1895 N°. 58. Donderdag 16 Mei. 82ste jaargang. Groote hersenen. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders, COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, kuweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regelB beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van ^dvertentiên voor aren op «ten dag der nftgitve. GOES, 15 Mei 1895. Het tooneelseizoen wanneer we de reeks van toevallige voorstellingen hier gegeven, althans dien weidschen naam mogen toekennen, is te Goes wel eens op minder waardige wijze besloten dan ditmaal, nu de heer Willem van Zuylen jl. Maandagavond alhier in >de Prins van Oranje" optrad als vriend Frits in het bekende tooneelspel van dien naam, daar bjj gesecundeerd door enkele goede tooneelkrachten als de heeren Van Beem, Van Nieuwland en Wagemans en de dames Dons Albregt en Albregt—Engelman. Het optreden van den heer Van Zuylen had een vrij talrijk publiek naar »de Prins van Oranje" gelokt, dat gaarne de warmte trotseerde om den bekenden acteur eens weder ia een zijner beste rollen te zien. En de heer Van Zuylen heeft ons weder vele oogenblikken van genot verschaft door zijn schoon en natuurlijk spel, waardoor hij zich zulk een goeden naam heeft ver worven. Maar met hom dient de heer Van Beem genoemd te worden, die de belangrjjke rol van den rabijn David Sichel zoo uitstekend vertolkte. Deze rabbi is eigenlijk de hoofdpersoon in het stuk, dat tamelijk wel staat en valt met de opvatting, die de acteur van deze rol heeft. En zeker deed de heer Van Zuylen eene gelukkige keuze toen hij den heer Van Beem uitnoodigde den rabijn te vertolkon, daar deze uitstekend in de gelegenheid is geweest van niemand minder dan van Possart te leeren hoe die rol dient te worden opgevat. Mevrouw DonsAlbregt speelde de weinig aan gename rol van Suze zeer goedvooral in het tweede bedrijf in de scène bij de pomp was zo zeer geluk kig in haar spel. Alleen dunkt ons, dat de overgang van bet schuchtere landmeisje tot de gelukkige en vroolijke bruid van den rentenier wel wat al te snel ging. De overige rollen, hoewel van minder belang, werden eveneens goed gespeeld. Ongeveer een derde van den tijd ging te loor aan twee pauzes, eene zaak, die afkeuring verdient en dan ook door een groot deel van het publiek niet best werd opgenomen. We kunnen niet nalaten hierop openlijk te wijzen, nu het blijkt, dat eene vriendschappelijke wenk op dat punt niet afdoende helpt. De voordracht van B. en W. van Amsterdam, waarbij de beer O. L. M. Lambrechtsen, ing. van den prov. waterstaat in Zeeland, te Goes, wordt voorgedragen tot directeur van publ. werken, ter vervanging van den op zijn verzoek eervol ontslagen heer I. A. Schuurman, is thans verschenen. Tot buitengewoon opzichter bjj het herstellen en verwisselen van ijzeren deuren van de groote schutsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweerd is benoemd de heer J. Olie, opzichter te Utrecht. UD.) Misse. Op de Maandag gehouden veemarkt waren aangevoerd: 45 stuks rundvee en 3 paarden. (Naar het Engelsch van Willy Breams) In den zomer van het jaar 1869 was ik in de gelegenheid, een welbekend geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te bezoeken. De inrichting wordt, geloof ik, geacht tot de beste van dien aard hier te lande te behooren. Het eigenaardige kenmerk van het daar gevolgde systeem van behandeling bestaat hierin, dat aan de patiënten redelijkerwijze de grootst mogelijke vrijheid wordt toegestaan, een systeem waarvan men mij verzekerd heeft, dat het