ir. .A. ci-verten. tien SCHOUWING op WEGEN enz. in de gemeente KRUININGEN, le beginnen op 1 Mei 1895. Gemeente Kapelle. Schouwing Wegen en Voetpaden op Woensdag 8 Mei 1895. op Maandag 29 April 1895, openbaar verkoopen Meubilaire Goederen, soliede Personen door de Landbouw-maatscbappij met den eigenaar aangegaan, te verbreken. Uit het bovenstaande blijkt, dat Krabbendijke ditmaal niet door de keuringscommissie werd be zocht. Op grond van de weinige belangstelling bij onze bezoeken, die in het oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland herhaaldelijk bleek, nam het hoofd bestuur het besluit Krabbendijke, eenmaal op ver zoek als plaats van keuring aangewezen, weder als zoodanig te schrappen. Thans evenwel hebben ook Middelburg en Goes een treurig figuur gemaakt. De gladheid der wegen kan daar de oorzaak niet van zjjn, want niemand kon vóór 1 Februari, den fatalen termijn van aan gifte, weten dat de vorst op de dagen der keurin gen nog hinder zou veroorzaken m. a. w. er kon een voldoend getal aangiften geweest zijn. Wat toch mag wel de reden zijn van die geringe dealneming? Toch naar wij hopen, niet de over tuiging dat in Walcheren en Zuid-Beveland niets meer aan de paarden te verbeteren valt. Eenige geslachten zullen nog met overleg moeten worden gefokt, vóór do zware dikwijls lang niet onberispe lijke rompen door daaraan geëvenredigde beenen gedragen worden. Men kan in het geheele 2e keuringsdistrict niet beter doen dan kruisen met Ylaamsehe hengsten, waarmede reeds een begin werd gemaakt, evenwel op te kleine schaal om iedereen van het voordeel te overtuigen. Het verbeteren van een slag door kruising is de lange weg om het doel te bereiken daarbij komt nog dat goede veulens, om het vele geld dat er voor geboden wordt, dikwijls van de hand worden gedaan. De kortere weg is het aan- koopen van veulen merriëneene merrie kan na Terloop van 6 a 7 jaar drie volwassen paarden als nakomelingen hebben. Natuurlijk vordert dit gel delijke opofferingen, die evenwel ruimschoots rente opbrengen dit blijkt zonneklaar uit de prijzen, die in de beide gedeelten van Zeeuwsch-Vlaanderen voor de jonge paarden worden besteed. De gevallen toch dat 550 franken g°geven worden voor veulens van nog geen jaar oud zijn in tijden van goeden aftrek daar niet zoo heel zeldzaam. Het Vlaamsche paard g6eft zeor vele voordeelen. Voor den handel gewild, toont het zich zeer geschikt niet alleen tot het trekken van zware vrachten over straatwegen, maar blijkt het in slijkerig en' drassig land uitstekende diensten te bewijzen. Óndanks zjjn zwaarte, is er van logheid geen sprake, beweegt het zich gemakkelijk en kan het ejn verrassende snelheid ontwikkelen. Met zekeren, krachtigen pas trekt het den wagen door het diepe slijk of den zwaren WaalscheD ploeg door de taaie klei en ver toont het bij de wendingen eene vlugheid, die men oppervlakkig bij zulk een zwaar paard niet zou zoeken. Daarmee is niet. gezegd, dat het Vlaamsche paard het eenige zware slag is, dat tot verbetering van het landbouwpaard in het 2e keuringsdistrict ge schikt is. Zeer wel mogelijk heeft het Clydesdale- slag in Zeeland eene toekomst; maar voorloopig is het Vlaamsche gemakkelijker te bereiken en door loopend in den handel zeer gewild. Ten slotte betuigt de keuringscommissie haren dank aan allen, die hare taak hielpen verlichten of veraangenamenin het bijzonder doet zij dit aan den heer burgemeester van Hulst voor de uit stekende wijze, waarop hij met het oog op de glad heid, eene baan om te monsteren in gereedheid had laten brengen. Wereldtentoonstelling voor Hotel- en Reiswezen te Amsterdam. Het bezoek der Koninginnen aan onze hoofdstad gaf gedurende eenige dagen bij ons Amsterdammers een kleine afleiding aan de gesprekken, die