1895 N°. 57. Dinsdag 14 Mei. 82sle jaargang. W. F. K. Lenshoek, I. D. Fransen van de Putte, J. G. P. Timans, W. F. J. Wagtho. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 cent; met bgblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de beeren Nijgh Va.n Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkooperi en Brievengaarders. Iniendtng van De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjg slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentiën vóór I uren op den d»f der uitgave. De Zeeuw kan zich blijkbaar maar niet voorstellen, dat andere politieke partgen dan de bare, met name de Katholieke en de liberale, bjj verkiezingen eene eerlijke tactiek kunnen volgen, en men zou geneigd zijn bet bekende spreekwoord van »de waard en zijne gasten" op baar toe te passen. In haar nommer van jl. Vrijdag verkondigt ze in j de eerste plaats, dat de Roomsche en liberale leiders J er geen been in zien samen te gaan met gemeen- i schappelijke candidaten, met de zonderlinge combi natie LenshoekTi mans—Putte". Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat er van weers kanten geen zweem van eene afspraak omtrent gemeen schappelijke candidaten is gemaakt. De candidatuur- Timans is bet eerst op den voorgrond getreden in da kiesvereeniging te Hoedekenskerke, en toen er voor de vierde vacature eene nieuw® keuze moest geschieden, is overal te plattelande de groote meer derheid op Timans overgegaande laatste kieiver- eeniging die zich uitsprak was die te Goes. Twee dagen nadat aldus de liberalen den heer Timans hadden gecandideerd, is bij bet centraal bestuur der liberale kiesverenigingen bericht gekomen van de R. C. kiesvereeniging »'s-Heerenhoek en omstreken", dat zg dezelfde candidaten zou proclameeren als de liberale partg. Wil men dit nu samengaan" noemen, bet is ons wel, maar er blijkt genoegzaam uit, dat geene enkele afspraak, zelfs geen overleg tnsschen beide partgen vooraf beeft plaats gehad. Overigens zien we inderdaad in een samengaan met de katholieken »geen been", en bet is kras, dat een antirevolutionair orgaan daarover eenigszins sma delijk zieh durft uiten. Wie anders dan de anti revolutionairen hebben altjjd de leer voorgestaan van een gemeenschappelijke ljjst der minderheden Wie anders dan de antirevolutionairen gaan in Am sterdam en elders met de katholieken samen om de liberalen uit de Staten te weren Wie anders dan de antirevolutionairen gaan in bet distriet Leiderdorp op bun beurt samen met de liberalen om den zetel van den katholiek Op de Laak niet door een katho liek te doen bezetten Is bet niet meer dan grof om, met dergelijke voorbeelden voor oogen, te durven beweren, dat de katholieken en de liberalen er »geen been" inzien samen te gaan In de tweede plaats beweert het antirevolutionaire blad, >dat onze leiders zeer goed weten, dat velen hunner volgelingen nooit op een roomscben candidaat stemmen." Onze leiders weten dat volstrekt niet en in 1892 is het tegendeel gebleken, toen Timans 1416 en dus slechts 74 stemmen minder bad dan Schipper en het is nog zeer de vraag of dit verschil veroorzaakt is door liberalen, dan wel door enkele antirevolutionairen, die nog wel eens één of meer der liberale candidaten overnemen, maar zeker nooit een Roomsehe. En dat met enkele uitzonderingen alle liberalen Timans gestemd hebben bewgst bet aanzienlijk aantal stemmen, dat bij verwierf. Wat eindelijk betreft de bewering van de Zeeuw dat de beer Timans den zetel van den beer Van Waesberghe Janssens in het Gedeputeerde collage in gevaar brengt, deze bewering is op zijn zachtst genomen onjuist, en blijkbaar beeft de beer Timans te goed