1895 N°. 48. Dinsdag 23 April. 82ste jaargang. GOESC De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezondord op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; rast bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmae te Rotterdam es verder bij alls Boekverkoopers en Brievengaarders. Insenüiiiq; van advertent!?» vóór I oren op den dag der uitgavee De prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 etc Bjj directe opgaaf van driomaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den RAAD dor Gemeente GOES, op DINSDAG den 23 APRIL 1895, des namiddags te 3i/st uren. Goes, den 20 April 1895. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Benoeming van onderwijzers bij het lager on derwijs. Algemeen Overzicht. Het meest belangrijke nieuws kwam in de af- geloopen week uit het Oosten, waar China en Japan het eens geworden zijn over den vrede. Dit is spoediger geschied dan men met het oog op de bekende Chineescbe langzaamheid bad durven verwachten, maar blijkbaar had men van weerszijden niet veel lust om den krijg te hervatten en aange zien de gesloten wapenstilstand den 20sten dezer maand eindigde, moest vóór dien dag de vrede ge sloten zijn. Thans is hij tot 8 Mei verlengd, in af wachting, dat de vredesvoorwaarden, door de afge vaardigden vastgesteld, door de wederzijdsche regee ringen zullen zijn bekrachtigd. Het is nu maar de vraag welke houding de Earo- peesche mogendheden zullen aannemen, wier belangen bij de gebeurtenissen in het Oosten ten nauwste zjjn betrokken. Al is nog niet officiëel bekend op welke voorwaarden de vrede tot stand gekomen is, zoo is toch reeds genoegzaam gebleken, dat aan Japan groote voordeelen zijn toegekend. Trouwens, daarop heeft het, den loop van den oorlog in aan merking genomen, volle recht. Maar of daarom Rus land, Engeland en Frankrjjk zich bij de vredesba- palingen zullen neórleggen, is hoogst twijfelachtig. Vooral in Engeland en Rusland schijnt men zeer gekant togen die bepalingen, waarbij Japan invloed zou verkrijgen op het vasteland van Azië, waar door de genoemde Europeesche staten hunne be langen ernstig bedreigd zienen dit zou ia nog meerdere mate hst geval zijn, wanneer het gerucht waarheid moeht bevatten, dat China en Japan een of- en defensief verbond hebben gesloten, o. a. met het doel om den invloed der Europeesche mogend heden in Oost-Azië te beteugelen. Het gaat nu een maal op politiek gebied niet als in de gewone samen leving, waar ieder baas is op zijn eigen terrein, en daarom ia het zeer wel mogelijk, dat eene inmen ging der Europeesche mogendheden in de Oost- Aziatische >quaestie" niet uitbljjft. De Engelsche en Russische bladen toonen zich althans weinig inge nomen met de vredes-bepalingen tusschen China en Japan, en de meeste betoogen met klem, dat de regeeringen krachtig moeten optreden om da Euro peesche belangen in Oost-Azië te beschermen, daar anders ernstig gevaar ontstaat, dat aan den Wester- gchen invloed paal en perk wordt gesteld. Duitschland en de Vereenigde Staten nemen de zaak kalmer op en hebben meer oog voor de practische waarde, die gelegen is in de bepaling, dat meerdere Chineescbe havens voor het wereldverkeer zullen worden open gesteld, waarmede industriëelen en kooplieden hun voordeel kunnen doen, terwijl ook de verlaging der invoerrechten en de meerdere vrijheid tot het op richten van industriëele ondernemingen in China aan de ontwikkeling van den handel zullen ten goede komen. Wanneer inderdaad de Europeesche mogendheden zich met de Oost-Aziatische aangelegenheden gaan inlaten, kan het nog lang duren eer alles