1895 N°. 62. Zaterdag 25 Mei. 82ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen by de heeren Nijgh Vxn Ditm:a.r te Rotterdam oa. verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Imending; van advertentlên voor uren 05» den De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ctf Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. dag der uitgave* De Zet uw wijdt een paar kolommen van baar blad aan eene repliek op de nalezing," die wij in ons nominer van Dinsdag gaven over hare beschou wingen in haar nommer van jl. Zaterdag. Maar deze repliek is al van hetzelfde gehalte als wat zo tosn schreefde punten waarover de quaestie loopt, laat ze onbesproken, en ze toont in hetgeen wij schreven geene enkele onwaarheid aan, dan die eone, dat wij gezegd hebben, dat de aantijging betrekkelijk de hooge opcenten voorkwam in het exfcra-verkiezings- nornmer van de Zeeuwterwijl big kt, dat zij gedrukt werd in eene afzonderlijke circulaire, onderteekend door »de antirevolutionaire kiesvoreenigingen." Maar aantoonen, dat de bewering dier kiesver- eenigingen waarheid bevat en dat de beschuldiging, die erin ligt opgesloten, gemotiveerd is, doet de Zeeuw niet, en daarop komt höt aan. Evenzoo han delt zij ten opzichte van het punt der >uitwerping van bekwame en verdienstelijke leden" uit het col lege vau Gedeputeerden. Zij zegt nu, dat wij het haar kwalijk nemen, dat zjj de verkiezing van man nen als Van der Bilt en Van Teijlingen heeft belet. Maar het is al wéér niet de vraag, of wij haar dit kwalijk nomen de quaestie is, dat de Zeeuw beweerd heeft, dat de antirevolutionairen geene bekwame en verdienstelijke mannen uit de Gedeputeerden zullen weren, terwijl zij reeds hunne verkiezing tot lid der Prov. Staten heeft belet, waardoor ze vanzelf als Gedeputeerden zijn geweerd, en terwijl ook in 1889 blijkbaar de antirevolutionaire Statenleden hunne stemmen onthielden aan do aftredende be kwame en verdienstelijke" leden van Gedeputeerden. Ook de candidaatstelling van den heer Huvers in twee districten gooit de Zeeuw nu weêr over een anderen boeg. Wij hebben betoogd, dat zulk eene dubbele candidatuur in twee voor de anti-revolu tionaire party vaste districten noodelooze kosten voor de gemeenten na zich sleept, en dat dit vooral niet moest geschieden van eene zijde, die altijd op zuinigheid aandringt en er zoo vlug bij is eene onverplichte uitgaaf als geldverspilling" te brand merken. De Zeeuw beantwoordt nu onz«3 opmerking met te berinneren aan het bedanken van den heer Van Houte in Sluis, teneinde nar. v. d. Bilt weder in de Staten te krijgen. Maar die vergelijking gaat natuurlijk niet op, want toen gold het geene dubbele candidatuur, maar het vrij maken van een zetel om daarop een ander te kunnen doen plaatsnemen. Had men dan soms in Sluis reeds bij voorbaat mr. v. d. Bilt maar moeten candideeren, in afwachting of het den anti-revolutionairen in Goes zou gelieven hem al of niet uittewerpen? Bovendien, in 1889 keurde de redactie van de Zeeuw den door den heer Van Houte gevolgden weg volstrekt niet af, want niemand minder dan de heer Buijze, de redacteur van de Zeeuwgaf bij zijn op treden voor de kiezers te Wolfertsdjjk toen zelf dat middel aan de hand. Wij zjjn overtuigd, dat alle weldenkenden onder onze lezers het met ons eens zullen zijn, dat het een onbegonnen werk is, den pennestrijd voort te zetten met een blad, dat telkens de punten, waarover het geschil loopt, ontduikt en ziek op zij paden begeeft of eene misvatting van ondergeschikt belang aan- grypt tot eene bestrijding, waarbg de hoofdquaestie onbesproken blijft. Wij zien