1895 N°. 68. Dinsdag li Juni. 82st' jaargang. MEISJESSCHOOL (E) De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderljjke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam ea verder bg alle Boekverkoopen en Brievengaarders. Insending van advertenticn voor uren op den GOESCHE De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct-. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, buwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstf biedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel» dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der Gemeente GOES, op WOENSDAG den 12 JUNI 1895, des avonds te 8 uren. Goes, don 10 Juni 1895. SflPl'flrflnQ VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van behandeling: 1. Resumtie notulen der vorige vergadering. 2. Mededeelingsn. 3. Ingekomen stukken. 4. Suppletoir kohier schoolgeld school E. 5. Verzoek M. Goverg. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om trent oninbaarverklaring. 7. Af- en overschrijvingen begrooting 1894. D« INSCHRIJVING van lieriingan aan do te Goes voor den cursu» 1895/96 zal pla ts hebben ter Secre tarie van de gemeente in de week van Maandag 1 tot Zater dag 6 Juli a. moetende van haar die elders wonen, een bewijs van vaccine of kinderziekte worden overlegd. Goes, den 10 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De INSCHRIJVING van leerlingen voer de H00GERE BURGERSCHOOL en voor de BURGER-AVONDSCHOOL te Goes, voor den cursus 1895/96, zal plaats hebben indien men voor einde Juui zich bij den Directeur aanmeldt. Het toelatingsexamen voor de Hoogere Burgerschool zal plaats hebbeu op MAANDAG EN DINSDAG 15 eu 16 Juli a. s., terwijl daartoe, des verlangd, ook nog gelegenheid zal zijn op MAANDAG 2 September a. s. Goes, 10 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. De Oostenrijkgclie regeering heeft eindelijk haar ontwerp-kieswet gereed, of lieverde wijzi gingen daarin door de commissie van onderzoek gemaakt zjjn door haar overgenomen, en aldus ge amendeerd, is bet ontwerp nu ingediend. Het aantal leden van het Hui« van afgevaardigden wordt daarin met 47 verhoogd, en derhalve gebracht van 353 op 400. Van deze 47 zetels komen er 13 ten bate van de werklieden en de 34 overige staan ter be schikking van de kleine burgerij. Terwijl men rekent op 600,000 kiezers-werklieden, schat men het aantal uit de kleine burgerij op geljjk getal. Deze kiezers zullen evenwel niet hunne vertegenwoordigers zelf kiezen, maar zij zullen alleen personen aanwijzen, die dan op hun beurt de leden der Kamer van af gevaardigden zullen kiezen. Men ziet, dat bet een vrij samengesteld verkie zingssysteem wordt, terwjjl het bestemmen van een bepaald aantal zetels voor een bepaalden kiezers kring op ons een zonderlingen indruk maakt. Trou wens, naar gemeld wordt, is men in Oostenrijk ook niet bjjzonder met het ontwerp van prins Win- dischgratz ingenomen, en er bestaat alle kans, dat het wordt afgestemd, en dat dan het ministerie zal heengaan. Speciaal de liberalen zijn al zeer weinig met de voorstellen der regeeringingenomen, en toch kan het Kabinet den steun dier partij niet missen, wil zjj slagen. Toch schijnen de liberalen voorne mens te zjjn tot de behandeling van het ontwerp mede te werken, in de hoop vermoedelijk, dat het hun gelukt het zoodanig te amendeeren, dat het neer in hun geest wordt gewijzigd. Slagen zij daarin niet, dan zullen ze bjj de eindstemming zich tegen het geheele ontwerp verklaren. Mocht het zoover komen, dan zal de Keizer voor eene moeieljjke keuze komen, nl. tusichen een nog minder uitgebreid ont werp of het algemeen stemrecht. In ieder geval zal ook in Ooitenrjjk, evenals in Nederland, het kiesrecht- vraagstuk vooreerst wel niet van de baan zjjn. De üpannnohe regeering gevoelt zich al niet veel behageljjker dan de Oostenrjjksche, al wordt ze nu juist niet door eene kieswet geplaagd. De zaken op Cuba gaan allesbehalve voor den wind en het ministerie kan dit nu onmogeljjk zelf langer ver bloemen. Maarschalk Martinez Campos heeft ver sterking met zeven bataljons aangevraagd, doch er is besloten hem er maar in eens tien te zenden bovendien zal er nog een bekwaam generaal naar Cuba vertrekken om den maarschalk terzjjde te staan. Voor een en ander is een nienw crediet aan de Cortez aangevraagd van 15.000000 peseta's. Ver moedelijk zal