1895 N°. 56. Zaterdag 11 Mei. 82ste jaargang. Bij dit noramcr behoort een bijvoegsel. W. F. K. Lenshoek, I. D. Fransen van de Putte, J. G. P. Timans, W. F. J. Wagtho. W. F. K. Lenshoek, I. D. Fransen v. d. Putte, J. G. P. Timans, W. F. J. Wagtho. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Va.n Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkooper» en Brievengaarders. IniendinR v»n advertentlën voor I uren op «ten da* der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie vrordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweJjjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. G0ESCHE De verkiezing van 14 Mei a. s. Als wij de meening waren toegedaan van som mige liberalen, die beweren, dat bet toch »onbe- gonnen werk" is om van liberale zijde een stembus strijd aan te gaan bij de verkiezing voor Provinciale en Generale Staten in het district Goes, wij zouden de pen niet opvatten om de kiezers voor de ver kiezing op aanst. Dinsdag op te wekken. Er zjjn er, die zeggen indien ook gij God en den godsdienst niet in dezen overigens weinig god- delijken strijd betrekken kunt, zooals de antirevo lutionaire leiders dit met succes doen, dan komt ge er nooit Het kan zijn, dat men gelijk heeft en nochtans doen wij niet meé aan wat wij heiligschennis achten, wie ze ook pleegt, overtuigd als wij zijn, dat werkelijk vromen kiezers, of men hen Calvinistisch, Kuype- riaansch of wat ook noeme, op den duur de oogen zullen opengaan en dat zij, ziende hoe de partijgenoo- ten onderling, hoewel éen in hunne nederige bewering dat alleen bjj hen de ware uitlegging van Gods wil te vinden is, jammerlijk verdeeld zijn in de opvat ting van wat op politiek gebied de wil Gods zou zijn, rechtmatigen twjjfel moeten opvatten of het blin delings volgen dier leiders op politiek gebied wel raadzaam is te achten. Dat verschil van opvatting en de onhoudbaarheid van dit monopolie zijn wellicht nooit duidelijker aan den dag gekomen dan verleden jaar, toen in ons district zoo groote verdeeldheid bestond bij de verkiezing voor de lie Kamer. Een gedeelte der rechtzinnigen meende met Huvers voor eene finale uitbreiding van het kiesrecht te moeten optrekken een ander gedeelte was met Lohman voor eene meer beperkte uitbreiding gestemd, en zoo zal het telkens gaan wanneer de praktische belangen van Staat en volk aan de orde zijn. Het is waar dat van dat verschil op dit oogen- blik geen sprake i9 en dat er zelfs weder zekere teekenen zijn, dat men op dat punt het verleden in den doofpot steekt. Immers toen verleden jaar een predikant in ons district zich op den voorgrond stelde om voor de volksbelangen, zooals deze naar zijn oordeel moeten bevorderd worden, op te komen, werd hem in de Zeeuw niet onduidelijk te kennen gegeven, dat dit optreden niet tot zijne roeping behoorde en dat hjj zich als herder wijden moest aan zijne kuddemaar nu dit jaar een ander gere formeerd preiikant optreedt om eene vrij scherpe phillippica tot de Midd. Ct. te richten, wordt deze herder niet naar zijne kudde verwezen en schijnt men nu wéér goed te keuren wat verleden jaar veroor deeld werd. Nochtans schijnt er kentering in de heerscbende m9eningen te ontstaan en is men blijkbaar beducht, dat de macht ook over vele leden der Ned. Herv. kerk, den antirevolutionairen leiders ontglippen zal, en daarom wordt het zelfs der Midd. Ct. euvel geduid, dat zij, juist onderscheidende tusschen gods dienst en politiek, mede aanbeveelt mannen, die, hoe wel rechtzinnig op kerkelijk gebied, in de politiek de liberale richting zijn toegedaan 1 Men ziet in, dat de stelling, dat een liberaal ab soluut buiten God en godsdienst staat, daardoor ten eenenmale ontzenuwd wordt. En voor het ge vaar dat daardoor voor de antirevolutionaire partij leiders dreigt, is men beducht. Vandaar dat men nu reeds zoover gaat om de bedoelde mannen, trouwe aanhangers van de Nederl. Herv. Kerk, in te lijven bij hen, die tegen den godsdienst zouden gekant zijn. En zoo zal men ten slotte willen beweren, dat alleen bjj lidmaten der Gereformeerde kerk de ware anti revolutionaire politiek is te vinden. Wij noemen dat hoog spel, dat op den duur ver loren 2al worden, omdat velen het zullen gaan be- grjjpen, dat de vermenging van godsdienst en poli tiek leiden moet tot eene bedenkelijke afscheiding, waarvan de gevolgen niet te overzien zjjn. Wjj laten daarom die vermenging van het heilige