1895 N°. 34. Dinsdag 19 Maart. 82sle jaargang. Bij dit nonimer behoort een bijvoegsel. Haven van 4ioes. Herziene publicatie. Tot dm Herijk der Maten en Gewichten De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverfcentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bjj alle Boekverkooperi en Brievengaaiders, Inzending; van ©dveirteaitlëii vóoar 9 mrea op den «les: uitgave* De pr.jjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct-. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuiginge n worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen oin en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het water in de haven van Goes zal, op Kondag; den 24en dezer, tot 1.80 M. beneden het peil worden nfselaten eu in den nacht van Zon dag den 24en en Maandag den 25en daar opvolgende weer worden ingenomen, om den SS5en op het Havenpeil te worden gebracht. Goes, den 16 Maart 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. WITT HAMER, De fd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. I)e REKENING en VERANTWOORDING orer 1894 van het Fonds tot ondersteuning van «ie weduwen van gemeenteambtenaren, zal geinreude de maand Maart voor belaughebbenden ter v\E\e liggen, op eiken werkdag v.n des voormiddags 9 tot des na middags 2 uren ten bureele van den secretaris der gemeente. Goes, den 16 Maart 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. xal dit jaar in deze gemeente worden gevaceerd in <ls IVnag, onder liet Stadhuis. en wel voor verkopers van nieuwe Maten en Gewichten op 25 Maart des voormiddags eu voor apothekers, goudsmeden (fijnere weging) op 25 Maart des namiddags; Voor wijk A den 26 en 27 Maait, - B - 28 Maart, C 29 en 30 Maart en 1 April, D 2, 3 en 4 April, E B en 6 telkens van 's morgens 8 tot 12 en 's namiddags van 1 tot 4 aren. Voorts wordt herinnerd lo. dat de herijk van ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhanden, voorwerpen dan alleen zal geschieden, wanneer die stukken zich in goeden staat bevinden, zooals voor nieuwe Maten en Gewichten betaamt, en geschikt zijn om te worden geverillëerd 2o. dat alleen bohoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten kunnen worden onderzocht cn belangheb benden bij de terugontvangst hunner voorwerpen dienen toe te zisn of deze duidelijk de wettige merken drigen, daar een beroep op verzuimen, dio bij den herijk mochten zyn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsvervolging; 3o. dat lengtematen voorzien van merkteekenen of aanwijzingen van onwettige of afgeschafte maten, moeten worden afgekeurd en ten allen tijde in beslag geaomen kunnen worden 4o. Dat de onderdeelen van het Gram (Miligrara- gtwichtenl uithoofde der daartoe noodige fijne balansen, uitsluitend aan het ijklrantoor tc Middelburg kunnen worden gevorifiëerd (Min. beschikking van 16 April 1872 no 193); 5o. dat na het eindigen van den termijn van den herijk (1 September a. s.) het gebruik of voorbanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelracrken, verboden en strafbaar is, volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (St.bl. no 57). Goes, den 16 Maart 1895. Burgemeester en "Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, roepen sollicitanten op naar de betrekking van 2e fcweekeling aan de Bewaarklasse van School A, op eene jaarwedde van 30. Sollicitanten moeten zich aanraeldon v<5or 24 Maart a. s. bij het hoofd van School A. Goes, 16 Maart 1895 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. Do fd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Algemeen Overzicht. Hit Engeland kwam in de afgeloopen week het bericht, dat de minister-president Lord Rosebery voornemens was zijn ontslag te nemen. Dit gerucht heeft zich gelukkig niet bewaarheid en het vond vermoedelijk zijn oorsprong in de omstandigheid, dat de premier tengevolge van zijn jongste ziekte zich geruimen tijd aan de staatszorgen zal moeten ont trekken. Natuurljjk juichte de oppositie reeds bij het denkbeeld, dat de toch reeds zwakke regeeringspartij door het terugtreden van Lord Bosebery opnieuw een gevoelige slag zou worden toegebracht en het valt haar niet mede, dat de geruchten daaromtrent niet bewaarheid worden. De minister is intusschen tot geheel herstel naar het zuiden vertrokken, na vooraf aan Koningin Victoria op Windsor-castle een bezoek te hebben gebracht, teneinde H. M. omtrent den politieken toestand in te lichten. Da Koningin is vervolgons zelf ook op reis gegaan naar Nizza, vergezeld van