BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. DINSDAG 19 MAART 1895. No. 54. 51 Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepan bij de Ned. Hervormd© gem. te West- kapelle, ds. R. Torenbeek ta Marken. Bedankt voor bet beroep te 's-Heer Hendriks- kiideren c. a., door ds. H. Vermaas te O. en W. Souburg. Biezelfnffe. Bij herstemming tusscben de hee- ren A. V. d. Graaff en L. De Vos, is eerstgenoemde met 25 van de 33 uitgebrachte stemmen gekozen tot notabele der N. H. Gem. alhier. In een te Vlissingen gehouden vergadering is besloten tot de oprichting van eene Zeeuwsche provinciale afdeeling van de Nsderlandsche Zending- Vereeniging. Het bestuur bestaat uit de heeren ds. Poort te Middelburg, dg. Boxma te Bruinisse, ds. Van Leljjveld te Goes, den heer B. Steenweg te Gapinge en da. Dijkman te Breskens. {VI. Ct.) Wiasekerke. De gemeenteraad heeft met ingang van 1 April a. s. eervol ontslag verleend aan mej. M. P. Voois, als onderwijzeres aan de o. 1. school te Geersdijk. Rechtszaken. Tegen Momber en Coelman, beschuldigd van moord op Jansje Meinders te Bussum, is levens lange gevangenisstraf geëiseht, wegens poging tot diefstal met braak, in gemeenschappelijk overleg, •n wegens opzettelijken doodslag, mede in vereeni- ging met elkander gepleegd. Gemengde Berichten. Bij het bestuur der vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken, afdeeling Fioralia, zijn ditmaal aangevraagd 868 potten en wel347 met planten uitsluitend voor binnenshuis, 166 met planten uitsluitend voor buiten en 355 met planten naar verkiezing voor binnen of buiten. Zooal* te verwachten was heeft het onzen stadgenoot N. Hondrikse bij zjjn zilveren jubilé als brievenbesteller jl. Zatsrdag niet aan blijken van belangstelling en waardeering ontbroken, niet alleen van do tegenwoordig?) ingezetenen, maar ook van vele oud-Goesenaren. Zijne collega's vereerden hem eene fraaie hanglamp, terwijl ook de hoogere ambte naren der posterijen hier tor stede hem stoffelijke blijken van waardeering deden toekomen. Talrijk waiea de bezoeken, die hem werden gebiacht, o. a. ook door zijne chefs, en de dag van 16 Maart 1895 was voor hem een feestdag, di© hem zeker wel nooit uit het geheugen zal gaan. Mfieuwdorp. Vrijdag bad de timmerman J. d. V. het ongeluk bg het beproeven van een karnmolen met zijn hand tugschen de raderen beklemd te ge raken en een vinger te breken. Wieuwdorp. De hier gehouden veiling van rund vee en paarden heeft goede resultaten voor den ver- kooper opgeleverd. Roeien brachten f 170 tot f 180 op. Jong rundvee was ontzettend duur en de prijzen der paarden liepen tot dicht bij de f 400. Men schrijft ons uit Wï^sekerke Nooit volmaakt" geldt ook wel voor het muziek gezelschap Apollo" alhier, dat jl. Zaterdagavond •ene uitvoering gaf voor de coatribueerende leden. Waar het alle moeite doet ooi het dien leden naai den zin te maken, waartoe thans, op eene deswege reeds meermalen te kennen gegeven verlangen, het lokaal der uitvoeringen in de openbare school zoo- dauig was ingericht, dat men een passend »zitje" en een kop »van Houtens" kon bekomen, daar deed zich nu eene andore ongelegenheid voor. Op de uitgegeven programma's stond nl. vermeld, dat de contribueerende leden met hunne dames" toegang tot de uitvoering hadden. Dit woord was door enkelen der aanwezigen opgevat in dien zin, dat al wat vrouwelijk" kon genosmd worden in dien »term" viel. Het werd hun echter door den directeur duidelijk gemaakt, dat Apollo" voor dien term thans den löjarigen leeftijd vereischte en daarop raakten de poppen aan 't dansen. De betrokkenen waren algemeen van meening dat zulks dan op de programma's vermeld had behooren te worden, om dat da toelating van dezulken voorheen ook oog luikend was toegestaan. Hoewel, zooals de directeur later zelf opmerkte, zulks om alle misverstand te voorkomen, gewenscht ware geweest, getuigt bet toch inderdaad van weinig waardeering voor de vele pogingen die het gezelschap aanwendt om den contribueerenden in hunne wen- schen tegemoet te komen, om nu, voor een dergelijk zonder opzet voorgekomen verzuim, boos weg te loopen en wat bovendien hoogstwaarschijnlijk