De red* van den beer Moltzer, die van geest driftige vereering van de helden van Lombok blyk gaf, werd met groote sympathie aangehoord gelijk de groep zelve daarna met belangstelling werd be zichtigd. Voorgeeteld is het gedenkwaardig oogenblik dat de gevangen vorst met gevolg, begeleid door gene raal Segov, den opperbevelhebber zijne onderwerping aanbiedt. Behalve de generaals Vetter en Segov zijn weergegeven de majoor Hamester, de kapitein Wiersma, de resident Dannenberg, een aantal offi cieren en minderen en natuurlijk de vorst in een draagstoel, omringd door een aantal rijksgrooten. Hoewel naar photographieën geboetseerd, moet van velen de gelijkenis goed getroffen zijn, althans in den Amsterdamschen heer Vetter, die tegenwoor dig was, herkende men de trekken van zijn broeder den generaal. Wat den fuselier Terpstra betreft, die zich op Lombok zoo onderscheidde en ook in de groep was opgenomen, diens geljjkenis vermocht men zeer nauwkeurig te controleeren, want de man zelf stond naast ons. De directie van het Panopticum heeft namelyk de goede gedachte gehad Terpstra, die ge pensioneerd is (hij was tweemaal zwaar gewond), als beambte aan de inrichting te verbinden. Door den heer Martin Wolff, den directeur van bet Panopticum werd Terpstra aan den burgemeester voorgesteld en hy was ook verder de persoon, die veler aandacht tot zich trok. De Lombokgroep dit is onze indruk behoort ontegenzeggelijk tot de meest bezienswaardige wer ken van het Panopticum. Op de internationale tentoonstelling van kunst bloemen en peulvruchten te 's-Gravenhage is o. a. bekroond voor bouquetten en losse bloemen met een bronzen medaille mej. J C. Risseeuwte Goes. Door het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken is aan de vertegenwoordigers van Frank rijk in het buitenland en, door hunne tusschenkomst, aan de onbezoldigde consuls van dat land, bij cir culaire medegedeeld, dat het Instituut Pasteur thans op eene geregelde wijze voldoen kan aan de aan vragen tot het bekomen va* antidiphteritisch serum. De aanvragen moeten rechtstreeks gericht worden aan het adres van den heer Yvon, apothe ker van het Instituut Pasteur, 48 Rue Dutot, te Parijs, met toezendiug van het bedrag en der kosten van verzending liefst ia postwissels. De flacons zijn van twee soorten de eene bevat ten 10 kub. centimeter serum, de andere 20 kub. centimeter. De eerste kosten 3 en de laatste 6 francs per flacon. Voor de kosten van verzending naar Nederland is voldoende bij het bedrag voor de flacon te voegen 40 centimes, voor pakketten tot een ge wicht van 350 gram, inhoudende 5 flacons serum van 20 kub. centimeter, met hare kokers. Met een postpakket van 3 kilogram kunnen ver zonden worden 30 flacons van 20 kub. centimeter en met een postpakket van 5 kilogram 50 flacons van gelijken inhoud. Ter eere van den afgetreden Nederlandschen gezant, baron Gericke van Herwjjnen, heeft de minister van buitenlandsche zaken te Biuasel, graaf de Merode, een d:n®r van 50 couverts gegeven, waaraan deelnamen, behalve de leden van hat Ne ierlandsch gezantschap, alle chefs der diploma tieke zendingen, de ministers, leden van het Belgisch Kabinet en alle leden der hofhouding, benevens de hoofdambtenaren van het departement van buiten landsche zaken. Graaf de Morode stelde een harteljjken toost in op den zoo algemeen geachten gezant, wiens af scheid allen betreuren en die als deken van het corps diplomatique te Brussel zoovele jaren in ons midden beeft doorgebracht. Den volgenden dag ontving de baron een prachtige Sèvre-vaas als souvenir van het corps diplomatique ook ontving Z. Exc., met vele andere bewijzen van sympathie en betuigingen van leedwezen over zjjn aftreden, adressen van de te Brussel gevestigde Neder- landsche vereeniging ven weldadigheid en van de Nederlaudsche werkliedenvereniging. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rilland. De >christelijke zangvereniging" gaf Zondagavond een openbare uitvoering in het kerk gebouw der N. H. gem. De zeer talrijke opkomst der toehoorders is wel een bewjjs, dat de zang dezer vereeniging met graagte gehoord wordt. Het nuttige aan het aangename parend, was aan deze uitvoering nog een weldadig doel verbonden. Er werd nl. ge collecteerd voor de hier bestaande Zondagschool. Wereldtentoonstelling voor Hotel- en Reiswezen te Amsterdam. in. 10 Mei. 't Is Vrijdagnamiddag en morgen Zaterdagmiddag den lltnMeizal de plechtige opening der tentoon stelling plaats hebben. We begeven ons vóór den openingsdag nog eens naar het terrein om te zien hoever we er thans meestaan. Gauwer gezegd, dan gedaanby den ingang toch heerscht eene zoo ver bazende drukte dat we eerst goed dienen uit te kijken voor we tusschen tal van sleperswagens, hand karren, loopende en dravende werklieden, bedienden en exposanten ons binnen de poort weten te dringen op gevaar af omvergereden of ten onderste boven geloopen te worden. Op het terrein gekomen, wordt het er niet heter op en verbaasd vragen we onszei ven af waarom de heeren exposanten allen tot den laatsten dag hebben gewacht om hunne étalages in orde te brengen. Wij richten onze schreden in de allereerste plaats naar hat hoofdgebouw waar men bezig is de stellingen van den hoofdingang weg te nemen en waar hon derden werklieden zich reppen om, we durven niet zeggen de laatste hand aan het werk te leggen, maar om te trachten op morgen het geheel een dra gelijk aanzien te geven. Wanneer men voor de eerste maal het terrein bezoekt, dan zal men waarschijn lijk teleurgesteld wezen of over hetgeen men te zien, of liever over hetgeen men niet te zien krijgt. Maar wanneer men, gelijk schrijver dezes, het terrein in de laatste weken geregeld heefd bezocht, dan staat men nog meer verbaasd over hetgeen in de laatste twee dagen is verricht geworden. En de omstandig heid dat den ganschen nacht, tot morgenochtend tien ure, met honderden handen zal worden door gewerkt doet ons vermoeden dat we bij de opening toeh meer zullen te zien krijgen dan we ons hadden mogen voorstellen. Het deed ons aangenaam aan die drukte van zoo veel werklieden en bedienden, het gekrioel van zooveel oppassers als door het comité in dienst zijn genomen, bedenkende hoevelen onder al die personen zouden geweest zyn door werkeloosheid tot niets doen gedoemd en die nu althans voor eenige weken een goed stuk brood verdienen. Daarom hebben we dan ook ten zeerste deze tentoonstelling als middel tot werkverschaffing toegejuichtmaar wat ons ten hoogste bevreemdde is zooveel soldaten men zegt een 200-tal aan het werk te zien, loopende en slavende met planken enz. eveneens als alle andere sjouwerlieden. De mogelijkheid bestaat, we kunneD dit op het oogenblik niet beoordeelen dat bet comité door den drang der omstandigheden genoodzaakt is geweest deze militairen in dienst te nemen. We willen gaarne gelooven dat de soldaten er persoonlijk niets op tegen zullen hebben om er een zakduitje bij te verdienen, want het is bekend dat een goed militair zelden een cent op zak heeft, maar onwille keurig rijst toch de vraag by ons op of dergelijke corveetjes kunnen dienen om het prestige van den militair te verhoogen. Maar wat zwaarder weegt is dit, dat we herhalen het het comité al zeer onder den draag der omstandigheden zal hebben moeten handelen om het te kunnen