prins Hendrik van Battenberg en diens gemalin. Het Lagerhuis heeft nog steeds de begrooting in behandeling en het vordert daarmede niet zeer snel, zoodat het nog niet te voorzien is, wanneer het ontwerp tot scheiding van Kerk en Staat in Wales, alsmede de Iersche landwet in behandeling zullen worden genomen. In elk geval zal Lord Bosebery wel in zijn vaderland teruggekeerd zijn vóór die punten van het regeeringsprogram zullen zijn afge handeld, waarna vermoedelijk de rogeerings-motie betreffende de houding van het Hoogerhuis tegen over de home-rule-bill in behandeling zal komen. De Fransche Kamer maakt ook geen haast met haren begrootingsarbeid. Nog altijd is zij niet ge naderd tot de begrooting van financiën, die, zooals men weet, het belangrijkste hoofdstuk vormt, en waarbij de minister-president Ribot op den voorgrond zal treden tor verdediging van het budget, dat hij van zijn voorganger uit het ministerie-Dupuy, den heer Poincaré, heeft overgenomen. Bij gebrek aan belangrijker nieuws wordt er nog steeds veel geschreven over de aanstaande opening van het Noord-Oostzee-kanaal, waarbij, zooals we do vorige week mededeelden, Rusland en Frankrijk zich door een gezamenlijk eskader zullen doen vertegen woordigen. In hoeverre dit bericht in allen deele juist is, valt moeielijk te bepalen; maar niet on waarschijnlijk lijkt ons de tegenspraak ervan, waarbij beweerd wordt, dat bij dergelijke plechtigheden aan iedere natie eene bepaalde plaats wordt aangewezen in verband van hare positie in de rij der staten en naar gelang van den raüg van den commandant. Is deze bewering juist, dan valt het te betwijfelen of Frankrijk en Rusland metterdaad bij de opening van het kanaal gezamenlijk zullen kunnen optreden. Door hen, die in het samengaan der beide ge noemde natiën eene soort van demonstratie willen ontdekken tegenover het drievoudig verbond, is het bericht uitgestrooid, dat keizer Wilhelm den keizer van Oostenrijk en den koning van Italië heeft uit- genoodigd de opening van het kanaal met hunne tegenwoordigheid op te luisteren, met do bedoeling om aldus te toonen, dat het drievoudig verbond nog even hecht is als de Fransch-Russische alliantie. Zeer waarschijnlijk is dit bericht evenwel niet, want wanneer de Dnitsche keizer werkelijk voornemens is vorstelijke personen bij de feestelijke opening te noodigen, dan zullen daarvoor toch wel in de eerste plaats in aanmerking komen de vorsten van die staten, welker belangen het meest bij de totstand koming van het kanaal zyn betrokken, en daartoe behooron Oostenrjjk en Italië zeker niet. De verkiezingscampagne is in Italië bereids be gonnen en w«l te Turijn, waar de tegenstanders van den minister Crispi een candidaat hebben gestold in eene vergadering, waarin natuurlijk de houding van de tegenwoordige regeering ten zeerste werd gelaakt. Italië gaat nu een zeer rumoeriger, tijd tegemoet en wanneer het waar is, dat de verkiezingen eerst op het einde van April zullen gehouden worden, kan men nog volop genieten van den voorbereidenden verkiezin gearbeid. Koning Humbert vierde Vrijdag zijn 51sten ver jaardag en bij die gelegenheid heeft hij amnestie verleend aan allen, die wegens de ongeregeldheden op Sicilië en te Carrara zijn veroordeeld. Alle gevan genisstraffen van minder dan drie jaren zijn kwijt gescholden, terwijl de duur der straf van hen, die tot meer dan drie jaar zijn veroordeeld, met een derde is verminderd. Alleen zij, die zich aan moord hebben schuldig gemaakt, deelen niet in deze be palingen. De Bulgaarsclie minister president Stoïloff, die te Weenen vertoefd heeft teneinde met de Oosten- rijksche regeering tot overeenstemming te geraken betreffende de heffing van de invoerrechten, is thans weder op de terugreis naar zijn vaderland. Het heet, dat hij met de Oostenrijksche regeering tot overeenstemming is gekomen. Hij geeft bij dezo gelegenheid ook eene poging gedaan om tot toenade ring te geraken met Rusland, maar deze poging heeft schipbreuk geledon. De Russische gezant te Weenen Labonoff, die thans tot minister van bui- tenlandsche zaken te St. Petersburg is benoemd, weigerde den heer Stoïloff te ontvangen, waardoor elke poging tot toenadering werd afgesneden. Voorts komt uit Bulgarije het bericht, dat Zankoff naar St. Petersburg is vertrokken. In hoeverre deze reis verband houdt met pogingen tot verzoening is nog niet uitgemaakt, maar veel heil is ook daarvan niet te verwachten, daar de verhouding van vorst Fer dinand tot Zankoff nu juist niet