tot dus ver steeds met de aanmoedigendste resultaten is toegepast. Voor zooveel het slechts eenigszins moge lijk is, worden al de bewoners van het gesticht be handeld als gezonde mannen en vrouwendus in plaatst van voortdurend aan hunne ongesteldheid herinnerd te worden, tracht mon hun die te doen vergeten, indien zij tenminste het vermogen om te vergeten behouden hebben. Op den dag van mijn bezoek had ik een doos met medicijnen gekocht voor een der assistent-genees- heeren, met wien ik reeds sedert jaren bevriend was. Dit bad ik op zijn verzoek gedaanen met het oogmerk om hem die medicijnen ter hand te stelleü, had ik de reis naar het gesticht ondernomen. Na de massieve steenen stoep beklommen te heb ben, werd ik door een der bedienden in de spreek kamer gelaten. Hier moest ik even wachten tot dat mijne komst gemeld kon worden aan mijn vriend, dr. Balcom. Toevallig was ik op dat oogenblik de ééaige aanwezige in de wachtkameren om inmid dels eenig tjjdverdrjjf te hebben, nam ik een op de tafel liggend boek, de Confessions" van De Quin- cey, ter hand en begon daarin al bladerend te lezen. Terwijl ik daarmede bezig was, hoorde ik plotseling Ofschoon de handel gedrukt is door het verbod van uitvoer, zijn er toch een twintigtal verkocht. Premiën zijn toegewezen1. aan hem, die de meeste beesten heeft aangebracht: P. Bostelaar, landbouwer te Nisse; 2. die de meeste heeft gekocht: E. Baecke, veehandelaar te Asseoede3. die de meeste heeft verkochtA. van Boven, id. te Driewegen. Wissekerke. In da vergadering van ingelanden van den Kamperlandpolder werd Maandag tot dijk graaf herbenoemd, de heer W. J. Vadervan 's-Graven polder, terwjjl tot dijkgraaf van den Anna-Frisopolder is herbenoemd de heer J. L. Marcusse. Bornele. In de Maandag gehouden vergadering van ingelanden van den Koningspolder wer den behandeld en vastgesteld de rekening over het afgeloopen dienstjaar en de begrooting voor het dienstjaar 1895/96. De rekening bedroeg in ontvang f399,11 en in uitgaaf f 378,26J/2, weshalve het voordeelig saldo beliep f20,941/2. De inkomstenen uitgaven der begrooting werden geraamd op een gelijk bedrag van f 346,99. Het dijkgescbot werd bepaald op f 326,14uitmakende f 3,50 per hectare of f 0,25 per hectare tuinder dan verleden jaar. Bjj de behandeling der begrooting werd besloten eene som te ramen voor bet schoonmaken der water leidingen, zoodat deze uitgaaf ten laste van do polder- kas werd gebracht. DorseleDoor de vereenigde vergadei'ing van ingelanden van den Konings- en don Van Oitterspolder werd Maandag tot vertegenwoor diger in den Dijkraad herbenoemd de heer M. v a n 't Wesfceinde, dijkgraaf van den Van Oitters polder. In de Maandag te Ellewoutsdijk gehouden ver gadering van ingelanden in het calamiteuse water schap Ellewoutsdijk-Driewegen werd de rekening over het afgeloopen dienstjaar goed gekeurd met een bedrag wegens ontvangsten ten bedrage van f 29.608,54^ en een uitgaaf van f 29.033,66, alzoo met een batig saldo van f 574,881/2. De begrooting voor het dienstjaar 1895/96 werd vastgesteld op een gelijk bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 26.049,921/3' Het dijkgescbot werd bepaald op f 19 per hectare, zijnde f 2,90 lager dan over het verstreken dienstjaar, een buitenkansje dat den grondeigenaren, tengevolge van de plaats gebad hebbende schatting van de pachtwaarde der gronden, ten goede komt, en een niet onaardig douceurtje is. De aftredende vertegenwoordigers in den dijkraad van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en