1895 N°. 46. Donderdag 18 April. 82sle jaargang. Bij dit nomraer behoort een bijvoegsel. Bedrijfs- en andere Inkomsten belasting op de Honden Personeele belasting Kleinhandel in Sterkedrank De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bgblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverfcentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. SjssesxdiKus; van advertentiên voor I aren op den dan der uitgave. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct:. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjja slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjka- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. G0ESCHE COURANT. De aanvang van bet bescbrijvingswerk voor de belasting op voor het dienstjaar 1895/96 is door den Commissaris der Koningin bepaald op DINSDAG DEN 7 MEI 1895, terwijl het werk der commifsiën van aanslag behoort te zyu afgeloopen op 1 OCTOBER daaraanvolgende. De bestuurder of beheereud vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekeriugmaatschappij, coöperatieve vereeiiiging, of van eene vereeuiging of stichting die een bedrijf of een beroep uitoefent, of de boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden van zijn optreden kennis te geven aan het bestnur der gemeente, waar hij woont. Bovenvermelde personen mogen niet tot het doen van uit - deelingen of uitkeeringen, waarvoor belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangiite gedaan eu de over vroegere uitdeclingeu of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebban. De bedoelde uitdeelingm of uitkeeringen mogen bij liquidatie niet geschieden, alvorens de daarvoor verschuldigde belasting is voldaan. Zij zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening oen zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkaeringen of uitdeeling te doen toekomen aan den voorzitter der commissie, die den aanslag moet regelen. De overtreding dazer bepalingen wordt gestraft met geld boeten van ten hoogste 25 en ƒ400. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, zijn verplicht zich ter plaatse binnen het rijk. waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, waarvan zij een bewijs ontvangen, dat zij op eene geldboete van hoogstens 25 moeten vertoonen aan de bevoegde ambtenaren. Nog worden de ingezetenen van het rijk herinnerd aan de bevoegdheid om zich bij de aanstaande beschrijving de uitrei king van een beschrijviugsbiljet B te verzekeren do r voor of op 15 Mei a. s. het verzoek daartoe te richten tot den ontvanger der directe belastingen over hunne womplaats. Goes, den 13 April 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Het voljaarskohier voor 1895 van de is door den Raad in zijne vergadering van den II dezer vast gesteld, op heden aan den Ontvanger ter hand gesteld en zal na de uitreiking van het aanslagbiljet gedurende eene maand ter inzage liggen, gedurende welken tijd de aangeslagenen hunne bezwaren op ongezegeld papier bij den Raad kunnen indienen. Goes, den 13 Maart 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Da aanvang van het besehrijvingswerk voor de dienstjaar 1895/96, is bepaald op Dinsdag den 7 Mei 1895. De beschrijvingsbiljetten zullen van 7 tot en met 17 Mei worden uitgegeven en niet voor 18 Mei mogen worden op gehaald. Wegens elk opgehaald beschrijvingsbijet zal een bewijs van ontvang worden afgegeven. Door niemand dergenen, die de biljetten uitreiken en ophalen mag voor de invulling der verklaring van de belastingschuldi gen eenige belooning gevorderd worden. Bij art. 5 der wet van 9 April 1869 (St.bl. no. 59) is van de personeele belasting vrijgesteldda eenige vrouwelijke be diende, overigens naar de eerste, derde of vierde kla9ie belas tingplichtige, welke geen andere bedienden houdt en vier of meer eigen of aangehuwde kinderen, kindskinderen of pupillen bij zieh heeft inwonen, die op 1 Mei des jaars, waarover de belasting