erg rooskleurig is. Iu Oost-Azlë streeft men nu werkelijk naar vrede. Li-Huug-Tachang is op reis naar Simouoseki, waar hij, naar hst heet. met den Mikado persoon lijk zal onderhandelen. Japan blijft bij zijne eischen betreffende de zelfstandigheid van Korea, het beta- ten eener oorlogsschatting en den afstand van grond gebied, maar of bij dit laatste punt een der ver overde havens of het eiland Formosa in aanmerking zal komen, is niet bekend. Inmiddels zet Japan zijne veroveringen voort, en msn verwacht binnenkort een aanval op Formosa waarheen eeno vloot op wog schijnt te zijn. Van andere zijde wordt echter beweerd, dat thans Peking het doel is van de verdere opevatiën, en dat men geen vrede zal sluiten voor de hoofdstad in de macht der Japanners is. Zeker zal de oorlogspartij in Japan dezen wensch wel koesteren, maar het valt te betwijfelen of de Mikado daaraan een willig oor zal leenen. In de eerste plaats toch kost de oorlog ook aan Japan schatten gelds en in de tweede plaats moot rekening gehouden worden met de Europeesehe mogendheden, die tot eiken prjjs eene bezetting van Peking schijnen te willen verhinderen. De motie-Dobbelman. Na al wat or in de laatste maanden over het heffen van invoerrechten in het algemeen, en van graanrechten in het bijzonder, is gezegd en geschreven, is het niet wel meer mogelijk over dat onderwerp nog iets nieuws te berde te brengen. Dit is ook in de Kamer duidelijk gebleken bij de behandeling der motie-Dobbslmau, luidende »De Kamer, van oordeel, dat eene herziening en uitbreiding van ons tarief van invoerrechten, tot verbetering van den toestand van landbouw en industrie on in het belang der schatkist drin gend wordt geëischt, gaat over tot de orde van den dag." De voorsteller zelf, die in eeno uitvoerig© rede zijne motie verdedigde, en met tal vau cijfers zijne beweringen trachtte te staven, is er niet in geslaagd, eenig nieuw gezichtspunt te openen. Hij was na tuurlijk voor een srationeele" bescherming, maar welke bescherming nu dien naam verdient, is na zijn betoog nog evenzeer een open vraag als daar voor. En waar ook hij, als zoovele voorstanders van beschermende rechten, weder nadruk legde op het feit, dat de invoer de binnenlandsche industrie benadeelt, en derhalve invoerrechten die industrie en den arbeid ten goede zouden komen, daar zou men vanzelf tot de logische gevolgtrekking moeten komen, dat alle invoer moet worden tegengegaan en dat derhalve het eene beschermende recht consequent gevolgd moet worden door tallooze andere, eene gevolgtrekking, die door de tegenstanders herhaal delijk is gemaakt, maar die de voorstanders tot nogtoe niet hebben weerlegd. Zooals we reeds zeiden, nieuwe gezichtspunten zijn er in het debat tot nogtoe weinig geopend. De voorstanders der motie, zooais da heeren Zijl ma, Truyen, Thooft, Travaglino en Lam'orechts, wijdden breedvoerig uit over de algemeene malaise, vooral to platteland©, en kwamen over dat bruggetje steeds meer in het bijzonder weder op de graanrechten, waardoor dan volgens hen de nationale welvaart zou worden verhoogd, eene bewering, die herhaal delijk is geuit maar waarvoor ook deze sprekers in gebreke bleven het bewijs te leveren. Dat op die wijze nog al eens eene afwijking in het debat werd gemaakt is begrijpelijk, en niet ten onrechte ver zacht dan ook de voorzitter den sprekers zich zoo veel mogelijk tot den inhoud der eigenlijke motie te bepalen. Tot hen, die aan dien wenk gehoor gaven, be hoorden o. a. de heeren Van Alphen en Van Kerk wijk. De heer Van Alphen toonde zich voorstander van eene matige bescherming van enkele industriën, maar in zoo algemeenen zin als de motie het wil, acht hij bescherming niet gewenscht. Hij zal dan ook tegen de motie stemmen, niet het minst ook, omdat de regeering zich vroeger reeds met nadruk tegen het heffen van invoerrechten heeft verklaard, en dus aanneming der motie gelijk zou staan met eene oorlogsverklaring aan deze regeering, waarvan hij ver strekkende politieke gevolgen meent te moe ten duchten. De heer Van Kerkwijk daarentegen zal zijne stem aan het voorstel-Dobbelman geven, ten einde den landbouw tegemoet te komen, maar hij wil van bescherming van andere industriën niet weten. Het zaakrijkst betoog leverde de heer De Boer die aantoonde, dat beschermende rechten den land bouw niet kunnen redden, want dat ze alleen dienen tot verhooging van de grondrente, dia de eigenaar van het land trekt. De trek der plattelandsbevol- king naar de steden, waarop door de