rechtvaardigen dat bij do heerscbende werkloosheid hier ter stede, men er toe is overgegaan van dergelijke werkkrachten gebruik te maken. Van bet hoofdgebouw onze schreden verder rich tende, merken we op dat op en bij de mailsteamer, die men de Prins Hendrikheeft gedoopt een rustige rnst kan bespeuren een bewijs alzoo, dat dit waarlijk grootsche bouwwerk geheel voltooid is. Het water is in het bassin gelaten en het geheel zal ongetwijfeld het groote aantrekkingspunt der tentoonstelling zijn en blijven. In de wereldbazar is alles nog vol drukte en beweging; verscheidene exposities zij* gereed, maar veel moet ook in deze afdeeling nog gedaan worden. Oud-Holland is zoo goed ale klaaraan een enkel gebouw en aan de bestrating wordt de laatste hand gelegd. We willen nu het terrein verlaten om uwe lezers morgen nog een en ander omtrent de opening te berichten. 11 Mei. Als het weór een voorspelling mag in zich be vatten voor het al of niet slagen der tentoonstelling, dan zal zeker het resultaat uitstekend wezan. Het is heden toch een prachtige zomersehe Meidag en een vluchtigen blik langs de straten en pleinen van Amstels-veste geworpen, doet ons zien dat de stad allorwege belang stelt in hetgeen hedenmiddag op de Museumterreinen zal plaats vinden. Van vele huizen wappert da vlag, terwijl in de onmiddellijke nabijheid van het terrein enkele kleine versieringen zijn aangebracht. Omstreeks half twee stroomt een groote massa genoodigden naar hot feestterrein en de file van rijtuigen vóór den ingang van het mu seum doet ons zien dat de hoogere Amsterdamsche kringm goed vertegenwoordigd zullen wez9n. Op het terrein wapperen allerwege vlaggwn en het geheel vertoont een recht feestelijken aanblik. Te twee uren verscheen H. Ms. opper-c«rmonie- meester, mr. M. W. Baron du Tour van Bellinc- have, vergezeld van den Burgemeester, op het ter rein waarop de muziek inviel met het Wilhelmus", oude toonzetting. Keur van prachtige toiletten vorm den een schilderachtige groep vóór en onder den grooten koepel van den hoofdingang van het ge bouw, waar allen zich verdrongen om de rede te hooren uitspreken van den voorzitter van het co mité. De heer mr. N. A. Calisch, de bekende sier lijke redenaar, die ons van zijn redenaarstalenten op politiek gebied reeds zoo vele bewijzen gaf, toonde ook thans weder voor zijn taak ten volle berekend te zijn. In een schitterende improvisatie deelde bij de geschiedenis van de wording dezer tentoonstel ling mede, van de bezwaren waarmede men bad te kampen gehad, van den velen steun die was onder vonden, maar ook van de vele tegenkanting en ver dachtmaking waaraan het comité was blootgesteld geweest. Aan allen, die hunnen steun hadden ver leend en in het byzonder aan H. M. de Koningin- Regentes werd een woord van hulde en dank ge bracht. Met een kort woord, gewyd aan het wel slagen der tentoonstelling, verklaarde daarop de opper-cermoniemeester de tentoonstelling namens H. M. de Koningin-regentes voor geopend en begaf de stoet zich, gevolgd door vele van de talrijke ge noodigden, naar de expositie-zalen, voorts naar het tentoonstellingsterrein en (van daar naar het schip, waar een poos werd vertoefd. Middelerwijl werd op de muziektent een »Ten- toonstellingsmarsch", gecomponeerd en gedirigeerd door den heer G. A. Heize te Hilversum, uitgeroerd. Deze marsch is, als al dergelyke gelegenheidsmuziek, een aaneenschakeling van variation op de melodiën van verschillende volksliederen. Thans begaf ik my en velen doen zulks niet tijdig genoeg naar het marktplein van Oud-Hol land, waar bereids een zoo groot aantal dames en heeren zich verzameld hadden, dat aan zeer veel