dit crediet wel worden verleend, hoe wel de meerderheid der volksvertegenwoordiging niet aan de zijde der regeering staat. Maar wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen, en de oppo sitie begrijpt zeer wel, dat, als het ministerie-Canovas heengaat, het opvolgend Kabinet precies hetzelfde zal moeten doen, wat nu geschiedt. Spanje kan toch moeieljjk het eiland Cuba loslaten. De herstemmingen voor de Italiaanscfie Kamer zjjn nu ook achter den rug en hoewel niet kan ontkend worden, dat deze minder gunstig voor den heer Crispi zijn uitgevallen dan de eerste verkiezin gen, zoo beschikt hij nu volgens berekening toch over omstreeks 330 stemmen, wat zeker eene niet onaanzienlijke meerderheid kan genoemd worden. In hoeverre die 330 regeeringsgezinden nu echter werkelijk dien naam verdienen, zal eerst in den loop van dit jaar rkunnen bljjken. Het is in Italië vol strekt geen ongewoon verschijnsel, dat iemand zich kalm laat verkiezen als lid eener partjj, terwjjl hg, eenmaal gekozen, die partjj eenvoudig den rug toe keert. Veel zal bovendien afhangen van de finan- ciëele voorstellen,waarmede de regeering bij de nieuwe Kamer zal aankomen, en waaromtrent wellicht spoedig een en ander zal worden vernomen. Ziet de heer Crispi kans het financieel evenwicht te herstellen zonder drukkende belastingen in te voeren dan zal de meerderheid hem wel bljjven steunen. In de verhouding tusschen Zweden en UToor- wegen is nog niet veel verandering gekomen. Al leen wordt uit Christiana gemeld, dat het Storthing met 90 tegen 24 stemmen eene motie heeft aange nomen, ingediend door de radicalen en geavanceerd- liberalen en gesteund door een deel der conserva tieven, waarbij verklaard wordt, dat de Noorweegsche regeering bereid is de onderhandelingen met Zweden over de bekende consulaats-quaestie voort te zetten, mits Koning Oscar eerst een ministerie aanstelle, dat harmoniëert met de liberale meerderheid in de volksvertegenwoordiging. Dit voorstel is dus in de eerste plaats gericht tegen het conservatieve ministerie-Stang, dat door den Koning nog steeds is gehandhaafd, ofschoon de meerderheid van het Storthing uit radicalen en ge avanceerd-liberalen bestaat. Op Formosa maken de Japanners snelle vorde ringen. Het eiland is nu of&ciëel door de Chineesche regeering overgedragen en de gouverneur, admiraal Kabayama, heeft onmiddelljjk het Japansche garde corps aan wal gezet. Dit keurcorps veroverde en bezette reeds verschillende plaatsen aan de noord kust van het eiland, want de Chineezen zoowel als de inlanders boden Bchier geen tegenstand, maar zochten veeleer heil in de vlucht. De president van de pas uitgeroepen republiek, de vroegere Chineesche gouverneur Tang, wist echter te ontsnappen. Men verwacht, dat de bevolking zich in het binnenland zal terugtrekken en daar een guerilla-oorlog zal gaan voeren. In dat geval kan het nog lang duren eer de Japanners het geheele eiland in hun macht hebben. GOES, 10 Juni 1895. In het bestuur van het gewest Zeeland en West-Noord-Brabant van het Nederlandsch gymnas- tiek-verbond zijn o. a. benoemd tot voorzitter de heer Z. D. van der Bilt La Motthe en tot secretaris de heer J. Molhoek. Te Utrecht is tot arts bevorderd de heer A. L. J. V a n Hoek. De St.Ct. (no. 132) bevat de statuten der »Vereeniging tot bewaking der Berg- sche oesterbank," te Tholen. De commissie uit de Tweede Kamer, benoemd om rapport uit te brengen in zake het bezwaarschrift van den heer W a a 1 e uitgever van de Zierikz. Nieuwsbodeover zjjn in gijzeling stelling, stelt na breede uiteenzetting der feiten aan de Kamer voor lo. den minister van justitie dank te zeggen voor de door hem verstrekte inlichtingen 2o. den minister in overweging te geven aan de ambtenaren van het openbaar ministerie op te dragen, in geval van gjjzeling van een onwilligen getuige door gepaste maatregelen voortdurend bekend te blijven met het gevolg, hetwelk de gjjzeling op den getuige heeft, en te zorgen dat deze ontslagen worde, zoodra hjj door het afleggen der getuigenis aan zijne verplichting heeft voldaan 3o. den minister in overweging te geven de huis houdelijke reglementen, bedoeld in art. 22 Wetboek van Strafrecht, aan een bgzonder onderzoek te onder werpen met betrekking tot die gevangenen", die noch tot straf zijn veroordeeld noch preventief in hechtenis zjjn en zulks in het