is beslist, en het zal de vraag zijn of er niet nog zeer ern stige verwikkelingen uit zullen voortvloeien, terwijl het in het eind wel eens zou kunnen blijken, dat Japan veel heeft opgeofferd zonder groote resultaten te verwerven. In Europa was het op politiek gebied in de af- geloopen week doodstroom. Alleen Frankrijk deed nog wat van zich hooren tengevolge van de reis van den president der republiek naar zijne vader stad Harre, waar hij met groote plechtigheid, en groote sympathie tevens, is ontvangen. De Engel sche regeering had een oorlogsschip daarheen ge zonden om den heer Félix Faure te complimenteeren en de president heeft den commandant van dien bodem met bijzondere onderscheiding ontvangen en •en bezoek aan het oorlogsschip gebracht. In Spanje heeft men de handen nog vol met den opstand op Cuba. De onbetrouwbaarheid der regeeringsberichten omtrent den toestand op dat •iland is thans voldongen bewezen, maar evenmin verdienen de Amerikaansche berichten, die het voor- stelle» alsof Cuba voor Spanje verloren is, onvoor waardelijk geloof. Het voornaamste is voor het oogenblik, dat dj blanda maarschalk Marliruz Campos op Cuba is aangekomen en dat ook ver sterkingstroepen daar zijn ontscheept, zoodat de maar schalk over eene genoegzame legermacht kan be schikken om krachtig tegen de opstandelingen te treden. Deze hebben de republiek uitgeroepen en een voorloopig bewind aangesteld. Generaal Maceo, de aanvoerder der autonomisten, heeft een manifest uit gevaardigd, waarbij de beer Thomas Estrado tot president der nieuwe Cubaansche republiek wordt uitgeroepen, terwijl de heer Jose Marti, mede een der leiders van den opstand, tot secretaris-generaal en generaal Maximo Gomez tot minister van oorlog zijn benoemd. Vermoedelijk zal men nu wel spoedig vernemen in hoeverre maarschalk Campos kans ziet den opstand te onderdrukken. Mocht hij daarin sla gen, dan komt nog do moeielijkste taak, namelijk tegemoet te komen aan de meerendeels billijke eischen der autonomistische partij, zonder afbreuk te doen aan het prestige van het moederland. Nu de Paaschdagen achter den rug zijn kan spoedig eene beslissing gewacht worden in zake de Bfongaassche kerkelijke wetten. De minister Banffy wil de belofte gestand doen, bij zijn optreden afgelegd, dat hij op dit punt volledige uitvoering zal given aan de plannen van zijn voorganger Weckerlé, althaus aan een der redacteuren van het Neue Wie ner Tageblatt verklaarde hij onmiddellijk na Paschen de beide nog aanhangige ontwerpen betreffende de gelijkstelling der Israëlieten met de belgders van andere gezindten bij het Huis van afgevaardigden te zullen indienen. De Tweede Kamer zal deze ontwer pen natuurlijk aannemen en daarna zullen ze ander maal naar het Huis der Magnaten worden gezonden. Vóór Mei zullen ze daar echter wel niet in behan deling worden genomen. De heer Banffy hoopt, dat de Magnaten de ont werpen thans zullen aannemenmocht dit niet het geval zjjn, dan wordt een ernstig conflict, verwacht tusschen de regeering en het Hoogerhuis, waarbij de eerste steunen kan op d9 liberale meerderheid der Tweede Kamer. Of haar tot het einde toe diezelfde steun zal worden verleend door de Kroon zal de tijd moeten leeren. GOES, 22 April 1895. De kiezer slijsten voor de gemeente Goes zijn thans definitief vastgesteld met: 715 kiezers voor de Tweede Kamer en voor de Pro vine. Staten en 714 kiezers voor den Gemeenteraad. Door de liberale kiesvereeniging Burgerplicht" te Ierseke zijn Vrijdag met algemeene stemmen tot candidaten voor de Provinciale Sta ten geproclameerd de heeren W. F. J. Wagtho, burgemeester