een adres van hulde en welkom zullen mogen aan bieden. Maar Koningin Wilbelmina zal op die receptie, waaraan een luncheon zal voorafgaan, niet ^tegen- woordig wézen. Indien er iets anders is, geschikt om de gewaar wording van leed en teleurstelling over deze schik kingen te tempereD, dan moet het wel de overweging wezen, welke bijzondere bedoeling koningin Emma met deze Engelsehe reis heeft. Die reis is, in de eerste plaats, een piactisch en aangenaam middel om de opvoeding der jeugdige Vorstin, die eenmaal de kroon van Nederland dragen zal, nog te volmaken. De aan blik dezer reuzestad, de bezichtiging harer wonderen, even talrijk als verscheiden, de kennismaking met dit groote volk, tot hetwelk Nederland zoo gewich tige en veelzijdige betrekkingen onderhoudt, zie daar factoren, welke eenen levendigen, blgvenden en weldadigen indruk moeten achterlaten op het gemoed van koningin Wilholmina. De leidende gedachte bij deze vorstelijke reis spreekt reeds uit het feit, dat de bekende Utrechtsche hoog leeraar, die tot de leeraren van H. M. behoort, naar hier gereisd is, om als het ware den cursus voor te bereiden, welken H. M. te dezer stede zal volbrengen. In den loop daarvan zal zjj, in het gezelschap harer koninkljjke moeder, de voornaamste musea en ver dere merkwaardigheden der Britsche hoofdstad be zoeken. Met zulk een program zou natuurlijke eene reeks van feestelijkheden en receptiën onvereenigbaar wezen. Om het te kunnen uitvoeren, is het verblijf in een kalm en deftig logement even noodzakelijk als het handhaven van een strikt incognito. De voornaamste bezoeken, door de beide Konin ginnen hier af te leggen, zullen zich dan ook bepalen tot Windsor, waar koningin Victoria H.EL M.M. ontvangen zal na haren terugkeer uit Zuid-Frankrijk, en ölaremont, by Esher en Surrey, verblijfplaats der hertogin vau Albany, zuster vau koningin Emma. De Haagsche Ct. komt nogmaals terug op de meermalen bepleite wenschelijkheid der herzie ning van d'e wet op het middelbaar onderwijs. Zij wijst, op het bezwaar om voor de jongens op hun twaalfde jaar reeds in hoofdzaak de carrière te kiezen. Om dat bezwaar te ondervangen, zou een drie-jarige cursus als regel moeten worden gesteld voor de middelbare school. Van die drie-jarige school uit zon z:ch dan het verdere onderwijs in verschillende speciale lichtingen hebben te vertakken: de technische of mathematische, de handels-, de militaire en de letterkundig-juridische of gymnasiale school. Het is al wel een twintig jaren geledeD, dat in dien geest op wetsverbetering werd aangedrongen, maar er is tot dusver niets van gekomen, evenmin als van andere verbeteringen m de wet van 1863, die nog veel eenvoudiger en gemakkelijker waren aan te brengen, zooals de vervanging van de ver plichte elf provinciale eind-examen-commissies. Met veel anderen arbeid, die dringend noodig was, is oek die urgente hervorming van het hoogero onder wijs achterwege gebleven, doordatTweede Kamer en ministeries 't altijd zoo druk hadden met begrootings- en politieke beginseldebatten, zoodafc er voor de werkelijke, practische volksbelangen doorgaans maar bitter weinig tijd overschoot. En tekens omdat men in onze regeeriDgskringen altijd alles »grootsch" wil doen, e?