1895 N°. 36. Zaterdag 23 Maart. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centm«t bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Va.n Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders* De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 et;. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. SiiEeiasSIffijp van advertentiêu véo? 9 aren op den dag der uitgave. De motie-Dobbelman. Ofschoon we onze lezers niet willen vervelen met in het breede de beschouwingen der Kamer over de beschermende rechten terug te geveD, meenen we eene uitzondering te moeten maken voor de rede van den minister van Buitenlandsche Zaken, die jl. Woonsdag het standpunt der regeering duidelijk heeft aangegeven. Ook hij kon natuurlijk, nadat het on derwerp reeds meer dan eens van alle zijdsn is bekeken, niet veel nieuws meer te berde brengeD, maar met de hem eigene hoffelijkheid heeft de heer Roëll getoond nauwkeurig te hebben kennis genomen van de argumenten der voorstanders vau do motie, en heeft bij schier geen hunner onbeantwoord ge laten. Hij stelde zich verder volstrekt niet op een partij-standpunt, en dat te minder omdat in alle politieke kringen van on3 volk voor- en tegenstan ders gevonden worden. De minister betoogde echter, dat de toestand van de industrie nog zoo bedroe vend niet is, en beriep zich tot staving daarvan op rapporten van Kamers van Koophandel in Brabant, de zetel van het overvalschte protectionisme. De graanbouw heeft inderdaad reden tot klagen, al wordt de toestand zwarter geschilderd dan hij is, vermoedelijk onder den indruk vau deu slechten oogst van het vorige jaar, gepaard aan de lage prij zen. Maar, al ontkent de minister niet, dat in den toestand van den landbouw door graanrechten mis schien eenige verbetering zou te brengen zijn, ook hij constateert, dat de paehters meer pacht zouden moeten betalen. En mag nu voor het geringe voor deel, dat ten slotte alleen aan de kleine grondeige naren eenige vergoeding zou worden bezorgd, het algemeen belang worden opgeofferd Zsker niet, maar dit zou toch het geval zijn, waar de brood prijs zou stijgen, terwijl de kans op meer arbeid zeer gering is. Onze huidige handelspolitiek heeft over het alge meen gunstig gewerkt, en daarom is het niet raad zaam daarin thans verandering te brengen, vooral niet onder den invloed van den protectionisfcischen stroom, die thans door het land gaat, en waardoor men zoo licht zou komen, waar men niet wil zijn. Men bedenke toch, dat in Frankrijk reeds geklaagd wordt over de noodlottige gevolgen der protectie", dat ook in Amerika de toestand verre van rooskleurig is, en dat in Duitschland almede de landbouw wee klaagt. De regeering van haar kant blijft bereid den land bouw te steunen door bevordering van land- en tuinbouwonderwijs en door verbetering van verkeers middelen. Voor het overige hoopt zij, dat de parti culieren zeiven zullen medewerken tot verbetering, door hunne inkoopen zoo min mogelijk in het buiten land te doen. Nadat voorts Woensdag en gisteren nog verschil lende sprekers het woord hadden gevoerd zonder meer iets nieuws te berde te brengen, is de motie verworpen met 52 tegen 38 stemmen. Voor stemden de heeren: Miehiels van Verduynen, Travaglino, Harte, Van Kerkwijk, Dobbelman, Borret, Staalmau, Lambrechts, 't Hooft, Van der Schrieck, Van Dedem, Van der Kun, Smits van Oyen, Kolk man, Lueasie, Vos de Waal, Heemskerk, Van den Bergh van Heemstede, Truyen, T. Mackay, De Ras, Bahlmann, Mutsaers, Zijl ma, Van Vlijmen, De Ram, Van Basten Batenburg, Van Berckel, Tydens, d'An- Bembourg, Everts, Haffmans