BIJ VOBGSB 1895 N°. 66. Donderdag 6 Juni. SS5'" jaargang. (ïOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 csnt. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam ea verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders, Inzending van advertentiën voor ft uren op den dag der uitgave» COURANT. De prijs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cte Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 i*egels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 5 Juni 1895. De Libelare Unie zal eene algemeene vergadering houden op Zaterdag 22 Juni a. s., waarop o. a. in behandeling zal komen het volgende concept-besluit De algemeene vergadering van de Liberale Unie, Overwegende dat voor de gezonde ontwikkeling van ons staats kundig leven, en als grondslag voor een politiek van wenschelijke hervormingen, een zoo ruim mogelijke uitbreiding van het kiesrecht, gelijk zij steeds heeft voorgestaan, dringend noodzakelijk blijft dat intusschen de tijd gekomen is voor k9t vast stellen van een programma,* de richting aangevend waarin, na het totstandkomen der kiesrechthervor ming, de democratische politiek der naaste toekomst zich dient te bewegen, en geschikt om te strekken tot vereenigingspunt voor alle vooruitstrevende vrij zinnigen dat dit programma behoort te staan op den bo dem der tegenwoordige Grondwet niet omdat deze in elk opzicht bevredigend is, maar omdat het een eisch is van practisch beleid, aanstonds alle krachten te wijden aan de vele hervormingen, door haar be palingen geboden of mogelijk gemaakt dat bovenal de sociale viaagstukken de aandacht vorderen, opdat ook in de wetgeving de belangen van den arbeid en den arbeider ten volle tot hun recht kom8n, elke bevoorrechting van het kapitaal ophoude en, in het algemeen, voorzoover de wet geving invloed uitoefent op de verdeeling der maat schappelijke goederen, meer rechtvaardigheid worde betracht Besluit aan het bestuur op te dragen om, met inachtne ming van het bovenstaande, en lettende op hetgeen op verschillend ander gebied in de eerste plaats op dat der gemeente-financiön een krachtig han delen van den wetgever eischt, een programma voor de Liberale Unie, na behandeling in de kiesvereni gingen, aan de goedkeuring der algemeene vergade ring te onderwerpen. Uit 's-Gravenhage wordt aan De Locomotief geschreven Men klaagt in Holland tegenwoordig steen en been over de weinig hoffelijke wijze, waarop de of ficieren soms aan den dijk worden gezet. Zoo doet op dit oogenblik in Amsterdam het ver- haai de ronde, dat een bataljonscommandant die rus tig aan zijn ontbijt zat, om daarna naar de kazerne te gaan, van zijn oppasser vernam dat bjj gepen sioneerd was. De soldaat had, alvorens bij zijn heer binnen te gaan, een pas verschenen courant in handen gekre gen en daaruit gezien, dat zijn overste uit den dienst ontslagen was. Ook prettig By het corps der militaire administratie in Ne derland heerscht een geregelde schrik door de vele en onverwachte pensionneeringen, die in hoogere rangen bij den dienst hebben plaats gehad. J)e op Xndiö toegepaste methode om reorganisatiën bij een wapen of dienst uit te voeren zonder daarin de betrokken chefs te kennen, schjjnt ook in het moederland in den smaak te vallen, want men wil algemeen dat een aanzienlijke inkrimping van het dienstvak der Nederlandsche intendance en admini stratie door den Minister van Oorlog is bevolen zonder voorafgaande raadpleging van den hoofd intendant. Deze laatste moet daarin aanleiding hebben ge vonden om onverwijld zijn ontslag in te dienen, welk voorbeeld gevolgd is door verscheidene andere hoofd officieren. de geheele maatregel, zonder den dienst te schaden, tot groote bezuiniging zal leiden, is iets dat door velen geloofd wordt. Is dit inderdaad zoo, dan kan veilig over een weinigje ontevredenheid van de in hun persoonlijk belang geschade officieren worden heengestapt. Ondertusschen, eenige vormeljjkheid tegenover de betrokken autoriteiten bij het nemen van dergelijke ingrjjpende besluiten is aan te hevelen. Wereldtentoonstelling voor Hotel- en Reiswezen te Amsterdam. VI. Amsterdam, 81 Mei 1895. Het fraaie zomerweder van de laatste dagen was natuurlijk zeer bevorderlijk voor een meer druk bezoek aan de tentoonstelling, dan tot nu toe het geval was. Toch blijven de Zondagen nog uitsluitend