>n hekel schijnt te heb ben aan kleine hervormingendie kleine verbeterin gen, welke in weinig of geen tijd zijn aan te brengeD, meestal verschuift naar algemeene wetsherzieningen, welkedoorgaans achterwege blijven, omdat men er geen tijd voor heeften want we moe ten niet onbillijk zijn in dit geval ook, omdat de voorstanders vao ons middelbaar onderwijs aar zelden, daaraan te raken, wijl zij bang waren, de hartstochten der tegenstanders tegen dat ©nderwjjs- zelf te ontkotenen. Maar al die redenen kunnpn het feit niet weg- iiedeneeren, dtst nu dertig jaren lang, ten nadeele van onze jeugd, een verkeerde plooi in ons voort gezet onderwys hefft gezeten, dat die plooi er uit moet, en dat 't nn hoog tijd is, daarover niet langer te praten en 't er niet alleen over eens te zijn, maar daaraan ook uitvoering te geven. Men moet er zich werkelijk over verwonderen, dat geen minister van binnenlandsche zaken nog de dankbare taak heeft willen op zich nemen om ein delijk eens de wet op 't middelbaar onderwijs te Jierzien, waarmede toch waarlijk nu genoeg ervaring is opgedaan om er de grootste fouten eens uit te halen. Hot ware een schooee paragraaf in de volgende troonrede niet alleen, het zou een zegen voor ons ▼olk zijn, want er wordt met de tegenwoordige regeling van ons middelbaar onderwijs veel onnut werk gedaan en onnut geld uitgegeven, dat toch zoo uitstekend zou kunnen besteed worden. Naar aanleiding van het verschil van gevoelen over de vraag, of de leden en plaatsvervangende leden van de Raden van beroep voorde vermogensbelasting, ingeval zij tot die betrekkingen worden herbenoemd, al of niet behoo- ren te worden beëedigd, heeft de minister van fi- nanciëa medegedeeld, dat ingeval van herbenoeming hem eene nieuwe beëidiging noodig voorkomt. Te Bergen-op-Zoom is overleden in den ouder dom van 87 jaar, de beer P. J. C. F. Van Hasselt, oud-burgemeester aldaar. Naar de N. R. Ct. met zekerheid verneemt is bij kon. besluit bepaald dat de gele uitmonstering van de uniformen onzer infanterie door roode uitmonstering zal worden vervangen.; Dit be richt zal zeer zeker by het leger met ingenomenheid worden begroet. O.-Indië. Verleend een tweejarig verlof, wegens ziekte, aan den voorzitter van de landraden te Paine- kasan en Sampang (Madoera), mr. W. A. de Laat de Kanter. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Gem. te Randwijk (Betuwe) door ds. P. Bokma te Bruinisse. Rechtszaken. Het O. M. by de rechtbank te Zieriksee eischte tegen H., koopman in granen te Tolen, wegens be- driegelijke bankbreuk, 6 maanden gevangenisstraf. Landbouw en Veeteelt. Kortgeiiev Vrijdag 11. werd alhier onder begun stiging van prachtig weer de voorjaars-veemarkt gehouden, die ditmaal druk bezocht en bezet was. Aan de lyn werden aangebracht 47 paarden, 6 stieren, 106 stuks verschillend hoornvee, benevens 20 schapen en 3 varkens, samen 182 stuks. De handel was tamelijk levendig, zoodat er nog al veel verkocht werd. Voor kalfkoeien werd besteed f 180, 2-jarige vaarzen f 100 tot f 120, voor jaarlingen van f 60 tot f 80. Wijders werd er vanwege het Ned. RundveeBtamboek (afdeeling Zeeland), onder leiding van den inspecteur dhr. L. H. Segers, een stierenkeuring gehouden, waarvan de uitslag was, dat voor 1-jarige stieren werden toegekend de le prijs aan H. Leendertse te Kamperland, de 2e prijs aan Joh. Verhulst te Geersdijk, de derde prijs aan W. du Claux te Wissekerke, alsmede aan P. Maas te Koljjnsplaat. Voor 2-jarige stieren werd aan A. N. van Langeraad, de 2e prijs toegekend. Na afloop van een en ander werd des avonds in de zaal van L. D. van de Linde de verloting gehouden van vee en landbouwgereedschappen der vereeniging Landbouwbelang" in Noord-Beveland, waarvan wij den uitslag hieronder laten volgen No. Prijs. 1379 Varken. 1385 Gieter. 1397 Paardendeken. 1465 Bietenwiedmachine. 1479 2 kistjes Sigaren. 1497 2 kistjes Sigaren. 1571 Paardendeken. 1583 2 Hooivorken. 1595 3-jarige Vos Merrie. 1617 Tilburydeken. 1727 5-balks jjzer. Egge. 1753 Rjjtuigmat. 1768 4-tands Mestriek. 