van Kolijnsplaat, Kats en Kortgene, W. F. IC. Lenshoek, I. D, Fransen van de Putte en J. Fransen van de Putte, allen te Goes. De Bnlgische Moniteur bevat een besluit, waar bij tot nadere beschikking wordt verboden de in voer en doorvoer van runderen en schapen, uit Nederland afkomstig. Het verbod is niet van toepassing op dieren, in directea doorvoer, zonder overlading, over spoorwegen vor- zonden. Het verbod treedt eerst den 27en d^zer in werking. Van verschillende zijden wordt de verwachting uitgesproken, dat de prijs der petroleum binnenkort weder zal dalen. Zóó laag als hij vóór dez9 plotselinge stijging was, zal hij echter vooreerst wel niet worden. Men schrijft ons: »Stel dat een arm- of kerkbestuur of wie dan ook (in het openbaar) landerijen verpachtte voor 7 jaar en na afloop der verpachting tot den hoog- sten bieder zei: »U kunt dat land voor dat geld wel krijgen, maar slechts voor 3 jaar," dan zou hot publiek en vooral de hoogste bieder antwoorden »dat is niet billijk," en menigeen zou er bijvoegen: >Als ik dat geweten had, dan was ik stilletjes thuis gebleven, en had ik geen tijd on reisgeld verloren." Op die manier heeft nu pas hot ministerie van financiën gehandeld. Den 26 Maart zijn o. a. 32 mosselperceelen ver pacht, volgens de pacht voorwaarden voor 20 jaar, en nu krijgen verleden week de hoogste bieders briefjes thuis, waarin hun wordt meegedeeld, dat hun de perceeltjes gegund worden, doch slechts voor drie jaar. Zijn zij daarmee niet tevreden, dan zgn zij van hun bod ontslagen. Nu, zij zjjn inderdaad niet tevreden, want het is hun lang niet onverschillig of zij dien grond voor 3 jaar of voor 20 jaar krijgen. Om dat goed te begrijpen, dient men te weten, dat die perceelen alle nieuw zjjn, d. w. z. er zijn nog nooit mossels op gekweekt. De pachters, dia ze exploitceren, wagau dus hun pacht en hun plant goed. Blijkt liet nu, dat die gronden voor do mossel teelt ongeschikt zijn, dat zijn zij enkele duizenden guldons kwijt, gaat het goed, dan noemt na 3 jaar do Staat die gronden weer af on verpacht ze waar schijnlijk aan een ander. Het is duidelijk, dat de pachters den Staat liever aan de gestelde voorwaar den wenschen ie houden. Misschien zegt iemand: »De beperking van 20 tot 3 jaar kan evengoed in het voor- als in het nadeel van den pachter zijn als de gronden blijken niet te deugen, dan zijn de pachters maar 3 jaar pacht kwijt en anders 20." Doch dit vervalt, omdat de pachters ieder jaar het recht hebben de pacht op te zeggen. Deze handelwijze van den staat is zeker niet geschikt, om een nieuwe industrie op de been te helpen. En het mankeert er niet aan, dat de perceelen niet aardig wat pacht opbrengen. Voor do 32 per ceelen is f 4540 geboden, er zijn ©r bij van ruim f 300, één zelfs van f 455. De wijziging in de pachtvoorwaarden kan ook niet door het denkbeeld van overhaasting vergoelijkt worden, want gelijk gezegd, het waren nieuwe per ceelen en de verpachting is zoo lang mogelijk uit gesteld, zóo lang, dat de zoogenaamde gunning ruim 14 dagen komt nadat de pacht hööt ingegaan te zijn en de visscbers mot ongeduld op het goede woord zaten te wachten, omdat het tijd werd aan 't werk te gaan. Evenmin is te donken aan afspraken tusschen de pachtershoe zou zulks mogelijk wezen tusschen menschen uit ongeveer 10 verschillende gemeenten. Al die hinderpalen kunnen licht aanleiding zijn, dat de pachters er heel wat bij inboeten. Er zijn daar voorbeelden van. Ruim 10 jaar geleden wer den eonige pntpercselen bij eene eerste verpachting niet gegund, omdat er te laag geboden was. Zij kwamen opnieuw