1895 N°. 67. Zaterdag 8 Juni. 82ste jaargang. van één lid van de Provinciale Staten Het Kohier van den Hoofdelijketi Omslag SCHUTTERIJ vn. De oitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke noraniers 5 cent? met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmak, te Rotterdam ©a verder bij allo Boekvevkoopers en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgg slechts tweemaal berekend, Gehooife-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending »dverte»ti«n vó©ff 9 uren op den dag der uitgave. Van liet stembureau voor de YUBKlËZlKO zijn ontvangen de proeesten-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, welke stukken ter secretarie voor een ieder ter iiizisjn zijn nedergelegd, terwijl afschriften daarvan zijn aangeplakt. Uit het proces-verbaal van opening blijkt, dat van de 2756 geldig uitgebrachte stammen o. a. op zich vereenigd heeft de heer I). J OGGEL 1383, zoodat deze is gekozen. Goes, C Juni 1895. Burgemeester an Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. ▼oor het jaar 1895 ia alphabetiach en klassikaal gedrukt en ter Secretarie van de gemeente tegen betaling van v ij f - e n - dertig cents verkrijgbaar gesteld. Goes, den 7 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De alphabetische lijst vau alle personen, die aan de loting voor de dezer gemeente moeten deelnemen, zal ter inzage liggen ten raadhnize van Maandag den 10 Juni tot en met Maandag 17 Juni, van des voormiddag3 negen tot des namiddags twee uren, terwijl de loting is bepaald op Donderdag den 20 Juni, des namiddags ten 12 uren ten raadhuize. Goes, den 7 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 7 Juni 1895. De verkiezingen voor de Prov. Staten zijn thans achter den rug en de kiezers kunnen enkele weken rust nemen om zich op de gemeenteraads verkiezingen voor de volgende maand voor te be reiden. We zullen over het resultaat van de verkiezing van jl. Woensdag maar niet veel zeggen. De ver kiezing van den heer Van Woelderen te Middelburg werd door de Zeeuw eene moreele verzwakking van de overwinning op 14 Mei genoemd. We gelooven, dat de zege, die de antirevolutionaire partij heeft behaald met de verkiezing van den heer Oggel wel evenzeer eene moreele verzwakking van de glorie van 14 Mei mag heeten. Met slechts vier stemmen boven de volstrekte meerderheid werd ditmaal de zege op de liberalen behaald, en daardoor heeft Goes nu »de eer" vertegenwoordigd te worden door den heer Oggel, die in Hulst werd aifcgeworpen en voor wien men op Walcheren bedankte. En zoo is wéér een der politieke vriendjes ondergebracht en op het ge stoelte der eere geplaatst, en wanneer nu in Juli a. s. de vier vacante plaatsen in het Gedeputeerd college behoorlijk verdeeld zijn, dan zal een tijdperk van kalmte aanbreken, omdat er dan van anti-liberale zijde geen aanleiding meer zal zijn om het vuurtje aan te jagen. Intusschen mogen we niet onopgemerkt laten, dat ditmaal door de liberalen in ons district veel kans op eene overwinning bestond, en dat, wanneer slechts tien hunner de bijzondere belangen of genoegens inzonderheid ditmaal eens aan het algemeen belang hadden ten offer gebracht, de heer Fransen van de Putte, die de welwillendheid had andermaal eene eandidatuur in dit zoo hopelooze district te aan vaarden, althans in herstemming zou zijn gekomen. Dit zou den moed van ettelijke liberalen, bij wie de belangstelling gaandeweg gedaald is, hebben aan gewakkerd en de kans op eene overwinning bij her stemming ware dan niet uitgesloten geweest. Nu zijn de afwezig gebleven liberalen, van wie we gaarne uitzonderen die enkelen, die ter wille van hun bestaan uit de stad moesten, oorzaak, dat hunne tegenstanders een gemakkelijken triomf vieren! Hopen wij, dat bij de verkiezingen voor den ge meenteraad in de volgende maand ieder liberaal door drongen zjj van het besef, dat kiesrad ook kies- plicht is en dat met het ongelukkige denkbeeld: »het zal wel niet van mjjne stem afhangen" voor goed gebroken bljjke. - Na afloop van de verkiezing op gisteren werd hoewel niet bij wjjze van protest door een der kiezers aanmerking gemaakt op de beslissing Tan het stembureau iu zoover dit eenige briefjes, alleen met den naam Oggel of Fransen van de Putte (zonder voornamen) ingevuld, niet