genoodigden tot hun groote teleurstelling de toe gang moest worden ontzegd. Een zeer schoone aanblik leverde op dit oogen blik dit fraaie ond-Hollaudcche marktplein, waarvan ik later e«n uitvoerige beschrijving zal geven, op. In bet midden toch was een vendel hellebaerdiers van prins Maurits opgesteld in de meest schilder achtige uniformen uit dien tijd. Het waren vooral de uniformen (beter is hier te spreken van de kleedy) van de kommandanten, van den vaandel drager en van de vaandelwachts die uitstaken. Voorts zag men er schutters die dienst deden als wachttn bij de ingangen en bij het raadhuis, allen in midden- eeuwsche kleeding, terwijl een muziekkorps in dezelfde kleedy was opgesteld en oud-Hollandsche muziek stukken uitvoerde. Het geheel was zoo goed nage bootst dat men zich in eene kleine stad dacht ver plaatst van nu haast drie eeuwen terug. Vóór de aankomst var» den stoet voerde het vendel helle baerdiers eenige exercitiën uit, die uitmuntten door flinkheid en regelmaat en blijkens het herhaald applaus de volle sympathie van het aanwezig pu bliek wegdroegen. Deze hellebaerdiers zij a allen gymnasten en wat ze te zien gaven, mocht wel een lesje wezen voor ons Amsterdamsch schutterkorps. Bij de aankomst van den stoet, plaatste de voor zitter van het comité voor Oud-Holland, de kapi tein der artillerie A. N. J. Fabius, zich ongeveer in het midden van het marktplein en zegde met krachtige stem de volgende versregelen Gegroet, driewerf gegroet I Uit naam der burgery Van Holland's nieuwe stad, aan d'Aemstel en aan 't IJ, Roep ik U 't welkom toe tread thans Oud- Holland binnen Wij zyn fier op uw komst, gezant der Koninginnen, En boodschap onze vreugd Haar, onze patrones.! Heil Neörland's hoop van Staat, heil Neörland's regentes. Oud-Holland is herleefd aanschouw zyn poort en straten Zyn gracht en marktplein, zijn steêhuis, zijn soldaton. Als in Prins Maurink's tyd, gestoken in 't harnas Toen Neörland's legerschaar Europa' krijgsschool was, Toen Holland's vloot haar vlag op alle zeeën toonde En 't trotsche Amsterdam zich als een Keizer kroonde. Oud-Holland dus herleefd een beeld van vroeger tyd Het machtig Holland eens, een Brit en Gal ten spjjt. Het land van Rembrandt nog wat zal de toekomst geven Myn Neerland wanhoopt niet de glorie kan herleven. Ginds bergt een trotsch gebouw de paarlen van 't verleón En straks komt half Euroop ter messe hier bijeen Zoo zal Oud-Holland dan voor ieders oog herrijzen En wij van goeden stam welaan laat ons bewijzen Dat Nederland hoe klein, zyn grootheid heeft bewaard En dat jong Holland weer Oud-Holland evenaart. Weast allen welkom dan, en schouw in 't rijk verleden In deze nieuwe stad, de jongste van de steden. Deze kernachtige versregelen, op krachtigen en gevoelvollen toon op de moest uitstekende wijze ge zegd, maakten blijkbaar grooten indruk op het aan wezig publiek. Omstreeks vijf uren was de plechtigheid atge- loopen en verlieten de meesten der gasten het ter rein, waar van 2 tot 5 uren op verschillende plaat sen muziek was gemaakt. Een schitterend vuurwerk dat, begunstigd door hetzelfde prachtige wsder, des avonds ten tien uren op den Amstel werd gageren en dat door duizenden werd by gewoond, besloot op waardige wijze het feest van den dag. En nu ten slotte nog dit aan de lezers van de Goesche Courant. De tentoonstelling is geopend, doch nog verre van voltooid, zooals het gemeenlijk gaat ik raad u dus, wacht nog een veertien dagen met haar t* bezoeken, wilt ge u geen teleurstelling be rokkenen. K. Tot recht verstand van dezen regel, moet de lezer weten dat toen de spreker dit zegde, hij wees op de achterzyde van het Rjjksmuseum