onder den hamer en ditmaal deden de pachters hooger bod, met dat gevolg, dat van een der perceelen 10 jaarlang f 1200 is opgebracht, zonder ooit voor zijn dool gebruikt te zijn en zon der een cent opgeleverd te hebbenf 12,000 weg geworpen geld. Andere perceelen wat minder. Die perceelen zijn nu (26 Maart) ook weer ver pacht en hebben nu haast niets gegolden van 1 tot 26 gld. slechts. Zij zijn op een paar na ook niet gegund. Goed. De pachters zullen zich, een paar misschien uitgezonderd, er wel niet veel van aan trekken. De verpachting heeft bewezen, dat men die perceelen eigenlijk niet wil. Eén is evenwel door dat niot-gunnen leolijk ge dupeerd. Dezen, die workeljjk een put op zijn per ceel heeft, was vóór 26 Maart driemaal een onder- handsehe weder-inpachting aangeboden, driemaal tegen steeds voordeoligor voorwaarden, doch bij liet hot op de publieke verpachting aankomen en werd hoogste bieder voor f 10. Daar hij hoogste bieder was en vóór 1 April nog niet wist, dat zijn per ceel zou worden ingehouden, bleef hij doorwerken, met dat gevolg, dat nu alles wat in zijn put is, eigendom van den Staat is. Hem werd gezegd, dat hjj wel het recht had er wat bij te brengen, maar niets uithalen. Het komt ons voor, dat een en ander weinig ge schikt is, om de industrie er boven op te helpen. Bjj kon. besluit is J. A. P. Go ill benoemd tot burgemeester der gemeente Ierseke. Bij het vee van den laudbouwer A. v. L. te St. Annaland is door dan provincialen veearts het mond - en klauwzeer geconstateerd. (M. Ct.) De civiel-ingenieur F. J. M. R e y n d e r s te Hansweerd is benoemd tot buitengewoon opzichter bij het verrichten van peilingen in de Noordzee en metingen in verband met die peilingen, ten behoeve van het onderzoek betreffende den waterstaatkun digen toestand des lands. Door den heer J. van Wingon thans wonende te Kapelle, vroeger te Oudelande, is we gens vertrek ontslag genomen als lid van den Dijk- raad van het calamiteuze waterschap Ellewoudsdjjk Borsele. Do heer van Wingen had sedert 1 Juli 1891 zitting als vertegenwoordiger van het water schap Baarland in den Dijkraad en was 1 Nov. a. s. aan do beurt van aftreding. Het besluit van den Dijkraad van het calami teuze water?chap Ëllewoudsdgk—Borsele dd. 3 April 11. tot het verleenen van oen pensioen ten bedrage van f 200 'sjaars aan de weduwe van den in 1898 overleden waterbouwkundigen ambte- naar van het calatn. waterschap Ellewoudsdijk, den heer J. van der Werff, is door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd. Deze ambtenaar had ruim twintig jaren het waterschap gediend. Kort na zijn overlijden beproefde d^ Dijkraad in het lot der weduwe en kinderen van wijlen den heer van dor Werff in zekere inate te voorzien, doch hiertegen bestond onoverkomelijk bezwaar. Door de wijziging van het betrokken Reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen, welke in Ja nuari 11. door H. M. werd goedgekeurd, ontstond de gelegenheid om tegemoetkoming te verstrekken onder goedkeuring van het gewestelijk bestuur. üftctnkenszasid. Voor de betrekking van g e- meent e-g eneesbeer alhier op eene jaarwedde van f 750 hebben zich geene sollicitanten aangemeld. Met 1 Mei zijn verplaatst de commiezen bij 's rijks belastingen der tweede klasse J. Crombouw van Hoedekenskerke naar Bruinisse en D. J. F e n ij n van Axel naar Hoedekenskerke. Sedert de totale afsluiting op 1 April 11. van de doorbraak te Strijen heeft men aldaar goede vorderingen gemaakt. Zoowel van de landzijde als van den kant van de zee, wordt er met krui wagens, kipkarren en klepschouweu dagelijks eene groote