toegekend had aan de bekende candidaten, maar afzonderlijk genoten d. Wij deelen hot gevoelen van den kiezer, die de aanmerking maakte. Hadden de kiezers in quaestie iemand anders bedoeld dan de bekende candidaten dan hadden zij zeker daarvan door andere voorletters doen blijken. Huldigt men deze leer niet, dan behooren o. i. de bewuste bil jetten van onwaarde verklaard te worden »als geen persoon duidelijk aanwijzende." De quaestie zou echter niet van invloed zijn geweest op den uitslag der gehouden verkiezing. Bij K. B. is benoemd tot lid van het bestuur voor het waterschap voor de uitwatering door de sluis in de Piet, J. G. P. T i m a n s. In een weide, onder Scherpenisse, is bij het vee van den landbouwer J. Van Nieuwenhuize, te Poortvliet, mond- en klauwzeer geconstateerd. Het vee is uit de weide verwijderd en naar den stal gevoerd. Ook te Zevenbergen heeft zich dezer dagen op nieuw mond- en klauwzeer voorgedaan, en wel onder den veestapel van den landbouwer G. van Wensen. Woensdag had in het Centraal-station te Am sterdam de halfjaarlijksche bijeenkomst plaats van de afgevaardigden der Europeescko spoorwegdirectie tot regeling van den loop der treinen ge durende den aanstaanden winter. Het hoofdpunt voor Nederland in deze bijeen komst is gelegen in het feit, dat de reis van Londen naar Berlijn over Vlissingen aanstaanden winter twee uren korter wordt. Zulks geschiedt op aandrang der Duitsche Regeering ten behoeve der postverbinding. De heer J. Soutendam, directeur der stads reiniging te Leeuwarden vierde dezer dagen zijn zilveren jubileum als zoodanig. Van het Dag. Be stuur van Leeuwarden, ontving hij een geschenk in zilver als blijk van waardeering zijner aan de gemeente bewezen diensten. Gisteren begaf de luitenant-generaal Vetter zich van 's-Gravenhage naar Amsterdam, alwaar hij aan het centraal-station werd opgewacht door de commissie uit de burgerij, verschillende oud strijders van Lombok, tal van burgerlijke en mili taire autoriteiten en eene onafzienbare menschen- massa. Nadat de generaal door den voorzitter der com missie was toegesproken, begaf men zich in optocht naar het stadhuis langs dön geheelen weg luide toegejuicht behalve bij het oprijden van den Dam, waar een oogenblik het gefluit der socialisten het gejuich overstemde. Ten stadhuize werd de generaal gecomplimenteerd door den burgemeester, mr. Vening Meinesz, en vervolgens begaf de stoet zich naar het Paleis van Volksvlijt, waar de generaal en de oud-strijders met muziek werden verwelkomd en in zeer harte lijke bewoordingen weiden toegesproken door mr. N. P. Van den Berg. De generaal dankte voor de hulde hem en zijnen medestrijders gebracht en wijdde een dronk op het Indische leger, de marine en het leger in het moederland. De oud-strijders genoten van een gemeenschappe- lijkeu maaltijdhun aangeboden in het Panop ticum, terwijl de generaal deelnam aan een diner, hem ten huize van mr. v. d. Berg aangeboden. Des avonds had een groot vuurwerk op den Amstel plaats. De generaal zal zich slechts een paar dagen in Amsterdam ophouden en zich daarna voorloopig in de residentie vestigen. Aan de berechting en bestraffing van door jeugdige personen begane straf bare feiten wijdt de Tijd de aandacht, naar aanlei ding van een geval, dat zich te Leeuwarden heeft voorgedaan, waar de officier van justitie tegen een dertienjarig moederloos meisje, dat bij een buurvrouw vier eieren, een half broodje en een half ons boter gestolen had, 21/2 jaar gevangenisstraf geöischt heeft. Twee en een half jaar gevangenis voor een door allen verstooten en verwaarloosd kind, wjjl het eenig voedsel stal, om haar honger te stillen, is het niet verschrikkelijk Wat te zeggen van een sys teem van rechtspraak, hetwelk dergelijke veroor deeling gebiedt 'fc Is waarde rechter kan een lichtere straf opleggen dan giëischt wordt, doch elke straf, aan een kind opgelegd aan wiens opvoeding zich niemand liet gelegen liggen en dat door hon ger tot diefstal gedrongen wordt, schjjnt wreed. De Tijd wijst naar aanleiding hiervan, op het voorbeeld van Belgiö. Door de op 1 Januari 1892 in werking getreden wet van den minister Lejeune is daè,r een innige samenwerking tot stand gebracht tusschen de juges de paix of kantonrechters, voor welke de jeugdige