voorstanders steeds wordt gewezen, als bewijs voor den achteruit- j gang van de welvaart op bet land, vindt niet daarin zijn oorzaak, maar alleen in de toeneming der be volking te plattelande, waardoor, ook bij toenemen- den arbeid, de aangeboden werkkracht te groot wordt. Wanneer gosno nieu.w9 sprekers zich aanmelden, is morgen de regeering aan het woord, bij monde van den premier van het Kabinet, den minister van Buitenlandsche Zaken. GOES, 18 Maart 1895. De trein, thans te 8.5 v.m. van Rotterdam D.P. vertrekkende naar Rozendaal, zal van 1 Mei af 7.38 v.m., dus 27 min. vroeger afrijden om te Rozendaal te kunnen aansluiten op den gewonen personentrein, di© van laatstgenoemd station te 9.24 v.m. naar Vlissingen zal vertrekken, vóór de expres- treinen naar Engeland, en aan alle stations van Ro zendaal tot Vlissingen zal stoppen. (VI. Ct.) De cadet N. W. L a b r jj n, uit het le studie jaar bij de cadettenschool te Alkmaar, bestemd voor don dienst hier te lande, is door den minister van oorlog bestemd voor den dienst voor Oost-Indië. Te Utrecht is tot arts bevorderd de heer A. Geill. 's-ïïeer Abtakerke. De heer Chr. van de Linde, hoofd der school alhier, heeft jl. Zaterdag onder vele blijken van belangstelling zijn 50sten verjaardag mogen vieren. Des voormiddags werd hij met zijne familie genoodigl in de school te komen, alwaar zijne leerlingen hem hunne gelukwenschen aanboden, benevens een fraaie ganglamp en een orgelstoeltje. De kinderen zongen hunnen onderwijzer bovendien eenige liederen toe, waarna zij door den jubilaris ruimschoots werden onthaald. Van een viertal oud-leerlingen ontving de heer v. d. Linde nog een netten bloemenstaander. Des namiddags kwam het gemeentebestuur hem complimenteeren, bij welke gelegenheid de burge meester hem namens dat bestuur met eene hartelijke toespraak een prachtig nikkelen servies op kostbaar schenkblad aanbood, als zichtbaar bewijs van achting voor aen jubilaris en van tevredenheid over diens trouwe plichtsbetrachting. Tot laat in den avond ontving de heer v. d. Linde tal van bezoeken van belangstellende vrienden, terwijl de post hem een groot aantal bewijzen van deel neming van ver afwonenden bracht. Men meldt uit Middelburg, dat de toestand van d«n heer B u t e u x lid van Gedep. Staten en oud-lid der Tweede Kamer, langzaam vooruit- is. Er heeft zich te Middelburg gevormd een af- detling van de Vereeniging voor vrouwen kiesrecht. Het bestuur bestaat uit mej. H. van der Meij, presidente, mevr. M. WibautBerdenis van Berlekom, secretaresse, en mej. S. van Slee, penningmeesteres. De doorbraak van Strijen op 30 December van het vorige jaar is een schip op 't strand voor de besturen van de waterschappen op het eiland Tolen. Allerwege is cn wordt de be trouwbaarheid der zeeweringen onderzocht, waarvan het gevolg is dat reeds drie polderbesturen, die van Poortvliet, St. Annaland en Scherpenisse besloten hebben om dit jaar buitengewone werken te laten uitvoeren. De zeedijken zullen op sommige gedeelten worden verzwaard en op andere verhoogd, daar bij den hoogen stormvloed van 22 December 11. het water op menige plaats over de dijken heen stroomde. Zoo hebben dan de ingelanden van het calamiteuze waterschap Scherpenisse in de vorige week besloten een gedeelte van den zeedijk langs de Ooster-Schelde te verhoogen en een gedeelte langsj den Pluimpot te verzwaren. Da kosten van het aardewerk zijn op 22,500 gld. geschat. Dat er voor de werklieden op het eiland Tolen dit jaar goed geld is te ver dienen lijdt geen twijfel. De heeren Prinsen, Vlasveld en v. Loenen, gemeente-secretarissen te Wormerveer, Enkhuizen en Beverwijk, zijn dezer dagen bjj den Minister van Binnen], Zaken op audiëntie geweest, ter nadere aanbeveling van het adres aan H. M, de Koningin-Regentes, waarin zij met ruim 355 ambt- genooten verbetering van hun positie verzoeken. Daaromtrent publiceeren deze afgevaardigden het volgende »De heer Prinsen: Excellentie, wij voldoen aan een opdracht van 355 gemeente-secretarissen in ons Rijk om höt aan H. M. de Koningin-Regentes ge richt request in zake verbetering van de positie va den gemeente-secretaris bjj Uwe Excellentie aan t j bevelen. De MinisterZijn in dat request de argumenten genoemd De heer PrinsenJa Excellentie, j De MinisterIk heb er met belangstelling kennis van genomen, maar dan mogen wij nog wel eens een vermogens- en bedrijfsbelasting invoeren. Do he9r PriusanOns verzoek is drieleliglo.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1