief vond, want zjj gaf haar vreugde daarover te kennen door een langgerekt »mè, mèl" De bewoners, door het op dit uur ongewoon ge blaat gewekt, hadden de voldoening de dieven on- verrichterzake te zien afdeinzen. Ten gevolge van de vermissing van een groote hoeveelheid steenkolen aan het station te Meppel, waarvan indertjjd reeds door ons melding is gemaakt, zjjn vanwege de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen aan verschillende stations opme tingen gedaan, en moet men, naar de Mepp. Crt. heeft hooren zeggen, o. a. tot het verrassende re sultaat gekomen zjjn, dat aan het station te Zwolle ongeveer 170 waggons en aan dat te Groningen 200 waggons steenkolen minder waren dan ©r moesten zgn. Naar het Hdbl. msdedeelt, hebben de Amster- damsche terrein-exploitanten hun zin gekregen en heeft het Uitvoerend Comité besloten om in het vervolg den toegangsprjjs op 1 ticket of 50 cent te stellen. De exploitanten waren dan ook tamelijk sterk; niet alleen was het eerste adres van oud- Hollanders door 34 personen onderteekend, maar dat van de gezamenlijke exploitanten van Oud-Holland en op het terrein werd door meer dan 120 perso nen gesteund, waaronder ook de exploitant van de mailboot. Een landbouwer onder Varseveld gebruikte om tandpjjn te stillen peper, die hij in den zieken tand stopte. Het gevolg was, dat hjj reeds na twee dagen tengevolge van bloedvergiftiging overleed. Hst Weekblad voor Nederland van 2 Juni be vatte het portret van Graham Bell t-n in de Wereld kroniek kwam datzelfde portret voor als zijnde het welgelijkend afbeeldsel vanK. Vogt. Een bjjzonder voorbeeld van hondentrouw bleek dezer dagen te Hillegom. In het laatst der vorige maand was overleden en begraven zekere J. van der Ploeg. Zgn hond wist spoedig het graf te vinden, van welke plaats het trouwe dier niet te verwijderen wai, terwjjl het toegediende voedsel onaangeroerd bleef; ten laatste heeft men moeten besluiten het beest dood te schieten. Te Luik woedde Maandag een hevig onweer. Het ging vergezeld van een stortregen met hagel vermengd, die de straten in de benedenstad onder water zette, die van de bovenstad in stortbeekbed dingen veranderde, alles op straat wegspoelde en de kelders binnengutste. Op de Maaskade viel zelfs een hui* van een enkele verdieping in elkander. Veel koopmansgoederen in pakhuizen en kelders zijn door het water bedorven. Ook in de omstreken van Brussel was de regen ongekend hevig. niet lang aan tafel en tante vroeg mij om na het diner hardop de »Conservateur" voor haar te lezen. Daar ik mij veroorloofde om de minst belangrijke artikelen over te slaan, zei tante mij op minder aangenamen toon«-Leest gij zoo de dagbladen Indien deze taak voor u te vermoeiend is, zal ik een sterker lezer zoeken. Ach, had ik maar een zoonik ben slechts een arme, eenzame weduwe, maar ik kan over rnjjn fortuin beschikken naar eigen goedvinden, en welnu Thomas, ik geloof, dat ge opnieuw wilt beginnen, in dat geval lees dan alles van het begin tot het eind". Ik begon dan bij het politieke nieuws en las ge regeld door tot aan den naam van den uitgever. Tante ging te 10 uur naar bed en ik kon te half 10 vertrekken, niet echter voor dat ze mjj nog eens goed op het hart had gedrukt om toch voor al mijn bezigheid van den volgenden dag niet te vergeten. Den volgenden dag had ik mij in de eerste plaats te verontschuldigen bjj Marie Brackburg door voor te geven, dat een belangrijke zaak mij beroofde van het genoegen haar naar de tentoonstelling te ge leiden, maar tevens verzocht ik haar mij te willen schadeloos stellen door mij toe te staan haar des avonds naar den schouwburg ta vergezellen, wat zij zeer vriendelijk aannam. Precies te 2 uur begaf ik mij naar tante, te half 8 was ik bezig aan bet aangename werk haar vui- len hond te wasschen en te 3 uur was ik in de donkere salon terug. Tante betuigde mij haar dank voor den bewezen dienst. Dat gaf mij weer een weinig moed. Den Noorscben visscber Brakenca is een zon