loopt, jonger dan een en twintig jaren zijn. Bij art. 7 dier wet zijn de eerste twee paragrafen der wet van 29 Maart 1833 (St.bl. no. 4) zoodanig gewijzigd, dat hij, die na den 15 Mei een perceel in gebruik neemt, voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen verschul digd is voor den tijd van het dienstjaar, die dan nog overblijft, terwijl aan hem, die een perceel geheel verlaat, ontheffing wordt verleend. Om als tegenschatter van de zijde der belastingschuldigen te dienen, ingeval van herziening van het aangegeven bedrag van de huurwaarde of het aantal deuren en vensters of haardsteden, zijn de volgends personen aangewezen WILLEM FRED ERIK VAN RIET Sr., PIETER BUITENDIJK, MA RIN US DIGNUS DEKKER en LEENDERT DE BESTE Wz. De ingezetenen, die zich met hunnen aanslag bezwaard achten, zijn verplicht bij hunne bezwaarschriften over te leggen een duplicaat van hun aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den rijksontvanger verkrijgbaar gesteld. Gom, den 13 April 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Vargunning i9 verleend tot uitoefening van don aan mej J. DONGA, wed. II. J. Molhoek en J B. BOS- HOFF Jr. in de localiteiten van het perceel wijk D no. 214 en perceel wijk A no. 2. Goes, den 13 April 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. De week vóór Paschen is nu juist gewoonlijk niet de me9st belangrijke op politiek gebied, en ook dit jaar maakt zij daarop geene uitzondering. WezulFn daarom ditmaal, alleon ter geregelde voortzetting onzer mededeelingen omtrent de voornaamste ge beurtenissen, een vluebtigen blik slaan op de week, die achter ons ligt. Beginnende met Fngeland, kan gemeld worden, dat bij de benoeming van een voorzitter van bet Lagerhuis de regeering met baren candidaat, den beer Gully, de overwinning beeft behaald. Hij werd echter slechts met eene meerderheid van 11 stemmen ge kozen, zoodat de zege moeielijk schitterend kan ge noemd worden. De Ieren voegden zich ditmaal grootendeels bij de oppositie van conservatieven en unionisten, en daaraan is het te wijten, dat de beer Gully niet meer stemmen verwierf. De nieuwbe noemde zal feitelijk zijn ambt eerst aanvaarden op 22 April, wanneer bet Lagerhuis zijne zittingen zal hervatten, o. a. ter behandeling van de begrooting, die alsdan ingediend zal worden. Br is in den laatsten tijd weder vrij sterke wrij ving tusscben Engeland en Frankrijk over beider koloniale aangelegenbeden in Afrika. Het voornaamste geschil loopt over Egypte, waar Frankrijk zoo gaarne een woordje zou medespreken. Engeland blijft zich daartegen verzetten, vooral op grond, dat Frankrijk indertijd, toen Arabi-Pacha in opstand was, Enge land alleen de kastanjes uit het vuur liet balen. Daarover beeft de republiek nu blijkbaar spijt en zij beroept er zich op, dat zij, als koloniale mogend heid, ook belang beeft bij liet Suez-kanaal, maar het is begrijpelijk, dat de Britsche regeeiing nu ook weinig geneigdheid toont om de heerschappij in Egypte met Frankrijk te deelen. Van beide zijden wordt echter alles in bet werk gesteld om op de meest vredelievende wijze tot eene schikking te ge raken, zoodat van een ernstig geschil voorloopig althans nog geene sprake is. Op bet gebied der binnenlandscbe politiek valt uit Frankrijk niet veel belangrijks mede te deelen. De begrooting, voor bet loopende jaar, die eindelijk door de Kamer is afgehandeld, beeft nog aanleiding gegeven tot eene kleine schermutseling tusscben Kamer en Senaat, maar bet verschil is toch spoedig opgelost. Na bet reces zal de minister van financiën, in verband met een vroeger gedaan verzoek om de begrootingen wat tijdigor in te dienen, dadelijk die voor 1896 aan de Kamer aanbieden. Spanje beeft bet nog altijd zeer volhandig met den opstand op Cuba, en zoo er eenige verandering ten goede in zal komen, zal dit zeker niet geschieden vóór maarschalk Martinez Campos op bet eiland zal zijn