jg zjjn steun voor 't vervolg aan 't gezelschap te onttrekken. Welno, mocht er dien avond al iemand onwillekeurig gekrenkt zijn, we zijn toch immers allen feilbare menschen en ieder kan dus wel eens een verzuim begaan. In elk geval dient, op de aan wrijving dat het enkel het werk van den directeur wa's, geconstateerd, dat het besluit tot het niet toe laten van kinderen beneden de 16 jaar, Dinsdag avond te voren, in eene vergadering van de werkende leden genomen is. En nu wat de uitvoering zelve betreft. Het programma bestond uit 7 muziekstukken en de 2 blijspelen »Een duel" en Flik en Flok in do klem". De muziekstukken werden flink afgespeeld. Dat enkele ervan beter bevielen dan andere bleek uit het langdurend applaus dat daarop dan volgde. De blijspelen vonden onverdeelden bijval. De stuk jes liepen dan ook goed van stapel, hoewel een op merkzaam toeschouwer en toehoorder do cudore van de jongere diUettenten op dit gebied goed kon onderscheiden. Vooral mogen de jongeren zich wel oefenen bun lachlust te bedwingen en steeds in hunne rol te blijven. 't Geheel leverde weder eenen genoeglijken avond en 't was dan ook noode dat men, ter wille van het la'e uur, zich het genot van het laatste muziek nummer ontzegde. In zijne woning te Sluis is govonden het lijk van Eduard Blankaert, badende in zijn bloed, met eene snede over gelaat on eene diepe wonde in de keel. Hieromtrent wordt ons het volgende medegedeeld: Sedert dezen winter de vrouw van don landbou wer-herbergier Eduard Blankaert was overleden be woonde hij alleen het zoogenaamde bargehuis langs het kanaal. Zijne huishoudelijke bezigheden werden sinds dien tijd waargenomen door een werkvrouw uit de buurt, dis daartoe geregeld iederen morgen bij hem aan huis kwam. Toen zij Woensdagmorgen als naar gewoonte zich op weg naar de woning van Blankaert- begaf, trok het hare aandacht, dat in tegenstelling mot andere morgens, do luiken en hot geheele huis nog gesloten waren. In de meening echter dat B. het verslapen had, werd herhaalde malen op de glazen getikt, doch zij verkreeg geen ant woord. Men meende dus het best te doen de politie met eon en ander in kennis te stellon. Deze opende de deur met geweld en binnengekomen zag men Blankaert, badonde in zijn bloed, op den grond liggen, met eenige sneden aan het gelaat en een diepe wond aan de keel. Op de tafel stond een schenk blaadje, waarop een ledig glaasje en naast het blaadje lag een halve frank. In het midden der gelagkamer lag een groene flesck, tegen den wand lag een stoel, die blijkbaar aan stukken was geslagen, en in het bloed vond men een broodmes. Voetstappen of sporen van worsteling waren niet aanwezig. Door den kanton rechter en den griffier van het kantongerecht te Oostburg is ter plaatse een onderzoek ingesteld. De ongelukkige stond als een braaf en oppassend man bekend. De vraag of hier aan moord dan wel aan zelfmoord moet gedacht worden, is vooralsnog niet opgelost. In da buitenwijk der gemeente Dordrecht, in den omtrek van de Mijl, hebben in den laatsten tijd bij herhaling diefstallen van hoenders plaats. Het is der politie nog niet mogen gelukken den dader of de daders in handen te krijgen. Het volgende geeft een denkbeeld van do bru taliteit waarmede de dieven te werk gaan. Bij een tuinier aan den Weeskinderdijk werden 6 kippen en een haan gestolen. Daar de dieven nog enkele kippen hadden overgelaten, voorzag de eigenaar het waren rashoenders zich van een nieuwen haan. Een paar weken later vond men des ochtends op nieuw het hok opengebroken en de overige kippen verdwenen. Alleen den nieuwen baan hadden de dieven niet medegenomenmogelijk in de hoop, dat de eigenaar er dan weer hennen bij zou koopen, en men aldus in de gelegenheid zou zijn de zaken op denzelfden voet voort te zetten. De bestolene is echter wijzer geweest. Vrijdagmiddag werd te Amsterdam de hulp van de brandweer ingeroepen bij een zwaron bin nenbrand, vermoedelijk ontstaan door het omvallen van een petroleum-kachel. Eenige stoomspuiten wa ren spoedig ter plaatse, en kort na 't uitbreken van den brand gaf men water met vier slangen van de Vecht waterleiding en een van de