de dagen, waarvan men met eenig recht van een druk bezoek kan spreken. Door de week loopt het nog maar slapjes aan en men hoort dan ook de exploitanten van de meeste zaken en zaakjes nog niet roemen, maar de klacht>les affaires ne vont pas encore" wordt nog maar al te zeer, vooral in de Wereld-Bazar geuit. Deze week is met kracht gewerkt aan de vol tooiing van de tentoonstelling, zoowel in het hoofd gebouw, als op het terrein en in de Wereldbazar, daar men zich voorbereidt op een zeer druk bezoek gedurende de Pinksterdagen. Dagelijks breiden zich de gelegenheden tot vermaak uit en neemt het aantal winkels toe. Zoo'n tentoonstelling moet eigen- ljjk, geloof ik, eerst geëindigd wezen voordat ze goed klaar is. Een echt onverkwikkelijk standje viel Donderdag middag op het terrein voor tusschen eenige dames en heeren Fransche exposanten en eenige Neder landsche werklieden, die niet meer of minder dan een formeele kloppartij hebben geleverd, wat eener- zrjds wel geschikt was om den lachlust op te wekken, maar aan den anderen kant toch te bejammeren is. De hoofdoorzaak van het standje moet ra. alleen daarin gezocht worden dat rijp en groen, Jan rap en zijn maat, zijn aangesteld geworden als opzichters, oppassers, enz. De meesten van die lieden zijn on bekend met vreemde talen en treden daardoor in den regel zoo onbeholpen mogelijk tegen het publiek en speciaal tegen de vreemdelingen op. Zij zelve verstaan de menseken niet en kunnen zich evenmin verstaanbaar maken en zoo is het gekomen dat over een luttele zaak, een ernstige kwestie is ontstaan een kwestie, die, naar het mij voorkomt, door de Franschen wel wat al te ernstig is aangepakt. De zaak was toch eenvoudig dezo, dat bedoelde Fransche dames en heeren het terrein wilden be treden door een ingang, uitsluitend bestemd voor werklieden. Dit werd bun geweigerd door den aan die poort geplaatsten oppasser, doch een der Fran^aises stoorde zich daaraan niet en liep door, onderwijl de andere luitjes nog met elkander stonden te kibbelen. Zeker niet zeer hoffelijk, werd ze door dien oppasser aangegrepen en teruggeduwd, waar door ze kwam te vallen en nu had men de poppen aan het dansen. De Franschen gingen den oppasser te lijf en de daar aanwezige Hollandsche werklieden kwamen hun landgenoot te hulp, zoodat de Fran schen het onderspit moesten delven. Aan gillen en flauwvallen der dames natuurlijk geen gebrek, even min als aan krachtige verwenschingen van de Fran sche heeren aan het adres van onze onhoffelijke Hol landers. Zoo woedend waren de Franschen, dat ze zich onmiddellijk naar het hoofdgebouw begaven, waar eenparig besloten werd de Fransche afdeeling te sluiten en die afdeeling dan ook door touwen werd afgezet, zoodat de bezoekers van de tentoon stelling uit deze afdeeling werden geweerd. Tot zelfs de Fransche winkels in de Wereld-bazar werden direct gesloten, terwijl ook de Fransche consul dade lijk in de zaak gemoeid werd. 't Is niet te denken dat de quaestie lang zal durenhet comité toch heeft direct alle mogelijke stappen gedaan om de zaak te sussen en een arme drommel van een op passer met een werkman tot dupe van de historie gemaakt, door hen aan den dijk te zetten. Met een paar dagen zal, denk ik, dat zaakje nu wel verder in orde komen. Een veeeselijk onweder barstte Donderdagavond boven de hoofdstad uit en onmiddellijk na het vallen van een knetterenden donderslag, zag men de brand weer zich in allerijl naar het tentoonstellingsterrein spoeden en verspreidde zich de mare dat op Oud- Holland" brand was uitgebroken. Ik spoedde mij dadelijk naar het terrein, waar bereids de moderne Amsterdamsche brandweer zich op het middeneeuw- sche marktplein bevond zoekende gelukkig naar den brand; 't bleek een boos alarm geweest te zijn, althans van brand was niets te bespeuren. Later bleek dat de bliksem was geslagen op Perry's monsterkoffer, van daar gesprongen op den Olifant en toen op de gasleiding van het hypodrome en dat alles heeft gelukkig niets geen brand, maar zelfs weinig schade berokkend. We hebben al zooveel van Oud-Holland gesproken, dat uw lezers zeker wel benieuwd zullen wezen iets meer over deze miniatuurstad te vernemen. Dat men deze stad Oud-Holland" heeft gedoopt, vindt zijn oorsprong daarin, dat de karaktervolle poorten, ge bouwen en gevels, met den meesterlijken bovenbouw van