aangekomen en er de leiding der zaken zal hebben ter band genomen. De leider van den op stand, die tot nutoe zich op een der andere eilanden bevond en vandaar zijne aanhangers leidde, is thans op Cuba aangekomen, om meer kracht aan don opstand bij te zetten. Bovendien worden de Spaan- scbe troepen nog al geteisterd door de gele koorts en de pokken, die onder hen zijn uitgebroken. Van de overige Europeescbe staten vraagt alleen Denemarken nog de aandacht, omdat daar door de nieuwe verkiezingen van de volksvertegenwoor diging de houding der oppositie is bevestigd en door de meerderheid der kiezers goedgekeurd. Men herinnert zich vermoedelijk nog, dat daar te lande gedurende verscheidene jaren een ernstig con flict is geweest tusscben de regeering en de meer derheid der Kamer, inzonderheid naar aanleiding van de regeeringsplannen tot versterking en verdediging der hoofdstad Kopenhagen. Het gevolg van een en ander is geweest, dat telkenjare de Folketbing wei gerde de begrooting vast te stellen en dat koning Christiaan dan eene buitengewone financiëele wet uitvaardigde om in de uitgaven van den loopenden dienst te kunnen voorzien. Verleden jaar is er toen eindelijk eene soort van compromis gesloten tusscben regeering en volksvertegenwoordiging, waarbij de laatste, in afwachting van de verkiezingen, de be grooting hielp tot stand brengen. Thans zjjn die verkiezingen gehouden en ontegenzeggelijk hebben de radicalen, die de oppositie vormen, nog versterkt door een achttal socialisten, van wie Kopenhagen er alleen zeven afvaardigt, de overwinning behaald. Het zal dus zeer de vraag zijn of het kabinet-Estrup zich nog langer zal weten te handhaven. Uit Oost-Azië komen berichten, dat China en Japan het bereids eens geworden zijn over de voor naamste punten van den vrede. De Times vermeldt uit Sbangai dat, volgens een telegram van den schoon zoon van Li Hung Chang, de vrede is geteekend onder deze voorwaarden: Onafhankelijkheid van Korea, bezetting der veroverde plaatsen en bet gebied ten oosten van de Wiao-rivier door Japan en afstand van Formosa, benevens een oorlogschatting van hon derd millioen dollarsbovendien zou een of- en defensief verbond tusscben Chiu3 en Japan worden gesloten. GOES, 17 April 1895. J.l. Zaterdagmiddag bad alhier de plechtige be- gv-tffnis plaats van bet stoffelijk overschot van ds. D. P. M. Huet, in leven predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Goes. Grafwaarts gedragen door de leden van den kerkeraad, werd de lijkkist, die gedekt was met een tweetal kransen en een tak, gevolgd door eene schare van familieleden, ambtsbroeders, kerkelijke autoriteiten en vrienden van den overledene. Aan de geopende groeve werd bet eerst bet woord gevoerd door ds. C. van Koetsveld C.E.z., thans de oudste predikant bij da Ned. Herv. Gem. alhier, die eraan herinnerde, dat het den volgenden dag 17 jaar zou zijn, dat ds. Huet alhier zijn arbeid was begonnen, en spr. herdacht hem in dien arbeid, die der gemeente en zoo menig stadgenoot ten zegen was geweest. Hij wees erop boe vele vragen er in den rusteloos werkenden geest van ds. Huet waren opgekomen, waarvoor bij hier beneden geen antwoord bad gevonden, vragen waarop hij zich bij zijn leven bad moede gepeinsd, doch die nu eerst voor hem zijn opgelost. Op spr.'s uitnoodiging zongen d9 aan wezigen Gez. 52 12. Vervolgens sprak ds. Hage van Wolfertsdijk een woord van dankbare berinnering, niet slechts namens zichzelven, maar ook namens de ringbroeders en bet classikaal bestuur. In de samenkomsten dier col leges genoten alle aanwezigen steeds van de talen ten en uitnemende gaven van den overledenezijn scherp verstand maar bovenal zijne groote liefde maakte die samenkomsten dubbel begeerlijk. Wel licht zal eenig vriend van ds. Huet de taak aan vaarden van hem eene levensbeschrijving samen te stellen en uit te geven. Maar hij, die zich met die taak belast, zal op veel