1895 N°. 52. Donderdag 2 Mei. 82sle jaargang. HAVEN van GOES. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feostdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; rnot bijblad 10 C9nt. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Va.n Drrma te Botterdam en verder bjj alls Boekverkoopers on Briovengaarders. De prijs der gswons advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct- Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Sncs&din^ v»n advertentiën vó»!1 9 aren o$j flea flag der nit^ave. Burgemeester en Wethouders van Goes geven kennis aan de belanghebbenden, dat voor de ge wone onderhoudswerken de haven van Goes zal gesloten zijn Dinsdag den 4en Juni tot en met Dinsdag den llen Juni e. K. j en dat wegens het lichten van sasdeuren gedurende het dan nog overige gedeelte dier maand niot gere geld kan worden geschut. Goes, den 1 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. D. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 1 Mei 1895. Er bestaat veel kans, dat mevrouw R s - sin g—S ablairolles, die gisteravond met den heer Malherbe in »de Prins van Oraüje" een buitengewonen voordrachtavond gaf, een groot deel van hare hoorders en hoorderessen heeft overtuigd van de zoetvloeiendheid der Hollandsche taal van de 17e eeuwsche dichters (Breederóo, Hooft en Vondel). Maar om die overtuiging gemakkelijk te krijgen, moet men dan ook die zoetvloeiende verzen hooren voordragen, niet slechts met het talent van zeggen, maar ook met de zoetvleiende en zangerige stem, waarover mevrouw RössiDg te beschikken heeft. Maar niet slechts bij het voordragen der oudere, ook bij dat der nieuwere vaderlandsche poëzie doet me vrouw Róssing zich kennen als een uitstekende ver tolkster. Vooral »De Kinderstem" en Komen en gaan" weiden met veel g#voel en in den juisten toon gezegd. Van de voordrachten van den faeor Malherbe vie len vooral in den smaak het. »Waes weör goed", Drie Vriendinnetjes" en Mgn Ossenhaas", niet juist om den verhe-ffenden inhoud, maar meer om de koddige wijze, waarop ze werden ten gehoore ge bracht. Maar duidelijk bleek het gisteravond, dat de heer Malherbe toch bovenal tooneelspeler blijft/ waarom bij dan ook in de beide blijspelen de Ver zamelaar" en »Hoe eau verstandig vrouwtje haar zin krijgt" met mevrouw Róssing wedijverde, wie zou uitmunten. Het laatste vooral was een meesterstukje. Wij gelooven dan ook, dat de aanwezigen zich best geamuseerd hebbenen dat zij in de meest op gewekte stemming de zaal hebben verlateD, daarvoor heeft mevrouw Rössiag gezorgd door het slotnommer •Lachebekje", waarin ze zoo opgewekt, zoo onge-, kunsteld, en zoo aanstekelijk weet te lacher, dat men eindigen moet met meö te lachen, alleen om dat bij zoo'n vrooljjken lach geen ernstig gezicht meer past. Wat zo zoo al lachende vertelt, is niet zoo erg lachwekkend, maar dat lachen zelf.'t is om te lachen, anders kunnen we er niet van zeggen. De avond was voor de beide artisten een avond van succesbet publiek was nog al talrijk, vooral de eerste rang was tamelijk goed bezet. Met belangstelling zullen velen onzer lezers ongetwijfeld vernemen, dat er eene levensschets zal verschijnen van wijlen ds. D. P. M. H u e tlaatst predikant bij de Nod. Herv. gemeente te Goes. Blijkens achterstaande advertentie zal de uitgave geschieden bij de bekende firma Jacques Dusaeau Co. te Amsterdam. In de weinige dagen, dat België voor den in voer van vee geopend is geweest, zijn uit Ne derland 26116 stuks vee langs Rozendaal naar België verzonden, ter aangegeven waarde van f 2.940.000, zegge bjjna 