en Donner. Tegen de hepren Zijp, Van Deinse, Drucker, Van Alphen, Van Bylandt (Gouda), Houwing, Goekoop, Bouman, Lely, Gayot, Bastert, Van Gijn, Tydemau, De Beaufort (Wijk), Hesselink, Conrad, Kerdijk, Lieftinck, Hartogh, Van Delden, De Kan ter, Roy- aards, Van Stirum, Gerritsen, Rutgers, A. Mackay, Van Karnebeek, Veegens, Borgesius, Heldt, Schaap man, Smeenge, Roessingh, De Beaufort (Amsterdam), Van Gennep, Pynakker Hordijk, Willinge, De Boer, E. Smidt, Knijff, Cremer, Schaafsma, Schepel, Rink, A. Smit, Pijnappel, Hintzen, Pyttersen, Plate, Mees ters, Mees en de voorzitter. De meerderheid bestond derhalve uit de liberalen van alle schakeering, van de heeren Pgttevsen en Heldt af tot den heer Pijnappel en zelfs den heer Bastert toe, uit drie antirevolutionairen, de heeren A. Mackay, Van Alphen en Van Limburg Stirum, twee radicaleD, do heeren De Boor en Gerritsen, en den heer Schaepman. Het accoord der liberalen is alleen verbroken door de heeren Zijlina en Van Kerkwijk. Voor de protectie bleek de geheel® Ka tholieke partij (behalve de heer Schaepman), op het laatste oogenblik versterkt door den heer Bahlmann, die van het ziekbed herrezen, althans door zijn stem van zgn geloof getuigenis kwam afleggen. Ook de antirevolutionairen van beide schakeering bleken voor het meerendeel protectionistisch gezind. Intus- schen ontbraken er van hen velen de heeren Kuyper, Seret, Beelaerts, Lohman en Van Bylandt. Voorts ontbraken de heeren Vermeulen, Schimmelpenninck en 8 liberalen. GOES, 22 Maart 1895. Naar men ons mededeelt, zal bij de voorstel ling van het tooneelgezelschap onder directie van de heeren De Vos en Van Korlaar, hier in de maand April in >de Prins van Oranje" te gaven, worden opgevoerd: »Klein Eyolf" van Ibsen, en niet Sudermann's »Het ouderlijk huis". Bij eene aanbesteding ten behoeve van hpt departement van Koloniën was de firma Wed. J. C. Massee Zoon te Goes minste inschrijver voor de levering van zwemvesten, ad f 7760. Men schrijft ons: Naar aanleiding van een schrijven van den Mi nister van Binnenlandscbe Zaken hebben Ged. Staten van Zeeland bij circulaire van 15 dezer de gemeente besturen uitgenoodigd zoo «poedig mogelijk mede te deelen of voorschriften betreffende het onbe woonbaar verklaren van woningen in hunne gemeenten bestaan en zoo ja, of aan de toe passing dier voorschriften de hand wordt gehouden mot toezending eenpr opgave van het aantal wonin gen, over elk van de laatst verloopen tien jaar on bewoonbaar verklaard. ATieuwdorp. Den len April a. s. zal het 25 jaar geleden zgn dat onze brievengaarder D. V a n den Berge deze betrekking aanvaardde. De weersvoorspelling van Falb voor 21 tot 27 Maart luidt: Vermeerdering van sneeuw en van vorst. Aardbevingen." Die voorspelling werd althans heden prachtig bewaarheid 1 Het raderstoomschip Valk zal in dienst worden gesteld ter overbrenging van do Koninginnen en haar gevolg naar Londen. Thans heet het weder, dat de overtocht vermoe delijk uit Vlissingen zal plaats hebben. Uit Den Haag wordt gemeld, dat jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman en mr. W. K. F. P. graaf Van Bylandt, leden van de Tweede Kamer, wjjl zij lijden aan influenza, verhiuderd zij a de zittingen dier Kamer bij te wonen. De leden, de heeren jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland en mr. B. M. Bahlmann, die eveneens geruimen tijd door ongesteldheid de zittingen niet bijwoonden, zgn herstellende. Reuter seint uit Brussel, dat volgens inlich tingen van niet-officiëele zijde de Belgische grens na heden voor het