het Rijksmuseum tot achtergrond, niet aan één stad, maar aan verschillende gemeenten van het geheele land zijn ontleend. Het stadje telt ongeveer tachtig huizen, deels naar bestaande gebouwen of afbeeldingen, deels naar eigen vinding met verwerking van oude onderdeelen. Hier en daar is een verdie ping of bijbouw opgeofferd aan de eenmaal afge bakende grenzen. Van den hoofdingang linksaf gaande, bevinden we ons aan de poort van Oud-Holland, en tegen betaling van een dubbeltje, in ruil voor een entree biljet, dat ons de kellebaerdier overreikt, mogen we de poort binnentreden en bevinden ons op de gracht, en trekt een hooge steenen brug, zooals Amsterdam er zoovele telt, al dadelijk onze aandacht. Dank zij de Vechtwaterleiding, kan deze gracht geregeld van versch water worden voorzien, terwijl een paar zwanen er zich amuseeren of vervelen, want ze kunnen natuurlijk niet heel ver zwemmen, daar het eigenlijk een miniatuur-gracht is, wat natuurlijk vrij moeielgk anders kon. De huisjes langs deze gracht zijn evenals alle gebouwen en gebouwtjes op Oud- Holland zeer schilderachtig en zeer te roemen in de wijze, waarop zoowel de bak-, als de zand- en hard steen is nagebootst, zoodat men zelfs hier en daar ziet hoe de kalk uit de voegen is gevallen en hoe op sommige plaatsen de muren zijn bijgemetseld men krijgt alzoo den indruk van in de omgeving te zijn van oude gebouwen en niet van huizen, die nog zoo pas zijn nedergezet. Des avonds wordt deze gracht a giorno verlicht en onder de brug bevindt zich een schitterend verlichte ster. In een op de gracht uitkomend binnenplaatsje is de toegang tot den doolhof, die voortdurend zeer vele bezoekers trekt en het middelpunt van veel pret is. De entree voor den doolhof is 25 cent. Van de gracht begeven we ons op het fraaie en ruime markt plein, het centrum i alle vermakelijkheden, die men zich voorstelt op Oud-Holland dezen zomer te doen plaats vinden. Een opsomming van de verschillende gebouwen of typen van gebouwen, waarnaar dit marktplein werd ontworpen, zou me te ver voeren en voor de lezers dan ook niet zeer boeiend zijn. De aandacht van de evontueele bezoekers der tentoonstelling wil ik evenwel gaarne vestigen op de volgende gebou wen, huizen en poorten. De poorten van Nijmegen en Enkhuizeneen huis uit Middelburg; Dordtschepoort. Het grootste ge bouw, met boogen toren, dat zeer de aandacht trekt, is »het Elisabeths Gasthuis, Vierschaar, Stadhuis met toren nadat de bouwvallige spits was verwijderd, herberg »de Prins." Deze herberg »de Prins" wordt ingericht voor een sociëteit en verblijf voor de leden van den hotelhoudersbond en verleent ook toegang voor alle hotelhouders, 't Is waarlijk goed, dat er nog eens van hotelhouders gesproken wordt, want deze tentoonstelling, zoogenaamd voor Hotel- en reiswezen bevat niet eens eene afzonderlijke af deeling, waar attributen nóch voor het hotel- nóch voor het reiswezen zijn geexposeerd. Het is alleen de stoomboot Prins-Hendrik", die er ons aan her innert. Men stelt zich voor in den loop van den zomer verschillende Oud-Hollandsche spelen op het markt plein te doen plaats vinden. Onder het vele merkwaardige en eigenaardige, dat men op Oud-Holland" aantreft, behoort vooral de Oud-Hollandsche drukkerij, waar dagelijks een cou rant gedrukt wordt, die den naam draagt van Oud- Holland?s Nieustijdingheen geheel geschreven in het oud-Nederlandsch. Daarin vindt men proclama- tiën, ordonnantiën en memoriën, onderteekend door de overheden (voorzitter en secretaris van het comité) of door Burgemeester en Raeden (voorzitter en secr. van Oud-Holland). Deze verschillende bekendmakin gen, zooals we ze eenvoudig maar noemen zullen, bevatten inlichtingen omtrent hetgeen op Oud-Hol land zal plaats vinden, bedankjes aan personen, die medegewerkt hebben, vingerwijzingen voor het pu bliek enz. enz. Voorts vindt men in deze courant een extract uit de poorterrolle van Oud-Hollandt". Daar ligt namelijk in de drukkerij, die voor ieder gratis te bezichtigen is, een groot register, waarin men zijn handteekening en woonplaats schrijft. Men ontvangt dan een op perkamentpapier gedrukt for mulier van den volgenden inhoud: Poorter- Eed. »Dat sweert gij, dat gij een goed en getrouw Poorter deser Stede, den Burgemeesteren en Re- »geerders in der tijd onderdanig wesen suit, in Waken, Bjjten, en