dan ook in dezen van een verder debat met de Zeeuw af. Wjj willen niet beoordeelen of, op grond van hare Christelijke" beginselen, de redactie van de Zeeuw leeft in de waarheid. Maar of de waarheid leeft in de redactie van de Zeeuw mag, naar wg gelooven, gevraagd worden. GOES, 24 Mei 1895. Wg ontvingen ter aankondiging een Engelsch en een Duitsch exemplaar van den Reisgids voor den zomerdienst 1895 van de stoomvaartmaat- schappij »Z e e1 a n d", van welke catologus steeds exemplaren gratis verkrijgbaar zijn. Zooals men weet, zijn thans voor die maatschappij in aanbouw drie raderstoomschepen, welke in groote snelheid en comfort alle Kanaal booten zullen over treden. In de vergadering van Ingelanden van den Goeschen polder werd Woensdag bij het be handelen der rekening over het afgeloopen dienst jaar besloten aan de grondeigenaren de som van f 4,50 per Hectare uit te keeren als aandeel in het goed slot. Voor het examen van klerk by de posterijen, dat Maandag in Den Haag aanvangt, hebben zich 93 candidaten aangemeld. Er zijn slechts 20 plaatsen. Men zal zich herinneren, dat onlangs in de Tweede Kamer eene motie van dhr. A. Smit, af gevaardigde voor het district Ridderkerk, is aange nomen, waarbg de wenschelgkheid werd betoogd, dat een afzonderlijk k a n t o n R idderkerk zou worden ingesteld. Thans heeft de minister van justitie aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een nota doen toekomen, waarin hij mededeelt, dat hg, ook op grond der ingewonnen adviezen van de daarbij betrokken gemeentebesturen, in het nog aan hangig gebleven wetsontwerp betrekkelijk de wijzi ging van de rechterlijke indeeling, tengevolge van de uitbreiding der gemeente Rotterdam, geen andere wijziging wenscht te brengen dan die den vorm betreft. Het ingesteld onderzoek toch heeft geleerd, dat de bszwaren tegen de samenstelling van een nieuw kanton Ridderkerk de tegen de aanvankelijk voorgestelde indeeling aangevoerde bezwaren aanmer kelijk blijken te overtreffen. De wijziging, die de Minister thans in het ont werp brengt, dient om alle beperking, alle nadere aanduiding der strekking van het ontwerp weg te nemen, zoodat aan de Kamer de vrijheid wordt ge laten om binnen de grondwettige vormen het ini tiatief te nemen tot het voorstellen van een zoo danige nadere indoeling als zg het wenschelijk mocht oordeelen. Thans is onder leiding van dhr. Smit te Ridder kerk eene vergadering gehouden, waarin besloten is een adres te doen circuleeren ten gunste van een afzonderlijk kantongerecht. Te Nymogea is het denkbeeld geopperd om eene commissie te vormen, ten doel hebbende te trachten om bij de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina aan H. M. aan te bieden eene naar de eischen des tyds in te richten villa op een nader uit te kiezen riant gelegen ter rein bij Nijmegen. Men hoort tegenwoordig alom in den lande spreken over een toenemende verspreiding van v a 1- sche rijksdaalders en guldens onder het publiek. Naar aanleiding daarvan geeft de Zutph. Ct. het volgende in overweging Geeft men de ontdekking van zulk een valsch muntstuk aan en zendt men het op naar 's Rijks Munt, dan krijgt men, als de valschheid geconsta teerd wordt, zooals men weet, geen schadeloosstelling. Wat is daarvan het gevolg bij de meeste nering doenden en ook bjj de >practische" particulieren Dat men, eenmaal een valsch muntstuk ontvangen hebbende, tracht dit zoo spoedig mogelijk weer kwijt te raken en dus weer in de wandeling" te brengen men heeft er, als men dit niet doet, maar allerlei »soesah" en nadeel van. De treurige zijden van dezen loop van zaken ligt