1895 N°. 65. Zaterdag 1 Juni. 82s,e jaargang. 13 IJ" "V O 33 C3- S3 333 Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 centmei bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Va.n bitmi.ii te Rotterdam en vereer bjj alle Boekverkoopera en Brie vengaai ders. Inzending van advertentiën vóór SI uren op den De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 et-. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts twee-maal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regel3 beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvingen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. d»g der uiigave. GOES, 31 Mei 1895. Zooals uit eene in dit nommer voorkomende advertentie blijkt, heeft »the Continental Bodega Company" hier ter stede een depot van bare wijnen enz. gevestigd, en is de heer A. M. Van Kalmthont, Lange Vorststraat alhier, met den alleenverkoop daarvan voor Goes en omstreken belast. Heiiikenszand. Woensdag jl. werd alhier door ingelanden van het Waterschap 's-Heer Arendskerke de jaarlijksche vergadering gehouden. De rekening over 1894/95 werd goedgekeurd met een goed slot van f 321,41, en het dijkgeschot voor 1895/96 be paald op f 1,50 per hectare, wat f 0,30 xninder is dan het vorige dienstjaar. Ook werd in dezelfde vergadering herbenoemd tot gezworen met 52 van de 55 uitgebrachte stemmen dhr. G. Njjsse Az. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Roermond, werd door den heer Michiels het voorbijgaan van Roermond bij gelegenheid van het bezoek der Koninginnen aan Limburg ter sprake gebracht. Hij deelde daarbij mede, dat uit een officieus schrijven vanwege H. M. de Koninging-Regentes vernomen was, dat H. M., zwichtende voor ernstige adviezen en overwegingen van het hoofd der provincie Limburg, heeft moeten besluiten Roermond niet te bezoeken. Door hom werd na voorgesteld, dat de raad zou besluiten zich schriftelijk tot den commissaris der Koningin in Limburg te wenden met het verzoek om aan den raad mede te deelen, om welke redenen het bezoe ken van Roermond door hem aan H. M. de Konin gin-Regentes werdt ontraden. Nadat dit voorstel algemeen ondersteund was, werd de vergadering voor 11/2 uur geschorst, om B. en W. gelegenheid te geven een schrijven in den be doelden geest op te stellen. Na heropening der ver gadering werd een adros goedgekeurd, dat aldus aanvangt Was het voor de gemeente Roermond eene groote teleurstelling, dat hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes, bij Hoogstderzelver bezoek aan Limburg, aan de bevolking der gemeente de gelegenheid niet schonken, om door een luisterrijke, feestelijke ontvangst blijk te geven van de gevoelens van gehechtheid en liefde, welke die bevolking voor het Huis van Oranje en, in de hoogste mate, voor Hare Majesteiten onze geliefde en geëerbiedigde Ko ninginnen koestert, grievend was voor Roermond de gedachte, dat Hare Majesteit de Koningin-Regen tes, zwichtende voor ernstige adviezen en overwe gingen van UHoogEdelgestrenge had moeten be sluiten, aan Roermond de eer van een bezoek te onthouden." Vervolgens werd uitvoerig gewezen op de belang rijkheid der stad, waarna het advies aldus eindigt 2»Het zal u niet bevreemden, dat onze gemeente en de geheele bevolking van Roermond er hoogen prjjs op zouden stellen te mogen vernemen, welke overwegingen u aanleiding kunnen gegeven hebben, om onze gemeente eene zoo zware beproeving te berokkenen, en daardoor tegelijkertijd aan een groot gedeelte van de bevolking der provincie de gelegen heid te ontnemen, om door het aanschouwen en leeren kennen van onze beminde Vorstinnen, zoo mogeljjk, de liefde en de gehechtheid aan de telgen van het Huis van Oranje nog te vermeerderen. Onbewust, dat Roermonds ingezetenen, zelfs in de geringste mate, aanleiding konden geven tot uwe bovenbedoelde adviezen en overwegingen, en ver trouwende dat die adviezen en overwegingen in geene handelingen noch van Roermonds burgers noch yan onzen Raad grond kunnen vinden, acht onze gemeenteraad betreurende de droevige gevolgen, welke Roermonds bevolking door de adviezen, door u uitgebracht, moest ondervinden, zich gedrongen UHoogEdelgestrenge beleefdelijk te verzoeken, den Raad wel te willen mededeelen, welke de motieven waren, die u deden besluiten, om aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes een bezoek