1895 N". 59. Zaterdag 18 Mei. 825"1 jaargang. van vier leden van de Provinciale Stalen De Declaratiën Het uitvoerig en beredeneerd Verslag Vaccineeren en Heraccineeren. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementon en Advertentiè'n voor dit blad aas genomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Bookverkoopers en Brievengaarders. Ins^ndLing van Bdvertentlên voor 9 uren op den das der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjg slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Van hot stembureau voor de VËRKlGZilVO ziju ontvangen do processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, welke stukken ter secretarie voor een ieder ter inzage zyn ncdergelegd, terwijl afschriften daarvan zijn aangeplakt. Uit het proees-verbaal ^an opening blijkt, dat van de 3071 geldig uitgebrachte stemmen o. a. op zich vereenigd hebben de hseren Jhr. rnr. J. J. POUPE VAN MEER DER VOORT 1803 M. NOORDIJKE1719 W. J VADER VAN 's GRAVENPOLDER 1707 C. J. HU VERS1688 zoodat doze zijn gekozen. Goes, 15 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. ten laste van het Rijk, de Provincie of de gemeente over het afgeloopen jaar 1894 moeten voor het einde der maand Juni aanstaande worden ingediend bij het bestuur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk, de levering, al» anderszins, last heeft gegeven zullende diegenen, welke verzuimen mochten hieraan te voldoen, zich zelvea de onaangenaamheden te wytm hebben, daaruit voort vloeiende. Goes, den 15 Mei 1895. Burgsmeester en Wethouders van Goes, J. G. a. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. YA.N DÏN TOESTAND DER GEMEENTE OVER 1894, is gedrukt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd, terwijl exemplaren daarvan, tegen betaling van vijf en zeventig cents, verkrijgbaar zijn. Goes, den 15 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. I)e Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De heer A F. LASONDER, genees en heelkundige dezer gemeente, zal Maandag den 20 Mei a. s. des namiddags te twee uren in het Gasthuis zitting houden tot het gratis De zoogenaamde trouwboekjes moeteu worden medegebracht Goes, 17 Mei 1895 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. IIAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS GOES, 17 Mei 1895. De Staten van Zeeland, die vóór de verkiezingen van 14 Mei op het doode punt stonden 21 liberalen en 21 anti-liberalen, zijn door den uit slag dezer verkiezingen »om" gegaan. Zij bestaan thans uit 17 liberalen, 17 anti-revolutionairen, 6 katholieken en 1 conservatief, den heer W. A. graaf van Lijnden, terwijl voor één vacature nog een her stemming moet plaats hebben en één lid tweemaal gekozen is. Van de verkiezingen in de andere provinciën vin den we gemeld, dat de meerderheid in Gelderland anti-liberaal blijft, ook al valt de herstemming in het district Oldenbroek voor een der plaatBen in het voordeel van don liberalen candidaat uit. In de overige provinciën big ven de partijen, die tot nog toe in de meerderheid waren, de meerder heid behouden. In Friesland zal de eerBte sociaal-democraat, de heer R. Van Zinderen Bakker, in de Provinciale Staten zitting nemen. In het district Heerenveen, waar 5 liberalen moesten aftreden, werd hij gekozen tegelijk met 2 der aftredende liberalenvoor de 2 overige plaatsen komen 3 aftredende liberalen en 1 sociaal-democraat, de beer G. L. Van der Zwaag, de redacteur van De Klok, in herstemming. Ierseke. Den nieuwen burgemeester, den heer J. A. P. G e i 11wordt tegen morgen (Zaterdag) een feestelijke ontvangst bereid. Het laat zich aan zien, dat het feest algemeen en zeer opgewekt zal zijn. Ierseke. In de gisteren gehouden raads vergadering werden den raad de voorwaar den medegedeeld, waaronder door Ged. Staten aan de heeren Bergmans c. s. concessie voor een paar dentram naar 't station Kruiningen is verleend. Daaronder behoort dat de exploitatie den 1 Jan. 1896 moet aangevangen zijn. De legger van wegen en voetpaden werd voor- loopig vastgesteld. Van 't Burgerlijk Armbestuur was een voordracht ingekomen ter benoeming van een lid van dat be stuur, bestaande uit de heeren D. Schipper en J. C. v. d. Burgbt, beiden