voor de hander komt langzamerhand meer en meer valsch geld in omloop en de redeneering, dat het Rjjk de kosten van schadeloosstelling niet kan dragen, komt in een zonderling licht. Immers, als de hoeveelheid valsch geld eens zóó groot wordt, dat men »ingrijpende" maatregelen moet nemen, wie moet en zal dan de schade dragen Zou bet zoo heel onverstandig zijn, zoo wenschen wij ta vragen, indien het Rijk aan den aanbieder van gecirculeerd hebbend valsch geld schadeloosstel ling verleende Zou daardoor en alleen daardoor niet de circula tie van valsch geld op den duur kunnen worden voorkomen Naar aanleiding van het bericht, dat aan het nieuwe Postkantoor, dat te Amsterdam wordt ge bouwd, verschillende bussen zullen komen voor het inwerpen van de stadsbrieven, zegt de Arnh. Ct.Men kon een schrede verder- of eigenlijk teruggaan. Volgens den in 1773 te Amsterdam bij Jan Chris- tiaan Sepp, »boekverkooper", verschenen »Nieuwe Geographische Nederlandsche Reis- en Zak-Atlaa" had men toen in de hoofdstad verscheidene particu liere »post-eomtoiren", als: hetPriesche, Groninger, Emder en Oost-Friesche op de Nieuwezijds Achter burgwal, het Antwerpsche achter de Beurs, het Zeeuwsche aan de oostzijde der Beurs, het Arnhern- sche op den Singel nabij de Beulingstraat, het Haagsche in de Drie-Koningen straat. In 1755 werd een Generaal Post-comtoir opge richt, zijnde een aanzienlijk en deftig gebouw op den Nieuwezijds-Voorburg wal over 't Stadhuis (te- genw. Kon. Paleis). In de achterzijde had men de inlandsche post-comtoiren, in den rechter-vleugel het Hamburgsche en Keulsehe Post-Comtoir, »daar alle brieven naar geheel Duitschland, Denemarken, Zweden, Rusland, Pruissen, Poolen, Hongarijen, Zwitserland en Italien, alsmede naar Gelderland en Overijssel, afgegeeven worden." In den linkervleugel waren de Brabandsehe, Fransche, Spaansche, Portu- geesche en Engelsche Post-comtoiren. Wanneer men tegenwoordig ditzelfde beginsel toepaste, naar omstandigheden gewijzigd, zou men het werk der post-ambtenaron belangrgk verlichten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te West- capelle de hepr W. C. Mense, eand. te Bennekom. Bedankt voor het beroep te Stavenisse door ds. W. yan der Waal Iz. te Moercapolle. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is bepaalddat de commissiën, die in 1895 worden belast met het afnemen der examens in de vreemde talen, waarvan de programma's zijn vastgesteld bij koninklijk besluit van 14 October 1884 Staatsblad no. 216) voor zooveel betreft de dezen zomer te houden examens, zitting zullen houden voor de Fransche taal, voor het mondeling gedeelte te 's-Gravenhage, voor het schriftelijk ge deelte, op nader aan te wijzen plaatsenvoor de Hoogduitsche taal, zoowel voor het mondeling als voor het schriftelijk gedeelte te 's-Gravenhage en voor de Eogelsche taal, voor het mondeling gedeelte te 's-Gravenhage en voor het schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsen Benoemd zijntot lid en voorzitter van de com missi» voor de Fransche taaldr. A. G. van Hamel, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningen tot lid en voorzitter van de commissie voor de Hoog duitsche taaldr. J. J. A. A. Frantzen, leeraar aan het gjmnasium te Amsterdamtot lid en voorzitter van de commissie voor de Engelsche taaljhr. dr. B. H. C. K. van der Wijck, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Rechthoofdredacteur H. J. G. Hartman, adjunct-commies der eerste klasse ter prov. griffie van Zeeland te Middelburg, twaalfde jaargang, nieuwe serie II, vijfde aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatDe kom eener gemeente, door H. J. G. Hartman. Schutterg-registers, door A. Blankestein. Beantwoording der door de redactie gestelde vragen. De wet, regelende de onteigening ten algemeenen nutte, door A. J. van Luijk. Ingezonden stukken. Vragen ter beantwoording. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In zake A. T., 21 j., te Heinkenszand, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Goes, waarbg hij wegens jachtovertreding is veroordeeld tot 2 hechtenisstraffen ieder van 7 dagen, is beklaagde veroordeeld tot dezelfde straf. Nog werd veroordeeld F. K., 19 j., te Goes, wegens diefstai, tot I jaar gevangenisstraf. Gemengde Berichten. In eene gehouden vergadering is door de tim mermansgezellen alhier besloten om aan de patroons twee of drie cent loon per uur opslag te vragen. Woensdagavond werd eene gecombineerde ver gadering gehouden van gezellen en werkgevers, waar uit bleek dat vele bazen willen toenaderen. Maar om tot een besluit te komen zal in eene vergadering van patroons, waartoe deze zijn opgeroepen, de zaak nog eens rijpelijk worden overwogen. Waarde. Onze afgelegen gemeente, die zelden of nooit goede muziek te hooren krijgt, werd giste ren, Hemelvaartsdag, vereerd met een bezoek van het fanfarengezelschap te Krabbendijke. Na met een opwekkenden marsch het dorp te zijn doorgetrokken, werden op verdienstelijke wijze een aantal nummers uitgevoerd, waarna de terug tocht wéér werd aangenomen. Mocht het ook niet aan allen voldaan hebben, velen genoten van de muziek en hartelijk hopen we nog meermalen zulk een bezoek te ontvangen. Vlissingen. De gemeenteraad heeft aan den heer J. Roland verpacht het recht om in den ge vangentoren een »taveern" te vestigen. De gevangen toren, welk gebouw door zijn eigenaardigen bouwtrant dadelijk in het oog valt als men de Noordzee- boulevard bewandelt, is sedert verleden jaar geheel gerestaureerd en heeft thans hetzelfde aanzien als vóór 1809, toen de Engelschen Vlissingen bombar deerden. Vroeger diende dit gebouw tot verdedi ging der oude vesting, thans is daarin de oudheids kamer gevestigddoor do ruiten hiervan heeft men het prachtigste gezicht op de Schelde. Boventop den toren bevindt zich een platform, vanwaar men een zeldzaam schoon panorama geniet over land en zee. Middelburg;. Woensdagavond werd in de groote zaal van het Schuttershof opgevoerd de cantate »Vrede op Aarde" van onze stadgenooten de heeren W. H. Hasselbach en A. Lijsen. De zaal was geheel bozet, niet het minst door de élite uit do burgerij. De uitvoering van het geheel was zeer schoon en gaf het duidelijkste bewijs welke talenten de heer Lijsen als componist bezit. Het woord van dank dat de beer ds. H. L. J. Poort, als voorzitter van den Christelgk9n Volksbond waarvoor de opbrengst van deze uitvoering is bestemd - allen bracht die tot het welslagen dezer uitvoering hebben mede gewerkt, was zeker niet misplaatst. Leendert Geel, de man te Rotterdam gevangen genomen, als verdacht den moord te hebben gepleegd op de oude vrouwtjes aan den Raamsingel te Haar lem, is weder in vrijheid gesteld. Zooals men weet, was het een onderschept# ge heime briefwisseling, die tot zijne arrestatie leidde. Op drie onderscheidene tijdstippen in de maanden Maart en April jl. werden op de binnenplaats der strafgevangenis te Rotterdam onder de cel, waarin Geel een hem door de rechtbank te Haarlem opge legde straf ondsrging, briefjes gevonden, geadresseerd aan Frans Rosier en geteekend L. Geel. In die briefjes werden feiten medegedeeld, die onomstootelijk schenen aan te toonen, dat Geel en Rosier zich hadden schuldig