polder Borssele, de heeren D. Mulder, E. A. van der Bent, G. Nijsse Az. en M. de Dreu, werden opnieuw De vergadering nam ten slotte aan een voorstel van het bestuur om het schoonhouden van de water gangen, welke plicht tot nog toe op de aanpalende grondgebruikers rust, voortaan voor rekening van het waterschap te doen uitvoeren. (M. Gt.) een stem naast mij vragen: »Wenscht gij iemand te spreken, mynheer Toen ik opkeek, zag ik dat de spreker een klein zorgvuldig gekleed man was, die onopgemerkt was binnen getreden en mij blijkbaar bad aangesproken met het doel, zijne aanwezigheid bekend te maken. >Ik wacht hier even," antwoordde ik, »op dr. Balcom, dien ik wenschte te spreken." »De dokter is op 't oogenblik juist met een hoogst belangrijke zaak bezig. Zoudt gij intusschen het ge bouw niet eens willen bezichtigen Ik verzekerde dadelijk, dat ik dat met zeer »eel genoegen doen zou; en terstond ging mijn geleider met mij de kamer uit en de gang door. Ik bemerkte, dat hg een der verplegers van het gesticht was; en hij deelde mij dan ook mede, dat hij reeds sedert een aantal jaren de krankzinnigheid bestudeerde, met oogmerk om later op dit gebied zijn examen als dokter te kunnen doen. Onder zulk een voortreffelijk geleide deed ik een wandeling door het geheele gebouw en werd ik telkens op de vele interessante bezienswaardigheden opmerkzaam gemaakt. Die patiënten, wier gevallen iets bijzonder belangwekkends hadden, werden mij óók aangewezen, met uitlegging tot in de kleinste bijzonderheden van den aard hunner ongesteldheid. >De man, dien wij daar zooeven voorbijgingen", sprak mijn geleider, over zjjn schouder wijzend naar een zwaargebouwd patient met een frisck gelaat en vriendelijk zachte oogen, >is een der gevaarlijkste lijders, die wij hier ooit gehad hebben I" Wezenlijk hernam ik »men zou het niet van hem zeggen, als men hem aanziet." »Neen, maar in den regel is het uiterlijk der krankzinnigen zeer bedriegelijk. Zoo hebben wij hier eenigen tijd geleden eens een vrouw gehad een bleek, op ft oog door on door goedig, en tenger De door de heeren Bergmans c. s. aangevraagde concessie voor eene paardentram van Terieke naar het station KruiningenIerieke is ver laad. (N. B. Ct.) Een der lezers van de Arnli. Ct. maakt de volgende opmerking naar aanleiding van een inge zonden stuk van den heer G. Birnie, dat ook in dit nommer voorkomt De belangrijke mededeeling van G. Birnie in het nommer van 13 dezer: »dat de belasting over de in Nederland verbruikte suiker jaarlijks f 14,850,000 be draagt, waarvan ongeveer f 6,000,000 aan den strijk stok blijft hangen, zoodat wij (bjj een verbruik van 80 millioen kilo) 16 cents per kilo goedkooper suiker kunnen eten zonder dat da schatkist daarbij schade behoeft te lijden, ovenals in Daitschland reeds het geval is", heeft voor het groote publiek eenige toe lichting noodig. Aan welke strijkstokken blijft die f 6,000,000 hangen Hoe komt de heer Birnie aan dat cijfer Bjj K. B. is benoemd tot lid van het uitvoa- rend bestuur van het waterschap der sluis aan da Wielingen, J. de Bruyne. Tot deelneming aan het door de Nederl. Ver- eeniging voor Gemeentebelangen ingestelde examen voor aspirant-secretarissen en ambte naren ter secretarie, hebben zich 89 eandidaten aangemeld. De kapt. D. de Ronde Bresser, van het reg. gren. en jagers, is aangewezen als lid der commissie, belast met het afnemen van het toela tingsexamen voor den hoofdoursus. Naar men uit vertrouwbare bron verneemt, is bet tijdstip van aankomst te 's-Gravenhage van