hit niet. De moeder begaf zich nu met den meesten ■poed naar eene nabijzijnde diepe sloot en ontstelde met weinig, toen zij daarin het hoedje van haar dochtertje zag drijven. Zonder beraad sprong zij in de diepe iloot om haar kind te zoeken, maar te vergeefs. Eene buurvrouw zag de arme moeder, die niet weêr op den wal kon komen, worstelen en snelde toe om haar te helpen, maar ook zij geraakte in de diepe sloot. Beide vrouwen geraakten nu in groote verlegenheid, doch gelukkig werd haar ang stig geroep gehoord door drie mannen, die in de nabijheid aan 't werk waren. Deze ijlden toe, bega ven zich te water en 't gelukte hun de beide vrou wen van een gewissen dood te redden. Toen de drie mannen en de beide vrouwen allen met een nat pak op den wal stonden, kwam eensklaps de ver miste aanloopen, niet wetende, wat er te doen was. Voor de grap had het wichtje zich achter het huis verscholen, opdat de beide andere kinderen haar niet zouden kunnen vinden. De bljjdschap der moeder laat zich niet beschrijven. De vijf personen, die te water waren geweest, spoedden zich naar huis, om droge kleeren aan t« trekken. Later bleek, dat het hoedje door den wind in de sloot was geraakt. Bij het werk aan het hoofdgebouw der Am- sterdamsche tentoonstelling heeft gisteren een treurig ongeval plaats gehad. Eenige ijzeren spanten en stijlen van het gebouw bezweken en vielen met nogal wat geweld neder een vijftal werklieden geraakten onder de ijzeren balken en werden tamelijk ernstig gewond. Nader wordt hieromtrent gemeldHet ongeluk heeft gelukkig niet zulke ernstige gevolgen als men eerst vreesde. In de Belgische afdeeling zijn twee galerijen naast de hoofdgalerij ingestort. Als men weet dat het heele geraamte van ijzer is en dat er op 't-.oogen- biik der instorting wel een vijftig arbeiders aan het werk waren op die plaats, dan is het wonder, dat er slechts vijf personen gewond zijn. Deze zijn naar het Buiten gasthuis vervoerd, waar er twee werden opgenomen. De overigen konden weer vertrekken. Drie van de gewonden zijn Belgen. Zooals men we*t zijn de werklieden verzekerd. Intusschen is de ravage op het terrein nog al belangrijk. De ooi zaak van het ongeval is niet met zekerheid bekend. De galerij naast de hoofdgalerij begon het eerst te vallen. Gelukkig geschiedde het zeer langzaam, zoodat de meeste arbeiders nog weg konden snellen. Twee, die op het dak zaten, werden echter door den val meegesleept. Do verwondingen moeten echter niet levensgevaarlijk zijn. Het ongeluk op het terrein heeft intusschen nog een ander gevolg gehad. De werklieden aan hot hoofdgebouw, aan de zoogen. baliewaarvan de Belgische galerijen deel uitmaak ten hebben het werk gestaakt. Er zijn 160 tim merlieden, 40 monteurs en 100 sjouwerlui. Woensdagmiddag in den schafttijd kwamen ze in de halle bijeen en daar werd de werkstaking ge proclameerd. Reeds lang waren ze ontevredenhet ongeluk, door hen aan onvoorzichtigheid der Belgen toege schreven, gaf den doorslag. De grieven zijnvooreerst dat zij Zaterdags van 7 tot half tien op 't Leidsche Plein op do uitbeta ling van het loon moeten wachten 2o. dat zij al tijd te kort komen bij de uitbetaling; 3o. dat zij 's Maandags, afs ze reclameeren, zonder succes aan 't werk worden gestuurd en eindelijk dat 3 pet. van 't loon gekort wordt voor verzekering, die in de 6tad vo^r niets geschiedt. De eischen zijn voor de monteurs, die het ge vaarlijkste werkje doen en daarvoor 23 a 24 ct. per uur verdienen, een Joon van 3-5 ct. per uur. De patroon, die deze werklui der halle heeft aan genomen, was eergisteren afwezig. De portier van het hospitaal Saint-Louis te Parijs werd Maandagnacht opgebeld door een man, die zeide dat hij het hoofd van zijn broer moest laten balsemen, inderdaad had hij in een zakdoek een nog bloedend hoofd bij zich. Uit het verhoor in een politiewachtpost, waarheen de verschrikte