1895 N°. 54 Dinsdag 7 Mei. 82sle jaargang. W. F. K. Lenshoek, I. D. Fransen van de Putte, J. G. P. Timans, W. F. J. Wagtho, DE VERKIEZING SCHUTTE RIJ Den Schutterpliclitigen, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertontiün voor dit blad aangenomen bjj de hoeren Nijgh k Van Ditmab, te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopera en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct: B|j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Insendfng van advertentiën vóór 9 oren op den das der uitgave. G0ESCHE COURANT. Voor de verkiezing van vier leden van de Provinciale Staten van Zeeland, op Dinsdag 14 Mei a. s., ondersteunen wij met den meesten aandrang de candida- turen der heeren wethouder van Goes; te Goes; burgemeester van 's-Heerenhoek burgemeester van Kats, Kolijnsplaat en Kortgene. roor vier leden va* de Provinciale Staten zal plaati hebben op DINSDAG den 14 Mei a s van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren in een der zalen van het Raadhuis De kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heelt, kan er een ter secretarie bekomen. Goes, den 4 Mei 1895. Burgemeester en W ethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGEKSBERG VERSLUIJS. De inschrijving voor de zal plaats hebben tnsscheo den 15 en 31 dezer maand. Daartoe moeten zich aanmelden allen, die geboren werden in het jaar 1870, alsmede zij, die, geboren tusschen 1861 en 1867, sedert 1 Juni 1894 in de gemeente zijn komen wonen. De onderecheidene daarvan te houden registers zullen np den 1 Juni eerstkomende worden gesloten en zij, die bevondeD zullen vrorden ten deze nalatig te zijn geweest en zich na dien tijd komen aangevsn of ontdekt worden, aan het einde der registers ambtshalve worden ingeschreven, onverminderd de daarop gestelde boeten en straffen. Goes, den 4 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. die ten vorige jare voorwaardelijk zijn vrijgesteld, of die meenen redenen van vrijsteUing te hebben verkregen, wordt herinnerd, dat de Commissie van onderzoek op Vrijdag den 17 Mei a. s. des middags te 12 uren in de raadzaal eene zitting zal houden. Goes, den 4 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. De uiterst geringe meerderheid in het Hn^elsche Lagerhuis, waarop het ministerie-Rosebery steunt, maakt, dat elke tussehentijdsche verkiezing meer dan gewone belangstelling wekt. De laatste keeren was de uitslag niet gunstig voor het Kabinetdaar om verdient het vermelding, dat verleden week een paar verkiezingen hebben plaatsgehad zonder dat de regeering daarbij een partijgenoot heeft verloren. Binnenkort zal er echter weder eene verkiezing moeten geschieden wegens het overlijden van het liberale parlementslid William Saunders, die voor Walworth zitting had. De minister van Financiën, Sir William Harcourt, heeft de begrooting voor 1896 bg het Lagerhuis in gediend. Zij sluit met een tekort van 320.000 pd. st., die echter gevonden kunnen worden door eene kleine bierbelasting. Met het oog op de stemming over de veelbespro ken >Umsturz-Vorlage" zijn ook de tusschentgdsohe verkiezingen voor den Duitschen Rgksdag van gewicht: op eene groote meerderheid toch zal de regeering vermoedelijk bg de behandeling van dat wetsontwerp niet kunnen rekenen. Daarom is het van belang, dat ook in Duitschland in de afgeloopen week een drietal verkiezingen hebben plaats gehad, ééne te Weimar, ééne te Remscheid bg Duiseldorf en ééne te Ulm. In eerstgenoemde plaats is het re sultaat, dat er herstemming moet plaats hebben tus- Bchen den candidaat der conservatieven en dien der sociaal-democraten. Het zal nu hoofdzakelijk van de nationaal-liberalen en de liberalen afhangen wie van de twee candidaten de overwinning behaalt. Bg de verkiezing te Remscheid werd de liberale candidaat gekozen, terwijl te Ulm herstemming is, evenwel met goeden kans voor den liberalen candidaat. Vermoedelijk komt nu deze week de »Umsturz- Vorlage" in tweede lezing in behandeling. Het re sultaat van de debatten laat zich zelfs bij benade ring niet voorspellen. In Hongarije heeft zich in verband met de kerkelijke wetten eene nieuwe quaestie voorgedaan, die voor dat land vérstrekkende gevolgen kan hebben. De nuntius te Weenen