godsdienstig- en gemoedsleven met de wereldsche politiek aan de antirevolutionaire leiders overmaar we achten daarom de liberale partij niet te minder verplicht om voor hare beginselen op te komen en om met bet oog op de praktische maatschappelijke belangen den strijd aan te gaan. Op dat standpunt ons stellende, herinneren wij •r aan, dat ons nog enkele dagen scheiden van den dag waarop de helft der Provinciale Staten zal moeten aftreden, en dat de kiezers zullen hebben te beslissen door wie zij hunne belangen in de toe komst willen zien behartigd. Het zal in vele districten weder een warme strijd zijn, een strijd te heftiger, omdat door onze tegenstanders, o. i. zeer ten on rechte, gepoogd wordt aan de verkiezing voor de Prov. Staten een bijna uitsluitend politiek karakter te geven. Men weet, dat aan het Statencollege, be halve de behartiging onzer naaste belangen, ook is opgedragen de taak om leden van de Eerste Kamer te verkiezen, en dit laatste nu schuiven de anti-revo lutionairen steeds, voorop, teneinde aldus den stembus strijd tot een politieken strijd te kunnen maken. De reden waarom i9 licht te raden. Zij weten even goed als wij, dat, al waren alle leden der Prov. Staten antirevolutionair, en al werd daardoor het eenige liberale Eerste Kamerlid, dat Zeeland afvaardigt, ook door een antirevolutionair vervangen, toch die Kamer overwegend liberaal zou blijven, zoodat het er weinig toe afdoet of Zeeland één of twee antirevolutionairen naar de Eerste Kamer zendt. Ook wij echter achten dit belang niet gering en wij zouden het betreuren, wanneer door den uitslag der verkiezing in een ander deel onzer provincie de Zeeuwsche liberalen gevaar liepen niet meer in de Eerste Kamer vertegenwoordigd te zijn, terwijl zeer zeker ook eene geheele of gedeeltelijke omzetting van het Gedeputeerd College zou te wachten zijn. Ook zou het zeker eene groote bemoediging voor het vervolg zijn, indien het district Goes ook met het oog daarop herwon wat het in vroeger tjjd verloren heeft. Maar, moet dit ons aansporen om in het algemeen te ijveren voor de liberale candi- dateD, het komt niet te pas om, vooral met het oog op den benarden toestand van den landbouwer, thans alleen aan de politieke richting der Eerste Kamer te denken en daaraan alle andere belangen ten offer te brengen. Wij zullen de praktisebe geschiktheid van de anti revolutionaire candidaten onbesproken latenvan twee hunner, de hh. Noordijke en Vader, ia in de Staten-vergadering nooit het geluid gehoord, maar wij vragen toch of de liberale candidaten door hunne betrekking en hunnen werkkring niet verre boven de antirevolutionaire staan, en het moet toch ook de vraag 2ijn aan wie we de behartiging onzer eigen maatschappelijke belangen toevertrouwenen als on middellijk antwoord op die vraag zeggen we: aan mannen, die in ons midden wonen, die met ons samenleven en onze belangen kunnen beoordeelen, en die toonen het op prijs te stellen door ons te worden afgevaardigd. Zulke mannen vindt men in de heeren Zjj allen kennen ons district door en door, en zijn uit den aard hunner betrekkingen volkomen ver trouwd en op de hoogte van alles wat gemeente- en polderzaken betreft. De heer LENSHOEK, vroeger secretaris van Wol- fertsdijk, thans wethouder van Goes, en betrokken bij verschillende polders, is zeker op het gebied van gemeente- en polderaangelegenheden een bevoegd beoordeelaar en raadsman. De heer I. D. FRANSEN VAN DE PUTTE kent als admistrateur van verschillende groote grond eigenaren ons district in al zijne doelen, en is vol komen op da hoogte van polderaangelegenheden. De verschillende betrekkingen van den heer TIMANS waarborgen almede, dat de gemeentelijke en polderadaairistratie hem volkomen bekend zijn, en dat hij als zoodanig een waardig vertegenwoor diger van ons district in de Provinciale Staten zal zijn. De heer W. F. J. WAGTHO is als burgemeester van drie der vier Noord-Bevelandsche gemeenten zeker met dat deel van ons district volkomen be kend, en bovendien door zijne studiën en zijn practi- schen arbeid almede volkomen op de hoogte van alles wat gemeente en polders betreft. Maar niet alleen op dat meer uitsluitend admini stratief gebied munten de bovengenoemde candidaten uit, ook de beide hoofdbronnen van bestaan in onze omgeving, landbouw en oestercultuur, vinden in hen uitmuitende vertegenwoordigers. LENSHOEK, die zelf grondeigenaar