1895 N°. 60. Dinsdag 21 Mei. 82sle jaargang. De Secretarie der gemeente Wat de Stoker vertelde. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advsrtentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bp alle Boekverkooper» en Brievengaarders. De prps der gewone advert6ntiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ins^ndlngf van advertentlên voor area op den dder uitgave. zal op a. a. DONDERDAG DEN 23 MEI, uithoofde van den Hemelvaartsdag, gesloten zijn. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal alleen de» voormiddag van 8 tot 9 uren gelegenheid gegeven worden. Gees, den 18 Mai 1S95. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS De Inspectie van de verlofgangers der Nationale Militie zal alhier gehouden worden op WOENSDAG DEN 19den JUNI aanstaande, des voormiddags te 9 uren, in de Koop mansbeurs, waartoe de verlofgangers zich moeten verzamelen voor dat sebouw Aan deze inspectie zijn onderworpen de verlofgangers van alle lichtingen Mitsdien worden aII» verlofgangers, welke zich in deze gemeente bsvioden, die vóór den 1 April 11. in het genot 'an onbepaald verlof rijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behooren, ten ernstigste aangemaand tot eene stipte opvolging der onderstaande bepalingen. lo. De verlofganger meldt zich binnen dertig dagaa na den dag waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burge meester zijner woonplaats aan, teneinde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art 133) 2o. De verlofganger, die zich in «ene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats Binnen dertig dagen na deu dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich evenzeer aan bij den Burgemeester dier gemesnte, opdat zijn verlofpas ook. door hem voor gezien worde geteekend. (Art. 134) 3o. De verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langsr dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven (Art 136). 4o. De verlofganger, die de artt. 133, 134 en 136 niet ualeett, wordt in werkelijkeu dienst gerospen en daariu gedurende ten hoogste twee maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog (Art. 137). 5o. De verlofganger vau de militie te land. die bij openbare keinisgeving is opgeroepen om door den Militie-Commissaris te worden oudei zocht, verschijnt bij het onderzoek in uuif>rm gekleed en voorzien van de kleoding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlef medegegeven, van zijn zakboekje eu van zijn verlofpas, (Art. 138, 139 en 140). 6o. De verlofganger van de militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, dien het onderzoek voor deu Militie-Commissaris duurt, eu, iu het algemeen, wanneer hij iu uniform gekleed is. (Art. 130) 7o. Behoudens het bepaalde bij art. 130. kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewariug of arrest, door den Militie-Commissaris werden opgelegd aan den verlof- ganger a. die, zander geldige reden, niet bij bet onderzoek verschyut; b. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden, niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen C. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden slaat worden bevonden d. die klaeding- of uitrustiugstxkkea, a*u eeu ander toebe- hoorenda als de zijne vertornt. (Art. 141). 8o. Ou>erminderd do straf in het voorgaande artikel vermeld, is de verlofganger verplicht, op daaitoe door den Militie- Coramissaris te bepalen tijd en plaat9 en op de in art. 140 voorgeschreven wyze voor hem te verschijnen ein te worden onderzocht. (Art 143). 9o. De verlofgauger, die zich bij hsrhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4o. van art. 141 bedoeld of niet, overeen komstig art. 143, voor den Militie-Commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde iu het geval verkeert, sub 2o. en 3o. ran art. 14L vermeld, wordt in werlcelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. (Art 144). De duur van dezen dienst wordt door deu Minister van Oorlog bepaald. lOo. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijkeu dienst, wordt als deserteur behandeld. (Art. 145). llo. Elk, die voor de Militie is ingeschreven, en, ieder die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daaromtrent Ik behoor tot een spoorweg-familie. Voor zoover ik mij mijne kindsheid kan herinneren, was mijn vader altijd machinist op een locomotief geweest; en hij bleef daar op de ijzeren vloerplaat staan totdat hjj last begon te krijgen van het rhumathiek en de andere kwalen des ouderdoms, en sleet hij zijne verdere levensdagen in het gemakkelijkste hoekje van den haard, dat wij voor hem konden inruimen. Middelerwijl hadden wij beiden, mijn broeder en ik, ons bekwaam gemaakt om mannenwerk te doen wjj waren lang in de werkplaatsen geweest, en al dat andere en Jack was dan nu ook reeds aan gesteld als volslagen machinist op een goederentrein, terwijl ik een bescheiden stokersbaantje waarnam. Wij werkten toentertijd niet samen. Ik deed dienst op een personentrein, met een ouden, bedacht- zamen machinist, op wien, zoolang als hij aan 'fc spoor was, bijna nooit of nimmer iets te zeggen was geweest. Wij hebben samen heel wat boot treinen tusschen Londen en de zee gereden. Op zekeren avond, toen het juist tijd was om uit de goederenloods naar buiten en op den sneltrein van bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige verbiuteuis, voor deu tijd vau zes jaren of langer, worden toegelaten bij de zee macht, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks overze'sche be zittingen plaatsvervangers echter niet bij Se zeemacht of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 eu 74). 12o Aan de bij de Militie te land ingelijfden. die verlaugen na volbrachten oefeningstijd minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als a rij williger te vorbiuden, wordt dit vergund. (Art. 126). Goes, deu 18 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. De Belgische Kamer is nog steeds bezig met de behandeling van het ontwerp tot wijziging der invoerrechten. Aanvankelijk bestond er niet de minste twijfel of het ontwerp zou worden aangenomen, daar de meerderheid der clericale partij de regeering niet j in den steek wilde laten. Na de indrukwekkende j redevoering van den president der Kamer, den oud minister Beernaert, waarvau we de vorige week ge- wag maakten, schijnen de kansen minder gunstig te i staan en sommigen betwijfelen zelfs of er wel eene meerderheid voor te vinden zal zijn, althans wan- j neer de Kamerleden, die voor Antwerpen en Brussel zitting hebbeD, in welke steden de handel zeer tegen de voorgestelde verhooging der invoerrechten is ge kant, bij hun besluit blijven om daartegen te stemmen. Wanneer het ontwerp mocht komen te rallen, is er echter veel kans, dat het ministerie-De Burlet af treedt, en wellicht zal met het oog daarop de altijd zoo volgzame meerderheid der Kamer ook thans wel te vinden zijn om het ontwerp aan te nemen. De berichten uit Spanje omtrent den opstand op Cuba blijven nog altijd even tegenstrijdig met die welke via New-York naar Europa komen. Vol gens de eerste is de maarschalk Martinez Campos zoo goed als meester van het terrein eu zal hij bin nenkort den opstand hebben bedwongen. Daaren tegen vermelden de berichten uit New-York steeds, dat de opstand zich uitbreidt en dat de autonomisten weldra het geheele eiland in hunne macht hebben. Het is natuurlijk niet wel doenlijk te beslissen welke berichten de juiste zijn en het meest voor de hand liggende is, dat ze alle overdreven zijn en de waar heid zoowat in het midden is te zoeken. Een on gunstig teeken is