heeft eene reis door Hongarije gemaakt en bij die gelegenheid is hg krachtig tegen de kerkelijke wetten te velde getrokken. De minister Banffy beschouwt dit als eene inmenging van eene buitenlandsche mogendheid in de binnenlandsche aangelegenheden van eene bevriende natie, en heeft tegen dit optreden van den pauselijken gezant ge protesteerd. Bij eene daarop gevolgde interpellatie in de Kamer heeft hij bovendien verklaard, dat dit protest was verzonden in overleg met graaf Kalnoky, die, als minister van buitenlandsche zaken van de geheel© Oosfcenrijksch-Hongaarsche monarchie, belast is met de leiding der buitenlandsche aangelegenheden. Nu echter beweert graaf Kalnoky, dat hij er niet aan denkt Banfiy's verklaringen te ondersteunen en dat diens houding in dezen alleen te verklaren is uit zijne geringe diplomatieke ervaring. Banffy is daarna onmiddellijk naar Weenen getogen, naar men vermoedt om den Keizer zijn ontslag aan te bieden. Nader wordt gemeld, dat gebleken zou zijn, dat Kalnoky met Banffy over de quaestie had gecorres pondeerd, dat hij zich daarbij ongunstig over het optreden van den nuntius Agliardi heeft uitgelaten en dat hij zich bereid verklaard heeft ook zijnerzijds bij het Vaticaan te protesteeren. Ook heet het, dat Kalnoky zijn ontslag zou hebben gevraagd. Hoe de Keizer, die, zooals men weet, zeer bevriend is met het Vaticaan, de gerezen moeielgkheden zal oplossen, wordt met groote belangstelling tegemoet gezien. De Keizer van China moet de vredesvoorwaarden geteekend hebben en Li-Hung-Tschang is reeds op reis om met den Japanschen vredesgezant, graaf Ito, de stukken uit te wisselen. De moeielgkheden, die tusschen Japan en Rusland dreigden, zullen ver moedelijk spoedig uit den weg zijn gernimd, wanneer het gerucht bevestigd wordt, dat Japan den eisch heeft laten varen betreffende den afstand van het schiereiland Liao-Tong, waartegen Rusland, Duitsch land en Frankrijk hebben geprotesteerd, en dat het zich tevreden zal stellen uitsluitend met het bezetten van de haven Port-Arthur. GOES, 6 Mei 1895. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging >Goes" werd de heer J. G. P. Timans, burgemeester van 's-Heeren- hoek, met groote meerderheid van stemmen tot vierden candidaat voor het lidmaatschap van de Prov. Staten gekozen. Aangezien ook te Kolijnsplaat en dus iu al de aangesloten kiesvereenigingen de heer Timans met bijna algemeene stemmen is gekozen, is hg thans de definitieve candidaat der centrale liberale kiesvereeniging. Te Leiden is geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heer J. L. Goemans. De rijksveldwachter N. J. van Garderen is verplaatst van Goes naar Noordwijk en F. Bar dok van Noordwijk naar Goes. (L. Ct.) Tot lid van het dijksbestuur van den calami- teusen Vlietepolder op Noord-Beveland is herkozen de heer J. de Looff Lz. Oudelande. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad is, uit hoofde van den Hemelvaartsdag, bepaald op 22 in plaats van op 23 Mei a. s., zooals in ons vorig nommer vermeld werd. Herslemming, zoo noodig, zal plaats hebben 5 Juni d. a. v. Hats. De werkzaamheden tot het herstel van de dijkbreuk aan den Calamiteuzen Annapoldei zgn Donderdag 11. andermaal gestaakt daar de onderste grondlagen weder wegzakken ender het gewicht. Men was reeds zoo ver gevorderd, dat men, zoo voortgaande in 't laatst van deze week wel zou klaar gekomen zgn. De ringkade ligt er nog in zgn geheel. Tlissingen, In het voormalig leesmuseum van het raadhuis alhier wordt thans een tentoon stelling gehouden van de schilderijen, die een plaats zullen krijgen op de drie nieuw ge bouwd wordende mailsfceamers van de maatsch. »Zee- land." Uit deze collectie blgkt ten duidelijkste dat de Zeeland" niets ontziet om hare lijn in alle op zichten tot eenige lijn tusschen Engeland en het vasteland te maken. Wij zien er verschilleude stuk ken van bekende meesters en noemen slechts een zeegezicht van C. van Waning, een Noorsch gezicht van Chr. Apol, »In najaarstooi" van A. J. Sap van Drenthe te Amsterdam, twee stadsgezichten uit Amsterdam, het eene van Chr. Dommershuizen, het andere van J. A. Rust, verder stukken vanRenard Hoppe, W. J. Schütz, A. van Kelner, fykotter in volle