De directeur van het Theatre volant van den heer Boesnach, dat blgkens de aangeplakte biljetten ook te Goes voorstellingen zou geveü, heelt bericht gezonden deze gemeente niet te kunnen bezoeken, op grond van een ongeluk, dat het Theatre op reis van Antwerpen naar Breda is overkomen. Volgens de Bredanaar waren de kolossale wagens te hoog om per Belgisch spoor vervoerd te worden en ge schiedde dit vervoer nu met paarden. De onder deden van de wagens schijnen daarop niet ingericht te zijn. Althans te Merxem en West-Wesel zijn de wielen van drie der wagens ineengezakt en bleken de bussen van alle wielen los te zitten. De afgeloopen wereldtentoonstelling te Ant werpen, waarvan de balans nu is openbaar gemaakt, geelt de volgende gunstige cijfers aan Op een kapitaal van 15Ó0000 fr. is 285166,55 fr. winst behaald. De aandeelhouders krijgen niet alleen hun geld terug, maar daarenboven nog 20 fr. winst op ieder aandeel van 100 fr. Voorts is er nog een reservefonds van 338100 fr. achtergehouden voor de nog loopende processen, waarin het tentoon- Btellingsbeötuur is betrokken. Blijft daarvan geld over wat niet onwaarschijnlijk is dan krjjgen de aandeelhouders nog meer. Door een reis-agentschap te Berlijn wordt thans een groote onderneming op touw gezet, be staande in eene reis om Afrika tot het bezoek jn der verschillende landen en kolonitfa aldaar. Het reisgezelschap zal op 1 October van Marseille vertrekken, en het eerste reisdoel, na het bezoeken der Noord-Afrikaansche kuststaten en Egypte, zal Duitsch Oo8t-Afrika zijn, waar men langer zal ver blijven, tot het bezichtigen van de Duitsehe neder zettingen te Dar-es-Salaam, Bagamoyo, Pangani en Tanga. Van daar gaat de reis naar Delagoabaaiook worden de goudvelden van Transvaal en de diamant groeven te Kimberley bezocht.. Op de verdere reis worden Duitsch Zuidwest-Afrika, het Portugeesche Loanda, de Congo, het tropeneiland Fernando Po, Kameron en Togoland, de Engelsche Goudkust, de negerrepubliek Leberia, Sierra Leona, Fransch Sene- gambiö en Teneriffe bezocht. De terugreis geschiedt over Madeira. De president der Fransche republiek, de heor Faure, is bij zijn bezoek te Hiivre door de bewoners met groote geestdrift ontvangen. Trouwens, de pre sident, die voorheen als hoofd eener bekende reeders- firma te Havre woonde, bevond zich daar onder zijne vrienden. De Enffelsche consul maakte met, den commandant van het Engelsche oorlogsschip Australia zijne op wachting bij den president. De consul verklaarde, dat de Australia door de Engelsche regeering naar Havre was gezonden, teneinde een blijk te geven van de werkelijk vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankrjjk en Engeland. De heer Faure antwoordde, dat hij de begroiting van den Engelschen consul beschouwt als een nieuw bewjjs voor de goede verstandhouding tusschen En geland en Frankrijk. De president beloofde, dat hjj een bezoek zou brengen aan boord van de Australia. De heer Faure voegde er bij, dat hij zich var- heugt over de gunstige berichten, betreffende den gezondheidstoestand van koniDgin Victoria ontvangen. De president betuigde zijne ingenomenheid met de hartelijke ontvangst, welke de koningin in het Zuiden is ten deel gevallen. Door eenige bladen werd het bericht verspreid, dat door de anarchisten een aanslag tegen het leven van den president zou worden beraamd. Men be weerde, dat reeds de bewijzen voor het bestaan van een dergelijk complot waren gevonden, doch dit gerucht is reeds van officieele zijde tegengesproken. De zaak komt hierop neer. Do Londensche politie bracht ter knnris van den politie-prefpct te