generaal Vetter zeer waarschijnlijk 1 Juni a. s. De generaal bevindt zich thans te Montreux, waar het klimaat naar hij zelf getuigt zeer bevor derlijk is aan zijn herstel en alwaar hjj zoo lang mogelijk denkt te vertoeven. Alleen als de kuur dit zou vereischen zou het kunnen zijn dat in bovengenoemden datum van aan komst in de residentie nog wijziging komt. De Raad van beroep voor de vermogensbe lasting te Roermond heeft voor eenigen tijd eene voor eigenaren van ongebouwde eigen dommen, waarvan vrijdom van grondbelasting genoten wordt, zeer belangrijke beslissing genomen. Het gold namelijk de vraagwelke waarde moet als verkoopwaarde, ingevolge art. 7 lit. Ia B. lid en 2 en 8 der wet op de vermogensbelasting, wor den aangegeven voor ongebouwde eigendommen be plant met dennen, waarvan vrijdom van grondbe lasting wordt genoten De Raad van beroep besliste, in overeenstemming met de bewering van den aangever, dat alleen de verkoopwaarde van den grond in verband met diens schepseltje die wij allen voor een heilige aanzagen en die zich dan ook als een heilige aanstelde, totdat het haar op zekeren dag gelukte, een voorsnijmes te pakken te krijgen, waarmede zij twee harer mede patiënten dea hals afsneed." »Is het niet hoogst gevaarlijk", vroeg ik, »zooveel vrijheid aan de bewoners van dit gesticht toe te staan Wel, dat is nu eenmaal zoo ons bijzonder systeem. Wjj ondervinden natuurlijk in sommige gevallen, dat er van de toegestane vrij beid misbruik wordt ge maakt, maar ten opzichte van de groote meer derheid der lijders werkt zij goed." Deze en meer dergelijke opmerkingen werden er tusschen den verpleger en mij gewisseld, terwijl wij door de verschillende gangen en portalen liepen. »Ik zie", zeide bij, »dat gij een kistje met medi cijnen draagt, en daaruit meen ik te moeten op maken dat gij een dokter zijt." »0 neen", hernam ik, hoewel ik de gereedschappen van een dokter onder mijn arm heb, zou ik het er toch slecht afbrengen, als ik ze ging gebruiken. Zij behooren aan dr. Balcom, en ik ben hier gekomen met het doel om ze hem ter hand te stellen." En vluchtig een blik op mijn horloge werpend, voegde ik er bij»Ik vrees, dat ik door mijne lange afwezig heid den dokter noodeloos zal laten wachteu." »Ik geloot niet, dat hij nog gereed zal zijn met zijn werk", antwoordde mijn geleider; »wij hebben nog wel den tijd om ook eens op het dak van het gebouw te gaan, vanwaar men een inderdaad ver rukkelijk uitzicht heeft." Dienovereenkomstig ging mijn gids de groote wenteltrap op, die van de bovenste verdieping naar het dak leidde, ik volgde hem op de hielen. Toen wjj door het breede valluik op het platte dak waren gestapt, kregen mijne verbaasde oogen diar voortbrengend vermogen zonder de verkoopwaarde der daarop te wassen staande boomen behoeft aan gegeven te worden. (N. B. Ct.) De Arnh. Ct. verneemt uit Londen, dat H. M. de Regentes den prins Van Wales heeft uitgenoodigd met zijn echtgenoote een bezoek aan onze tentoonstelling te brengen. Naar d9 N. R. Ct. verneemt, is thans tusschen onze regeering en de Engelsche algeheele overeen stemming verkregen omtrent de conventie tot het aangaan eener arbitrage in zake de Costa Rica Packet. De onderteekening dier conventie zal eerstdaags plaats hebben, waarna een wetsontwerp tot goedkeuring daarvan zal worden ingediend. Behalve »de Atjeh" zal ook het korvet >Sommelsdijk" naar Kiel gaan bij gelegenheid van de opening van het Noordoostzeekanaal. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand April 1895 bedraagt f 10.938.130,86 i/t tegen f 10.012.801,62 i/2 in dezelfde maand van 1894. De opbrengst over de eerste vier maanden van 1895 bedroeg f 36.786.718, tegen f 36.593.261,over de eerste vier maanden van 1894. Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de spoorweg Amsterdam Arnhem voor het publiek verkeer werd geopend. Naar aanleiding hiervan schrijft de Arnh. Ct. Weinige stadgenooten zullen er nog in leven zijn, die zich deze gebeurtenis herinneren, wat te eer moet worden aangenomen, daar onze stad in dien tijd nog niet de helft van het aantal inwoners telde 't welk zg thans bezit en waarvan de toeneming voor een groot deel juist is toe te schrijven aan het tot stand komen van deze aansluiting aan andere deelen des lands. Voor Arnhem was die gebeurtenis dan ook van bet hoogste belang en het laat zich begrijpen, dat de burgemeester van Arnhem, mr. Weerts, zijne stem gaf aan het wetsontwerp tot aanleg van den spoorweg van Amsterdam naar de Duitsche grenzen, dat in Februari 1838 bij de Tweede Kamer werd ingediend. Hg was echter, met den Minister van Binnen- landsche Zaken, die de wet voordroeg, baron de Koek, het eenige lid der Tweede Kamer dat voor stemde 46 leden verklaarden zich tegen het ont werp l Onze grootvaders hadden blijkbaar niet veel door zicht in hetgeen het landsbelang eisch+e, want Arn hem is geenszins de eenige stad die van het spoor wegverkeer voordeel trektons gansche land oogst er de rijke vruchten van. Dit begreep men een zestig jaar geleden nog niet. Gelukkig, dat wij een Koning hadden, die een beter oog had voor die be langen en tevens een milde en rijkvoorziene beurs om al wat tot bevordering der nationale nijverheid kon strekken, tot stand te brengen en te bevorde ren. Een vorstelijk bewijs gaf hij daarvan. een schouwspel te zien, dat in den volsten zin des woords verrukkelijk mocht heeten. Aan de rechter hand lag de rivier, die zich als een zilveren draad door het vriendelijke dal kronkeldeaan de voor zijde kon men in de verte de kerktorens der na burige stad zien, wier toppen in den vollen zonne schijn als goud glinsterdenen nog verder daarachter verhieven zich de heuvelen, die hunne boschrjjke kruinen met den blauwgrijzen gezichteinder deden samensmelten. De zorgvuldig onderhouden tuinen van het gesticht beneden ons zagen er uit als een landkaart, die overal met reusachtige bloemruikers bestrooid was. »Gij hebt gelijk", zeide ik, »men heeft hier in derdaad een overheerlijk uitzicht." >Ja, maar aan den anderen kant van het ge bouw is het eigenlijk nog mooier," antwoordde mijn gids; »laat ons daar ook eens heen gaan." Wij zetten daarop onze wandeling over het platte dak voort, nadat de verpleger bij wijze van voor zorgmaatregel het valluik achter ons gesloten had, opdat geen der patiënten in verzoeking zou komen, ons ie volgen. Het gesticht is ongeveer tachtig meter langen toen wij het westelijk einde van het dak verlieten, moesten wij dien aanmerkelijken afstand doorloopen. Onverhoeds, toen wij halverwege de lengte van het gebouw waren gekomen, bleef mijn metgezel staan, en wendde hij zich plotseling tot mij met de vraag Hebt gij groote hersenen Ik zag hem min of meer verwonderd aan, en gaf toen lachend ten antwoordNu, als ik ze heb, heeft do wereld er nog niets van bemerkt 1" »Scherts niet, mijnheer 1" zeide hij nadrukkelijk, en met een ernst die een onaangenaam vermoeden bjj mij deed opkomen. »Ik wenscb stellig en zeker te weten, of gij al dan niet groote hersenen hebtl"

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1