andere Beschermenissen en lasten deser Stede, u goedwillig hebben, suit, dese goede Stede voor 't quaad, dat gij suit vernemen, waar schouwen, en tot alle welvaart, met raad en daad, >naar allen uwen vermogen, vorderen en helpen »sultEn voorts alles suit doen en laten, dat een »goed Poorter schuldig is te doen en te laten. >Soo waarlijk moet u God almachtig helpen". »Burgemeesterea en Regeerders der stede van Oud-Hollandt. is gebleken dat heeft de bovenstaande Eed gedaan, en Poorter is dezer stede. Actum in Oud-Hollandt, den Natuurlijk is er van het doen van een eed geen sprake, maar ontvangt men na zijn handteekening ge plaatst te hebbeD, het document, 'fc Is slechts een dubbeltjes-kwestienudie aardigheid is als een herinnering aan het bezoek op de tentoonstelling, wel een dubbeltje waard. De courant kost 5 cent en vindt goeden aftrek. Voorts worden op dezelfde drukkerij nog zeer fraaie reproducties vervaardigd van de voornaamste gebouwen en van de fraaiste gezichtspuntenevenals alle drukwerk, ook op Oud- Hollandsch papier. Den bezoekers der tentoonstel ling kan ik een kijkje in deze drukkerij van de h.h. I. en J. Enschedé ten zeerste aanbevelen. Bij een volgende gelegenheid hoop ik nog eens nader op eenige andere bizonderheden van Oud- Holland terug te komen. K. Gemengde Berichten. Dinsdagavond is een driejarig kind van den landbouwer J. G. onder Baarland in een put ver dronken, terwijl het een oogenblik aan de zorgen der ouders ontsnapt was. Een vrouw uit de omstreken van Tchechme, in Turkije, had hare 14-jarige dochter aan een jonk man ten huweljjk gegeven. Hij bezocht nog dikwijls het huis zijner schoonmoeder en deze, eene jonge vrouw, geraakte weldra verliefd op haar schoon zoon. Daar zij de huwelijksbanden barer dochter niet kon verbreken, nam zij een ander middel te baat om den jongen man alleen te beminnen en te bezitten. Zg besloot den hinderpaal, die haar in den weg stond, namelijk hare dochter, uit den weg te ruimen. Toen moeder en dochter onlangs te za- men eene wandeling in het gebergte deden, zetten zij zich neder aan den rand van een ondiepen put. Op een gegeven oogenblik gaf de moeder hare doch ter een hevigen stoot met den voet, zoodat het meisje naar beneden viel. De ontaarde moeder ging vervolgens heen om steenen te halen, waarmede zij het lichaam van de ongelukkige wilde bedekken. Gedurende dien tijd wist het arme kind door wan hopige pogingen den rand vau den put te bereiken, waarna zij zich optrok en den beganen grond be reikte. Zij begaf zich vervolgens naar de stad, waar zij kennis gaf van het gebeurde. De moeder werd in hechtenis genomen. In het noorden van Pennsylvanie is een he vige boschbrand uitgebroken, waardoor vele steden in de petroleum-streek zijn vernield. De brand is ontstaan tengevolge van vonken eener locomotief. De schade wordt geraamd op 2,000,000 dollars. Bijzonderheden worden niet gemeld, daar de tele grafische gemeenschap is verbroken. Te Curtis in Nebraska is de djjk, welke het Curtis-meer afsluit, doorgebroken, zoodat een groot gedeelte van het Medicine-dal onder water is gezet. Ook daar is groote schade veroorzaakt. Of bij deze rampen ook menschen zijn omgekomen is nog niet bekend. Toen eenigen tijd geleden voor een vigogne- spinnerjj te Zwickau een nieuwe stoomketel van 560 centenaars gewicht van het station naar de aan de overzijde van de Mulde gelegen fabriek moest worden vervoerd, werd de eenige brug, die binnen het gebied van de stad ligt, niet als sterk genoeg beschouwd, om den reusachtigen last te dragen. Een houten brug op te slaan voor dit ééne vervoer, zou te veel tijd en kosten gevorderd hebben. Ü8 eige naar van de fabriek kwam daarom op het denkbeeld de pijlers voor de noodbrug, die moest worden ge legd, op te bouwen uit de dicht op elkaar gepakte katoenbalen, waarvan een groote voorraad aanwe zig was. De balen werden op elkaar gestapeld en door ijzeren haken onderling en met dwarsbalken, die het bruggedek zouden vormen, verbonden. Een lage waterstand werkte het werk zeer in de hand, dat overigens door de steilheid van een der oevers bemoeielijkt werd. Op houten rollen werd daarop de ketelkolos over deze noodbrug gebracht, waar mede een nieuwe bijdrage geleverd werd tot de spreuk, dat de nood den mensoh slim maakt.

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 1