1895 N°. 53. Zaterdag 4 Mei. 8'2ste jaargang. IE3 XT "V O ±S G3- !E» JED L. Jacht en Visscherij, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Yrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advei tentiën voor dit blad de heeren Nijgh Van, Ditmar te Botterdam en verder bij allo Boekverkooperg en Brievengaarders. aangenomen De prjjs der gewone advert6ntiün is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, kuweljjks- doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Diengtaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. InKendini van advertentlën vóór uren op den day der uitgave. COURANT. G0ËSCHË Da blanco verzoekbiljotten om akten en vergunningen voor de vermeld in art. 5 der wet van IS Juni 1857 (Staatsblad no. 87), zijn van heden af ter gemeente-secretarie kosteloos ver krijgbaar en moeten, behoorlijk ingevuld en geteekend, in den 1 o o j) dezer, maand worden ingediend bij den burgemeaster ter opzending aan dea heer Commissaris der Koningin iu dez» provincie. Goes, den 3 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 8 Mei 1895. Naar het U. D. verneemt wordt de uitgave van de Nederlander, orgaan van den heer de Savornin Lohman, eerstdaags ge staakt. Gelijk wij reeds meldden heeft de heer Potvliet een vernuftig middel tot golfstilling ge vonden. In de N. R. Ct. schrijft een inzender echter daarvoor het volgende: »De heer P. wil het kleinste onzer mortiertjes (0.13 M. kaliber) aanwenden om een oliebom" te werpen in de richting van een in nood verkeerend schip. »De heer P. stelt zich voor, dat bommetje, uiteraard van een gering soortelijk gewicht, te werpen tegen den storm in, die in den regel recht op de ku'st staat. Daartoe zal dan een betrekkelijke groote lading vereisckt worden en het onvermijdelijk ge volg zal zijn, dat de omstanders van het mortiertje zich in een gratis oüebesproeiing zullen mogen ver heugen, doch de arme schepeling zal weinig van de >oliebom" .bemerken. Doch zelfs voor een oogen- blik aannemende, dat de bom niet in den mortier verbrijzeld wordt en nog sterker zelfs aannemende dat de bom, die door vorm en gewicht een minimum trefkans heeft in de onmiddellijke nabijheid van het schip tot uitbarsting komt welke uitwerking stelt men zich dan voor van die geringe hoeveelheid olie te midden van een kokende branding of bij een vliegend getij »Neen 1 Hij, die met zulke nietige middelen den in nood verkeerenden schepeling denkt te kunnen helpen, heeft nooit bij dag, veel minder bij nacht op onze vaderlandsche duinen gestaan bjj een flinken N.W. storm. Rechtszaken. Arrondissemeiits-RechtbanTc te Middelburg. Heden zijn veroordeeldG. B., 18 j., te Kolijns- plaat, wegens mishandeling, tot 1 maand gevange nisstraf; P. S., 23 j., te Driewegen, wegens mishandeling, tot 4 maanden gevangenisstraf; I. v. d. G., 21 j. en P. K., 25 j., beiden te Drie wegen, wegens wederspannigheid door twee per sonen met vereenigde krachten, ieder tot eene ge vangenisstraf van drie dagenI. v. d. G., 21 j., te Driewegen, wegens beleediging van een ambtenaar, tot eene gevangenisstraf van drie dagen. Heden werd voor de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg behandeld de zaak van A. V., oud 28 jaren, vrachtrijder, wonende te Kloetinge, ter zake dat hij in het jaar 1894 te Kloetinge of te Goes, opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toege- eigend diverse bedragen, door die bedragen, die hij, hetzij tegen geldelijke vergoeding of in zijne hoe danigheid van vrachtrijder, zich tevens belastende met het doen van boodschappen, onder zich had, niet af te dragen aan de personen voor wie ze bestemd waren, maar voor zich te houden en ten eigen bate aan te wenden. Bekl. legde eene volle bekentenis afdoor het groote gezin dat hij te zijnen laste had, is hij tot armoede vervallen en daardoor tot het plegen van de hem ten laste gelegde feiten gekomen. Hij toonde groot berouw over de door hem begane misdrijven. Het Openbaar Ministerie vorderde beklaagde's veroordeeling tot eene gevangenisstraf van óénjaar ter zake van 13 feiten van verduistering. De Rechtbank bepaalde de uitspraak op 17 dezer. Bjj bevelschrift der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg is naar de openbare