stoomspuit, zoodat men het vuur binnen korten tijd moestor was. Het huis wordt bewoond door de familie Koster. De kinderen konden nog tijdig door do govde hulp van het kindermeisje langs de trap naar buiten vlochten, maar aan de vrouw des huizes, die nog eenige oogeublikken boven bleef om to trachten effecten en geld te redden, werd deze uitgang ver sperd, daar de rook zoo dicht was, dat er niet meer aan te deuken viel de kamer te verlaten. In minder dan geen tijd had de brandweer ladders te gen het huis geplaatst om mevrouw Koster te hulp te komen. Met een reddingslijn werd zij naar bene den gelaten. Op kranige wijze heeft de brandweer dit I kunststuk volbracht. De heer Koster was uitstedig. Geldswaarden zijn door de vlammen niet verloren gegaan. Ten aanschouw© van honderden menschm, zaten Vrijdagmiddag te Kuilenburg eenige personen midden op de Lek op een groote schol ijs aan een tafeltje te kaarten, op een harmonica te spelen en saliemelk te drinken. Onder de spoorwegbrug ver liet men het gevaarlijke vaartuig. In Fenchurch-street-station te Londen heeft Vrijdag een geweldige ontploffing een groote paniek veroorzaakt onder het publiek, dat zich op de per rons bevond. De overkapping van het station is zeer beschadigd. Aanvankelijk werd vermoed, dat men weer to doen had met een aanslag der anarchisten, maar uit een onderzoek is de onjuistheid dezer opvatting reeds gebleken. Holbrook, een man van 65 jaren, die door de ontploffing het leven verloor, was ia dienst van den heer Kennedy, wiens voornemen was, de schoolkinderen te Plaistow te onthalen op eene voorstelling met een tooverlantaren en andere dergelijke vertooningen. Tot dat doel zond hij zijn tuinman Holbrook naai de opticiens Newton Co. te Londen, die hem voorzagen van alles, wat voor deze vertooning noodig was. Tot hetgeen Holbrook bjj zich had, behoorde ook een cylinder, gevuld met gecomprimeerde zuur stof, welke moest dienen voor het kalklicht. Terwijl de tuinman op het perron wachtte op'.de aankomst va» den trein, ontplofte de cylinder, naar men beweert, omdat de man deze op den grond liet valten. Hoe dit zij, in elk geval werd hij bet slachtoffer. Zoodra de eerste ontsteltenis, door de ont ploffing veroorzaakt, was geweken, werd terstond een onderzoek ingesteld. Ec-n been werd aan de overzijde van de spoorweglijn gevonden en op veertig voeten afstand vaa de plaats, waar de ontploffing plaats had, werden nog andere lichaamsdeelen gevonden. De heer Kennedy, terstond naar Londen oatboden, herkende den man, wiens gelaat niet geschonden was, als zijn tuinman, die recdg meer dan 25 jaren bij zijno familie in dienst was gewesst. Van eon anarchistische!* aanslag, geljjk eerst werd vermoed, kan derhalve gees sprake zijn. Nog slseds geen berichten over den Spaan- schen kruiser Rtina Regente. Schepen die uitgezon den zijn om het schip te zoeken, zijn onverrichter zako teruggekomen. Een van deze schepen, de Ilar- sani, is teruggekomen met elf schipbreukelingen, van de Spaansehe bark Luzdie vier dagen in een open boot op zee hadden rondgezwalkt. Men koes tert de hoop dat de Reina Regente in een Marok- kaanscho haven die niet aan het telegraafnet is aangesloten, is binnengevallen In de Cortès is een rapport van een oud-com- mandaiifc van dit oorlogschip voorgelezen, waaruit betoogd wordt, dat deze kruiser vooral nu hij zulk zwaar geschut aan boord heeft, niet in staat is om aan een hevigen &torm het hoofd te bieden. De eerst® minister verklaarde intusscben in de Cortes, dat nog niet alle hoop verloren was, daar het wrakhout dat op de kust is aangespoeld, geble ken is niet van dit oorlogsschip te zijn. Een reiziger verhaalt, dat in Korea de insol vente debiteuren en zelfs hunne naaste bloedver wanten aan eene zeer onaangename wet zijn onder worpenZoodra een schuldenaar op den bepaalden tijd M9t aan zijne verplichtingen voldoet, krijgt hij vanwege de overheid een dracht stokslagen, het geen iedere veertien dagen herhaald wordt, totdat zijne schuld vereffmd is. Indien hij sterft vóór de afdoening, erven" de naaste bloedverwanten de straf, tenzij zij het schuldbedrag aanzuiveren. Te Tanger is bericht ontvangen, dat