3 millioen gulden. Voor het groot internationaal festival, dat op den 2en Pinksterdag te Bergen-op-Zoom zal worden gehouden, hebben zich reeds 23 muziekge zelschappen met pl.m. 900 werkende leden aangemeld. Aan het gemeentebestuur zal een subsidie worden H.H. M.M. de Koninginnen woonden Zondag den dienst bij in de Nederl. kerk in Austin Friars te Londen. H.H. M.M. verlieten het hotel pen weinig na 10 uur, en kwamen om 10.80 in de kerk. Onder de aanwezigen merkte men op den Nederlandschen gezant, baron Van Goltstein, bet personeel der legatie, den consul-generaal, den con sul en de voornaamste leden van de Nederlandsche kolonievelen hadden zich met oranje getooid. Een vleugel der kerk was met rood doek behangen. De Koninginnen namen plaats tegenover den preek stoel. Bij den aanvang van de godsdienstoefening 3prak de dienstdoende predikant, ds. Schuuring uit Assen, een gebed uit voor het koninklijk huis van Nederland. Tot tekst van zijne preek had de predi kant gekozen psalm 121 vs. 2a: »Mjjn hulp is vau den Heer". Een talrijke menigte stond op straat om de Koninginnen te zien voorbijrijden. Na den dienst vertrokken H.H. M.M. om 12.15 met een extra-trein naar Claremont, waar zij den dag doorbrachten bij de hertogin-weduwejvan Albany, de zuster der regenteszij keerden om 9.17 te Lon den terug. In den loop van den dag kwamen 0. a. de hertog van Cambridge (opperbevelhebber van het Engelsche leger) en de gezanten van Frankrijk en Spanje hun naam op het register in Brown's hotel inschrijven. Den vorigen dag hielden H.H. M.M. in Brown's hotel een »five o'clock tea". Talrijke aanzienlijke bezoekers maakten daar hunne opwachting. Maandagmorgen maakten de Koninginnen een rit langs de Theems naar de City, om de Towerbrug en andere merkwaardigheden te bezichtigen. Na bet middagmaal in Brown's hotel gingen Hare Maje steiten met gevolg naar het British Museum, waar zij thee dronken. In den loop van den dag lieten vele personen hun namen inschrijven. Het bezoek, dat de Koninginnen het voornemen hebban te brengen aan de provincie Drente en Overijsal, zal plaats hebben in de eerste helft van de maand September. Vermoedelijk zullen voor een bezoek in aanmerking komen de gemeenten Assen, Meppel, HoogeveeD, Zwolle, Enschedé en Kampen. De Haagsche correspondent der N. Gr. Ct., die meermalen in de gelegenheid was den sluier over aangekondigde wetsontwerpen een weinig op te heffen, schrijft aan zijn blad, dat het hem nog niet gelukt is over het ontwer p-kieswet, dat thans bij den Raad van State in onderzoek is, iets naders te vernemen. Zelden, zoo laat hij hierop volgen, is over een regoeringsvoordracht grooter geheimzinnigheid in acht genomen. Het moet blijkbaar een verrassing worden. Wel heb ik vernomen, dat de Raad van State zich reeds druk met het voorstel bezig ge houden heeft en dat waarschijnlijk in do eerste dagen van Mei zjjn advies aan de regeering zal worden meögodeeld. Tenzij dat advies wat wel niet is te voorzien nader onderzoek of overleg noodig zou maken, msg men het er dus voor houden, dat de Kamer bij haar terugkeer in Den Haag de kieswet zal vinden. Naar men verneemt zullen door de departe menten van marine en koloniën geene jongelieden meer worden aangenomen ter opleiding van officier van gezondheid bij de zeemacht of bij het leger in Oost-Indië. Bij eventueele tekorten zou hierin bij voorkeur worden voorzien door plaatsing van artsen, die het verlangen te kennen geven om voor eene benoeming tot officier van gezondheid in aanmerking te komen. In het vorige jaar werd, zooals men zich wel licht nog