natuur lijk hoofdzakelijk liepen over de thans met rassehe schreden naderende opening van de tentoonstelling. Nu, HH. MM. kunnen zich dezen keer niet beklagen over te weinig blijken van sympathie. Duizenden en duizenden verdrongen zich Zaterdag bij de binnen komst van de hooge gasten en duizenden verdrongen zich dagelijks om en bij het paleis, of langs de straten, waardoor de wandelritten of de bezoeken aan diverse instellingen plaats hadden. En wanneer de lezers van de Qoesche Courant zullen gezien hebben, dat er Zaterdag ook andere min sympathieke bewo ners der hoofdstad geweest zijn, die om oen uit drukking van een der hoofdorganen te gebruiken zich niet ontzien hebben een onhebbelijke vertooning op straat te maken tjjdens de binnenkomst, ze kun nen zich overtuigd houden, dat het slechts een zeer klein gedeelte van het Amsterdamsche volk is, dat dergelijke vei tooning toejuicht. En nu kom ik tot de tentoonstelling zelve terug. Met reuzenschreden is men met de voltooiing ge vorderd, sedert ik u mijn eerste bericht zond en met zekerheid wordt thans gemeld, dat de dag der opening is bepaald op 11 Mei voor genoodigden en op den volgenden dag voor het publiek. Tengevolge van de gemaakte reisplannen zal die opening niet worden bijgewoond door HH. MM. de Koninginnen, doch zullen zij zich daarbij doen vertegenwoordigen. Bericht wordt voorts, dat den avond der opening een schitterend vuurwerk op den Amstel zal worden ontstoken. Dat die opening nog zoo in tjjds kan plaats heb ben, is waarlijk wel een bewijs voor de voortvarend heid, waarmede dagelijks wordt gewerkt, want aan tegenspoed bij den opbouw heeft het niet ontbroken. Nadat ik u toch mijn vorig bericht zond, had den 12en April bij den bouw van hot hoofdgebouw een voorval plaats, dat zich bij den aanvang zeer ernstig liet aanzien en waarvan men groote vertraging duchtte. Tot juist verstand der zaak, moet ik uwen lezers het volgende mededeelen. Het front van het hoofdgebouw, werd op het terrein opgetrokken naar origineele teekeningendit was dan ook bij mijn eerste verslag zoo goed als gereeddaarachter nu worden de gebouwen opgesteld, die de afdeelicgeu voor de verschillende exposition uitmaken. Dit zijn ijzeren gebouwen, wclko op meerdere tentoonstel lingen voor dit doel worden gebruikt, en laatstelijk in Antwerpen, van waar zjj met scheepsgelegen heid naar hier werden gevoerd. Belgische werklieden waren met het opstellen dor ijzeren overkapping bezig. Volgens bewering der Hollandsche werklieden, werd bij dit werk niet de noodigo voorzichtigheid betracht en werd te weinig rekening gehouden met den drassigen bodem, zoodat dit aanleiding gaf dat een deel der overkapping omviel. Op de spanten bevonden zich 5 werklieden, waaronder 1 Belg, welke allen teg6n den grond werden geslagen en min of meer ernstig gewond. Gelukkig was niemand doodelijk gekwetst, wat wel een wonder mag worden genoemd. Intusschen had dit ongeval, behalve de vertraging, die er uit den aard der zaak reeds het gevolg van was, nog een ander gevolg en wel dit, dat de stem ming onder de werklieden, die in de laatste dagen al niet best was geweest, er zeer door werd ver ergerd. Vooral de Hollanders klaagden over het ge vaarlijke werk en waren van oordeel dat dergelijk werk beter moest betaald worden. Kort en goed men denkt er hier in Amsterdam zoo heel lang niet over de werklieden, zoo wat 250 in getal, be sloten te staken. Nu wilde het toeval dat de op zichter uitstedig was, zoodat men geen beslissing konde nemen. Het waren de Nederlanders, die staak ten, en de Belgen konden dientengevolge niet aan den arbeid gaan. Gelukkig wist het comité der tentoonstelling tusschenboide te komen en een schikking tussehen partijen te bewerken. Een loonsverhooging