1870 Lactobutyrometer van Marcband. 2095 Tuingereedschap. 2156 Tuig paardennetjes. 2161 Sack's Ploeg. 2171 Barometer. 2176 6 Kippen en 1 Haan (wit). 2259 2-jarige zwartb. Os. 2272 Grjjsbont Vaarsje. 2282 Paardendeken. 2302 Spijkeregge. 2339 Paardendeken. 2352 Paardendeken. 2383 3-jar. Bruine Merr. 2386 Spade. 2428 2 kistjes Sigaren. 2529 Koperen Melkzeeft. 2567 Nederiandscke Vlag. 2587 Paardendeken. 2607 10 Korenzakken. 2648 4-tands Mestriek. 2684 10 Korenzakken. 2708 2 kistjes Sigaren. 2794 2 kistjes Sigaren. 2841 2 Hooivorken. No. 3 Zweep, 22 Zeis. 46 Vogelkooi met Standaard. 50 Ploeg, (model Cock). 74 Tuig Zeelhalsters met Caoutchouc Borstel. 89 Tarwezeeft. 186 6 Kippen m. Haan. 202 Bruine dubbele lijn. 271 Mesthaak. 302 Boterwarmer. 505 2-jarige witte Cs. 540 Thermometer. 561 Lurkemmer. 578 Varken. 588 Eenpaards Borst- tuig, compleet. 710 Ach ter tuig voor ésn paard. 820 2 lederen Halsters. 826 Stroosnijder. 849 Paardendeken. 877 Zweep. 912 Arner. De«re>ploeg. 935 Rij hoofdstel. 970 2 zinken Emmers. 1002 Kooktoestel. 1018 Stallantaarn. 1023 2-jarige zwartb. Os. 1043 Peanmolsn. 1086 2'zinken Emmers. 1088 Kruislijnen. 1124 2 Hoofdstellen. 1152 2-jarige vaalbonte Vaars. 1218 Tuigstrengen. 1255 Bascule. 1259 Karn-Thermometer. 2852 Groenvoederpers- 1270 Rijtuigmat. 1282 Kooi met Vogel. 1339 2 Rijtuiglantaarns. 1369 Tuinschaar. peilijzer met max. therm. 2858 Rol Touw. '2869 2-jarige Vos Merrie. Gemengde Berichten Hedennacht is in het gasthuis'alhier in den ouderdom van 85 1/2 jaar overleden Louis Verheule, drager van het Metalen kruis. Hij was de laatst overgebleven oud-stryder te dezer stede. Vrijdag werd de persoon van M. Z. uit Nieuw- dorp gevankelijk naar Middelburg overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld, als verdacht van diefstal van kippen ten nadeele van een ingezetene van Nieuwdorp. Aan den rijksveldwachter J. Becks van Borsele en den gemeenteveldwachter A. van de Plasse te Nieuwdorp mocht het spoedig na de aan gifte gelukken den vermoedelijken dader van den diefstal op te sporen en te arresteeren met inbeslag neming der kippen. Te Hansweerd ontvluchtte in den vorigen herfst een kanarievogel zijne kooi, zonder dat het gelukte hem te vangen. Eerst dezer dagen kwam hij weder tegen de ruiten pikken. Het diertje heeft dus wel een barren winter doorgemaakt. Alzoo meldt het N. v. d. Dag. Te Schiedam hebben ©enige jongens van 13—15 jaar de baldadigheid gehad den wissel van den stoomtram onklaar te maken door er stukken hout tusschen te dry ven. De machinist, door een voorbij ganger gewaarschuwd, slaagde er in het hout met een stookijzer te verwyderen en deed bij zijn komst te Schiedam aangifte van het gebeurde. Een tweetal agenten met den retourneerenden trein medegezonden, slaagden er in een der bel hamels na een parforce-jacht over weiden en slooten onder Cud-Delftshaven te arresteeren. Men meldt uit Haarlem het volgende ongeval Twee knapen, Anton Smit, 10 jaar oud en Jan Dingerdis, 7 jaar oud, waren in het bosch van mevrouw Crommelin gegaan om bladeren op te ruimen. Tegen een uur of elf kwam de zevenjarige joDgen bij Smits moeder zeggen dat deze zoo vreemd deed en in het bosch lag. De vronw ging mede en vond haar zoon op den grond, ze beurde hem op, bij deed nog eenige passen en bleef toen in de armen zijner moeder dood. Het bleek dat hij een steek had bekomen met een mestvork in de rechter slaap. Volgens Dingerdis was Smit naar zijn zeggen moede geworden en was gaan liggen. Hij zelf was blijven doorwerken mot do mestvork en moet daarbij Smit hebben getroffen. Door den burgemeester is proces-verbaal opge maakt en de justitie is van het gebeurde kennis