'Be Londen is Zaterdag de eerste dames-voet- bal-widstrjjd gehouden. Het was een heel aardig gezicht, die dames in haar vrooljjke pakjes, zeggen de bladen. Maar Tan een ernstig spel had het nie mendal. Een paar van de dames deden het wel flink, éen vooral trok de aandacht door haar snel loopen. Doch het publiek hield haar voor een ver momden jongen. Welk een© teleurstelling voor deze jonge dame De Belgische regeering heeft besloten, met het oog op den ernstige» toestand in de provincie Luik, om een deel van een vorige lichting miliciens opnieuw onder de wapenen te roepen. Het actieve leger is daardoor gisteren met 7000 man vermeer derd; zij zullen binnen een termijn van 12 uur moeten aantreden. De regeeriag stelt detachemen ten beschikbaar voor alle industrxeolen, die bescher ming van hun etablissementen verlangen. Een hevige braad brak Maandag uit in de vleeschpakhuizen van de Meat-Packing Company te Kansas. De gebouwen brandden tot den grond toe af. Men raamt de «chade op één millioen dollars. Een huis is ingestort te Casale Monferrato nabij Rome. De bewoners werden onder de neer vallende steenen en binten begraven. adel ijk toog men aan het werk der bevrijding, twee mannen en drie vrouwen werden min of meer ernstig gewond te voorsehjjn gehaald, van vijf kinderen vond men slechts de lijken. Den 22en dezer overleed te Weenon de 78 jarige fabrikant Ditmar, uitvinder der moderataur- lamp, die na 1850 overal in Europa ingang vond. Toen na 1860 de petroleum de patentolie dreigde te verdringen, zorgde hij onmiddellijk, dat zijn fa brieken ook petroleumlampen vervaardigden en hij paste ook op die lampen menige door hem uitge vonden verbetering toe. Ditmar begon in 1839 met 20 werklieden; thans gaf hij alleen in zjjn Oosten- rjjksche fabrieken aan 700 arbeiders werk en boven dien nog aan honderden in de buitenlandsche flliales zjjner instelling. Naar men weet, zjjn onlangs weer geruchten verspreid betreffende het voornemen der Engelsche regeering, om het eiland Cyprus te ontruimen en aan den Sultan van Turkije terug te geven. Vol gens de GauLois is baron Hirsch, de bekende be schermer der Israëlieten, voornemens het eiland te pachten en daar een onaf hankeljjken Israëlitischen Staat te vestigen, onder protectoraat van de Euro- peesehe mogendheden. De weduwe van Gamot heeft ©en barer ver trekken versierd met de linten, bevestigd aan de talrijke kransen, die voor de begrafenis van haar man werden gezonden, en met sommige van de schoonste kransen en schilden. Dat vertrek dient haar voortaan tot bidvertrek. Van een geweldigen brand te Denver in Colorado wordt melding gemaakt. Het St.-James hotel werd geheel door het vuur verwoest, vijf brandweermannen, die op het dak aan het werk waren, stortten in den gloed en kwamen om, versch' idene anderen konden slechts ternauwernood ontsnappen. Zondag, kort voor den aanvang der gods dienstoefening, sprong in den kelder van de Dankes- kirche te Berljja een der buizen van de stoomver- warming. Dat ging met een hevigen knal gepaard •n veroorzaakte in de kerk tamelijk veel ontsteltenis. De stoker werd door den stoom vrij ernstig verbrand. In verband met de dynamiet-ontploffing te Lobith ontving de Köln. Zeitung van de »Rhöiiiisch- Dynamitfabrik" te Opladen de volgende mededeoo lingen »Het ia zeer onwaarschijnlijk dat zich op de plaats des onheils nog dynamiet in onontploften toestand zou bevinden. Ter wille van de zekerheid zijn door een duiker echter onderzoekingen ingesteld. De ge- zamelijke schippers en de te Porz thuisbehoorende landknechten hebben sedert meer dan 15 jaar alle ladingen, die van Porz naar Rjjnschepen moesten worden getransporteerd, zonder eenig ongeluk over gebracht. »Meer ervaren arbeiders zijn er voor dezen ar beid niet te vinden. Van ongelukken bij het laden of transporteeren van dynamiet hebben wij sedert het bestaan van onze fabriek nog nimmer gehoord. Het is onjuist dat 3500 centenaars dynamiet dezer dagen in een schip den Rijn zijn afgezakt of dat zullen doen, om aan de Hollandsche grenzen over geladen te worden. Overladen van dynamiet aan deze grenzen zal zelf in 't geheel niet meer plaats hebben. Maarschalk Campos heeft zijn ontslag