vertrouwen op de eerlijkheid der liberale Statenleden om te gelooven, dat zij een zittend lid van Gedeputeerden zullen uitwerpen, alleen omdat hij katholiek is. En zeker zal daartoe althans de beer Timans niet meewerken. Het is overigens in dat verband niet onaardig even op te merken, hoe, toen de Midd. Ct. waar schuwde tegen de overheersohing der antirevolu tionairen ook omdat deze de liberale beeren Van Teijlingen en Heijse als Gedeputeerden zouden laten vallen, De Zeeuwin baar no. van 9 Mei beweerde, dat de Midd. Ct. spoken" op den weg zag. Waar aan" zoo vroeg De Zeeuwontleent de M. Ct. de kennis van de plannen der antirev. Statenclub? Hoe weet zg, dat die beeren niet zouden herkozen worden Och, van die plannen laat De Zeeuw zelf zich wel eens iets ontvallen. In haar no. van 11 Mei toch zegt ze»als de Staten nu niet omgaan, verliezen »wij den zetel van Godin de Beaufort in de Eerste Kamer en winnen dan ook niet den zetel van het yliberale Eerste KamerlidIn bet verkiezingsnommer wordt bovendien onomwonden verklaard, dat men de vaeatures in Gedep. Staten door antirevolutio nairen wil bezetten. Wat dunkt u zou de antirevolutionaire club op winst uit zijn of niet waarom er dan eerst doekjes omgewonden Wij zullen nu maar niet uitweiden over het spook, dat De Zeeuw zelf door oneerlgke voorstelling voor den dag haalt, alsof namelijk door deze verkiezing de zetel van den beer Godin de Beaufort gevaar loopt 1 De heer Godin de Beaufort heeft nota bene zitting tot 1902 Er gaan dus na deze nog twee verkiezingen voor de Prov. Staten voorbij alvorens de beer Godin moet aftreden. Onkunde of misleiding Wij hop8n en vertrouwen, dat de lage verdacht makingen van de Zeeuw eene tegengestelde uitwer king zullen hebben dan bet blad er van verwacht, en dat ze èn voor de liberalen èn voor de katho- lieken een prikkel te meer zullen zijn om eendrachtig de door hunne partg geproclameerde candidatenlgst te volgen en bun stembiljet in te vullen met de vier onderstaande namen De stembus is geopend van 9—5 uren. r$p£i£$' Reeds geschreven namen mogen worden doorgehaald. Aan de stembureau* zijn nieuwe stem briefjes verkrijgbaar. Boerenbedrog. De Standaard wijdt beden een entrefilet aan de verkiezingen voor de Prov. Staten en zegt daarin o. a.: Immers, nu nog van antiliberaal te spreken, en te wijzen op het brengen van een antiliberale meerderheid in de Eerste Kamer, verschilde niet zoo heel veel vaa boerenbedrog." Maar nu is juist bet verkiezingsnommer van de Zeeuw vol van bet woord antiliberaal" en van het brengen van antiliberale leden in de Eerste Kamer, en derhalve is de inhoud van dat verkiezingsnom mer, volgens het oordeel van niemand minder dan dr. Kuyper„boerenbedrog." Trouwens met hoeveel zaakkennis dat verkiezings nommer geschreven is, blijkt genoegzaam uit de bewering, »dat wijlen mr. B. V. van der Bilt bijna jaar lid der Prov. Staten is geweest." Waarheid echter is, dat mr. B. V. v. d. Bilt in Mei 1874 voor bet eerst gekozen en in Januari 1892 overleden is, zoodat bij nog niet ten volle 18 jaar zitting heeft gehad. En om zulk eese onwaarheid ingang te doen vinden bij de kiezers, ontzag de Zeeuw zich zelfs niet dooden te bespreken. Zal mea nu eindelijk eens gaan inzien boe wei nig vertrouwen de antirevolitionaire leiders in ons distriet verdienen en boe ze zelfs tastbare onwaar heden verspreiden alleen om enkele hunner vriend jes in de Staten te krijgen Algemeen Overzicht. Sedert wij ons laatste overzicht schreven, is er op bet gebied der buitenlandsche politiek op ver schillende punten eenige vordering gekomen. In de eerste plaats is de vrede tusschen China en Japan nu definitief ^eteekend, zoodat de oorlog in Oost- Azië geëindigd is. En waar er de vorige week nog vrees bestond, dat de bepalingen van dien vrede aan leiding zouden zijn tot nieuwe verwikkelingen, dit maal tusschen Japan en Rusland, daar is ook die vrees vervallen, aangezien Japan aan de bezwaren der Russische regeering is tegemoet gekomen en de vredesvoorwaarde, dat door China een deel van het vasteland aan Japan zou worden afgestaan, beeft laten vallen. China zal in plaats daarvan eene groo- tere oorlogsschatting betalen, en de Japanners zullen de haven Wei-ha-Wei bezet houden tot de gebeele schatting is afbetaald. Eene andere zaak, die als afgedaan kan be schouwd worden, is de bekende, we zouden haast kunnen zeggen de beruchte, Duitsche >Um- sturz-Vorlage." Men weet, dat dit wetsontwerp in handen gesteld is van eene commissie, waaruit bet zeer gewijzigd is teruggekeerd. De regeering kon zich met die wijzigingen, die in vele opzichten ver scherpingen van het oorspronkelijk ontwerp waren, niet vereenigen, en zij beeft getracht door de be middeling van den afgetreden voorzitter van den Rijksdag Von Levetzow een vergelgk tot stand te brengen tusBchen de conservatieven, die met de legeeringsvoorstellen medegingeD, en het Centrum, dat de scherpere bepalingen had ontworpen. Boven dien waren nog door andere partijen verschillende amendementen voorgesteld. Bij artikel 111 van het ontwerp moest de strijd beslist worden en die be slissing is jl. Vrgdag gevallen in dien zin, dat alle amendementen en voorstellen, ook dat der regeering, zijn verworpen. Hiermede is bet hoofdbeginsel uit bet ontwerp gelicht en dit derhalve zelf veroordeeld. Bij de debatten ging het soms zeer heftig toe en de waardigheid van Rijksdag en regeering beide is daarbij niet verhoogd. Inzonderheid de minister von Köller overschreed meermalen de grens der parle mentaire vormen, waarin een der leden van den Rijksdag aanleiding vond tot de bewering, dat deze dag (Vrijdag) een blijde dag was voor de sociaal democratie, omdat de onwaardige houding van den minister bet meest geschikt was ora aan de socialis ten ten goede te komen. Deze woorden beantwoordde de minister von Köller met een spottend handgeklap. Feitelijk is met de afstemming van artikel 111 de wet gevallen; toch nam de Rijksdag Zaterdag nog de verdere behandeling er van ter band en verwierp zij alle andere artikelen en ten slotte het geheel ontwerp. Het zal nu de vraag zijn of de regeering in de verwerping van hot wetsvoorstel berust, dan wel of de Keizer tot ontbinding van den Rijksdag zal overgaan. Eén der verkiezingen, waarvan we de vorige week gewag maakten, die in bet district Weimar, is ten gunste van den sociaal-democratiscben candidaat uit- Ook de opstand op Cuba tegen de Spanjaarden schijnt zijn einde te naderen. Maarschalk Martinez Campos heeft daar met succes geopereerd, zoodat de opstandelingen in kleine afdeelingen zijn verspreid geworden, die zich nu gaandeweg onderwerpen. Wel dra zal dus deze bloeiende kolonie weder tot rust komen, maar dan ook mag de Spaanscbe regeering wel niet langer talmen met de invoering van die maatregelen, die door Cuba zoo vurig worden ge- wensebt en die door Spanje reeds zoo lang zijn toe- Volgens andere berichten echter breidt de op stand zich in de laatste dagen weder uit. Eene quaestie, die nog niet geheel van de baan is, is het geschil tusschen den Hongaarsohen minister Banffy en den Oostenrijkschen minister van Buitenlandsche Zaken Kalnoky betreffende bet op treden van den nuntius Agliardi in zake de kerke lijke wetten in Hongarije. Baron Banffy is, zooals we de vorige week mede deelden, naar Weenen geweest om