Men schrijft uit Breda aan het N. v. d. Dag De Koningin-Regentes heeft door bemiddeling van dr. E. C. Oggel uit de Yereenigde Staten, die tijde lijk de Gereformeerde gemeente alhier bediant, in den vorm eener geldelijke bijdrage, een Oranje-steen toegezonden aan het Holland Homete Grand Rapids, Michigan, Noord-Amerika. Het »Home" is een Tehuis voor ouden van dagen, zoowel mannen als vrouwen uit Nederland afkomstig. In de stad Grand Rapids, welke een bevolking telt van ongeveer 90,000 inwoners, vindt men daaronder 20,000 Hollanders. Sedert de stichting van het Hol land Home", in 1892 hebben de Amerikaanseha Hollanders reeds 15,000 dollars of f37,500 voor deze philantkropische inrichting opgebracht voor het aan- koopen van gebouwen ken hetgeen verder voor de goede zaak benoodigd is. De schoenmaker en diens vrouw te Poster- holt (Limburg) zijn beiden ontwaakt. Hoowel de geneesheeren dachten met een geval van nona te doen te hebben, was de oorzaak van het twee dagen lang slapen een geheel andeie, en is de ontknoopiug zelf6 grappig. Daar beiden slecht konden slapen, had de vrouw in de apotheek een slaapmiddeltje gehaald en zeker hadden beiden van het ongewone goedje een te groote dosis in eens ingenomen. Bei den bevinden zich nu geheel opgefrischt. Even vóór de aankomst der Koninginnen te Amsterdam hebben jl. Zaterdag een aantal socia listen opstootjes verwekt. Vier hunner, waarvan twee maskers en blonde pruiken droegen en een als politie-agent was verkleed, reden rond, doch werden voor den politiepost aan de Ouijbrug door een aantal agenten tot staan gebracht en gearresteerd, waarbij een groote volksoploop ontstond voor de drukkerij van »Recht voor Allen," waar Domela Nieuwenhuis en anderen honderden strooibiljetten over de menigte heen wierpen. Hierbij hadden weder opstootjes plaats. Er werden geduchte slagen met stok en sabel uitgedeeld en vele onruststokers wer den gearresteerd. De partij dynamiet, tijdelijk nog op den wal liggende te Spyk bij Lobith, wordt, onder toezicht van Duitsche ambtenaren en politie, ingeladen in een houten vaartuig en teruggevoerd naar Portz- Opladen bij Keulen. De directeur der dynamietfabriek Kirckuer en zijn assistent Szalla zijn by het trans port tegenwoordig, de tweede zal met een Duitsch gouvernementsvaartuig het dynamietschip gedurende den tocht voorafgaan. Het Spui te 's-Gravenhage was Vrijdagavond tusschen 8 en 10 uur i i rep en roer. Werkstakende sigarenmakers van de fabriek van den heer Delen op het Spui trokken met socialisten en voorafgegaan door een troep j.mgans, die het Vrijheidslied zongon, nair genoemde fabriek, om eenige werklieden, die niet gestaakt hadden, naar huis te brengen. Deze werklieden bleven echter in de fabriek en de troop trok daarna omstreeks 8 uur zingende door de stad, maar kwam 69n half uurtje later weder op het Spui terug. Toen echter stootten de manifes tanten by de sigarenfabriek op een 14tal politie agenten onder bevel van een inspecteur. Ds inspecteur sommeerde tot driemaal toe dat men zou ophouden met zingen en dat de stoet zou uiteengaanen ziendo dat aan doze sommatie geen gevolg word gegeven, werd de menigte met den wapenstok uit eengedreven. Hier en daar viel een slag onder de manifestanten, die heinde en ver been vluchtten. Nog geruiuien tijd bleven er in de omgeving van het Spui vele nieuwsgierigen op de been, doch de politie wist met een »doorloopen daar" vrij verkeer te houden. Een man, die zjjne vrouw en vijf kinderen verliet en eene vrouw die haar gezin in den steek liet, togen voor eenigen tijd uit Rotterdam naar België en vestigden zich te Antwerpm. Vrydag keerden zij van daar naar