Nederlandsche vee her opend zou worden. Men weet dat er kans is, dat onze wet ten voortaan zullen gedoopt worden. De regeering heeft in het wetsontwerp tot beveiliging bij het verblijven in fabrieken en werkplaatsen een artikel opgenomen, waarin bepaald wordt, dat die W6t zal kunnen aangehaald wordon als de Veiligheidswet. Wordt dit toegepast bij andere wetten, dan is er vrij wat vereenvoudiging en veel vermindering van omhaal en van geleerdheidsvertoon in uitzicht. Voor onze drie onderwijswetten dus merkt het Schoolblad op waren reeds nu do korte namen nog al veel in gebruik, doch in erg officiöelen stijl las men toch nog altijd voor Wet op het Lager OnderwijsWet van 17 Aug. 1878 S 127 laatste lijk gewijzigd bij de wetten van 8 Dec. 1889 S. 175 en 9 Mei 1890 S. 78voor Wet op het Mid delbaar OnderwijsWet van 2 Mei 1863 S. 50 en voor Wet op het Hooger Onderwijs: Wet van 28 April 1876 S. 102. Ook de liefhebbers van iets heel officieels zouden, als de algemeene doop plaats had, voortaan deze omslachtige wijze van aanduiding, zonder vrees om anders te doen dan in Don Haag gewoonte was, kunnen nalaten. Doch als het zoover komt, hopen wij dat niet alleen de wetten, doch ook de examens namen zullen krggen. Official kent men ten onzent geen onderwijzers examen en geen hoofdonder wijzersexamen maar slechts examens ter verkrijging van de akte bedoeld in art. 56a en art. 56b der wet tot regeling van het lager onderwijs; geen akte-examens in vrije- en orde-oefe ningen maar examens ter verkrijging eener akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in het vak vermeld onder j in art. 2 der wetgeen examen voor de lagere akte Fransch maar examen ter verkrijging eener akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de Fransche taal naar aanleiding van art. 65 der wet tot regeling van het lager onderwijs. Met enkele andere examens is het gelukkig beter gesteld. De eindexamens der gymnasia en der hoo- gere burgerscholen zijn ook in da wet bekend, doch het staatsexamen, dat toegang tot de universiteit verleent, wordt officiëri nog aangeduid als examen vermeld in art. 12 dor wet van 28 April 1876, S. 102. Dat alles kon eenvoudiger, gemakkelijker en wel- luidender. Orntreut Lombok wordt uit Soerabaja dd. 19 Februari aan de Loc. geseind »De gezondheidstoestand te Ampenan is nog steeds ongunstig. Er zijn meer dan honderd zieken in het hospitaal. Dagelijks komeu tachtig k negentig man- schappsu op het ziekenrapport. Meerendoels zijn het koortslijders. Niemand is daar behoorlijk onder dakzelfs de resident is armoedig gehuisvest en heeft slechts oen baléh-baléh met een wollen deken tot legerstede. Groote schaarschte aan levensbehoeften, versnaperin gen enz. heerscht9 er bovendien in de laatste dagen de twee toko's daar verkochten daarom alleen tegen exhorbitant koog© prijzen. Een kistje sigaren bijv., waarvoor men hier niet meer dan vier gulden be taalt, ko3ten nu vijf rijksdaalders. D® soldaten bob ben, wat voeding betreft, geen de minste reden van klagen. Het oude kerkhof op Ampenan verspreidt 1 voortdurend zoo'n onaangename lucht, dat die ook wel gedeeltölgk oorzaak zal zijn van den ongunstigen gezondheidstoestand. Van Mataram hoorde ik weinig of niets; daar schijnt men voorloopig nist aan weder opbouw of iets vau dien aard te denken. Op Tjakra- Negara verrijzon tal vau huisjes, doch meest allen hutjes. Daar resideert een der controleurs. Daar staan de ruïnes van de poeri en vau andere gebou wen nog onaangeroerd." Het Soer. Uandelsbl. meldt »Van Ampenan ontvangen wij, wat den politieken toestand betreft, goede