den Keizer zgn ontslag aan te bieden. De Keizer beeft echter zoo wel hem als graaf Kalnoky weten te bewegen op bun ontslag-aanvrage terug te komen, nadat gebleken was, dat er inderdaad geen verschil van meening tusschen de beide ministers bestond omtrent het optreden van den nuntius, en dat alleen baron Banffy zich wat voorbarig had uitgelaten toen hg in het Hongaarsche Huis van afgevaardigden verklaarde, dat een protest bij bet Vaticaan was ingediend. Toch schijnt de goede verstandhouding tusschen den Hongaarscben premier en den Oostenrijkschen minister van Buitenlandsche Zaken nog niet geheel hersteld te zijn althans volgens de laatste berichten blijft men in Hongarije eische», dat de Oosten- rijksche regeering bij het Vaticaan zal protesteeren. Ook is er sprake van, dat de nuntius Agliardi zal worden teruggeroepen. De Belgische Kamer heeft het wetsontwerp tot verhooging der invoerrechten in behandeling ge nomen. De Kamers van Koophandel in de voor naamste steden hebben krachtig tegen het ontwerp geprotesteerd, en zolfs de voorzitter der Kamer, de oud-minister Beernaert, beeft in eene uitvoerige rede in de Kamer aangetoond, dat het ontwerp niet in bet belang van den handel zal zgn. Maar de meerderheid der clericalen in de Kamer blijft der regeering getrouw, en zoo zal het ontwerp van den minister de Burlet wel worden aangenomen. GOES, 13 Mei 1895. Thans is bij K. B. de heer C. Pilaar, gepens. kapitein van het korps mariniers, benoemd tot kapitein-kwartiermeester bij de dd. schutterij te Rotterdam. Het Engelsche blad de Times heeft een hoofd artikel gewjjd aan het bezoek onzer Ko ninginnen aan Engeland, waarin het doet uitkomen dat het geestdriftig afscheid, hetwelk het publiek Donderdagavond bood, bewijst dat koningin Wilhelinina's bezoek de volste sympathie van het volk had. Deze barstte echter eerst uit toen de op heffing van het incognito haar daartoe in staat stelde. Slechts de eerbiediging van den eigen wensch van de Vorstinnen belette vroegere uitingen van die sympathie, welke ook vooral het jonge meisje gold, want koningin Wilhelmina's positie heeft iets pathe tisch, dat alle Engelsche harten treft (in liefde voor kinderen overtreft geen natie de Engelsche), al er kennen de Engelschen dat koningin Wilhelmina is gezegend met het bezit van een bewonderenswaardige moeder. De Times wijst dan op de familiebanden tusschen het Engelsche en het Nederlandsche vorstenhuis; hetgeen koningin Wilhelmina in staat stelde, kennis makingen aan te knoopen of te hernieuwen, die streelende herinneringen moeten achterlaten. Maar afgescheiden van een en ander bestond een bijzondere belangstelling voor koningin Wilhelmina's Engelscbo reis, omdat het Engelsche volk in haar erkent den laatsten telg van den doorluchtigen Oranjestam, waaraan Engeland in zgn bangste uren, toen Willem de Derde hier reddend optrad, zoo oneindig veel is verschuldigd. De aanwezigheid in Engeland van dien telg van den Oranjestam, waar aan Engeland een zijner grootste vorsten dankt, een stamhuis verbonden met Engelands historie door zoovele onsterflijke overleveringen, zulk een aanwezig heid moest herinneringen wekken, waarop Engeland en Nederland fier moeten zijn. Heden ten dage zijn de Nederlanden den Engel schen vooral bekend als een rijk, welks hechte con- stitutioneele ontwikkeling samengaat met een zeld- zamen volks voorspoed, die slechts tijdelijk getaand is, gelijk overal, terwijl Nederlands groote koloniale bezittingen, nu en dan beroerd door opstanden en oorlogen, gehandhaafd blijven, dank zij de standvas tigheid, welke een karaktertrek van de Hollanders is. Zij weten niets af van de nederlagen, de