aan Roermond te ontraden." Naar het Vaderland verneemt, is het rapport yan den Raad van State over de kieswet thans verzonden, en wordt het lijvige stuk thans door de Regentes ter beantwoording in handen gesteld van den minister van binnenlandsche zaken. De Amsterdammer schrijft De heer Smidt heeft in de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag verlof gevraagd ©n verkregen om een interpellatie tot de regeering te richten, naar aanleiding van het feit dat een Neder- landsch koopvaardijschip door zeeroovers, onderdanen van den Sultan van Marokko, in de Middellandsche Zee is afgeloopen. Voor zulk een interpellatie bestaat alle aanleiding. Niet alleen wegens het ernstige van het feit zelf. Ook wegens het g9rucht dat de ronde beeft gedaan door do pers als zou de reg6ering reeds besloten hebben een viertal oorlogsschepen uit te zenden, 't zij dan om voldoening te eischen voor den gepleeg- den roof't zij om voorloopig tot een demonstratie zich te bepalen. Laat ons hopen dat dit gerucht onjuist is. Wie in zulke dingen eenmaal a gezegd heelt, moet er, indien hij zich niet belachelijk wil maken, zoo noodig b op laten volgen. Ea dat a zou hier blijken kunnen te betoekenonzich steken in een wespennest, het welk duur te staan kwam en ons land meer oneer 6n nadeel dau profijt en eer bracht. Men versta ons niet verkeerd. Geenszins willen wij te verstaan geven dat de Nederlandsche regeering de zaak blauw-blauw behoort te laten. Het tegen deel is waar. Al heel erg zou het wezen zoo zij het gebeurde over haar kant liet gaan. Maar wat zij naar onze maening te doen heeft, is ditmet andere mogendheden, die bij de veiligheid der wateren in quaestie evenzeer belang hebben, in overleg treden om te komen tot gemeenschappelijk handelen, desnoods met kracht van wapenen. Wat zouden die andere mogendheden in hun vuistje lachen, wanneer Nederland alléén er zich aan waagde en, met zijn zwakke krachten, de kastanjes uit het vuur ging halen Trouwens, van een zóó voorzichtig man als de minister van buitenlandsche zaken kan kwalijk wor den ondersteld dat hij in dit geval plichtmatige be dachtzaamheid uit het oog verliest. Ke-kelijka ïaken en Unoarwijs. Waarde. De heer W. M. v. d. Schans, eandi- daat bij de Hervormde gemeente te Leiden, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Rechtszaken. Arrondissements-RechtbanJc te Middelburg. Zitting van 31 Mei 1895. In zakeG. de J., 23 j., te Oudelande, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Goes waarbij hij ter zake van overtreding der jachtwet is veroordeeld tot 2 maal f5 boete of 2 maal 4 dagen hechtenis, is het vonnis des eersten rechters vernietigd en de appellant vrijgesproken. In zakeW. H., 53 j., te 's Heer Arendskerke, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Goes w>arbij hij wegens jachtovertreding werd ver oordeeld tot 2 maal f 10 of 2 maal 4 dagen hech tenis, is het vonnis des eersten rechters vernietigd en opnieuw rechtdoende appellant veroordeeld tot dezelfde straf. In zakeP. H., 22 j., te 's Heer Arendskerke, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Goes waarbij hjj wegens jachtovertreding werd ver oordeeld tot 2 maal f5 of 2 maal 4 dagen hechte nis, is het vonnis des eersten rechters vernietigd en opnieuw rechtdoende appellant veroordeeld tot de zelfde straf. Voorts zijn veroordeeldJ. Z., 52 j., te Goes, wegens diefstal tot 2 maanden gevangenisstraf. J. J. O., 47 j., te Goes, wegens mishandeling van ambtenaren tot 7 dagen gevangenisstraf. J. K., 23 j., te Goes, wegens mishandeling van een dier in het openbaar, tot 14 dagen gevangenisstraf. L. d. V., 33 j., te Kapelle, wegens diefstal tot f 10 of 5 dagen. Ter openbare terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg van Zaterdag den 8 Juni 1895 zullen worden behandeld de zaken tegen lo. den ontelbare malen veroordeelden arbeider M. Zoud 25 jaren, wonende te Nieuwdorp, ge meente 's-Heer Arendskerke, gedetineerd te Middel burg ter zake van in de maand April jl. gepleegde diverse kippendiefstallen in de gemeenten 's-Heer Arendskerke en Heinkenszand. In deze zaak zullen vanwege het Openbaar Mi nisterie 8 getuigen worden gehoord, terwijl mr. W. Dicke, advocaat te Goes, als ambtshalve verdediger aan den beklaagde is toegevoegd. 