derling avontuur overkomen. Hij was met een knaap in een zeilboot op zee, toen hij door een storm op Spitsbergen werd geworpen. Hij wachtte kalm den tjjd af, dat het weer hem gunstig zou zijn, doch het gs maakte zijn vertrek onmogelijk. Gelukkig herinnerde de man zich dat de ontdek kingsreiziger NordenskjÖld een hut had gebouwd, dicht bij de baai, waar hij geland was. Daar vond hjj werktuigen en een weinig kruit. Zijn voedsel bestond nu uit het vleesch van runderen, die hij met geweerschoten doodde, de huiden dienden tot dekking der hut. Toen de dooi inviel, was de boot niet meer zeewaardig, doch de visscher wist haar zoover op te kalefateren, dat hij naar Vardö kon oversteken, vanwaar hij telegrafeerde aan zjjn vrouw, die hem reeds dood waande. Zaterdagmiddag j.l. had er te Weenen een ernstig ongeluk plaats. Een stoomtram van het sy steem Serpollet reed met volle kracht de hellende Bellariastraat op, toen plotseling de koppelstang tusschen machine en rijtuigen brak en de locomo tief in ontzettende vaart vooruitschoot. De rijtuigen, die door de vaart nog een wijl werden voortgedre ven, kwamen weldra tot staan en roldon vervolgens met toenemende snelheid de helling af. Eea gewone paardentram, die hetzelfde spoor volgde als de stoom tram, kwam in botsing met de terugrollende stoom tram rjjtuigen. De passagiers in beide vervoermiddelen, die het onvermijdelijke ongeluk zagen aankomen, werden door een panischen schrik aangegrepen. Door de ontzettende botsing werden de paarden van het tramrijtuig verpletterd en beide wagens aan splin ters geslagen. Veertien personen werden zwaar ge kwetst. Het ongeluk gebeurde op den hoek der Bellariastraat en den Ring, in de nabijheid van het keizerlijk paleis. Van de werf van Tecklenberg te Bremerhaven is het grootste zeilschip der wereld van stapel ge- loopen, de Potosi van de Hamburgsche firma Lalisz; het is een vijfmaster, van 6150 ton inhoud. In den omtrek van Wiener Neustadt hebben wolkbreuken en overstroomingen groote schade ver oorzaakt. Huizen, straten en bruggen zijn meegesleurd. Te Schwarzenbaeh zijn twaalf monschen en veel vee omgekomen, en zestien huizen vernield. De akkers en weiden zgn door slijk en steengruis voor jaren bedorven, zoodat de arme gemeenten in het gebergte in grooten nood zijn. Soldaten zijn erheen gezonden om te helpen. Te Schwarzenbaeh wordt de schade geschat op 150,000, te Hochwolkersdorf op 80,000 en te Schlatten op 90,000 florijn. Te Glanegg, in de provincie Salzburg, zijn Zater dagavond bij een wolkbreuk twee volwassen meisjes door den stroom meegesleurd en verdronken. Maandag is in de evangelische kerk te Graz het huwelijk voltrokken tusschen den kampioen- wielrijder Franz Fuclis, lid der wielrijdersclub te Graz, met mejuffrouw Louise Sorg. Het jonge echt paar begon na het huwelijk een huwelijksreis naar Zwitserland, per rijwielper tandem zijn ze gegann naar Marburg. Mejuffrouw Sorg behoort tot de beste wielrjjdsters van Graz. Het parket te Parijs, zoo meldt de Figarois, met een proef die welgeslaagd is, heel voorzichtig begonnen met de vermindering der gerechtskosten. In plaats van door deurwaarders heeft een rechter van instructie van de rechtbank der Ssine de ge tuigen hij brieven die 15 centimes port kostten doen oproepen. En allen zijn gekomen. Ja z:lfs heeft men beschuldigden per brief ontboden, en ook die hebben niet op zich doen wachten. Andrée, de Zweedsche luchtreiziger, dio per ballon naar de Noordpool wil, zal, nu hij de galden bij elkander h6eft, zich dezer dagen naar Parijs begeven, om op de vervaardiging van den grooten ballon toezicht te houden. Deze ballon zal 6000 M3. inhoud meten, on moet 3000 KG. kunnen torsen. Het stoutmoedige plan van den Zweed is, den ballon op Spitsbergen zelf te vullen met waterstofgashij meent het gevaarte zóó te kunnen inrichten dat het 30 dasen lang bruikbaar en gashoudend blgft. De uit-vcerbaarkeid van het plan, om met zulk een ballon de Noordpool te bereiken, berust voornamelijk