gemaakt aan den moord op den Raamsingel, op 26 Februari 1892 op de twee oude vrouwtjes gepleegd. Hoewel in die op stukjes grauw papier geschreven briefjes bijzonderheden werden medegedeeld, die oogenschijnlijk alleen aan Geel bekend konden zijn en die hem dus buiten de onderteekening als schrij ver aanwezen, rees toch dadelijk twijfel of do be doelde briofjes wel inderdaad, gelijk men in de ge vangenis te Rotterdam stellig meende, van Geel afkomstig waren. Daaromtrent werd een onderzoek ingesteld; daar de straf die Geel onderging intusschen op 21 April ten einde liep en het niet geraden werd geoordeeld hem in vrijheid te stellen, daar zoo ernstige bezwa ren tegen hem waren gerezen, werd door de recht bank te Haarlem tegen hem een bevel van gevangen neming verleend. Sedert heeft de gevoerde instructie omstandigheden aan het licht gebracht, die zóo stellig schijnen aan te duiden dat een ander de schrijver is der gevonden briefjes, dat de officier van justitie geen termen heeft gevonden de verlenging van het bevel tot gevangen houding te vragen. Welke beweegredenen de gevangene, die verdacht wordt de briefjes te hebben geschreven, kan gehad hebben om, met misbruikmaking van Geel's naam, dezen op zoo verraderlijke wijze te bezwaren, en hoe hij tot de wetenschap is gekomen van de in de briefjes vermelde bijzonderheden, ligt vooralsnog ge heel in het duister. Naar velen wisten te vertellen, spookte het sedert ©enige dagen op het kerkhof te Prinsenhage. De boeren zeiden dat het er niet pluis was en de boerinnen beweerden dat er 's nachts een opstond en dan ging huilen en allerlei snerpende geluiden maakte. Nadat het spook" avond op avond velen naar de nabijheid van het kerkhof had gelokt, heeft men het eindelijk ontdekt. Het waseen nachtuil. Te Westergeest (Friesland) is een meisje, dat de mazelen had en te bed moest blijven, bijna ver brand. Terwijl do moeder afwezig moest zijn, legde zg drie warme steenen onder de dekens, dekte baar kind goed toe en ging daarna been. Kort daarop ontdekten buren, die op het hulpgeschrei van het meisje binnenkwamen, dat het beddegoed door de steenen had vuurgevatzij bluschten het vuur, waar door het kind en de woning gespaard bleven. Bg de laatste loting voor de nationale militie had te Middelburg een geval plaats, dat voor den betrokkene onaangename gevolgen heeft gehad. Men schrijft daaromtrent het volgende aan het HandeUbl. Een loteling, die een dienstplichtig nummer had getrokken, kwam bij den militieraad reclameeren wegens broederdienst. De militieraad verklaarde hem dienstplichtig, omdat zijn broeder was ontslagen uit den dienst, wegens gebreken in den dienst ontstaan. De betrokkene bsweerde, dat zijn broeder was ont slagen wegens gebreken in en door den dienst ont staan. Men deelde hem mede, dat hij binnen 10 dagen in hooger beroep kon komen bij Ged. Staten. Hg heeft daar echter geen gevolg aan gegeven. In Januari, toen de militieraad zitting hield ter keuring van remphnjanten en nummerverwisselaars, verschijnt ter keuring als rempla^ant het jonge mensch in quaestie. Men deelt hem mede, dat hij niet kan aangenomen worden als remp^ant, daar hij dienstplichtig is. Men vraagt hem waarom zyt ge niet op de tweede zitting verschenen, waarop hij antwoordde, dat de burgemeester van Vlissingen hem gezegd had, dat het niet noodig was, daar zijn broe der was gepensioneerd wegena gebreken in en door den dienst ontstaan. Op verzoek van den militieraad begaf hij zich naar Vlissingen om de bewuste stuk ken ter overtuiging te gaan halen, Hij voldeed er

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1