1895 N°. 63. Dinsdag 28 Mei. 82s,e jaargang. De Secretarie der gemeente OURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nomuiers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmab te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van A&vertentlen véor S u?en ©s» den De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, dag der wSt^sve. zal op MAANDAG DEN 3 JUNI, uithoofde van den 2den Piuktterdag, gesloten zijn, en zal er alleen van 9 tot 10 uvea des voormiddags tct het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand gelegenhfid gegeten worden. Goes, den 25 Mei 1825. Burgemeester en "Wethouders van Goes, J. G d. W. IIAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. Het wetsontwerp tot inly ving van den Congo- staat bij Slelgic is voorloopig door de regeering ingetrokken. Mag men het radicale blad la Rêforme gelooven, dan zijn Koning Leopold en zijne ministers tot die intrekking overgegaan, nadat de heeren Do Lantsheere en Woeste in de vergadering der com missie tot onderzoek van het wetsvoorstel hadden betoogd, dat uitstel van de behandeling wensehelijk was. Zij waren toen bang, dat wellicht het ontwerp zou vallen, waarom ze aan intrekking en weder- indiening op een later tijdstip de voorkeur gaven. Alleen de minister van Buitenlandsche Zaken De Mérode bleef zich voor dadelijke behandeling ver klaren, en deze heeft thans zijn ontslag genomen. Men verwacht, dat de minister-president De Burlet thans als minister van Buitenlandsche Zaken zal optreden, zoodat dan een nieuwe minister vanBin- nenlandsche Zaken zal moeten worden gevonden. In Frankrijk kan men zich langzamerhand weder op een mmistriëele crisis gaan voorbereiden. Zooals men weet heeft de regeering daar de be grooting voor 1896 ingediend, die met een vrij aanzienlijk tekort sluit. De minister-president Ribot, tevens minister van FinaneiëD, heeft tot dekking van dit tekort bij de begrooting voorstellen inge diend tot verhooging van de alcohol- en de successie belastingen, maar de meerderheid der begrotings commissie, door de Kamer benoemd om deze voor stellen te onderzoeken, bestaat uit radicalen, derhalve uit tegenstanders van het Kabinet. Men verwacht nu dat deze zullen komen met hot voorstel om eene algemeene inkomstenbelasting te heffen, waardoor derhalve een conflict zou ontstaan met de regeering. Vermoedelijk zal nu de behandeling der begrooting en van de verdere voorstellen, die daarmede samen hangen, wel tot het najaar worden uitgesteld, doch wanneer het der regeering niet gelukt in dien tus- schentijd met do begrotingscommissie tot overeen stemming te geraken, dan bestaat er alle kans, dat de dagen van het ministerie-Ribot weder zijn geteld. Het schijnt nu toch werkelijk waar te zijn dat de Spaansche troepen op Cuba aan de winnende hand zijn. Althans er komen nu berichten, dat zij met succes met de opstandelingen slaags zijn ge weest en dat zelfs een der hoofdleiders van den op stand, generaal Marti, die bereids den titel van pre sident van Cuba had aangenomen, gesneuveld is. Toch is maarschalk Martinez Campos nog niet erg zeker van zijne zaak, althans hij moet nogmaals ge tracht hebben onderhandelingen aan te knoopen met de opstandelingen, waartoe hij de tusschenkomst heeft ingeroepen van de zoogenaamde gematigde autonomisten, dat zijn zij, die wel ingrijpende her vormingen eischen in het staatsbestuur, maar zonder dat Cuba daarby een zelfstandige staat zou worden. Het ontslag van den Oo»tenrijk»ciien minister Kalnoky heeft begrypelijkerwyze bij de Hongaar- BOlie liberalen groote voldoening gewekt en alge meen is men den Keizer dankbaar, dat hij zich van zijn vertrouwden staatsman heeft