\)JA 1 Uit Caracas wordt gemeld, dat de heer G. E. C. R i b b i u s burgemeester der gemeente Roon, door den President van Venezuela is benoemd tot ridder 3de klasse der Bolivar-orde. De nieuwe kieswet is gisteren bij het departement van binnenlandsehe zaken van den Raad van State terugontvangen. Men schrijft aan de N. R. Gt. Door den heer Gr. Prins Thz., aannemer te Kra lingen, is aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid dezer dagen aangeboden een algemeen ontwerp tot droogmaking van een groot deel der Zuiderzee, dat vooral de aandacht trekt, omdat het steunt op een denkbeeld, dat in geen der tot nog toe gemaakte en beoordeelde ont werpen voorkomt. In het jongste nummer van de Bazuin las men dit korte ingezonden stuk Siddeburen, 20 Mei 1895. WelEerw. Heeren Voor 14 jaren heeft onze diakonie twee meisjes, oud 2 en 7 jaar, naar de Weesinrichting te Neerbosch gezonden ter verpleging en op voeding. Voor 5 i\ 6 weken hebben we die op onzen aandrang terug ontvangen. Ze zijn natuurlijk als behoorende tot onze Ger. kerk en met jaarlijksche ondersteuning van die kerk, daarheen gezonden, en volgens het Burgerlijk vertrekpapier als behoorende tot de Ned. Herv. kerk teruggekomen, terwijl het oudste meisje, thans 21 jaar oud, als lidmaat dier kerk belijdenis heeft gedaan. Ook is ditzelfde met 3 weezen van de Ger. Gem. te Garrelsweer geschied. Zou bet niet dringend noo- dig zijn, dat de Ger. kerken in Nederland gewaar schuwd worden wel toe te zien, waar ze hare arme weezm ter verpleging en opvoeding zenden. Gjarne had de kerkeraad hier iets over in onze kerkelijke bladen. Namens den kerkeraad, J. H. Smit, Scriba. De Heraut teekent hierbij aan Daar het een officieel stuk van een kerkeraad ie, kan men aan de juistheid van de hier medegedeelde feiten nauwelijks twijfelen. En toch ook weer van den anderen kant, is niet wel aan te nemen, dat de directie van Neerbosch op zoo in het oog loopende wijze proselieten voor de Synodale kerk zou pogen te maken. Opheldering is hier dus wel noodig, en zal zeker niet uitblijven. Iets waar we te meer op aandringen, omdat de Ned. Herv. kerk sinds 1886 de personeD, die zij ten heiligen Avondmaal toelaat, een belofte laat afleggen van on verbreekbare trouw aan haar zelve. In Augustus a. s. zal een vergelijkend onder zoek gehouden worden van adspiranten voor de be trekking van surnumerair der posterijen en telegrapkie, waarvoor tien plaatsen wor den opengesteld. Voor ten hoogste twee van deze tien plaatsen zullen vrouwelijke candidaten in aanmerking kun nen komen. De adspiranten behooren zich vóór 15 Juli a. s. bij een eigenhandig geschreven adres tot den direc teur-generaal der posterijen en telegraphie te wenden. Verzoeken na dien datum inkomende worden buiten aanmerking gelaten. Voor verdere bijzonderheden zie de Staatscourant no. 126. Zija de rustende schutters van Scheveningen tot dienstdoende schutters van den Haag gemaakt, ook die van Charlois en Kralingen, tengevolge der inlijving bij Rotterdam, zullen in het vervolg aan de oefeningen enz. moeten deelnemen. Het geval doet zich echter voor, dat sommige schutters twee uur zullen moeten loopen om het exercitie-terrein te bereiken en daarna weer twee uur om thuis te komen. Is, zou men bijna vragen, de goheele schut te r jjgelijk ze nu is georganiseerd, waard, dat er een man twee uren voor loopt V De schutterij wet schijnt echter onsterfelijk. Reeds veertig jaar ge leden voegde het toenmalig lid der Tweede Kamer Gevers van Endegeest den Minister van Binnenland sehe