terechtzit ting dier Rechtbank verwezenI. S., oud 30 jaren, gezagvoerder van het Engelsche stoomschip Sea gull", wonende te Londen, ter zake, dat het aan de onvoorzichtigheid, weinige zeemanschap en roeke loosheid van den beklaagde is te wijten, dat op 14 November 1894, des namiddags tusschen 2 en 3 uren, op de Schelde vóór Ylissingen tusschen de Nieuwe haven en de Marinehaven, de Belgische loods boot »de IJzere Kiel no. 5" met 10 koppen bemand, die zich naar de Engelsche stoomboot Seagull", waarop hij gezagvoerder was, begaf om een loods aan boord te brengen, door die stoomboot is aan gavaren en gezonken, tengevolge waarvan 5 der op varenden het leven hebben verloren, doordat hij, terwijl er een Zuid-Zuidwestenwind woei met ge reefde koelte en holle zee, toen de loodsboot met gestreken zeil in de nabijheid der stoomboot was, zijne zeilen, speciaal zijn voorstagzeil, niet heeft ge streken en niet onder stoom is gebleven, waardoor het schip te veel drift (te weinig stuur) heeft ge kregen of in ieder geval slecht stuurde en met zoo veel kracht tegen de loodsboot is aangevaren, dat die is ingedrukt en onmiddellijk gezonken, tenge volge waarvan al de opvarenden te water zijn ge raakt en de loodsschipper Marinus De Munck, de rivierloodsen Yan Fraeijenhove en Loeveninck en de roeiers Abraham Van den Bovenkamp en Pieter Jacob De Munck zijn verdronken, terwijl hij, toen de bemanning te water lag en alzoo in oogenblikke- lijk levensgevaar verkeerde, heeft nagelaten die hulp te verleeaen of te verschaffen, die hij, zonder gevaar voor zich zei ven of voor de bemanning van zijn schip te kunnen duchten, verleenen of verschaffen kon, immers onmiddellijk na het ongeval met volle kracht is weggestoomd in plaats van ter» anker te komen en eene boot uit te zetten om te trachten de drenkelingen te redden. De rechtbank te Zierikseo heeft G. J. H., koopman in granen en vee, te Tolen, thans verkee- rende in staat van faillissement, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over Maart 1895. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand April 696 telegrammen, ontving 676, opgenomen en verder geseind werden 409, totaal behandeld 1781. Ver- Ont Kantoren. zonden. vangen. 8 Totaal Baarland 5 13 Borsele 24 21 45 Driewegen 16 11 27 Ellewoudsdijk 's-Gravenpolder 23 16 39 28 34 62 's-Heer Arendskerke 19 30 49 's-Heerenhoek 31 22 53 Heinkenszand 23 22 45 Hoedekenskerke 21 43 64 Ierseke 172 619 791 Kamperland 27 22 49 Kloetinge 8 9 17 Kolijnsplaat 83 74 157 Nieuwdorp 11 17 28 25 28 53 Ovezand 9 11 20 Wissenkerke 25 31 56 Wolfertsdijk 30 39 69 Borsele. Bjj het passeeren van den molen sloeg Donderdag op den grintweg alhier een span paarden met een boerenwagen achter zich op hol. Op den wagen bevonden zich de knecht en de vijftienjarige zoon van den eigenaar. Na een eind voortgerend te hebben geraakte de wagen uit het spoor en viel hij met de passagiers van den weg in de sloot dicht bij een watergang. Onder deze beweging rukten de paarden zich los en liepen zij naar huis, terwijl de knecht zich aan het been bezeerde. De wagen bekwam eenige schade. Yan den landbouwer Bruinooge te Borsele werd hedenmorgen hoornvee naar den Poel gebracht, waarvan een rund het ongeluk had een poot te breken. Het beest is per as naar Borsele vervoerd j om daar te worden afgemaakt. Van het voorbij rijden van een fiets schrok dezer dagen te Heinkenszand een paard, gespannen voor een bierkar, met het gevolg dat paard en kar j van den dijk in een sloot terecht kwamen. De voerman kwam gelukkig met den schrik vrij. Hoe noemen wij ons voorgeslacht in de man- nelijke lijn? 1. Vader. 2. Grootvader. 3. Overgrootvader. 4. Betovergrootvader. 5. Oud vader. 6. Oudgrootvader. 7. Oudovergrootvader. 8. Oudbetovergrootvader. 9. Stamvader. 10. Stamgrootvader. 11. Stamovergroot vader. 12. Stambetovergrootvader. 13. Stamoud vader 14. Stamoudgrootvader. 15. Stamoudovergrootvader. 16. Stamoudbetovergrootvader. 17. Edelvader. 18. Edelgrootvader. 19. Edelovergrootvader. 20. Edelbet- overgrootvader. 21. Edeloudvader. 22. Edeloudgroot- vader. 23. Edeloudovergrootvader. 24. Edeloudbet- overgrootvader. 25. Edelstamvader. 26 Edelstam- grootvader. 27. Edelstamovergrootvader. 28. Edel- stambetovergrootvader. 