ontdaan, teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren van zjjne Hon- gaarsche onderdanen. Bij zijne terugkomst uit Wee- nen werd den minister-president Banffy in eene ver gadering der liberale club eene warme ovatie ge bracht, omdat hij in zijn strijd met den minister Kalnoky de overwinning heeft behaald. Het zal echter de vraag zijn of de Hongaren niet te vroeg juichen over den val van den Oostenrrjkschen mi nister, want wat zij van diens opvolger Goluchowsky te wachten hebben is nog eene niet te beantwoor den vraag. De minister Banffy daaromtrent in de Kamer geïnterpelleerd, kon dan ook niet veel meer antwoorden dan dat hij de wenschen van de meer derheid der Hongaarsche Kamer en van de regeering aan den nieuwen minister had medegedeeld. In de gespannen verhouding tusschen Zweden en Noorwegen want daarin is langzamerhand het verschil tusschen de Noordsche radicalen en koning Oscar ontaard komt weinig verandering ten goede. Het tegendeel is veeleer waar. De Zweed- sche Rijksdag heeft nameljjk twee buitengewone kredieten, die de regeering had aangevraagd, uit eigen beweging aanmerkelijk verhoogd. De regeering bad namelijk een buitengewoon cre- diet aangevraagd van 2.500.000 kronen ter verster king der landsverdediging. De Rijksdag besloot deze som met 5.000.000 kronen te verboogen en derhalve te brengen op 7.500.000 kronen. Dezelfde verhooging werd ook toegestaan voor een tweede buitengewoon crediet tot hetzelfde bedrag, hetwelk de regeering voor andere zaken noodig had. Blijkbaar staat de mildheid der Zweedsche volks vertegenwoordiging in verband met het aanhangige geschil, dat toch eindelijk op de een of andore wijze moet worden opgelost. De thans geëindigde oorlog tusschen China en Japan dreigt nog een langen nasleep te hebben. In de eerste plaats wordt gemeld, dat China weigert in eene verhooging der te betalen oorlogsschatting te treden, die Japan bedongen heeft voor het doen vervallen van de voorwaarden, dat het een deel van het vasteland van China zou krijgen, van welke voor waarde Japan, zooals men weet, heeft afgezien op aandrang van Frankrijk, Duitschland en Rusland. Het eiecht nu, dat deze mogendheden China zullen verplichten de hoogere oorlogsschatting te betalen, maar natuurlijk zullen de genoemde Europoesche staten aan dien eisch geen gehoor geven, en al wat ze doen kunnen is te trachten aan China hot sluiten eener leening zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Yoor het overige moet Japan maar zien, dat het de hoogere schatting krijgt en China zal in het eind toch wel gedwongen zijn toe te geven. In de tweede plaats dreigt er nog een ernstig conflict op Formosa, welk eiland thans aan Japan behoort. De volksstam, die daar woont, bezat onder het zorgeloos bestuur van China eene tamelijk groote vrijheid, doch men begrijpt, dat dit onder het be stuur van Japan heel wat anders zal zijn. Dienten gevolge zijn de bewoners van Formosa in opstand geraakt onder leiding van een jeugdigen Chinees, die aldaar de republiek heeft uitgeroepen en zichzelf tot president heeft geproclameerd. De lijfgarde van den Japanschen Keizer zal nu naar Formosa gaan, om hen tot onderwerping te brengen, wat in het eind wel zal gelukken, maar de bevolking zal zich in de ontoegankelijke gebergten toch langen tijd kunnen staande houden. Een eigenaardig geval doet zieh in de Vereen rgde Staten voor. Daar heeft namelijk het Congres eene inkomstenbelasting aaangenomen en het Hoogste gerechtshof had dit besluit met ééae stem meerder heid goedgekeurd Toen was echter één der rechters ziek, en nu deze hersteld is, is het Hof op zijne eerste beslissing teruggekomen, door dat een ander lid, dat