1895 N°. 50. Zaterdag 27 April. 82ste jaargang. Bij dil nommer behoort een bijvoegsel. Hoofdelijken Omslag De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; mot bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Aavertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijöh Van Ditmlak te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor oren op den dag der uitgave. Het voljaars kohier van den voor 1895, door den gemeenteraad in zijne vergadering van 11 April jl. vastgesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland, 1 by hun besluit van 19 dezer no. 50, goedgekeurd en op heden aan den Ontvanger ter invordering uitgereikt. Getueld kohier zal gedurende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwijl binnen 3 maanden na de uitreiking der aanslagbiljetten bezwaren tegen dea aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad kunnen worden ingediend. Goes, den 26 April 1895 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. ])e Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 26 April 1895. Trad de tooneel vereeniging »Oefening en Uitspanning" gedurende baar tweejarig be staan slechts voor hare leden op, jl. Woensdagavond ondernam zij het een s o i r e te geven voor bet publiek en deze onderneming mag als vrij wel ge slaagd besehouwd worden. De opkomst was vrij talrijk, daar de zaal van hot Slot »Ostende" bijna geheel gevuld was. Nadat de voorzitter dor vereeni- ging, de beer E. Van de Ven, de aanwezigen, waar onder de ZeerEerw. heeren deken en kapelaan der R. K. gemeente alhier zich bevonden, bad welkom geheeten, werd het eerst opgevoerd bet blijspel »Het Oranje-feest te Bondorp". Dit stuk, reeds een twintigtal jaren geleden ge sebreven met bet oog op de feesten ter eere van den toen regeerenden Koning, doet een blik slaan op de gehechtheid van ons volk aan wijlen Z. M. Willem III en Zijn huis en laat zien hoe bet volk gekant was tegen allen en alles wat maar «enigszins sympathie betuigde voor bet toenmalig Communisme te Parijs. Een ander deel van den inhoud doet uit komen hoe menigmaal door schijnvriendschap ge tracht wordt een ander te lasteren, in een verkeerd daglicht te stellen, ja zelfs te benadeelen, maar ook dat, wie een put graaft voor een ander er gewoon lijk zelf invalt. Het stuk werd niet onaardig afgespeeld, maar wat meer rol vastheid zou den spelers meer zelfvertrouwen in bun rol hebben gegeven en daardoor bet stuk vlugger van stapel hebben doon loopen. Vervolgons werd zeer lief gazongen Herinnering" een vrouwenkoor en »Het onze vader" een sopraan solo. Mej. M. v. Opdorp, die deze solo zong in plaats van baar, die door ongesteldheid verhinderd was dit te doen, bad des te meer eere van baar werk, daar zij slechts een zeer kort oogenblik ter instudeering va i bet stuk beschikbaar heeft gehad. Na de pauze werd het eerst gezongen»Orde en vrijheid" een vrouwenkoor, dat evenals het vorige in ruime mate de tevredenheid van bet publiek verwierf. Tijdens de uitvoering biervan zag men ter zgde der zangeressen twee vaandels met bet beeld onzer Koningin en dat der Koningin-Regentes en op den achtergrond de Nederlandsche vlag. Het daarop gevolgde blijspel »Wie ben ik werd vlug en met zekerheid afgespeeld en bevatte menig luimig tooneeltje, dat aanleiding gaf tot een gullen lach, maar in den grond ook reden om hem, die daarin de hoofdpersoon was, te beklagen als bet slachtoffer van drankmisbruik. Het slot der soirée was een schoon gedacht tableau- vivant, voorstellende de H. Vincentius, de