Zaken toe: »dat hij niet begreep hoe deze een nacht zich gerust te slapen kon leggen, zoolang hij de schutterij niet georganiseerd had." De toenmalige Minister is reeds voorgoed ingeslapen en van zijn achttien opvolgers heeft waarschijnlijk ook geen enkele er een slapeloozen nacht om doorgebracht. (Arn/i. Ct.j Het bestuur van den Nederlandschen zwem- bond verzoekt ons opname van de volgende wen ken by bet redden van drenkelingen. Spring nooit onbedachtzaam tot iemands hulp te water. Neem den tijd om u van jas en schoenen te ontdoen. Maak in dien tijd, al starende op den drenkeling, uw plan op. Wees niet zenuwachtig, maar gebruik al uw tegen woordigheid van geest. Nader den drenkeling van achter, roep hem ge ruststellende woorden toe en wacht totdat zijn spar telen verflauwt. Grijp hem dan bij haren of halskraag, laat hem op den rug liggen, met het hoofd een weinig boven water, en zwem zelf op den rug naar het eerste het beste vaste punt. Is het om een paar slagen te doen, dan kan men den drenkeling ook voor zich uitduwen. Wie, ondanks alle voorzorg, toch door den drenke ling gegrepen wordt, en zich niet terstond kan los rukken, late zich zakker, opdat de drenkeling door benauwdheid gedreven wordt los te laten. Wie naar een gezonkens duikt, heeft de meeste kans hem te vinden, door zich plat op den bodem, met de armen uitgestrekt, voort te bewegen. Een touw zich om het lichaam te laten binden, vóór dat men gaat redden, is niet laf, maar voor zichtig. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op het zestal by de Ned. Herv. Gem. te Schoonhoven komt o. a. voor ds. 0. van Koetsveld C.Ez. te Goes. Bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Gem. te Nieuwvliet en te Kats door den heer E. G. J. Bal, cand. te Rotterdamte Nieuwerkerk op Duiveland (toez.) door den heer A. Van der Flier G.Jz., cand. te 's-Gravenhage. De 49e jaarlijksche vergadering der geweste lijke vereeniging »Zeeland" van het Nederlandsch onderwijzers-genootschap had gisteren plaats in »de Prins van Oranje" alhier. Zij werd o. a. bijgewoond door den heer Stamperius, correspondent voor Zee land van de hoofdcommissie van het ondersteunings fonds. Nadat de voorzitter, dhr. Ph. M. van der Mandere, de vergadering met een welkom aan de aanwezigen had geopend, deed de penningmeester rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De ont vangsten hebben bedragen f 407,26, da uitgaven f 166,35, zoodat de rekening sloot met een goed slot van f 240,91. Deze rekening werd, onder dank betuiging aan den penningmeester, goedgekeurd. Het verslag van den staat en de verrichtingen der vereeniging deed zien dat gedurende het afgeloopen jaar het aantal leden met 11 is vermeerderd en thans bedraagt 249 gewone leden, 20 voorstanders en 5 honoraire leden. Ook de verslaggever van de gewestelijke commissie voor het ondersteuningsfonds kon gunstige rapporten uitbrengen. De bijdragen der leden waren ook dit jaar weer vermeerderd. Deze vermeerdering was voornamelijk te danken aan de moeite die twee vrienden zich hadden gegeven om de belangen van dit fonds te steunen. Op grond hiervan wekte hij andere leden op om dezelfde wijze van handelen te volgen. Ook de heer Stamperius sprak een zeer opwekkend woord in het belang van dit fonds, dat wel reeds in het bezit is van een flink kapitaal, doch dat gaarne nog meer zou doen, indien de financiëele krachten dit toelieten. Over de benoeming van een commissie voor Zee land tot het verwerven eener billijke pensioenrege ling van overheidswege voor weduwen