eerst had voorgestemd thans tot de tegen stemmers is overgegaan. Aangezien echter reeds een belangrijke som op grond van de nieuwe belasting was geïnd men spreekt van 78.000 dollars blijft er niets anders over dan dit geld aan hen, die het betaalden, terug te bezorgen. GOES, 27 Mei 1895. Uit Prov. blad van Zeeland no. 53, uitgegeven 25 Mei, blijkt, dat eerst op 23 Mei bjj Gedeputeerde Staten is ingekomen de officiëele (reeds in de Zeeuw van 18 Mei jl. voorkomende) mededeeling, dat de heer Huvers zijne benoeming te Middelburg aanneemt. De nieuwe verkiezing in het hoofdkiesdis trict Goes is door Gedep. Staten bepaald op Woens dag 5 Juni e. k. en de herstemming, zoo noodig, op 19 Juni daaraanvolgende. Tot bewaarder in de strafgevangenis te Goes, is uit de 29 sollicitanten, die zich voor die betrek king hadden aangemeld, tijdelijk voor éen jaar door den Minister van Justitie benoemd Gerard Rot tier, wonende te Goes. Hnpelle. Door de anti-revolutionaire kiesvereni ging alhier (afdeeling Kapelle) werd jl. Vrijdag met meerderheid van stemmen tot voorloopig candidaat voor de aanstaande verkiezing voor sen lid van de Prov. Staten gekozen de heer D. J. O g g e 1bur gemeester van Aksel. Waarde. In de Vrijdag gehouden vergadering van de ingelanden van den polder Waarde werd tot jlsten kandidaat voor dijkgraaf van dien polder benoemd de heer Jac. Butjjn, thans gezworen, tot 2den kandidaat de heer J. L. Overbeeke en tot 3den kandidaat de heer J. Weststrate. Den beer C. Dijl, die als gezworen moest aftreden, werd een pensioen verleend van f 100. In diens plaats werden achtereenvolgens op de voordracht gebracht de hh. C. Thorenaar, Chr. Weststrate Jz. en Joh. Nieuwenkugze. Welfertsdijk. >Wolferts Fanfare" kwam Zaterdagavond jl. in het bezit van een vaandel, ge schonken door de heeren A. Fontein Dz., burge meester en A. Van de Linde, hoofd der school te Oostkerke. De muzikanten trokken dien avond in optocht uit de school naar het gemeentehuis, waar het vaandel onder een toespraak door den voorzitter van het bestuur aan het gezelschap werd overhan digd. Voorafgegaan door het bestuur deed men daarna eene omwandeling door het dorp, wat na tuurlijk eene massa volk op de been bracht. Alge meen maakte het vaandel een zeer gunstigen indruk de vervaardigsters, de dames Risseeuw uit Goes, hebben dan ook alle eer van haar werk. 4$udelau<le. Tot lid van den gemeenteraad al- bier is gekozen de heer Jacob de Jager Gz. met 23 van de 42 uitgebrachte geldige stemmen. De Koningin en de Koningin-Re gentes zijn met haar gevolg naar Isehl vertrokken. Omtrent het gebeurde met eenlote- ling te Middelburg, meldt de M. Ct. >Bedoeld slachtoffer is een loteling uit Vlissingen. Bij de loting aldaar had hij als reden van vrij stelling opgegeven broederdienst, en gezorgd ot doen zorgen dat do tot staving van die reclame benoo- digde stukken tijdig bij den militieraad kwamen. De militieraad wees hem tot den dienst aan, omdat uit do stukken bleek dat de broeder van den recla mant uit den dienst was ontslagen wegens gebreken, ontstaan in, doch niet door den dienst, en geen drie jaar had gediend, (art. 50, 5° der militie wet). De loteling was niet tegenwoordig toen die uit spraak werd gedaan en de militieraad kon hem dan ook niet mededeelen dat hij binnen 10 dagen in beroep kon komen. De loteling, niet beter wetende of zijn reclame was geldig en hij dus vrij, verbond zich voorloopig om als nummerverwisselaar op te treden. Toen hij in de tweede zitting van den militieraad kwam om gekeurd te worden, bleek het dat hij niet als nummerverwisselaar kon optreden omdat hij zelf zou opgeroepen worden. Dit werd hem medegedeeld en daarop is hij naar huis