evenwel, dat de maarschalk Cam pos den opstandelingen tot den 20sten dezer maand gelegenheid heeft gegeven zich te onderwerpen. Daar uit toch volgt, dat hij tot nogtoe niet zeer krachtig tegen hen is opgetreden, en dat hij zich voorloopig nog niet sterk genoeg gevoelt om het oproer te onderdrukken. Hij heeft dan ook bereids weder nieuwe troepen aangevraagd. In Italië zullen nu den 26sten Mei de verkie zingen voor de nieuwe Kamer gehouden worden. Men weet, dat Crispi reeds maanden geloden de zittingen der oude Kamer heeft gesloten en er dus feitelijk al dien tijd zonder vertegenwoordiging is geregeerd. Als reden, dat de verkiezingen niet vros- ger zijn gehouden wordt opgegeven, dat eerst de kiezerslijsten noodwendig moesten worden herzien, en men vermoedt, op grond van vroeger opgedane ervaringen, dat die herziening wel van dien aard is geweest, dat Crispi zegevierend uit den strijd zal komen en de nieuwe Kamer eene meerderheid zal tellen, die bereid is hem te steunen. Toch laten zijne tegenstanders niets onbeproefd om hem eene neder laag te bezorgen, en de vorige week is de conser vatieve oud-minister Di Rudini opgetreden met een zeven uur te stappen, kwam er een der rangeerders hard naar mij toeloopen met de boodschapJim, de oude die-en-die is plotseling ziek geworden, en de dokter zegt, dat het een heel poosje zal duren, eer hij weer voor machinist kan spelen. Je moet dadelijk eens bij den hoofdinspecteur komen." Nu, ik loop het vuur uit mijne sloffen naar het kantooren als ik daar kom, zie ik, tot mijne ver bazing, den baas staan praten met mijn broer Jack. Hij was juist van een rit teruggekomen, en do hoofdinspecteur beduidde hem nu, dat hij dien avond dienst zou moeten doen als machinist op den sneltrein. »Hier is je broer al," zeide hij, »die zal I met je méégaan, en jelui beiden zijn door en door met den weg bekend. Je bent zoo wat de ééoige man op de Ijjn, dien ik vertrouwen kan, en als 1 ik er je nu nog bij zeg, dat mijne eigene vrouw en kindertjes met den trein van zevenen medegaan, begrijp je zelf wel, hoeveel vertrouwen ik in je stel." Nu had Jack tot dusver nog nooit met een snel trein gereden, maar orders waren orders, en wij waren nu al reeds bijna een minuut ten achteren. En dus gaan we dan samen naar de loods, waar Jack zijn pyjekker weer aantrekt, die hij 200 pas had uitgetrokken, en een der jongens toeriep, dat program, dat zeer geschikt is om althans voorloopig radicalen en conservatieven tot samenwerking te bewegen. Bpgrijpelgkerwyze wordt de uitslag der verkiezingen m9t groote belangstelling tegemoet gezien. De strijd tusschen den Hoiigaargcheii premier Banfly en den Oostenrijkschen minister van buitenlandsche zaksn Kalnoky is met de aftreding van laatstgenoemde geëindigd. Het blijkt nu, dat inderdaad de nuntius Agliardi zal worden terugge roepen, en toen zich nu ook nog moeielijkheden op deden tusschen den heer Kalnoky en den minister voor Hongarije in het Oostenrijksche Kabinet Josica, vroeg eerstgenoemde andermaal zijn ontslag, dat de Keizer thans heeft aangenomen. Ongetwijfeld verliest i deze vorst in den afgetredene een hoogst vertrouw den raadsman, die gedurende een tiental jaren do buitenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk met grooten takt heeft geleid, en het zal niet gemak kelijk vallen voor hem een waardig opvolger te vinden. Volgsns de laatste berichten is daartoe aan gewezen graaf Goluchowski, vroeger gezant te Bu charest. Inmiddels is nu ook de strijd tusschen de Hon- gaarsche regeering en de Magnatenkamer over do kerkelijke wetten beslecht. De laatste heeft die wet ten thans aangenomen, doch eerst nadat daaruit enkele artikelen waren gelicht, met welke wijziging de regeering thans genoegen schijnt genomen te hebben. De val van de »Uinsturz-Vorlage" in