AANBESTEDING Bekendmaking Maatschappij lol Exploilalie van Staatsspoorwegen. op Dinsdag den 26 Maart 1895, openbaar verkoopen: na drie of vier dage» wachten geschiedt, worden de dynamietschepen door den Rijn en verder ge sleept, de zwarte kruitvlag in top. Bang is men te Lobith en te Spijk niet, al zoolang wordt het dynamiet hier overgeladen, zonder dat er ooit onge lukken gebeurd zijn en van een stille vrees voor ontploffingen was hier dus geen sprake meer. 't Ge beurt wel dat men u aanbiedt een kist open te maken, dan kunt u eens zien hoe dynamiet er wel uitziet 1 Door de strenge vorst van de laatste weken kon de vaart niet meer vervolgd worden en zoo lagen •r al cirea vijf weken eenige groote Duitsche en wat kleinere Hollandsche transportschepen, welker vracht 9000 kisten, wegende 225000 K.G., tijdelijk in een loods op Duitsch gebied, ongeveer twintig minuten van Lobith verwijderd, was geborgen. Nu echter de vaart weer vrij werd, kon men aan de inlading beginnen en men was Dinsdag, onbezorgd als altoos, bezig met het bergen der kisten in de schepen. Twee van de zes schepen waren reeds volgeladen, men was nu met het derde doende. 't Was ongeveer halfzes, de bewoners van de omliggende dorpen en gehuchten waren nog bezig met hun gewon9 dagtaak, 't Was miezig weer, ver over de landen dreven donkere regenwolken en tegen den horizont staken de torens van Etten, Emmerik en Kleef af als zwarte silhouetten. Plotseling daverde er door de lucht een ontzet tende rommelende knal als van den donder, maar sterker, heviger en dadelijk daarna, 't kan hoogstens een seconde geweest zijn, een tweede nog vreeselijker. De huizen beefden op hun grondvesten, gillend snelden de menschen de deuren uit, angstig elkaar toeschreeuwend wat daar gebeurd kon zijn, knette rend vielen de 6tukken glas der gebarsten vensters op den grond, uit de verte ratelde het alsof er huizen instortten. In de richting van den Rgn dwarrelde een dikke rookkolom op en nu begreep men het, nu verzekerde men zichzelf met ontzaglijken schrikde dynamiet schepen waren in de lucht gevlogen Toen was het veis minuten lang een vliegend geloop van alle kanten naar den Rijn, daar waar men wist dat de schepen gelegen hadden. Hier een tooneel van verwarring, een ehaos van planken en stukken hout en ijzer en zeildoek en menschen en op den Rijn, daar sloegen de vlammen rood en met kracht de lucht in, een der dynamiet schepen stond in brand Een gil uit honderden monden, daar zou iets nog vreeselijkers gebeuren, een radelooze schrik beving de omstanders en sneller nog dan de toeloop geschiedde de vlucht van deze plaats der ontzetting. De tijding dat het brandende schip nog geen dynamiet aan boord had, kalmeerde de ontstelde gemoederen een weinig, men waagde het terug te keeren en te gaan zien. De vlam viel niet eer vóór het schip tot aan den waterspiegel verbrand was, toen trok ook de rook op en men kon waarnemen, uit de verte, want er werd niemand toegelaten, welk een ontzettend ongeluk daar was gebeurd. Een groote verwoesting op de gfhe6le plek, die het oog over zien kon en daar steeg angstig op het gekreun der gewonden. Maar de aangerichte schade in deze Rijnstreek is wel te bepalen en die is groot. Vele huizen te Spijk zijn gedeeltelijk vernield, de steenovens aan den Rijn van Spijk tot den dijk van de oude Rijn bedding met het daar staande mooie heerenhuis zijn zwaar beschadigd, in de Tolkamer zijn de drie mooie gebouwen, waar de burgemeester woont met zijn beide zwagers en de huizen, die de bureaux bevat ten en een vrij groot hotel geducht aangepakt, en kele moeten gestut worden om een instorting te voorkomen, op de scheepstimmerwerf van den heer Bodeges, achter de Tolkamer, is ook groote schade aangericht. Te Kleef en te Emmerik en nog veel verder in het Duitsche land heeft