1895 N°. 6L Donderdag 23 Mei. 82sle jaargang. Personeele Belasting Een reis op een struisvogel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Va.n Ditmxr te Botterdam en verder alle Boekverkoopers en Brievengaarders» De pips der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inaending- van advertentiën voor 9 aren op den dag der uitgave. Het kohier no. 5 der voor deze gemeente, over liet dienstjaar 1894/95 is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastiug binnen deze gemeente. Goes, den 21 Mei 1895. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 22 Mei 1895. Naar aanleiding van wat wij in ons vorig nommer schreven over de beschuldiging, die zou voorkomen in het jongste verkiezingsnommer van de Zeeuw voor Walcheren, dat het liberaal bestuur »zoo duur is" en dat in verband daarmede erop gewezen werd, dat in geene andere provincie de opcenten op de rijksbelastingen zoo hoog zijn als in Zeeland zendt ons de redactie van de Zeeuw een exemplaar van bedoeld verkiezingsnommer, met verzoek te willen aantoonen, waar een en ander ergens wordt beweerd. Wij kunnen die bewering er inderdaad niet im vinden, doch, zooals we schreven, we ontleenden het feit aan de Midd. Ct. Deze toch schreef »Ter elfder ure is aan een uitverkoren deel der kiezers in het district Middelburg een circulaire verzonden, ondorteekend De antirevolutionaire kies- vereenigingen Hiervoor zijn dus aansprakelijk de besturen dier vereenigingen. En nu vragen wij de bijzondere aandacht voor de volgende staaltjes van quasi voorlichting en speculatie op de lichtgeloovigheid en onwetend heid van sommige kiezers. Natuurlijk 6peelt we ér de fiaancieele kwestie daarbij de hoofdrol en wordt er geredeneerd over het liberaal bestuur »dat zoo duur is." In de eerste plaats zegt men, om dit te bewijzen, dat de opcenten onzer rijksbelastingen, die door de provincie geheven worden, nergens zoo hoog zijn als in onze provincie." Thans blijkt derhalve, dat de zinspeling op de duurte van het liberaal bestuur in verband met de hooge opcenten in onze provincie niet voorkomt in het verkiezingsnommer van de Zeeuw voor Wal cheren, maar in een circulaire, onderteekendDe antirevolutionaire Jciesvereenigingtn.Deze zjjn dus voorde mystificatie aansprakelijk. Trouwens, dit zouden ze evenzeer zijn, wanneer het door ods gewraakte in het bedoelde verkiezings nommer had gestaan, want ook dit wordt, blijkens mededeeling van de redactie van de Zeeuwdoor die kiesvereenigingen geredigeerd. In werkelijkheid verandert de quaestie er dus niet door, want of de betichting nu staat in het eene of in het andere door de kiesvereeniging aan de kie zers gezonden geschrift, de onwaarheid bljjft even zeer geschreven en verbreid. Het kiesrechtontwerp is nog niet door den Raad van State teruggezonden. Tnsschen het stadium, waarin het ontwerp zich nu bevindt en de indiening en publiceering kan nog wel eenige tijd verloopen. Het officieele programma van het 48ste land- huishoudkundig congres, dat van 58 Juni te Dordrecht wordt gehouden, is verschenen. Woensdag 5 Juni hebben, na ontvangst der con gresleden ten stadhuize door het gemeentebestuur van Dordrecht twee vergaderingen plaats. Donderdag 6 JuniExcursie met do leden der Vereeniging van oud-leerlingen der Rijkslandbouw school, die ingevolge de getroffen regeling, tevens lid zijn van het congres. Vrijdag 7 Juni's morgens negen uur en 's namidd. half twee vergadering van 't congres. Zaterdagmorgen negen uur laatste vergadering van het congres. Alle vergaderingen vinden plaats in de sociëteit Harmonie" te Dordrecht, daartoe welwillend be schikbaar gesteld. Er zullen verschillende feestelijkheden plaats heb ben o. a. een concours hippique op Zaterdag 8 JuDi; verder concours voor harddravers, voor het schoonste en best aangespannen paard, enz. Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën van den gouverneur-generaal ontvangen telegram is de gewezen Radja van Lombok tengevolge van eene hartverlamming overleden. De ontvangst van generaal Vetter zal te Amsterdam op den 6n Juni ongeveer op de volgende wijze plaats hebben Aan het station zullen zich vereenigen de leden der commissie van ontvangst, de autoriteiten en alle hier in het land vertoevende oud-strijders van Lom bok, voor zooveel deze gehoor zullen geven aan de uitnoodiging der commissie, die de reiskosten voor hare rekeniüg neemt. Na de ontvangst begeeft men zich naar het stad huis, waar de burgemeester den generaal zal toe spreken. Van daar gaat het naar het Paleis voor Volksvlijt, waar een concert wordt gegeven, en de oud-strijders, onderofficieren en minderen aan een gastmaal zullen worden genoodigd. Des avonds zal dan nog een schitterend vuurwerk op den Amstel worden ontstoken. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië van 18 dezer wordt do gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 829,000 pikols. (St.-Ct.) De H. Ct. schrijft het volgende Van de 132 aspirant-adelborsten zijn er 52 afgekeurd. Door een gedeelte hunner is natuurlijk herkeu ring aangevraagdmaar de eerste commissie achtte hen toch niet volkomen geschikt. Wat deugt er niet: het pbysiek der Hollandsche jongens of de keuringsvoorschriften Want dat 52 van de 132 jongens lichamelijk niet eens geschikt zouden zijn voor zeeofficier, dat is toch wel wat erg kras. Hoe zou 't er dan in het algemeen met onze Hol landsche jongens wel moeten uitzien, daar die 132 natuurlijk al voorloopig nagekeken waren en grosse modo" door hun eigen doctor zonder gebreken wer den verklaard Met allen eerbied voor de natuurljjk zeer hooge pbysieke eischen, die men aan een officier moet stelleD, zouden wij dan ook wel eens willen vragen, of men die lichaamskeuiing niet wat overdrijft, ten nadeele misschien) van het intellectueele gehalte van het korps, dat misschien eerst in de tweede plaats in aanmerking komt, maar toch moet ljjden, (Naar het Fransch van Henri Bordon). Ik was naar Alexandrië gegaan om er eenigen tijd door te brengen bij een mijner vrienden, die daar de betrekking van consul vervulde en ik was een geheele maand gebleven in die groote en be roemde stad, die niet alleen de stapelplaats is van den Europeesohen handel met Egypte, maar die ook vele en zeer merkwaardige overblijfselen der oudheid bevat. Naar aanleiding van een gesprek, dat ik bad gehad met een Engelschman, die te Syouah was ge weest, een plaats gelegen te midden eener oase, besloot ik het oude Lybië te bezoeken, waarvan mijn klas sieke boeken mij zooveel hadden verhaald den grond van die oude Grieksche kolonie te betreden en mjj te zetten op de ruïnes van den tempel van Ammon, den Jupiter der Egyptenaren. Wat ik tot hiertoe gezien had van het land der Pharao's had op mij een levendigen indruk gemaakt en als het ware al droomende trok ik met mijn gids, Abel-Azra ge naamd, door de rijke streken, die zich van Alexandrië tot aan de woestijn uitstrekken. Des avonds rustten wij onder de groote palmen en gedurende den dag hielden wij stil bij de putten, die hier en daar op onzen weg waren gegraven. Na Jeen reis van tien dagen door een vruchtbaar en verrukkelijk land, kwamen wij aan een put, waarin overvloedig water was. »Laat ons hier stil houden," zeide mijn gids, »dit is de laatste. We moeten onze lederen zakken hier vullen en onze paarden laten drinken, zooveel ze kunnen, want we zullen geen put meer ontmoeten vóór we te Syouah zijn." Ik gaf aan den raad van Abel gehoor, wij stegen van onze paarden en voorzagen ons van water voor het verdere van de reis. Daarna brachten we onzen laatsten groet aan de bronnen, trokken verder en weldra werden ongemerkt de schoone, groene streken vervangen door dorre vlakten en zandige woestijnen en eindeljjk zagen we geen enkelen boom, geen grasscheutje, geen water, zelfs geen dauw meer; wij bevonden ons te midden van een uitgestrekten zand-oceaan, waarin geen weg gebaand, zelf geen spoor te zien was van hen, die vóór ons hier door getrokken waren. Alleen vonden we van tijd tot tijd eenige op elkaar gelegde steenen of eenige keien, hier en daar neergelegd door de hand van reizigers, maar dikwijls waren ook die wegwijzers zoo onder het zand bedolven, dat wij ze nauwelijks konden opmerken. De zon scheen bijna loodrecht op onze hoofden, geen enkele wolk gaf eenige schaduw, de lucht was heet en de warmte van den grond was honderdmaal meer ondrageljjk dan die van den dampkring. Ik zweette bloed en water en mijn gids zelfs, die toch als men 40 percent van de aspiranten dadelijk op zijde zet. Ons dunkt die vorm van »selection" althans niet de beste. Men schrijft aan De Amsterdammer Aan