dat onmid dellijk aan »Oud-Holland" grenst en van het markt plein afgezien, als het ware óen geheel vormt met deze nieuwe stadde jongste van de steden. Gemengde Berichten. Dezer dagen stierf te Uden eene koe aan eene besmettelijke ziekte, men zegt miltvuur. De veearts keurde het vleesch voor de consumtie af en gaf bevel het te vernietigen. Niettegenstaande dit bevel, wisten enkele personen eenige stukken van dit vleesch machtig te worden en gebruikten ei- Tan De gevolgen bleven niet uit, verscheidene personeD, welke van het vleesch gegeten hebben, zijn ziek geworden en twee zyn reeds overleden. Naby Budel, te Moll, was de landbouwer J. M. bezig met kraaien schietenzyn geweer sprong, ten gevolge waarvan hij aan het hoofd verwond werd en spoedig daarop overledon is. Toen Vrijdag de Koninginnen na terugkomst in de residentie, te 2 uren uitreden, viel op de Groenmarkt een öjarig knaapje, dat al spelende achteruitliep, juist toen het rijtuig passeerde. Het kind kwam terecht in de rnimte tusschen de wielen, zonder dat de pooten der paarden het lichaam raakten. Hevig ontsteld werd het opgenomen en in het politiebureau gebracht, waar H. M. onmid dellijk door een lakei liet informeeren, en daarop de mededeeling ontving, dat men meende dat het kind ongedeerd was gebleven. De Koninginnen staakten den rij tocht en keerden naar het paleis terug, van waar kort daarna de Koningin-Regentes door Hai'en particulieren secretaris nog eens persoonlyk liet in formeeren naar den toestand van het knaapje. Het kind bleek geenerlei vorwo ding te hebben bekomen. Ue directeur van den gemeontelijken reinigings dienst te Utrecht, heeft op eigenaardige wijze ten voordeele van het ziekenfonds van het arbeiders- personeel dat aan zijne afdeeling werkzaam is, eene inrichting gemaakt die gedurende de weinige jaren van haar bestaan reeds vrij aanzienlijke baten voor dit fonds heeft afgeworpen. Uit den aard der zaak brengen de vuilniskarren niet alleen van particulieren, maar ook van de kazernes, gasthuizen en dergelijke groote instellingen veel voor den mensch onbruikbaar geworden en als zoodanig weggeworpen voedsel mede. Dit voedsel zooveel mogelijk gereinigd en gezuiverd, weet men op de asekbelt nog aan te wenden voor voeding van konijnen. Voor eenige jaren met een tweetal van die snel voorttelende dieren begonnen, heeft men er sedert dien reeds honderden kunnen verkoopen en door gepaste kruising en aankoop van fraaie en zeldzame exemplaren is men er dikwyls in het bezit van zeer schoone en kostbare soorten. Op het oogen blik kan men in een paar behoorlijk afgesloten konynenbergen een aantal jonge diertjes zien dartelen en in verscheidene hokken zitten zeer sehoone en groote soorten opgesloten. Het spreekt van zelf dat de werklieden, die herhaaldelijk getuigen waren van de belangrijke voordeelen die deze teelt voor bun ziekenfonds afwerpt, aan de verzorging der dieren de meeste aandacht wijden. Men schrijft uit Emmen, dd. 8 dezer aan de Pr. Dr. en Ass. Ct.: Gepasseerden nacht woedde in het z. g. Noord einde alhier een felle brand. Hij begon te ruim huif twee in de boerenbehuizing van K. Woerdingde oorzaak is geheel onbekend. Bij de felle droogte der laatste dagen stond het met riet gedekte huis in een oogwenk in vollen gloed. Met groote moeite ontkwamen de bewoners, zonder iets van hunnen inboedel te kunnen redden. De man stelde toen nog pogingen in het werk, om het vee uit huis te krijt gen. Dit gelukte hem met het paard en eene koe doch toe* hy zich daarna nogmaals in den vuur gloed waagde, belemmerde het brandende, vallende dak hem den terugtocht. Hier doorheen vliegende bekwam hij ernstige