bjjzonder met het oog op art. 4 der wet van 14 April 1886 (Staatsblad no. 62). De commissie bestond uit de heeren Pijnappel, Van Berckel, Hartogb, Drucker en Willinge. Naar aanleiding van het bericht als zou d e Burgemeester van Amsterdam als zoo danig willen aftreden, kan de Tel. met zekerheid melden, dat bij den heer Veaing Meinesz geenerlei voornemen bestaat om zjjn post neder te leggen. Nu de mogelijkheid bestaat dat aan de land bouwschool te Wageninge* een tuinbouwschool door het Rijk zal worden verbonden, vestigt ook De Ilutsvr. er de aandacht op, dat vrouwen met goed gevolg als tuinbouwkundigen kunnen werkzaam zijn, wat door tal van voorbeelden wordt bewezen, vooral uit Amerika en uit Engeland. Er zjjn daar vrouwen, die aan het hoofd staan van groote bloemisterijen of zich op ooftbouw toe leggen en daarin een ruim bestaan vinden die zich onderscheiden in de kunst om tuinen en perken aan te leggen. In Engeland hebben vrouwen eene aan stelling gekregen als opzichteres van openbare plant soenen, en ook zijn daar vrouwen werkzaam als bestuurster van landgoederen, in dienst van aanzien lijke grondbezitters. Waarom", vraagt De Huisvr>zouden Nederland- sche vrouwen zich niet voor dergelijke betrekkingen kunnen bekwamen Het tuinbouwvak is een aan trekkelijk vak en vrouwen bezitten vele eigenschappen, die haar daarvoor boven mannen geschikt maken. Men heeft niet te vreezen, dat wanneer de Rijks- tuinbouwschool er eenmaal is en meisjes bieden zich als leerlingen aan, haar de toegang tot do school zal worden geweigerd. De Staat laat op al zjjne inrichtingen van onderwijs meisjes toe, en er is geen enkele reden waarom ten aanzien van de tuinbouw school een uitzondering zou worden gemaakt." Wij vermeldden onlangs het adres door den gemeenteraad van Roermond aan den Commissaris der Koningin in Limburg gezonden, inhoudende het verzoek, wel te willen mededeelen, welke de motieven waren, die hem deden besluiten, H. M. de Koningin-Regentes te ontraden, een bezoek aan Roermond te brengen. Op dit adres heeft de Commissaris der Koningin geantwoord, dat hjj geen verantwoording schuldig is aan derden over de inlichtingen, verstrekt of nog te verstrekken aan H.H. M.M. Door den Minister van Oorlog is aan enkele Lombok-strijders persoonlijk de toezegging gedaan, dat zjj, die een arm of een been verloren hebben, daarvoor een kunstbeen of kunstarm zullen ontvangen. Vrijdagavond is te Delft overleden de heer dr. A. C. Oudemans Jr., hoogleeraar-directeur der Polytechnische School. Naar wjj vernemen, is de groote collectie be kroningen der firma J. P. Nord Thomson weder verrijkt met een eere-diploma en gouden me daille van de Exposition de Corserves alimentaires," gehouden te Brussel in de maand Mei jl. en geor ganiseerd door >1'Association internationale pour le progrès de l'Hygiëne en Belgique," en wel voor hare productenThee Thomson, Thomson's Pud dingpoeder en Vanillesuiker. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Naar aanleiding van Handel. 20 32 nam ds. L. Ingelse 11. Zondag afscheid van zijne gemeente te Wilhelminadorp. Eene talrijke schare, waaronder ook sommigen uit andere gemeenten, vulde het kerkgebouw. Na afloop der godsdienstoefening werd de heer Ingelse toegesproken door zijn ambtgenoot ds. Lely- veld uit Goes, waarna door de gemeente haren ver- trekkenden leeraar werd toegezongen Ps. 121:4. Aangenomen het beroep bjj de Ned. Herv. gemeente te Westcapelle door den heer W. 0. Mense, cand. te Bennekomte Nijeveen door den heer E. G. J. Bal, cand. te Rotterdam, die derhalve voor alle andere op hem uitgebrachte beroepen heeft bedankt. Bedankt voor het beroep te Ovezand c. a. door den heer F. C. van de Plassche, cand. te Utrecht. Rechtszaken. In de zitting van de arr.