tijdingen, maar wat de ge zondheidstoestand van d*n troep betreft, weinig opwekkend nieuws. Onze bataljons worden vreeselijk geteisterd door koortsen en buikziekte, het hospitaal, dat trouwens aan gesn enkelen eisch van kijg'ene voldoet en eer een schuur dan een ziekeninrichting gelijkt, is geregeld overvuld, zoo zelfs, dat de lijders op den blooten grond een ligplaats moeten vinden. Hoe bevoiderlijk dat voor hunne genezing is, begrijpt men. Bovendien is geneeskundige bulp onvoldoende: vaD de vier officieren van gezondheid is er altijd een op ziekentransport, een moet de dienst op de posten waarnamen, zoodat er slechts twee overblijven. En daartoe zijn zij, hoe groot hun ijver en toewijding ook mogen zijn, niet in staat. Vier dagen geleden kwameu 180 zieken van Am penan, morgen of overmorgen komen er 3 zieke officieren en 150 mindere militairenmen kan uit die cijfers opmaken hoe ellendig het er met dsn algemoenen gezondheidstoestand is gesteld. Ea de redenen daarvan De bodem van Ampenan is zeer poreus, lagunes zijn er niet, van d-* vroegere lijken lucht, de beruchte odeur d'Ampenan, zooals de sol daten ba3r noemden, bemerkt men geen spoor meer. De voeding is niöt slechter dan in het garnizoen, het logies der troepen is beter dan op vroegere expsditiën. Men put zich uit om de oorzaken te raden, maar niemand slaagt er in. Onder do Sasaks heerscht de vreeselijkst.e misère. Geen dag gaat voorbij, zonder dat de lijken van eenige stakkerds, die aan honger en uitputting ge storven zijn, in de nabijheid onzer bivaks gevonden worden. De soldaten, in een ruwe schors het hart van den barmhartigen Samaritaan verbergend, doen wat zij kunnen om de armen te helpen, zij geven van hun eigen rantsoen een gedeelte weg aan de hongerenden. En te midden van al die misère kwam het beruchts keppengbesluit van den directeur van binnenlandsch bestuur, waardoor de toestand nog verergerde. Gij kunt dus begrijpen, hoe aangenaam wij ons hier gestemd voelen." Zoo schreef men ons uit Ampenan »De resident van Bali heeft aan de drie te Am penan aanwezige Europeescho bandelaren bijdragen verzocht om in den nood der Sasaks tegemoet te komen. Dat is de plicht der regeeriug, dunkt ons, en een plicht, die ten spoedigste dient te worden vervuld." Staten-Generaai. TWEEDE KAMEE. Na een langdurig debat is gisteren do motie- Dobbelman tot invoering van graanrechtsn verworpen met 52 tegen 83 stemmen. I Aangenomen werd het ontwerp tot wijziging der wet op de nationale militie (herhalingsoefeningen der zeemilitie) en dat tot verbetering van den Dommel KarkeUjka Zaken m Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. Gom. to Oostzaan ds. G. H. Blanken te Zieriksee. Bedankt voor het b)roep te Schor© en Ylake door <ïs. J. Van Jen Borgen te Varsoveld. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 Maart 1895. Heden zijn veroordeeld: J. P., 21 j., te Ierseke, wegons overtreding dor jachtwet en wederspannig- heid, tot 2 maanden gevangenisstraf, 2 maal f10 boete of 2 maal 8 dagen hechtenis; C. K., 15j., te Kruiningen, wegens diefstal, tot 1 maand gevange nisstraf M. B., 50 j., te Biezelinge, wegens bedelarij, tot 3 dagen hechtenisG. N., 43 j., te Goos, wegens mishandeling, tot 3 dagen gevange nisstraf J. L. B., 23 j., laatst wonende te Ant werpen, gedetineerd te Middelburg, wegens diefstal (fooienpot der bedienden van de sociëteit »de Ver genoeging" te Middelburg), tot 1 jaar gevangenis straf met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. Ter openbare terechtzitting der Arrondisse ments-Rechtbank te Middelburg van