te letten hebben, wil hij Huet in bet ware licht voorstellen met zijne uit nemende gaven en fijnen humor, waardoor hij zoo vaak zout sprenkelde over heerlijke waarheden. Huet gal zichzelf geheel en juist zooals bij was; in hem woonden blanke oprechtheid en groote liefde. Wat hij beoogde wasde menscben gelukkig te maken en ze tot God te brengen. Velen hebben veel van hem mogen keren, en hoe verzwakt zijn lichaam in de laatste jaren ook was, bet werd telkeus weder versterkt, opdat bij nog zou kunnen bljjven woe keren met zijne liefde en zijne beginselen. De vrucht van zijn arbeid zal in deze gemeente blijven. Blijve evenzoo zijne nagedachtenis ons dierbaar en moge zij ons allen brengen tot de volharding in de groot- scbe taak, die de overledene zich had gesteld te leven voor God en anderen te brengen tot Jezus. Daarop trad ds. C. L. Laan van Rotterdam naar voren om zijn vroegeren ambtsbroeder in deze ge meente een laatst vaarwel toe te roepen. In Huet ontvalt aan de Kerk iets bijzonders, want bij was een bijzonder man. Spr. herinnerde zich, dat Huet in 1882 bij hem op Walcheren vertoefde, bij welke gelegenheid spr. hem verzocht iets in zijn dagboek te schrijven. Met zijn schrander oog keek hij hem oven peinzend aan, greep toen de pen en zette dez9 woorden neder»Zijn liefdegloed verteert steeds mijn gemoed." Dat was in waarheid bet levenswoord van den overledene, en spr. wenschte dat woord neder te leggen aan zijn graf. Vrede ruste thans op zijne assche en op zijne werken, die zoovel en ten zegen zijn geweest. Da Costa, die Huet bad gekend in diens levensperiode, waarin hij de dartele luit nog bespeelde, bad over hem vaak een traan in bet oog, maar toen verstond Huet dio traan nog niet en beantwoordde hij baar met een glimlach. Later beeft hij de beteekenis van die traan gevoeld, zooals alleen iemand van zijn gemoed gevoelen kan. Huet beeft veel en lang en onverpoosd gezocht in verschillende kerken en bij verschillende secten, maar zijn zoeken gold niet die kerken of secten, maar bet gold Jezus. Men beeft Huet dikwijls geschetst als iemand van wi'ssel- valligen aard, maar dat is niet juisthij was constant iu zijn zoeken naar Jezus, alleen bevond hij, dat niemand Hem had. Langzamerhand is de oude Huet gestorven, maar er is een nieuwe geboren, te groot voor deze wereld, en thans is zijne verlossing gekomen. In hem is aan Nederland een groot man ontvallen, maar wij blijven God er dankbaar voor, dat wij hem zoolang hebben mogen bezitten. Thans nam ds. C. R. van Lelyveld bet woord, en zeide, naar aanleiding van de laatste woorden van den voorgaanden spreker, dat wij God inderdaad te danken hebben voor den overledene. Het was niet spr.'s taak om nog meer van hem te zeggen, hem te prijzen, hem te verheerlijkenhjj wilde er alleen op wijzen hoe Huet beeft rondgewandeld op aarde als een gewijd man te midden der zijnen. Jl. Vrijdag na de bediening van het H. Avondmaal had eene zuster der gemeente tot spr. gezegd, dat zij dien avond niet naar den kansel bad kunnen opzien, waar zij nooit meer den geliefden voorganger Huet zou aanschouwen. Zoo zal het ongetwijfeld talloos velen gaan, maar toch moeten we God blijven danken voor zoo menig goed woord, dat we van Huet hebben ontvangen, voor zijne gebeden ten behoeve der gemeente en voor zjjn heerlijk getuigenis op zijn sterfbed. De voorganger der Christelijk Evangelische ge meente alhier, ds. Siebenhar, en die der Gerefor meerde gemeente, ds. Kapteijn, legden mede getuige nis af van hunne warme liefde en sympathie voor den overledene, wiens bedoeling het was, dat men, onverschillig tot welk kerkgenootschap men behoorde, zou staan hand aan hand, hart aan hart en ziel aan ziel. Van zijne woorden ging eene eigenaardige be koring uit, en zij leverden het bewijs, dat zijne liefde zich niet liet begrenzen door de muren eener kerk, maar dat zij behoorde aan alle menscben. Ten slotte nam nog ds. Smit