1895 N°. 44. Donderdag 11 April. 82ste jaargang. HERIJ K. De Secretarie der gemeente Het geheim van post No. 5. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrg dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; mot bgblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmak te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkooperi en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Insendfjag van advertentiën voor uren op den dajy der ultyave. zal op a. s. MAANDAG DEN 15 APRIL, uithoofde ran den 2deu Puaschdag, gesloten zijn. Tot het doen van aangifte vonr den Burgeilijken Stand zal alleen des vooriniddags van 9 tot 10 uren gelegenheid gegeven worden. Goes, den 10 April 1895. Burgemeester en "Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris. VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene hennis, dat gedurende de herijkreis (van 25 Maart tot 15 Augustus) het ijkkantoor alhier zal geopend zijn op: 11, 12, 18 tn 19 April, 2, 3, 17, 24, 30 31 Mei, 6, 7 28 Juni, 4, 5, 11 12 Juli, 1 j. 2 Augustus, telkens van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uren. Goes, 10 April 1895. Burgemeester en Wethouders ran Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 10 April 1895. Ds. D. P. M. Hue t, in leven predikant alhier, is gisteren overleden. Zooals we in ons nummer van 28 Maart 11. meldden, zou de overledene heden zijn 25-jarige evangeliebediening bij de Herv. kerk in ons vaderland herdenken. Hij heeft dus dezen voor hem gedenkwaardigen dag niet meer mogen beleven, en kort voor zjjn dood schreef hij aan een der bladen, dat hg wegens gezondheidsredenen wenschte, dat men dien dag onopgemerkt voor hem zou doen voorbijgaan. Gedurende een tijdvak van 17 jaren vervulde hij de betrekking van predikant alhier, en genoot hg de achting en de genegenheid van zjjne gemeente leden niet alleen, maar van allen, die hem kenden in zijne beminnelijke geloofsovertuiging en in zijn grooten weldadigheidszin. Slechts een korte poos, toen het spiritisme, waarvan ds. Huet een getrouw aanhanger was, ook hier opgang begon te maken, dreigde de sympathie tusschen gemeente en leeraar te verflauwendoch toen hij, tot genoegen der gemeente, van de openlijke bevordering dier leer afzag, werd de bestaande band weder nauwer gelegd en men kan wel zeggen, dat deze band alleen door zijn afsterven verbroken wordt en dat een merk waardig man is heengegaan in de vaste overtuiging van de vervulling van datgene, waarin hij op aarde vast en vurig geloofde. Het bestuur van het Harmonie-gezelschap »E u p h o n i a" alhier is thans weder compleet. De hoofdfunctiën zijn verdeeld als volgtde heer I. G. J. Kakeb9eke, voorzitter; mr. P. L. van Eeten, secretarisde heer P. A. de Ligny, penningmeester. In de repifcitie-bijeen komst van jl. Maandagavond is van deze samenstelling mededeeling gedaan. Naar men ons mededeelt zullen mevr. S a - blairolles en de heer M a 1 h e r b e s, die een (Naar het Engelsch-Amerikaansch van Charles W. Boonly.) De maan scheen helder, en bestraalde de zandige vlakte rondom het fort, zooals alleen de maan in Arizona kan stralen. De officieren, de soldaten en hunne gezinnen sliepen den slaap der rechtvaardi gen. Geen enkel geluid liet zich hooren, behalve nu en dan het geschreeuw van een nachtvogel. Het sloeg drie uur, en de schildwacht op post No. 1 riep met luider stem: »No. 1! Drie uur! Alles wel!" Een korte stilte, waarna No. 2 antwoordde: »No. 2! Drie uur! Alles wel!" Daarna volgde eene lange stilte. De sergeant van de wacht kwam uit het wacht huis naar buiten en luisterde. >De schildwacht op No. 3 schijnt in slaap te zijn gevallen I" merkte hij op. »Een leelijke geschiedenis voor een schildwacht, die de veekraal bewaakt En zich tot No. 1 wendende, beval hij: Herhaal den roep nog eens!" No. 1 gehoorzaamde. No. 2 antwoordde weer in denzelfden vorm. Doch daar bleef het wéér bij. De sergeant liet een patrouille komen, en marcheerde er mede naar de kraal. Toen hg in het maanlicht den post van den schild wacht naderde, zag hij de gestalte van No. 3 languit kunstreis doen door ons land, ook alhier optreden tot het houden van voordrachten, monologen en kleine bljjspelen en wel op Dinsdag 30 dezer in de nieuwe schouwburgzaal in »de Prins van Oranje". Naar men ons meldt, moet bij