men den schok gevoeld, op sommige plaatsen zijn daar zelfs de ruiten vernield. Het dorp Lobith, dat ligt op en gedeeltelijk langs den dijk, dicht bij Spijk, de dorpen Hoog- en Laag Elten, die in rechte lijn op een afstand van slechts een kwartuur gaans liggen, het vlek Schenkenschans over de Tolkamer en de eenzame boerderijen met stallingen langs den weg hebben door de ontplof fing geleden, alle glasruiten zijn daar vernield, op enkele plaatsen zijn de schoorsteenen ingestort. Men kon Woensdag toen de eerste ontsteltenis wat bedaard was, den omvang van de ramp opne men. Het blijkt nu, dat, door welke oorzaak is on bekend, een der volgeladen dynamietschepen (met 1100 kisten aan boord) in brand geraakt en in de lucht gesprongen was Een tweede schip werd door de vlammen aaugetast en geheel vernield, ook de andere schepen leden schade. Er zijn dertien menschen gedood en vjjf vrij ern stig gewond. De Clevische Volhsfreund deelt in een extra blad nog enkele nadere bijzonderheden betreffende de ontploffing mede. Omtrent de oorzaak der ramp is volgens dit blad tweeërlei lezing in omloop. Volgens de eene zou het ongeluk veroorzaakt zijn door dat twee handkarren, eene ledige van het schip komende en eene andere met drie kisten bevracht, die naar het schip werd gereden, met elkaar in botsing kwa men volgens de andere had de ontploffing op tot nog toe onverklaarbare wijze, op een der bijna ge heel met dynamiet vol geladen schepen plaats. Zooals wij mededeelden, geraakte een nabij het met dynamiet geladen schip gelegen vaartuig in brand. Op dit brandende schip bevond zich volgens de Clev. Volksfr. de vrouw van een schippersgezin uit Millingen met haar drie kleine kinderen en een dochter van 17 18 jaar, terwijl haar man met haar 24-jarigen zoon op het dynamietschip waren. De beide personen op dit laatste schip werden ge dood. De vrouw en haar dochter werden opgeheven en aan land geslingerd en zwaar gewondhet meisje stierf aan de bekomen wonden, haar moeder werd naar Cleef vervoerdhaar leven is buiten gevaar. Ook de kinderen moeten gered zijn. Het geluid en de luchtdruk, door de vreesol ijke ontploffing veroorzaakt, werden tot in Kempen en Crefeld gehoord en gevoeld. Te Cleef, dat anderhalf unr van Lobith ligt, en in den naasten omtrek heerschte op het bericht van het ongeluk schrik en ontsteltenis. De landraad Eicb, doktoren en andere autoriteiten, snelden deels mot een extratrein naar de plaats des onheils, om voor de gewonden te zorgen, en andere maatrege len te treffan. Aan de N. R. Ct. meldt men nog Volgens deskundigen is hot gevaar voor eens tweede ontploffing nog zeer grootdaarom wordt thans strenger toezicht gehouden dan bij de eerste over- Omtrent de oorzaak van de verschrikkelijke ramp verkeert men nog altijd in het onzekere. Vermoede lijk heeft de herhaalde temperatuurswending, waar aan het dynamiet gedurende het vervoer en den opslag heeft blootgestaan, de ontplofbaarheid ver hoogd en is slechts eene kleine onvoorzichtigheid van een der dragers of inladers voldoende geweest om de catastrophe in het leven te roepen. Gerust is de bevolking in den omtrek dan ook niet, want er ligt thans nog eene belangrijke hoeveelheid, ver moedelijk nog ongeveer 200,000 K.G., in en bij de tijdelijke stapelplaats. Het terrein wordt streng be waakt. Een der ooggetuigen, schipper Th. Drevers, van het vaartuig De Duif, die bij de inlading tegen woordig was en als door een wonder ongedeerd ge- bloven is, verklaarde de slachtoffers naar verschil lende zijden te hebben zien heenslingeren. De lijken der verminkten zijn dan ook op honderden meters afstands van de schepen gevonden, sommige geheel onkenbaar, enkele verschillende ledematen missende. Het dochtertje van schipper Vermaas, van het schip De Vier Gebroedersschijnt zich, doodelijk gewond, nog een eind te hebben voortgesleept en is later levenloos gevonden. Ook een Duitsch blad zegt, dat nog niet alle ge vaar voor een nieuwe ontploffing geweken is. Er zijn nog twee met dynamiet geladen schepen, waar van het eene, De Vier Gebroeders, gezonken is. De kisten worden door het water tegen elkaar gestooten. Mathias Küchenberg, die het overladen van het dynamiet had aangenomen en bij do ramp omge komen is, moet bij het transport, ondanks herhaalde waarschuwingen, zeer onvoorzichtig zijn geweest. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Recht, hoofdredacteur H. J. G. Hartman, adjunct-commies der eerste klasse ter Prov. Griffie van Zeeland, te Middelburg, twaalfde jaargang, derde aflevering, uitgave van F. Kloeuwens Zoon Goes, bevatBelasting op de honden, door W. J. Berghuis. Bloedverwantschap en zwagerschap, door W. S. J. Tenkink. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Over het ontstaan van Staten en over de ontwikkeling der regeerings- vormen, door H. A. Ritter. Vragen ter beant woording. Ingezonden stukken. Landbouw en Veeteelt. Wij ontvingen van den heer E. Van den Bosch, Secretaris der Afdeeling Zeeland, van het Ned. Rundvee-stamboek, de opgave der in de verschil lende kringen dit voorjaar to houden Stierenkeu- ringen, waarbij in herinnering wordt gebracht do finantiëele steun, thans ook van wege de provincie aan de Afdeeling verleend, waardoor de prijsuit lovingen aanmerkelijk verhoogd konden worden en nu voor elke der 14 keuringsplaatsen bedragen voor eenjarige en tweejarige stierenTwee 1ste prijzenf 15 en verguld bronzen medaille. Twoe 2de prijzen f 10 en bronzen medaille. Twee 3de prij zen 15 en getuigschrift, terwijl enkele Afdeelings- besturen die nog verhoogden. Gemengds Berichten. Men verzoekt ons or de aandacht op te vesti gen, dat in de plantsoenen rond de stad weder de gebruikelijke waarschuwingen zijn geplaatst om niet op het gras te loopen en het plantsoen niet te be schadigen. De politie zal streng tegen de overtreding dier waarschuwing waken. Bg de gister en te IVcin&eiiazAnd gehouden verkooping van den boereninspan van C. A. Remijn brachten de paarden op van f 380 tot f 420, een jaarling (veulen) ruim f 100de melkkoeien (ge kruist ras) beliepen van f 140 tot f 198, de run deren tot f 133. Een achfc-jarige hengst bracht f 380 op. De vraatzucht van den snoek, dien haai onzer binnenwateren, is spreekwoordelijk bekend. Ook zal menigeen bij ondervinding weten, dat hij zelfs de leden zijner eigen soort niet spaart. Maar dat hij er zulk eene geduchte slachting onder houdt, als wer kelijk blijkt het geval te zijn, zal toch door velen niet vermoed worden. Iemand uit Tietjerk n.l. ving een zwaren snoek, die bij de opening niet minder dan 32 kleinere snoekjes bleek te hebben verslonden. Is het nu nog te verwonderen, dat een vijver met karpers spoedig ledig is, wanneer bij ongeluk eon snoek er in verzeild raakt Eene portefeuille met f 1620, Maandag op de beurs te Rotterdam weggenomen, is te Delft terug gevonden. Een bewoner dier gemeente had het geld mede genomen, omdat hij het onbeheerd vond liggen en bang was, dat het ontvreemd zoude worden. Een mineur wierp Woensdag te Werkendam een dyoamietpatroontje weg, hetwelk een hond van J. d. H. naliep. Toen het beest er vlak bij was ontplofte de patroon, tengevolge waarvan de hond in verscheidene stukken werd geslagen. Toen Jaap Eden te Haarlem feestelijk werd ontvangen, had hg bg het uit den, trein stappen zijn hoed verwisseld met een astrakan mutsje. De hoed werd in zijn rijtuig neergelegd, doch viel er bij ongeluk uit en werd door een der inedeloopenden er weder iugeworpen. Eeu der heeren, die ook in het rijtuig zat, meende dat een ongepaste aardigheid werd uitgehaald eD, j niet wetende dat het Jaap's hoed was, gooide bij den i