1895 N°. 47. Zaterdag 20 April. 82ste jaargang. 9 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertontiën voor dit blad aangenomen bjj de hoeren Nijgh ValN Ditmib. te Rotterdam en verder bjj allo Boekverkooperg en Brievengaarders. De prjjs der gewone advert6ntiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets BS directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pqjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hobbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inxentiarag van «dvertentiên vóoï 9 uren op den «Siag; der uitgave. GOES, 19 April 1895. Het wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht is gisteren door H. M. de Koningin- Regentes aan den Minister van Binnenlandsche Zaken toege/ooden met machtiging om het bg den Raad van State aanhangig te makan. Benoemd bij de rust. schutterij in Zeeland 4de bataljon, tot majoor-commandant F. Plaukeel, thans kapitein. De Rijksmiddelen brachten in Maart jl. op f 11,038,820,991/2 tegen f 12,183,144,55 i/2 in de dezelfde maand van het vorige jaar. De opbrengst over de eerste drie maanden van 1895 bedroog f 25,848,587,13 Va tegen f 26,580,459,841/2 over de eerste drie maanden van 1894. H. M. de Koningin-Regentes zou zich heden bij de begrafenis van den vice-adiniraal jhr. De Casembroot, buitengewoon adjudant der Koningin en Kanselier der orden, doen vertegen woordigen door den kapitein tor zee, gep. met den raag van schout-bij-nacht, W. baron Van Hogendorp, adjudant van de Koningin. De Keizer van Duitschland zou zich doen ver tegen woordigeu door den kapt.-luifc ter zee graaf Von Usedom, die tevens een lijkkrans zou overbrengen, om die namens den Keizer op de lijkbaar te leggen. Intusschen mochten op uitdrukkelijk verlangen vau den overledene geen bloemen of kransen op de baar gelegd worden. Omtront de plannen van den Minister van Fi nanciën ten aanzien van de personeele belas ting zegt de Haagsche correspondent der Zutfen- scke Ct. uit goede bron vernomen te hebben, dat het in de bedoeling van den Minister ligt, om den middenstand niet zwaarder te belasten, maar wel om door de herziening der personeele belasting aan dien middenstand vermindering van druk aan te brengen. Den middenstand nóg zwaarder te belasten zou ook werkelijk on verantwoordelijk zijn. Vergeten man men niet, dat door de bedrijfsbelasting bat zwaarst getroffen worden de ambtenaren, die steeds voor het volle bedrag van hunne inkomsten worden aange slagen en dat de vermogensbelasting hoe billijk ook in beginsel deze schaduwzijde heeft, dat bij de tegenwoordige verlaging van den rentostand<iard en de daaruit voortvloeiende conversiën de meeste renteniers en effectenbezitters hunna inkomsten zien verminderd, maar desniettemin nog meer vermogens belasting moeten opbrengen dan vroeger, omdat de fondsen hooger genoteerd staan. Nog zelden, zoo schrijft men uit Rozendaal was de uitvoer van vee uit Nederland zoo groot als thans. Dag op dag ziet men hier honderd en meer waggons vee naar het Belgische douanen-station Esschen vervoeren't is alsof de kooplieden vreezen, dat de toelating van Neder- landsch vee in België slechts van korten duur zal zijn. Als oen klein staaltje van de drukte aan het grensstation Esschen kan dienen, dat aldaar ver loden week niet minder dan ruim 5560 stuks vee, uit Nederland aangevoerd, door de veeartsen ge keurd zijn. Ook de uitvoer van vette schapen is zeer aan zienlijk; deze dieren zijn meestal bestemd voor de slachthuizen te Antwerpen, Brussel en Gent, van waar weder een groot gedeelte geslacht naar Enge