zee") J. Artzenius, W. Oppennoorth, G. H. Danckmeijer, C. J. W. Nugs en anderen. Het batig saldo der te Middelburg gehouden poppententoonstelling bedraagt f 3035,141/3- De ontvangsten beliepen f 8461,07 en de uitgaven f 425,92 Va- Dit aanzienlijk bedrag is aan het bestuur der ver- eeniging »Kindervoeding" te Middelburg overhandigd. De antirevolutionaire kiesver eenigingen op Walcheren hebben tot candi daten voor de Statenverkiezing gesteld de heeren mr. P. J. F. v. Voorst Vader en P. J. Siegers, aftr. leden, benevens de heeren W. Maas, burge meester van Sarooskerke, C. J. Huvers te Middel burg, H. M. Kloppers te Vliesingen en J. Bos te Vlissingen. De antirevolutionaire kiesvereeniging op het eiland Tholen heeft tot candidaat voor de provinciale staten geproclameerd den heer jhr. mr. J. J. Pompe van Meer dervoort. De heer J. G. Gerritsen, burgemeester van Breskens, heeft verzocht bij de a. s. stemming voor de Prov. Staten geen stemmen op hem uit te brengen, maar die te geven aan den heer J. Erasmus, burgemeester van Cadzand, de candidaat der libe ralen in het kiesdistrict Sluis. Te Amsterdam is, zeven en vijftig jaar oud, de heer Ant. L. de Rop overleden, die vooral door zijne kindergedichtjes bekend is. De opening in den zeedijk van de Ooster-Schelde, op het laatst van het vorige jaar ontstaan, tenge volge van de bekende doorbraak te Strijen, is geheel gevuld. Thans is men bezig om het her stelde dijkvak, dat in hoofdzaak, althans boven het laagwaterpeil, uit zand bestaat, met schorgrond te bekleeden en m6t rijsbeslag en krammat te verster ken. Daar deze arbeid echter alleen door ervaren dijkwerkers kan verricht worden, is het grootste gedeelte van het gewone werkvolk ontslagen. Baar de schorren en slikken van eenigen omvang langs de zuidkust van het eiland Tolen ontbreken en deze gelegen zijn tegenover het breedste gedeelte van de Ooster-Schelde, het verdronken land van Zuid-Beve land of de in de 16e eeuw vergane Zeeuwsche stad Reijmerswale met omstreken, en bovendien de polder van Strijen evenals de meeste polders op het eiland Tolen, belangrijk lager ligt dan de zeebodem, is het te verklaren, dat de waterbouwkundigen de dichting van deze doorbraak niet licht achten. Aan de buitengewoon doelmatig ingerichte vervoermid delen voor grond, benevens aan de snelwerkende machines, waarover men in onzen tijd beschikt, heeft men het dan ook vooral te danken, dat de heeren aannemers Brand en Van der Vlies, wier bekwaamheid op het gebied van waterbouwkunde algemeen wordt geroemd, er in geslaagd zgn deze dgkbreuk te herstellen. In den overstroomden polder zgn de boeren intusschen druk bezig met het delven van slooten en greppels, ten einde de aflating van het water te bevorderen, terwijl van de zijde van het polderbestuur al het mogeljjke wordt gedaan om de wegen weder zoo spoedig mogelijk berijd baar te maken. Daar deze bij het indijken van pol ders steeds aangelegd worden, waar geulen en kreken waren, dus in de laagst gelegen gedeelten, berkrij gen zij ingeval van overstrooming binnen korten tgd weder hun oorspronkelijker vorm. De geïnundeerde polder kan natuurlijk dit jaar niet op de gewone wijze bebouwd worden, niet alleen omdat de zaaitijd reeds lang voorbg zal zijn als sommige gedeelten in behoorlijken staat zgn gebracht, maar ook omdat in dezen met zout door trokken grond de wasdom van de gewone veldge wassen onmogelijk is geworden. Er wordt beweerd, dat er zeven jaren noodig zijn, vóór de polder even geschikt zal zgn tot landbouw als vóór de over strooming. Men zal echter beproeven of er dit jaar nog niet een hooioogst van te halen zal wezen in den nazomer en den herfst zou men den polder dan als weierij kunnen gebruiken. Om de pachters, waaronder vele kleine, en eigenaars in deze geduchte schade eenigszins tegemoet te komen, zijn de eersten voor dit jaar van de opbrengst hunner huur ont slagen, de tweede van hunne grond- en polderlasten. De laatste waren tot dusver voor het vrije Water schap Poortvliet zeer gering, aangezien deze groote polder slechts een betrekkelijk klem gedeelte zee dijk te onderhouden heeft. Dat dit echter veranderen zal ligt voor de hand. Men {neemt aan dat deze doorbraak met al hare gevolgen aan de polderkas ongeveer 