gegaan om de papieren van zijn broeder te halen. Door overlegging van de pensioen-acte en andere stukken overtuigde hij den militieraad, dat hij werkelijk recht had op vrijstelliog wegens broe derdienst, doch die raad kon aan de zaak niets meer doen, daar de termijn van beroep reeds lang was verstreken. Hij heeft vervolgens aan de Koningin-Regentes een verzoek gericht om ontheffing van den werke- lijken dienst en om schadevergoeding, omdat hij onverplicht moest dienen tengevolge van een fout, op het departement van marine gemaakt. Daar toch had men in het voor hem aangevraagde bewijs van werkelyken dienst van zijn broeder geschreven dat deze was ontslagen wegens gebleken, ontstaan in doch niet door den dienst, terwijl er had moeten staan: ontstaan in en door den dienst. Zijn verzoek is door den minister van binnenlandsche zaken en van oorlog, krachtens machtiging van de Koningin- Regentes, eenvoudig afgewezen omdat, zoo hij be zwaar had tegen de uitspraak van den militieraad, hij binnen den bepaalden tijd in beroep had kunnen komen en vermits hij dit niet heeft gedaan hij de gevolgen van bovenbedoelde uitspraak mede aan zich zeiven te wijten had. Op een nader adres van zijn moeder aan de Ko ningin-Regentes volgde een gelijkluidende afwijzende beschikking. Het is voor den loteling zeer hard aldus alleen de gevolgen te moeten dragen van een fout, door het departement van marine gemaakt, 't Is waar, hij had alles kunnen voorkomen door bij den militieraad zich in tijds te vergewissen van de omtrent hem gedane uitspraak. Doch wie zal hem zijn al te groot vertrouwen in de onfeilbaar heid van de hoog9 autoriteiten euvel duiden Het is een les voor de reclamanten ven volgende lichtingen om de openbare zittingen van den militie raad bij te wonen en te hooren welke uitspraak omtrent hen wordt gedaan. Door in beroep te komen, kunnen zij zich dan vrijwaren voor een lot, als dat van bovenbedoeld slachtoffer. Voor zooveel onzen berichtgever bekend is, is de burgemeester van Vlissingen geheel onschuldig aan het geven van verkeerde adviezen." Op Hemelvaartsdag is te Rotterdam eene ver gadering gehouden van de voorzitters en secretarissen van aangesloten vereenigingen van Amsterdam, Mid delburg, Rotterdam en Utrecht aan den C h r i s t e- 1 y k Nationalen Werkmansbond. Op deze vergadering is de definitieve oprichting tot stand gekomen. Het voorloopig bestuur, dat de zaken zal regelen, totdat in het najaar een definitie! bestuur zal gekozen zijn, bestaat uit dr. J. Th. de Visser, eere-voorzitter, Amsterdam; W. A. Genneken, voorzitter, Rotterdam A. van Ooy, secretaris, Rotterdam; P. H. M. Schaeffer, penningmeester, Amsterdam. O. Scherer, Amsterdam. G. Vermeer, Utrecht. J. M. Ligteringe, Utrecht. C. Adriaans?, Middelburg, J. van de Poll, Middel burg. O. L. Birkhoff, adv. lid, Rotterdam. In een brief aan de Standaard deelt ds. Smits mede, dat toen bij, na zijne eerste weigering, later, zich bereid verklaarde om zijne predikbeurt aan een ander af te staan, hij de volkomen zekerheid had dat een geestverwant in zijne plaats zou optreden. Deze betuiging van onderwerping aan het verlangen der Koningin-Regentes, was du6 van den weleer waarden heer Smits geschied met de wetenschap welke beslissing H. M. zou nemen, 't Is misschien heel slim, maar heel waardig niet, naar het ons voorkomt. Als dus de heer Flier niet als predikant ware aangewezen, maar een niet-rechtzinnig dominé, zou de heer Smits op zijn stuk zijn blijven staan De Standaard teekent hierbij aan »Ds. Smits maakt de zaak nu al erger. Eerst bad hij den schijn van flink te staan. Toen kwam de mededeeling, dat hij nooit met zijn mo dernen .collega een woord gehad