hoed, over eenige rijen toeschouwers heen, op straat. I Jaap zag zijn hoed niet terug, doch heeft thans den volgenden brief ontvangen Goeie Jaap. Hierbij de letters van u hoed. De hoed zelve zend ik niet terug daar hij mij past en ik er juist oen noodig heb. trouwens zou u er toch nu niet meer aan hebben daar ik hem boveu een potje met vuur wat verwijdt heb, ik heb nogal een dikke kop weet u6n ik zag u had nog zoo een lekkere warme muts op. aangenaam zal het mij zijn, wanneer u bij een volgende ovatie een flinke jas of een paar bottines (ik heb steek No. 9) uit het rijtuig wierp, dan was ik van de zomer het heertje. Vriendelijk groeten UED. Hoed drager. N.B. Ik heb hem al op." Op den brief zijn de uit den hoed geknipte letters J. E. geplakt. De vreemde gezanten aan het hof te Weenen behoeven, evenals a!s overal elders, geen inkomende rechten te betalen van de voorwerpen, dienende tot eigen gebruik. In het jaar 1893 viel hot echter den Oostenrijk- schen minister van financiën op, dat eon der gezan ten een enorme hoeveelheid wijn had gebruiktin één jaar 36000 flesschen, die natuurlijk onbelast door de douanen aan het gezantschap werden afge leverd. Tot zijn verbazing zag de minister, dat dit getal in 1894 gestegen was tot 60.000 flesschen, terwijl de douanen mededeelden dat de gezant na reeds 100.000 flesschen had ontvangen. De regeering besloot nu zoo voorzichtig mogelijk de zaak te onderzoeken en ter gelegenheid maakte de minister tegenover den gezant eens een zinspeling op de groote hoeveelheid wijn, dien deze dronk. De gezant begreep de aardigheid niet, vroeg ophelde ring, welke gegeven werd en de gezant, ten zeerste verbaasd, eischte nu zelf ook een onderzoek. Daardoor is aan 't licht gekomen, dat de kanse lier van het gezantschap vertegenwoordiger van een wijnhandelaar was en aldus de wijnen binnensmok kelde, zonder de rechten te betalen. De wijnhande laar verdiende daardoor natuurlijk een vrij aanzien lijk bedragdoch do kanselier heeft zijn ontslag gekregen. De buitengewone commissie, die gedurendo twee maanden bezig is geweest met een onderzoek naar de omkooperijen onder de politie van New- York, heeft 25 personen in staat van beschuldiging gesteld. Vele van de hoogste ambtenaren worden beschuldigd van omkoopingzij zullen voor de crimineele rechtbank terechtstaan. De commissie klaagt er over, dat zij in haar onderzoek voortdurend is belemmerd door de politie-autoriteiten. Het vergaan van den Spaanschen kruiser Reina Regente is nu zeker. De meest aannemelijke onder stelling is, dat het schip door de zware bewapening topzwaar geworden, omgeslagen en toen met allen aan boord gezonken is. De bemanning bestond uit eene eerste en tweede kommandant, zes luitenants, vier onderluitenants, twee doctoren, een aalmoezenier en tien vaandrigs, benevens 415 machinisten, stokers mariniers en ma trozen, zoodat het aantal slachtoffers 440 bedraagt. Uit Lemberg wordt gemeld, dat in het station Rawaruska een vreeselijk gevecht heeft plaats gehad. De trein vervoerde eene diergaarde en toen hij stil hield, hoorde men een woedend gebrul. Men ging zien naar de waggons, die de wilde dieren bevatten, en men vond, dat do bouten schutsels, die drie leeuwinnen van drie baren scheidden en deze weer van drie hyenas, verbrijzeld waren ©n al deze dieren nu een verwoed gevecht leverden. Een beer was verdwenen. De leeuwen hadden hem opgegeten, mat huid en haar. Van een anderen beer hadden zij eenen poot afgebeten en oene hyena lag dood op den vloer. Twee leeuwen, die in een naburig rijtuig zaten, bleven kalm. Niemand durfde tusschenkomen in het gevecht der wilde dieren, totdat de eigenaar in eene slede aankwam en de vechtenden scheidde, niet zon der zelf door eenen beer gebeten te zijn. Hij eiseht schadevergoeding van de spoorwegmaat schappij, omdat