land wordt verzonden. Dat er wel reden is voor bovenbedoelde vrees, zou men wellicht mogen opmaken uit een bericht van het Belgische landbouwblad De Landbodevolgens het welk dezer dagen mond- en klauwzeer geconstateerd zou zijn te Koningshoyckt (prov. Antwerpen) bij schapen, en te Court-Saint-Etienne bij runderen, uit Nederland ingevoerd. Het blad meent, dat alles laat voorzien, dat de invoer van vee uit Nederland in België eerstdaags weder zal verboden worden. Het is aan het hoofdbestuur van den Volks bond, vereeniging tegen drankmisbruik, gelukt een drietal deskundigen te vinden, bereid om, in ge meenschappelijk overleg, een leiddraad|voor onderwijzers bij de bestudeering en behande ling van het alcohol-vraagstuk saam te stellen. Het zijn de heeren dr. K. F. Wenckebach te Heerlen (Limburg), dr. C. Verrijn Stuart en mr. H. J. A. Mulder, beiden te 's-Gravenhage, die res pectievelijk het hygiënische, het sociologische en het legislatieve gedeelte onderhanden hebben genomen. De Residentiebode deelt mede, dat als voor zitter der commissie, welke een onderzoek zal hebben in te stellen naar den arbeid in ge v an ge- n i 8 s e n is aangewezen mr. A. Kerdijk en als secretaris mr. Simon van der Aa. Deze commissie heeft in opdracht te onderzoeken, in hoeverre door den arbeid in de gevangenissen afbreuk gedaan wordt aan de nationale nijverheid en, zoo ja, welke beperkende maatregelen daartegen kunnen genomen 1 worden Bij den burgemeester van Barradeel is van de Koningin en van de Koningin-regen tes ieder eene gift van f 200 ontvangen om to worden uitgereikt aan de arme visschers van Seksbierum en Oosterbierum in die gemeente, die bij den jongsten storm een zoo belangrijk verlies aan hunne netten hebben geleden. Verleden jaar hoorde men de veenbazen alge- meen klagen, dat de turf zoo weinig aftrek vond. Tegenwoordig is er veel vraag naar droge turf van verleden jaar. Een groote voorraad natte turf is nog voorhanden, die echter vanwege de nat heid niet verkoopbaar is. Enkele veenbazen in den oosthoek van Friesland zijn reeds voor eenige weken met baggeren begonnen. De meesten echter zgn Dinsdag na Pascheu daarmee begonnen. Vele veen- bazon kunnen echter nog geen toestemming tot vervening bekomen, omdat de door hen verschuldigde slikgelden over 1894 nog niet zijn voldaan. Het Lombok-kruis, ingesteld bij Kon. besluit van 13 April, ziet er aldus uit Het is vierarmig, de armen aau de beide hoeken gepareld, samengevoegd door een medaillon. Het draagt aan de voorzijdeop het medaillon de beeltenis van de Koningin, en op de armen de woorden Lombok, Mataram, Tjakra Negara, 1894 aan de keerzijdeop het medaillon het rijkswapen, omgeven door een lauwerkrans, en op de armen de woorden Hulde aan" Leger" »en" Vloot". Het wordt op de linkerborst gedragen aau een lint ter breedte van 3.8 centimeters, bestaande uit vijf oranje, afgewisseld door vier Nassausch-blauwe verticale strepen, alle van gelijke,.breedte. Het lint wordt niet zonder het kruis gedragen. Het kruis wordt slechts eenmaal uitgereikt. Te Batavia heeft zich eene commissie gevormd om aan pastoor R. C. Verbraak, nu hij twintig jaren op Atjeh is werkzaam geweest, »een waardig on passend geschenk aan te bieden. Alleen actief dienende of gepensionneerde officieren, alleen nog in dienst zijnde of gegageerde onderofficieren, korporaals en minderen kunnen daartoe bijdragen, opdat het geschenk inderdaad zijeene uiting van dankbaarheid van het geheele Ned. Ind. Leger." In het schrijven van de commissie wordt gewezen op de hooge achtiDg en dö genegenheid, die mannen van alle belijdenissen pastoor Verbraak toedragen, en op de onverschrokken plichtsbetrachting en hu maniteit, waardoor hij die achting en genegenheid verdiend heeft. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Godsdienstoefening op Zondag 21 April, des voormiddags te 10 uren, door ds. P. Steen van Dordrecht. Beroepen bij de Evang. Lutb. gemeente te Groede ds. C. F. Westermann te Wildervank en Veen dam. J&olijnsplai&t. In de gecombineerde vergadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. ge meente, Woensdag 11. gehouden, is de toelage van den te beroepen predikant op 650 gulden 'sjaars gebracht. Vóór dezen bedroeg deze toelage 965 gulden. De rjjkstoelage bedraagt 810 gulden. Akten-examens l. 0. in Zeeland Gisteren werden geëxamineerd 6 cand., afgewezen 3. Geslaagd de heeren J. Bergers van de Rijks normaallessen te Tolen, van St. AnnalandC. Lou weree, van de Rijks-normaallessen te Middelburg, van Middelburg en A. M. A. de Maat, van de Rijks normaallessen te Aksel, van Pauluspolder. Voor de nuttige handwerken werden geëxamineerd 4 cand., afgewezen 2. Geslaagd de dames F. A. Goossen, van Vlissingen en H. L. Geertserna Becke- ringb, van Schoondijk». Voor de vrije en orde-oefeningen werden geëxami neerd 3 cand., afgewezen 1. Geslaagd mej. H. L. Geertserna Beckeringh, van Schoondijke. Rechtszaken. Arrondissemcnts-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 April 1895. Heden zijn veroordeeldM. v. O., 33 jte Ko- Ignsplaat, wegens mishandeling van een ambtenaar en beleediging van een ambtenaar tot 14 dagen ge- i vangenisstrafH. D. M. V., 12 j., te Hansweerd, gemeente Kruiningen, wegens diefstal tot f 3 of 3 dagenM. G., 27 j., te Wolfertsdijk, wegens mis- 1 handeling tot 7 dagen gevangenisstraf; M. Z., 25 j te 's-Heer Arendskerke, wegens diefstal tot 2 jaren gevangenisstraf; J. G., 18 j., te Goes, wegens weer spannigheid tot 3 dagen gevangenisstraf; J. A. B., .14 j., te Goes, wegens bedelarij, tot 3 dagen hech tenis; J. P. H., 34 j., te Goes, wegens bedelarij tot 3 dagen hechtenisL. De F., 32 j., te Ter-Neuzen, thans uit anderen hoofde gedetineerd in de strafge vangenis to Goes, wegens oplichting tot 4 maanden gevangenisstraf. Vrij gesproken werd: F. 8., 12 j., te Hansweerd, gemeente Kruiningen, beklaagd van heiing. Bij vonnis der arrondissements-reehtbank te Middelburg van 8 dezer werd P. J., herbergier en koopman te Wolfertsdijk, in staat van faillissement verklaard. Woensdag is deze persoon, verdacht van bedriegelijke bankbreuk, gevangen genomen en over gebracht naar het huis van bewaring aldaar. (M. Ct.) Gemengde Berichten Ook de jaarwedde van den brievengaarder te Wolfertsdijk is met f50 verhoogd en bedraagt thans f 450. JBorsele. Woensdag trof den slager L. G. uit 's-Heerenhoek bij het vervoeren van vee langs den steiger naar de Prov. stoomboot het ongeluk dat hij door eeu rund van de brug in liet fel stroomend water werd geduwd. Goede raad was duur. Gelukkig had de jachtopziener Troupé9 spoedig een haak en touw bij de hand om daarmede, terwijl hij np de brug lag, den drenkeling te vatten. Inderdaad ge lukte dit, waardoor G. kort daarop in veiligheid was gebracht. Ooggetuigen verklaren dat G. verdronken zou zijn zoo hij zich alleen had moeten redden. Middelburg;. Naar men ons mededeelt heeft de poppentantoonstelling ten behoeve van de Vereeni ging Kindervoeding" het buitengewoon hooge saldo van f 2900 opgeleverd. Voor een krankzinnige in de gemeente Sckeemda telegrafeerde de burgemeester naar 16 krankzinnigen gestichten, om plaats te