ia het begin dezer maand Marokko door sprinkhanen ge teisterd is geworden. Op den len dezer kwamen de insecten als een onweerswolk over het land. De zon werd drie uren lang verduisterd en niemand herinnert zich ooit in Marokko sprinkhanen in zoo groote zwermen gezien te hebbön. Men vreest, dat de oogst bijna geheel vernietigd is en verwacht dientengevolge groote ellende onder de landelijke bevolking. Het Engelschfi volk eet tweemaal meer vleesck dan éénig ander. Waar komt al dat gebraad van daan Grootendeela niet van vaderlandschen bodem. »The roast beef of old England", waarop John Buil zoo prat placht te zijn, komt meerondeels van over de zee. Vijf-en-twintig jaar geleden begon de inlandsche veestapel tekort to schietenmen moest do koloniën en de Nieuw9 Wereld te hulp roepen. De eerste proeven met het overbrengen van bevroren slachtvee werden en 1880 met goed gevolg genomenen sedert worden er, om den gezonden eetlust dezer natie van carnivoren te stillen, reeds 20,000,000 bevroren schapen ingevoerd, voor de helft uit Nieuw-Zeelaud, voor de rest uit Australië, Ar gentinië en de Falkland-eiiaoden. De kosten van dezen overvoer bedragen tegenwoordig slechts één stuiver per pond, en ruim 80 schepen opzettelijk or toe ingericht, zijn er voor in de vaart. In het groot kost het Australische schapevlesseh te Loaden slechts 33/4. stuiver het pond, juist de helft vau het Engel&che. Sinds een poos is in Antwerpen sprake van een brug over do Schelde en het verdronken land van Waes. Een nieuw plan is nu ontworpen, tot het graven van een tunnel, in tweeën gesplitst, onder de Schelde door van de stad naar het fort Hoofd van Vlaanderen. De kosten zouden bedragen vier millioen frank, terwijl de brug slechts twee millioen zou kosten. De Keizer eu de Keizerin-weduwe van China hebben aan Lihoengtsjang, die als vredesgezant naar Japan vertrekt, doen weteB, dat hij niet t- rug be hoeft te komen, als hg er niet in slaagt vrede te sluiten. De Fransche minister van publieke werken heeft de weiischelijklieid uitgesproken van het graven van een kanaal, dat Marseille verbindt met de Rhone. Dit kanaal zal een lengte hebben van 54 kilometer en het zal zulk oen breedte hebben, dat de groote raderstoombooten, die gewoonlijk de Rhone bevaren en buiten de raderkasten een breedte hebben van 14 meter, elkaar kunnen passeeren. De kosten van het aanleggen van dit kanaal wor den gesehat op 80 millioen, waarvan 40 millioen komt ten laste van den Staat en de overige 40 mil lioen ten laste van de Kamer van Koophandel te Marseille. De Berlijnsche lieve jeugd heeft een nieuw spel uitgedacht, nl. het werpen van lasso's om de halzen van voorbijgangers. Een meisje, dat een der lassowerpers trachtte te ontkomen, geraakte onder een rijtuig en was onmiddellijk dood. Een hevige brand is Woensdag uitgebroken in een hotel te Mackaysville, in West-Virginië. Drie der logeergasten zijn in de vlammen omgekomen, terwijl vier zulke ernstige verwondingen hebben bekomen, dat zij aan de gevolgen daarvan zijn over leden. Te Madrid j.hebbeu ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De Resumeneen der daar verschijnende bladen, had Donderdag jl. een hoofdartikel, waarin werd gezegd, dat de jonge officieren van het Spaansehe leger, naar aanleiding van den opstand op Cuba, te weinig geestdrift betoonden en zonder eanig vertoon van opgewektheid naar Cuba vertrokken. Nog den- zelfdei» avond begaven zich 35 officieren naar het redactie-bureau, mishandelden de redacteurs en sloe gen alles kort en klein. Vrijdagochtend protesteerde een der andere bladen, de Globo, tegen een dergelijke behandeling. Het ge volg was, dat ook het bureau van dit blad een bezoek ontving van een aantal officieren, die de letterkasten uit het raam wierpen en den hoofd redacteur met twee zijner medewerkers mishandelden. Vervolgens trokken de officieren, naar het heet, ten getale van 400, naar het kantoor van den Ileraldodie zich ook ongunstig over hun optreden had uitgelaten. De redacteurs en de zetters hadden echter het kantoor gebarricadeerd en verdedigden zich zoo krachtig, dat de officieren onverrichter zake moesten terugtrekken. Daarna