portier hem wist te geleiden, bleek het dat men met een krankzinnige te doen had, die zeide zijn broer naar een bosch te hebben gelokt en hem daar met een revolver te hebben doodgeschoten, ten einde hem te onttrekken aan de mishandelingen van zijn vader. Hij had zijn hoofd afgesneden, om het ge balsemd te kunnen bewaren. Het verhaal van den ongelukkige werd in allen deele bevestigd. Het hoogwater veroorzaakt in een groot deel van Oostenrijk en Hongarije onbeschrijfelijke ellende. De rivieren Kulpa, Save en Odra zijn buiten de oevers getreden. Van Sisseck tot Petringa (Kroatië) staat alles blank. Over een afstand van drie uren gaans is de geheele streek een meer, waarboven slechts de daken der huizen uitsteken. Volgens bericht uit Buenos-Ayres ontstond er eene verrassende nieuwe vertraging in Jabes Balfour's vertrek. Het stoomschip Tartar Princewaarop de gevangene zich bevindt, werd door laag water ver hinderd naar Engeland te stoornen. Hiervan profi teerde de rechtsoverheid te Salta tot eene poging om Balfour weder te bemachtigen. Twee barer agenten begaven zich op de Tartar-Prince en eischten Balfour op. Dn Engelsche detectives weigerden, waarop de eerstgenonmden dreigden op de Tartar-Prince em bar go" te leggen. De Britsche consul en de regeering wer den geappelleerd tot vereffening van deze nieuwe moeielijkheid. Balfour is nu volgens nader bericbt toch eindelijk van Buenos-Ayres vertrokken. De Tartar-Prince zal hem naar Engeland brengen. In Hongarije bestond de zonderlinge gewoonte, dat de schoolkinderen bij het komen en heengaan de hand hunner onderwijzers kusten. Op bevel van het geneeskundig staatstoezicht is dit gebruik af geschaft. In een dezer dagen in de Vereenigde StateS uitgesproken vonnis, handelende over een moord, nam de jury voor het eerst als bewezen aan dat iemand den dader door middel van suggestie tot het plegen van de daad had aangezet. De hypnoti seur werd ter dood veroordeeld en het Hooggerechts hof te Topeca heeft jl. Zaterdag dit vonnis, in hooger beroep, bekrachtigd. In de Britsche steenkool-mijnen dreigen nieuwe moeilijkheden. De eigenaars der mijnen in het graaf schap Northumberland besloten de loonen der mijn werkers met 61It percent te verlagen, omdat de prijs der steenkolen in het laatste kwartaal met 9 stuivers per ton gedaald is. De eigenaars der Schotsche mijnen kwamen dezer dagen te Edinburgh bijeen en besloten eenstemmig de loonen der werklieden met 121/2 percent te ver minderen. Deze vermindering komt overeen met een verlies van 6 pence (f0,30) per dag voor de mijn werkers. Of de mannen zich deze verlagingen stil zullen laten aanleunen, zal de toekomst leeren. Men weet dat ze op dat punt niet gemakkelijk zijn; maar aan den anderen kant hebben zij bij vorige gelegenheden zulke dure ondervinding opgedaan, dat. ze wel niet overijld tot een nieuwe werkstaking zullen besluiten. Te Hamburg trachtte een tot 5 jaren gevan genisstraf veroordeelde uit den kerker te ontvluch ten; de soldaten, die op wacht stonden, schoten hem dood. Belastingen. De inwoners van Dortmund weten wat belasting betalen is. Voor het dienstjaar 1895/96 worden geheven 140 opcenten op de inkomsten-, 200 op de grond- en 160 op de bedrijfsbelasting. Aangezien velen meenden, dat de Russische Joden van Czaar Nikolaas eene zachtere bejegening hadden te wachten dan van zijn vader, is het op merkelijk, dat de minister van oorlog eene aan schrijving heeft rondgezonden, waarin aangedrongen wordt op de strengste handhaving van het anti- Joodsche edict van 1893. Daarbij is het allen Joden verboden, de verschillende oorden van herstel in den Caucasus en aangrenzende streken te bezoeken. De circulaire is gericht aan de militaire autori teiten van de Don-, Koe ban- en Terekstreek, waar een aantal badplaatsen tot herstel van gezondheid zijn. De Joden mogen daar noch de wateren drin ken, noch herstel