1895 N°. 65. Zaterdag 1 Juni. 82s,e jaargang. JJransen van de Pufte. Bij dit Bommer behoort een bijvoegsel. Hoe hij haar kreeg. I. D. Fransen van de Putte I. D. Fransen van de Putte, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmas te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders, COURANT. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjg slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande eh contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. InsenShif v&n adveirtentiên vóór I uren op den «lag der uitgave» Uithoofde van het Pinksterfeest zal Maandag a. s. geen noraraer van dit blad verschijnen. De verkiezing van 5 Juni. Het Pinksterfeest is oorzaak, dat wij reeds thans het woord tot de kiezers moeten richten, alhoewel de verkiezing eerst a. s. Woensdag plaats heeft. De aanleiding tot de verkiezing is bekend. Aan gezien de heer Huvers zich èn in het district Goes on in ket district Middelburg had laten candidaat stel len en hij in beide districten gekozen werd, moest hij voor één van beide bedanken. Hij koos Mid delburg en zeide Goes, dat hem indertgd aan een zetel in de Staten geholpen had, vaarwel. Men ziet eruit hoe weinig nut hot heeft, mannen van buiten het district te kiezen. De band tusschen gekozene en kiezers is zoo los, dat hij bij de eerste gelegenheid verbroken wordt en men kan dan weder opnieuw aan den gang gaan. En terwgl dit nu kersversch met den heer Huvers is gebleken, komen de antirevolutionaire heeren weder met iemand van buiten, met iemand, die nog veel minder dan de heer Huvers ons district kent, met iemand uit Aksel, met den heer Oggel Blijkbaar moet thans een politiek vriendje gehol pen worden. Immers de heer Oggel, woonachtig te Aksel, is daar indertgd tot lid der Staten gekozen. Lang mocht hg echter zijn zetel niet behouden, want reeds de eerste maal, dat hij moest aftreden, werd hg niet herkozen. Toen heeft men beproefd hem in Middelburg te doen verkiezen, maar ook daar hadden de kiezers geen zin in dien candidaat. Nu onlangs is weder eene poging gewaagd hem in Hulst aan eene plaats in de Provinciale Staten te helpen, eerst op 12 Februari, toen op 14 Mei jl. maar alles te vergeefsch. Thans zal men het in het district Goes eens met hem beproeven. »Met een candidaat, die nergens, zelfs niet in zijn eigen district, in den smaak valt, kan men toch altijd op Zuid- en Noord-Beveland nog wel een kansje wagen" aldus schijnt men van antirevolutionaire zijde te redeneeren. En zoo is dan de heer Oggel, die in Goes en op het platteland volslagen onbekend is, de antirevolutionaire candidaat, en ongetwijfeld zal door zijne partijgenooten wöer hoog opgegeven worden van zijne bekwaamheid en geschiktheid, niettegenstaande hij in zijn eigen district werd uitgeworpen. Reeds in de Zeeuw van gisteren heet het»de heer Oggel is als oud-Statenlid in de provincie zeer goed bekend". Hoeveel echter zouden er op Zuid- en Noord-Beve- land zijn, die den heer Oggel kennen Verder is er in de Zeeuw sprake van zijn ajaren- lange lidmaatschap". Waarheid is dat de heer Oggel tot lid der Staten werd gekozen in 1886 en dat hij in 1892 reeds niet word herkozen. Korter kon het al niet. Met dergelijke onjuistheden en halve waar- (Naar het Engelsch van Perci' Baxdon). Dolly, kindlief, er is een heer in de voorkamer, die je graag eens zou willen spreken. Wat moet je beginnen? Natuurlijk weet ik wel, datje niet toon baar benthoe zou dat ook kannen, terwijl je hier de glazen staat te lappen Maar hg scheen zóó ver langend te zjjn om je te zien