Rotterdam terug, om eene woning te betrekkan, met den wensch dat de wederzijdsehe familiën hiervan onkundig mochten blijven. Hierin zagen zij zich echter bedrogen. Het gerucht van hunne vestiging verspreidde zich in een oogenblik in de buurt en deed voor de woning een talrijke menigte samenloopen, die nog aangroeide, toen zich daaronder ook heftig gesticuleerende familie leden vertoonden. Eindelijk kwam ook de politie er by te pas, te meer daar het gerucht zich verspreidde dat een dezer familieleden, een timmerman, met een revolver gewapend zoude zijn. De timmerman ging met de politie mede om deze van het tegendeel te overtuigende menigte werd uiteengedreven en het achtervolgde paar vertrok nog dienzelfden avond met de noorderzon, om elders een toevlucht te zoeken. Donderdagavond kwam te Veere een vreemde ling van omstreeks 20 jaar, die al spoedig de aan dacht trok door zijn zonderlinge houding. Hij betoonde zich uitermate vreesachtig en zette het telkens bij de nadering van eenige personen op een loopen. De inlichtingen, die hij in het Engelsch, Duitsch en Hollandsch gaf waren zoo verward mogelijk. De ongelukkige die zeer net gekleed is, schijnt krankzinnig te zijn, en is naar het gasthuis te Mid delburg vervoerd. De politie heeft bij hem een retourkaart van de mailboot gevonden, waaruit blijkt dat hy nog dien dag van Londen gekomen is. Het jonge meisje, dat Dinsdagnamiddag op den Stienserst.raatweg bij Leeuwarden door het paard van een marechaussee zoo ernstig werd bezeerd, is aan de gevolgen overleden. Zjj was de eenige dochter van eene weduwe. De marechaussee, die bij deze gelegenheid van het paard was gevallen, werd ook nog al verwond, en is in het militair hospitaal opgenomen. Twee storfgevallen door bloedvergiftiging zjjn in de gemeente Smallingerland (Fr.) binnen 4 h 5 dagen voorgekomen. Eene dochter had van den geneesheer vergiftige medicamenten voor uitwendig gebruik gekregen en de huisgenooten gewaarschuwd vooral voorzichtig te zijn. De moeder, die de dochter behandelde, dacht niet aan een onbeduidend wondje, dat zij aan een der handen had, ende gevolgen bleven niet uit. Hand en arm zwollen op, en binnen twee dagen was de moeder bezweken. Op een op een uur af- stands gelegen dorp bezweek een bejaard man, die ook vergiftige stoffen in eene open handwonde kreeg. De heer jhr. mr. R. Sandberg te Arnhem heeft aan zjjne huurboeren in Opsterland de helft der pachtpenningen kwijtgescholden. Rotterdam is een dorado voor oplichters. Zoo ontving een dame dezer dagen bezoek van een per soon, die voorgaf ambtenaar ten stadkuize te zijn, en de dame kwam herinneren, dat zjj nog steeds do hondenbelasting verschuldigd was. De would-be ambtenaar verklaarde zich bereid voor de noodige bescheiden nog zorg te dragen, waarop de dame, zeer verheugd er zoo goed af te komen, den ambte naar de vereisckte f 5 verstrekte, De quitantie van het stadhuis bleef echter achter wege, waarop aldaar informaties werden ingewon nen. Men kwam toen tot de ontdekking met een brutalen oplichter te doen te hebben. Te Brussel houdt men zich bezig met een ge heimzinnig voorval. Een jong man, zekere Louis de Meijer, te Steenockerzeel, ontving in den laatsten tijd herhaaldeljjk brieven, waarin hy met den dood werd bedreigd, doch de politie kon den schrijver niet op het spoor komen. Een paar dagen geleden verdween De Meijer en men heeft zijn lijk teruggevonden in het Willebroeck- kanaal, nabjj Neder-Overheembeek. Op bet lijk be vonden zich verscheidene sneden, toegobiacht met een mes, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat hij vermoord is. Den luchtreiziger Lhoste is een ernstig