Duitscli- land'g Rijksdag heeft natuurlijk nog h8el wat pen nen in beweging gebracht. Over het algemeen is men met dit resultaat zeer tevreden, behalve natuur lijk de regeering en de Keizer. Men wil, dat de laatste vastbesloten is, als Koning van Pruisen thans voor dien staat alleen eene uitzonderingswet in te dienen bij de Pruisische vertegenwoordiging. Of deze dan volgzamer zal zijn dan de Rijksdag, zal spoedig blijken, maar het blijft te betwijfelen of de ovorige bondsstaten eveneens zulk eene wet zullen aannemen, en zonder dat is bet toch slechts eene halve maat regel. Nu de Rijksdag ook het ontwerp voor eene tabaks belasting heeft verworpen, kaa spoedig de sluiting der zittingen worden verwacht. Van ontbinding is echter geen sprake. De moeder van den Servlsclien Koning, de bekende Koningin Nathalie, is te Belgrado aange komen en door de bevolking mot bijzondere geest drift ontvangen. Men verwacht dan ook, dat zij nu wel in Servië zal blijven, vooral nu Koning Milan weder vertrokken is, na eerst nog een jaargeld van f 150,000 van de volksvertegenwoordiging te hebben ontvangen. De ininistriëele crisis, die daar te lande dreigde tengevolge van bet verwerpen der fiuanciërio plan nen van de regeering, zal vermoedelijk voorkomen worden. De premier Christitch blijft aan het bewind en alleen de minister van financiën is vervangen door den heer Popovitch, die tot nutoe chef was van bet ministerie van financiëo en als bekwaam financier bekend staat. Of het hem zal gelukken Ssrvië's geld middelen op een vasten grondslag te regelen zal de tijd moeten leeren, maar in ieder geval heeft hij tot geruststelling der buitenlandsche schuldeischers verklaard, dat de Juli-coupon van de staatsschuld op tijd zal worden betaald. Nalezing, geen bloem lezing De vacature Huvers. Het is juist geloopen zooals we voorspeld hebben hij een veldflssch met thee en een stuk brood voor hem zou gaan halen. Toen wij eindelijk wegreden, waren wij ongeveer drie minuten over onzen tijd, en het was een van die ritten, waarop men in ge wone gevallen reeds geducht op zijn tijd moest passen. Wij moesten op de een of andere maDier die drie minuten onderweg zien in te halen, en wij maakten aanstalten om de locomotief eens haar beste beentje voor te laten zotten op den mooien, rechten weg, zoodra wij overtuigd waren, dat alles in orde was voor een rit van vijftien mijlen. Wij waren genoodzaakt haar aan te zetten tot een spoed van meer dan zestig mijlen in het uur. Wij vlogen er netjes overheen, en de oude tante, zooals wij deze locomotief noemden, ging er «als een hazewindhond van door. 't Is een drommels zwaar werkje, dat kan ik u wel verzekeren, het stoken bij gelegenheid van zoo'n karweitje Men zou het bjjna niet kunnen gelooven, hoe de steenkolen zjjn weg gesmolten als sneeuw voor de zon, voordat je ze nog goed en wel in den haard hebt 1 En een machinist mag waarlijk wel twee paar oogen en drie paar handen hebben, en bovendien gezonde, koele hersenen, dat kan ik u wel zeggen. Het lijkt makkelijk gcnong, daar op zoo*n locomo de heer Huvers, die èn te Middelburg èn te Goes eene candidatuur aanvaardde voor de Prov. Staten, is in beide districten gekozen en heeft voor Walcheren aangenomen. De Bevelandsche kiezers, die hem indertijd aan zijn Z6tel hielpen, en hem bij herha ling opnieuw afvaardigden, laat hij kalmpjes in den steek en in het district Goes kan mon door zijn toedoen opnieuw aan den verkiezingsarbeid. Behalve dat dit verre van aangenaam is voor tal van kiezers, voor de stembureaus en anderen, geeft het ook dubbele kosten voor de gemeenten Maar daarover zwijgt men nu natuurlijk aan de zijde der antirevolutionairen. Wel spreekt De Zeeuw ervan, dat de gedeputeerde colleges aan de gemeente besturen vooral moeten leeren zuinig te zijn op de