op de omstandig heid dat het klimaat ten noorden van Spitsbergen in een paar maanden van den zomer zf,er zacht en gelijkmatig blgft, en men met gunstigen wind slechts »Kunt gij dammen, Thomas" vroeg zij daarna. Ik antwoordde, dat ik dit spel tot mijn spijt niet i-pe- len kon. Welnu, dewijl gij lust hebt bat te kennen, kom dan te 6 uur bij mij theedrinken en ik zal het u leeren." »Het valt wel ongelukkig voor mij tante, maar ik heb aan een dame beloofd haar naar den schouw burg te geleiden en ik kan zonder onbeleefd te zgn, mij van die taak niet ontslaan." >Zoer goed, mijn waarde, God beware mij, dat ik u eenig genot zou ontnemen. Ik zal dezen avond, in plaats van u, ander gezelschap trachten te vin den. Bedenk echter, dat ik over mijn goöd knn be schikken Deze enkele woorden deden mij telkens tot mjjzelven inkeeren. Weder moest ik een onverkwikkelijke geschiede nis aan mejuffrouw Brackburg vertellen om mij te verontschuldigen over dit ten tweedenmale breken van mijn woord. Te 6 uur was ik weer tot de orders van tante. Het onderwijs in het damspel begon. Nadat zij mij meer dan 20 spelletjes had laton spelen verzocht zij mij den volgenden avond revanche te nemen. Ik verloor zeven stuivers. Verscheidene maanden gingen aldus voorbij in volslagen dienstbaarheid. Ik moest eiken Zaterdag alle dingen laten liggen om Flora naar het kanaal te brengen, schapenvleesch eten, zuren wgn drinken en de >Conservateur" lezen; eiken Zondag dammen van 6 tot 8 uur en op de andere dagen van de week bijna den geheelen dagen telkens als ik mij trachtte te onttrekken aan deze tirannie, waren de korten tijd noodig heeft, om vandaar de Pool te bereikenoverigens heeft Andrée, die veel onder vinding bezit op het gebied der luchtscheepvaart, reeds vroeger een stuurtoestel gebruikt, waarmede hij 27 a 40° van de windrichting kan afwijken. Andrée had zijn plan aan de Fransche Academie van wetenschappen bekend gemaakt en om rapport over de kansen der onderneming verzocht. Dit rap port luidt niet ongunstig, maar blijft begrijpelijker wijze zeer terughoudend in de conclusie. Over de Niagara zal een hangende tram aan- gebracht worden. Het plan bestaat namelijk om aan 1 beide zijden van den waterval stalen torens op te lichten van ongeveer 6 M. hoogte en tusschen deze kabels te spannen langs welke wagens voortbewogen kunnen worden, die 20 personen bevatten. Het honderdjarig hsstaan van de huisnomme- ring zal men in dit jaar te Berlijn vieren. In het jaar 1795 begon men in de Pruisische hoofdstad met het nomineren van de huizen. Te Parijs, te Londen, te Weenen, enz. was toen die manier van aanwijzing onbekend. Uit Breslau wordt gemeld dat in een kolen mijn van Boven-Silezië door ontploffing een mijn- brand ontstaan is, terwijl zich 500 man in de diepte bevonden. Hoe groot bet aantal slachtoffers is, kan nog niet bepaald worden. De werkstaking van de postbeambten te Boe dapest is reeds uitgisteren hebben de stakers het werk hervat. De regeering heeft beloofd hen niet te straffen als ze weer aan 't werk gingen, en het adres waarin hun grieven worden opgesomd te on derzoeken. Gedurende de feesten te Kiel zullen telkens kleine afdeelingen der manschappen der verschillende vloten beurtelings aan land gaan, volgens een daar toe door het Duitsche departement van marine op gemaakt programma. Er zal zorg worden gedragen, dat de matrozen van twee groote mogendheden elkaar niet aan land ontmoeten, doch dat de zee lieden eener groote natie alleen in contact komen met die eener kleine natie. De Duitsche zeelieden zullen zoo weinig mogelijk van boord gaan om mo gelijke botsingen te voorkomen. Vrijdagavond had in Covent Garden te Londen een incident plaats, dat de ernstigste ongelukken na zich had kunnen sleepen. Een talrijk publiek woonde de opvoering van Gounod's Faust" bij, toen inde eerste acte, bij het optreden van den acteur Planton als Mephistopheles het gebruikelijke Bengaalsch vuur te hoog opvlamde en het decoratief aantastte, dat