onge luk overkomen. Hij was Zaterdag in zjjn ballon uit Parijs vertrokken, in gezelschap van een liefhebber. Een krachtige wind bracht hen in een zeer korten tijd in de buurt van Brest, maar bij het nederdalen bleef de ballon in de takken van een boom hangen, zoodat de luchtreizigers er uit vielen. Lhoste brak een been, terwijl zjjn reisgezel er met eenige kneu zingen afkwam. In de laatste tien jaren is het niet voorgeko men, dat in de maand Februari zulk eene droogte in Suriname geheerscht heeft als thans. Bljjkens het Gouvernements Advertentieblad staat het water te Boschland, ingevolge de aldaar gestelde peilschaal 0.8 M., wat bizonder laag is te noemen, daar toch onder normale omstandigheden ter plaatse 3 H meter gevonden wordt. De stoomboot, die den dienst naar de Bovenlan den doet, kan dan ook Boschland niet bereiken. Houdt de droogte aan, dan zullen op tal van pla cers de ontginningen moeten worden gestaakt, tot groot nadeel zoowel voor den handel als voor de arbeiders en niet 't minst voor de goudconcessiona rissen, van wie velen reeds sedert Sept. van het vorige jaar om dezelfde reden moeite hebben om de exploitatie voort te zetten. Ook is de vaart in de Sarakreek en andere ge lijksoortige nevenstroomen door dozen lagen water stand haast niet doenlijk. Zoo liggen reeds gedurende meer dan eene week verscheidene booten met ma chinerieën voor het placer »'t Toeval" bestemd, aan de monding van de Mindrinetikreek op water wach tende, om hare bestemming te kunnen bereiken. In Paramaribo is het gebrek aan water, niet alleen drinkwater, bizonder groot. Do conferentie, door de Board of Trade belegd in zake de werkstaking der Engelsehe schoenmakers, is geëindigd met eene schikking, die gelijk staat met eene volledige overwinning der patroons. Deze zullen naar keuze stukwerk of werk op tijd kunnen ver langen. In de middelpunten van de ledernijverheid zullen scheidsgerechten, bestaande uit patroons en werklieden, gevormd worden, met reglementen, die de volle vrijheid van de patroons in de keuze hunner werklieden waarborgen. De Board of Trade zal in alle opkomende geschillen de eindbeslissing hebben. De getroffen regsling behelst nog degewichtige.be- paling, dat do patroons- en de werklieden vereeni ging sommen zullen moeten storten onder het beheer van trustees", als waarborg dat zjj hunne verbin tenissen zullen nakomen. De Standard somt in dezer voege de uitkomsten op van deze werkstaking, die zes weken heeft geduurdde schoen makers vereeni ging verteerde haar weerstandskas, duizenden ponden sterling aan loon gingen verloren, terwijl Engelsehe lederindustrie thans door Amerikaansche mededinging bedreigd wordt. Zelden is eene werkstaking zoo streng door haar mislukken veroordeeld als deze. Een koopman uit Toulouse beleefde dezer dagen een zonderling avontuur in een logement te Parijs. Toen hij zich omstreeks middernacht te bed begaf en op het punt stond te slapen, hoorde hy zachte voetstappen in zijn kamer en onmiddellijk daarop was het alsof iets over zjjn gelaat streek als een zacht koeltje. Dadel jjk geraakte hjj in een toestand van veriooving en daarop in een diopen slaap, die tot den volgenden middag duurde. Bij zijn ontwaken bespeurde hij dat zijn portefeuille met vijfduizend gulden, zijn horloge en zjjn beurs verdwenen waren. Een onderzoek toonde aan dat de gangdeur nog gesloten was, de tweede deur was evenzeer niet geopend. In een aangrenzend vertrek heerschte echter groote wanorde en de bewoner er van was verdwenen. Hjj had verscheidene voorwerpen vergeten, onder anderen eenige brieven, geadresseerd

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2