raadsleden. De eerste werd benoemd doch bedankte. De heer Sinke stelde voor bot Armbestuur om eeno nieuwe voordracht to verzoeken, liefst niet uit raadsleden bestaande, omdat do rekenplichtigheid van het Armbestuur aan den raad weinig beteekenis overhoudt, als bedoeld bestuur hoofdzakelijk uit i raadsleden bestaat. De Voorzitter (de beer Klos) zeide, dat bet Arm- bestuur meermalen buiten den raad naar leden heeft j omgezien, maar men vindt niet gemakkelijk personen, die lust hebben voor bet lidmaatschap van het Algem. Armbestuur. Het voorstel van den heer Sioko werd met algem. stemmen aangenomen. Door bet bestuur van den polder »de Breede Watering bew. Ierseke" werd kort geledon behou dens goedkeuring van ingelanden aan den raad aan geboden dat het waterschap tegen betaling van f 300 den onderhoudsplicht zou overnemen van den weg over den Breedschen dijk. Heden was mededeeling ingekomen, dat ingelanden dit hebben goedgekeurd. De verdere voorwaarden werden den raad ter goed keuring aangeboden, waaraan, behoudens een kleine wijziging in de redactie der concept-acte, unaniem werd voldaan. Van den Minister van Financiën was ingekomen de beschikking op een request van den raad, in houdende dat aan de gemeente tot den aanleg van een openbaren weg tot wederopzeggens toe kosteloos in beheer en onderhoud wordt afgestaan een strook van het binnenbeloop van den zeedijk tusschen de Kaaistraat en het Schuttershof. De voorwaarden van deze overdracht werden door dsn raad aanvaard. De Terneuzensche Ct. meldt het volgende De weled. gestr. heer mr. J. G. van Dein sö te Hulst viert den 19 Mei a. s. niet alleen zijn vijf-en-twintigjarig huwelijksfeest, doch zal het dit jaar ook 25 jaar geleden wezen, dat hij benoemd werd als notaris te Hulst, 25 jaar, dat hij gekozen werd als lid van den gemeenteraad en als lid der Provinciale Staten. Voorzeker is het een plicht van elk Hulstenaar dit zeldzame jubilé niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, een jubilé van hem, die gedu rende 25 jaar de belangen der gemeente Hulst en die van het district Hulst in de Provinciale Staten zoo uitstekend behartigd*, van hem, die gedurende een kwart eeuw een steun der armen, een braaf heer voor zijne pachters, een bevorderaar van het onderwijs, een leidsman voor iedsr was. Moge hem en zijne eebtgenoote bet gouden huwe lijksfeest weggelegd wezen Moge hij nog 25 jaar afgevaardigde voor de ge meente Hulst, voor Zeeuwsch-Vlaanderen in de Pro vinciale Staten en voor het district Hontenisse in de Tweede Kamer wezen, zal wel de wensch Yan duizenden zijn 1 Mogen de heer en mevrouw Van Deinse, wien vele bewoners uit het land van Hulst zooveel verschul digd zijn, steeds in Zeeuwsch-Vlaanderen blijven Het wetsontwerp op de perso- neele belasting is in druk verschenen. De grondslag is eene belasting naar vertering met verlichting van druk voor kleine verteringen. Grondslagen blijven huurwaarde, dienstboden, paarden, haardsteden, mobilair; deuren en vensters vervallen. De grondslagen voor haardsteden en mo bilair worden verbeterd. Onbelast zijn winkels, uitstallingsplaatsen, werk- boden en werkpaarden. De belasting van' de huurwaarde zal verschillen voor categoriën van gemeenten of gedeelten daarvan. Een opklimmend recht wordt behouden voor haard steden en vrjjstelling wordt verleend als er slechts éene haardstede is. Verlaagde heffing wordt voorgesteld van mobilair dat weinig waarde heeft en voor huurwaarde wordt iedere woning als een afzonderlijke beschouwd, met daaraan voor den gebruiker verbonden remissiön en vrijstellingen, behalve voor gemeubelde woningen, waarvan de hoofdbewoner aangeslagen wordt, doch ook de bewoners der gemeubelde vertrekken betaalt. Ledigstaande vertrekken zullen vi ij zijn, terwijl het verschil tusschen huurprijs en huurwaarde in den regel vervalt. Vooral voor dienstboden en paarden worden de grondslagen der belasting vereenvoudigd en de techniek der wet is verbeterd. Bij eene nadere regeling van bet zegelrecht voor nog niet gezegelde effecten wordt voorgesteld eene heffing van premieloten van 1, van buitenlandsche actiën van 37/,„, van pand brieven van binnenlandsche hypotheekbanken van Vjo en van overige effecten '/s percent, in