brandwonden. Ook zijne vrouw brandde zich geweldig aan de handen, toen zij poogde zyne brandende kleeren te blusschen. Intusschen was het vuur reeds lang overgegaan op de aangrenzende, eveneens met riet gedekte boe- renbehuizing van A. IJken. Ook daar moesten zich de bewoners in allerjjl redden. Van de meeneming van meubilair was ook hier geen sprake. De zoon R. hield zieh met den knecht zoo flink, een deel van het vee uit huis te halen, doch overigens kon den ook deze bewoners zelfs niet de noodige kleode- ren redden. Nu was ook al het dan volgende boerenhuis, van J. Wichering ééne vuurzee. Door het geweldige blaf fen van den hond werden hier de bewoners gered. Ook zij konden niets van bunnen inboedel redden, en moesten half gekleed vluchten. Het vee vermoch ten ze grootendeels buiten te krijgen. Wat dus eene ellende! Naakte muren en puin, waar drie flinke boerenhuizen stonden J Verscheiden stuks vee verbrand 1 Doch alles zou nog weer in orde kunnen komen, was niet K. Woerding aan de bekomen brandwon den overleden. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, is de arme man reeds heden be zweken. In de keuken van een inwoner van Ginneken (bij Brada) heeft een spin thans 20 jaren haar ver blijf gehouden. Het beest is er dik en groot bij geworden. Het is zijn lang leven verschuldigd aan het echtpaar, dat het diertje aantrof in de keuken op den eersten dag van hun huwelijk. Nog vijfjaar en de spin viert de zilveren bruiloft moe In Kapolle aan den IJsel leeft een meisje, dat met recht den naam van monsterkind mag dragen. Op 4-jarigen leeftijd woog het reeds 78°pond en nu dertien jaar oud mag het zich in een ge wicht van 240 pond (zegge 120 kilo) verhengen. De ouders zyn te kiesch om er mee te kijk te gaan. Het bezoekt ook de lagere school, natuurlijk is voor haar een afzonderlijke, geschikte bank gemaakt. Thans is zij onder medische behandeling te Leiden hare beenen ontzaglijk dik leden onder het zware gewicht van haar lichaam. Het meisje is jaloersch op gewone meisjes. Vaak zucht zij»Och, kon ik ook eens hard loopen en touwtje springen I" (Nederlander.) In Amsterdam is thans Iemand te zien uit Barmen, die een weddingschap heeft aangegaan om, zonder een cent geld op zak, op een rijwiel eon tocht om de wereld te maken. Hy zal twee jaar onder weg blijven. Om in zijn onderhoud te voor zien, houdt hy voordrachten. Als hij de wedding schap wint, ontvangt hjj f 12,000 Hoe de wielrijder in zyn onderhoud voorzien zal in landen en streken, waar men op voordrachten in het Duitsch of Engelsch niet gesteld is, moet de toekomst leeren. In Azië en Noord-Afrika, dat hy zal doorrijden, voorspellen wij hem geen talryk auditorium. Te Butler-Springs in Noord-Amerika werden drie blanken, die zich in gezelschap van zes negers bevonden, vermoord. De negers werden overvallen, toen zy oen der slachtoffers wilden verbranden. Een der negers ontkwam, de anderen werden in hech tenis genomen. Honderd gewapende lieden overwel digden de politie en maakten zich meester van de gevangenen, die zij aan een boom opknoopten, waarna hunne lichamen een tydlang tot schietschyf dienden Te Brussel zyn voor 25,000 frs. valsehe post zegels verkocht en de politie kwam d iar achter juist toen er kans scheen, dat een tweede party in om loop zou komen. De daders heeft zy nog niet, maar de fabriek der valsehe postzegels schijnt te New- York gevestigd te zyn. De wereldkampioen der redenaars is de Itali- aansche afgevaardigde en oud-minister Grimaldi. De I tong van dezen redenaar bezit de gave om 180 tot 200 woorden per minuut te spreken, zonder zich

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2