is, I. D. FRANSEN v. d. PUTTE, die èn als administrateur èn door de tiendverhuringen voortdurend met onze landbouwende bevolking in aanraking komt, en TIMANS, die een groot deel van zijn leven te mid den der landbouwers heeft gewoond, zij allen zullen zeker wel geacht mogen worden volkomen vertrouwd te zjjn met de nooden en behoeften van den land bouw. De oestercultuur daarenboven vindt een waar dig vertegenwoordiger in WAGTHO, die als kenner en beoefenaar van die cultuur zijne sporen op dat gebied zeker wel heeft verdiend. En eindelijk Lenshoek, Putte, TimansWagtho, zij allen wonen in ons district en zullen ongetwijfeld, worden zij ge kozen, gaarne ons blijven vertegenwoordigen. Huvers verliet Noord-Beveland en trok uit ons district naar Walcheren; Vader verblijftgrootendeels in eene andere provincie jhr. Pompe laat zich ook in Tolen eandidaat stellen, kenneljjk met de bedoeling om, wanneer hij daar gekozen wordt, zonder veel smart het district in den steek te laten, dat hem zoo lan gen tijd met zijn vertrouwen vereerdeHuvers zal desgelijks in Middelburg doen, waar hg mede eene candidatuur heeft aanvaard. Om al die redenen dringen wjj er ten sterkste op aan, dat de kiezers a. s. Dinsdag 14 Mei hun stem geven aan de heeren Wanneer maar allen trouw op hun post zjjn, dan kunnen wij de zege behalen. Men denke daarom niet; »het lakt toch niet"; vóór drie jaren behield de heer Kakebeeke door de ijverige krachtsinspan ning onzer partijgenooten en der Katholieken zijn zetel. Bij geljjke, kan het zijn nog grootere, krachts ontwikkeling, kunnen wij ook thans zegevieren. Daarom doe ieder in deze dagen zijn plicht 1 Moge vooral al wat liberaal is in volkomen eens gezindheid ter stembus gaan en op bovenstaande candidaten zjjne stom uitbrengen, nog te meer aan gevuurd door de overweging, dat, indien onverhoopt elders wat verloren mocht worden, wellicht in Goes wat kan gewonnen worden. ^-en vooral goed op de voorletters der candidaten, inzonderheid van de heeren LENSHOEK, POTTE en WAGTHO. Voorts be denke men, dat de stembus a. s. Dinsdag is geopend van 95 uren, dat reeds geschreven namen kun nen worden doorgehaald en door andere vervangen, en dat bij de stembureaux nieuwe briefjes zijn te bekomeD, wanneer iemand het zijne heeft verloren. De candidaturen Huvers en Pompe Wij namen onlangs uit de VI. Ct. het bei'icht over, dat de heer Huvers te Middelburg, die dit jaar aan do beurt van aftreding is als lid van de Prov. Staten voor het district Goes, het voornemen had om voor dit district te bedanken, teneinde daar door de antirev. kiezers in het district Middelburg in de gelegenheid te stellen hem af te vaardigen. Tot dit besluit zou de heer Huvers gekomen zijn, omdat hij in bet district Middelburg door zijn maatschappe- lijken werkkring goed bekend is, en het district Goes voor de antirevolutionaire partij als een bol werk wordt beschouwd. Een paar dagen daarna machtigde de heer Huvers De Zeeuw mede te deelen, dat het bericht in enkele bladen als zou bij plan hebber, bij zijne uittreding op 14 Mei, zich niet voor Goes herkiesbaar te stellen, onjuist is". Deze verklaring is thans volkomen bewaarheid, want de heer Huvers beeft de candidatuur in het district weder aanvaard. Maar toch heeft hij ook eene candidatuur te Middelburg aangenomen. Zijne verklaring is dus wel niet onjuist, maar uit zijne candidatuur te Middelburg blijkt toch genoegzaam, dat hij, wordt bij in beide districten gekozen, voor Middelburg zal aannemen en voor Goes bedanken. Waartoe anders die dubbele candida tuur» wat, zoover wij weten, voor de Staten niet gebruikelijk is? Er was dus waarheid in de verklaring van den heer Huvers, maar er werd tegelijk wat verzwegen en het kan nuttig zijn, de kiezers, die op hem in het district Goes hunne stem dachten uit te brengen, er alvast op te wijzen, dat ze harde kans loopen vergeefsche moeite te doen, en door hem te verkiezen eene tweede verkiezing noodzakelijk maken. Hetzelfde geldt voor jhr. Poinpe» die eene candidatuur te Tolen heeft aanvaard. Wanneer men dus niet noodeloos een tweeden gang naar de stembus wenscht, den verschillenden stembureaux niet ten tweeden male hunne alles behalve aange name, maar wel tijdroovende en vermoeiende bezig heid wil bezorgen wanneer men gemeenten en kies- vereenigingen niet op dubbele kosten wil jagendan zal men verstandig doen, in plaats van aan deze beide aftredende