verzoeken, maar overal te vergeefsalle plaatsen waren bezet. De ongelukkige wordt thans in zijne woning bewaakt. Te Bergumerheide zou door een notaris eene landverhuring worden gehouden. De huurders gaven echter als ééa man te kennen, niet te zullen huren dan wanneer in de condities bepalingen werden opgenomen, waarbij vermindering van den huurprijs zou worden verkregen, indien de oogst door veel vuldige regens, bnderloopen van landen, enz. mislukte. Daar aan deze voorwaarden niet direct kon worden voldaan, werd geen enkel perceel verhuurd. Gelijk wij eergisteren meldden zijn in het Drentsche dorp Dwingeloo dezer dagen II huizen verbrand. Als vermoedelijke brandstichter is A. B., wiens huis ook afbrandde, gearresteerd en ter be schikking van den officier van justitie gesteld. Aan het steenkolen-depót der Mij. van staats spoorwegen te Meppel is ontdekt, dat met minder dan ruim 50 waggonladingen steenkolen worden vermist, eene waarde vertegenwoordigende van 2000 a 3000 gulden. Door do Pruisische regeering moet f 6000 beschikbaar ziju gesteld voor de betrekkingen der verongelukten bij de dynamiet-ontploffing bij Lobith. Door da stoomtram uit Rozendaal is nabij EttenLeur de onlangs uit Lombok teruggekeerde O.-I. militair J. B., uit Hoorn, overreden en gedood. To Maassluis had een zesjarig jongetje de on voorzichtigheid een brandende sigaar in zijn zak te steken. Zijn kleeren geraakten in brand en het kind kreeg zulke brandwonden, dat het aan de gevolgen overleden is. Voor korten tijd werd op een openbare school in een kleine gemeente van Gelderland het referen dum met goed gevolg toegepast. Een ouderwijzer der school in een andere gemeente benoemd zijnde, wist niet of hij de benoeming al of niet zou aan nemen. De kinderen droegen kennis van zijn benoe ming elders, zoodat de onderwijzer eenvoudig op een bord de woorden schreef»gaan of blijven", welke vraag de kinderen op het bord moesten beantwoorden. Zeer eigenaardig klonken de antwoorden der kinderen, waarvan sommigen schrevenweg, marscb, fort (voort), gaan enz. De onderwijzer zag in, dat de meerderheid der jeugd vóór zijn vertrek had gestemd en diende dan ook eenige dagen later zijn ontslag in waar het behoorde. (A. C.) Bij den Omval te Amsterdam zonk een woon- schuitje, dat tot verblijf dient van een man, vrouw, 6 kinderen en een zuigeling. De kinderen waren gelukkig naar school en de man bevond zich even eens aan den wal. De vrouw werd met eenige moeite gered, de zuigeling verdronk. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen, in het 6 district, dd. 10 April jl., levert het wrak van de tjalk Vertrouwen, gezonken in het Nauw van Bath, Schelde, 6e district, een wei nig beO, de spitse ton do. 26 met kegel, geen ge vaar meer op voor de scheepvaart en is het vaar tuig, toonendo de voorgeschreven liehten, en de wrakton nabij het wrak opgenomen. Voor het kantongerecht te Steen wijk is behan deld de zaak van den landbouwer Stegeman, het zoogenaamde Staphorster boertje," beklaagd van het uitoefenen van het bedrijf van geneeskundige en het verschaffen van artsenijen, zonder voor het een of ander de bevoegdheid te bezitten. Uit het verhoor der beide opgeroepen getuigen bleek wat trouwens algemeen bekend is dat van heinde en verre de patiënten ter plaatse komen, waar het boertje" zijne zitdagen houdt. Ook de getuigen hadden raad van hem ontvangen, vrijwil lig iets gegeven, en eenige dagen later zalf en krui derijen ontvangen. Van wie Dat schoen in het duister te liggen. Stegeman ontkende die mensehen ^behandeld" te hebben, en scheen