zal herinneren, door Gedeputeerde Staten van Groningen eene prijsvraag uitgeschreven voor de baste oplossing van de vraag der golfstilling op onze kusten. De uitgeloofde prijs bedroeg f 500. De prijs nu is, naar wij vernemen, toegekend aan den heer C. G. Pol vliet, kassier bij de stadsbank van leening te Amsterdam, oud-kapitein der vesting artillerie. De door hem gevonden oplossing berust op golf stilling door middel van olie in verband met het gebruik van den Coehoorn-mortier tot het werpen van kleine bommen. De Coehoorn-mortier, de kleinste vuurmond van ons leger, is eon zeer klein, draagbaar mortiertje, door den bekenden Coehoorn uitgevonden. Het kanonnetje wordt tegenwoordig nog slechts ge bruikt voor het werpen van lichtkogels teneinde eeno terreinstreek te verlichten, en de heer Pol vliet kwam daardoor op het denkbeeld, het mortiertje ook te gebruiken voor het werpen van »oliebommen" (zooals men deze •projectielen" zou kunnen noemen), ten einde aldus olie uit te storten op eene plaats, die men anders niet kan bereiken. Daaitoe wordt de olie besloten in bommen, die voorzien zijn van reepen licht, vloeibaar metaal, zoodat slechts een zeer geringe springlading noodig is om het lichaam uit een te doen springen. Ten einde dit gedaan te krijgen is op eene bepaalde plaats van de bom eenig chloor- calcium aangebrachtzoodra deze stof met water in aanraking komt, heeft een scheikundig ontbrandings proces plaats, waardoor het zich in de bom bevin dende kruit ontploft. De bom springt en de olie verspreidt zich over het water. Den uitgeloofden prjjs voor deze vernuftige vin ding zal de heer Pol vliet moeten deelen met een ander. Er schijnt nl. nog een andere oplosser voor den eersten prijs in aanmerking te komen en Ged. Staten hebben daarom den prijs verdeeld. Hbld Maandag had tetRotterdam de begrafenis plaats van den heer Nourdenbarg, oud-directeur van het Zendingshuis aldaar. Aan de groeve waven te genwoordig de vertegenwoordigers van het Zende linggenootschap, waarvan de overledene secretaris was, der Veroeniging tot bevordering der Zendings zaak, de wethouder de heer Van Raalte namens de commissie van het Museum voor Land- en Volken kunde en vele vrienden. Dr. Drost uit Delft, president van het Zendeling genootschap, de heer Weyland, de tegenwoordige directeur van het Zendingsbuis en prof. Goossen uit Leiden herdachten den overledene, die zich ruim 40 jaar aau de zending wijdde en van wien een kracht uitging, welke da zending tot een groote macht maakte. De schoonzoon van den liper Neurdenburg, de heer Roskes, bedankte. Uit Batavia wordt gemald, dat Nja Makam, het beruchte bendehoofd van Lamnga (XXVI Moekim in Groot-Atjeh), die bij do troebelen in Tamiang zulk een groote rol heeft gespeeld, zich heeft onder worpen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te Boisele is toezegging van beroep verleend aan den heer C. Touw, candidaat te Utrecht. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Oppsn- huizen c. a. ds. P. J. Van Helle te Nijkerk. Bij K. B. is een buitengewoon subsidie, ter tegemoetkoming in de kosten van het lager onder wijs, toegekend aan de volgende gemeenten, ten bedrage van de achter elk vermelde som Burgh f1150, Kling9 f4800, Kolijnsplaat f500, Ellewouds- dijk f 950, Hengstdijk f 750, Krabbendijke f 1800, Nisse f 1200, Overslag f 450, Philippine f 1200, Seroosk'erke (Schouwen) f 500, Sfc. Jansteen f 800, Stoppeldijk f 1750, Waarde f 1300, Westkapelle f 1600, ïers?ke f 3000, Zuiddorp9 f 825. Rechtszaken. De rechtbank te Zieriksee heeft zekeren H., vroeger klerk der