Parijs, dat een verdacht persoon, bekend onder den bijnaam vau »Petit-Bordeaux," die te Londen woonde, plotseling van daar was ver trokken. zonder dat men zjjn spoor kon vinden. La Patrie bracht deze raededeeling in verband met het bezoek van president Faure te Ha-vre en vertelde, dat de anarchisten een aanslag tegen den president wilden plegen, evenwel zonder eenigen grond. De werklieden in de steen- en punfabrieken te Weenen ten getale van 4500, staakten eergiste ren den arbeid, omdat de werkgevers hun eisch om verhooging der loonen met 50 pCt. niet wilden toe staan. De fabrikanten zijn niet voornemens toe te geven, daar zij reeds onlangs het loon hunner werk lieden hebben verhoogd. Volgens den Weener-correspondent van de Stan dard verdienen de werklieden in de steen- en pan- fabrieken nu wekelijks gemiddeld 18 florijnen, be houdens vrije woning. Van de zjjde der werkgevers zjjn bij dit geschil derhalve geen verdere concessies te verwachten. De werkstakers, die te Wienerberg ten getale van 500 eene vergadering hielden, kwamen in bot sing met de politie. De agenten, die de menigte uiteendreven, moesten gebruik maken van de sabel. Dientengevolge werden elf werklieden gewond, van wie éen zeer ernstig. De belhamels werden in hech tenis genomen. Zeer groot is te Laibach het aantal huizen dat door de aardbeving is ingevallen of op invallen Staat. Vijfhonderd gezinnen zijn voor goed uit. hun woning verdreven, en de meeste kampeeren nog bui ten. De gemeenteraad heeft 20,000 florjjn beschik baar gesteld voor het bouwen van barakken en voor ondersteuning, maar dat is in de verste verte niet voldoende. De particulieren en de staat hebben tot nog toe niets laten blijken van hun voornemen om te helpen. De schade wordt begroot op twe^ milli- oen. Nadat zij definitief is vastgesteld, zal de raad van de stad den staat verzoeken om een renteloos voorschot om ze te kunnen dekken. Woensdagochtend werden te Laibach weer vier schokken gevoeld. Daardoor en door het dwaze ge rucht dat Falb per draad nog heviger schokken had voorspeld ontstond een nieuwe paniek, en allen vlucht ten naar buiten. Op een uitgestrekte wei kampeer den twintigduizend menschen, tweederde van de geheele bevolking, i Het landsmuseum gelijkt een puinhoop, De Für- Btenhof, het stamslot van de prinses Auersberg, moet omgehaald worden, de nieuwe Schouwburg is van onderen tot boven gebarsten. De jongste tijdingen over den watersnood in Hongarije luiden als volgt. De gemeente Bodrog-Sara, bij Tokai, is geheel overstroomd en alle huizen zijn ingezakt. De be woners en een deel van de huisdieren werden op booten en veren gered. De geheele gemeente zal zich ergens anders vestigen. De Donau is zakkende tot Neusatz, maar is een paar centimeter gestegen van den mond van de Teiss stroomafwaarts. De Teiss is bij Szegedin ge daald, bij Csongrad gestegen. Alle zijrivieren van Donau en Teiss zakken. Maar de bedenkelijke toe stand is niet veranderd, daar het water nog buiten gemeen boog is. Het eiland van de Ternes staat onder water. Er zijn twee compagnieën militairen ontboden, daar men vermoedt dat de Serviërs de Hongaarsche zij- dammen doorsteken. De volledige inhoud van het vredestractaat, dat tusschen de Chineesche en Japansehe gemach tigden te Simonoseki is gesloten, is nóg niet bekend. Waarschijnlijk zullen alle bepaliugen van het trac- taat niet openbaar worden gemaakt, voordat de rati ficatie is geschied. Wanneer dit bericht waar is, zal men derhalve nog eenige weken geduld moeten oefenen, voordat men daarover zekerheid zal ver krijgen. Voor zoover nu bekend is, heeft China zich verplicht