den heer J. C. H u v e r s te Middelburg, die dit jaar aan de beurt van aftreding is als lid der Prov. Staten voor het district Goes, het voornemen bestaan om voor dit district te bedanken, teneinde daardoor de antirevolutionaire kiezers in het district Middelburg in de gelegenheid te stellen hem af te vaardigen. Tot dit besluit moet de heer Huvers gekomen zijn, om dat hjj in het district Middelburg door zijn maat- schappelijken werkkring goed bekend is, en het dis trict Goes voor de antirevolutionaire partij als een bolwerk kan beschouwd worden. VI. Cf) De Koninginnen, die den 26n April van Amsterdam via Vlissingen, naar Engeland ver trekken, zullen reizen onder den naam van gravin nen Van Buren. Naar men verneemt, bestaat het plan om de Valk dat HH. MM. naar Engeland zal overbrengen, te doen convoyeeren door het fregat Atjeh. Het onderstaande zonderlinge bericht vindt men in de Zutph. Ct.: »Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is de heer mr. S. Van Houten, tot nu toe sedert verscheidene jaren mede-redacteur van het welbe kende periodieke geschrift Vragen des Tijds, tegen woordig Minister van Binnenlandsche Zaken, door zijn mede-redactieleden gedenonceerd en verzocht uit bedoelde combinatie en redactie te willen treden." Een paar ochtendbladen nemen dit over en zoo zal het zeker de ronde gaan doen door de gansche pers. Waarschijnlijk is dit een bericht, dat voor een paar jaar zoek was geraakt en nu door de schoon maakster is gevonden en op de zetterij gegeven, in de hoop er een kwartje mee te verdienen. Men weet, dat het twee jaar geleden tasschen den heer Van Houten en zijn mede-redacteuren van ge noemd tijdschrift tot een scheuring is gekomen, naar aanleiding van Taks kieswet, met het gevolg, dat de heer Van Houten toen is uitgetreden. De gemeenteraad van Drongelen (N.-Br.) heeft met algemeene stemmen besloten, het bevel van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant tot stich ting eener school te Doeveren, niet uit te voeren, en van de beslissing der Staten te komen in hooger beroep bij H. M. de Koningin-Regentes. In het Zondagsblad van De Amsterdammer komt de volgende belangwekkende mededeeling voor »Nu de houding van den Duitschen Rijksdag te genover Bismarck allerwegen besproken wordt, mag er wel de aandacht op worden gevestigd, dat Bismarck zelf zijne tegenstanders in de politiek heel anders heeft bejegend. Dit kan uit het volgende blijken. »Toen indertijd gelden werden bijeenverzameld om een standbeeld voor Thorbecke op te richten, kwam bij de commissie ook een bijdrage van Bis marck in, met een begeleidend schrijven, waarin de Rijkskanselier verklaarde, bij alle verschil van stand punt in de politiek, toch gaarne hulde te willen brengen aan zulk een eminent staatsman als Tor- op den grond liggen. Maar de houding dier deed niet aan een slapend man denken. Versnelden pas!" commandeerde de sergeant. En de patrouille bewoog zich met haastige schreden in de richting van den post. Toen de manschappen dichter bij de op den grond liggende gedaante kwa men, kregen hunne oogen een schouwspel te zien, dat het blood in hunne aderen deed stollenMet zijn gezicht in het zand liggend, nog met het ge weer in de vuist geklemd, lag hun kameraad daar, stijf en koud als een doode, terwijl een pijl der Apa che-Indianen diep in zijn lichaam was doorgedrongen Drie scherpe knallen van geweerschoten, gevolgd door het dreunende geratel van een langen roffel, de den weldra heel de verschrikte bezetting toestroomen. Onmiddellijk werden er spionnen uitgezonden, die de geheele vlakte nauwlettend doorzochten, maai er was geen spoor van Indianen te ontdekken. Des anderen daags volgden, achter de met krip omfloersde trommen, de manschappen der bezetting het lijk van hunnen kameraad naar zijn laatste rust plaats. Met ongedekte hoofden, diep bedroefd en eer biedig, stonden zij te luisteren, terwijl de postkapelaan den lijkdienst las. Het militair escorte loste drie salvo's boven het graf, en de hoornblazer speelde het mooiste en weemoedigste nommer van zijn pro gramma: »De roffel klinktde lichten uit sla pen!" Natuurlijk werd door het gebeurde een som bere schaduw geworpen over den geheelen post. De soldaten stonden in kleine groepjes bijeen, en beraadslaagden over de even vreeselijke als