plaats van een galeiboef innemend." Vincentius a Paulo, die leefde van 1570—1660, was de stichter van verscheidene instellingen van liefdadigheid en deed wel, overal waar hij daartoe slechts gelegenheid vond. Zoo beeft hij een levenslang veroordeelde, die vrouw en kinderen in de grootste armoede moest achter laten, bevrijd door zich zei ven in zijn plaats te stellen en zich gewillig de boeien te laten aanleggen. Deze menschlievende daad werd in dit scboone tableau belichaamd. Na afloop der uitvoering (na middernachtdankte de Eerw. heer kapelaan uit naam van den Z.Eerw. beer deken, die om het late uur reeds vertrokken was, en uit naam van het publiek, de werkende leden der vereeniging voor den genoeglijken avond en hoopte, dat zij nog meer zulke oogenblikken van ontspanning zullen geven. Ook den zangeressen, pianiste en directeur van den zang, dhr. A. M. van Kalmthout werd dank gebracht en de hoop uitge sproken dat deze zich aan de vereeniging zullen aansluiten om daardoor een nog aangenamer en aan trekkelijker geheel te vormen. Den 5en Juni a. s. zal bet 40 jaar geleden zijn, dat de kolfsociëteit »de Prins van Oranje" alhier, werd opgericht. In eene dezer dagen gehouden vergadering is met algemeene stem men besloten, dit feit feostelgk te herdenken. Met het oog op den minder geschikten (datum, als vallende in de Pinksterweek, zal het feest gevierd worden op Maandag 10 Juni a. s. De festiviteiten zullen bestaan uit: a. Nationaal kolfconcours, opengesteld voor alle Nederlandsche kolvers. b. Biljartconcours voor leden van de sociëteit »de Prins van Oranje." c. Gemeenschappelijken maaltijd. d. Concert gevolgd door ean bal voor leden der sociëteit met hunne huisgenooten. Reeds zijn voor de verschillende afdeelingen com- missiën van bestuur benoemd, en zoo de deelne mingen bevredigend mogen zijn, zal dit feest niet minder luisterrijk beloven te worden, dan vorige jaarfeesten, zooals het 20- en 30-jarig bestaan, waar omtrent in het archief der sociëteit nog vele be wijzen te vinden zijn, dat toen het oud-Nederlandsche kolfspel ook in Goes hoog in eere werd gehouden. J&ruiniiigen. In de gisteren gehouden vergade ring der vrijzinnige kiesvereeniging »K ruining en" werden tot candidaten voor de a. s. verkiezing van leden voor de Provinciale Staten gesteld de hoeren C. der Weduwen, W. P. J. Wag- tho, I. D. Fransen van de Putte en W. F. K. Lenshoek. IDllewoutsflijk. Devrijzinnige kiesver eeniging ^Vooruit" alhier heeft in hare Donderdag j.l. gehouden vergadering bij meerder heid van stemmen besloten voor de a. s. verkiezing van leden voor de Provinciale Staten geen candida ten te stellen. De v r ij zinnige kiesvereeniging te WissenkerKe (N.-B.) stelde voorloopig als haar candidaten voor de aanstaande Statenverkiezing de heeren Wagtho, te KolijnsplaatI. D. Fransen v. d. Putte, te GoesW. F. K. Lenshoek, te Goes, en J. W. Van Nieuwenhuijzen, te Wissonkerke. De Centrale liberale kiesvereeuiging in het district Zieriksee heeft tot definitieve candidaten voor de Prov. Staten gesteld de aftredend© leden J. H. C. Heyse met 43, M. Bolle met 42 en mr. J. A. Bolle met 39 stemmen. Op den heer C. J. Hocke Hoogenboom waren 4 stemmen uitgebracht. Bij Kon. besluit is op pensioen gesteld de luitenant-kolonel D. J. H. v a n Aken, provinciale adjudant in Zeeland en is het bedrag van het pen sioen bepaald op f 1725. In zijne plaats is benoemd tot majoor prov. adjudant in Zeeland, de kapitein H. E. van don Oudendijk Pieterse, van den staf der Inf., directeur der