werd toegestaan en nadat het werk één dag was gestaakt geweest, werd de arbeid hervat. De loonen zijn nu bepaald als volgtde timmerlieden 26 cent, de sjouwers 21 cent en de monteurs 22 cent per uur voor den dag dat gestaakt is geworden is ook het volle loon uitbetaald. Ik veronderstel, dat wanneer de Zaeuwsche ambachtslieden van dergelijke loonen lezen, zij er wol van zullen watertanden, maar men vorgete niet dat veel van het werk niet zonder ge vaar en dat het maar van tijdelijken aard is. Jammer intusschen, dat betrekkelijk zoo weinigen van deze goede loonen kunnen profiteeren. Komt er nu geen andere katastrophe het werk belemmeren dan zal men wel op tijd gereed komen, maar het werkstaken zit hier in de luchten door de werklieden werd er op gewezen, dat bij de oprichting van dit gebouw op de tentoonstelling te Antwerpen, tweemaal onder de werklieden was ge staakt, en dat ten slotte niet minder dan 2 francs per uur was betaald geworden. Als men een dergelijke groote zaak als het onder nemen van een wereldtentoonstelling op touw zet, dan is het noodig in de allereerste plaats te zorgen voor de dubbeltjesquaestie en die is niet gering te achten. Zio heeft het comité er ook over gedacht en het heeft eene finantieele operatie begonnen, die, ik moet het zeggen, al zeer netjes bedacht is, maar waarvan, naar ik denk, toch nog wel eens een en ander eenvoudig burger do dupe zal wezen, al zal het nu wel niet zoo'n vaart loopen, dat hij er zich aan ruïmeren zal. Men Imeffc namelijk in de eerste dagen van April een inschrijving geopend op 200,000 certificaten t^gen den prijs vau f 12,50 per stuk. Voor zulk een certificaat nu, ontvangt men 25 entreekaartjes (tickets) en na afloop van de tentoonstelling voor ieder coitificaat f5 terug, zoodat men voor f7,50 vijf-en-twintig entree's heeft, alzoo ieder entree voor 30 cents. En dan nog de kaDS op vijf geldprijzen, met een hoofdprijs van f 100,000. Nu, die leans is niet groot, zal men zeggen, maar 'fc is en blijft een kans en ieder denkt zich natuurlijk reeds in het bezit van die honderd duizend gulden. Tot- zoover gaat alles goed wanneer iemand, die te Amsterdam woont, een 25tal entree's ad 30 cents heeft, dan zal hij die allicht kwijt raken, 't zij door ze zelf te ge bruiken, 't zij door ze aan kennissen van buiten of binnen de stad over te doenwe zullen nu maar als ontwijfelbaar aannemen, dat na afloop dei' ten toonstelling de f 5 worden terugbetaald. Maar het hinkend paard komt achteraan. Er worden uitgegeven 200.000 certificaten vertegenwoordigende 5 millioen entree's. Dat is, als men de maand October meerekent, een bezoek van 20 a 30 duizend personen per dag. Nu geloof ik en velen met mij, dat dit de zaak wat te rooskleurig voorstelt. Vergis ik mij niet, dan werd de Antwerpsche tentoonstelling het vorig jaar bezocht door 1.800.000 personen en nu te gaan W9rken op een basis van een bezoek van 5 millioen, zie dat is toch wel wat kras. En wat zal nu het gevolg wezenontwijfelbaar dit, dat die tickets in de laatste maanden zeer weinig waarde zullen hebbendat ze de bron zullen worden van veel schacherij en dat er misschien een groot aantal onverkocht zullen blijven. Aanvankelijk liep hier het praatje, dat le inschrij ving wel twee- driemaal was volteekeacl, maar daar het Comité aan iederen inschrijver por circulaire heeft bericht dat zijn inschrijving ten volle is toe gewezen, blijkt het eerstens dat de inschrijving niet meer dan voltoekond is en blijft het nog de vraat* óf ze wel geheel volteekend is. Het laatste is nog niet gebleken en een feit is het dat vele Amster dammers zich nog eens ernstig hebban bedacht, alvorens door het storten van het bedrag hunne inteekening gestand te doen. Wat hiervan is, zullen we hoogstwaarschijnlijk