de oorlogsschatting ten bedrage van 200,000,000 taels in zes jaren af te doen. Een tael heeft een waarde van ongeveer f3,50. Tot dusver is men noch in Japan noch in China tevreden over hetgeen reeds betreffende het tractaat wordt gemeld. De oorlogspartij in Japan wil meer hebben en de oorlogspartij in China is ontevreden, omdat Li-Hung-Chang te groote concessies heeft gedaan. Vooral protesteeren de Chineezen te Hong- Kong tegen den afstand van het eiland Formosa. Uit Berlijn wordt nog gemeld, dat de Japanners, behalve Port-Arthur, ook Wei-hai-wei voorloopig zullen behouden. Over Ruslands plannen is nog niets nader bekend. Voorloopig zal zeker Rusland, even als Engeland, zich wel tot eene afwachtende hou ding bepalen. In het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn werden gisteren verschillende conferentiën gehouden naar aanleiding van het vredts-tractaat, dat tusschen China en Japan is gesloten. De heer Von Brandt, de voormalige Duitsehe sezanl te Peking, woonde deze conferenties bij. Bovendien ontving keizer Wilhelm den heer Von Brandt in audiëntie. De politiek der Duitsehe regeering is, met het oog op da gebeurtenissen in Oost-Azië, vooral daar op gericht, dat de handels-voordeelon, welke Japan van Cnina heeft verkregen, ook geldig zullen wezen voor de Europeesche staten. Verder zal de Duitsehe regeering niet gaan. Duitschland heeft geen belang bij d*-n afstand van een gedeelte van het Cüineesche grondgebied aan Japan. De Duitsehe regeering zal daarom daar tegen niet protesteeren, maar het overlaten aan de mogendheden, die daarbij in de eerste plaats belang hebben, om, zoo zij het noodig oordeelen, op te komen tegen den afstand van Port-Arthur aan Japan. Wat nut wij nog van de electriciteit kunnen hebben, bewijst de stad Great-Falls in Montana. Niet alleen worden daar de rijtuigen en de karren door middel van electriciteit voortbewogen, de ver lichting en verwarming geschiedt eveneens door elec triciteit. Liften, persen, alle machines worden door electriciteit gedreven. In de huizen ziet men elec- trische pompen en electrische naaimachines. Fornui zen zijn vervangen door electrische ovens, waai in iedere huisvrouw haar brood bakt. Er is bijna geen arbeid waarop niet de electriciteit is toegepast. De electrische stroom in dienst van de politie. In Chicago had de politie een slimmen misdadiger gevangen genomen. Terwijl hij verhoord werd op het politiebureau, viel hij plotseling in zwijm, zoo dat hij naar een ziekenhuis moest worden gebracht. De chef van het politiebureau vatte echter hot ver moeden op, dat de ziekte slechts voorgewend was en telefoneerde naar het ziekenhuis, dat men daar een krachtigen electrischen wisselstroom door het lichaam van don bezwijmden arrestant moest voeren. Dit werd dan ook uitgevoerd, en nauwelijks waren de electroden met het lichaam van den delinquent in aanraking gebracht of deze sprong verschrikt op, vergat zjjn bewusteloosheid geheel en verzekerde, dat hjj perfect in orde was en nooit meer ziekte zou voorwenden. Het schjjnt gebleken te zijn, dat de flasch, die op de kust van Rivadesella gevonden is en het bericht van den ondergang der Reina Regente het Spaansche oorlogsschip bevatte, niet waarlijk van den verdwenen kruiser afkomstig was. Er is nog geen spoor van het Spaansche schip gevonden. In de kerk van Sfc. Franciscus te Madrid nis een plechtige lijkdienst gehouden voor de zielerust der offbrs van het ongeluk met den kruiser Reina Regente. De regentes en de koninkljjke prinsessen, de ministers, het corps diplomatique, de grandes van Spanje, de admiraals, senatoren enz. alles