en weezen van onderwijzers ontspon zich een breedvoerige dis cussie, waarvan het resultaat was, dat besloten werd een afzonderlijke commissie te benoemen, bestaande uit éen lid uit elk vau de zes arrondissementen en dat daaraan zouden worden toegevoegd drie leden van het gewestelijk bestuur. Tevens werd aan dat bestuur opgedragen deze zes leden zelf te kiezen. Als afgevaardigde ter algemeene vergadering van het Genootschap werd met 22 van de 25 stemmen benoemd de heer J. W. Slager, hoofd der school te St. Annaland, die deze benoeming aannam, terwijl by acclamatie tot zijn plaatsvervanger werd aan gewezen de heer J. Sturm, hoofd der school te Kats. Daarna hield de heer L. A. E. van der Ley, leeraar aan de Rijkskweekschool te Middelburg, een voor dracht over: aardmagnetisme, noorderlicht en zonne vlekken". Verduidelijkt door kaarten en teekeningen trad spreker in eene beschouwing over het wezen, de vermoedelijke oorzaak, de uitwerking en het onder ling verband dezer natuurverschijnselen. Deze boeiende en leerrijke voordracht werd met do meeste aandacht aangehoord en het loon van spreker was de dank van voorzitter en leden der vergadering, onder aanbeveling meermalen de be handeling van zulk een onderhoudend onderwerp te willen op zich nemen. Hot bestuur, dat volgens het gewijzigde reglement telken jare aftreedt, werd met bijna algemeene stem men herkozen en nam de benoeming aan. Niets meer te behandelen zijnde werd de ver gadering, na wederzijdsche plichtplegingen tussehen bestuur en leden, gesloten. Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over Mei 1895. Het rijkstelegraaf kantoor te Goes verzond gedu rende de maand Mei 712 telegrammen, ontving 706, opgenomen en verder geseind werden 319, totaal behandeld 1737. Ver Ont Kantoren. zonden. vangen. Totaal. 3 14 Borsele 25 11 36 Driewegen 4 8 12 Ellewoudsdijk 's-Gravenpolder 24 18 42 20 18 38 's-Heer Arendskerke 15 20 35 's-Heerenhoek 29 19 48 Heinkenszand 11 17 28 Hoedekenskerke 16 22 88 Ierseke 143 183 326 Kamperland 14 25 39 Kioetinge 9 16 25 Kolijnsplaat 53 51 104 Nieuwdorp 12 16 28 18 13 81 Ovezand 11 10 21 Wissonkerke 34 21 55 Wolfertsdijk 23 24 47 Al spelende met andere kinderen, liep Maan- dag tegen den avond een vijftienjarig meisje bij het wandelpad, aan de Oostwal, in de vest. Door het spartelen dreef zij van den oever af en hoewel oogenblikkelyk heel wat volk zich daar ter plaatse verzamelde, was er niet spoedig iemand, die tot redding toeschoot. Gelukkig komt daar een zeerob, zekere Openneer, sprong de drenkeling na, en mocht de voldoening smaken haar met veel moeite aan den wal te brengen. Bij G. in den Waaihoek op genomen, heeft den ontboden geneeskundige hulp het meisje spoedig haar bewustzijn teruggegeven. Zjj was uit Middelburg bjj hare familie over. Van een openlucht-meeting, die door de afd. Goes van het des Heils te "s-Heer Hendriks kinderen verleden Maandagmiddag gehouden was, keerden de Heilsoldaten terug, doch nauweljjks op weg werden zy bij den Oranjeboom door een vijf tigtal jonge mannen, meest uit Goes, aangevallen. I Er vielen geduchte klappen. Een gedeelte Heilsol- daten vluchtten door den Poel weg. De rijksveld- wachter van 's-Heer Arendskerke stond geheel alleen en kon niet beletten dat de aanvallen zich steeds herhaalden gedurende den tocht over den dijk tot nabij Goes, waar de Goesche politie op vermoeden van een aanval, die des morgens zich denken liet, de belhamels uiteenjoeg. Naar men ons mededeelt doet zich in de laatste dagen een vreemde ziekte voor onder