de ontvangers der registratie en successie rechten is opgedragen de contróle over de aangegeven waarden van overgedra- j gen of nagelaten vaste goederen. Zoo- j als bekend is moeten zij, indien blijkt dat die aan gegeven waarde te laag is, een gerechtelijke waar deering der betrokken onroerende goederen doen plaats hebben. Zij mogen daartoe echter niet over gaan zonder machtiging van den betrokken directeur der registratie en deze geeft die machtiging niet, tenzij blijkt dat het verschil tusschen de vermoede lijke en de aangegeven waarde blijkbaar meer dan een achtste bedraagt. Nu hebben sommige direc teurs der registratie eene zeer ruime opvatting van die bepaling en weigeren zij bijna zonder uitzonde ring ieder verzoek om machtiging van de ontvang sten voor eene gerechtelijke waardeering. Dit is b. v. het geval met den directeur der registratie te 's-Gravenhage voor de prov. Zuid-Holland, die ge noegzaam ieder voorstel der ontvangers tot het doen eener gerechtelijke waardeering van nagelaten en te laat aangegeven onroerende goederen weigert, dat natuurlijk ten gevolge heeft dat jaarlijks een belang rijk bedrag aan successierecht door eerlijke aan gevers wordt ontdoken, en dat o. a. is gebleken bij eene aangifte van onroerende goederen, die door de aangevers waren geschat op ongeveer eene halve ton, doch bij onderzoek bleken omstreeks eene waarde van twee ton te bezitten. Die kolossale ontduiking werd ontdekt door den heer E. H. J. Lasonder, inspecteur der registratie voor den ambulanten dienst te Arnhem, die belast was met de naziening van een kantoor van successie te 's-Gravenhage, alwaar de bedoelde goederen in eene memorie van aangifte van een opengevallen nalatenschap waren aangegeven op anderhalve ton lager dan hunne werkelijke waarde. De minister van financiën daarvan onderricht, heeft thans aan gemelden inspecteur opgedragen een onderzoek in te stellen en zich daarbij door deskun digen te doen voorlichten naar de aangegeven waarde der onroerende goederen, die in de laatste twee jaren zijn overgedragen of nagelaten en dit onder zoek uit te strekken over de geheele provincie Zuid- Holland, waaruit dan zal kunnen blijken met hoe weinig zorg de contröle op de aangegeven waarde der onroerende goederen in die provincie geschiedt en hoe belangrijk de ontduikingen zijn van rechten van successie en van overgang, die aan 's rijks schat kist worden onttrokken en waarin de residentie ge acht mag worden in de eerste plaats uit te munten, zoodat het spreekwoord: »de gelegenheid maakt den dief" ten volle bewaarheid wordt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen hij de Ned. Herv. gem. te Nieuwer- kerk a/d. ÏJsel (toez.) ds. P. Bokma te Bruinisse. De heer F. Allan, onderwijzer in het Fransch aan de Rijksnormaallessen te Goes, heeft als zoo danig ontslag gevraagd. Bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken is bepaald dat het schriftelijk ge deelte van het examen ter verkrijging der akte van gewoon was aan die buitengewone warmte, had daarvan evenveel last als ik. Wij lieten onze paarden loopen, zoo vlug ze zelf verkozen, met de leidsels op den nek, want wij hadden zelfs de kracht niet om ze te besturen. Toen wij na eenige uren geen steenen meer ontmoetten, bemerkte Abel, dat wij verdwaald waren. Te vergeefs beproefden wij den afgelegden weg terug te vinden. »Laat ons maar steeds doorgaan", zeide Abel op een vasten toon, »wij hebben nog voor vijf dagen levensvoorraad en water voor zes." Gelukkig bemerkten wij in de verte tenten en menschen, die heen en weer schenen te loopen. >Wij zijn gered", riep ik vol vreugde uit. >Het zijn jagers", antwoordde mijn medgezel. Op deze woorden verhaastten wij onze schreden en weldra zagen wij er twee van hen naar ons toe loopeD, terwijl zij hunne mutsen in de lucht gooiden. Wees welkom", zeiden zij, terwijl zij ons eerbiedig groetten, »gezegend zijn God en Mahomed, die u gezonden hebben. Wij zjjn hier in deze streken om op struisvogels te jagen en onze jacht is overvloedig geweest, maar door de ondragelijke warmte en door gebrek aan water sedert eenige dagen, zijn wij don dood nabij. >0, vreemdeling, ik herhaal het, Mahomed zendt u om ons aan een wissen dood te ontrukken, want wjj zjjn vi°r dagreizen verwijderd van den naastbij bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonder wijzeres voor het jaar 1895 zal plaats hebben op 26 Jnni, dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 17 Juli; en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, Haarlem, Utrecht, Zwolle en Groningen. Voorts zijn benoemd tot lid en voorzitter der com missie te Breda: W. J. P. van Oppenraay, school opziener in het district Tilburg; tot lid en voorzitter der commissie te Arnhem: jhr. mr. J. B. A. J. M. VerherjeD, inspecteur van het lager onderwijs in de eerste inspectie; tot lid en voorzitter der commissie te Haarlem G. Blokhuis, schoolopziener in het district Dord recht tot lid en voorzitter der commissie te Utrecht J. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie; tot lid en voorzitter der commissie te Zwolle mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis, inspecteur van het lager onderwijs in de 3de inspectie tot lid en voorzitter der commissie te Groningen J. Wijn, schoolopziener in het district Winschoten. Rechtszaken. Te rechtbank te Zieriksee deed gisteren uit spraak iu de zaak tegen A. C. H., vroeger klerk der telegraphie 2e kl. te Tolen, beklaagd van op verschillende tijdstippen van 1894 en in de twee eerste maanden van 1895 opzettelijk een bedrag van f655,731/2 of daaromtrent, zijnde het bedrag der door hem geïnde postquitanties, en welk geld hij alzoo in zijn bediening onder zich had en dat hij behoorde af te dragen aan den directeur van het postkantoor te Tolen, te hebben verduisterd, door opzettelijk het zich wederrechtelijk toe te eigenen, waarvoor tegen hem een jaar gevangenisstraf was geëischt. Hij werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenis straf. Gemengde Berichten. Twee uit het hospitaal te Vlissingen gedeser teerde soldaten van de klasse van discipline aldaar hebben gepasseerden nacht in een logement alhier overnacht. Een hunner is door de politie gearresteerd en naar zijn garnizoen teruggevoerdde andere was vóór de komst der politie aan den haal gegaan. Hausweerd. Op een verzoek van de Handboog sociëteit Oefening en Uitspanning" alhier aan H. M. de Koningin-Regentes om een paar medailles te willen uitloven ter gelegenheid van een door ge noemde sociëteit te geven internationaal concours op 14 Juli a. 8., is door H. M. gunstig beschikt. Zondagmidddag werd in het Onthoudersgebouw te Groningen een bijeenkomst gehouden, zooals tot nog toe zeker zelden in ons land heeft plaats gehad. Door eenige christelijke vrienden waren nl. het dienst personeel van tenten, spellen en kramen, alle orgel draaiers, muzikanten, kunstenmakers, zoowel vrouwen als mannen, alsmede hunne kinderen, die te Groningen gedurende de kermis verblyf houden, uitgenoodigd tot een gezellig samenzijn. Niet minder dan pl. m. 500 personen hadden aan deze uitnoodiging voldaan. In deze bijeenkomst werden de menschen getrac- teerd op chocolade, krentebrood en koek, werden bijbels, boekjes, scheurkalenders, tractaatjes aan hen zijnden put en wjj hebben dorst; indien uwe lederen zakken nog vol zijn, sluit dan uw hart niet voor het medelijden, geef ons te drinken. Kom in onzB tenten, daar kunt gij van uwe vermoeienissen uit rusten 1" De toon, waarop deze woorden waren gesproken, maakte op mij een diepen indrukik vergat mijn eigen ongeluk en dacht slechts aan dat van deze menschen. Eenige oogenblikken daarna drukten die brave lieden ons de hand onder de levendigste vreugdekreten en leschten met lange teugen hun dorst. Na duizend vragen van hunne zijde, vertelde ik hun onze reis en hoe wij onzen weg waren kwijt geraakt. »Gij moet dus naar Syouah", zeide de oudste, >de weg daarheen is zeer gemakkelijk, maar nog al lang. De zon zal zesmaal op- en zevenmaal onder gaan vóór gij daar zijt, maar op den zesden dag zult gij een dorp ontmoeten, genaamd Msellem daar moet gij aankloppen aan de deur van den jager Saryah en een vrouw zal u opendoenzij zal u herbergen en uw proviand vernieuwen, zoodra gij haar zult gezegd hebben, dat gij in de woestijn het leven van haar man hebt gered". »Toen ik Saryah had bedankt kwam een der jong- sten van zijn gezelschap naar mij toe, nam mij bij de hand en bood mij vijf prachtige struisvogels aan, die voor de jaebt waren afgericht, zeggende: »Kies*

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1