had. Daarna de brief van den kerkeraad, waarin letterlijk stond, wat wij mededeelden, t. w. dat ook ds. Smits had toege stemd, om door de Koningin te laten bepalen, wie preeken zou. En nu komt weer een schrijven, waaruit blijkt, dat dit niet zoo was, want dat vóór de brief afging, de predikant reeds was aangewezen. En door dit alles boos, spreekt de goede man dan nog van aantijging en insinuatie. Bij iemand, die buiten al dit kerkelijk gescharrel staat, wekt dit geknutsel met woorden, ds. Smits houde het ons ten goede, walging". Men meldt uit Rotterdam aan het U. D. Over het lot van de Ned. Amerikaansche Stoomvaart-maatschappy loopen sinds eenige dagen verontrustende geruchten. De maat schappij heeft reeds drie harer stoomschepen opge legd deze schepen de Galand, de Edam en de Dubbeldam liggen renteloos aan de Parkkade. In bet vorig jaar is er nog eenige winst gemaakt, maar deze winst moest dienen om een klein deel van vroegere verliezen te dekken. Dividend is er reeds sinds jaren niet meer uitgekeerd. Zooals dezer dagen werd medegedeeld, zullen een paar booten thans gebezigd worden om tochtjes te maken, naar Kiel en naar het Noorden. Daarmede is natuurlijk geen winst te makenhet doel schijnt alleen te zgn het personeel in dienst te kunnen houden, om niet velen broodeloos te maken. Op den duur kunnen zulke middelen echter niet baten. In den laatsten tyd zgn de aandeelen der maat schappij voor ruim 40 percent verhandeld, nadat zij reeds voor ruim 20 percent te verkrygen zgn geweest. Aan betere vooruitzichten voor onze vaart op Amerika is die ryzing echter zeker niet toe te schryven. Men verwacht niet anders, of de maat schappij zal binnen kort genoodzaakt zijn te liqui deeren. Dat zou een harde slag zijn, nadat er by de op richting zulke groote verwachtingen op die reehfc- streeksche vaart op Amerika waren gebouwd, ook voor onzen handel. Het lot dezer maatschappij is weinig geschikt om den vaderlandschen onderne mingsgeest op te wekken. Een ontvanger der registratie en domeinen in Zuid-Holland teekent in de N. R. Ct. protest aan tegen de voorstelling in de Amst. alsof een geheel korps registratie-ambtenaren met hun directeur aan het hoofd, zoo weinig zorg besteden aan de con- tróle der aangegeven waarden van on roerende zaken, dat er een ontduiking van 11/3 ton kan plaats hebben. Ieder, die verstand heeft van landerijen en huizen, en dus weet hoe mo.Wijk het is op een gegeven oogenblik de publieke verkoopwaarde daarvan te bepalen, begrypt, zegt hij, wat die zorg voor de controle op de aangifte zeggen wil, daargelaten nog, dat de daaraan verbonden kosten voor rekening des ontvangers komen, en hg zich zelf, zoo goed en zoo kwaad als bet gaat, van een of meer deskundigen moet voorzien, die ook niet altijd even oprecht zijn. »Het geval in den Haag bewijst niets voor de zorg in het algemeen. »Een zwaluw maakt nog geen lente en ik hoop van harte dat de heer Lasonder (wiens vereerende opdracht hem door niet velen zal worden benijd) een schitterend resultaat moge hebben van zijne y verige nasporingen, in dezen zin dat hij zal kunnen constateeren dat er in de provincie Zuid-Holland door de daartoe aangewezen ambtenaren nog wel zorg wordt besteed aan de belangen der scbatkiet in het algemeen, en aan de controle der aangegeven waarden in het bijzonder." In de vergadering van de Maatschappg der Nederlandsche Letterkunde" te Leiden, op 13 Juni, zal o. a. behandeld worden een voorstel van den heer A. N. J. Fabius, luidende »De Maatschappg benoeme eene commissie met opdrachtvoor de verschillende vreemde en bastaardwoorden, bij hel Ieg«r en de legeria-

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1