over deze zaak een slecht geheugen te bezittenhij had weinig te zeggen. De ambtenaar van het O. M. achtte de fei ten bewezen en deed den eisch van f 100 boete, subs. 30 dagen gevangenis. Het schijnbaar zoo onnoozele boertje, dat, naar hij verklaarde, de zaak niet recht begreep, verliet lachende het gebouw, om zich waarschijnlijk weer naar een zijner patieuten te begeven. Het onderzoek van den diefstal van militaire equipementsstukken van de rustkamer in de Oranje kazerne te 's-Hage heeft nog een ander vrg geheim zinnig zaakje aan het licht gebracht. In verband met dit onderzoek toch werd door de politie gehoord een dienstbode, die verkeering had met een der ver dachte militairen. Dit dienstmeisje word in hot be zit gevonden van vrij veel geld. Naar de herkomst daarvan ondervraagd, moet zij beweerd hebbeD, dat dit geld afkomstig is van een dame, onlangs over leden in het Diaconessenhuis aan de Laan van Meer- dervoort aldaar, die bij haar mevrouw als pensio- naire inwoonde. Zij had het in den vorm van Java- bankbiljetten gevonden in een pakje waschgoed van de overledene en beweert het gevondene te hebben gedeeld met haar meesterosse, dia voor do inwisse ling zorgde. Deze bankbiljetten zgn de volgende2 van f 25, 4 van f 50 en 3 van f 100, welke waarschijnlijk in den loop van de maand Februari zjjn gewisseld. Da commissaris van politie der centrale afdeeling te 's-Gravenhage verzoekt mededeeling als van deze wisseling iets mocht blijken. De onlangs op voorstel van den burgemeester door den Raad der gemeente Edam vastgestelde ver ordening tegen vermomde bedelarij" werkt zeer goed. In de eerste week na do afkondiging is aan 27 personen belet met lucifers of postpapier langs de huizen te gaan. Aan werkelijke venters daaren tegen zijn vergunningen uitgereikt. Dinsdag wandelde te Leeuwarden een paar jonge dames op den Sfceinser straatweg, toen een maréchaussée achter haar kwaui aanrijden. Een der dames, een meisje van 20 jaren, schijnt verkeerd te zijn uitgewekenzij viel, en kreeg het paard over zich heen. Inwendig werd zij zwaar bezeerd. Zij werd in een uitspanningsoord in de nabijheid opgenomen, on kon eerst 's avonds laat per brancard naar hare woning worden vervoerd. De toestand blijft zorgwekkend. De vrouw van den arbeider A., uit Blanken ham, ontving, terwijl zij te Blokzijl haar boodschappen deed, de vreeselijke tijding, dat haar huis in brand stond, waarin zij kaar 4 kinderen had achtergelaten. Doordien de woning rondom in het water is gelegen, had zij de deur gesloten. Al de vier kinderen van een half tot zeven jaar zgn in de vlammen omgekomen. Een familie, woonachtig op de Stadhouderskade te Amsterdam, bemerkte eergisteren, na een Week uit de stad geweest te zijn, dat dieven van haar afwezigheid gebruik hadden gemaakt om in te br ken en uit het huis weg te halen, wat zij voor de hand vonden tafelgereedschap, linnen en wollen goederen, een pendule, een gangklok en zelfs een kamerscherm. In en om Charleroi staken op het oogenblik 6000 glaswerkers, terwijl er nog 4000 aan 't werk zgn. De meeste stakers zouden graag het werk her vatten, maar de blazers, die spaarpenningen hebben, zgn koppig en willen volhouden. Eiken dag zijn er vergaderingen, waarin wordt voorspeld dat de pa troons spoedig zullen toe geven maar deze hebben glas genoeg in voorraad en schijnen weinig geneigd tot toegevon. In Verviers en omstreken staan nog vgf-en-twintig spinnerijen stil. De stakers toonon nog niet voel neiging om weer aau 't werk te tijgen.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1