was tegen woordig in de kerk, die reeds stampvol was van de familie der verdronkenen en belangstellenden. Voor het hoofdaltaar was een prachtige katafalk opgericht 103 zangers en 106 musici voerden de mis van Verdi uit en aan de deuren brachten de troepen het militaire saluut. Eene uitvinding, die moeders zeker zal inte resseeren, is door een Berlijnschen schrgn werker gedaan, nnnHjjk een babycommode. Dit meubelstuk is bestemd in zijne vakken en laden de kleertjes voorj de kleine kinderen te bergen. Door het draaien van een kruk, die zich voor aan de bovenste lade bevindt, kan zij in een weegtoestel veranderd wor den, doordat een deel van het dekblad een paar centimeters naar boven komt. Daarop kan men het kind, zonder gevaar dat het zal vallen, neerleggen; zijn gewicht wordt dan door een wjjzer aan den achterwand met juistheidaan gegeven. Te Patterne (Wiltshire) werd een oude boer stervende gevonden in zijn woning, getroffen door een doodelijken messteek in het hoofd. Voor z|jn dood kon hij nog eenige woorden spreken en als dader wees hij aan zijn eigen zoon In België worden thans proeven genomen met een nieuw geweer met automatisch veiligheidstoe stel, uitgevonden door Eugène Lazard van Arlon. Volgens Lazard zjjn met dit geweer ongelukken onmogelijk. De klacht van een componist Componeeren is een treurige zaak. Meestal valt iemand niets in. Heeft men eens een goeden inval, dan heeft een ander dien reeds te voren gehad. Valt ons iets origineels in, dan is het juist in een tram, of omnibus, zoodat men het niet kan op schrijven. Heeft men het opgeschreven, dan kan men geen uitgever vinden. Heeft men een uitgever ge- vondon, dan betaalt hjj geen honorarium. Is het eindelijk gedrukt, dan wil niemand het koopen. Loopt iemand er in en koopt hjj het, dan kan kjj het niet spelen, of zoo hjj het spelen kan, dan zegt hij allicht dat het gestolen is. Volgens Figaro is dr. Nansen erin geslaagd de Noordpool te ontdekken, en wel in een berg keten om de plaats aan te duiden moet de ont dekker daar de Noorsche vlag geplant hebben. De temperatuur moet bij de Pool 2° Celsius boven nul bedragen. Deze mededeelingen zijn, volgens het blad, bevestigd door een telegram, dat de Kroonprins van Zweden en Noorwegen ontvangen zou hebben. Uit Pittsburg wordt geseind, dat prof. Koeler, van het Alleghany-observatorium, een belangrijke ontdekking heeft gedaan. Volgens hem zijn de ringen om Saturnus samengesteld uit een ontelbaar aantal kleine sterren of geleiders, wier omwentelingssnel heid (om de planeet) verschillend is. Hij meent dit door spectroscopische proeven te kunnen bewijzen. Een allerzonderlingst verhaal doet te Berlijn de ronde. De Japansehe maarschalk Yamagata en de nog steeds vermiste Oostenrijksche Aartshertog Johan Ortk zouden een en dezelfde persoon zjjn Men beweert, dat deze van Brazilië naar Japan is gegaandat de Japanners gevochten hebben geheel naar een door hem in geschrifte verdedigd stelsel en eindelijk, dat er nooit een familie Yamagata in Japan hoeft bestaan. Voor een April-grap komt dit verhaal een beetje te laat Een zeer angstigen aanblik bood Zondag de haven vau Havre. Zjj geleek een vlammenzee, die zich steeds verder in zee uitbreidde. Wat was er geschied? De stoomboot Eevelig gende in de buitenhaven, geladen met 1800 vaten petroleum, was in brand geraakt. Nauwlijks had de kapitein de vlam bemerkt, of een verschrikkelijke ontploffing volgde en de brandende petroleumvaten werden omboog geslingerd en verspreidden zich over het water. Gelukkig was de wind van de kustin het tegenovergestelde geval zou het ongeval niet te overzien