telegraphie te Tolen, beklaagd van verduistering, naar de openbare terechtzitting verwezen, met bevel tot gevangenhouding. Gemengde Berichten WisseiikerJke. Jl. Zaterdagnamiddag was in d© consistorie der N. II. kerk, vergadering belegd door de commissie tot leeniging 7an don nood der armen ia deze gemeente door extrabedeeling. Ook deze ver gadering maakte geen uitzondering op alle dergelijke. De opkomst van belangstellenden was zeer schraal zolfs van de 13 commissieleden waren er, behalve de voorzitter en de secretaris-penningmeester, slechts 4 opgekomen. Hoewel zulks beschouwd mag worden als eeu blijk van volkomen vertrouwen in de be heerders der fondsen van dergeljjke philantropiscbe ondernemingen, toch zou het z°ker voor die beheer ders, die zich belangeloos zoovele moeite getroosten, van meerdere waardeering hunner werkzaamheden getuigen, indien alle, door geen geldende redenen terug gehouden gevers, konnis kwamen nomen van de wijze, waarop zij de onverplicht op zich genomen taak hadden volbracht. Uit de mededeelingon van den secretaris-penning- meester den heer J. L. Boone bleek, dat was ontvangen: aan specie f217,83, aan tarwe 15.80 H.L., aan brood 150 K.G. en aan rijst 12.5 K.G. dat aan ongeveer 130 hoofden van gezinnen en eenloopende personen waren uitgedeeld 2291/2 H.L. steenkolen, 23231/2 K.G. brood en 21 K.G. rijst; en dat tot bestlijding der kosten van een en ander van do ont7angpn gelden waren besteed f 193,15, zoodat in de kas aanwezig bleef eene som van f 24,68. De voorzitter ds. Snoep dankte in harte lijke bewoordingen den secretaris-penningmeester voor zijn gehouden beheer, hst. uitgebracht verslag en den steun bij het houden der bedoelingen verleend. Op voorstel van den voorzitter werd voorts be sloten tot diligent verklaring der commissie en om het goed slot op een spaarbankboekje t6n name van den secretaris-penninginGPster op de Rijkspostspaar bank te deponeeren. Op de vraag van den voorzitter of niemand der aanwezigen iets meer in het midden had te brengen werd door den heer P. De Regt, de eenige, buiten de correspondenten van bladen, opgekomen gever, protest aangeteekend tegon de anonieme verdacht making van ingekomen giften en daaraan vastge knoopte inhumane beoordeeling der gevers. Algemeen was men van gevoelen dat dusdanig geschrijf te betreuren valt maar dat, indien de re dactiën der bladen niet weigeren het op te nemen, er niets togen te doen valt dan het zich niet aan te trekken, omdat de aanwezigen eenparig vau oor deel waren, dat alles wat daaromtrent geschreven was, geheel onwaar was. Met nog ten woord van dank van den voorzitter aan de commissieleden werd dit gedeelte der verga dering afgedaan verklaard. Onmiddellijk werd daarna door ds. Snoep, die als voorzitter bleef fungeeren, de over 3 weken uitge stelde bespreking over de werkverschaffing ingeleid. Nadat hij er op gewezen had, dat er reeds op de eerste, tot het stichten van bovengemelde com missie, gehouden vergadering er over gesproken was, dat het nuttiger en moreeier zoude zijn, wanneer het geschonken geld kon wordon verwerkt en hij voor zich verklaarde zulks te beamen, mits zij, 1 die niet werken konden, niet van de extra-bedeeiing werden uitgesloten, werden door hem de volgende punten ter overweging aan de aanwezigen voor- lo. om de commissie voor extra-bedeeling te ver eenigen met de alhier bestaande commissie voor werkverschaffing tot één bond met het doel aan den nood der armen in den winter, zoowel door extra bedeeling als door werkverschaffing, zooveel mogelijk tegemoet te komenen 2o. dien bond