hunner gezondheid zoeken. In Italiaansche regeeringskringen rekent men op een meerderheid van meer dan honderd stemmen als gevolg van de aanstaande, nog altijd niet be paalde verkiezingen. Een der ministers heeft ver klaard, dat er in de nieuwe Kamer dadelijk een groep zal ontstaan om te vragen alle mogelijke quaestien, die met de bankschandalen in verband staan, zes maanden uit to stellen. Ziedaar een ge makkelijke wijze om de zaak te smoren, welke ge paard zal gaan met een reglementswijziging, strek kende om de Kamerleden te beletten voortaan maar alles te zeggen wat zij willen. Aan de N. R. Ct. schrjjft men uit Berlijn On geveer lö maanden geleden werd de keizerlijke ceremoniemeester Von Kotze op bevel des keizers gevangen genomen en begon tegen hem, voor de militaire rechtbank, een proces, wijl zware verden king op hem rustte, dat hij anonieme, zeer obscene smaad brieven aan verschillende personen, tot den hofkring behoorende, gezonden had. Na eenige weken werd Von Kotze uit het voorai rest vrijge- laten, doch met het vonnis werd maanden lang gedraald. Daarop moest toen weer de keizerlijke goedkeuring worden gevraagd. Nu eindelijk, Dins dagmiddag, is aan Kotze bericht, dat hij vrijgesproken is, en de sluier, die deze zeer geheimzinnige schan daalhistorie bedekt, blijft voorloopig onopgelicht. De heer Von Kotze is nu van plan drie zijner 1 tegenstanders, die hem belasterden, uit te dagen. Naar men beweert, zal het onderzoek tot opsporing van den schrijver der anonieme brieven, waarvan Kotze werd verdacht, nu in andere richting voort gezet worden. Men vertelt, dat nu de verdenking is gevallen op iemand, die een nog hooger ambt bekleedt dan de ceremoniemeester Von Kotze. Bij schietoefeningen in de Woesong-forten sprong Woensdag een veertigtons ArmstroDg-kanon. Een buskruitmagazijn daar vlak bij sprong in de lucht. Vijftig Chineesche officieren en soldaten zijn gedood of gewond. Het vergaan van de Reina Regente ontvangt thans zijn stelligste bevestiging. Er is te Kiva de Sella een flesch aangespoeld, een papier inhoudende, waarop met potlood geschreven staat: >10 Maart, 9 uur 's avonds zonder hoop op redding, 12 mijlen van Aceitunas". Geteekend door den tweeden officier van het schip. De ministerraad heeft nu besloten het verlies van den kruiser officiëel aan te kondigen. De gezinnen der slachtoffers ontvangen onderstand. De Staats courant verscheen met een rouwrand en vertolkte de droefheid van Regentes en regeering. Op eene vergadering van de Luiksche Arbei derspartij is met 62 stemmen tegen 23 onthoudin gen, in overeenstemming met de wenschen van den Algemeenen Raad te Brussel besloten, thans van een algemeene werkstaking af te zien, maar deze op het congres der partij, dat binnenkort te Antwerpen gehouden zal worden, ter sprake te brengen. Het werk is thans in alle kolenmijnen hervat. Mme. Joniaux was verpletterd toen zij de be vestiging vernam van het vonnis, hoewel de direc- teur der gevangenis haar het zoo omzichtig mogelijk I meedeelde. Zij kwam met moeite tot bedaren. Men denkt dat zij over een paar weken zal worden over gebracht naar de gevangenis te Brugge, waar zjj I haar straftijd zal doorbrengen. I De emir Abderrahman van Afghanistan werd eens lastig gevallen door een geestdrijver, die hem kwam waarschuwen voor de Russen, die steeds dich ter de grenzen van Afghanistan naderden. >0, heer der aarde", riep de mar, >ik heb den horizont der staatskunst met ver ziende oogen doorvorscht en ik zie de Russen komen. Ziet gij hen niet »Mijn oog ziet ver", zeide de emir, >maar daar staat een boom, die mij in het uitzicht belemmert. Ik ben oud, inaar gij zijt jnng. Ga daarom, klim op den boom, sla de bewegingen van de verwonscbte Mos- 1 kovieten gade en als zij zeer nabij zijn, bericht bet mij dan". De arme drommel moest iD den boom klimmen, aan welks voet een schildwacht