800,000 gld. kosten zal. De Nederlander verklaart dat het gerucht als zou de uitgave van het blad gestaakt worden, van allen grond ontbloot is. Vrijdag hebben onze Koninginnen een bezoek gebracht aan Koningin Victoria te Windsor. Bij de aankomst der Koninginnen, die vergezeld waren van de hertogin van Albany, werden H.H. M.M. aan bet station door den hertog van Coburg, prins Heinrich van Battenberg en den burgemeester van Windsor, met zijne echtgenoote ontvangen. De hertog van Coburg en prins Heinrich kusten de jonge Koningin de hand. H.H. M.M. reden daarop in een rijtuig met vier paarden bespannen naar het slot. In het eerste rijtuig zaten de beide Koninginnen met den hertog van Coburg, en in het volgende de hertogin van Albany en Heinrich van Battenberg. In de andere rijtuigen zaten de personen van het gevolg der vorstinnen. Het Koninklijke gevolg van twee life-guards reed voor en achter het rijtuig waarin de beide Koningin nen zaten. De op het slotplein opgestelde eerewacht der Schotsche garde met muziek en standaarden pre senteerde het geweer bij aankomst van H.H. M.M., die door Koningin Victoria in het kasteel verwel komd werden. De Koninginnen gebruikten het dejeuner in de Oak-room. Behalve Koningin Victoria waren daarbij aanwezig de hertog van Saksen-Coburg, de hertogin van Albany, prinses Beatrice (Koningin Victoria's jongste dochter, gehuwd met prins Hendrik van Battenberg) en vele andere leden van het vorstelijk huis. Tijdens het dejeuner speelde het muziekcorps der Scots-guards op het hofplein. Na het dejeuner bezichtigde de Koningin-Regentes met de hertogin van Albany de kapel, welke is op gericht ter herinnering aan prins Albert, Koningin Victoria's gemaal. Koningin Wilhelmina bezocht in tusschen de andere vertrekken van het kasteel. In den namiddag maakten alle vorstelijke gasten een rijtoer in het park. 's Avonds om zeven uur vertrokken de Koningin nen, op dezelfde wjjze door een militair escorte be geleid als bij de aankomst. In de straten der stad was eene talrijke volksmenigte op de been, die de Nederlandsche vorstinnen luide toejuichte. De hertog van Saksen-Coburg en prinses Beatrice begeleidden do Koninginnen tot het station. K. v. H. schrijft in de N. R. Ct. het volgende naar aanleiding van den brief van ds. Smits te Nijmegen: Men heeft H. M. in eene impasse gebracht, die voor H. M. hoogst onaangenaam is en die vermeden was geworden, indien te Nijmegen, gelijk dat bij hoogst gewaardeerd vorstelijk kerkbezoek, meen ik, de standvastige gewoonte is, aan de vervulling der predikbeurten de gewone loop was gelaten. Wie van die afwijking de schuld is, draagt de verant woordelijkheid voor de veel geruchtmakende ge schiedenis, die ik als protestant en lid der Ned. Herv. kerk zeer betreur. Ik weet het en hoor het, hoe door hen, die buiten die kerk staan, over het »Nijmeegsche geval" ge vonkeld en gelachen wordt en, helaas, ik begrijp dien spot. Maar drukt de verantwoordelijkheid op hen, die H. M. in die treurige impasse hebben geleid, op den heer Smits en zijnen Haagschen raadgever niet minder. Ik begrgp, dat de heer Smits gegriefd was, maar, van zgn ethisch-immc/i standpunt uitgaande, had hij aan H. M. het ongewone en beleedigende weige ren moeten besparen hg had daarbij te gelijk aan de Ned. Herv. kerk een treurig figuur bespaard. Of de heer S. zich nu beroept op zijn vermeenden plicht om als orthodox te zorgen, dat de Koningin- Regentes geen moderne preek zou hooren, dat be roep verschaft hem allerminst Ie beau röle in dit geval. In de eerste plaats wekken de heer Smits en de Haagsche predikant, »die nogal eens met de Ko ningin-Regentes in aanraking komt," onwillekeurig de gedachte bij den lezer op, dat het zjj met al len eerbied gezegd H. M. wat de godsdienstige richting betreft onder eene curateele is gezet, die aan H. M. alle vrije beweging ontneemt. Ik denk, dat aan de geëerbiedigde vrouw, die zooveel geest en wilskracht toont, zulke geestelijke dwang aller minst welgevallig moet zgn. Wonder nog, dat men niet naar Londen is gereisd, om ook daar de ge vaarlijke optreding van een modern predikant te verhoeden. Maar in do tweede plaats mak°n de beer Smits

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1