de schutsels niet sterk genoeg waren. Een langgezochte hoteldief is to Saint-Brice gevat in den persoon van Alfred Mayer, een Neder lander (Maastrichtenaar) van geboorte en 49 jaar oud. Hij hoeft jarenlang te Parijs goed geleefd van de opbrengst van diefstallen, in hotels gepleegd, te Parijs en in de voorsteden. Hij ging in een of ander hotel logeeren, betaalde geregeld en maakte zich ten slotte, als hij de kans schoon zag, uit de voeten met geld of kostbaarheden, welke hij machtig kon worden. Naar men verzekert is Mayer de dader van hoteldiefstallen, waarvoor het gerechtshof der Seine verleden jaar zekeren Elie of Laurenti bij verstek veroordeelde tot twintig jaren dwangarbeid. Laatste en telegraphische berichten. Heden slaagde te Leiden voor het eerste ge deelte van het artsexxmen de heer G. Sauer. Burgerlijke Stand van Goes van 20 tot 22 Maart 1895. Getrouwd 21, Gijsbrecht Cornelia Van den Ende, 23 j., jra., en Aagtje Zindee, 19 j., jd. Marktberichten. MIDDELBURG, 21 Maart 1895. Uit Walcheren was heden een matige aanvoer van Tarwe en Witte Boonen, vau andere artikelen was weinig tel markt. Nieuwe Wulcli. Tarwe was in puike soort niet beneden de f 5 te bekomen en alzoo betaald. Nieuwe Rogge f4. Zomergerst f3,25 a 3,30, Wintergerst f4. Voor nieuwe Wulcli Witta Boonen werd in de be&le soort f 18,50a 12,60betaald. Minder» naar rato. ltoude Walrh Bruine Boonen niet ter markt, men kan die wel als opgeruimd beschouwen. Nieuwe Walch Paar- denbooncn f 5,25 a 5,50, dito Groene Kookerwten 18,50 a f8,75. Kroonerwtin voetstoots f7 a 7,25 naar kwaliteit. Tuiu- boonen niet ter veil. Winter-Koolzaad zonder handel. Boter f 0,90 1,j>er K.G Eieren f 8,— par 100 stuks. Bij dit nommer behoort een B ij b 1 a d dat morgen verzonden wordt* -A-d-v-erteiitien A. s. Vrijdag 29 Maart hopen onze ijj '4, geliefde ouders 3 JAN OOSTDIJK K ea S V MAATJE DE HAAZE j huBne 35-jarige Echtvereeniging te herdenken. T\ Hunne dankbare kinderen, 8 J. OOSTDIJK Jz. M. OOSTDIJK Jz. en vrouw 8 Ma. OOSTDIJK Jd. Ierseke, Maart 1895. ft» Op Woensdag 27 Maart a. s. hopen onze geliefde oom en tante JAN BAVECO en PAULINA SNOODIJK hunne 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare familie. Heinkenszand, 23 Maart 1895. Gisteren te half twaalf overleed te Hellevoetsluis onze geliefde zoon DINGENIS MARINÜS KOSTER, milicien-torpedist te Brielle, in den ou derdom van 20 jaar en 7 maanden. God sterke ons in dit groot en treurig verlies. Zijne diep bedroefde ouders, broeders en zustere, JOH. KOSTER, veldwachter. Ierseke, 18 Maart 1895. Pro deo. ingevolge art. 486 van het Burgerlijk Wetboek). De Griffier bij het Kantongerecht te Goes maakt bekend, dat bij acte van dit kantongerecht van den 19 Maart 1895 handlichting is verleend aan Joh an Hcinrieh S&auffmanu te Goes, en hem bepaalde rechten van meerderjarig heid zijn toegekend tot het drijven van nering en handel in glaswerk, poreslein, aardewerk, zeildoek, galanteriën en allerlei andere artikelen, welke in het algemeen door kramers verkocht worden, daaronder begrepen het recht tot het koopen van een huis geschikt om die zaak te kunnen drijven. De Griffier voornoemd, Mr. P. L. VAN EETEN. Goes, 19 Maart 1895. VAN onderhoudswerken langs den spoorweg Vlis- singen Bokstel Gelder- malsen en Roosendaal Belgische grens, op Zater dag 20 April 1895, ten 2 uur (locale tijd), ten kan tore van den Sectie-Inge nieur te Breda, Frederik- straat, n°. 72. BESTEKKEN tegen toezending van een postwissel f 1.van Zaterdag- 3© maart verkrijgbaar ten kantore als boven vermeld. De Notaris J. VAN DER KLOES zal des namiddags te half 3 nro, in het Hotel .Zoutkeet" te Goes, in het Een onverdeeld aandeel in Ambachten en Tienden in en bij Zuid-Beveland, grootendeels met de zee gemeen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2