zijn geweest. De brand woedde eenige uren voort, totdat de petroleum verteerd was. De schade is zeer groot. Ontelbare ruiten zjjn in de huizen aan de haven gesprongen. Het achtste eeuwfeest van den eersten kruis tocht zal op 1619 Mei te ClermontFerrant ge vierd worden. De bisschop aldaar beeft de regeling op zich genomen, en het geheele Fransche episcopaat benevens vele vreemde bisschoppen zullen aanwezig zijn. De aartsbisschop van Reims zal den eersten steen leggen van een monument ter herinnering aan de kruistochten, dat 100,000 fr. zal kosten. De dure petroleum. Werd de oorzaak vermeld, waarom de groote Amerikaansche maatschappij ge noodzaakt werd den prijs der petroleum op te zetten, daar de couisumlie in Azië en Europa zoo is toe genomen, dat de vraag naar het artikel grooter was geworden dan de productie en dus de directeuren hun plan moesten laten varen door een lagen prijs te houden zich voorgoed het monopolie te verzekeren; wjj kunnen nu mededeelen, dat verwacht wordt, dat de prijs nog stijgen zal tot 20 cents per liter, ja enkelen zien den toestand van het artikel zoo donker in, dat zjj prijzen voorspellen van 30 40 cents per kan en dit wel op grond van het mislukken van de laatste grondboringen in Pennsylvanië. Petroleum is een product, dat de natuur niet bljjft produceeren; waar eeu bron ontdekt wordt, werpt deze het eerst op in overvloed, daarna moet het met pompen omhoog gebracht worden en eindeljjk is de voorraad uitgeput. Men veronderstelt, dat petroleum ontstaan is tijdens vulkanische beroerin gen, tienduizenden jaren geleden, toen de tempera tuur der aarde lager was dan heden en het water der zee buitengemeen vischrijk, geljjk dit nu nog voorkomt, nabjj de polen van de aarde. De mannen der wetenschap nemen aan, dat de visch werd op gedreven in zeebodems, als onze Zuiderzee en daar met water en al door eene uitbarsting werd be dolven diep onder de aardede visch ging in ont binding over en leverde petroleum. Het is nu omstreeks vjjf-en-twintig jaar geleden, dat de petroleum hier hare intrede deed. Wat was men bang voor die bronolie, die slechts in enkele kruidenierswinkels verkrijgbaar was en daar voor kwam in roode bussen met koperen kranen. Deze olie heeft een moeieljjken strijd gehad tegen de moderateurslampen, daar de eerste olie lang niet zoo zuiver was als de nu geraffineerde, zeer leelijk rook en men zoo bevreesd voor het goedje was, dat men zich abonneerde om 's avonds een bediende te krijgen, die de lampen aanstak, hoewol juist het blusschen van een lamp veel gevaarlijker iB dan het ontsteken. Hoe wol de prijs toen 60 cents per liter bedroeg heeft de bronolie zich burgerrecht weten te ver schaffen en is men er zelfs in den laatsten tjjd in geslaagd deze dienstbaar te maken in de kleine industrie, waar de petroleum-motoren de gasmotoren dreigden te verdringenof deze zullen slagen nu de petroleum, de brandstof, zoo duur wordt, is te bezien. Wjj raden onze lezeressen echter aan, zegt het Rott. Nieuwsbl., waaraan wij dit ontleenen, zich niet ongerust te maken, want kan Amerika geen petro leum genoeg meer leveren, dan heeft Rusland nog broDnen, om niet te spreken van de olie, die in Indië wordt gevonden. Men Bchaffe dus voorloopig de petroleum-kookstellen nog maar niet af, doch zjj wat zuiniger in 't gebruik. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke» OESTERBEURS. Geboden voor bak- kegoed van een gulden tot een rijksdaalder grootte f 1,80van een cent tot een gulden grootte fl, waarvoor echter niet werd gegund. middelburg. Heden zijn geëxamineerdvoor de gymnastiek 2 mann. candid., die beiden werden afgewezen. Voor het acte-examen 1. o. 5 mann. candid. geslaagd: D. Dronkers te Middelburg, A. Hamer- linck, van de Rijks-normaallessen te Aksel en A. Ris- seeuw van de Rijks-normaallessen te Oostburg. 