Pupillenschool, uit welke betrekking hij in verband daarmede eervol wordt ontheven. De heer O 1 i p h a n tleider van het Leger des Heils, hier te lande, was op uitnoodiging van Hare Majesteit de Koningin-Regentes Dinsdagavond aanwezig bij het raout ten paleize te Amsterdam. Een aantal personen onderhielden zich met hem en schenen zeer belangstellend gestemd voor zijn nieuw plan, de landkolonie. Zij waren allen van meening, dat, daar het Leger des Heils zulke flinke resulta ten heeft gehad met zijn stadkolonies, het leger ook zal slagen in zijn nieuwste poging om zwervers uit de groote steden over te brengen naar het land. De heer O. ontving vele goede wenschen voor zgn werk onder de armsten van Harer Majesteits onderdanen. De heer N ij g h voorheen directeur-uitgever der Nieuwe Rotterd. Courant en oprichter van dat blad, is gisterenmorgen op hoogen leeftijd te Rot terdam overleden. De heer Nijgh heeft groote verdiensten voor den bloei van de Nederlandsche dagbladpers. Met mr. Tels als hoofdredacteur richtte hij ruim een halve eeuw geleden de N. R. Ct. op, en spande al zijn krachten in, om door snelle informatiën het Neder- landsch publiek voor te lichten. Sinds eenige jaren genoot hij een welverdiende rust. Onlangs werden zijne verdiensten door H. M. de Koningin-Regentes erkend door zijne benoeming tot Ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. Allen, die met den heer Nijgh in aanraking kwa men, hebben steeds zijne humaniteit en aangename vormen geroemd. De Algem. Ned. Politiebond hield Dinsdag te Rotterdam een buitengewone algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer J. P. Engelman, burgemeester van Schoterland. Uit de mededeelingen bleek dat sinds de vorige vergadering 107 nieuwe leden en 17 begunstigers zijn toegetreden en dat verschillende correspondent schappen zgn gevestigd. De Bond telt thans p. m. 1550 leden. De bezittingen van den Bond bedragen op dit oogenblik ongeveer f9000, waaraan moet worden toegevoegd het batig saldo van de loopende rekening, vermoedelijk tot een bedrag van f800 a f 1000. Een voorstel van het Hoofdbestuur (gegrond op het advies van den wiskundigen adviseur) om: a. met de verzekeringsbank »Kosmo" te Zeist een contract aan te gaan, waarbij bij die Bank herver zekerd worden alle de door den Bond gesloten pen sioen- en levensverzekeringen, teneinde op die wijze de door de verzekerden verkregen rechten beter te waarborgen en den Bond van deze groote financiëele zorg te ontheffen; b. te bepalen, dat de daardoor zeer vereenvou digde administratie dezer fondsen voortaan zal wor den gevoerd door een door het Hoofdbestuur te be noemen en onder diens toezicht staand administrateur, wiens instructie en belooning door het Hoofdbe stuur worden vastgesteld c. te bepalen, dat de Bond voorloopig geene nieuwe verplichtingen op zich zal nemen door het sluiten van pensioen- of levensverzekeringen werd aangenomen, waarna werd overgegaan tot herziening van het reglement, waarop de koninklgke goedkeuring zal worden gevraagd. Naar men verneemt heeft de minister van waterstaat een commissie benoemd om den invloed na te gaan, welken wegneming van deschel- pen op het strand en de duinen heeft. Het schip, waarmede generaal Vetter de reis naar Nederland heeft ondernomen, kan thans iederen dag te Genua worden verwacht, in welke landingsplaats hij het schip verlaat. Men beweerde, dat het verbod van vee- invoer in België veroorzaakt was doordat voor eenige dagen onder een transport vee uit Nederland een