1895 N°. 51. Dinsdag 30 April. 82s,e jaargang. DE KIEZERSLIJSTEN Da uitgave dozer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feostdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advortentiën voor dit blad aangenomen bp de beeren Nijgh Van Ditmas ta Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct? Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet mear dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. van edvertentlën voor 8 ®r«n op den das «er uitgave. van al de ONDER-KIESDISTRICTEN' zijn ingekomen en ter Secretarie gedeponeerd, alwaar zij dagelijks, met uitzondering van Zon- en Eeestdageu, van 's morgens 9 tot 's niiniddags 2 uren, door iedereen kunnen worden geraadpleegd. Goes, den 29 April 1895. De Voorzitter van het hoofd-kiesdistrict Goes, J G d. W. HAMER Algemeen Overzicht. Hot buitenland levert ditmaal bijzonder weinig positief nieuws. Het moest belangrijke zou natuurlijk moeten verwacht worden omtrent de ©ost-A«Iati- sche quaestie, doch de berichten omtrent de plannen der groote Europeesche mogendheden loopen zoo uiteen, dat moeielrjk eene conclusie valt ta trekken. In tegenstelling met wat we verleden week schreven, is nu de sympathie voor Japan in Duitschland zeer gedaald, en hoet het zelf«, dat Rusland, Duitschland on Frankrijk gezamenlijk zullen protesteeren tegen bet in bezit neiusn vau een deel van China's vasteland door Japan. Daarentegen zijn do gemoederen in Engeland boe langer koe meer bedaard en schijnt het dat de Britsche regeering evenals die der Ver- eenigde Staten zich bij de vredesbepalingen tusschen China en Japan zal nederleggen. Er is zelfs beweerd, dat Engeland reeds vóór bet sluiten van den vrede reeds alles van de voorwaarden afwist, en daaraan de zijne beeft toegevoegd eu geheel onmogelijk is dat niet. 't Is meer gebeurd, dat Engeland achter den rug der andere mogendheden uitsluitend voor zichzelf zorgde. Intusscben zijn de vredesvoorwaarden te Peking nog niet bekrachtigd en er wordt zelfs bericht, dat de hofbeambten en de generaals den Keizer trachten te bewegen den oorlog voort te zetten. De jeugdige Keizer is echter gewoon te handelen zooals zijne moeder het wil, en aangezien de vredesgezanfc Li- Hung-Cbang de vertrouwde der Keizerin-weduwe is, bestaat er alle kans, dat de oorlog niet zal worden hervat. Het Europeesche nieuws laat zich in het kort Bamenvatten. In Duitschland gaat de oppositie tegen de bekende »Umsturz-Vorlage" nog steeds voort. Thans hebben de gemeentebesturen van Berlijn en Charlottenburg besloten een adres aan den Rijks dag in te dienen met verzoek bet ontwerp niet aan te nemen. De regeeringspresidenfc heeft telegrafisch bevolen bet adres niet te verzenden, doch dit tele gram kwam te laat. Men verwacht nu, dat de re geering de gemeenteraden zal ontbinden. Vermoedelijk zal met de behandeling van bet ontwerp nog deze week door den Rijksdag worden aangevangen. De verkiezingen voor de Servische Kamer zijn afgeloopen en natuurlijk ten gunste der regeering uitgevallen. Daar weet men in dat land altijd wel een middeltje op. De volks"vertegenwoordiging is nu te Ni9j bjjeengeroepen, en niet zooals gebruikelijk is in de hoofdstad Belgrado. Koning Milan vergezelde zgn zoon Koning Alexander naar Nisj om bij de opening der zitting tegenwoordig te zijn. Spoedig wordt nu ook 's Koning moeder Nathalie te Belgrado verwacht. In Hongarije zijn nog steeds de kerkelijke wetten aan de orde. De Kamer heeft ze met nage noeg algemeene stemmen onveranderd aangenomen, en de ontwerpen zgn nu weder op weg naar de Magnaten-Kamer. Of hun daar eene betere ontvangst zal te beurt vallen dan tevoren, zal vermoedelijk reeds spoedig