geno men, als kapitein-generaal van Madrid. Nu de ge moederen tot kalmte zijn gekomen, acht hij zijn taak geëindigd. De opgravingen, die een vereeniging van Amcri- kaansche geleerden bij het dorp Niffer, op de plaats van het oude Babyion, sedert eenige jaren laat ver richten, overtreffen de stoutste verwachtingen. Eenige Amerikaansche geldmannen hadden er voor gezorgd, dat de zaak op onbekrompen wijze kon worden aan gevat, zoodat met slechts korte tusschenpoozen dage lijks ongeveer 200 Arabische werklieden konden onderhouden worden. Het gevolg is, dat de onder neming, die tegenwoordig geleid wordt door dr. Peters, nu reeds Layard's vondsten te Niniveh in belangrijkheid evenaart, zoo niet overtreft. Het getal van tot heden opgegraven inscripties bedraagt niet minder dan 20,000 en hier zijn er, die 40 eeuwen oud zijn. Onze kennis van de gods dienstgebruiken, de staatsinrichting, de zeden en gewoonten der Babyloniërs wordt daardoor natuur lijk aanmerkelijk uitgebreid. Er is meer vaatwerk met Hebreeuwsche opschriften gevonden, dan alle musea tar wereld samen kunnen aanwijzen en men verwacht binnenkort den tempel van Balil ge heel bloot te leggen. Hiervan heeft men reeds de muren van 140 vertrekken, het slachthuis on de altaren kunnen aanwijzen, ja zelfs de schatkamer en het geheele archief, bestaande uit een groot aan tal steenen bordjes, onbeschadigd teruggevonden. Voor een volledige beschrijving van al die schat ten rekent de commissie zestig deelen noodig te hebben. Hiervan is het eerste deel, van de hand van prof. Hilpricht, onlangs verschenen. Dit deel is door vakmannen zeer gunstig ontvangen. De aanwinsten voor de geschiedenis zijn dan ook on schatbaar. De stichting van Babyion b. v. blijkt ongeveer 1000 jaar vroeger geschied te zijn dan algemeen werd aangenomen. Van de 125 Baby lonische Vorsten, wier namen heden bekend waren, worden er 80 op verschillende inscripties genoemd, dikwijls mot allerlei levensbijzonderheden. Ook blijkt het, dat de glasfabricage in Babyion reeds 140 jaar v. Chr. bloeide. De nieuwste drager van besmetting is, vol gens een medicus uit Bukarest, die den uit de klassieke oudbeid beroemden naam Demosthenes draagt, het honorarium, dat de geneesheer ontvangt van zijne aan infectie-ziekten lijdende patiënten. De zieke zelf, of zijn verpleger, is dikwijls gewoon het geld onder het hoofdkussen vandaan te halen, om het den dokter te overhandigenen ook overi gens moet men aannemen, dat bet geld, dat met den zieke in aanraking gekomen is en van hem af komstig is, besmet is en dat dus de geneesheer de ziektekiemen, die hij met het geld met zich om draagt, weder op anderen kan overbrengen. Om dat te vermijden, beveelt dr. Demosthenes de volgende voorzorgsmaatregelen aan: 1. Men moet steeds een metalen portemonnaie bij zich hebben of een zak van ondoordringbaar linnen, dat goed kan worden gesteriliseerd door koken met antiseptische vloei stoffen 2. terstond na de ontvangst van het geld moeten, nog vóór 't verlaten van het vertrek, de handen gewasschen worden 3. thuis gekomen, moet de dokter zich nogmaals de handen wassehen, de portemonnaie en het metalen geld door hitte, het papiergeld niet oen 5 pets. carboloplossing ontsmet ten en daarbij minstens een uur lang voortgaan. Een andere medicus heeft, naar aanleiding der raadgevingen van dr. Demosthenes, de stekelige op merking gemaakt, dat bij vele collega's de vrees voor het gevaar van besmetting geringer zou zijn dan het verlangen om het honorarium iu ontvangst te nemen. Onlangs motsten te Miiachen «enige ossen, voor een wagen gespannen, bier van de brouwerij naar het station rijden. Een tijdlang ging dat werkje langzaam maar zeker, doch op een gegeven oogen- blik rolden de dieren tegen den grond en konden niet meer opstaan. Een veearts constateerde dron kenschap. Het bleek, dat de ossen op het plein der brouwerij naast een bak versch bier hadden gestaan en zich den inhoud wel hadden doen smaken. Het spreekwoord, dat de dieren in het drinken verstan diger zijn dan de menschon, is dus hier niet be waarheid. Uit den goeden ouden tijd. De soldaat Miiller kreeg een dag politiekamer. Terwijl hij zijn straf onderging, trok