koe, afkomstig uit de omstreken van Zutphen, bg de keuring in België werd bevonden in hevigen graad te lijden aan mond- en klauwzeer en dat dien tengevolge het geheele transport vee weder naar Nederland werd teruggezonden. In verband daarmede kan de Zw. Ct. met zekerheid mededeelen, dat bij nader onderzoek gebleken is, dat die koe volstrekt niet aan mond en klauwzeer lijdende was en ton onrechte als zoodanig is teruggewezen, en dat daar van officieel aan de Belgische Regeering is kennis gegeven. Dat het vee, vóór in België te worden ingevoerd, vooraf door Ned. veeartsen moet worden gekeurd, is door tal van belangstellenden dadelijk erkend en ter kennis van de Regeering gebracht, die volkomen bereid was daaraan te voldoen. Het is enkel de protectionistische geest van onze naburen, die de grenzen voor ons vee gesloten houdt. Juist om alle aanleiding weg te nemen, om ons vee te weren, zijn door onze Regeering in de laatste dagen maatregelen genomen om alle bestaande grieven weg te nemen. Er bestaat geen enkele reden om, onder de noodige voorzorgen, den invoer van ons vee te beletten. Mond- en klauwzeer heerschen in België en Duitsch- land meer dan hier en zelfs hier en daar longziekte bovendien. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Ngmegen De Regentes heeft bij schrijven den kerkeraad der Hervormde gemeente kennis gegeven, dat de Konin ginnen op 19 Mei de godsdienstoefening zullen bij wonen en sprak den wensch uit dat de oudste der dienstdoende predikanten deze zou leiden als daartegen geen bezwaar bij den kerkeraad bestaat. De kerkeraad heeft geantwoord dat bij hem noch bij den oudsten predikant (ds. Ter Haar) bezwaar bestond om aan den wensch der Regentes te voldoen, doch dat de predikant, die op 19 Mei de voormiddagbeurt had (ds. Smits), weigerde zijn beurt af te staan. Daarop kwam namens de RegenteB bericht, dat zij van het voornemen om met de Koningin de gods dienstoefening bij te wonen, afziet. De zaak verwekt veel sensatie. Rechtszaken. Arrondissements-RechtbanJc te Middelburg. Zitting van 26 April 1895. Heden zijn veroordeeld: J. d. S., 20 j., te Wisse- kerke, wegeDS mishandeling, tot 1 maand gevange nisstraf; K. C. v. A., 11 j., te Kruiningen, wegens diefstal, tot 7 dagen gevangenisstraf; J. B., 17 j., te Kruiningen, wegens mishandeling, tot 7 dagen gevangenisstrafJ. G., 28 j., te Ierseke, wegens diefstal, tot 7 dagen gevangenis straf; H. M., 34 j., te Schore, wegens mishan deling, tot f8 of 4 dagen. Vrijgesproken werd: J. v. 't W., 27 j., te Bor- sele, beklaagd van mishandeling van een ambte naar; en J. M., 25 j., te Kapelle, beklaagd van diefstal. De rechtbank te Middelburg heeft in zake M. L., 40 jaar, prov. veearts te Oostburg, geappel leerd van een vonnis van het kantongerecht te Oostburg, waarbij hij ter zake van het als erfgenaam van een geneeskundige, bevoegd tot het afleveren van geneesmiddelen, terwijl niet in de waarneming der apotheek was voorzien, niet binnen 24 uren na diens overlijden den sleutel der vergiftkas ter hand stellen aan den burgemeester der gemeente, is ont slagen van rechtsvervolging met vernietiging van het vonnis, waarvan is geappelleerd, schuldig verklaard aan bovenomschreven feit en veroordeeld tot f 1 boete, sub. 1 dag hechtenis. Landbouw en Veeteelt. Aan het verslag der keuringen, gehouden in de maanden Februari en Maart 1895, door de com missie ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij inZeeland, ontleenen wij het volgende In het geheel werden ter beoordeeling aangegeven 