bekend zgn. Uit Italië is bet meest belangrijke nieuws, dat de heer Giolitti, de bekende tegenstander van den minister Crispi, door bet Hof van Cassatie te Rome is vrijgesproken van de beschuldigingen, die tegen hem zgn ingebracht. Men beschouwt dit als een slag in het aangezicht der regeering, maar toch verwachten de aanhangers van Crispi, dat deze bij den komenden stembusstrijd de overwinning zal behalen, vooral ook, omdat er bij voortduring gunstige berichten komen uit Abessimë, waar de Italiaansche troepen voort gaan Ras Mangascha en zijne volgelingen met succes te bevechten. De tgding6n omtrent den opstand op Cuba loopen nog zeer uiteen. De Spaansche regeering is nog zeer optimistisch gezind, maar van andere zijde wordt gemeld, dat de opstand zich voortdurend uitbreidt en dat zelfs maarschalk Campos er bezwaarljjk in slagen zal het verzet den kop in te drukken. Ver- »moedelgk zullen er binnenkort wéér nieuwe troepen uit Spanje naar Cuba worden gezonden. Dualisme. Er is in de laatste dagen een vinnige polemiek ontstaan tusschen de Midd. Ct. en de Standaard waarin zich ook de Zeeuvj beeft gemengd, en waarbij aan de Midd. Ct. wordt verweten, dat zij haar ver leden verloochent, of althans daarmede in strijd komt, nu zjj voor de Pror. Staten een zestal can- didaten gaat steunen, die, wel verre van democra tisch getint te zijn, grauw conservatief, op bet donkerbruine af" zijn, zooals de Standaard deze kleurschakeering doopt. We zijn niet voornemens in den strijd tusschen de genoemde bladen meé te doen, noch ook te onder zoeken of er werkelijk reden bestaat de Midd. Ct. in dezen hard te vallen of haar te betichten, dat zij hare democratische neiging verloochent om alle liberalen, en alle conservatieven tevens, onder één hoed te vangen. Maar we kunnen toch niet nalaten de Zeeuw te herinneren aan de periode, die zij zelf bet vorige jaar beeft doorgemaakt ten tijde van de voorbereiding der Kamerverkiezing na de ontbinding. Of de Zeeuw toen democratisch was of niet, zouden we niet durven beslissen, maar wel weten we, dat ze toen even warm gestemd was voor Lucasse in Middelburg als voor Lohman in Goes; ja, dat ze toen Huvers iu Hontenisse even krachtig aanbeval als ze hem in Goes tegenwerkte. Evenzoo zal de Zeeuw straks voor' do Statenver kiezing met evenveel aandrang de kiezers opwekken om te stemmen op Huvers als op Pompe, Van Voorst Vader en W. J. Vader, welken laatsten candidaat ze ia 1890 alleen aannemelijk wist to maken door de kiezers te waarschuwen bescheiden genoeg te zijn om niet »een blik te willen slaan in de buis kamer van den beer Vader". In zulke moeielijke positie komt vermoedelijk ieder politiek blad, dat »in vredestijd" de publieke opinie in sterk geprononceerde richting wil leiden, maar tegen dat de strijd zal ontbranden bemerkt, dat het nog slechts weinig volgelingen heeft gemaakt en om erger te keeren zijne eischen wat lager moet stellen. Maar daarom zij men dan ook wat zacht in zijn oordeel. Want als de Zeeuw uitroeptde twee- mensch, het dualisme, speelt haar (nl. de Midd. Ct.) parten. Vandaar al dat wringen, waartoe zij komen moet om haar houding te verdedigen," dan roepen wij bet antirevolutionaire blad toe»Ggzelf weet bg ondervinding welke weeën dat dualisme" baart, en boe pijnlijk dat >wriDgen" kan zijn. De Standaard staat op dat punt ten minste zui verder. Al kon dit hoofdorgaan er niet toe komen verleden jaar Huvers tegenover Lobman aan te be velen, het toonde toch duidelijk genoeg van de can- didatuur van dezen laatste afkeerig te zijn. Maar toch ook voor de Standaard kan de lijdensperiode van het dualisme nog wel eens aanbreken, want de spreuk van haren