hij om de eene of andere reden een zijner laarzen uit, wat door den met de inspectie van het arrestlokaal belasten onderofficier werd op gemerkt. Deze maakte rapport van 't geen hij had gezien, welk rapport langs den hiërarchischen weg den vierden dag bij den commandant der compagnie ter afdoening inkwam, die besliste dat de soldaat Mtiller «aanstonds weer zijn laars moest aantrekken. Het is gebleken dat Koyama, de 21-jarige Japannees, die den moordaanslag pleegde op Li-Hung- Chang, behoort tot de öoshis, een secte van felle staatkundige partijgangers, die de uitroeiing der vreemdelingen hebben gezworen. Zij zijn het, die immer klaar staan voor daden van geweld in die richting. De aanranding geschiedde dicht bij het hotel van den Chineezen gezant, terwijl deze, in zijn draagstoel gezeten, vau een samenkomst met de Japansche onderhandelaars terugkeerde. Een man sprong toen plotseling uit de menigte te voorschijn, hield de dragers tegen en vuurde bijna d bout portant een pistool op Li af, die onder het linkeroog getroffen werd. De kogel zit daar nóg, want Li, hoe verlicht hij ook moge zijn, heeft evenals alle Chineezen ge moedsbezwaren tegen een operatie. De wond schijnt overigens niet gevaarlijk te zjjn. Laatsta en telegraphische berichten 's-Gravenha^e. TWEEDE K.VMER. Na uit voerig debat is de motie-H^ldt aangenomen roet 62 tegen 5 stemmen, waarbij de Kamer nu als haar oordeel uitspreekt, dat de verzekering van het lot van oude werklieden door een pensioenstelsel wensche- ljjk is, en de Regeering wordt verzocht te doen onderzoeken op welke grondslagen en op welke wijze die verzekering zal kunnen en behooren te worden geregeld. Vooraf had dhr. Staalman er een grief van ge maakt, dat dhr. Heldt niet zjjne oorspronkelijke motie had volgehouden. De Regeer in g verzette zich niet tegen de gewijzigde motie, omdat haar volle vrjjheid van handelen werd gelaten. Dinsdag is het voorstel-Hartogh aan de orde. Burgerlijke Stand van Goes van 27 en 29 Maart 1895. Geborïn: 28, Jan, z. v. Jacobus Bruggeman en Neeltje Rijkse. Overleden 27, Cornelia Hollemans, 46 j., ge huwd met Kornelis Scheffers. 348e Staatsloterij, 2e kl. Trekking yan Donderdag 28 Maart. 4e lgst. Getrokken prjjzen. 2003043. 30 6889 6919 20291. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. V oorwerpen, Information, 80 Mrt. Wolfertadijk, teestiaal en stroo, Hollmann. 1 April's Gravenpolder, grond en schoolgebouw, Pelle en Lansen Croin. 1 Hainkenszand, maubilair enz., De Rond» Brasser 8 - Kruiningen, weiland, Pilaar S Goes, vendutie, Hollmann. 4 Driewegen, hofstede en land, V. d. Kloa» en Print 4 Hainkenszand, koetspaarden, rijtuigen, meubil. goederen, Hollmann. 5 Ierseke, boestenpeen, Hollmann. 6 Ieraeke, oastars, Prin». 6 i 's Gravenpolder, beestenpeen en hooi, Hollmann. 6 Nisse, atroo en hooi, Hollmann 10 i Ondelande, beestiaal, stroo enzHollmann. 11 i Ieraeke, inboedel, Prine. 19 Vlisaingan, hotel roet verguaning, De Vos. 20 Goaa, hotsteden, Pilaar. 25 n Driewegen, inapan, huisraad, inboedal, Prins. Ellawoudsdyk, iaapan, Hollmann. Te houden Aanbestedingen. Datum. Flaati. Voorwerpen Information. 80 Mrt. Wilhelminadorp, oeververdedigings- werken, Oost-Bevelandpolder. 8 Apr. Ierseke, schuur met paardenstalling, H Snijder. 20 - Breda, onderhoudswerken Sectie-Ingenieur. Staatsspoor, Breda. Marktberichten. MIDDELBURG, 28 Maart 1895. De aanvoer uit Walcheren was heden vrij ruim en bestond voornamelijk uit Tarwe, waarnaar een goede vraag was en die tot ruim vorigen weekprija werd gekocht Uitgenomen Witte Boonen werd van andera artikelen weinig getoond. Nieuwe Walch. Tarwe in da beate aoort tot f 5 gekocht, en tel daarboven. Nieuwe Rogge f 4, Zoraergerit f3,26 a 3,30, Win- tevgerst f4, Nieuwe Welch Witte Boonen iu puike soort met f 12,40 a 12,60 betaald. Van Ronde Walch. Bruine Boonen waa een klein partijtje ter markt, hetwelk tot f 18 werd ge kocht. Nieuwe Walch. Paardenboonen f 6,26 a 6,60, dito Groene Kookerwtea f8,50 a 8,76 Kroonerwtea roetstooti t'7 a 7,25 uaar deugd. Tuinboonen eu Winter-Koolzatk niet ter markt. Hoter f 0,90 h 1,per K.G. Eieren f 2,80 per 100 stuks. Druk F, Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 2