42 hengsten en 58 merriën, terwijl ter herkeuring werden opgeroepen de hengstveulens en hengsten in 1894 bekroond, uitgezonderd die, welke eene onderhoudsbijdrage hadden genoten overeenkomstig art. 4, lo van het Rijksreglement op het toekennen van bijdragen en premiën ter verbetering der paar denrassen in de provincie Zeeland. Het aantal buitenlandsche, voor 1 Februari 1895 binnen de laatste 12 maanden ingevoerde dekheng sten bedroeg niet minder dan negen. Daarvan werd vertoond te Cortgene Turcoman" van H. de Bruin, te Colijnsplaat, geboren in 1892, vader Monarque" no. 654, 1890 I vol. pag. 44 S.B., moeder Marie Staart" no. 6977, 1893 III vol. pag. 70 S.B. Deze hengst genoot in 1894 eene aanhoudings-bijdrage uit de Rijkssubsidie. Na nauwgezette keuring bleek het der commissie, dat »Tnrcoman" no. 332, in de derde plaats voor eene invoerpremie in aanmerking kon komen, en werd hem dientengevolge door het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland toegekend eene invoerpremie van f 400. Hij is naar het oordeel der commissie van groote waarde voor de kruising van het Vlaamsche slag met Noord-Bevelandsche paarden. Eene maat heb bende van 1.59 M. bg 1.67 M. blgkt hij niet groot, maar is niettemin van ruim voldoende' zwaarte en stevig gebouwd; de omtrek van de pgp bedraagt 22 c.M. Hoewel zijne bewegingen in stap vierkanter konden zijn, valt zgn draf uitermate mede en moet die bepaald goed en krachtig genoemd worden. Hij blijft gestald bg den eigenaar H. De Bruin te Co lijnsplaat, en zal daar ongetwijfeld veel goeds doen. Bg de keuringen van merriën en hengsten, din gende naar de prijzen en voorschotpremiën uit de Provinciale subsidie, benevens onderhoudsbijdragen uit de Rijks-subsidie waren in het tweede district aangiften en opkomst bedroeven!. Aangegeven waren te Cortgene éen volwassen, drie twee-jarige en een jarige ter herkeuring, be nevens zes merriëate Goes 4 hengsten, waarvan 2 achterwege bleven en geen enkele merrie. Van de hengsten kon voor eene bekroning alleen Hercules" no. 186 N. P. S. in aanmerking komen. Hoewel sporen beginnende te vertoonen van nadee- ligen invloed der diensten, die van hem gevergd worden, kan hij niettemin voortgaan in Noord-Be veland veel goeds te doen. De veulens van hem afkomstig hebben het vorige jaar prijzen opgebracht, die men in de streek waar hij gestationneerd is, niet gewoon was te bedingen. Hij kon evenwel niet voor een eersten prijs in aan merking komen, waarom de commissie aan Her cules" een 2den prijs uit de Provinciale subsidie ten bedrage van f 100 toekende. Te Goes was geen enkele merrie aangegeven. Ter beoordeeling bleven dus enkel over de 6 te Cortgene aangegeven merriën, waarvan één onder de maat en twee andere kreupel bleken te zgn. Bekronings- waardig was enkel Marie" no. 1413 N. P. S. van H. De Bruin te Colijnsplaat. Deze Vlaamsche merrie, hoewel niet groot van stuk, is van stevigen bouw en bezit goede gangen. Te Oostburg werd tevens ter keuring aangebracht de hengst »Michel" van Valentin Provoost te Rams- kapelle, in 1894 bekroond met eene invoerpremie en gestationneerd tot 1 Augustus 1895 te Goes, waar hij dan ook ter keuring aanwezig had moeten zijn. De aanhoudende vorst en daardoor gestremde vaart had dit evenwel belet. Deze hengst verkeerde in goeden staat en had nog steeds dezelfde voortreffelijke bewegingen. Hoewel het rechter spronggewricht iets vol is geworden, is dit niet van genoegzaam gewicht om h^t contract,

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1