-rechfbank te Mid delburg van jl. Zaterdag werd behandeld de zaak tegen M. Z 25 j., arbeider te Nieuwdorp, beklaagd van diverse diefstallen in de gemeenten 's-Heer Arendskerke en Heinkenszand. In deze zaak waren vanwege het O. M. 8 ge tuigen gedugvaatd, terwjji mr. W. Dic'to, advocaat te Goes, den beklaagde ambtshalve als verdediger was toegevoegd. Uit de verklaringen der getuigen bleek, dat in den nacht van 16 op 17 April jl. uit het gesloten kip penhok op de hofstede van A. Huiszoon te 's-Heer Arendskerke 5 kippen eu een haan waren ontvreemd, terwijl, vermoedelijk dienzeltden nacht bij D. v. d. Berge, onder dezelfde gemeente woonachtig, een kippeomand was ontvreemd. Bekl. bekende schuldig te zijn aan beide diefstallen: eerst had hij de mand gestolen en daarna de kippen. Eén der getuigen verklaarde van bekl. in April kippen te hebben gekochthjj kende toen bekl. niet en deze heeft niet gezegd boa hij aan de kippen kwam. Ook bij den landbouwer Van Ejjkeren te Heinkenszand heeft bekl. in April kippen gestolen. Hjj verklaarde tot de diefstallen gekomen te zjjn, omdat hij niets verdiende. Het O. M. bracht hulde aan den ijver en den tact van gemeente- en rijkspolitie bij de inhechte nisneming van dezen bekl. betoond. Het wees er voorts op, dat bekl. reeds van zjjn 12e jaar af zich voortdurend aan diefstallen had schuldig gemaakt. Niet gebrek aan werk, maar luiheid en zucht tot sterkedrank hebben hem daartoe verleid. Het O. M. achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen en eischte, met het oog op het ongunstig verleden van bekl., diens veroordeeling tot zes jaren gevangenis straf, met ontzetting uit verschillende rechten en met in mindering brenging van den in voorloopige hechtenis doorgebrachten tijd. De verdediger ontkende, dat er strafwaardige braak tijdens voor den nachtrust bestemden tijd was gepleegd, omdat die in de dagvaarding niet was omschreven, wees op andere gebreken in dat stuk, en achtte voorts een der feit3n niet wettig bewezen. Hij concludeerde, dat de rechtbank den bekl. zal ontslaan van rechtsvervolging wat de bezwarende omstandigheden betreft en hem zal vrjjspreken van het ëéne bedoelde feit. Voorts beval hij zijn cliënt in de clementie der rechtbank aan. Uitspraak 21 Juni a. s. Nog stond terecht P. S., 28 jbroodbakker en winkelier te Ellewoudsdijk, ter zake dat hfi, te 131W. woudsdgk koopman zijnde en bjj vonnis der recht bank van 20 Febr. jl. in staat van faillissement verklaard, ter bedriegelijke verkorting van de rechten zjjner schuldeischers baten niet heeft verantwoord en goederen aan den boedel heeft onttrokken, door aan den curator in zijn faillissement, toen deze eene beschrijving van diens boedel opmaakte, op te geven, dat hij aan contant geld slechts 15 a 20 cents in zijn bezit bad, terwijl hjj in werkelijkheid nog min stens f 20 bezat, en niet op te geven 15 kistjes, ieder bevattende 100 sigaren, die bekl. in zjjne wo ning onder den oven had verstopt. Bekl. verklaarde niet aan de kistjes sigaren te hebben gedacht, die hg, als gewoonljjk, onder den oven te drogen had gezet. Het teruggehouden geld, omstreeks f 20, erkende bekl. niet opgegeven te hebben. De getuigenverhooren leverden niet veel bjjzonders op en bevestigden in hoofdzaak de feiten. Het O. M., de ten laste gelegde feiten bewezen achtende, was van oordeel, dat bekl. in beide op zichten te kwader trouw had gehandeld. Het vor derde schuldigverklaring aan bedriegelijke bankbreuk en veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf met ontzetting gedurende twee jaren van verschillende rechten. Uitspraak 21 Juni a. s. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen P. J. oud 37 jaren, koop man en herbergier te Wolfertsdijk, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hjj te Wolfertsdjjk koop man zgnde en bg vonnis dezer rechtbank van 8 April jl. in staat van faillissement verklaard, ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuld eischers, goederen aan den boedel heeft onttrokken door aan den curator in zijn faillissement, toen deze zich op 9 April jl. in de woning van hem, beklaagde, te Wolfertsdijk bevond ter beschrijving van diens boedel, te verklaren dat hij geene andere goederen bezat dan zich destjjds aldaar in zjjne woning be vonden, ofschoon hjj eenige dagen te voren in Maart jl. van uit zjjne woning naar Zieriksee had doen vervoeren tal van goederen tot zijn boedel behoorende en omschreven in bovenbedoeld bevelschrift, of al thans dat hjj beklaagde voor zooverre die goederen moesten strekken tot betaling van schuld aan zjjn vader, daardoor dien schuldeischer heeft bevoordeeld op een tijdstip, waarop hij wist dat het faillissement niet kon worden voorkomen en zulks ter bedriegeljjke verkorting van de rechten zjjner overige schuldeischers Aan den beklaagde is Mr. G. J. Bisschop, advo caat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toe gevoegd.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1