en te spreken, dat ik onmogelijk neen kon zeggen. Kijk, nu heb ik zijn kaartje onderweg laten vallen. Enfin, het komt er niet op aan. Maar als je er niets tegen hebt, Dolly, loop dan even naar voren en spreek eens met hem". Tante Sara hield op om adem te scheppen. Ook was er een zweempje van schroomvalligheid, een min of meer vergoelijkende toon in den klank harer stem, alsof zij wist, dat zij heel wat vroeg, maar toch vast besloten was om moedig haren plicht te doen. De kamer, in welker open deur zij stond, (de mooiste kamer van de ouderwetsche boerenwoning, die als in een nestje tusschen de heuvels bij Am- blemont lag), zag er op dit oogenblik uit, alsof geen macht ter wereld haar weer in orde zou kunnen brengen. Het was zoo verschrikkelijkHaar mooie nichtje, Dolly Thorpe, uit Londen, was overgeko men om de zomermaanden ten huize van tante Sara door te brengen; en pas was zij behoorljjk gelogeerd, toen er een telegram was gekomen van Dolly's vader, waarin tante Sara vriendelijk verzocht werd voor een paar weken huisvesting te verleenen aan een zgner beste kennissen, die gaarne eens wilde beproe ven of de frissche buitenlucht wellicht een gunstigen heden moeten de kiezers weder verlokt worden om op den hun totaal onbekenden candidaat hunne stem uit te brengen. Zullen de antirev. kiezers ook thans weder gedwee volgen en doen wat hun vooigeschreven wordt? Zullen zij den onbekenden heer Oggel hun vertrouwen schenken, aan hem hunne belangen toevertrouwen, terwijl een bij hen allen bekend en ter zake uit nemend man als de heer bereid is als hun vertegenwoordiger op to treden Wij mogen dit niet verwachten. Wie de heer FRANSEN VAN DE PUTTE is behoeven we niet te herhalen. Een drietal weken geleden hebben we dit den kiezers voldoende in herinnering gebracht. Inderdaad, meer dan het hun herinneren behoeven we niet, want de heer FRANSEN VAN DE PUTTE is waarlijk geen vreemdeling, geen onbekende voor het meerendeel der kiezers. Door zijn werkkring is hij met de behoeften en de belangen van de verschillende deelen van ons district uitnemend bekend, zoowel wat den landbouw als de polderaangelegenheden betreft. Zoowel op Zuid als op Noord-Beveland heeft zijn naam dan ook een uitnemenden klank, wat genoegzaam blijkt uit de algemeene sympathie, waarmede zijne candidatuur overal is gesteld. Op 14 Mei verwierf hij dan ook tegenover de aftredende candidaten het zeker niet onbelangrijk stemmencgfer van 1282, en het mag verwacht worden, dat hij op 5 Juni tegenover den onbekenden antirevolutionair nog grooter aantal stemmen zal verkrijgen. Maar daartoe is noodig, dat de kiezers zelfstandig oordeelen en zich niet laten misleiden door de schoon schijnende praatjes der antirevolutionaire leiders en hunne afgezanten, die zij er op uitzenden om stemmen te werven, en als het lukken wil briefjes in te vullen. De nabetrachting van de Zeeuw over de verkiezing van 14 Mei heeft ons reeds de gelegenheid geleverd op tal van onjuistheden en drogredenen te wijzen door dat blad verkondigd, en het heeft er geen enkel kunnen weerleggen. Vermoedelijk zal men van anti revolutionaire zijde ook dezen keer wei weder op dezelfde wijze te werk gaan, en daarom waarschuwen we de kiezers bij voorbaat tegen die taktiek en dringen we er op aan, dat ze wel overwegen wiens naam ze op hun stembiljet zullen plaatsen. Waar beide partijen met éón candidaat in bet strijdperk treden, hebben de kiezers hunne keuze te bepalen óf op den totaal onbekenden candidaat Oggel, óf op den heer een man, die algemeen bekend en