plaats van i/io dat tegenwoordig van alle effecten geheven wordt. Uit Rome schrijft men aan het H.blad dat, volgens bericht in de Italiaansche bladen, baron Dn Tour van Bellinchave, bij de opening der wereld tentoonstelling te Amsterdam, den commissaris der Italiaansche afdeeling meegedeeld heeft, dat HH. MM. de Koninginnen plan hadden eerlang Italië te bezoeken. Door den kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente te Nijmegen werd den 13n Mei jl. het volgende schrijven aan H. M. de Koningin-Regentes gericht. »De kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier beeft uit het schrijven van den partikulieren secre taris van Uwe Majesteit 23 April 1.1. Uwer Majesteits besluit vernomea van het bijwonen der godsdienst oefening alhier op 19 Mei geheel af te zien. Zoo vereerd ©n verheugd als de kerkeraad was op het vernemen van de blijmare, dat Uwe Majesteit en Hare Majesteit de Koningin de godsdienstoefening zouden bijwonen, zoo ontsteld en bedroefd was hij op de mededeeling van Uwer Majesteits besluit. Het zij den kerkeraad vergund Uwer Majesteit zijn oprecht leedwezen te betuigen, dat het antwoord op des beeren De Ranitz' schrijven namens Uwe Majesteit 30 Maart, inhoudende Uwer Majesteits verlangen, dat de oudste der dienstdoende predi kanten de godsdienstoefening van 19 Mei leiden zou, indien daartegen bij den kerkeraad geen bezwaar bestaat, door den kerkeraad verkeerd aangevat is en hij niet volstaan heeft met op eonvoudige en passende wijze Uwe Majesteit te doen weten, dat het niet aan hem stond, aan Uwer Majesteits ver langen te voldoen. Aangezien ook de minderheid in den kerkeraad en dö predikant, wiens predikbeurt op 19 Mei a. s. volgens den bepaalden rooster was vastgesteld, de wijze betreurt, waarop Uwer Majesteits schrijven werd opgevat en beantwoord, onderwindt zich de kerkeraad met algemeene stemmen Uwe Majesteit eerbiedig te verzoeken zijne verontschuldigingen te willen aannemen, alsnog de godsdienstoefening op 19 Mei te willen bijwonen, en den kerkeraad te willen doen kenbaar maken onder wiens gehoor Uwe Majesteiten alsdan wenschen op te gaan. De dienst doende predikant verklaart zich alsdan gaarne be reid, zijne predikbeurt met de meeste bereidwillig heid af te staan aan den predikant, dien het Uwe Majesteit zal behagen aan te wijzen. Hetwelk doende, Uwer Majesteits gehoorzame onderdanen, de kerkeraad der Nederd. Hervormde Gemeente te Nijmegen." Op voorgaand schrijven heeft H. M. de Koniügin- Regentes den kerkeraad te Nijmegen telegrapkisch doen weten, dat Hoogstdezelve op zijn verzoek gun stig heeft beschikt en den Hofprediker, ds. G. J. Van der Flier, heeft doen uitnoodigen den 19en Mei a. s. de godsdienstoefening te Nijmegen te leiden. In bet Venl. Weekbl. worden door den heer Haffmans de protectionisten tot de ware vrienden des volks geproclameerd. Hjj ontkent niet, dat door beschermende rechten op bet graan het brood duurder zal worden, maar, wat baat goedkoop brood, zegt hij, als, tengevolge van gebrek aau werk, de middelen ontbreken om het te verkrijgen. Hij geeft de voorkeur aan minder goedkoop brood zonder gebrek aan werk. De heer Haffmans schijnt uit bet oog te verliezen, dat wanneer het brood duur wordt, iedereen daarvan de gevolgen ondervindt, en niet slechts van het brood, maar ook van alle andere levensmiddelen, en dagelijksche benoodigdheden de prijs zal stijgen. In dezelfde mate vermindert dan de koopkracht en in plaats van meer werk, zal minder werk daarvan bet gevolg zijn, want men zal op alles moeten of trachten te bezuinigen, dus ook op die uitgaven, welke anders den werkman ten goede komen. Men kan geld niet tweemaal gebruiken en wie gedwongen is datgene, wat hij noodig heeft, duur te koopen, zal het meerdere geld, hetwelk hij kwijt is, niet kunnen besteden aan andere voortbrengselen of diensten der nijverheid. Hoe de heer Haffmans er dus toe komt dat duur brood meer werk zou doen ontstaan, is met geen mogelijkheid te begrijpen. {Arnh. Ct.) Op 1 Januari jl. was in ons land, naar ra ming, aanwezigaan zilvergeld en pasmunt f 141,600,000 (tegen 160 millioen in 1885); aan goudgeld f 47,600,000 (tegen 71,5 millioen in 1885); aan bankbiljetten f 210,000,000. De petroleum [krjjgt een gevaar lijke concurrent! Een Duitsch fabrikant heeft een nieuwen brander uitgevonden, die gebaseerd is op hetzelfde beginsel als de gasgloeilichtlampen, met dit onderscheid dat bet gloeikousje niet door luebtgas, doch door spiri- tusdampen witgloeiend wordt gemaakt. De licht sterkte wordt geschat op die van 60 normaalkaarsen. Wanneer de aangegeven voordeelen werkelijk aan wezig zijn, is daardoor een groote concurrentie voor de petroleumlamp ontstaan, welke concurrentie bij de booge petroleumprijzen snelle gevolgen zou kunnen hebben. De volgende cijfers, die de oprichter-directeur van de Stoomvaart-Maatschappij »Ne- d e r 1 a n d" te Amsterdam, de heer J. Boissevain, gisteren op de vergadering van aandeelhouders noemde, zijn de aandacht waardig: In de 25 jaar van het bestaan der maatschappij werden o. a. de volgende sommen uitgegeven Totaal van de kosten der brand stoffen f 19,938,182.06 Totaal der onkosten van bet pas- seeren door het Suez-kanaal 13,376,824.54 Totaal der betaalde gages aan de bemanning der stoomschepen 10,759,924.27 Kosten van onderhoud en reparatie 8,969,808, Totaal der betaalde en op eigen risico geboekte assur. prëmiën 8,467,337.40 Aan dividend is gemiddeld 5.39 pCt. uitgekeerd. Naar de Nijmeegsche Courant meldt, zal binnen kort het tarief der spoorvrachten van steen kolen en coke uit het Rijnscb-Westfaalsche gebied naar Nederland gedeeltelijk eenige verlaging onder gaan. Bij deze mededeeling maakt deze courant de opmerking, dat dit bericht voor de scheepvaart niet zeer aangenaam is. Hetzelfde blad deelt voorts mede, dat de groot- bandelaren in steenkolen te Ruhrort, Duisburg en Mulheim een overeenkomst hebben gesloten, strek kende om de prijzen der steenkolen voor scheeps- verzending iu juistere verhouding te brengen tot de prijzen van bet syndicaat. Er is voorgesteld den prijs der gewone kachel- en machinekolen voor Nederland t9 verhoogen tot f 9 per kar minimaal. O.-Indië. Verleend een jaar verlof aan] den len luit. der inf. J. H. A. P. Overman. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer W. H. Dijkman, predikant bij de Ned. Herv. gem. te Breskens, beeft bedankt voor het beroep naar Lopik c. a. Waarde. In hunne vergadering van den 15en Mei werd door notabelen der Hervormde gemeente tot kerkvoogd benoemd de heer C. J. Vroegop. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld J. O. Z., 21 j., te Rilland- Bath, wegens wederspannigheid lichamelijk letsel tengevolge hebbende, tot 7 dagen gevangenisstraf; W. M., 30 j., te Wemeldinge, wegens vernieling, tot f 8 of 8 dagenA. V., 28 j., te Kloetinge, wegens het plegen van zestien feiten van verduiste ring gepleegd door iemand die het goed tegen gelde lijke belooning onder zich heeft, tot 6 maanden gevangenisstraf; P. D., 30 j. en W. d. B., 20 j., beiden te Ellewoudsdijk, wegens mishandeling, ieder tot f 5 of 5 dagen. Vrijgesproken weiden: A. C. M., 59 j., te Wisse- kerke, beklaagd van huisvredebreuk; P. R., 21 j. en L. G., 20 j., beiden te Ovezand, beklaagd van mishandeling. Het geding tegen Henrietta Momber en Hendrik Coelinan, beschuldigd van moord op het dochtertje van den heer Meinders te Bussum, komt 11 Juni a. s. in hooger beroep bjj het gerechtshof te Amsterdam in behandeling. Wereldtentoonstelling voor Hotel- en Reiswezen te Amsterdam. XV. Zondag, de eerste dag van de opening van de tentoonstelling voor het publiek, mochten wij ona hier in prachtig weer verheugen dit zal dan ook wel de oorzaak geweest zijn van het vrjj drnk be zoek dat aan de tentoonstelling gebracht werd. Het aantal bezoekers was ongeveer 10.000, wat vrij belangrijk mag genoemd worden, met het oog op het betrekkelijk weinige wat er nog te zien valt. Voor afwisseling van amusementen is trouwens genoeg gezorgd, en nog dagelijks komen er nieuwe vermakelijkheden bij. Op het terrein en op het markt plein van Oud-Holland worden geregeld, zoowel des avonds als overdag, concerten gegeven. De muziek op Oud-Holland wordt uitgevoerd door muziekanten in middeneeuwscbe kleederdracht en bestaat uit com- positiën van dien tijd, wat in deze omgeving een zeer eigenaardig effect maakt. Ouder de ver make-

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1