weldra in volle vlam stond. Plamjon hielp onmiddel lijk de brandweer bjj het blusschingswerk en het scherm werd neergelaten. Eén oogenblik meende men, dat er een paniek zou ontstaan, doch door geruststellende kreten uit het publiek werd het onheil bezworen. Een oogenblik later verscheen de prima-donna, mevrouw Melba, in haar costuum als Marguerite" voor het voetlicht om het publiek gerust te stellen. Een aanhoudend gejuich en applaudissement volgde. Na korten tijd ging het scherm weer op, de brand was gebluscht on de sporen ervan waren reeds verwijderd, zoodat de voorstelling zonder stoor nis kon worden voortgezet. Laatste en telegraphische berichten 's-Grftvenhage. TWEEDE KAMER. De wg- zigiug der wet op de rijkspostspaarbank is aan de orde gesteld. Bij het voortgezet debat over de veiligheidswet is met verwerping van het stelsel der commissie van rapporteurs, gehandhaafd het stelsel der regee ring, dat bij den bouw van nieuwe fabrieken de bevoegdheid bestaat, maar niet de verplichting, tot inzending der bouwplannen aan den inspecteur. Met 47 tegen 23 stemmen is tegenover het stelsel van den Minister beslist dat geen adjunct-inspecteurs zullen worden benoemd. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bij de aanbesteding van de verbouwing van het winkelhuis van J. B. Huijsse was ingeschreven door: J C. v. d. Weert voor f2375; firma W. De Beste voor f2312, en M. Buitendijk voor f2125. Het werk is aan laatstgenoemde gegund. bedreigingen van tante voldoende om mij wesr onder het juk te begeven. Te midden dezpr bazigheden, die mij geheel aan mijne studie onttrokken, vond ik evenwel nog de middnlen om Marie Brackburg dikwijls te zien, zoo dikwijls zelfs, dat haar vader mij op zekeren tijd vroeg of ik in ernst werk maakte van zgn dochter. Ik antwoordde hem dat mijn vurige begeerte was haar to huwen. »Welnu", zeide mijnheer Brackburg, 3>ik heb er niets tegen u mijn schoonzoon te zien worden. Uwe tante is rijk, indien zij er in toestemt u een tamelijke huwelijksgift te schenken, zal ik er evenveel bij doen en ge krijgt Marie nog op den koop toe." Niets verlangde ik vuriger dan dat de goede ge dachten van mijn aanstaanden schoonvader werke lijkheid werden. Nog denzelfden avond trachtte ik de zaak omtrent mijn huwelijk met tante te bespreken. j> Wat, gij trouwen En wat zal er dan van mij worden? Wie zal mij dan gezelschap houden en do zorg voor mijne oude dagen op zich nemen Maar, het is goed, laat mij maar verlaten stervenik vraag u slechts nog één (F'i.sf, dien gij mij wel niet zult weigeren te vervullenwees dan zoo goed, bij het Daar huis gaan, eens bij mijn notaris aan te loopen en hem ts verzoeken morgen bij mij te komen: ik heb e3nige veranderiugen aan te brengen in zeker papier Deze woorden sloegen mij weer den schrik om het hart en waren voldoende om mg tot rede te brengen en tante de verzekering te geven, dat ik nooit zou besluiten te trouwen zonder hare toestem ming. Wel eischte zij thans een zwaar offer van mijn Door het Burgerlijk Armbestuur alhier werden heden in »de Prins van Oranje", voor den tjjd van 7 jaren, verpacht32 perceelen boomgaard, bouw en weiland, te zamen groot 47.56.29 H.A. De totale opbrengst per jaar bedroeg f3933,25, tegen f 3728,99 de vorige 7 jaren. Burgerlijke Stand van Goes van 10 tot 12 Juni 1895. Overleden: 11, Hubregt Witkam, 69j.fweduw naar van Adriana Hoondert, thans gehuwd met Adriana Clarijs. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Oudelande, inspan, Hansweerd, statietjalk, Driewegen, kanthooi en klaver, kersen en veldvruchten, kersen en klavers, kersen, 18 Juni, 14 14 14 17 17 17 17 v 18 18 19 v 19 19 - 19 20 20 21 21 -r 24 25 26 28 1 Juli, Information. Van der Kloes. Hollmann. Pilaar. Gallis Merens. Mulock Houwer. Pelle. Gemeentebestuur, rar. Liebert. Liebert en Pilaar. Gallis Merens. Van der Kloes. Mulock Houwer. Gallis Merens. Kapelle, Kloetinge, Kloetinge, Ierseke, gras, Ovezand, veldvruchten, Kapelle, kersen en pruimen, "Wemeldinge, veldvruchten, E'lewoudsdijk, huis en erf, Wemeldinge, huizen en erven, Wemeldinge, kersen, 's Heer Arendsk., kanthooi, klaver en hooigras, Schore, windkorenmolen, Borsele, afbraak en dekriet, Kruiningen, inspan Ierseke, huizen, bonw- en weiland, De Vos. Ierseke, koamelkersinspan en meubilair, De Vos. Goes, verp. bouw- en weiland, mr. Liebart. Kruiningen, hooi, gras en klaver, verpachting waiden, Ierseke, vlas, lucerne klaver en kanthooi, Oud-Sibbinge, boereninspan, Rilland, woonhuis en timmermans' winkel, dijk, Pilaar. Gallis Merens. Hollmann. Prins. Prins. 4 17 24 Goes, Ierseke, Goes, Wolfertsdijk, Kruiningen, inspan, hofstede, De Ronde Bresser. Pilaar. Pelle en Lansen Croin. Pelle en Lansen Croin. Hollmann. mr. Liebert. Pilaar. Prins. inspan, vruchten te velde, Kortgene, beestiaal, inspan cn vruchten, Roelof. Ovezand, inspan en vruchten te velde, mr. Liebert. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaat». Voorwerpen. Informatien. a a 15 Juni, G o a 3onderhoudswerken Jacobpolder, A. Ie Clercq 17 Krabbendijke, klinkerstraat, A. Ie Clercq 17 - Ierseke, verbetering straat, Gemeentebestuur. 18 i Goes, verhoogen zeedijk, Bestuur Br. Watering. 24 Goes, koetshuis met bovenwoning, Gebr Molhoek. 28 Wilhelminadorp, onderhoudswerken, Polderbe-tuur Oost-Boveland. 29 h Borsele, oeververdedigingswerken, Waterschap Ellewoudsdijk/Borsele. Marktberichten. GOES, 11 Juni 1895 De zeer geringe aanvoer van Tarwe en Rogge werd tot vorige prijzen verhandeld. TARWE per Hectoliter f 5,50 a f 5,80 ROGGE 8,80 a - 4 WINTERGERST - a ZOMERGERST HAVER KOOK ERWTEN MSSTINGERWTEN BRUINE BOONEN a PAARDEBOONEN a BOTER per K.G. 0,85 a 0,98 EIEREN per 100 stuks 2,70 a 3,20 Gisteren waren ter markt aangevoerd 18 stuks hoornvee en 1 paard. Handel flauwenkele verkocht. ROTTERDAM, 10 Juni 1895. Tarwe was heden redelijk aangevoerd en vond in de beste soorten als voren plaatsing, middelbare en mindere qual. ging in die verhouding echter maar traag van de hand Per heet. f4,25 a 6,40 en per 100 kilo f6,60 a 7,75. Rogge werd beter gevraagd en kon 25 ets. meer opbreu - gen, f4,5C a 5. Gerst. WiLter en Zomer gingen wederom uitsluitend tot vooderprijzen van de hand. Per heet f2,75 a 3,30, Chevalier als voren f4 a 5,25. Haver onveranderd. Per heet. f 1,75 a 3,30 en per 100 kilo f f,25 a 5,60. Blauwe Erwten werden voor de voer verkocht van 16 tot 6,25. Koolzaad als voien f6,50 a 8. hart, maar tevens bedacht ik, dat de redding het meest nabij is, als de nood het hoogst is gestegeD, m. a. w. de tijd van wachten en schikken zou toch zoo heel lang niet meer duren, want tante werd erg oud. Op mijne laatst gegeven verzekering antwoordde zij kortaf: »Gg kunt trouwen, als ik er niet meer ben en gij zult niet larg moeten wachten". Thans nam ik mij voor mij voor goed in alles naar den wil van tante te schikken, hoe lang of hoe kort het ook nog duren mochtwant ik begon maar al te goed in te zien, dat de erfenis mij ont glippen zou, wanneer ik haar ook maar in de kleinste kleinigheid tegenstreefdede moeielgkheid om het haar naar den zin te maken nam met de jaren of liever van dag tot dag toe. Drie jaren nadat ik met haar over het aangaan van een huweljjk had gesproken, leefde zij nog. Mijnheer Brackburg had in dien tijd de hand zijner dochter geschonken aan een mede-minnaar. Ik had dus Marie verloren en langzamerhand verloor ik ook al mijne vriendenalleen tante Suze bleef mg over. Nog eenige jaren verliepen en eiken Zondag bracht mij schapenvleesch en eiken Zaterdag een hondenbad, want Flora had een lange reek6 van op volgers. Den 2 Juni 18leefde tante nog. Zjj was toen 97 jaar en ik 50. Mijne bloedverwanten waren allen dood en ik bleef als eenige erfgenaam van mijn tante over. Den 3 Juni vond men haar dood te bed. Haar testament werd geopend. Zij liet al hare bezittingen na aan inrichtingen van liefdadig heid en ik kreeg het dambord, dat ons zoo lang trouw gediend had.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2