geposteerd werd. Er verliepen drie dagen en de Russen kwamen niet. Den vierden dag viel de man van uitputting uit den boom en bleef beneden dood liggen. Sedert moet er in Kaboel geen ongeluksprofeet meer zijn opgetreden. Krankzinnigen-verpleging in Spanje. Van iemand, die in Spanje gekke streken uithaalt, zegt men wel eens, dat hij rijk voor Saragossa is. Daar houdt men er namelijk een groot krankzinnigenge sticht op na. Hoe de krankzinnigen daar echter verpleegd worden is onlangs eerst bekend geworden. Bij eene ronde, die een der dienstdoende broeders van de San Juan de Dias-orde door het gebouw deed, zag hij het maï stroo der bedden in eene ka mer branden en de halfverkoolde lijken der drie on gelukkige bewoners op den grond uitgestrekt. Deze cel was klein, stevig afgesloten en afgezonderd van de overige kamers. De slachtoffers van den brand hadden een helsch leven moeten maken, om gehoord te worden. Men vermoedt, dat een der verpleegden in het bezit was geraakt van sigaren en lucifers, en dat door het rooken de bedden in brand zjjn geraakt. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht: twijfelaars voor f 26, bakkegoed van minstens 4 centimeter grootte voor 7 gld. Acte-ecramens in Zeeland. Heden zijn geëxamineerd voor vrije en orde-oefe ningen 3 vrouwelijke candidaten, die allen zijn ge slaagd, nl. de dames J. J. C. Breetvelt, G. C. Baten burg en J. J. De Jonge voor de nuttige handwerken geëxamineerd 3 candidaten, geslaagd de dames J. J. C. Breetvelt en H. E. Van den Berge, beiden van Goes. Voor de acte voor onderwijzeres zijn geëxamineerd 5 vrouwelijke candidaten; geslaagd de dames J. C. F. van Beek en F. A. Goossen, beiden van de rijks normaallessen te Middelburg en mej. F. Jtronimus, wonende te Middelburg. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wïasekerke. Het verhoogen en verzwaren van den dijk, het dichten der sloot langs en het ver wijderen der sluis van onder den dijk is door het bestuur van den Thoornpolder onderhands aanbesteed aan C. Verburg te KolijnBpIaat, voor de begrootte som f 2228,62 348e Staatsloterij, 3e kl. Trekking van Donderdag 11 April. 4e ljjst. Getrokken pryzen. 400 11778 100: 4889 45: 5517 8102 5548 7863 Burgerlijke Stand van Goes van 10 tot 12 April 1895. Ondertrouwd: 11, Wilhelmus Josepbus Maria Bitter, 23 j.,jm. en Johanna GeertruHa Kien, 23 j., jd.Pieter Marinus Zweediik, 22 j., jm. te 's-Heer Hendrikskinderen en Wilhelmina Gorsse, 24 j., jd. te Goes. Geboren 10, een onechte zoon12, Adriana Maria, d. v. Marinus Marcus Does en Anna Pieter- nella van de Velde. Te houden Aanbestedingen. Datara. Plaats. Voorwerpen. Inforniatiën. 17 Apr. Goes, onderhoud Gasthuis, Directeur. 19 Goes, onderhoud post- eu telegraaf kantoor, Rijksbouwmeester 's Hage en J. Bartels, Rotterdam. 20 Breda, onderhoudswerken Sectie-Ingenieur. Staatsspoor, Breda. Verkoopingen en Verpachtingen. D.\tura. Plaats. Voorwerpen. Information. 17 Apr., 's Heer Arendsk., hnis en erf en inboedel, Pilaar. 18 Ellewoudsdijk, inspan, Hollmann. 19 Vlissingen, hotel roet vergunning, De Vo». 20 Goes, 2 hofstede», Pilnnr. 23 Goes, woonhuizen en erven, Mulock Houwer. 25 v Kloetinge, beestiaal enzMulock Houwer. 25 Sinontskerke, beestiaal, huisraad enz VanderKloes. 25 Driewegen, inspan, huisraad, inboedsl, Prins. 29 IerBeke herberg-inventaris, Prins. 29 Kattendijke, erfpacht oesterperceel, oesters enz., Gallis Merens. 3 Mei, Ierseke, varkens, Mulock Houwer. 1L Goes, hofsteden, Pilaar. 16 Kruiningen, hofstede, Prins. Ellewoudsdijk, afbraak schuur en huizen, Hollmann. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATEE. Voorin. Nam. Voorm. Nam. 13 April 4.59 5.17 11.29 11.47 14 5.37 5 57 0.7 15 6.18 6.41 0.27 0.48 16 7.6 7 35 1.11 1.36 17 8.10 8.48 2.5 2.40 18 9 32 10.17 3.18 4.2 19 10.59 11.35 4.47 5.29 Druk F. Kleeuwens Zoon

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 2