het rundvee. In den Wilhelminapolder zijn reeds een elftal beesten ge storven of afgemaakt moeten worden. Men weet nog niet juist welke ziekte het is, het heeft zoo iets vau dolheid. De dieren loopen als razende met den kop in de hoogte, verwonden zich en zijn soms op een oogenblik dood. Van een landbouwer te Kioetinge overleed een dier op dezelfde wijze; het beest liep te Biezelinge te grazen, gaf eenige sprongen en viel dood neder. Zondagmorgen vond de landbouwer C. v. D. te Baarland een zijner runderen voorover dood in een sloot. Waarschijnlijk was het dier bij het on- weder van Zaterdagavond door den bliksem getroffen. Te ISoraele vielen hagelsteenen ter grootte van knikkers, waardoor schade aan veld- en tuinvruchten werd geleden. Als een zeldzaamheid meldt men ons dat bij D. v. d. Voorde te Wolfertsdijk een konijn 19 levende jonge heeft ter wereld gebracht. Heinkenszand. Toen verleden Zaterdag de knecht van den landbouwer K. G. op een wagen een paar schapen naar Goes zou vervoeren, maakten de paarden zich van deze dieren bangde knecht begaf zich daarom van den wagen om den toom der paarden strakker aan te zetten, doch deze sloegen op hol en kwamen beide in een sloot zoodanig terecht, dat Óen ervan den nek brak. De knecht bekwam eenige kleine wonden, terwijl de schapen ongedeerd bleven. Behalve schade aan tuig en wagen is het verlies van een paard voor den eigenaar niet gering. Kortgene. Het vroeger aangekondigde festival, waaraan tien vereenigingen deelnamen, heeft jl. Maandag hier met groote opgewektheid plaatsgehad. In de openbare school werd, met een woord van welkom van den voorzitter der feestcommissie, den heer W. F. J. Wagtho, de feestwijn aangeboden, waarna men in optocht onder de tonen der muziek naar eene naburige weide trok, die tot feestterrein was ingericht. Daar gat ieder corps een paar nom- mers ten beste, het eerst natuurlijk de feestvierende harmonie Eendracht maakt macht" alhier, die haar 15jarig bestaan herdacht. Aan elk der medewerkende gezelschappen werd een fraaie verguld-zilveren me daille uitgereikt. Des avonds werd nog een concert gegeven op het dorp, dat netjes versierd en ver licht was. Dank zy het prachtige weör, liep alles uitstekend van stapel en was er heel wat volk herwaarts ge komen, ook van Zuid-Beveland. IVeraeldinge. Toen Vrijdagavond de jacht opziener, tevens onbezoldigd-ryksveld wachter J. L. wonende te Schore, voor zijne moeder de wed. L. alhier, eenige koolplanten zoude poten, viel hem bij het bukken een geladen revolver uit den zak, met het ongelukkig gevolg, dat hot schot afging en de kogel even beneden de knie in het rechter been ging. Het mocht den met spoed ontboden arts, den heer Kolf van Oosterwijk, nog niet gelukken den kogel,die diep ingedrongen schijnt, te verwijderen. Zaterdagmiddag lukte eene twoede poging niet beter, de kogel zat te diep. De gewonde is daarop per rijtuig naar Schore vervoerd. Te Terneuzen is Vrijdag eene werkstaking uitgebroken onder de werklieden, belast met het lossen en laden der firma Little en Johnston te Londen. Toen den volgenden dag Belgische werk lieden te hunner vervanging werden aangenomen, namen de stakers een dreigende houding aan, zoo dat de Belgen het geraden achtten naar hun land terug te keeren. Nadat uit Londen telegrafisch be richt was ontvangen, dat de eischen der stakers konden worden ingewilligd, keerde de rust spoedig terug en kon de werkstaking als geëindigd beschouwd worden. Hoe goede daden soms worden gewaardeerd De afdeeling 's-Gravenhage der