begaven zij zich weer naar de bureaux van de Resumen, waar zij vernielden, wat bij den eersten aanval nog gespaard was gebleven. De kapitein-generaal van Madrid, van het ge beurde verwittigd, verscheen terstond in groot-tenue ter plaatse en gelastte den officieren uiteen te gaan. Slechts aarzelend gaven de officieren aan dat bevel gehoor. Onmiddellijk is de krijgsraad bijeengeroepen, ten einde de zaak te onderzoeken. Aldus luidt h3t verhaal, dat do correspondent van de Indépendance Beige over deze ongeregeldheden mededeelt. Niet weinig ontsteltenis ontstond Dinsdag, tusscheu acht en elf uur t© Triest, door een over- strooming. Ongeveer negen uur word de geheele streek aan het strand plotseling overstroomd. Het water stond twee en drie voet hoog. Do gemeentelijke schouwburg was in een oogon- blik door het water omringd, dat in de vestibule doordrong, naar de uitgangen, en eindelijk den vloer bedekte, juist toen daar de voorstelling, welke druk was bezocht, een einde zou nemen. Enkele dames werden door de bedienden naar buiten gedragen de hseren trokken schoenen en kousen uit welk voorbeeld door verscheiden dames werd gevolgd en waadden tot aan de knieën door het water. In de café's, die dicht met bezoekers bezet waren, kreeg men dezelfde tooneelen te aanschouwen. Een gemaskerd bal, dat, in da buurt van den schouwburg gehouden werd, \iel natuurlijk totaal »in't water". De bezitters van bandkarren en kruiwagens heb ben dien avond een massa geld verdiend door het naar buis rijden der hulpelooze dansera. Togen een uur of elf liep het water terug en was het gevaar geweken. In Dortmund wordt de Arbeiterzeitung in een sociaal-democratische coöperatieve drukkerij gedrukt. Het is onlangs in een procos gebleken dat daar i/s tot 8/4 uur overwerk niet v rgoed wordt, dat dik wijls tot middernacht gewerkt moet worden, dat den zetter nauwlijks tijds gelaten wordt om te eten, dat de arbeidsdag 12 uur lang is, enz. In Hamburg bestaat eene soc.-dem. bakkerij, waai de administrateur B. Cokn den werklieden hun vrijen dag heeft afgenomen, hun overwerk opdraagt, dat zij elders weigerden te verrichten (hetgeen de aan leiding was tot een strike, die juist deze bakkerij deed ontstaan) enz. Nu hebben de gezellen het werk gestaakt, ook omdat zij ontevreden waren met een weekloon van 24 mark (f 14.40) voor 7 werkdagen van 12 uur. De administrateur heeft 36 mark (f21.60) in de week voor 5 tot 6 uren arbeid per dag. Laatste en teiegraphische berichten, 's-&raveikhage» Aan de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp tot schorsing voor één jaar, beginnende 1 Juni 1895, van het uitvoerrecht op suiker in Ned. Indië, wegens de ongekend lage prijzen der suikerindustrie, die Java met ondergan - bedreigt. 's-Oravewliage. De begrafenis van mr. D. Vb Eek was hoogst eenvoudig. Vele advocaten, verte genwoordigers van den Vredebond en goede vrienden waren op het kerkhof aanwezig. Aan de groeve huldigde de Deken der orde van advocaten mr. Vlielander Hein den overledene als een rechtschapen advocaat. Mr. Breukelman herdacht den overledene als een krachtig pionier voor de zaak van den Vrodebond. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wolfertsdijk. Door B. en W. dezer gemeente werd Zaterdag jl. aanbesteed: a. Het vernieuwen der dorpsstraat (530 M-.) eu het verleggen van 170 M*. keibestrating. Ingeschreven werd door de heeren I. Douw te Zieriksee, voor 15 cents, J. B. Polfliet te Heinkenszand en F. Duijnhouwer te Goes, ieder voor 13 cents per M2. Bij loting met J. B. Polfliet werd laatstgenoemde aannemer, b. Het aanvoeren der beiioodigde steenen en van het te gebruiken zand. Aannemer werd de heer A. Verschuuve alhier voor f 1,65 per 1000 steenen en voor f 1,25 per M3. zand. Verder werd nog aan Jan Valkier voor f 21 per jaar 60 roeden tuingrond verhuurd. Op 15 Maart zijn door notaris Mulock Houwer te Ierseke in het openbaar verkochteen woonhuis en erf aan het Schuttershof, groot 1 Are, voor f 401 aan J. Van Es Jr. aldaar, en een woonhuis en erf aan den lersekendam, groot 55 c.A., voor f 460 aan M. M. Francoijs aldaar. Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 1