geheirn- becke. De commissie, die met de zaak eenigszins verlegen was, heeft aan het schrjjven van Bismarck geen ruchtbaarheid gegeven, en hoewel in de ad vertentie, waarin de ingekomen giften verantwoord werden, Bismarck's naam evenals die van allen, die bijdragen gegeven hadden, is vermeld, schijnt daarop toch weinig de aandacht gevallen te zijn. Het mag echter niet ongepast heeten, het feit bij deze gele genheid te memoreeren." Ter zake der krijgsverrichtingen op Lombok zijn benoemd tot Ridder in de Willems orde derde klassede kapitein ter zee Quispel, vierde klasse de luitenants ter zee eerste klasse Van Wessem en Cramerin de Oranje Nassau-orde tot officier de overste Tydemantot ridder de officier van gezondheid Rademaker en de luitenant ter zee tweede klasse, baron van Haersoltebenoemd in de Willemsorde tot commandeur-generaal Segov; tot ridders der derde klasse kolonel Swart, de luitenant kolonel Scheur, de kapiteins Christan en Lindgreen tot de vierde klasse tal van hoofd- en andere officie ren en minderen. In de Nederlandsche Leeuw tot ridder de resident van Bali Dannenburgh, de pro- testantsche predikant Offerhaus, de katholieke geeste lijke Voogelin de Oranje Nassau tot commandeur de directeur van het binnenlandsch bestuur Scherer; tot officier de inspecteur Liefrinck; tot ridders de controleur Liefrinck, de zendingleeraar Wijn veld. Voorts ontvingen velen een eervolle vermelding. Generaal Vetter wordt tegen 15 Mei hier te lande verwacht; eenige dagen daarna zal in de Maliebaan te 's-Gravenhage voor het front van het garnizoen, waarbij detachementen van de zee macht, door H. M. de Koninginnen de plechtige uitreiking plaats hebben der eereteekens en Militaire Willemsorden. Van Lombok komen betere tijdingen. Tegelijk, met de ruwe weersgesteldheid gaat ook het ziekte-cijfer weer afnemen. En nu de Regeering op haar verbod van de kê- pèogs als betaalmiddel terugkwam, hebben de Sa- eaks voldoende middelen, om rijst te koopen. Ja, ze zijn nu zelfs in een extra gunstige conditie. De millioenen képèngs, bij den val van Tjakra losgekomeD en door de onzen versmaad, werden door hen gretig geannexeerd en daarmede doen zij nu voordeel. Er moet voor heel wat van die primitieve muntsoort in de wacht gesleept zijn. Dit is trou wens slechts als eene restitutie te beschouwen. Grootendeels toch, zoo niet geheel, was dit geld aan de Sasaks afgeperst. Onze teelboeren klagen, maar de zuivel- boeren niet minder, en zij schijnen nog niet aan het onderste van hun onspoedsbeker toe te zijn. Op de Engelsche markt zag bet er voor de Friesche boter en kaas reeds lang donker uit. Er is al eenige jaren steen en been geklaagd, dat de Londensche markt niet meer trekt. Inderdaad nam dan ook de uitvoer naar Engeland met elk jaar af. Denemarken was een concurrent, waar men niet tegen op kon, en daar komt nu nog de veel reusachtiger concur rentie van Australië bij. Uit Friesland wordt thans een cijfar-staatje ge publiceerd van den Australischen boteraanvoer te zinnige vraag: »Hoe kon zóó iets mogelijk geweest zijn De maan had dien nacht zoo helder als ooit geschenen, en er was geen enkel punt van dekking te zien, waarachter een Indiaan zich had kunnen verschuilen. De met het onderzoek van den omtrek belaste manschappen kwamen terug, na het doen van allerlei vruchtelooze nasporingen. En weör brak de nacht aan. Er zou nu geen gebrek aan waakzaamheid zijn aan den kant van den schildwacht op post No. 3De maneschijn was misschien nog iets helderder dan in den voorafgaanden nacht, en dientengevolge kon men de voorwerpen op de vlakte bijna even duidelijk onderscheiden alsof het klaar dag was. Ieder half uur werd de roep van No. 1 stipt be antwoord door de andere schildwachts. Slechts weinigen duchtten een herhaling van den lafhartigen aanval, die in den vorigen nacht had plaats gehad. Langzamerhand begon het stil onder de bezetting te worden, en een voor een gingen de lichten uit. Het werd ochtend, en er was niets voor gevallen, dat de rust in het fort had kunnen verstoren. Zoo gingen er verscheidene dagen voorbij. Op den post had alles weêr zijn gewonen loop hernomen, en de herinnering aan de vreeselijke gebeurtenis begon reeds weer te verflauwen. De officier van dienst volbracht de inspectie der schildwachten na middernacht, en was