van Amsterdam bet woord om namens zichzelven en vele ambtsbroeders hunne warme sympathie voor den overledene te betuigen. Spr. herinnerde eraandat Huet eens geschreven heeft, dat spr. hem zooveel goed gedaan had maar dit haalt niet bij wat de overledene hem en anderen voorgangers is geweest, wien hij het ruime inzicht in Gods oneindige liefde heeft ge schonken en die hij gebracht heeft tot die groote liefde Gods, waardoor hij tevens zoo grooten zegen heeft gebracht aan talloos velen in ons vaderland. Spr. eindigde met een opwekkend woord aan alle voorgangers om de nalatenschap van den overledene te aanvaarden, om uit te zien naar den spaden zegen des geestes. Diep geroerd en met van aandoening gebroken stem dankte de eenige zoon des overledenen, ook namens zijne moedor, voor de talrijke bewijzen van belangstelling en hoogachting en voor de woorden van sympathie bij het graf zijns onvergeteljjken vaders gesproken. Een talrgke schare stond buiten het kerkhof tot het einde toe in diepe aandacht de plechtigheid te aanschouwen, allen zeker onder den ernstigen in druk, dat een man van edel karakter was ten grave gedaald. In de gisteravond in »de Prins van Oranje" alhier gehouden vergadering van de liberale kies- vereeniging »Goes" zijn tot voorloopige Candi da t e n voor het lidmaatschap der Prov. Staten gesteld de heeren W. F. J. Wagtho, burgemeester van Kortgene, Kats en Kolijnsplaat, met 22, W. F. K. Lenshoek, wethouder der gemeente Goes, met 20, I. D. Fransen v. d. Putte te Goes, met 15, J. Fransen' v. d. Putte te Goes, met 11, jhr. U. E. Lewe van Nijenst.ein, burgemeester van 's-Heer Arendskerke, met 10, O. Der Weduwen, burgemeester der ge meente Kruiningen, met 8 stemmen en J. J. Ramondt, wethouder der gemeente Goes, met 1 stem. Laatstgenoemde had, toen hij voorgesteld werd, nadrukkelijk verzocht van de candidatenlijst geroieerd te worden, daar hij in geen geval eene candidatuur zou aannemen en daarom ook nog vóór de stemming verzocht geene stemmen op hem uit te brengen. Gisteren hield de afdeeling Heinkens- zand der Zeeuwsche landbouwmaat- s c h a p p ij eene algemeene vergadering, die slechts zeer schaarsch bezocht was. De voorzitter, de heer E. v. d. Bosch, opende de bijeenkomst en zeide, dat het hem aangenaam was te kunnen constateeren, dat we eindelijk eens een helderen en tevens warmen dag hebbenhij hoopte, dat nog veel zulke dagen mogen volgen, opdat de landbouwwerkzaamheden, die veel ten achter zijn, met kracht kunnen worden ter hand genomen. Vervolgens werden de notulen der vorige verga dering gelezen en goedgekeurd en werd de rekening, onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn gehouden beheer, goedgekeurd en vastgesteld in ont vang op f 675,43, in uitgaaf op f 603,88 en derhalve met een goed slot van f 71,55. Vervolgens deed de voorzitter mededeeling van den uitslag der stierenkeuringen, voor zoover die gehouden zijn (zie ons blad van 11 dezer). Hg voegde daaraan toe, dat, volgens deu algemeenen indruk, de afdeeling ten dezen opzichte zeer was vooruit gegaan en dat ook de stieren, te Goes aangevoerd, althans niet minder, de éénjarige zelfs beter w aren dan de vorige maal. De keuringen te Goes en Krui ningen waren goed bezocht, die te Tolen flauw; ook die te Middelburg liet te wenschen over, maar die to Zieriksee was zeldzaam goed bezocht. Spreker constateerde bepaald vooruitgang, maar natuurlijk langzaamen nog altijd doet zieh het verschijnsel voor, dat zelfs in Noord-Holland en Friesland wordt waargenomen, dat de boeren meer letten op den i goedkoopsten dan op.des besten stier. Verder gaf I de voorzitter nog eenige wenken ten opzichte van de inschrijving, zoowel van de bekroonde stieren als van de kalveren, afkomstig van bekroonde stieren en ingeschreven koeien, en deelde hg mode, dat de desbetreffende bepalingen nit het reglement afzon-

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1