29. Edeistamoudvader. 80. Edelstamoudgiootvader. 31. Edelstamoudovergroot- vader. 32. Edelstamoudbetovergrootvader. 33. Voor vader. 34. Voorgrootvader. 35. Voorovergrootvader enz., tot in het 64ste geslacht. Met aarts" komt men dan tot aan het 128ste, met opper" tot het 256ste. En eindelijk met »hoog" tot het 512de. Stelt men gemiddeld een mensehen geslacht op 30 jaar, dan was Abraham, omsteeks 4000 jaar geleden, de Aartsvooredelstambetovergroofcvader van al de Israëlieten. (R. Nbl.) Omtrent het arresteeren van het Fransche meisje, schrijft men uit Rosendaal, dat de mare chaussee tot de arrestatie is overgegaan, omdat haar vreemd uiterlijk en het gemis van papieren of bui- tenlandsche reispas hem verdacht voorkwam. Hij beeft haar daarna uit de wachtkamer voor zijn bri gade-commandant geleid en vandaar naar de ge meente-secretarie, vanwaar zij op requisitoir van den burgemeester over de grenzen is gebracht. De Noordbr. geeft de volgende lezing van het ge val, aan het blad van ^bevoegde" zijde verstrekt. »Da bewuste »dame" stelde zich aan op ©ene wijze, die men niet gewoon is van fatsoenlijke personen te ondervindenden marechaussee, die aan 't sta tion op post stond, kwam hat vrouwspersoon ver dacht voor en een onderzoek werd wenscheljjk ge acht. De beambte had dan ook volkomen recht te doen wat hij deed. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw zonder papieren en zonder middel van bestaan was, bovendien eene vreemdelinge, zoodat zij zeer terecht over de grens werd teruggevoerd. Zij was in Parijs met een Ie klasbiljet op den trein gezet met bestemming naar een berucht huis te Amsterdam." Op het graf van wijlen den wachtmeester der kon. marechaussee G. Hoekman te Osek zal binnen kort een gedenksteen geplaatst worden vanwege het kader der divisie in Limburg en N.-O. Noord-Bra bant, dat sedert lang het plan daartoe had opgevat, maar de uitvoering door verschillende omstandig heden zag vertragen. Alles gaat in deze wisselvallige wereld voorbij. Men ziet er eiken dag voorbeelden van" schrijft de Veend. Ct. »Zoo werden onlangs allen, die belang stellen in al wat eerlijk betalend, degelijk, in 't kort wat solied is, verblijd door 't bericht, dat te Gro ningen was opgericht de »Nederlandsehe-Failliet- Waarborg-Maatsehappij". Mocht de titel niet erg duidelijk en voor meerdere uitleggingen vatbaar zijn, het prospectus beloofde veel en sprak in ronde taal. De Maatschappij wilde hare leden waarborgen tegen schade, »die zij mochten komen te lijden bij eventueel faillissement of kennelijk onvermogen hun ner debiteuren." Zoo stond er. En de Maatschappij vroeg, als meer van haar degelijke zusters, soliede agenten in alle deelen des Rijks. En wie er een aandeel in wilde nemen, moest vooraf een soliede som als cautie betalen, ten allen tijde zijn boeken openleggen en dergelijke buitengewoon soliede voor waarden meer. Men ziet het, de inrichting was van overstelpende soliditeit. En thans is deze door en door solide »Neder- landsche Failliet-Maatschappij" 't bedroeft ons het te moeten zeggen zelve bankroet. De ijverige directeur is, als men met vorderingen komt, uit de stad, de zaak op de flesch en de soliede agenten zullen zeker naar andere bezigheden moeten om zien." Falb's weervoorspellingen. Mei. Deze maand zal zich onderscheiden door talrijke onweders en hooge temperatuur, welke alleen in het midden der maand een weinig daalt. Terwijl de eerste helft van Mei, met uitzondering van de dagen omstreeks 8 Mei, tameljjk droog is, zal daarentegen de laatste helft rijk aan regen zijn en onweders soms met j storm gepaard. i Van 1 tot 5 Mei warm en tamelijk droog weer; misschien eenig onweer. Later wat kouder. Een Duitscher wist Maandagmorgen op een slinksche manier in te dringen in het gesticht der Franciscanessen te Eemnes, terwijl alle zusters op óen na ter kerk waren. Deze hoorde gerucht, ging naar de bovenkamer, zag den man zitten en wierp de deur in 't slot. De veldwachter werd geroepen en de man verklaarde Ferdinand Cordes te hoeten, te Milwaukee geboren te zijn en eeD reis te doen van Hamburg naar Amsterdam. Verdachts werd bij hem niets gevonden, zoodat hij op vrije voeten ge steld werd. Het geval verwekte in het