's-Gravenhage. EERSTE KAMER. Aangeno men zjjn een aantal ontwerpen, o. a. de handelsover eenkomst met Portugal, de wijziging der militie- wet, dat tot schorsing van invoerrecht op suiker in Indië, tot heffing van invoerrecht naar de waarde en dat op het bakenwezen. Ingezonden Stukken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Rilland, 18/4 1895. Geachte Redacteur In uw blad van heden stond een bericht van uwen correspondent te Rilland, dat het muziek gezelschap »Rillandia" voornamelijk door geldelijke bijdragen van meisjes in staat gesteld is een vaandel te koopen. Dit berieht toch is grootendeels onjuist en voor den heer Johs. Van Koeveringe en onder- geteekende, die zich alle mogelijke moeite geven, om door rondgaan bjj de inwoner» der gemeente tot dat doel te geraken, soms zelfs tot schade. Er zijn er, die dit bericht lezende niet willen geven, omdat ze geen jonge meisjes zjjn terwijl anderen zeggen, dat volgens de courant het bedrag reeds toereikend is en dus het geven verder on noodig wordtterwijl toch feitelijk nog een vierde der som ontbreekt, noodig om een vaandel van zeer geringen prijs te koopen. Wanneer het bedrag alleen door de jonge meisjes der gemeente moest gegeven wordeD, dan zou waar- ljjk de helft van het benoodigde bedrag nog niet ontvangen worden. Het is dan ook geenszins waar, dat wij alleen bij die personen gaanneen, wij gaan bg allen zoowel mannen, vrouwen als meisjes, en hoewel nu nog het vierde gedeelte der geraamde som ontbreekt, twgfel ik er niet aan, dat als wg op den ingeslagen weg voortgaan, het bedrag bereikt zal worden. Het is te hopen, dat uw correspondent in 't ver volg wat minder voorbarig is om nieuwtjes mede te deelen, die feitelijk onjuist zgn. Met achting W. GRIEP, Bestuurslid van »Rillandia". Verkoopingen en Verpachtingen. D»t*m. Tlaat». 10 Apr. 23 24 25 2 5 27 29 29 29 - 1 Mei, 3 11 16 Voorwerpen. Infonr.atièn. Goes, 3 kofstede», Pilaer. Goes, woonhuizen en erve», Mnlock Houwer. Sinontskerke, becstiaal, huisraad enz VanderKloes Kloetinge, beestiaal enz, Mnlock Houwer. Driewegen, inspan, huisraad, inboedel, Prins. Hoedekenskerke, herberg-iuventarii, biljart, enz., Hollmann. Heer Abtskerke. inboedel, Van drr Kloet. Ierseke. herberg-inrentaris, Prins. Kattendyke, erfpacht oesterperceel, oesters enz Gallis Merens. Wemeldinge, bouwland, Mulock Houwer. Ierseke, varkens, Mulock Houwer. Goes, hofsteden, Pilaar. Kruiningeu. hofstede, Prins Ellewoudsdyk, afbraak schuur en huizeu, Hollmann. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATEK. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 20 April 0.7 6.5 6.37 21 0.33 0 54 7.3 7.24 22 1.14 1.32 7.44 8.2 23 1.49 2.5 8.19 8.35 24 2.21 2.36 8.51 9.6 25 2.51 3.7 9.21 9.37 26 3.23 3.39 9.53 10.9 Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wemeldinge. Voor da verpachting van de hofstede genaamd .Stelhoeva" der kerk alhier waren 3 inschrijvingsbiljetten ingezonden. Bij de opening bleek, dat was ingeschreven door Jan Kole, voor f 17 per Blooisch gemet, door Fr. v. Hoorn (de tegen woordige pachter), voor f 16,50 en H. Mieras, voor f 15, allen ingezetenen alhier. Het hoogste bod is aangenomen. Bjj de heden te 's-Gravenhage gehouden aan besteding van het onderhoud van het Post- en Tele- graaf-gebouw te Goes, tot en met 31 December 1897, was de minste inichrjjver de firma W. J.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2