meester »in mijn isolement ligt mijne kracht" beeft in de practijk wel eens wat van hare aantrekkelijkheid verloren, zelfs voor Groen's meest ijverige volgelingen. En als men nu de Midd. Ct. hard valt, omdat zij verklaart bovenal anti- clericaal" te zgn, dan merken we op, dat het nog niet zoo heel lang geleden is, dat de kiezers in Scho- terland van antirevolutionaire zijde bet wachtwoord moesten boorenStemt nooit op den liberaal," waardoor de socialist Domela Nieuwenhuijs werd verkozen. Dit was niet, omdat bet centraal-eomité, met zijn voorzitter dr. A. Kuyper, hoofdredacteur van de Standaardsocialistisch gezind was, maar al leen omdat bet was bovenal anti-liberaal." Zoo ook zullen om weêr op ons gewest terug te komen de candidaten, die de Zeeuw straks zal steunen, wanneer ze tot lid der Staten worden ge- of herkozen, het volgend jaar met de Katholieken moeten samenwerken om mr. Fokker uit te werpen uit de Eerste Kamer. Vermoedelijk zal dan wel een Katholiek door ben moeten worden gesteund, en dat zal wel een Katholiek *van zeer bruine kleur" zgn. Op dien »grauw conservatieven" Katholiek zullen b. v. ook de heeren Huvers en Lucasse moeten stemmen, niet omdat zij zelf grauw-conservatief zijn, maar omdat ze zijn bovenal anti-liberaal". We konden niet nalaten op dit alles even te wijzen, niet omdat we dat steun zoeken bij partijgenooten van afwijkende politieke nuance aanprijzen of ver- oordeelen, maar alleen om aan te toonen, dat elk op zijne beurt zich aan die zelfde handeling schuldig maakt, en bet dus allerminst pas geeft, den tegen stander bard te vallen, dat bg partijgenooten »van alle gading" onder éen hoed tracht te vangen. In iedere richting op politiek gebied vindt men aan de uiterste zijden mannen, die na aan eene andore richting staan. Dezen saam te houden is een bewijs van taktiek. De politieke strjjd beeft deze groote overeenkomst met dien op het oorlogsveld, dat de grootste tac ticus niet zelden de overwinning wegdraagt. Daar om is eene goede tactiek voor elke partij eene levens voorwaarde, en de anti-revolutionaire partij heeft ons bij herhaling geleerd, dat een beetje dualisme" tot die goede tactische eigenschappen behoort, die niet zelden door de overwinning worden bezegeld. Daarom is men vermoedelijk aan de anti-revolutio naire zijde in onze omgeving zoo weinig op dat »twee-monsch zgn" gesteld als het bg de liberalen voorkomt. Een beproefd wapen blijft men liever zelf hanfceoren. GOES, 29 April 1895. Voor de verkiezing van de Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Goes hebben van de voorloopig gestelde liberale candidaten drie bij eerste stemming meer dan s/8 van de in de verschillende kiesvereenigingen uitgebrachte stemmen verworven, en zijn zjj mitsdien definitief gekozen. Het zijn de heeren W. F. J. Wagtho te Kolijusplaat, I. D. Fran- eji van de Pufte en W. F. K. Lenshoek, beiden te Goes, die allen de candidatuur hebben aanvaard. Voor de vierde vacature zal eene tweeds stemming noodig zgn. De anti-revolutionaire kiesver- eeniging >Voor Nederland en Oranje" alhier, stelde Vrijdagavond met algemeene (36) stemmen de vier aftredende leden der Provinciale Staten, de heeren Jbr. mr. J. J. Pompe van Meerder voort, M. Noordijke, C. J. Huvers en W. J. Vader wedor tot candidaten. De kiezersbond op Oostelijk-Zuid- Bovolaud heeft dezelfde heeren gecandideerd. De centrale liberale kiesveroaniging in bet boofdkies district Sluis stelde gisteren tot definitieve candidaten bij acclamatie da beide aftre dende leden H. G. Hanamacher en J. L. I. De Bats, en met 61 steramen in de vacature-v. d. Bilt den beer J. Erasmus, burgemeester van Cadzand. De beer J. G. Gerritsen