dezer dagen wel hooran. Laat ons intusschen maar kopen, dat nóch inschrij vers, nóch ondernemers zich ten slotte zullen hebben te beklagen en dat de aanstaande tentoonstelling zich in een bezoek zal mogen verheugen, dat nog niet door een barer voorgangsters werd bereikt. K. Gemengde Berichten, Kolijnsplant. Donderdagmiddag omstreeks 2 i/g uur had schipper Abr. Karremau Az. op de Ooster- ychelde door een huvigen rukwind het ongeluk mast eu tuig over boord te zeilen. Een schuitje van Van Bever°n, den tonneulegger van Veere, heeft hem naar de Val van Zieriksee gesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. ISieuwdorp. In deze omgeving tobben d6 kool zaadtelers opnieuw met hun vrucht daar de planten vol met insecten zitten. Een landbouwer ging reeds over om zijn koolzaad om te ploegen, teneinde het tijdig door ander gewas te vervangen. Veere. Hedenmiddag kwam de vermiste visch- slo^p A M 56, schipper C. Mulder, alhier behouden binnen. Dinsdag, kwamen zich twee kinderen, een jongen en een meisje, aan het Paleis te Amsterdam ver voegen. Zij hadden bij zich een eigenhandig geschre ven verzoekschrift aan de jonge KoniDgin en ver zochten om haar dit persoonlijk te mogen overhan digen of anders wilden zij »op antwoord wachten". Den kleuters werd aan het verstand gebracht, dat dit niet ging en dat hun verzoek zij wilden niet zeggen wat het bevatte aan de Koningin over handigd zou worden. Hierdoor tevreden gesteld ver lieten zij het Paleis. Te Zaltbommel bestaat het plan om met 1 Juli den prijs van kook- en drijfgas (voor machines) te brengen op 5 cent. Indertijd bracht de Baad den prijs van het licht gas van 13 op 8 centen de uitkomst toenemend gasverbruik heeft bewezen, dat de gasfabriek er met den lagen grasprijs meer winst opleverde dan voorheen met den hoogan. Daarom wil do com missie van beheer, ora het verbruik nog meer te doen toenemen, den prijs van het daggas weer gaan verminderen. Morgen zal het vijf-en-twintig jaar zijn, dat te 's-Gravenhage het station van de voor malige Rijnspoorwegmaatschappij werd geopend. Als een voorbeeld welk eene ontzaglijke uitbrei ding het spoorwegverkeer in dit tijdsverloop onder ging, mag wel strekken, dat toen 4 treinen van het station op- en afliepen en thans 96. Uit Rotterdam wordt aan het N. v. N. ge schreven Toen ik na het lezen van uw bericht, dat de moordenaar van de beide oude vrouwen te Haarlem aldaar geboeid was aangebracht uit Rotterdam, waar hij in de gevangenis ontdekt is, op informatie uitging, vernam ik de volgende bijzonderheden Voor eenige weken werd op de binnenplaats der gevangenis een brief gevonden, waaraan een touw bevestigd was. De brief was gericht aan een ge vangene, die voor enkele dagen ontslagen zou worden. Daar briefwisseling met de gevangenen slechts door tusschenkomst van het hoofd der gevangenis, d«n directeur, mag geschieden, werd die brief natuur lijk: niet aan zijn adres bezorgd, maar geopend en gelezen. De brief bleek te zijn van een anderen gevangene, vertoevende in een cel vlak hoven die van den ge vangene, aan wien de brief was geadresseerd. Blijk baar had de schrijver dien aan een touw uit 2jjn raam laten zakken, maar was hij in plaats van in het raam van den benedenbewoner terecht te komen, op de plaats gevallen. En nu de inhoud De brief bevatte niets anders dan het verzoek een ingesloten briefje aan zijn adres te willen bezorgen. Het adres van dat ingesloten briefje wilde of kon men mij niet zeggen, maar het briefje zelf bevatte zóó stellige aanwijzingen, dat de schrijver betrokken moest zijn bij den moord te Haarlem, dat twijfel niet meer mogelijk was. De schrijver verzocht o. a. zijn vrouw tegen den dag van zijn ontslag uit de gevangenis, waar hij voor diefstal zat, in de bnurt te