2o. P. S., oud 28 jaren, broodbakker en koopman te Ellewoudsdijk, ter zakedat hij te Ellewoudsdijk, koopman zijnde, en bij vonnis der Rechtbank te Middelburg van 20 Februari jl. in staat van faillis sement verklaard, ter bedriegeljjke verkorting van de rechten zjjner schuldeischers baten niet heeft ver antwoord en goederen aan L-n boedel heeft onltrok- ken, door aan den curator in zijn faillissement, toen deze op 22 Februari jl in dn woning van hem, beklaagde, eene beschrijving v.m diens boedel op- 1 maakte, a. op te geven dat hij aan contant geld slechts in zijn bezit had oen bedrag van 15 20 centen, terwijl hij in werkelijkheid nog in zijn bezit j had een bedrag van minstens f 20b. niet op te geven 15 kistjes, ieder bevattende 100 sigaren, die hij, beklaagde, in zijne woning onder den oven had verstopt. In deze zaak zullen 6 getuigen worden voorge bracht. Gemengde Berichten Het harmonie-gezelschap >Euphonia" zal a. s. Dinsdag (3e Pinksterdag) een volksconcert geven in do tent op de Groote Markt alhier. Gravenpolder. Dinsdagvoormiddag is, ter wijl de bewoners afwezig waren, ingebroken in oen eenzaam gelegen arbeiderswoning onder deze ge meente met medeneming van circa vijf en dertig gulden. Kra1>beadijke. In verband met eene aangifte van diefstal, gepleegd op Dinsdag jl. te Gawege des namiddags omstreeks 2 ure en waarbij, tijdens de afwezigheid der bewoners, eenig geld, benevens kleedingstukken en een brood zouden zijn ontvreemd, werd aan het station te Rilland aangehouden en naar hier gevoerd een zekere De Smet, naar zijne opgave gedomiciliëerd te Eecloo. Na door den burge meester in verhoor te zijn genomen, genoot hij de eer de eerste te wezen, die van het pas gestichte arrestantenhok tot nachtlogies gebruik moest maken. Onder geleide van den rijksveldwachter Bakker werd hij des anderen morgens naar Middelburg gevoerd en ter beschikking der justitie gesteld. Of onze man de werkelijke dader is, hg ontkende alle schuld aan den diefstal en of hij tegelijkertijd niet vreemd is aan eene ontvreemding van 35 gulden in 't westen van Zuid-Beveland (men zie het bericht uit 's-Gra- venpolder in dit nommer) hij had ongeveer 37 gulden aan zilver bij zich zal de justitie wel weten aan 't licht te brengen. KilIaiftd-SSatfi. Woensdagavond werd het fan fare-korps »Rillandia" alhier in 't bezit gesteld van een vaandel. De heer Joh. van Koeveringe, een der commissieleden, reikte het uit naam der gevers aan het muziekgezelschap uit. Een muzikale wandeling met de banier was het einde der plechtigheid. Cornelis van Doorn, de dader van den moord in den laten avond van Hemelvaartsdag te Doorn, waarvan de boerenknecht Wouter Heudrik de Bruin het slachtoffer is geworden, heeft zijn misdrijf vol ledig bekend. Uit de instructie moet blijken, dat de dader en diens broeder reeds lang een wrok tegen den verslagen© hadden, hetwelk zijn oorzaak vindt in een ruzie, die op het ijs in den afgeloopen winter te Maarn, alwaar zij woonachtig zjjn, moet hebben plaats gehad. Het vermoeden schijnt bewaarheid te zijn, dat reeds vooraf de dag was vastgesteld, waarop het tot een ^afrekening" moest komen. Van daar dat de houding van den dader, zoowel tijdens zijne inhechtenisneming en zijn verhoor als bij zijne over brenging naar Utrecht steeds kalm was en hij zelfs koelbloedig moet hebben getuigd»het moest er toch van komen." Verscheidene getuigen zijn reeds voor den rechter-commissaris geweest. (U. D.) Woordspeling, gehoord op het »raout" van 22 Mei jl. in het Gouvernementshotel te Maastricht. VraagQuelle est la meilleure princesse AntwoordLa princesse d'Orange Vraag: Pourquoi? Antwoord Paree que, quand on lui prend »l'or", il rest9 encore toujours un »ange Te Edam is Dinsdag ingebroken bij den land man Jb. Conrjn, terwijl de dienstbode alleen thuis was. De meid hoorde in een voorvertrek geraas, en zag een [man bezig een kistje met een beitel open te breken, waarin goud, zilver en juweelen geborgen worden. Door het raam ontvluchtte de dief, en de meid zag toen nog iemand op het erf. Beide personen verwijderden zich haastig. De politie te Edam, van het gebeurde onderricht, is onmiddellijk haastig per rijtuig >De Purmer" ingereden, en het gelukte den gemeente-veldwachters beide personen aan te houden in de stoomtram van Purmerend naar Amsterdam, die juist op vertrek stond. Woensdag werden zij door twee veldwachters, overgebracht naar de gevangenis te