verkreeg 26 stemmen. lereefee. In de Vrijdagavond gehouden Raads vergadering waren 7 leden tegenwoordig. Voor zitter was de heer Klos, wethouder. Van Ged. Staten was ingekomen een missive be treffende de concessie-aanvrage van den paardentram naar 't station Kruiningen, de laatste vergezeld van een schrijven van de concetsie-aanvragers en een nader advies van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat. De concessie-aanvragers verklaren tegemoet te wil len komen aan de wenscben van het gemeentebe stuur, wat signalen en het dempen van slooten be treft, maar niet aan de verlegging der lijn door Wijugaard- en Mosselstraat, wijl dit onoverkomelijke technische bezwaren beeft. Dit laatste werd door den bedoelden ingenieur bevestigd. Men zou daarbij bochten moeten beschrij ven met niet meer d3n 10 M. straal. De Vierstraat is wel nauw, maar de tram levert niet meer gevaren op, dan een gewoon voertuig. B. en W. stelden daarom voor genoegen te nemen met de richting door de Vierstraat, hetwelk met algemeene stemmen werd aangenomen. Daarna werd bet gemeenteverslag aangeboden. Tot onderwijzer aan school 1 werd met algemeene stemmen benoemd de eenige sollicitant, de beer J. Berrevoets te Cadzand, om op 1 Mei in functie te treden. Tot tijdelijk wethouder in de plaats van don heer Spruit werd benoemd de heer T. Cupérij, die de benoeming aannam. Zooals bekend is, besloot het Ministerie van Justitie oen proef met rij wielen voor de veldwachters te nemon, waarvoor dan ook bij de opmaking der begrooting een post werd uitge trokken. Naar wij vernemen is de levering van deze rij wielen door den Minister, na eerst geïnformeerd te hebben bij verschillende fabrieken, gegund aan eene rijwielenfabriek te Utrecht. Dit levert wel een be wijs, dat die nationale industrie kan wedijveren met de buitenlandscbe. Bij kon. besluit is aan A. A. van Haelst, op zgn verzoek eervol ontslag verleend als burge meester van Zuiddorpe. Bij kon. besluit zijn vastgesteld geheel nieuwe formulieren van aangifte voor de be- schrijving der bedrijfsbelasting, wel ker inhoud zeer spoedig openbaar gemaakt zal worden. De Koningin en de Koningin-Re gen t e s hebben bij haar vertrek uit Amsterdam weder in ruime mate van hare mildheid en bare goede gezindheid jegens de stad doen blijken. Aan den burgemeester werden de volgende giften ter band gesteldvan de Koningin voor de algemeene armen f 2000, voor het Nederl. Tooneel f 400, voor het weduwen en weezenfonds van »Arti et Amici- tae" f 250, voor bet Diamantslijpers weduwen- en weezenfonds f 50van de Regentes voor het Poli- j tiefonds f 400, voor bet Brandweerfonds f 100, voor de jongelingsvereeniging Excelsior f 60, voor de Leemansmissions f 60 en voor bet Diamantslijpers weduwen- en weezenfonds f 50van de beide Vorstinnen voor de vereeniging tot oprichting eu instandhouding van bet protestantsch weduwen- en weezenfonds t 200, voor bet Israëlitisch meisjes- weesbuis f 200 en voor het nmgdenbuis f 200. Buitendien deed H. M. de Koningin aan de bestuur- doren der door baar bezochte instellingen van wel dadigheid eene som ter band stellen om de verpleeg den een aangenamen dag te bezorgen. Bij uitmuntend weder kwamen de Konin ginnen Vrijdagavond ongeveer 7 uur te Vlissingen aan. De trein was gesteld onder geleide van den heer Mieling, inspecteur der exploitatie-Maatschappij. Prachtige loopers waren gelegd van het salonrijtuig tot aan de Valkdie aan den Zuidelijken ponton De Koninginnen worden aan den trein verwelkomd door den Commissaris der Koningin, door den bur- gem. van Vlissingen en jhr. Reigersberg Versluys. De burgemeester geleidde de Vorstinnen naar de Kon. wachtkamer, waar