reeds tot in de nabijheid van No. 3 genaderd, toen de maan plot seling door de wolken brak, ende officier vlak voor zijne voeten weer, evenals vroeger, het lijk van Londen, en wel over de maanden Januari en Fe bruari in de jaren: '90 tot en met '95. In het eerste jaar bedroeg over die twee maanden het totaal uit Australië en Nieuw-Zeeland nog slechts 708,705 K.G., maar in '95 reeds6.214,681 K.G. Of die cijfers ook sprekenEn dan is het boven dien zoo goed als zeker, dat die Australische aan voer in de eerste jaren nog steeds zal toenemen. De vraag is nu, wat kunnen en moeten onze zui vel boeren doen, om door deze concurrentie niet dood gedrukt te worden. De Continental stoomvaartlijnen op Noord- Amerika (Hamburg, Bremen, Rotterdam en Antwer pen) hebben den tusschendekspassage- p r jj s opnieuw verhoogd. Deze beweging wordt door de Engelsche ljjnen gevolgd. Ontslagen, op verzoek, eervol uit Hr. M. mil. dienst, wegens volbr. dienstt. met behoud van recht op pens., de milit. apoth. Ie kl. K. Broes van Dort. Oost Indië. Rechtsingang, met dagvaarding in persoon, is verleend tegen den heer O. Verhagen te Soerabaja, wegens moedwillige verwonding van den hear H. E. Eyssell, hoofdredacteur van de Soerabaja Courant. (De heeren hebben geduelleerd). (Loc.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. I. Middel, predikant bij de Ned. Ger. Gem. te Baarland, heeft voor eene toezegging van beroep naar de Herv. Gem. te Ovezande en Driewegen bedankt. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Biggekerke, door ds. P. J. Kromsigt te Scherpenissenaar Westkapelle door ds. R. Torenbeek te Marken; naar Kats door ds. H. Smits te Nieuw-Leuzen. Borsele. Sedert het vertrek van den predikant ds. Van Tnijnen in 1889 werd in de Herv. kerk alhier op goeden Vrijdag geene godsdienstoefening gehouden. Dit jaar zal van die gewoonte worden afgeweken, daar ds. Van Koetsveld uit Goes dien dag (des namiddags te vier uren) voor de gemeente zal optreden. Aan de Rgkslandbouwschool alhier zijn be vorderd van de le naar de 2a klasseJ. G. Ris- seeuw, van GoesE. J. Welleman, van Krabbendgke M. J. Boogerd, van Duivendijke; J. P. van Oeveren, van Kortgene en H. C. du Cloux, van Kapalle. Een leerling werd niet bevorderd. Akte-examens l. o. Te Middelburg zijn gisteren geëxamineerd 6 mannelijke caadidaten. Geslaagd zija J. Berrevoets, D. J. Breedveld, J. C. De Bruijne, D. H. C. Ittmann, W". P. Kuijpers en S. Freiier. (N. R. Ct.) Tot kweekelingen bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg zija benoemdJ. J. le Bleu te Veere, C. Brakman te Groede, M. C. Casteleijn te Zaatnslag, A. P. Ditmars te Groot- Schermer, G. E. van Gent te Spijkenisse, B. G. Gerritsma te Akkruni, A. M. da Groote te Wolferts- dijk, J. de Groote te Schoondijke, P. J. Hobbel te Melissant, R. Hameetman te Breda, B. J. Kosten te Oude Tonge, C. de Nood te Middelburg, J. Nor den schildwacht zag liggen: door den pijl van een Indiaan doorboord. Er werd onmiddellijk alarm geblazen. Maar on danks de zorgvuldigste nasporingen, was er geen spoor van den moordenaar te vinden. Een gevoel van angst en afschuw maakte zich van den post meester. Niemand koesterde vrees voor een vijand, dien men kende en openlijk kon bestrijden, maar tegen zulke spookachtige aanvallen kon geen der man schappen zich verdedigen. In den 's anderen daags belegden krijgsraad der officieren werd de zaak ernstig besproken en over wogen. Het was blijkbaar verkeerd, een schildwacht uit te zetten om voor de bewaking te zorgen van zulk een geheimzinnige en noodlottige plek, maar toch, nu de kraal er eenmaal was, zag niemand in, hoe het vermeden kon worden. Terwijl men nog druk bezig was met beraadsla gingen over deze quaestie, verscheen er een ordon nans met de boodschap: »De soldaat Rogers zou gaarne den be vel voeren den officier eens willen spreken." De bedoelde officier begaf zich naar zijne parti culiere vertrekken, en keerde, na afloop van het on derhoud, naar de kamer terug, waar de officiereu nog bijeen waren. >De jonge Rogers heeft mij verlof gevraagd om 's nachts als schildwacht op post No. 3 te gaan staan, totdat hij het raadsel heeft opgelost; en ik heb zijn verzoek ingewilligd." De gelaatstrekken dor officieren given duidelijk

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1