Haarlem. Niet ver van het Centraalstation to Amsterdam poogdon beide personen (hoewri geboeid) te ontvluchten. Op het Damrak (stille zijde) wilden zij een der beruchte steegjes van de Warmoesstraat inslaan, doch in hun vaart liep in zij tegen een laddnr aan, waarop een man bezig was glazen to wasschen. De ladder kantelde en de man viel naar bened«n. Hij is naar het gasthuis vervoerd en bleek gelukkig niet doodelijk gewond. De burgemeester van Edam, die op korten afstand volgde, had inmiddels met hulp van enkelen uit het publiek de beide beruchte inbrekers weer gegrepen. Een ongelukkig voorval heeft gisteren nogal rumoer teweeggebracht op de tentoonstelling te Am sterdam. Eenige Fransche exposanten kwamen met hun dames aan dsn ingang in de Van Baerlesfcraat, die, zooals bekend is gemaakt, voorloopig was ge sloten voor iedereen. Niettemin wilden de Franseken toch doordringen en raakten handgemeen met de bewakers. Toen deze laatsten het te kwaad kregen, kwamen eenige werklieden van het terrein hun te hulp en dezen schijnen niet alleen de Fransche hee ren, maar ook de dames vrij ruw te hebben aan gepakt. De Franschen dienden hun beklag in, en het gevolg was, dat gisteren alle Fransche exposan ten hun étalages sloten. Het uitvoerend comité heeft een der werklieden, die zich werkelijk onnoodig ruw betoonde, gestraft. (HU.) Voor de rechtbank te Amsterdam had zich de heer G. te verantwoorden over het volgendeHij werd tot boete veroordeeld door den schuttersraad, en wijl hij die boete niet op tijd betaalde werd een bode van den schuttersraad uitgezonden om hem in provoost-arrest te brengen. In plaats van met den bode meö te gaan kreeg de bode een paar klappen, en kon zonder arrestant vertrekken. De beklaagde, die deswege terechtstond, verklaarde o. a. niet geweten te hebben, dat de bode recht had hem te arresteeren. Het openbaar ministerie eischte drie weken gevangenisstraf. De verdediger van bekl. voerde aan, dat zijn cliënt geweldig het land aan de schutterij had ge kregen, toen een officier hem eens op ruwen toon had verbodenzijn neus te snuiten Dat was de aanleiding van de gespannen verhouding tusschen den heer G. en de schutterijde heer G. was be paald overspannen en zenuwachtig als hij maar van de schutterij hoorde. Overigens betwistte pl. de wettigheid van de executie van het vonnis door den schuttersraad en concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak komt over 14 dagen. Dezer dagen is te Utrecht overleden Wilhel- mina Vester, weduwe van d m gepensioneerden onder officier van het 7e regiment infanterie J. H. Mensinga, die juist op denzelfden datum en in hetzelfde jaar dus op 19 Februari 1817 als wijlen Zijne Majesteit koning Willem III was geborenzij bereikte alzoo den leeftijd van ruim 78 jaar. Het oudje, wier man een eervolle militaire loop baan achter ziGh had, ontving jaarlijks een geldelijke tegemoetkoming van den koning, welke tegemoet koming ook na diens dood werd bestendigd door Hare Majesteit de Koningin-Regentes. Over de weersgesteldheid in Juni schrijft Falb het volgendeEen booze maand, gekenmerkt door rijkelijke neerslagen met vele onweders bij tamelijk hooge temperatuur. Wolkbreuken en hoog water treden herhaaldelijk op. Alleen het tweede 3e ge deelte zal een ander karakter hebben. 15 Juni. Talrijke onweders met wolkbreuken bij gewone temperatuur. Tamelijk groote neerslagen rond den 4n. 6—9 Juni. Sterke toeneming van regen en onweer vooral na den 7n daling van de temperatuur. Hoog watergevaar treedt op. De 7e is een kritieke dag van den 3n rang. 1012 Juni. De weersgesteldheid verandert. De regens verminderen plotseling. Het wordt kouder. In 't hooggebergte sneeuw. De onweders verdwijnen. 1316 Juni. De neerslagen nemen weer eenigs- zins toe, doch zijn niet van onweders vergezeld. Sneeuwvallen in 't hooggebergte, vooral rond den 13n. Er heerscht een sterke koude. 1718 Juni. De koude neemt af. De regens houden op. 19—27 Juni. De temperatuur stijgt. Talrijke onwe ders met wolkbreuken treden weder op, vooral na den 22n (kritieken dag van deu 2n rang). Het wordt warm. Ook in 't algemeen zijn de neerslagen vrij groot en aanhoudend. Rond den 23n dreigt hoog watergevaar. 2830 Juni. De temperatuur, in 't begin achter uitgaande, stijgt opnieuw. Regen en onweer nemen af*

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 1