belastingpenningen der burgers, maar natuurlijk be hoeft die zuinigheid niet betracht te worden, wan neer het geldt een politiek vriendje een dubbele kans te geven om lid der Prov. Staten te worden. Dan wordt het geld voor eene dubbele verkiezing uiterst nuttig besteed Autonomie der gemeentebesturen. Onder de stokpaardjes die de antirevolutionaire leiders zoo gaarne berijdeD, omdat het zoo uiterst geschikt is om argelooze menschen aan hunne zijde te lokken, behoort ook het hooghouden van de autonomie der gemeentebesturen, waaronder dan te verstaan is, de handhaving van het zelfstandig be stuur der gemeenten, zonder inmenging van hoogere staatsmachten. We zullen over het meer of minder aanbevelens waardige van dat denkbeeld thans niet uitweiden, maar zonderling in strijd met dat hooggeroemde stelsel is zeker het advies, dat de Zeeuw nu reeds geeft, dat onze gedeputeerde eollegies de zeor groote macht „„haar"" verleend, vooral zullen aanwenden om aan de gemeentebesturen te leeren zoo zuinig mogelijk op de vrijheden en op de belastingpenningen der burgers te zijn." Ons dunkt, wie zoo strijden voor de zelfregeering der gemeenten moeten zoo min mogelijk hoogere colleges aansporen om zich in de gemeentelijke aan gelegenheden te mengen. Men ziet ook hieruit: als de macht verkregen is, worden de beginselen opge borgen. Die edelmoedige antiliberalen. »Zeelands antiliberalen zullen het voorbeeld van Zeelands liberalen niet volgen, door bekwame en verdienstelijke mannen uit het gedeputeerde collegie te weren." Aldus de Zeeuw. Welke bekwame en verdienstelijke mannen de liberalen uit het gedeputeerd college hebben geweerd, verzuimt het blad te vermelden. Wij meenden juist, dat dit college steeds uit zeer verdienstelijke en be kwame mannen heeft bestaan. Maar dit nu daarge laten, hoe schijnheilig is nu toch zulk eene redenee ring als de bovenstaande van de Zeeuw. De anti liberalen zullen bekwame en verdienstelijke mannen niet uit het gedeputeerde college weren. Maar achter eenvolgens laten ze de bekwame en verdienstelijke leden v. d. Bilt, Bybau en Van Teylingen vallen als leden der Prov. Staten, waardoor ze vanzelf aan het gedeputeerd college worden ontnomen. Want om Gedeputeerde te kunnen zijn moet men lid der Prov. Staten wezen. De antirevolutionaire voorlichters kunnen de kie zers, vooral die te platten lande, veel laten doen maar te meenen dat zelfs deze leugenachtige voor stelling niet zal doorzien worden, is waarlijk de kennis en de bovatting der kiezers al te licht schatten. Zeker, bet zal niet noodig zijn in Juli a. s. be- tief te staan en van tjjd tot tijd eens aan een kraan te draaien, eu nu en dan even uit te kijken naar signalenmaar een locomotief heeft even goed hare nukken en kuren als een harddraver, en hoe harder men haar laat loopen, des te meer moet men haar in 't oog houden. Welnu, Jack had juist op de gewone manier de fluit laten werken, terwijl wij een tunnel van twee mijlen lengte binnenlippen, toen er iets vreese- lijks gebeurde. De verbiudingstang aan de rechter zijde der locomotief brak, en nog juist boorde ik Jack een vreeselijken gil geven, zoodra hij het stuk ijzer omhoog en naar binnen zag vliegen, toen er iets op mij neer scheen te komen als veertig duizend ton pijn en duisternis, en ik verder van geen toeten of blazen meer wist. Ik ben nooit precies te weten kunnen komen, hoe het zich eigenlijk heeft toegedragen, maar Jack zeide, dat alles voor en om hem heen in stukken en brokken scheen te springen, en dat ook hij toen zijn bewustzijn ver loor. Hij kwam dadelijk weer bij zijne onmacht kon slechts twee of drie seconden geduurd hebben met een gevoel van verschrikkelijken doodsangst, verbrand en geschroeid en bijna blind, on b?rnerkta

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1