Vereeniging tot bescherming van dieren had het voornemen cpgevat om de paarden en ezels, die aan het straud te Sche veningen verhuurd worden, op de beide Pinkster dagen, wanneer van deze dieren buitengewone dien sten worden gevergd, te voeden met brood voor rekening van de Vereeniging. De eigenaars der paarden en ezels toonden zich voor de attentie, aan hun dieren bewezen, zoo dankbaar, dat zij voor den tijd, gedurende welken de beesten gevoederd werden, schadevergoeding eischten, nl. een kwartje voor een paard en een dubbeltje voor een ezel, alles per kwar tier. NR. Ct.) Een bewoner van den Amstelveenschen weg te Amsterdam vond, bij een reparatie onder den vloer, circa een half mud ongekookte aardappelen, benevens het overblijfsel van een kinderjurkje, sedert eenige maanden vermist, hetwelk alles het werk bleek te zijn van ratten. Bij een elf-jarig dochtertje van S. te Amers foort hebben zich verschijnselen van bloed vergif ti- I ging voorgedaan. Het kind had zich vermaakt met decalkeerplaatjes op hare hand over te plakken, en schadelijke bestanddeelen, daarin aanwezig, hadden door een wondje het bloed bereikt. Dadelijk zwol len hand en arm duchtig op, en alleen onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp voorkwam eim'iige gevolgen. Het geschil met de Fransche exposanten ter wereldtentoonstelling is btjg-Fgd Een werkman, die bijzonder ruw tegenover de dames optrad, is ont slagen en een dienstorder zal worden uitgevaardigd om de beambten tot gematigdheid aan to sporen. De Fransche exposities zijn weder geopend. In de Hollandsche afdeeling wordt thans tentoon gesteld de hoofdprijs of liever een copie van den hoofd prijs in de voorwerpen-loterij der tentoonstelling. Deze copie bestaat uit een zwaar verguld koperen zuil, vervaardigd door de firma van Santen. Op het voetstuk is aangebracht het portret der Koningin. De winner van den prijs ontvangt den zuil in goud of de waarde, ten bedrage van f 100,000 in contanten. Verleden week vond de Brusselsche rentenier Charles Penninck, die met zyn vrouw en dochter uit Nizza, waar hij den winter had doorgebracht, in zijn huis terugkeerde, alles uitgeplunderd. De waarde van gestolen goederen, vooral van zilver en kostbare meubelen, wordt op 80,000 francs geschat. Daar de diefstal reeds voor eenige maanden gepleegd schynt te zyn, verwacht men van het ingesteld onderzoek niets meer. Bij een hevig on weder sloeg Vrijdagmiddag even voor 6 uur de bliksem in een petroleumtank der Bremer Trading Company Limited te Harburg. Vier tanken stonden weldra in vlammen en aan blusschen viel niet te denken. Zij bevatten 3000 gevulde en 70,000 ledige vatenhet vuur besloeg eene oppervlakte van 300 meter, Een geheel bataljon genie-soldaten was aanwezig de brandweer bepaalde zich tot het beschermen der naburige boerenwoningen. De petroleum bergplaatsen der Amerikaansche maat schappij waren buiten gevaar, daar de wind de vlammen naar de Elbe heendreef. Volgens latere berichten wordt de aangerichte schade op twee millioen mark begroot. Het machine gebouw en de loodsen werden vernield, maar alle nabij gelegen fabrieken en woonhuizen zyn gespaard gebleven, dank zij het intijds opwerpen van aarden wallen en de gunstige windrichting. Het vuur nam geen verdere uitbreiding aan, zoodat het gevaar als geweken beschouwd kan worden. Een vaartuig, geladen met 250 kisten nitro glycerine, zakte langzaam de rivier bij Parkesburg in Virginië af, toen eenige vrouwen, die zich op den oever bevonden, met de opvarenden begonnen te schertsen. Een