gesticht vrij- wat opschudding. Een aantal bladen hebben de gelegenheid open gesteld tot inschrijvingen ten behoeve van de slacht offers der doorbraak van Bouzey. Vermelden wij giften van fr. 20,000 van de gebroeders Rothschild, fr. 5000 van de magazijnen van het Louvre, fr. 5000 van graaf Boni di Castellane. Volgens de rapporten der gendarmerie bedraagt het getal omgekomenen 87, waarvan er tkanB 68 zijn gevonden. De maire van Donèvre is tengevolge van den schrik en de ellende, hem veroorzaakt door het zien omkomen van zijn zwager, twee schoonzusters en drie nichten, gestorven. Onder degenen, die ternauwernood den dood ont kwamen bij den geweldigen watervloed is een tabaks- verkooper, die het doorbreken van den afsluitingsdijk voor het reservoir gezien heeft. Hij zag, dat het bovengedeelte van den dijk het eerst bezweek, daarop volgde een slag als van hevigen donder en toen bezweek alles. »Ik begreep het ge vaar terstond", zoo verhaalt hij, »en snelde mijn huis binnen. Mijn vrouw was niet in de kamer. Ik riep haar toe te vluchten, nam ons kindje van 6 maanden in den arm en snelde de deur uit. Toeu ik buiten kwam, was het water er alik werd door den stroom meegesleept en in den eersten schrik ontglipte mij mijn kindje. Ik zag het echter, toen ik weer boven water kwam, vlak bij mij en nn klemde ik het vast tegen mij aan en liet mij mee voeren, tot ik een boom kon grijpen, aan den kant van den weg. Ik hield mij met mijn vrije hand aan dien boom vast, tot een kwartier later het water zakte. Mijn vrouw is ook geredzij was gelukkig naar den zolder geklommen, aan den kant, waar ons huis niet vernield werd". Een arme oude vrouw heeft zich zeer heldhaftig gedragen. Haar man ligt al fcwee jaren te bed, door een ziekte verlamd. Toen zij buiten hoorden roepen Vlucht 1 de dijk is gebroken I het water komt zei de zieke: Vrouw, jij moet gauw vluchten. Laat mij maar liggen. Ik ben te zwaar, dan dat je me zoudt kunnen dragen." Maar de vrouw wilde niet heengaan. Zij ging naast haar man in bed liggen, om zijn lot met hem te deelen. En beiden bleven gespaard. Het water kwam Diet hooger dan tot hun stroomatras. Een boer te Bouzey, dia den slag hoorde en de watermassa zag naderen, snelde onmiddellijk naar het huis van zijn broeder, om diens vrouw en kind te redden. Hij was er binnen twee minuten, maar te laat het huis stond er niet meer. Een opzichter van spoorwegarbeiders is, toen hij den watervloed zag komen, een trein, dien hij wist dat in aantocht was, tegemoet gesneld om te waar schuwen. Hij bereikte zijn doel, maar hij ontkwam ternauwernood aan den dood want de brag over de Avière stortte in, juist toen hg die was overgegaan. Toen de eerste »nickel-in-de-gleuf" machine werd ingevoerd, leverde ze terstond een heerlijk ge bied op voor de Amerikaansche vindingrijkheid om haar te bedriegen. Men probeerde 't met allerlei soort van knoopen, en een man, die er bijzonder lang over nagedacht had hoe hg zich kon laten we gen zonder er voor te betalen, kwam op het denk beeld om een cent te plakken op een rond stukje bordpapier, ter grootte van een nickel. De uitvin ders hielden echter gelijken tred met de vindingrijk heid der gebruikers en brachten het eindelijk zoo ver dat de grootte, zwaarte en vorm van het valsche stuk precies met die van een echte nickel moesten overeen komen om de machine te doen werken. Nu is nog alleen een vijfdollar goudstuk in staat om een nickel te vervangen en de eenige persoon, die hiervan ge bruik maakte, was dezelfde, die een retourkaart kocht en, om den conducteur te bedriegen, het re tourbiljet verscheurde en over een anderen spoor weg naar zijne woonplaats terugkeerde. Tot op onlangs zijn alle pogingen om de nieuwste uitvindingen der >cent-in-de-gleuf" machines te bedriegen, ook vruchteloos gebleken. De uitvinders waren de bedriegers in vindingrijkheid altgd een beetje vooruit. Het eenige middel om de machines te be driegen bestaat in het vinden van een muntstuk, dat in alles gelijk is aan de Amerikaansche cent, behalve in waarde. Dit vraagstuk is nu opgelost. De machines, die gom, cigarettes, chocolade enz. ver- koopon, hebben in den laatsten tgd groote hoeveeL-

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 1