geacht is in ons district, en mitsdien uitnemend geschikt om Zuid en Noord-Beveland te vertegenwoordigen in de Staten. Wanneer de kiezers dit slechts in het oog willen houden, dan kan het niet anders of onze candidaat moet zegevierend uit de stembus komen. Maar daar toe is het noodig, dat we allen trouw op onzen post zijn, dat zij, die ons op 14 Mei zoo trouw ter zijde invloed zou hebben op een eenigszins verzwakt gestel. Het telegram was den vorigen dag ontvangen, en te midden van dien gansch ongewonen samenloop van omstandigheden had tante Sara's meid-alleen haar den dienst opgezegd en op staanden voet het huis verlaten. Er was niets aan te doen. Het werk moest op de eene of andere wijze klaar komen, en de mooiste kamer van het huis in gereedheid gebracht worden voor bet per telegraaf gevraagde logies. Dolly Thorpe stond op een kamertrapje in het gezellige vertrek, dat onder den naam van »het ka binetje" bekend was, en waar zij zich volijverig bezig hield met het lappen" der glazen. Zij was een mooi meisje, met schalksche bruine oogeu en een weelde- rigen overvloed van donkere, glanzige krulletjes. Reeds herhaalde malen was zij dien ochtend in haar werk gestoord gewordenen nu scheen dit laatste beroep op haar geduld de éóne beslissende druppel, die den reeds boordevollen emmer harer verontwaar diging deed overloopen. Aan eiken aanslag op haar tijd en toegevendheid had Dolly heldhaftig het hoofd geboden, want tante Sara was kort geleden van eene zware ziekte her steld, en kon zich nog slechts langzaam door het huis bewegen. Morgen zou de nieuwe dienstbode komen, en Dolly hare handen dus weer vrij hebben. Middelerwijl kon de groote onbekende naam en woonplaats had haar vader zich niet de moeite gegeven er bij te voegen, zoodat er in 's heeren Thorpe's telegram eenvoudig gesproken werd van >een mijner beste kennissen" (Dolly wist dus niet 1 eens of de verwachte persoon een dame of een heer was), ieder oogenblik van den dag als een meteoor uit de lucht komen vallen hebben gestaan, ditmaal met nog meer gver en toe wijding optreden, en door hun overtuigend woord i kiezers opwekkon hunne stem uit to brengen op j Dat ieder dan tegon en op 5 Juni zijn plicht doe! De stembus is geopend van 9—5 uren. Wie zijn stembiljet verloren heeft, kan bij het stembureau een nieuw ontvangen. Een eenmaal geschreven naam mag worden doorgehaald en door een anderen vervangen worden. Men lette er vooral op» dat dezen keer de verkiezing niet als gewoonlijk op Dinsdag, inaar op 1 Woensdag plaats lieeft. GOES, 31 Mei 1895. In de Woensdagavond door de anti-revoluti- onnaire kiesvereeniging te Goes gehouden vergade ring is met 25 stemmen de heer D. J. Oggel, burgemeester van Axel, tot candidaat voor de a. verkiezing der Provinciale Staten gekozeq. De heer J. Oele te Kapelle bekwam 7 en de heer J. Steketee te Heinkenszand 3 stemmen. De heer Oggel is nu door al de aangesloten a. s. kiesvereenigingen in het district Goes gecandideerd. Hapelle. In de Woensdagavond door de liberale kiesvereeniging Vrijheid en Orde" alhier gehouden vergadering werd met algemeene stemmen tot can didaat voor de aanstaande verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten benoemd de heer I. D. Fransen van de Putte fce Goes. Borsele. Woensdag behandelde de vergadering van ingelanden van den calamiteuzen polder B o r s e 1 e de rekening over het afgeloopen dienst jaar 1894/95 en de begrooting voor den nieuwen dienst 1895/96. Eerstgemelde sloot met een nadeelig saldo van f 443,07. Bij de behandeling der begroo