der mannen van de uit 20 m in bestaande equipage hief zyn riem op om de vrou wen te groeten en liet de riem vervolgens, niets kwaads vermoedende, op een der kisten neervallen. Plotseling ontploften met een geweldigen knal alle kisten met de gevaarlijke springstof en de geheele bemanning werd gedood, benevens twee der vrou wen, die ziek op den oever bevonden. Verscheidene personen, die op de rivier in de nabijheidheid van het vaartuig waren, werden ernstig gekwetst. Een molen en tien huizen stortten in, waardoor verschei dene werklieden en bewoners gedood of gewond werden. Een sleepboot, die een aantal vaartuigen op sleeptouw had, werd aau stukken geslagen. In het geheel werden 100 personen gedood of gewond en de aangerichte materiëele schade wordt geschat op 250.000 gulden. Aan de activiteit der Brusselsche politie is het mogen gelukken de hand te leggen op een bende valsche munters. Reeds sedert verscheidene maanden circuleerden te Brussel talryke valsche geldstukken van een franc en 50 centimes met den beeldenaar van Leopold II en het jaartal 1886, zonder dat men kon ontdekken van waar het valsche geld afkomstig was. Met lofwaardigen ijver was de politie dag en nacht in de weer om de valsche munters op te sporen, totdat de rechercheur Niclot vernam, dat de valsche- muntersbende haar werkplaats had in de rue aux Fleurs No. 19 te Brussel. Op de eerste verdieping der aangewezen woning woonde een jong meisje, Mathilda Destoffe genaamd, die reeds eenigen tijd den argwaan der politie had opgewekt door hare geheimzinnige handelwijze en de manier, waarop zy somtijds verdacht uitziende personen ten harent ont ving. Met de grootste behoedzaamheid ging de poli tie te werk om de bende te bemachtigen en een geheele politiemacht omsingelde het huis. Toen op herhaald kloppen niet werd opengedaan, werd da buitendeur geforceerd en men verraste de valsche munters, die juist aan den arbeid waren. In werkcostuum waren zij bezig met het aanmunten der valsche geldstukken, een hunner smolt het me taalmengsel in een steenen melkkroes, de ander goot het in de vormen. De jonge damo was bezig met een scherp werktuig de gekartelde randen in de geldstukken te snijden. Dn valsche munters tracht ten eerst te vluchten, doch overat was hun de weg versperd, zoodat zij spoedig de handboeien omhad den. Het waardige drietal werd naar het commis sariaat van politie gebracht. In de werkplaats vond men een groote verzameling werktuigen tot het ver vaardigen van valsche munt en eenige volle zakken met geldstukken. De medeplichtige Mathilde Destoffe was de beminde van het hoofd der bende. Laatste en telegraphische berichten. Aan de verkiezing voor éón lid van de Prov. Staten namen heden hier 480 van de 715 kiezers deel. Op 14 Mei jl. stemden er 555. *s*Gravenliage. TWEEDE KAMER. Dhr. Smidt interpelleerde omtrent den zeeroof der Anna" op de kust van Marokko. De Minister Röell beves tigde de feiten en verklaarde, dat de Marokkaansche regeering aan onzen vertegenwoordiger bestraffing der schuldigen en vergoeding beloofd had. De Re geering is voorbereid met eigen krachten eventueel de nakoming dier beloften te vragen. Vooreerst moet het optreden repressief zijn. Later kan in overleg met andere mogendheden worden overwogen wat verder te doen. De motie Tijdeman ten gunste van staatstelephonie is verworpen met 42 tegen 39 stem men, maar aangenomen met 77 tegen 4 stemmen werd eene motie-Bastert, betreffende wettelijke rege ling der telephonie.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2