misdadigers terecht staan, en de patronages. Deze patronages, welke door het gehoele land als wettelijk erkende locale vereenigingen zijn opgericht, worden door den rechter belast met de voogdij over door de ouders verlaten, verwaarloosde of mishandelde kinderen. Als zoodanige kinderen zich aan kleine misdrijven hebben schuldig gemaakt, worden zij, als zij niet tot de bepaald on verbeter lijken gerekend worden, niet Daar de gevangenis overgebracht, doch overgegeven aan de patronages, welke hen uitbesteden bij geschikte gezinnen, hen bepaalde scholen, écoles de bienfaisance geheeten, doen bezoeken en alles aanwenden om hen te vor men tot deugdzame en bruikbare menschen, welke naderhand op eerlijke wijze in eigen onderhoud kun nen voorzien. De kosten dezer instelling, welke betrekkelijk niet groot zijn, worden door besparing op de uitgaven voor het gevangeniswezen enz. voor een belangrijk gedeelte vergoed. Woensdag is te Dordrecht het 48e Land- huishoudkundig Congres geopend. De leden werden door het gemeentebestuur ten raadhuize ontvangen. De burgemeester, mr. Nebbens Sterling, hield eene toespraak, die beantwoord werd door den heer Cremer, uit Oosterbeek. Daarop had de opening plaats door dan eere-voorzitter, den burgemeester, die eone korte rede hield, kort en eenvoudig, in overeenstemming met het programma. Het voorzitterschap is opgedragen aan den heer De Bruine. Het eerst was aan de orde het vraagpunt betref fend het bimetalisme, luidende»Is het waar, dat de prijsverlaging der voornaamste landbouwartikelen is toe te schrijven, zoo niet uitsluitend, dan toch hoofdzakelijk aan de uitstooting van het--zilver als muntmateriaal Daarover had jhr. W. F. Rochussen een schriftelijk praoadvies uitgebracht. Volgens zijne meening kon de prijsdaling aan niet anders worden toegeschreven dan aan deze, dat aan het zilver de koopkracht in het internationaal verkeer door wette- lijken maatregel is ontnomen. Met slechts 10 stemmen tegen werd het vraag punt in bevestigenden zin beslist en vereenigde men zich met de voorgestelde conclusie om er bij de Regeering op aan te dringen, waar het pas geeft haar invloed aan te wenden, ten einde het sluiten eener internationale overeenkomst in den bedoelden zin te bevorderen. Over het punt, verzekering tegen hagelslag, over- strooming, gevolgen van veeziekte, werd praeadvies uitgebracht door den heer W. A. Coolen te Hei voort. Na ean uitvoerig debat werden de volgende in hoofdzaak door den heer Coolen voorgestelde, conclusiën aangenomen. a. Algemeene deelneming van hagel verzekering is hoogst wenschölijk, met samensmolting der locale maatschappijen door middel van herverzekering b. de sociale rechtvaardigheid vordert vooral in onzen tijd van landbouw-crisis, dat eigenaars-ver- huurders ook in hun eigenbelang aandeel nemen in de verzekering van den oogst der pachters, en het is wenschelijk dat, indien van het voorschrift in art. 1628 B. W. worde afgeweken, dat alleen ge- geschieden mag indien de verhuurders een groot deel van de kosten dragen. In de avondzitting werd het vraagpunt behan deld: »Is het wenschelijk dat de gemeentebesturen zich in sommige omstandigheden ten taak stellen den landbouw rechtstreeks te bevorderen, zoo ja, in welke omstandigheden Praeadviseur was de heer Vitus Bruinsma. Na uiteenzetting der denkbeelden kwam bij tot de volgende conclusie: Rechtstreekse lie bevordering van den landbouw door de gemeentebesturen is wenschelijk a. In alle plattelandsgemeenten, door het bevor deren van die landbouwzaken, die door particuliere krachten niet of niet voldoende worden behartigd b. in die plattelandsgemeenten, waar het grond bezit van particulieren als een schadelijk monopolie werkt, door het bevorderen van gemeentelijk grond bezit en het verpachten van gronden vanwege de gemeente, op voorwaarden, die gesteld zijn met het oog op de sociale belangen der bevolking. Een vijftal sprekers verklaarden zich tegen de conclusiön. Door den voorsteller werd geen stem ming ©r over verlangd. De vergadering werd daarop Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct., dat in welingelichte kringen aldaar het gerucht de ronde doet, dat burgemeester Vening Meinesz in den loop van 1896 stellig zijn ambt zal neder- leggen. De heer Stork afgevaardigde