antirevolutionairen, die zoo weinig aanhankelijkheid toonen voor het district, dat ben zoolang heeft afgevaardigd, zijne stem te geven aan de liberale candidaten, wier namen hierboven zijn afgedrukt. GOES, 10 Mei 1895. Eene jubilé-tooneelvoorstelling is in Goes zulk eene zeldzaamheid, dat wg daarom alleen reeds gaarne de aandacht vestigen op de op voering van het beroemde tooneelspel van Erck- mann-Chatrian »Vriend Frits," waarin de jubilaris Willem van Zuijlen de titelrol zal vervullen, welke tooneelvoorstelling a. s. Maandagavond in de Prins van Oranje" alhier zal plaats hebben. Waar men de gelegenheid zal hebben een onzer meest gevierde acteurs, bijgestaan door verschillende zeer gunstig bekende tooneelkraehten in een der beste tooneelstukken te zien optreden, zal elke ver dere opwekking om van dit kunstgenot te komen profiteeren wel volkomen overbodig zijn. We ver wachten dan ook eene zoer volle zaal. Met ingang van 1 Juni 1895 is bevorderd tot Brigadier-Majoor der Rijksveldwacht da Brigadier M. J. Verhoek te Goes. Naar de N. R. Ct. verneemt, komt de gep. kapitein der mariniers, de heer C. H. Pilaar, als no. 1 voor op de voordracht voor de betrekking van kapitein-kwartiermeester bij bet regiment dd. schutterij te Rotterdam. Ierseke. Aan de hoogste bieders voor de mos* Bölper ceelen no. 560591, die een 3jarige pacht hebben afgeslagen, en ook aan de pachters, die ze hebben aangenomen, is nu een pacht voor 6 jaren aangeboden. H.ral>l>endijke. De N o o r d w e g, die van het station naar het dorp leidt, wordt gedeeltelijk met keien en vóór de school met klinkers bestraat. Liet de weg, vooral in het na- en voorjaar bij druk bieten- en uienvervoer, wat zindelijkheid en bruik baarheid betrof, alles te wenscben over, thans belooft hij een sieraad voor de gemeente en een lust voor boer en vrachtrijder te worden. Hxaklbeiidijke. De verkiezing voor een lid *an den gemeenteraad in de plaats van dhr. Tb. Van Doorn, die tot ontvanger van het burgerlijk armbestuur is benoemd, zal plaats hebben op Dinsdag 14 Mei 1895. Wijl op dien dag ook de verkiezing voor 4 leden van de Provin ciale Staten gpsehieden zal, behooren de kiezers van Krabbendijke er aan to denken dat het oranje- kleurig stembiljet met den naam van den eandidaat voor den gemeenteraad worde ingevuld. In eenige buitenlandsche bladen heeft het be richt gestaan, dat Nederland uitgenoodigd was zicb bij Rusland, Duitschland en Frankrijk aan te sluiten om Japan te bewegen zekere veranderingen te bren gen in het vredesverdrag van Simonoseki, en daarna het bericht, dat Nederland zich ook werke- ljjk bij die drie mogendheden tot dat doel zou aansluiten. Het kan daarom zijn nut hebben mede te deelen, dat onze regeering noch, direct, noch indirect aan de handeling der genoemde mogendheden bjj Japan heeft medegedaan. Volgens het D. bestaat bij het Amsterdam- sche studentenkorps bet voornemen, om generaal Vetter bij zjjn terugkomst in bet vaderland een feestavond aan te bieden. Naar men verneemt, is bij de daarbij betrokken departementen eeüe regeling betreffende arbeids raden in bewerking. Naar wij met genoegen vernemen, zal ook onze legerreserve, al. de s c h n 11 e r ijin het voor recht deelen van de wijziging der uitmonstering. Alles wat wit is wordt rood. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en Oorlog zijn het na langdurige beraadslagingen over deze defensie-quaeslie eens geworden. Intusschen verwondert bet ons wel een weinig, dat men thans van de historische lijn afwijkt en terstond de schutterij op gelijken voet als de infan terie uitmonstert." Tot hiertoe was het gebruikelijk, de tweedehands wapens en lederen uitrustingstukken van de infan terie »ter verdere afdraging" aan de schutterjj te vereeren, dus waarom ook nil niet Bestond er bezwaar om de gele biezen en pas santen over te doen aan het Departement van Bin nenlandsche Zaken {Amh. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Katten- dgke, de heer W. M. van der Schans, candid, bij het prov. kerkbest. van Zuid-Holland te Grijps- kerke (Walcheren) de heer C. Touw Wz., cand. te Brielle. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland werd benoemd tot secundus-lid van de commissie van voordracht in plaats van den heer Van den Hamme, de heer C. F. Zeeman, predikant te Zonne- mairo. Door hetzelfde kerkbestuur werden benoemd

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1