verder op dusdanige leest te schoeien dat hij bestaat uit leden, die eene jaarlijksche con tributie betalen tot een bedrag door hen zelve te bepalen, maar die niet minder mocht bedragen dan een zeker vastgesteld minimum. Door de van beide commissiën aanwezige leden werd adhaesie aan het voorgestelde geschonken. Tot de oprichting van zulk een bond werd be sloten en de aanwezigen verklaarden zich bereid dadelijk als lid toe te treden. Na algemeen overleg werd daarna vastgesteld a. dat van elk lid een gelijk bedrag aan contri butie zal worden geheven, welk bedrug werd vast gesteld op f 1 per jaar b. dat de niet aanwezige leden van beide com missiën in de eerste plaats zouden worden gevraagd mede toe te treden c. dat eene circulaire zou worden verspreid, om het doel van dezen bond en de wijze, waarop hij zich voorstelt de noodigo fondsen daarvoor bijeen te brengen, tor kennis der ingezetenen te brengen; en d. op den 11 Mei a. s. eene vergadering te houden van de leden der beide commissiën om deze aange legenheid nader te bespreken en de concept-circulaire vast t9 stellen. Het voorzitterschap van dien bond werd met algemeene stemmen opgedragen aan den heer ds. M. W. Snoep, die deze opdracht aanvaardde, terwijl werd besloten de overige bestuursleden te verkiezen op bovenvermelde te houden vergadering. Met een woord van dank aan den voorzitter voor de op zich genomen leiding dezer zaak werd door den heer Swenne de hoop uitgesproken, dat de thans verkregen samenwerking vruchtbaar moge zijn voor het beoogde doel. Kolijnsplaat. Vrijdag 11. hielden de leden vau het Nutsdepartement •Noord-Beveland" alhier hunne gewone voorjaarsvergadering. Slechts 11 van de 25 leden waren opgekomen. Nadat de rekening van het dienstjaar 1894/1895 met een goed slot van f 22,531/2 was goedgekeurd, werd de begrooting van het dienstjaar 1895/1896 in ontvang en uitgaaf op f 210,531/2 vastgesteld met een post van f 6,031/» voor onvoorziene uitgaven. Daarna deed de heer 0. N. v. d. Heijde mededeeling omtrent land verb uur aan arbeiders te Wissekerke van wege het Nutsdepartement. Daaruit bleek, dat ongeveer 10 sch. gemeten verhuurd is aan 15 per sonen, die elk van 175 tot hoogstens 195 sch. roeden voor vijf jaar in pacht hebben tegen 125,50 per s. gemet 'sjaars. Een rijksdaalder per gemet dient tot vorming eener reservekas. Naar het verslag heeft deze proeve van werk verschaffing het eerste jaar, dat ze nu gewerkt heeft, vael succeswanbetaling kwam niet voor het land werd goed verzorgd en de huurders waren dankbaar en tevreden. De heer P. Beun bracht verslag uit omtrent de nutsbibliotheek. Daaruit bleek, dat dezen winter te Kolijnsplaat door 143 lezers 336 boekwerken waren aangevraagd. In den voorwinter waren door hem 30 boekwerken ter lezing naar Wissekerke gezonden. Ook eenige leden van het departement hadden dezen winter eenige boeken ter lezing gevraagd. Naar aanleiding van punt 5 der puritan van be schrjjving (bevordering van het tot stand komen van plaatselijke volksbanken) werd don heer J. Sturm vau Kats verzocht, iu eene dor volgende vergade ringen een verslag uit te brengen, in boe verre 't op dit eiland wenschelijk en mogelijk is, zulk eene bank op te richten met een min of meer gedetail leerd plan van uitvoering. De heer Sturm zal het recht hebben, voor dat doel zoo noodig eenige leden te assumeeren. Als afgevaardigde naar de alg. vergad. werd de heer J. Sturm gekozen, als plaatsvervanger de beer j W. F. J. Wagtho. Den afgevaardigde werd een vrij mandaat gegeven.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1