noodige offers worden bereidwillig gebracht. Van Nederlands stoffelijken voorspoed zal de Amsterdamsche wereld tentoonstelling, naar de Times vertrouwt, overtui gend bewijs leveren. Het artikel van de Times besluit aldus♦Neder lands toekomst, wij zgn er van overtuigd, zal Ne derlands verleden getrouw bljjven. Nederlands ont wikkeling is stevig gevestigd, omdat ze gebaseerd is op de eerlijkheid, het verstand en het patriotisms zijner burgers. Onder koningin Wilhelmina's schep- ter zal die volkswelvaart bestendigd worden, waar van Hare doorluchtige voorouders de grondslagen hebben gelegd". Waarom reizen de Koninginnen onder den naam Gravin Van Buren? Wanneer onze overleden Koning Willem III niet onder eigen naam in het buitenland reisde, koos Hg altijd den titel van graaf Van Buren. Der overleve ring getrouw, volgt zijne Gemalin dat voorbeeld. Bjj de talrgke titels, die het Hoofd van ons Vor stenhuis voert, zou men kunnen vragen, waarom juist dien aangenomen, en het antwoord zou kunnen luiden»car tel est mon bon plaisif". Het komt ons echter voor (zegt het Hbl.) dat er nog wel een meer geldige reden tot die voorkeur te vinden is. Onze Koning toonde zich steeds, gelijk men weet, een warm vereerder van zgn doorluch tigen voorzaat en naamgenoot Willem den Zwijger, en deze was het, die door zgn huwelijk mot Anna Van Egmond, in 1551, het graafschap Buren aau het huis van Nassau bracht en dus de eerste Nassau was, gerechtigd tot het dragen van dien Nederland- schen titel. De overige titels der Koningin zij a prinses van Oranje, hertogin van Limburg, gravin van Catzen- Ellebogen, Vianden, Dietz, Spiegelberg, Leerdam en Kuilenburgmarkiezin van Veere en Vlissingen barones van Breda, Beilstein, de stad Grave en het Land van Kuik, IJselstein, Kranendonk, Eindhoven en Liesveldvrouwe van Bredevoort, Turnhout, Geertruidenberg, Willemstad, De Klundert, St.-Maar- tensdgk, Zevenbergen, Steenbergen, de Hooge en Lage Zwaluwe, Naaldwijk, Diest, Grimbergen, Herstal, Arlay, Noseroy, St.-Vith, Butgenbaeh, Dausburg, Warneton en 't Loo; onafhankelijke vrouwe van het eiland Ameland; erf burggravin van Antwerpen en Besant^on. De St.-Ct. bevat het Kon. besl., waarbij de juridische proefschriften facultatief wor den gesteld. De directie van het Nederlandsch Panopticum te Amsterdam had, aldus schrijft men van daar aan de N. R. Ct.} op de haar eigen hoffelijke wijze een aantal poorters en poorteressen, onder welke in de eerste plaats de poorter meester mr. Vening Meinesz, Vrijdagavond uitgenoodigd tegenwoordig te zijn bij de onthulling van de Lombokgroep. Te oordeelen naar de foule van menscken, univer siteitsprofessoren, raadsleden, hoofdambtenaren der gemeente en mindere stervelingen, velen vergezeld van hunne dames, die de tot receptiezaal ingerichte troonzaal te acht uren vulden, schijnen slechts weini gen aan de invitatie geen gehoor te hebben ge geven. De plechtigheid werd ingewijd door den heer C.N. J. Moltzer J.Ezn., voorzitter van het Panopfcicumbe- stuur, die de beteekenis der te onthullen groep uit eenzette en erkenning vroeg en vond voor het streven om gedenkwaardige gebeurtenissen uit 's lands histo rie in beeld te brengen ter huldiging van hen, die er aan deel namen, tot opwekking en leering van het publiek. Hij bracht dank aan den Minister van Koloniën en diens referendaris, den heer Obermeyer, voor de welwillende beschikbaarstelling der unifor men, aan Bart van Hove, die de beelden modelleerde, aan den kolonel Van Zuylen en den kapitein Wijn- malen, die bij de samenstelling en schikking der gro^p do behulpzame hand boden.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1