zijn, waar hij nu een zaakje wist., dat veel beter was dan dat te Haarlem, waar men hij-ia geen geld gevonden had! Een paar oude wijven meer of minder op de wereld had hij er cynisch bijgevoegd kwamen er zooveel niet op aan. De justitie hef ft de zaak met de meest mogelijke geheimzinnigheid geleid en onderzocht. Mr. Rethaan Macaré was persoonlijk verscheidene malen in Rot terdam om te confereeren met het hoofd van het parket albier. De briefschrijver, die geboeid van hier naar Haarlem ging, weet op dit oogenblik zelf nog niet, dat het zijn eigen brief is gewesst, die hem verraden heeft. Varkoopingen en Verpachtingen. Ditura. Plaats. Voorwerpen. Information. 27 Apr., Iloerlekenskerke, herherg-inveutaris, biljart, enz., Hollmann. 29 's Heer Abtskerke, inboedel, Van der Kloes. 29 Ierseke herberg-inventaris en huisraad, Prins. 29 Kattendijke, erfpacht oesterperceel, oesters enz., 1 Mei, Wemeldinge, bouwland, 2 Goes, huisraad, 3 Ierseke, varkens, 3 Kruiningen, huisraad en winkel-inventaris, Hollmann. 8 's Heerenhoek, inspan, Mulock Houwer, 9 Goes, huisraad en boeken, Mulock Ilouwer. 11 Goes, hofsteden, Pilaar. 16 Kruiningen, hofstede, Prins Eilewoudsdijk, afbraak 9chuur en huizen, Hollmann. Gallis Merons. Mulock Houwer. Mulock Houwer. Mulock Houwer. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Vcorm. Nam. 27 April 3.57 4.16 10.27 10.46 28 4.35 4 54 11.5 11.24 29 5.14 5.34 11.44 30 9 5.59 6.25 0.4 0 29 1 Mei 6.53 7.25 0.55 1.23 2 8.1 8.40 1.55 2.31 3 9 9.23 10.7 3.10 3.53 Poidervergaderingen. 15 Mei, Nieuwe-, West-, Nieuwe West-, Noord- en Zuid-Kraaijert, bij A. Van den Bulck, 's-Hee- renhoek. Marktberichten. MIDDELBURG, 25 April 1895. Uit Walcheren was heden een vrij redelijken aanvoer ter markt, meest bestaande uit Tarwe, waarvoor een goede vraag was eu die tot 10 ct hooger werd gekonht. De noteering der prijzen ïs nla volgt: Puike Nieuwe Walchersche Tarwe f5,15 a 5,25, mindere soort f4,75. Nieuwe Rogge werd op f4,25 gehouden. Wintergerst f 4. Zomer dito f 8,30 a 3,40. Walch. Witte Boonen f 12 a 12,25 naar qualiteit. Ronde Bruine Boonen en Paardenboonen niet ter markt. Groene Erwten in kooksoort f 8 a 8,50 Kroonerwten weinig getoond en voetstoots f 7 a 7,25 naar qualiteit betaald. Koolzaad zonder handel. Boter f 0,95 it 1.05 por K.G Eieren f 2,60 per 100 stuks. Maandag 29 April hopen onze geliefde ouders ADRIAAN ZANDÉE en SARA OP 'T HOFF hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen. 's-Heer Hendrikskinderen. Getrouwd WILLEM J. M. BITTER en JOHANNA G. KIEN, die, ook namens wederzijdsche familiebe trekkingen, hunnen bartelijken dank be tuigen voor de vele bewijzen van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondorvonden bij het overlijden mijner geliefde echtgenooto, betuig ik, ook namens mijne kinderen mijn barte lijken dank. J. VAN DER VOORDE. Wolfaartsdijk, April 1895. Allen, die mij hunne belangstelling hebben geschonken bij de benoeming van mijn zoon tot Burgemeester van Ierseke, worden hartelijk dank gezegd. J. A. GEILL. Nisse. De Notaris J. VAN DER KLOES za 's voormiddags 10 uur, te s-Heer Abts- kerke,ten woonhuize en ten verzoeke van P. Nieuwkomer, in het EENIGE ALS: antieke Kast, Stoelen, Tafels, Buffet, 2 Ka chels, Veerenbed, 2 Klokken, 4 Koolbakken, eenig Glas- en Aardewerk; benevens 2 Melkschapen, eenige nieuwe Planken, eenig Arbeiders-, Tim mermans- en Rietdekkersgereed schap, 1 Slijpsteen, 50 bos Kant- hooi en hetgeen meer zal worden geveild. Voor de plaatsen Rilland-Balh, Krab bendijke, Kapelle-Biezelinge, Wemeldinge, Ilansuieerd en Schare worden gevraagd, om als Agent-cor respondent op te treden. Brieven, met opgave van referentiën, onder no. 50, aan het bureau van dit blad.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2