ting werd besloten een bedrag van f 248 beschik baar te stellen voor verbetering van aardewegen. Rekening en begrooting werden goedgekeurd. Het dijkgeschot bepaalde de vergadering op f 30138,331/2, zijnde f 24,30 per hectare of f 2,90 minder dan verledm jaar. De heer J. Rottier Lz. werd als vertegenwoordi ger van den polder in den dijkraad herkozen. Op voorstel van het bestuur besloot de ring tot verpachting der polder- eigen dom men voor zeven jaren en tot vaststelling der voorwaarden. Waarde. Tot brandmeester-generaal is door den benoemd de heer M. A11 e w n. Dillaod-Batli. Eenige binnenwegen in den Reigersbergschen polder zullen worden begrint of gekeerd, voornamelijk met bet doel het vervoer der suikerbieten zooveel mogelijk gemakke lijker te maken. Ook zal de Scheldedijk van dezen polder op sommige punten aanmerkelijk hooger worden gemaakt. Al dien tijd was Dolly op het trapje blijven staan, met een strakken blik neerziende op tante Sara's smeekend gelaat, en alle kenteekenen van de hoogste verbolgenheid op haar eigen lief gezichtje vertoonend, terwijl zij met de eene hand een druipnatte spons en met de andere een zeemleeren lap vasthield. Zij droeg een blauw katoenen japonnetje, opgeschort boven een paar allersnoezigste voetjes in niet geheel onberispelijke pantoffelseen bruine wollen kap be dekte haar aardige krullekopje. Toch zag zij er in één woord charmant uit, vond tante Sara. »Och toe, ik zou maar even gaan, lieve kind riep genoemde dame, zoo vriendelijk als zij kon. Een in haar hartje opwellende verwensching smorend, keerde Dolly zich om, maar doordien de rand harer japon aan de bovenste trede van het trapje bleef haken, bleef zij gedurende een ondeel baar klein oogenblik als Mahomed's doodkist tus schen hemel en aarde zweven. De emmer met water, die boven op het trapje stond, begon ongerust te worden, en kwam eens naar benedon, om te zien wat er te doen was, en het tooneel, dat er nu volgde, kan men zich beter voorstellen, dan het hier beschreven kan worden. Te midden van al die opschudding, terwijl Dolly druk bezig was om haar japon van het weerbarstige trapje los te maken, dat plotseling met haar was omgeslagen en den geheelen vloer in een miniatuur- meer herschapen bad, waarin zij, om hare eigene woorden te gebruiken, »zoo lang als zij was lag rond te drijven", verscheen er eene lange ge daante in de openstaande deur, sloegen een paar ondeugend flikkerende grijze oogen het comisch-tra- gische tooneeltje gade, en vroeg een muzikale stem, Wats. In de vergaderingvan den Katschen polder, alhier Woensdag II. gehouden, werd reke ning en verantwoording gedaan over den dienst 1894/95. De ontvangsten bedroegen f 323,55 1/2, de uitgaven f 264,87, met een goed slot dus van f 58,68 i/g. Daarna werd de begrooting van den dienst 1895/96 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 355,06 Va- Nog werd tot lid van den dijkraad van den cala- miteuzen Leenderfc-Abrahampolder de heer J. W. Markusse te Kats herbenoemd. Prov. bl. van Zeeland no. 55 bovat de vol gende circulaire van den Commissaris der Koningin aan de Burgemeesters in Zeeland »Naar aanleiding van de bij de wet vau 20 April jl. (Staatsblad no. 72) tot stand gekomen wijziging van het tweede lid van art. 129 der militiewet, en van de daardoor verkregen uitbreiding van bevoegd heid, heeft de Minister van Oorlog mjj gemachtigd, om in gewone tijden namens Zijne Excellentie, schrifte lijk toestemming te verleenen tot het uitoefenen van het beroep van b u itendlandsch zeevarende, aan de ingelijfden