hoeveelheid klei en zand in de dijkopening gestort, zoodat deze binnen enkele weken geheel gevuld zal zija. De polder, die sedert niet meer over stroomd wordt, zal weldra van het overtollige water bevrijd zijn, daar de zeesluis, sedert de dichting, dagelijks open is; de akkers beginnen dan ook goed op te drogen en daar ze met zand en ebslib over dekt zija, krijgen ze een witte kleur. Hier en daar ziet men reeds een arbeider greppels, die in slooten uitwateren, openmaken, ton einde de waterloozing te bevorderen. Op het dorp zijn drie huizen, die nog in behoorlijken staat verkeeren, weder door d® be- woners betrokkenvoor nachtverblijf zijn ze echter nog niet geschikt, daar hout en steen van het zee water zgn doortrokken, eene binnenmuur omgevallen, een plankenvloer opgebroken is enz. Deze menschen vinden hua werk aan do doorbraak. Overal is mon echter met het mooie weder druk bezig met het opruimen van puin, modder, stroo, bedorven aard appelen en wat niet al, die zich binnen de huizen bovinden en wordt alles geschuurd en geschrobd om te zien wat er nog voor goeds en bruikbaars van de woningen is overgebleven. De giften voor de noodlijdenden zijn in die mate toegevloeid, dat zij, vermeerderd met de som van f2700, gegeven door de algemeene watersnood-commisde te Amsterdam, voldoende is, om de geleden schade te vergoeden, zoo zelfs, dat ook de niet onbemiddelden in hetzelfde voorrecht zullen kunnen deelen als de overige be woners. Het herstellen van de huizen is door de commissie opgedragen aan de ambachtslieden to Poortvliet, die onder toezicht van een deskundige uit een naburige gemeente, het werk zullen uitvoeren. Op verzoek is eervol ontslagen dhr. A. J. Fokker, ontvanger der direct® belastingen te Oostburg, met dankbetuiging voor de trouwe diensten, gedurende 50 jaren bewezen. De liberale kiesvereeniging »Noordgouwe en Kerkwerve" heeft als candidaten voor de Provinciale Staten gesteld de aftredende leden J. H. G. Heyse en M. Bolle Lz. In de plaats van het mede aftredend lid mr. J. A. Bolle werd gesteld de heer C. J. Hocke Hoogenboom. De wereldtentoonstelling te Am sterdam zal namens de Koningin-Regentes den lln Mei geopend worden door baron opper-ceremonie- meester, baron du Tour van Bellinchave. De Loudensche correspondent der N. E. Ct. schrjjft dd. Vrijdagavond Aan den burgemeester van Queenboro' is langs ambtelijken weg kennis gegeven, dat, aangezien de gravin Van Buren en hare dochter (onder welken naam onze Koninginnen Engeland zullen bezoeken) gedurende haar verblijf te Londen een strikt incog nito wenschen te handhaven, zij geenerlei plechtige ontvangst, huldebetoon en aanbieding van een adres te Queenboro wenschen. In andere bewoordingen, maar mot gelijke strekking, is het ter kennis gebracht van den gezant der Nederlanden alhier. Dientenge volge heeft baron Van Goltstein afgezien vm zijn voornemen om de Koninginnen te Queenboro' te verwelkomen, en zal hij zich vergenoegen niet het afwachten van H.H. M.M. bij hare aankomst te Londen, om de doorluchtige reizigsters dan naar Brown's hotel te geleiden. Ook tot de Engelsche pers zal, op hoog bevel, het verzoek gericht worden, zoo min mogelijk over de bewegingen der gravin Van Buren en barer dochter mede te deelen. Alleen zal baron Van Goltstein, op een nader te bepalen dag, te zijnen huize, eene receptie houd«?n, die de gravin Van Buren, met hare hooge tegen woordigheid zal vereeren, bij welke gelegenheid de bestuursleden der Nederlandsche lichamen te Londen aan haar zullen voorgesteld worden on vermoedelijk

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1