Vrijdag den 29 Maart a. s. zal worden behandeld de zaak tegen P. B. 26 jaar oud, klompenmaker te 's-Heeren- hoek, gedetineerd te Middelburg; ter zakedat hij op 5 Februari 1895 des avonds omstreeks 9i/i uur zich heeft bevonden in het jacht veld van den Borselschenpolder onder de gemeenten Borsele en O vezande, voorzien van een geladen jacht geweer zonder voorzien te zijn van de buitenge wone machtiging bedoeld in art. 26 of het consent bedoeld in art. 16 dor jachtwet en toen hij te dier zake door den rgksveldwachter Becks en den on- bezoldigden rgksveldwachter Troupée werd achter volgd, die hem voor die jachtovertreding wilden bekeuren, heeft gepoogd den rijksveldwachter Bocks opzettelijk van het leven te berooven, of althans zware mishandelingen toe te brengen, door onder het uiten der woorden blijf maar staan, als je verder kom*n dan schiet ik jallio voor je donder" zich om te koeren, zijn geladen geweer op hem te richten en daaruit op 30 meter afstand eon schot op hem te lossen, in de volvoering van welk feit hij is verhinderd geworden omdat het schot zijn doel hoeft gemist. In deze zaak zijn van wage het Openbaar Minis terie 5 getuigen, waaronder 1 tevens als deskundige, Aan den beklaagde is mr. A. C. A. Jacobse Boude- wijuse, advocaat te Middelburg, als verdediger toe gevoegd. Het gerechtshof te 's-Gravenhago bevestigde gisteren de veroordeeling door de Middelburgsche rechtbank van A. van der S., los werkman te Hans- weerd, wegens drie diefstallen in veroeniging. We dynamietontploffing- te fjobitb* Omtrent deze verschrikkelijke gebeurtenis, waar van we in ons vorig nommer reeds in het kort melding maakten, lezen we in het Rott. Nieuwsbl. het volgende meer gedetailleerde verhaal Van Pannerden tot Emmerik loopt de Rijn in bijna rechte lijn over de Nederlandsch-Duitsche grens langs het vlek Spijk (Spiek). Recht tegenover Spijk, ook aan den Rijn, ligt de Tolkamer, een gehucht waar de burgemeester van Lobitb, Herwen en Aerdt woont en waar ook de visiteurs en de administra teurs hun verblijf houden. Hier, tegenover Spijk tot bij het Vossengat is de Rijn door een denkbeeldige lijn in tweeën gescheiden, de eene hellt wordt tot het Nederlandsche, de andere tot het Duitsche gebied gerekendde Duitsche schepen hebben nu gelegenheid door te vaien in hun rijk zonder zich te moeten onderwerpen aan de visitatie van Hol- landsche ambtenaren. De scheepvaart is bier zeer druk, gemiddeld bedraagt zij voor de op- en afvaart 120 schepen daags. Tegenover Spijk ankert minstens eenmaal pol maand op Duitsch gebied een schip met dynamiet geladen, welk dynamiet bestemd is ter vervoer naar Rotterdam of Amsterdam of Antwerpen en vervol gens naar overzeesche landen. Het dynamiet, dat gebruikt is bij den bouw van den Delagoabaai- spoorweg, een enorme quantiteit, is langs hier vervoerd. Het schip ankert dan aan den Duitschen oever, waar het dynamiet overgeladen wordt in twee kleinere Hollandscbe schepen; dit is noodig omdat de hoe veelheid, die in Duitschland op ëen schip vervoerd mag worden, te groot is naar de wettelijke bepalin gen, die in Holland gelden. De burgemeester, ver gezeld van de douanebeambten en de expediteurs, gaat van Spijk in een klein sleepbootje naar het dynamietschip, om dit volgens de voorschriften te visiteeren, de burgemeester moet bij de inklaring steeds tegenwoordig zijn. De vreeselijk© lading is verpakt in metalen kisten, die weer gesloten zijn n stevig ombande, houten doozen. Als het sleep bootje van Autweipen gekomen is, w.it vaak eerst*

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1