bij de militie te land, die daarbij als loteling of als nummerverwisselaar werden in gelijfd en zich krachtens art. 131 der militiewet met verlof bevinden, voor zooveel zij, hetzij reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten, hetzij zich over eenkomstig art. 150 der militiewet voor de zee militie hebben aangeboden en mits zij mij zullen hebben aangetoond in de gelegenheid te zijn, om bet beroep van zeevarende buitensland uit te oefenen. Voor elke zeereis moet de belanghebbende aan mij toestemming vragen door Uwe tusschenkomst, hetgeen op de eenvoudigste wijze kan geschieden door toezending van een staat, waarvan hierachter een model is afgedrukt. - De toestemming wordt niet verleend, wanneer de verlofganger, vóór of tijdens zijne aanvrage, in werke- lijken dienst is opgeroepen en het zich niet laat voorzien, dat hij van de zeereis zal zijn teruggekeerd, voordat hij in werkelgken dienst moet opkomen. In andere dan gewone tijden en ten aanzien van ingelijfden bij de militie, op wio de bepaling van het tweede lid van art. 129 der militiewet niet toepasselijk is, behoudt de Minister van Oorlog het verleenen der toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsehe zeevaart aan zich, terwijl die toestemming alleen wordt ver leend voor zeereizen op schepen voor Nederlandsche rekening uitgerust. In de tot het bekomen dier toestemming tot den Minister van Oorlog te richten verzoekschriften moet steeds vermeld worden, waarheen, in welke betrek king, met welk Nederlandsch schip en onder welken gezagvoerder de belanghebbende de buitenlandsche zeereis wenscht te doen. Met den bouw van eene nieuwe inrichting op het terrein van de Kon. maatschappij »De Schelde" te Vlissingen, ter lengte van 60 meter en bestemd voor eene ijzer- en kopergieterij, is men aangevangen. De Maatschappij, die van het plan heeft afgezien om eenige huizen enz., gelegen aan den Peperdijk, die blijkbaar de grootste moeite van de wereld had om niet in een schaterend gelach uit te barsten, met de meest mogelijke vriendelijkheid: »Kan ik bij geval een handje helpen? Het lijkt wel, of er iemand gevallen is En" met spottende verbazing»dat lijkt Dolly Thorpe wel!" »Jack riep zij, met een klein gilletje van schrik en ergernis; »ja, ik ben het! Hoe vind je dat ik er uit zie? De meid van tante Sara is op stel en sprong weggeloopen, en nu moest er toch iemand wezen, die het werk deed »Maar was al die omboél nu inderdaad zoo drin gend noodig vroeg Jack Bently, met een kwalijk verholen plaagzucht in den toon zgner stem. Dolly stoof op als buskruit. Watdurfde hij haar uit te lachen »Och, je weet wel, wat ik bedoel 1 Til nu asje- blioft maar eerst eens dat trapje op, Jack, en houd je bedaard. Zie zoo! Vriendelijk dank! Ik zal er wel op de een of andere manier uitkomen. Ik heb een gevoel als de onsterfelijke jonkman, die »op het brandende dek stond." »Wel, Jack 1" riep zij, als met een plotselinge poging om zich aan de al gemeene verwarring te ontworstelen, en bij wijze van welkomstgroet hem hare beide blanke handen toestekend, terwijl hare heldere oogen als sterretjes fonkelden, »ik ben zoo blijde, dat ik je zieMaar hoe ben je hier gekomen Ben je uit de lucht ko men vallen Wat dreef je hierheen »Zoo, dat treft goed!" zeide hg, met moeite zijn lust bedwingende om een vrooljjk deuntje te fluiten. »Ik wist zóó stellig en zeker, dat je blijde zoudt zgn mg te zien, dat ik geen tijd heb vermorst met het bedenken vau een voorwendsel voor mgne komst.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1