van heeft zijn ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer. Naar de Loc. meldt, zullen zeven van de op Lombok op den vijand veroverde bronzen kanonnen naar Nederlan 1 worden verzonden. Deze zending geschiedt ingevolge een opdracht van den minister van koloniën. Uit deze kanonnen, die te zamen 350 K.g. wegen, zal het eereteeken worden vervaardigd, bestemd om te worden uitge reikt aan hen, die aan de Lombok-expeditie hebben deelgenomen. Nog dertig op den vijand veroverde kanonnen en kanonnetjes blijven in het arsenaal liggen. Reeds is beslist dat deze verdeeld zullen worden tusschen het museum te Batavia en de musea in Nederland, doch in welke verhouding en wanneer zij zullen worden opgezonden is nog niet bekend. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is 0. a. besloten Dins dag 18 Juni in de afdeelingen te onderzoeken ver schillende ontwerpen 0. a. de overeenkomst met Engeland in zake de Costa-Rica-Packet. Voorts had de meerderheid der Centrale Sectie besloten dan tevens te behandelen in de sectiën de personeele belasting en de zegelwet. De heer Veegens kwam daartegen op en stelde voor die onderwerpen van de agenda der sectiëa te schrappen, omdat, zoolang de Kieswet niet is inge diend, men het verband met het personeel niet kent, terwijl ook successie-herziening onbekend is. De heer Van Delden bestreed uitstel. Het per soneel is een financiëele wet, die op zich zelve kan onderzocht worden, maar wordt natuurlijk niet open baar behandeld voor dat de kieswet er is. De heer Heemskerk vereenigde zich met den heer Veegens en noemde het besluit der centrale sectie een dwangmiddel om de oppositie te tarten. De heer Mutsaers protesteerde daartegen. Perso neel moet zuiver als financiëel argument beschouwd worden. De heer Pijnappel, achtte de belastingwet geheel op zich zelve staande. Geen politieke doeleinden mogen daarbij gelden. De heer Sanders is tegen onderzoek zoolang de successiewet niet is ingediend. De heer Schaepman is vóór onderzoek, omdat als de Kieswet half Juli inkomt en in begin September onderzocht wordt, de afdeelingen onvoldoende zullen bezocht worden. De heer Bahlrnann is voor spoedig onderzoek om spoedig een onbillijken druk weg te nemen, ontstaan door de Bedrijfs- en Vermogensbelasting. Reeds 1 Januari kan het nieuwe Personeel werken. De heer Borgesius wees er op, dat de Regeering zelve verband heeft gelegd tusschen Kieswet en Personeel. Het voorstel-Veegens werd verworpen met 47 tegen 34 stemmen (alle >Takkianen" stemden voor het voorstel, 0. a. ook de heer Van Deinse), zoodat het ontwerp Personeel wel zal worden onderzocht. Voor het openbaar debat zijn aan de orde gesteld de Veiligheidswet, Arbeidswet, Marine-geweren en tal van andere zaken. Daarna is aangevangen het debat over wijziging van pensionneering der officieren van de landmacht. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te 's-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke de heer E. G. J. Bal, cand. te Rotterdam. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Vrouwenpolder door den heer F. C. van de Plassche, cand. te Utrecht. Door de regeering is een buitengewoon sub sidie, ten behoeve van het onderwijs toegekend aan de volgende gemeenten, tot het bedrag achter elk genoemdEede f 565, Graauw f 500, Hoofdplaat f 500, Oudelande f 900, Retranchement f 700, Ril- land-Bath f 2000, Schore f 400 en Veere f 900. Wereldtentoonstelling voor Hotel- en Reiswezen te Amsterdam. Zooals te voorzien was, hebben de Pinksterdagen een buitengewone drukte op het tentoonstellings terrein gebracht: een drukte, die de stoutste ver wachting verre heeft overtroffen. Ik betwijfel het dan ook, of er veel dagen komen zullen, waarop de tentoonstelling door zoovele bezoekers zal bezocht worden. Dat het buitengewoon fraaie wéér daarop een zeer gunstig6n invloed heeft uitgeoefend, behoeft geen betoog. Uit de dagbladen zullen uw lezers ge zien hebben dat niet minder dan ruim 41000 per sonen gedurende de beide Pinksterdagen de tentoon stelling bezochten. De meesten daarvan meer om pret te maken, dan om de eigenlijke tentoonstelling in het hoofdgebouw te bezichtigen, 't Was een echte pretmakerjj, ecu echte kermisj iol, vooral des avoada

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1