HH. MM. eenige oogen- blikken vertoefden, met belangstelling alles gade slaande. Door de bal begaven zij zich naar de Valk terwijl duizenden luide hoera's aanhieven, hetwelk door de Koninginnen door vriendelijke buigingen beantwoord werd. Voor bet aan boord gaan namen de Koninginnen afscheid van de haar begeleidende heeren. Beiden bleven aan dek tot aan het vertrek te 8 uur. De Atjeh volgde de Valk op de reede. De Koninginnen zgn Zaterdagmorgen 9 uur 40 m., na een kalmen overtocht, goed en wel te Queens- borough aangekomen. Op de landingsplaats zag men overal de driekleur wapperen en was een vlaggendecoratie aangebracht. Van de kade tot aan het salon was een gang ge maakt, met rood laken behangen. De burgemeester van Queensborough en de directie der Spoorweg-Maatschappij wachtten de Vorstinnen op. In bet salon waren twee fraaie bouquetten ge reed gelegd, versierd met linten in de Hollandsebo kleuren en aangeboden door den prerident-directeur der Spoorweg-Maatschappij. Om tien uur verscheen de Koningin, in een langen mantel gehuld, met de Regentes op het dek van de Valk en wuifde de menigte op het havenhoofd toe. De Koningin keek met belangstelling naar de maatregelen voor de - ontscheping. Zij kwamen te 11 uur 45 aan het Victoria-station te Londen aan. Het platform was met een versiering in rood doek voorzien en de toegangshekken geslo ten, waarachter zich verscheidene honderden hadden verzameld. Toen de Vorstinnen uitstapten, werden zij begroet door den hertog van Saksen-Coburg, prins Alfred van Edinburgh, de hertogin van Albany en twee kinderen, den Nederlandschen gezant baron v. Golt- stein en diens echtgenoote, de leden der Nederland- sche legatie, den consul-generaal jbr. May, den consul Maas en het consulaatspersonnel. Het dochtertje der hertogin van Albany bood koningin Wilhelmina een ruiker van roode rozen aan. Toen begaven de Vorstelijke bezoeksters zich naar de koninklijke wachtkamer, waar de prins van Wales HH. MM. zeer hartelijk begroettemet Z. K. H. hadden de Vorstinnen een onderhoud, dat een kwartier duurde. Opgemerkt werd, dat de jonge Koningin en prins Alfred een langdurig gesprek voerden. De prins van Wales geleidde daarna de Vorstinnen naar bet gereedstaand rijtuig, waarin ook de hertogin van Albany plaats nam en dat, onder de toejuichingen der menigte, direct naar Brown's Hotel reed. Brown's Hotel was prachtig met bloemen versierd. HH. MM. gebruikten bet luncheon met de hertogin van Albany en baar kinderen. In den middag be zochten zij bet British Museum. Dezer dagen overleed te Rotterdam Johan Cbristiaan Neur denburg, oud-director en secretaris van bet Nederlandsche-Zendelinggenoot- 6chap, een man bg velen niet alleen bekend, maar ook ten hoogste bemind en aan wien de zendings zaak veel verplicht is. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. IersekeDs. J. J. Timmerman alhier beeft het beroep bg de Vrije Evang. gem. te Winschoten aangenomen. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Lopik c. a. (toez.) ds. W. H. H. Dijkman te Breskens te Zieriksee ds. C. G. Menzd te Zaandijk. In ons vorig nommer meldden wij met een kort woord dat H. M. de Koningin-Regentes van haar voornemen om te Nijmegen op 19 Mei met H. M. de Koningin eene godsdienstoefening bij te wonen, heeft afgezien. Tot dit besluit heeft, blijkens bij den kerkerraad ingekomen missive, ook aanlei ding gegeven een aan de Regentes gericht schrijven van de minderheid van den kerkeraad. j Door deze minderheid (orthodox) was eene poging gedaan ten gunste van ds. Smits, die naar bare mceniug de godsdienstoefening behoorde te leidou

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1